913 Terugkeer Republikeinen naar Djokja aanslaande De T.T. Races mmr In 1950 weer achtjarige leerverplichting 5E JAARGANG N° 1554 N.-HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 8 JUNI 1949 Oppositie tegen Sukarno Geslachtsziekten aan de Rijn a baba\ Brandmeester de Boer uitgedragen Sadist mishandelde 70 vrouwen zonneschijn Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.63 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. y. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 De Republikeinse ministers, die sedert de aanvang.van de 2de politionele actie bij de guerilla's verblijven, zijn thans gereed voor de terugkeer naar Djokja. Het zijn de minister van Justitie, mr Susanto, de minister voor de voedselvoorziening Kasimo en de minister voor Eredienst KUai Hadji Maskur. In dit gezelschap be- \inat zich voorts een aantal hoge Republikeinse autoriteiten. De -egsman van de Aneta-cor- respondent weigerde, hun verblijf plaats aan te duiden en sprak slechts van ..ergens in de residen tie Djokja". Verwacht mag wor den .dat aanstonds na de terug keer van Sukarno en Hatta een alsdan bijeen te roepen zitting van het kabinet voltallig zal kun nen zijn, met uitzondering van de mi nis'er van Jeugdzaken. Supeno die enige tijd geleden is overleden Met betrekkinb tot de Republi kelnse legercommandant. Sudir- man. wordt vermeld, dat een af te kondigen order tot staking van het vuren zal geschieden door Su dirman. na een daartoe verkregen bevel van Sukarno. In tegenstel ling met geruchten die de ronde doen meldt de correspondent van betrouwbare zijde te hebben ver nomen, dat Sudirman niet is ge wond. doch een "operatie heeft ondergaan in verband met enige tijd voor de tweede politionele ac tie acuut gewerden longaandoe ning. waardoor hij thans slechts er-ii long heeft. Sudirman. die steeds door twee lijfartsen wordt, vergezeld zou eveneens gereed zün om zich elk ogenblik naar D'okia r kunnen begeven In de afgelopen week was te Diokia een goed georganiseerde pamfletten-actie merkbaar, waar ln uiting werd gegeven aan anti Nederlandse en anti Sukaro Hat ta-Hamengkubuwono gevoelens. De pamfletten waren opgesteld In het Indonesisch, Javaans en Chi nees. Zij worden Iedere nacht in de stad aangeplakt en iedere och tend door patrouilles verwijderd. Deze pamfletten bevatten o.a. de volgende zinsneden: „Verdelgt on ze vijanden, de Nederlanders en Sukarno-Hatta, verspreidt het te ken van de hamer en de sikkel". ..De Nederlanders en hun hand langers zullen wij vernietigen. Su karno. Hatta en hun kliek zullen wo uitroeien. Onze Chinese broe ders dienen een voorbeeld te ne men aan hun landgenoten In hun vaderland, die tegen Tsjang Kal SJek vechten". Vertrouw de Sultan niet, ook hij is een vriend van de Hollanders". Sommige pamfletten waren ongetekend, die, waarin de voorgaande geciteerde zinnen voorkwamen. waren getekend door „het Vrijheids-comité onder hamer en sikkel". In totaal waren op 7 Juni te Djokja voor evacuatie gereigs- treerd 45 000 personen, aldus een officiële mededeling van het de partement van Sociale Zaken. Hieronder waren 17.400 Chinezen, 7900 werkers bij overheidsdiensten en hun gezinnen en 19.700 ande ren. Tot en met 5 Juni waren uit Djokja afgevoerd rond 25000 eva- cuees. De verdere evacuatie zal nog ongeveer een week in beslag nemen. ORDER VAN DE SULTAN VAN DJOGJA. Aneta verneemt uit Dj'ogja, dat de Sultan van Djogja als minister van staat en coördinator der binnenlandse veiligheid bet bevel heeft uitgevaardigd, dat de gucrïllastrijdkracbten in de resi dentfe Djogja gewapend contact niet de Nederlandse troepen moeten vermijden, tenzij de verdediging van eigen veilig beid een gewapend optreden noodzake Hjk maakt. In verband met commuuieatiemoelliik heden is het nog niet bekend, of alle in de residentie aanwezige gnerillatroe pen op de hoogte zün van het bevel. Doodstraf voor van der Waals De Bijz>ondere Raad van Cassatie heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals, die als SD-spion door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof is veroordeeld tot de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de procureur-fiscaal verwierp de Bijzondere Raad het eroep. LOONSTOP-POLITIEK IN ENGELAND. De Labour-conferentie te Black pool verwierp met een overweldi gende meerderheid een resolutie waarin de regering wordt verzocht de beperkingen ten aanzien van loonsverhogingen op te heffen. Cripps behield hierdoor de steun voor zijn loonstop-politiek. Cripps verklaarde, dat het land nog niet de top van zijn „opwaartse econo mische strijd" had bereikt. De uit gaven van het land waren zo hoog wegens de defensie, de sociale diensten en de subsidies. Eerste inschrijvingen binnen Dat Assen tot heden niets be kend maakte over de inschrijvin gen. wildgeenszins zeggen, dat er niet hard gewerkt werd. Thans kunnen daarvan de eerste resul taten bekend gemaakt worden en zijn verrassend goed. Van de Engelse ..kopstukken" hebben A.T^ en Norton reeds met lrm beste rijders officieel inge schreven. ATS komt in de 500 cc klasse met R L Graham en E J Frend en in de 350 cc klasse met R L Gra ham. W Doran en R Armstrong. Een bezetting als nooit te voren wearuit. geconcludeerd mog wor den. dat AJS Iets van plan is. Norton zet daar in de 500 cc klasse J Lockett en A J Bell en in de 350 cc H L Daniell en A J Bell tegenover. Zoals men ziet. ook 'n dubbele bezetting van haar beste rijders. Het wachten is thans Velo cette. Welke rijders zal r merk tegenover een zo sterke bezetting cis die van Norton en AJS stellen? En wat doen de Italianen? Mocht het zijn, dat ook Guzzi en Gilera in Assen sterk uitkomen, dan zal Assen zich kunnen beroe men op de beste internationale bezetting. Deze races tellen trou wens zoals men weet mee voor het wereldkampioenschap. Een gevaar ook voor ons land De wereldgezondheidsorganisa tie" heeft een aanvulling van het plan der vijf landen bekend ge maakt om de venerische ziekten langs de Rijn te bestrijden. Volgens een uitgegeven eommu nlque vormen de ongeveer 80.000 schippers en hun families, die op plus minus 8000 boten wonen, va rende tussen de Noordzee en Ba zei,, een van de voornaamste oor zaken van de verspreiding der ge slachtszlekten door Europa Deskundigen uit Bëlgië, Neder land. Frankrijk Zwitserland en West Duitsland hebben op een spè daal belegde vergadering nu een Dlan opgesteld. De deskundigen hebben overeenstemming bereikt op de twee voornaamste punten, namelijk: de uitbreiding van kli nieken voor de behandeling van gesiachtzlekten in de 15 voor naamste Rijnhavens en daarnaast j .(tJÜfrup- 35 A' i @.«2- Een ngenblife verstomde het rumoer op de Nieuwe Achtergracht, voor de hoofdwacht der Amsterdamse brandweer toen om vijf minuten over elf de alarm hel langzaam gin? slaan, ten teken, dat de rouwstoet van brandmeester de Boer naderde. Voorafgegaan door tamboers met om floersfe trommen en het vaandel van het muziekcorps, deputaties uit België, van de brandweren .Schiphol, Zaandam, Tilburg, Den Haag, Utrecht, Groningen en het brandweermuziekcorps, naderde de Uikanto met het stoffelijk overschot van brandmeester Willem de Boer. Op de bist la? zijn helm en ponjaard. Om half tien had de stoet zich bij de van Ecnghenlaan opgesteld en dwars door de stad naar de hoofdwacht ge trokken. Daar deed namelijk Donderdag nacht brandmeester de Boer op een der mntorspniten dienst. Bü* het passeren van h*t politieposthnis in de van Baerle straat werd namens het Amsterdamse noli'iccorps een krans aan de baar ge hecht. Op Westerveld schaarden zicïï nog vp'e deputaties in de stoet. Op de schouders van een aantal brandwacht», geflankeerd door vier brandmeesters, werd de kist naar het crematorium ge dragen. Namens het gemeentebestuur sprak de commandant van de Amsterdamse brand weer. die n.m. zeide: Dit is de laatste maal geweest, dat gij gehoor hebt ge- geven aan de roepstem van de alarm •1 En hot laatste wat gü voor de aan daan, is bon in die bewuste nacht te wnar*chnwcn zich in veiligheid të stel len voor do gevel, die dreigde neer te storfen. Helaas hehft TT zelf niet meer in veiligheid kunnen brengen. Willem de Boer, rust zacht", zo besloot de com mnndant. Namens de familieleden dankte een zwager de sprekers en de aanwezigen voor hun belangstelling. Er was een chat van bloemen rond de kntnfalk neergelftgd. de gratis behandeling van elke patiënt in deze klinieken, het vreemdeling, hetzij landgenoot. De deskundigen hebben verder aanbevolen de oprichting door bo vengenoemde organisatie van een speciale Rijn-commissie voor de bestrijding van venerische ziek ten, waarvan het hoofdkantoor in Rotterdam gevestigd zal worden. Deze commissie zou dan moeten worden samengestel door deskun digen uit het Rijngebied, vertegen woordigers van het Internationale Arbeidsbureau, de Centrale Rijn commissie en de internationale vereniging ter bestrijding van ge slachtsziekten. x Nieuws in 't Icort EEN VERMOGEN TUSSEN DUIM EN VINGER De Zweedse familie Aschberg heeft voor de diamanttentoonstel- ling, welke van 16 Juni tot en met 3 Juli a.s. onder het motto „Amsterdam Diamantstad" in de hoofdstad gel.ouden zal worden, een kostbare steen, de zgn. „Aschberg-diamant", die een waarde heeft van 400.000 gulden en een der grootste geslepen diamanten is beschikbaar gesteld. De heer Gassan flinks), die het kostbare kleinood per vliegtuig van Zweden naar Nederland bracht, toont het na de landing op Schiphol aan de douanebeambten Bij Zatec in West-Bohemen zijn vijf spoorwegarbeiders gedood en een ernstig gewond. Zij slapten van de ene lijn af om een trein te laten passeren en werden on middellijk op de andere lijn door een trein van de andere richting gegrepen. Bij een brand in de grootste katoenfabriek van Argentinië, zijn drie personen om het leven geko men en 20 gewond. Nagenoeg de gehele brandweer van Buenos Aires is met alle matriaal uitge rukt om over 'n oppervlakte van 10.000 vlerkante meter de strijd tegen het onheil aan te binden. De schade wordt op meer dan 80 miMloem peso's geraamd en men vreest, dat het vuur nog verschel dene dagen zal woeden. De troepenschepen „Grote Beer" en ..Johan van Oldenbarne velt" wordt ln de haven van Am sterdam verwacht, respectievelijk in de nacht van 7 op 8 Juni en in die van 8 op 9 Juni a.s. Aan boord bevinden zich geen gesloten onderdelen, doch een aantal mill tairen circa 1200 en circa 1000, die om bijzondere redenen worden ge repatrieerd. De ontscheping van de „Grote Beer" zal beginnen op Woensdag 8 Jv.ni a.s. te 9 uur, die van de Johan van Oldenbarnevelt op Donderdag 9 Juni a.s. te 9 uur Verscheidene publieke veilin gen van kersen zijn de vorige week in de Betuwe gehouden. Er zijn aanzienlijk lr.gere prijzen besteed dan vorig Jaar. Zij varleerden van 14 tot 24 cent per kilo op het hout tegen 30 tot 45 cent per kg lr. 1948 De burgemeester van de hoofd stad, mr Am. J. d'Ailly. heeft door middel van de gemeentelijke po litie de revolutionnair communis tische party (rep) bevolen de leu ze .Indonesië los van Holland nu' waaronder deze partij haar \er- kieztngscampagne voert, van de op de Amsterdamse burggen be vestigde borden te verwijderen. De achtjarige leerverplichting zal in 1950 weder van kracht worden. Bij de Tweede Kamer is daartqe ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. Minister Rut ten stelt in dit wetsontwerp voor, het aantal leerjaren voor de gewone lagere school van 6 op 8 jaar te brengen. De duur der leerverplichting wordt dus ook op 8 jaar gebracht. Naast de school voor Gewoon Lager Onderwijs met acht leerja ren heeft de minister de school -vvoor Voortgezet Lager Onderwijs 'gehandhaafd. Dit schooltype heeft tot dusver aan ernstige, wel en niet gerechvaardigde critiek bloot gestaan. Ook al is de doel stelling van deze school duidelijk, de wijze, waarop dit doel dient te worden bereikt, Is ook op dit ogen blik niet helder. Deze tak van on derwijs bevindt zich nl nog in een proefstadium. De verzorging van het zintuig lijk-motorische handelen en de vorming van het gemoedsleven zullen evenwel de leidende gedach ten zijn. Zij zullen evenzeer gel den voor de zevende en achtste klassen van het gewoon lager on derwijs. Huishoudkunde voor meisjes van deze leerjaren zal voorlopig slechts kunnen worden gegeven, waar van een elders bestaande keuken gebruik gemaakt kan wor HET VLIEGTUIGONGELUK BIJ PORTO RICO. liet aantal personen, die tengevolge van het vliegtuigongeluk bü Porto Rico om het leven zün gekomen, is thans tot 83 gestegen De lijken van 35 passagiers zün geborgen. 18 personen, van wie men weet, dat 2,"ch aan boord van bet vliegtuig bevonden, dat in de Coraibisebe Zee neerstortte, worden nog vermist NIEUWE BEHANDELING ZAAK ILSE KOCH. Hans Walter, procureur-generaal bij het Beierse ministerie van Justitie, heeft medegedeeld, dat nieuwe documen ten betreffende Ilse Koeh, de weduwe van de voormalige commandant van het kamp Buehenwald, zün ontdekt De zaak Koeh zal dus voor een Duits gerechtshof worden gebracht. Zoals bekend was Hst Koch door een Amerikaanse militaire rechtbank ?ot levenslange gevangenis, straf veroordeeld, die na herziening van het proces door generaal Clay in vier jaren gevangenisstraf werd veranderd. RADIOREDE PRINSES WILHELMINA. Ten vervolg van haar Paas- boodschap zal HKH Prinses Wil- helmina op Donderdag 9 Juni des avonds half acht over beide zen ders een toespraak houden ter gelegenheid van de Pinkstertijd. Deze rede zal worden gevolgd door een vertaling in het He breeuws. De wereldomroep zal de rede uitzenden in het Nederlands Engels, Frans en Hebreeuws. HKH zal de rede persoonlijk uitspreken in het Nederlands, Engels en Frans. POST VOOR DE „ZUIDERKRUIS" EN DE .SI BA JAK". Do opvarenden ?no de volgende troepenschepan kunnen p>*st uitgereikt krügea mie* deze niterltfk op de bier onder aangegeven data ter po»t ls te norgd: i „Zuiderkruis" (naar Indonesië), voor Batavia uiterlijk posten 18 Juni a.s. ie' „Slbajak" (van Indonesië) voor Port Said uiterlijk posten. 12 Juni a.s. den. Wel zullen reeds aanstonds meer algemene handwerken voor meisjes en handenarbeid voor Jon gens kunnen worden gegeven .Daar om zullen deze vakken dan ook niet meer naar keuze, doch ver plicht zijn. In het achtste leer jaar zal met een kleiner aantal lesuren dm in andere klasse wor den volstaan om aldus een gelei delijke overgang te vormen naar het maatschappelijk leven. Behalve in de grote steden zal de VGLO-school he? karakter dra gen van een streekschool, die zich vrij aanpast bij de behoeften van haar omgeving. Het Deense elftal Het Deense voetbalelftal, dat Zondag 12 Juni in het ïdraeteparken stadion te Kopenhagen tegen het Nederlands elftal in het veld treedt, werd als volgt samen gesteld: Doel: Nielsen (Kobenhavns Boldclub) achter: Koppel (Kobenhavns Boldclub) en Petersen (Akademisk Boldklub). Midden: Pilmark (Kobenhavns Bold klub, Ornvold Kobenhavns Boldklub) en Jensen (Akademisk Boldklub), Voor: Frandsen (Fremad Amager). Hangen COdënse), Fraest (Odense Boldklub), Lundberg, aanvoerder (Akademisk Bold klub) en Lescbly (Odense). Reserves: Elting (Koge), Olsen (Frem), Hansen (Koge), Collberg (Frem), Recbeifflorff (Akademisk Bold klub) en Lyngsaa (Kobenhavns Bold klub) Tragedie in hef kamp Vughf De Bijzondere Strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te 's Hertogenbosch behandelde de zaak tegen Friedrich Meyerhoff, die ervan werd beschuldigd in de rang v, Oberscharfuehrer en later ln het kamp te Vuglit vele gevan genen zwaar mishandeld te heb ben. Verder werd hem ten laste gelged, dat hij in Januari 1944 ongeveer zeventig vrouwen, die !n het kamp waren geïnterneerd, ln gesloten heeft in een cel van de gevangenis van dat kamp, waar over hij als chef-bewaker was aangesteld. In deze cel, groot ongeveer 3.80 bij 2.30. werden de vrouwen gedu rende bijna twaalf uur vastgehou den tengevolge waarvan tien per sonen om het leven kwamen. M. ontkende alle schuld en verschuil de zich voorzover dit mogelijk was achter zijn meerderen. De getuigen waren echter posi tief in hun verklaringen en noem den M de ergste sadist van het kamp. 19 Juli wordt deze zaak voortgezet. VOORSTEL OMTRENT V N. Dinsdag is in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een voorstel inge diend om de V.N. in een wereldfederatie te veranderen. Dit voorstel schijnt; tot dusver de steun van ongeveer 1/5 der afgevaardigden te hebben verkregen. Brooks Heye. democraat, en Walter Judd. republikein, die met 8 hunner col iegn'e aan de opstelling van het ont werp holden gowerK hebben tegenover de pers verkleurd, dat. nnar hon me ning, een wereldregering op >.«t «reu blik nood7.f«ke,'0> K Het voorstel Js nog niat door bet Stat.* Depsrtment goedmakend. De Geer De heer De Geer, die ln 1945 Ministerpresident van Nederland was, heeft in 't Rapport van dé enquêtecommissie enige onaange name dingen te horen gekregen. De meeste ervan waren reeds be kend, voor de enquêtecommissie met haar onderzoek begon. Er ié immers ook een proces De Geef geweest en veel van wat we nu bevestigd hebben gekregen is bij dat proces reeds ter tafel geko men. Het is uit het proces en uit het nu door de Kamer ingestelde on derzoek wel gebleken, dat de heer De Geer niet de juiste man op de juiste plaats ls geweest. Toch wil het ons toeschijnen, dat wij deze man daarom niet eens zo erg las tig mogen vallen. Was er dan ook niet iets anders dan zouden we het niet de moeite waard hebben geacht om er een artikel aan te wijden. De aanklacht tegen de heer De Geer is echter veel meer een aan klacht tegen het Nederlandse volk zelf. En dan vooral een aan klacht, tegen degenen, die in de Jaren voor 1940 de richtlijnen van de Nederlandse politiek benaal- den De "enou' .omissie beklaagt zich er over da* de heer De Geer ln de spannende dagen van Aug. 1939 met vacantie was en bij zijn terugkomst uit het buitenland niet direct naar Den Haag ging. maar eerst ^a_ een in eer» TT«'n h'nif Is dit zo verwon der ln k van een persoon, overigens met alle eer bied voor de kwaliteiten, die de heer De Geer ongetwijfeld heeft bezeten, die op dat moment eigenlijk een afgeleefde man was die nog jaren van de geneus-ten des levens kon profiteren, maar die niet meer geschikt was om het schip van staat in moeilijke dagen te besturen? Kan men er de heer De Geer een verwijt van maken, dat hij niet de uitzonder lijke capaciteiten had om zelfs op hoge leeftijd krachtigs leiding te geven? Dat is Immers slechte voor zeer weinigen weggelegd. Het was echter bij de kabinets formatie var, *939 al zeer goed bekend, dat de heer De Geer die kracht niet had. Dat men er des ondanks toe ls overgegaann, om hem de kabinetsformatie op te dragen en hem het ambt van Ministerpresident te laten bekle den is ee.i felle aanklacht tegen de toenmaals gevolgde politiek, die er de oorzaak van ls geweest dat men geen krachtige Neder landse oersoonlijkheld aanweps. We leefden in de jarer. dat de sociaal demokratie nog maar ter nauwernood ministrabe! werd ve acht. In de coalitie waren echter reeds zulke scheuren, dat een rechts kabinet ook geen levens vatbaarheid had En toen kregen we een kabinet op brede basis. Geen kabinet van krachtfiguren, zoals in die omstandigheden on getwijfeld noodzakelijk was, maar een kabinet, waarmee men wilde trachten het een viertal jaren uit te houden, zonder al te schokken de dingen te doen. De aanwijzing van de heer De Geer is in feite een aanklacht te gen de leidende politici uit die dagen, die duidelijk hebben ge toond. het landsbelang onderge schikt te maken aan het partij belang. Dat de heer De Geer in de stormachtige tijden, die toen reeds met zekerheid konden wor den voorspeld, het- slachtoffer is geworden, moge voor hem zelf bijzonder onaangenaam zijn. het ls slechte bijzaak. Hoofdzaak ls. dat het landsbelang toen ge schaad is door mensen, die nu volkomen vrijuit gaan. T. Z. BON 0« VOOR BRANDSTOFFEN NA 10 JULI A.S. ONGELDIG. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bon 06 van de oude brandstoffenkaart TA 806 uiterlijk a.s. Vrijdag 10 Juni bij de brandstoffenleverancïer moet zijn ingeleverd. De geldigheidsduur van deze bon zal niet worden verlengd. regen oF Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond GEMATIGDE TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk enig regen mot een kans op onweer. In de Noordelijke provincies aan vaiikelljk nog matige Zuidweste lijke wind,, overigens zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering ir. temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1