Republikeinse regering op 20 Juni terug in Djogja? 5E JAARGANG N° 1557 ZATERDAG 11 JUNI 1949 Familieleden van militairen werden gedupeerd baba voor Daan Pool Stil voortgaan regen oF zonneschijn' Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. y. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2300 3971 „Merc/efca" interviewt Dr. van Royen en Moh. Rum Richtdatum R.T.C. 15 Juli De vcorzitte van de Neder landse delegatie, dr van Royen heeft tegenover het Republi keinse blad „Merdeka" ver klaard, dat aan de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djogja twee voorwaarden moeten voorafgaan, nl evacua tie van de burgerpersonen en het vinden ener „fomule" voor het bevel tot hst staken van het vuren Dr van Royen hoopte dat een dezer dagen een vorm zal kunnen worden gevonden voor dit bevel Daarna zouden de Nederlandse troepen onmid dellijk worden teruggetrok ken. waarvoor tenminste een 'week nodig is Naar verwacht wordt zal dan de terugkeer van de Republikeinse ergeing op 28 Juni kunnen plaatsvinden Voorts verklaarde dr van Royen. dat er geen enkele grond is voor de berichten als zou de terugkeer van de Republikeinse regering niet deze maand kunnen geschieden Hij ontkende ook. dat men ln een ..kritiek stadium" zou zijn „Het is ook voor Nederland van belang, dat de terugkeer bespoedigd wordt ter voorkoming van incidenten, welke de mogelijkheid van wan trouwen weer zouden kunnen op wekken", aldus dr van Royen Ten aanzien van de datum van de Ronde Tafel Conferentie ver klaarde de voorzitter van de Ne derlandse delegatie, dat deze zo spoedig mogelijk zal worden ge houden Hij hoopte, dat na de te rugkeer van de Republikeinse re- geing en nadat de overeenkomst zou zijn goedgekeurd door het Re publikeinse parlement, de „richt datum" vijftien Juli kan zijn Op de vraag of de Ver Staten van Indonesië lid vain ds VN zou den kunnen worden verklaarde dr van Royen. dat. indien van de zij. de van de Sovjet-Unie geen moei lijkheden in de weg worden ge- Scheepsbediende smokke|de gouden horloges De Rijkspolitie te Water heeft Dinsdag j.1. aan boord van het hospitaal-troepentransportschip de „Groote Beer" de 25-jarige scheepsbediende J. S. uit Den Haag aangehouden. De recherche was er achter gekomen, dat deze jongeman ca. een half jaar ge leden in Surabaja met een al daar wonende Nederlander in contact was gekomen, die hem had gevraagd ttgen beloning pakjes voor hem uit Amsterdam mee te nemen. S. ging op het aanbod .ln en heeft vier of vijf maal op een adres in de hoofd stad pakjes opgehaald en aan zijn opdrachtgever ln Surabaja overgebracht. De pakjes bleken gouden dames- en herenhorloges te bevatten. De zaak liep echter verkeerd en de landrechter in Surabaja veroordeelde hem tot een boete van 5000 gulden, die prompt door de opdrachtgever werden betaald. Aangenomen wordt, dat op deze wijze enkele hondefden gouden horloges uit ens land zijn gesmokkeld. legd, Indonesië zeker lid van de V N zóu kunnen worden Voorts antwoordde dr van Royen nog be vestigend op de vraag of hij ver trouwen stelde in de Republikein se leiders met wie hij thans bespre kingen voert Hij verklaarde, dat het vraagstuk van de keuze van de staatsvom of de staatkundige organisatie van enge gebiedsdeel gezamenlijk zou moeten worden behandeld onder internationale controle Hij zei voorts, dat het de wens is van de Republiek, dat de inter- Indonesische conferentie (als voor bereiding op de R T C) te Djogja zal worden gehouden Na de terug keer van de Republikeinse regering in Djogja zal de Republiek de In donesische nationalistische leiders voo deze conferentie naar Djogja uitnodigen Over de besprekingen gaf Rum als zijn mening te kennen, dat de ze op hoog niveau niet teleurstel lend zijn geweest en voegde er aan toe dat de vetragingen ln de be sprekingen het gevolg zijn geweest van de onvoorziene evaeuatle er) "incidenten te Djogja BLACKPOOL-CONFERENTIÈ GEËINDIGD. De conferentie van de Labour- partij in Blackpool is geëindigd. Met groote meerderheid werd op de laatste zitting het verkiezings programma aangenomen. Slechts één stemde tegen. VERLÏ 1ZEN IN INDONESIË De regerig maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Gesneuveld in de pc~te de van 4 Mei 1949 tot en met 29 Mei 1949: 17 militairen van de Koninklijke Landmacht DE IMMUNITEIT VAN THOREZ De commissie inzake de parle mentaire onschendbaarheid van de Franse nationale vergadering heeft met negen tegejn zeven stem men bij één onthouding besloten de vergadering te verzoeken de parlementaire onschendbaarheid van de communistische leider Mau rice Thorez op te heffen en wel in verband met beweerde mishande ling van de socialist Karainsky tijdens de verkiezingscampagne van 1947 HARING VOOR H.M. DE KONINGIN Ten paleize Soestdijk is aan H.M. Koningin Juliana de „Koninginneharing", welke door de Rijksopperkeurmeester, de heer W. Don, uitgekeurd is uit de la ding van de VI. 208 „Frieda", schipper H. van Roon, aangeboden. Wel heeft de vorstin reeds op 20 Mei haring ontvangen van de KW 227 „Karei Doorman", doch deze haring kon niet onder Rijks certificaat worden geleverd, daar zij nog niet voldoende „rijp" was. Geschenkzendingen verdwenen in de zwarte handel Het Amsterdams Gerechtshof heeft de zaak tegen de verdach te V. uit Eemnes, alsmede tegen diens dochter, behandeld. De verdachten wordt ten laste gelegd, dat zij eind 1947 een z.g. verzendkantoor voor geschenkzendingen van militairen uit Indonesië hadden opgericht en zich door middel daarvan mins tens 400." kg rijst, die toebehoorde aan verwanten der militai ren in ens land. hadden toegeëigend. Beide verdachten had den reed; op 30 Augustus 1948 voor de Amsterdamse rechtbank terechtgestaan. Verdachte V. was vrijgesproken. De dochter werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Tegen het vonnis van de rechtbank ging de Officier van Justitie In hoger beroep. Naar thans ter terechtzitting bleek was het Initiatief uitgegaan van een gehuwde sergeant-ma- joor-administrateur in Indonesië, die zich „verloofde", met de doch ter. Hij zorgde voor de verzen ding van vele kilo's rijst naar Ne derland, met de bedoeling hier van een gedeelte te eigen bate in de zwarte handel te laten verko pen. De sergeant- majoor liet oranje circulaires 'in Indonesië drukken met een bestelbon, waar op de militairen rijst, koffie, thee. pinda's en zeep konden bestellen, welke goederen" de sergeant-ma joor zou aankopen en naar fami lieleden in Nederland zenden. Aan de familieleden in Nederland werden doo^ tussenkomst van het in Eemnes opgerichte geschen- kenverzendlngskantoor de pak ketten met goederen toegestuurd. Nadat klachten waren binnen gekomen van enkele ontvangers, die meenden, dat zij minder rijst hadden ontvangen, dan door hun ir. Indrnesië verblijvende zoon of vader voor., hen was besteld en betaald, werden vader en dochter gearresteerd. In Indonesië werd de sergeant-majoor tot twee en 'n half jaar veroordeeld. De vader hield opnieuw zijn De stakingen in Engeland LONDEN Reuter Het bestuur van de Britse genationaliseerde 'spoorwegen heeft de onderhande lingen met de vakverenigingen af gebroken en gedreigd gehele sec ties van het spoorwegnet te slui ten indien stokers en machinisten volharden in hun „symbolische" stakingen van 24 uur op Zondagen Duizenden spoormannen hebben zich de afgelopen drie Zondagen bij deze stakingen aangesloten, als een protest tegen de diensten die {iet treinpersoneel noodzaken bulten de woonplaats te overnach ten De leiding van de nationale bond van spoorwegpersoneel heeft de stakende leden geadviseerd niet verder te staken, doch de spoor wegen gewaarschuwd, dat de bond alle middelen zou aanwenden om die leden te beschermen, tegen wie disciplinair zou worden' opgetre den indien zij zouden weigeren densten te verrichten, waardoor zij buitenshuis zouden moeten over nachten Te Liverpool hebben 5000 haven arbeiders besloten hun staking voort te zetten ondanks het ver zoek van premier Attlee om het werk te hervatten Tezamen met havenarbeiders te Avonmouth en Bristol steunen zij de staking van de Canadeese zeeliedenbond door te weigeren op schepen te werken, waarvan de bemanningen zijn aangesloten bij de wedijverende in ternationale bond van zeevaren den onschuld vol. De procureur-fis caal, mr J. Fablus, was een an dere mening toegedaan enNeiste tegen de vader anderhalf jaar gevangenisstraf en tegen diens dochter 1 jaar. Voorts vroeg hij verbeurdverklaring van het in be slaggenomen geld en de overge bleven goederen. Hij achtte het. tenslotte gewenst, dat dit be stemd zal worden om in overleg met de Niwin de gedupeerden voor zover mogelijk schadeloos te stellen. De uitspraak werd be paald op Donderdag 23 Juni a.s. NAZI'S IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD. WENEN Reuter In gewoon lijk betrouwabre kringen die in nauw contact staan met de Oos tenrijkse regring, wordt verklaard, dat de staatspolitie een aantal vroegr hoge Oosenrijkse nazi's heeft gearresteerd, die van een conferentie met leiders van de pro-Katholieke Volkspartij kwa men. Het doel van de conferentie was, zo wordt in genoemde kringen verklaard, de vorming van een commissie, die de nazi-leiding in de bondsstaat zou vertegenwoordi gen Een generaal van de SS zou voorzitter worden. Luid applaus Leider van luchtaanvallen op Londen vrijgesproken Generaal-Veldmaarschalk Hugö Sperrle, die tijdens de oorlog de leiding had van de aanvallen, welke door de Duitse luchtmacht op Londen werden uitgevoerd, is door het Duitse zuiveringshof te Munchen vrijgesproken van de be schuldiging, dat hij betrekkingen zou hebbe onderhouden met de voormalige Dutlse Natioaal Socla listische Partij. Het talrijke gehoor waaronde* zich vele voormalige officieren v. brak ln luid applaus los, toen deze beslissing bekend werd ge maakt. Generaal-veldmaarschalk Sperr le was machtsmisbruik en het zenden van een aantal Franse officieren naar Duitsland ten laste gelegd. In het afgelopen najaar is Sperrle reeds door een Ameri kaans militair gerechtshof vrij- gespoken van de beschuldiging, oorlogsmisdaden te hebben ge pleegd. Sperrle heeft de Juistheid van een bericht, afkomstig uit de Sowjetrussische zone van Duits land, en Inhoudende dat hij voor nemens zou zijn zich naar Spanje te begeven, teneinde de Spaanse luchtmacht te organiseren, ont- kendf WYSJINSKY STELT TERUGTREKKING BEZETTINGS TROEPE# VOOR. Op de conferentie van de Grote Vier te Parijs heeft Wysjinsky voorgesteld, dat de Grote Vier 'n vredesverdrag voor Duitsland zul len ontwerpen en zich verplichten tot het terugrekken van alle be zettingstroepen uit Duitsland bin nen een jaar na sluiting van het vredesverdrag. Granaat geworpen in tuin Mevr. Sukarno In de tuin van mevrouw Sukar no in Djogja werd door een onbe kende dader een handgranaat ge worpen. Raden Purbojo, secretaris van mevr. Sukarno, vernam des morgens om vier uur gerucht in de tuin, doch vond niets. In de loop van de morgen werd een niet -ontplofte handgranaat ontdekt. •Bè militaire waarnemers van de Uhci werde hiervan in kennis ge steld. Deze steldfen in samenwer king met Nederlandse militairen een onderzoek i. De handgranaat werd door Nederlandse militairen onschadelijk gemaakt. De ministers-presidenten van de elf Wes'duitse staten hebben be sloten, dat de verkiezingen voor 't eerste parlement van de bonds republiek Duitsland" op 14 Augus tus zullen worden gehouden. Het zijn de eerste algemene verklezin gen ln Duitsland sinds 16 jaar. Ontruiming Kanton wordt voorbereid Gemeld wordt, dat de Chinese nationalistische regering inder haast voorbereidingen treft om Kanton, haar tweede hoofdstad binnen twee maanden te ontrui men, in verband met een drei gende aanval van de onder com munistische leiding strijdende le gers, die in de provincies Hoenan en Kiangs oprukken. Het natonalistische kamp blijft even verdeeld als tevoren. De nieuwe premier, maarschalk Yn Sji Sjan, is nog niet ln staat een kabinet te vormen. Een mooie opdracht Daan Pool, de bekende voor drachtskunstenaar in ruste en cineast in actie, bekend door zijn film „Het leven van de Westfriese boer" e.a. heeft een prachtige op dracht gekregen. De directie van het Zuiderzeemuseum dat in Enk huizen is gevestigd heeft hem n.1. verzocht om een uitgebreide film reportage te maken rond de Zui derzee en de Waddeneilanden. Deze omvangrijke arbeid zal waarschijnlijk 3 jaar ln beslag nemen. Wij komen volgende week uit voerig op deze belangrijke ge beurtenis terug. ZEEPOST VOOR DE OOST EN DE WEST Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar de overzeese gebiedsdelen worden verzonden De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat achter de namen der sche pen Naar Indonesië: 18 Juni ms Langkoes (16 Juni) Naar de Ned Antillen: 38 Juni ms Hydra (16 Juni) Naar Suriname: 24 Juni ms Bonaire (22 Juni) Bom op Sjanghai Sjanghai schijnt voor het eerst sedert de bezetting door de com munisten, het doelwit te zijn ge- wees van een luchtaanval Gister morgen werd er namelijk een krachtige ontploffing gehoord na dat een enkele niet-geidentlficeer- de vliegmachine in de buurt van de Internationale luchthaven Loenghoea had rondgekruist Naar opheffing tabaksdistributie Naar het ANP vereemt draait de sigarettenkerftabakindustrie sinds enige maanden op een ver hoogd niveau en wordt binnen kort een productie verwacht, die een voorziening van ongeveer 3,5 rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te leiden, dat gestreefd wordt naar een ruimere beschikbaarstelling en zelfs naar een opheffing van de rantisoenering van tabaksartike len. Hiernaar gevraagd antwoordde het Departement van Economi sche Zaken, dat omtrent een da tum van eventuele rantsoenver hoging of opheffing der rantsoe nering nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. CNV BESTAAT VEERTIG JAAR Het Christelijk Nationaal Vak verbond zal op Donderdag 30 Juni en Vrijdag 1 Juli zijn veertig jarig bestaan herdenken In een buitengewone algemene vergadering te houden op 1 Juli in het Beursgebouw te Utrecht zullen het woord voeren minister-presi dent Drees de verbondsvoorzitter de heer Ruppert, prof mr W F de Gaay Fortman en ds De Goede De Verenigde Staten hebben bij Engeland geprotesteerd tegen de Jongste handelsovereenkomst van Engeland met Argentinië, daar 't verdrag in strijd zou zijn met de handel op concurrentie-basis Wisjinski heeft geweigerd in te stemmen met het voorstel van zijn collega Acheson, dat ten doel had de vier geallieerde bevelhebbers1 te Berlijn hetzij gezamenlijk, hetzij door Ieder van de ministers afzon, derlijk opdracht te doen geven een rapport uit te brengen over de maatregelen, genomen tot ophef fing van de blokkade te Berlijn De oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, Jhr A W L Tjarda van Starkenborgh, en zijn echtgenote bevinden zich aan boord van de „Nieuw Amsterdam", die uit New York naar Nederland is vertrokken Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zal het verwachte Britse besluit om de levering van kleine wapenen en ammunitie aan het Midden-Oosten te hervatten, gel den voor alle Arabische staten die deze wapenen zouden willen ko pen en niet alleen voor die staten, die door verdragen aan Engeland zijn gebonden Meer en meer is men in politie ke kringen te Boedapest overtuigd van de verwijdering van Rajk en de benoeming van een nieuwe mi nister van buitenlandse zaken, die volgens sommige geruchten Maro- san de adjunct-algemeen-secreta ris van de Arbeiderspartij zal zijn Kortgeleden werd aan de Revo- lutonnair Communistsche Partij te Amsterdam bevolen de leuze .In donesië los van Holland", welke deze partij op verkiezingsborden had aangeplakt, te verwijderen De RCP heeft nu de burgemeester van Amsterdam, mr d' Ailly in kort ge- dng gedagvaard Geestelijk leven Wij zouden in onze tijd werkelijk gaan denken dat eenmaal het ge weld het aardrijk beërven zal. Wij zouden werkelijk In verzoeking komen bij de beslissing der we reldse .dingen een overwegende Invloed toe te kennen aan zekere Ingrijpende daden. Wat beteke nen woorden? Wat zijn redenerin gen? Wat vermag de stem van priesters en profeten, wat het be toog van wijsgeren of denkers? Eén daad, door een ondernemend man gedaan, één slag, met koene hand geslagen. heeft alles beslist terwijl nog wijsgeren zoeken en de redenaars spreken. En de daad Is verricht, en de slag is gevallen, dan berust de hele wereld in het besliste feit als in een uitgemaakte zaak. Wat beuzelt men van recht? Macht is recht. Gij vraagt maar wat gij wilt en wat gij kunt en slaat uw slag. Wat praat gij van geoorloofd of ongeoorloofd? De daad beslist. Woorden kunnen misschien goede dienst doen om te protesteren, maar daden, dat is het ware. Tenslotte zal de stem van het kanon, als de zwaarste en de machtigste, gelijk krijgen in de wereld en bij alles de boventoon voeren. Troostrijk vooruitzicht! Maar neen, dat san toch niet, daaraan willen wij toch niet ge loven. Laat ons dan beginnen met eerbied te blijven geven en waarde te blijven heenten aan het heilig christelijk beginsel, aan het heilige christelijke woord, aan de stille volhardende christelijke geest. In de geschiedenis van de eer ste gemeente vinden wij een op wekkend voorbeeld van trouw aan dat christelijke beginsel, aan dat christelijk "teord, aan die chris- to?*ike peest. Stil ging zij haar weg, der we reld afgestorven, verwachtende de toekomstige dingen, onschade lijk en onschuldig, eenvoudig en nederig. Hun Jezus hadden zij lief, hun Jezus verkonlgden zij. Weinig hebben zij gedacht dat zÜ bezig waren een wereldgodsdienst te stichten. Zij spraken en pre dikten maar. Aan de zijde der Joden nu was het geweld. Wat be vatten, zo meenden deze. vele re deneringen? Achter slot met de ze mannen, dat zou beter helpen. Doch de christenen gingen voort met spreken en prediken en goed doen, altijd voort, zolang zij kon den. Weerloos, maar niet moede loos waren zij. Met zachtmoedig heid, maar met kracht gehoor zaamden zij God. en zo wachtten zij wat er komen zou. 't Waren daden, die zij ondertussen vol brachten, daden, niet van geweld maar daden van geloof. Tegenover de gewelddadigheden, ln hartstocht of met overleg, door eigenzinnigheid of berekening ge pleegd in de grote wereld daar buiten, hetzij in de kleine kring, waarin wij ons bewegen, tegen over die gewelddadigheden willen wij volharden in goeddoen. Doen wij dit? De discipelen spraken, en spre ken kunnen wij ook; maar met stomheid geslagen schijnt menig een juist op het punt van gods dienst en godsdienstig leven. De discipelen vervulden de stad van de naam van Jezus. Vervullen wij zo niet een stad, dan tenminste een gezin van Jezus* geest? Ve len vervullen hoofd en hart van gans andere dingen. Soms hech ten wij ook geen waarde aan dat gen0, wat feen opzien baart. La ten wij dat vooroordeel varen, oni met de eerste volgelingen yan Je zus te volharden ln het goede met een nederige, maar met een kloeke zin. Al schijnt het vruchteloos i toch stil voort te gaan. dat mo gen zij ons leren. Voetganger gedood Op de Woudseweg tussen Delft en de Lier moest Donderdagmid dag de bestuurder van een perso nenauto krachtig remmen, door dat de 74-jargie heer F Alsemgeest uit Schipluiden vlak voor hem de weg overstak Door het krachtig remmen sloeg de auto over de kop en kwam op de heer Alsemgeest terecht, die vrijwel op slag werd gedood AF EN TOE ZONNESCHIJN Overwegend droog weer en ver anderlij ke bewolking, die overdag op vele plaatsen af en toe zonne schijn toelaat. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1