m&ftw Minister Mansholt over de hedendaagse landbouwpolitiek Rumoer om de kerkrestauratie te Warmenhuizen Dr. Bunche over de Negers ijnheer de Burgemeester.... 1 Schrijvende lezers Als secretaris van de Stichting tot restauratie van het Ned. Herv. Kerkgebouw Sint Ursula te Warmenhuizen met to ren, moge ik u verzoeken het navolgende op te willen ne men. In bijna elk streekblad verschenen artikelen naar aan leiding van het door de gemeenteraad van Warmenhuizen niet aannemen van de gevraagde subsidie ten behoeve van de restauratie van de oude monumentale St. ürsula kerk te W armenhuizen. Ingezonden stukken van raads leden die hun afwijzende houding trachtten te motiveren. Artikelen ran correspondenten enz. enz,, maar allen artikelen die om de zaak heendraaien omdat de feiten aan hen onbekend zijn Wie in het gebouw liggen be graven en wat zij geweest zijn tijdens hun leven doet er in feite zéér weinig toe. Men moet in d!t eerbiedwaardige gebouw een mo nument zien van geschiedenis en kunst en ook niet meer, maar ze ker niet minder. En wat maakt het dan tenslotte uit wie de be zitter er van is. Al het overige In de artikelen er bi] aangehaald kunnen we gevoegelijk bulten be schouwing laten en lijdt nergens anders toe dan tot het elkander niet begrijpen. Laten we de feiten noemen. In 1921 een poging om tot restauratie te komen. Leed schip breuk. In 1928 opnieuw en in 1938 weer. Dan in 1939' het begin van een intensiever onderzoek hetwelk ten slotte leidde tot de samenstel ling in 1943 van de commissie tot herstel der voormalige St. Ursula (Ned. Herv. Kerk! te Warmenhui zen en waarin o m. 4 Rooms Kat holieke heren zitting namen, om dat het hier betrof een „monu ment". Toen de oorlog zich toespitste en de bezetter met haar satellie ten op allerlei manieren trachtte in te grijpen in het werk der commissie, ontstonden zeer vele moeilijkheden die tenslotte tot het staken der werkzaamheden aanleiding gaven. Deze werden direct na de be vrijding voortgezet en met succes. De kerkvoogdij gaf voor dekking der eerste kosten een ebhoorlijk bedrag. En uit deze en 'atere ent- vangen bijdragen werden ook de voorbereidende kosten voldaan van de gemeentetoren, omdat wij als bestuurderen van de Stichting bet gebouw als een geheel beschouw den. De opdracht aan de a ch.'tect onder goedkeuring van de minster ran onderwijs, kunsten en we tenschappen wed ïnr .Tull 1947 verstrekt mede door 't gemeente bestuur. De plannen konden naar de minister worden gezonden en het Rijk zegde 60 pCt voor de kerk toe en 50 pCt voor de toren. Dat was de eerste schrede naar het behoud. De verklaringen van ecceptatie werden ondertekend door kerkbestuur en gemeentebe stuur beiden na verkregen mach tiging De eerste van het voltalli ge kerkbestuur de ander van de gemeenteraad. De bijdragen van het Rijk zou den bedragen voor de kerk f82.?83 en voor de toren f 16.Ó33 en door ondertekening van d*» gevaaedo verklaring ging men dus acc»v>rd met de restauratie .in het andere gev;il maakt, men zich eblache^ik Hierna werd de subsidie aan gevraagd aan Ged. Staten van de Provincie en werd me tde advies commissie van de Staten het vol gende staatje opeemaakt: kerk 60 pCt.. Staat der Nederlanden: 15 pCt. Prov. Noordhniiand: 10 pCt. Gemeente w^**menhiiizen en 15 pCt. Kerkelijke gemeente van Wo-mp^vn.Wfvn toren 5" pCt. Staat der Nederlanden: 15 pCt. Prov. Noordholland en 35 pCt. Gemeente Warmenhuizen. Het ging er dus thans om of de burgerlijke en kerkelijke gemeen te deze bedragen zou kunnen vo teren. De kerkelijke gemeente kan van zich zelf deze 15 pCt. of een bedrag van f 20.745.99 niet opbren gen en zal zich daartoe moeten richten tot de commissie van noodlijdende kerken en langs an dere wegen trachten het alsdan nog tekort komende te vinden. Het is voor dit kerkbestuur zeer zwaar maar men zegde toe dat 15 pCt. in derdaad zou kunnen. Maar nu dat de Burgerlijke ge meente haar subsidie niet wenst te verlenen wordt de zaak ernsti ger. Indien de provincie dit per centage van 10 pCt. niet zal kun nen dragen hetgeen de gemeente weigerde en misschien 5 pCt. meer zal kunnen geven, dan komt er voor de kerkelijke gemeente ook 5 pCt. bij en dat zal m.i. niet kun nen worden opgebracht door deze kerkelijke gemeente, temeer niet daar het hier het eerste gedeelte van de totale restauratie betreft en dit bedrag wel verdubbeld zal moeten worden. De heer Dekker, wethouder der gemeente van Warmenhuizen, die na verkregen inlichtingen zijn een maal ingenomen standpunt wijzig de. heeft deze inlichtingen verkre gen van de heer Vergaai], diaken van de Ned. Gemeente en een per soon. die van de gehele zaak niets afweet. U behoeft niet te denken dat het Rijk 60 pCt. zal bijdragen als niet is aangetoond door de boe ken en bescheiden dat de kerke lijke gemeente niet kapitaalkrach tig is. Het zal het kerkbestuur verba zend veel moeite kosten die 15 pCt. bij elkander te brengen. Wordt dit b.v. 20 pCt. dan zie ik persoonlijk de kans van restaura- te teniet gaan en zou dit alleen op de schouders komen te rusten van de overgrote meerderheid van de gemeenteraad van Warmenhui zen dat een standpunt heeft inge nomen dat nog nimmer in de ge schiedenis in Nederland is voorge komen. aldus verzekerde men mij in Den Haag en Haarlem. Wat de restauratie der toren be treft, hier kan men moeilijk on deruit omdat de gemeenteraad de subsidie van het Rijk heeft aan vaard en de verklaring heeft gete kend. Daarenboven werd de op dracht aan de architect verstrekt. Gaat dit nlet door dan maakt men zich bij de regering belachelijk en zal tevens nogal wat kosten heb ben te betalen en van de architect en van de stichting. Dit zijn de feiten en niets an ders met weglating van franje die met deze zaak niets te maken heeft. Er is nog een mogelijkheid en dat is dat de burgerlijke gemeente van Warmenhuizen haar laatst ge nomen uitspraak herziet en dat zou volgens Den Haag en Haarlem de meest aangewezen weg zijn. Laat het blijven het ..gezamelijk" restaureren van een monument 't mooiste dat we in Hollands Noord kop hebben en zoals het Stich tingsbestuur bestaande uit nerso- nen van verschillende godsdienst en rtcM'nqren tiet ook steeds heb ben gezien. U mijnheer de redacteur dan kend voor de genoten plaatsruim te. Re hagen. J. L. Lutjeharms WERELDBURGER VERWIERF DE VRIJHEID De 19-jarige Britse student Ca- meron, die met een rubberbootje heen enweer varend voor de Brus selse gevangenis. geprotesteerd heeft tegen de 'gevanvenneming van de Zweed Clarin, heeft, na 45 uur onafgebroken gevaren te heb ben. de vaste wal weer betreden, nadat de Belgische autoriteiten Clarin weer vrij gelaten hadden. Clarin is een 37-jarige Zweed, die in het vliegtuig naar Brussel zijn paspoort verscheurd had. omdat hij wereldburger wilde zijn. Bij aankomst te Brussel werd hij gearresteerd. De Brusselse politie had op bevel van de burgeemester de wacht bij hef, kanaal voor de gevangenis betrokken om de Jon ge Engelsman te arresteren, doch deze hield zich aan de Molenbeek- se kant. waar hij veilig was. om dat de Brusselse politie in de ge meente Molenbeek geen arrestaties kon verrirhten. De burgemeester van Molenbeek die zelf lid Is van de wereld-fede ralistenunie. wilde geen bevel tot arrestatie van Cameron egven. Minister Mansholt heeft in een te Utrecht gehouden vergadering van de Stichting voor Nederlandse zelfstandige handel en industrie gesproken over de „hedendaagse landbouwpolitiek". De minister betoogde, dat het landbouwbeleid moet worden ge voerd in het kader van de natio nale economie en dat het doel er van is: de bestaanszekerheid van de boer, de tuinder en de arbeider op een redelijk peil te brengen, ook in verhouding tot andere groepen. Hoe Is dit te bereiken? Door voor zichtig stapje voor stapje verder te gaan, rekening houdend met de wereldverhoudingen, de markten en de arbeidsverhoudingen. Ook na de oorlog is er geen wezenlijk landbouwbeleid gevoerd. Er werden alleen maatregelen getroffen ten bate van de Nederlandse economie Als gevolg van schaarste en ar- Dr Ralph Bunche, een hoogge plaatst medewerker van de UNO, heeft tijdens een officiële plechtig heid. waarbij hem het eredocto raat van de Fisk Universiteit werd aangeboden, gezegd, dat de Demo cratische structuur van de Ameri kaanse gemeenschap aan de ne gers in de Verenigde Staten de grootste hoop voor de toekomsl biedt. Ofschoon het leven van de ne ger in de Verenigde Staten in geen enkel opzicht gemakkelijk is ls er toch niets daf niet binnen zijn be reik ligt, aldus Bunche. De door rasverschillen opgeworpen hinder nissen zijn. formidabel, doch deze kunnen worden overwonnen. Het is een feit dat de gehele geschie denis van de neger in dit land een aanhoudende, hardnekkige strijd is geweest om deze hindernissen te overwinnen, waarbij steeds nieuwe vorderingen werden gemaakt. Bunche, die zelf de kleinzoon van een negerslaaf Is, somde de moeilijkheden op waarmede een neger steeds te kampen heeft, en hij voegde hieraan toe: „De uiteindelijke redding voorde negers, zoals voor alle minderhe den. ligt besloten in de typisch de mocratische structuur van de Ame rikaanse. gemeenschap waardoor de neger in staat wordt gesteld de aanhoudende en heroïsche strijd voort te zetten waardoor hij zich zijn geboorterechten kan verzeke ren. alsmede die rechten, waardig heid en dat respect voor de neger Individueel en gezamenlijk kan ver Italië in de plaats van China? In een artikel van de „Evening Star" schrijft de hoofdredacteur Constantino Brown, dat men thans te Washington de mogelijkheid be spreekt op de conferentie der Vier te Parijs een accoord tot stand te brengen om Italië In de VN te la- en. waar het- dan in de Veilig heidsraad de plaats van China zou moeten innemen. De schrijver van het artikel meent verder te weten, dat Groot- Brittannië op he punt staat de Chinese regering te erkennen in ruil voor de belofte, dat het offen sief niet verder zal gaan dan Kan ton en dat Hongkong niet zal wor den aangevallen. Het State Depar- ement zou daarmede instemmen. In officiële kringen te Washing ton legf men veel voorbehoud aan de dag wat betreft het eerste be richt. ,De USSR zou. zo zegt men. zich zeer zeker verzetten tegen de vervansrine van China door Italië" Inzake de eventuele erkenning van de CWr»ese regering verwijst men In officiële kringen naar de verklaringen, die James Webb heeff afgelegd. krijgen welke het geboorterecht van alle Amerikanen zijn. Het ls een gelukkige omstandig heid da^ Amerikanen, zowel blank als zwart een geweten hebben. De neger ondervindt In zijn strijd in toenemende mate steun van alle andere Amerikanen, die prijs stel len op een volledig Democratisch Amerika, niet een semi-Democra- tisch land, en die verlangen naar een 100 pet Democratie in plaats van een 75 pet Democratie. Als ik mijn volk goed begrijp zal do neger vastbesloten voortgaan op de ingeslagen weg totdat hij zijn doel zal hebben bereikt van volledige en onaantastbare gelijk heid. Tenslotte sprak dr Bunche het vaste vertrouwen uit. dat de mens held ten slotte zal dagen „een vreedzame wereld te scheopen waarin alle mensen naast elkan der kunnen werken en leven als gelijken, in het bezit van hun volle waardigheid". moede. Men weet. dat de resulta ten niet ongunstig zijn geweest. Maar wel is er uit voortgevloeid een zekere verstarring en de nei ging te gaan leunen op de over heid. Nu echter verkeren wij in 'n overgangsperiode, daar de schaars te, behoudens van steenkolen, vrij wel is verdwenen. Van landbouw- zijde bestaat een zekere vrees, dat men thans, na jarenlange regelin gen. de laan zal worden uitge stuurd. terwijl de handel en de In dustrie meer verlangen naar het vrije spel der maatschappelijke krachten. Het moeilijke is, dat daartussen geen keuze kan worden gedaan, maar dat er een synthese moet worden gevonden. Handel en industrie, aldus de minister, moe ten inzien, dat het landbouwbe leid ook voor haar van belang is, omdaf een crisis in de landbouw ook haar meesleept. Zo goed als de landbouw een haar steunende industrie en handel niet kan ont beren. Dit alles wijst, aldus de mi nister, op de noodzaak van syn these. Een dagje naar Amsterdam Mef de vacanties die al weer be ginnen te naderen, zullen er onder onze lezers zijn, die één of meer dagen naar Amsterdam gaan. En ook voor de vacantle gaan er onegtwijfeld reeds tallozen een bezoek aan de hoofdstad brengen. Natuurlijk worden er dan plannen gemaakt en om onze lezers te ge rieven hebben we een samenvat ting gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen in de komende we ken. Op 1 t.m. 3 Juli zal men de Weense Onera kunnen beluisteren. In de Stadsschouwburg worden achtereenvolgens opgevoerd ..De Rosenkavalier". Die entführlng aus -iem Serail en Don Giovanni. Een bezoek aan het Amstelveld. waar de Maandagse markt op de eerste Maandag der maand wederom wordt gehouden, is altijd de moel- PAKHUIS „DRIE KORENDRAGERS" DOOR BRAND VERWOEST In de nacht van 2 op 3 Juni Is een hevige brand uitgebroken in een complex van drie pakhuizen. JDe Drie Korendrager", die van 1645 dateren, aan de Oude Schans te Amsterdam. De brandweer rukte met groot materiaal uit. doch kon niet voorkomen, dat de gebouwen geheel werden verwoest. Een brandweerman moest helaas btj de blussingspogingen het leven laten. Een overzicht van de felle brand. DINSDAG 7 JUNI na twaalf uur Hilversum I 301 m. 12.00 Piome nade orkest, 12.40 Van Country en Cottage. 13.00 Nieuws, 13.20 Jolin Re nova and his musie, 14.00 Met naald en schaar. 14.30 „Dm Spitaentuch der Königin", operette van Strausz. 16.40 Voor de jeugd, 17.00 Kinderkoor Jacob Hamel, 18.00 Nieuws, 18.30 Ned. Strijd krachten, 1900 Radiostrip, 19.15 Saxo phoon en orgel. 2000 Nieuws. 20.18 Au salon des variétés, 21.00 Brievea over hersengymnastiek. 21.10 Gram.*, platen verzoekprogr., 22.00 Zang recital, 2230 The Skymasters, 23.00 Nieuws. Hiversum II 415 m. 12.00 Zan* recital, 12.33 en 13.20 Orkest zonder naam, 13.55 Zangrecital, 14.00 Strijk kwartet, 14.30 Voor de yronw, 15.00 Gram.mnziek, 15.20 Klanken uit de USA, 16.00 Radio ziekenbezoek, 17.15 Jeugduitzending, 17.43 De Karekieten, 18.20 KRO Amusementsorkest. 39.00 Nieuws, 19.15 Zan-rerital, 20.00 Nieuws 20.12 Utdecbts Stedelijk Orkest, 21.45 A'dams Kamermuziekgezelschap, 23 00 Nieuws. WOENSDAG 8 JUNI voor twaalf uur Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.0O Nieuws, 7.30 Gram.paten, 8JL5 Johan Jong. odgel, 9.00 Kamermuziek van Brahms, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw, .11.00 Populair non stop. Hilversum ff 415 ra. 7.00 en 8.<H> Nieuws, 7.13 en 815 Gram.muziek, 9.00 Voor de zieken. 9.35 Mórgenconcert, 10.30 Morgendienst, 11.00 SoEstencon eert, 11.30 Chr. onderwijzers (essen) bijeen. te waard. Toneelliefhebbers kun nen tot 20 Juni genieten van een paar oude blijspelen, te weten: .Het Gouden Haantje" en „De Spaanse vlieg". Daarnaast worden op andere dagen verscheidene meer ernstige stukken opgevoerd. De Nederlandse Onera heeft in de maand Juni od haar proeramma staan: Die Fledermaus. Carmen. Marton en Butterfly. Wie een uitvoerig programma wil hebben van waf, er in de maanden Juni en Juli in de hoofd stad te doen is vrage dit aan bij de VW, Rokin 5. Amsterdam. Nederland helpt buurlanden Zoals bekend heeft Frankrijk tengevolge van het achterblijven der binnenlandse leveringen te kampen met moeilijkheden bij zijn broodgraanvoorziening in afwach ting van de nieuwe tarweoogst. Ook in België verloopt de aanslui ting op de nieuwe oogst niet zon der strubbelingen. Nederland heeft nu op verzoek van deze landen een kwantum tarwe als lening ter beschikking gesteld, waardoor het zowel voor België als voor Frank rijk mede hierdoor beter mogelijk wordt de bestaande bezwaren te overwinnen. Deze geste kan Ne derland maken, daar beide landen de geleende tarwe bijtijds aan Ne derland terug zullen leveren, zo- - dat de tarwepositie hier te lande geen gevaar zal lopen. België zal op deze wijze een kwantum van rond 14000 ton ontvangen en te rugleveren. terwijl het voor Frank rijk om een totaal kwantum van circa 28000 ton gaat TWEE LF^TWT.TFS GEBOREN IN CIRCUS In het Nederlandse circus Jos Mullens zijn op reis van Coevor- den naar Emmen twee leeuwen geboren. De blijde gebeurtenis ge schiedde In de roofdierengroeD van dompteur Michel van Beem. Moe der en dochters maken het goed. SPAANSE VOLKSHUMOR Pen wan had pen k»"u gestolen En schonk haar münheer vatoor. Pastoor heeft hem God gebedell En was er heel dankbaar moor de V. door N. J. P SMITH Een beetje verdacht: op de ge meentesecretarie zijn de aannemer Derksen en zijn compagnon, die een school in Harrelaar bouwen, erg benieuwd naar het ongeluk van bur gemeester Poortmans. Wat hébben die toch met de burgemeester?, denkt secretaris Zilver. een ziekenhuis. Bovendien wist dokter niet, of er nog iets gebroken zou zijn. Hij durfde het niet aan en liet dadelijk om een ziekenauto uit de stad telefone ren." „Mag de burgemeester bezoek heb ben?" Even aarzelde de secretaris. Hem be- 13. „Ik zou toch menen, dat iemand als meneer Poortmans beter thuis verpleegd kan worden, dan in een ziekenhuis," liet Derksen zoetsappig volgen. „Dokter Diemei vond het nodig, een ziekenauto te laten komen," zei de heer Zilver. „Een ziekenhuis is altijd beter ook al zou men thuis de patiënt alles kunnen geven er gaat niets boven kroop het onaangename gevoel, dat hij steeds kreeg, als de aannemer op de hem eigen, bevelende toon eiste, bij de burgemeester te worden toegelaten. De burgemeester scheen geen hinder van de ongelikte manieren van die kerel te hebben die behandelde de aannemer altijd overdreven vriendelijk en voorko mend. „Da burgemeester was gisteravond steeds buiten bewustzijn. De familie is gewaarschuwd. U begrijpt, dat bezoek alleen aan de familie wordt toegestaan «n dat daarna eerst de vrienden en ken nissen ln de allerlaatste plaats de za kenrelaties in aanmerking komen." Ziezo, die zat.... daar kon meneer- de-aannemer het mee doen! De ander loerde even naar de gemeen te-secretaris. „Ik begrijp, dat er geen sprake van bezoek kan zijn, als de toestand zo ern stig is, als u zegt," antwoordde Derksen kalm. „Ik had hem vandaag noodzakelijk moeten spreken. Maar dat zal nu niet mogelijk zijn." „Gaat het over het werk?" „Nee, dat kan ik toch niet met u be handelen. Daar moet ik de burgemeester zelf voor hebben." „Dat zou ik ook denken," viel de Co. met een grijns bij. „Het is een streep door onze rekening, Derksen. Precies wat ik gezegd heb.Je had beter nog wat kunnen wachten." „Hou je mond jij!" snauwde Derksen, bang dat zijn Co. te veel zou zeggen. .Heeft u al berichten over de toestand van vanmorgen?" De secretaris, die graag gewild had dat de Co nog iets meer losgelaten had, gaf te kennen, dat hem niets naders be kend was. „Zoals ik zei: gisteravond laat was de burgemeester nog niet bij ken nis." „Dan zou ik maar eens gauw Informe ren, hoe de toestand nu is," viel Derksen uit. „Dat hoeft u mij niet te zeggen tegen tien uur kan ik het ziekenhui» weer bellen," antwoordde de heer Zilver uit de hoogte. „Bovendien is dokter Die mei zelf naar het Zonnehoeve-zieken- huis toe. Hij heeft me beloofd, dadelijk aan te komen als hij terug was." „Zeg, Derksen, blijven we vandaag hierIk zou zeggen, dat we wel een» naar het werk mogen gaan. Als de bur gemeester opknapt, horen we het wel ae lopende zaken doen we dan wel met meneer of met de wethouder af.,.." „Ja bent een ezel!" snauwde Derksen zijn compagnon toe, toen ze nauwelijks op straat stonden.' „Zeg eens, wat mankéért je?" „Hoe kreeg je het in je stomme kop, om die vent daar te zeggen, dat het on geluk van de burgemeester een streep door onze rekening was? J\j kan nooit je mond houden.Jij moest beter we ten, wat je spreken of zwijgen moest Je zou er voor schrikken, jou ergens in te halen alles moet ik zelf doen, te genwoordig." „Dat had Je gisteravond moeten zeg gen..., êsn had JU vannacht dat kar weitje mogen opknappen," sprak de compagnon, die Derksen eerst had laten tieren, maar nu toch zelf kwaad begon te worden. „Jij denkt zeker, dat alles van een leien dakje gegaan is meneer gaat op tijd naar bed, de compagnon mag er voor torgen, dat de boel in orde komt." „Als het maar in orde is," bromde Derksen, nu toch een beetje vriende lijker. „Is alles vlot gegaan?" „Wat je vlot noemt Het valt heus niet mee, met je tweeën zo'n stel stompen de grond in te jagen." „Alles lag toch zeker klaar?" „Dat zou er nog bij moeten komen, dat alles niet klaar gelegen had," barstte de compagnon los. „Om te beginnen heb ik Harm een en ander moeten vertellen. Ja, die was er gek op, midden in de nacht een stel koppen te planten." „Wat heb je verteld?" vroeg Derksen haastig. „Dat we de boel lekker beduvelen dat we niet lieten heien, maar dat we in plaats van palen een stel stompen in de grond zetten," antwoordde de Co spottend. (Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3