M Luchtvaartnamenparade Luchtvaartpioniers herdacht Moeilijkheden in Indonesië Andere landen in Indonesië De animo is er wel ijnheer de Burgemeester. De KLM heeft al jarenlang de gewoonte om aan haar vliegtui gen namen te geven; voor de oorlog droegen alle KLM-machi- nes de namen van vogels, waarbij dan de eerste letter van de naam overeenkwam met de laatste letter van de registratie tekens van het betreffende toestel. Na de oorlog is men hier van afgestapt en begon men met aan de Douglas DC-4 toestel len en de Lockheed Constellations de namen te geven van ste den en landstreken in Nederland en de Ovprzeese Gebiedsdelen om zodoende mede te bereiken dat deze namen over de gehele wereld uitgedragen zouden worden De zeven Douglas DC-6 vliegtuigen mogen de namen van de Leden van het Koninklijk Gezin veren en de 12 Convalr liners, die thans op de Europese luchtlijnen zijn ingezet, dragen de namen van meesters van de Nederlandse schilderkunst. PIONIERS VEREEUWIGD Maar ook op Schiphol gaat men thans de talrijke wegen en paad jes tussen de hangars en gebou wen namen geven, omdat het practiscn onmogelijk is geworden om anders een buitenstaander mede te delen waar hij een be paalde afdeling kan vinden Om te beginnen worden de hangars omgedoopt. Tot nu toe droegen zij de namen van Europese vliegvel den. maar in de naaste toekomst zullen zij genoemd worden naar bekende luchtvaartpioniers; zo komt er een hangar met de naam Santos Dumont, genoemd naar de bekende Braziliaanse luchtvaart- polnier. die als eerste om de Pa- rijse Eifeltoren vloog; een tweede heet Graaf de Damhert, naar de Fransman, die in 1909 als eerste een vlucht boven Nederland maak te. De loods van ae Fokkerfabriek krijgt de naam van haar stichter de bekende vliegtuigbouwer An- thony Fokker, terwijl de grote hangars genoemd worden naar resp. de gebroeders Wright, die in 1903 de eerste vlucht met een vliegtuig maakten. Louis Blériot. die in 1909 de bekende vlucht over net Kanaal maakte. Alcock en Brown. die in 1919 als eersten de Atlantische Oceaan overstaken Van der Hoop. die ln 1924 als eerste van Nederland naar Indië vloog, en Kingsford Smit. die er ln slaagde omstreeks 1930 zowel de Stille- als de Atlantische Oce aan over te steken. DE SCHIPHOLSTAD Ook het wegennet op Schiphol krijgt toeoasselijke namen; de tankinstallaties liggen aan de Aardoileweg en achter de Hebri- denloods loopt de Hebridenweg: een kampment van kleine barak- Jes ligt aan het Nomadenpad, de mc torenwerkplaats ligt tussen de Cylinderstraat en de Motorstraat, terwijl de instrumentenwerkplaats aan de Gyroscoopstraat ligt Twee grote figuren, die veel voor de KLM gedaan hebben, zijn op Schiphol vereeuwigd in de Vee- nendaalweg en de Guillonardweg. verder is er een ESeulaapweg (bit de Medische Dienst) en een Na- vlgatorstraat (bij het Navigatie- amajeur toneel od hoqer plan In een te Utrecht gehouden ver gadering van de algemene raad der Nederlandse amateur toneel unie (NATU) heeft de voorzitter mr P. Cleveringa uit Leiden, be langrijke mededelingen gedaan. Ter verhoging van het spelni- veau en verbetering van het re pertoire werd door de NATU in 1948 een scholingswerk begonnen Ir. de vorm van toneelkampen en weekendcursussen, welke met suc ces werden bekroond. Ten aanzien van de vorming van een landelij ke toneelbibliotheek kon worden medegedeeld, dat hiervoor uit het Prins Bernhardfonds een bedrag van f 18000 ter bescnikking is ge steld. te verdelen over enige ja ren. De dan gevormde bibliotheek zal in eigendom overgaan aan de NATU en de WA. de organisatie van Katholieke amateur-toneel spelers. Het van de regering ont7 vangen subsidie ad f 7000 werd geheel besteed aan het scholings werk en de bibliotheek. Voor het lopende Jaar werd een subsidie verleend van f 8000. Voor 1950 is een rijkssubsidie van f 10000 in uitzicht gestekt. Een subsidie uit het Prins Bernhardfonds grnot f 2000 werd besteed voor de in richting van een centraal bureau. Men wil de arbeid van de NATU nog meer ontplooien Een com missie werd benoemd om de fi nanciële mogelijkheden in dit ver band te onderzoeken. bureau). Het publiek kan naar de vliegtuigen kijken in de Kijkhoen, terwijl de machines vertrekken van de Goede Ree. De Loonadmi nistratie zit tegenwoordig aan de Pas en Meetweg, terwijl daaracn- ter de Linktralnerstraat en de Fotostraat liggen. Van het Oc- taanplein en de Connieweg komt men tenslotte via de Zweedse- straat in de Windhoek. Ook buiten de luchtvaartwereld wil men e hter de pioniers van onze luchtvaart gaan eren; in Groningen zullen aan een vijftal nieuwe straten in het noorden van de stad de namen gegeven worden van de bekende KLM- vliegers; men heef^ hier resp. 'n Virulystraat, een Evert van Dijk- straat. een Van der Hoopstraat, een Smirnoffstraat en een Geys- sendorfferstraat. Op deze wijze blijven de namen van hen, die de Nederlandse luchtvaart groot ge maakt hebben, voor het nage slacht vereeuwigd. Schiphol treki vele bezoekers Per bus, per flets, per motor en met andere middelen van vervoer zijn met de Pinksterdagén weer. evenals verleden jaar grote drom men Amsterdammers naar Schip hol getrokken. Niet alleen Am sterdammers, ook uit verre hoe ken van de provincie arriveerden bussen vol belangstellende bezoe kers van de luchthaven in zijn nieuwe gedaante. Zij, wier herin- erigen aan Schiphol terug moes ten gaan naar verleden jaar, ke ken verrast naar het grote witte stationsgebouw, naar de robuste sructuur van de verkeerstoren en naar alles wat Schipnol in een jaar tijd rijker geworden is, ruim twintigduizend was het aantal be zoekers, waarvan meer dan der tienduizend op Pinkster-Maandag De rondleidingsdienst van de KLM verwerkte het allergrootste deel van deze Schipholbezoekers. De parkeerplaats was in hefc zonlicht een groot glanzend plein van ge stalde voertuigen en de manen van de fietsenbewaarplaatsen kwamen handen tekort. Een speciale attractie vormde de kwartjestent van de KLM, die enkele dagen geleden speciaal is ingericht voor hen, die tijdens of na hun bezoek aan de beziens waardigheden behoefte hebben aan snelle en goedkope lafenis. Alle consumpties kosten er een kwartje en het andere voordeel is dat zij plaats biedt aan ruim 300 personen, waardoor het vaak overvolle paviljoen en het dak terras aanzienlijk worden verlicht en iedereen kans krijgt zijn dorst te lessen en zich van een zitplaats te verzekeren. Sombere geluiden van ,,De Vrije Pers'' Het wordt meer en meer duide lijk. dat er een ernstige breuk be staat tussen de Republikeinse lei ders op Bangka en de noodrege- rlng van Sjafruddin Prawirane- gara. De leiders op Bangka neb ben sterk aan gezag ingeboet. Er zijn verschillende groeperingen ontstaan met resp. sympathieën voor het regiem Sukarno-Hatta, voor Sjafruddin met aanhang en Tan Malakka. Het ernstigste ver schijnsel hierbij is, dat Sjafrud din blijkbaar kan rekenen op ver reweg het grootste gedeelte van het overblijfsel van de Republi keinse strijdkrachten. Dit houdt in. dat een oproep tót het staken van het vuren vermoedelijk geen effect zal hebben „Zo zitten we dan met drie punten van de overeenkomst; a. De terugkeer naar Djokja, b. Het staken van het vuren en c. De Rondetafel-conferentie. Punt a kan zonder meer worden uitge voerd. daar dit afhankelijk is van de Nederlanders. Als wij even niet denken aan de onverbrekelijke samenhang tussen de drie genoem de punten, kan de Rondetafel conferentie tot stand komen. Wij geloven, dat bij de groep Sukarno-Hatia bereidheid tot me dewerking aanwezig is. ook al, omdat het alternatief zou zijn, zich na de terugkeer te Djokja te oriënteren op Tan Malaka. Het is alsnog mogc'.ijk, dat dit laatste zal gebeuren onder de druk dei- omstandigheden, maar indien de groep Sukarno-Hatta voor de keuze wordt gesteld geloven wij. dat velen der genen, die daartoe behoren, zullen opteren voor sa menwerking met Nederland, en niet voor het communisme. Voor opgesteld dan. dat men na de te rugkeer een keuze zal kunnen doen want het is ook mogelijk, dat de residentie Djokjakarta eenvoudig door de communisten onder de voet wordt gelopen. Wat punt b betreft, de moge lijkheid tot staking van het vu ren kan men gerust afschrijven. Het zal misschien worden afge kondigd, doch het gezag van Su karno-Hatta is niet groot genoeg om Inderdaad tot een staking der vijandelijkneden te komen Wij vrezen derhalve, dat men aan Nederlandse en aan Federale kant binnenkort zal moeten kie zen tussen twee dingen. Men kan zeggen dat de drie nunten van de overeenkomst onverbrekelijk met elkander zijn verbonden en dat. als een der punten niet wordt uit gevoerd. de overeenkomst, dus van de baan is. Maar wie zal in rege ringskringen ongelijk willen er kennen na de vele waarschuwin gen ten aanzien van het fatale de zer overeenkomst? Wie vooral zal in republikeinse kringe het open lijk erkennen van een nieuwe mis lukking aandurven? Want wat zal er na de mislukking moeten gebeuren? De mogelijkheid bestaat dus ook, dat men a en c uitvoert en vervolgens b op een min of meer symbolische wijze tot uitvoering brengt, b.v. door middel van de een of andere verklaring. Men zou dan kunnen zeggen, dat de overeenkomst is uitgevoerd en kunnen beginnen aan de ronde tafelconferentie. Misschien, dat men mede daarom in Den Haag zo met data schermt. De schiet partijen zullen dan vermoedelijk onverminderd doorgaan, het aan- tal slachtoffers zal even groot blijven, maar „officieel" zou er dan niet meer worden geschoten. Men zou de schietpartijen met de mantel der liefde kunnen bedek ken. Heiaas. dit is niet goed mo egelijk. De kogels blijven even hard en de slacntoffers sneuve len toch Wij vrezen, dat. we on dit punt een zeer moeiliike tiid tegemoet zullen gaar", aldus „De Vrije Pers", een te Surabaja ver schijnend dagblad. Tentoonstelling „Jeugd van Nederland" In Augustus naar Amsterdam Het denkbeeld is gegroeid twee en een half jaar geleden bij een kleine groep personen, werkzaam op verschillende terreinen van zorg voor de jeugd. Contact werd gezocht met zo goed als alle belangrijke betrok ken organisaties. Velen hiervan betuigden hun instemming met het denkbeeld. Algemeen Bestuur, sectie-besturen en vele werkcomité's werden of worden opgericht. Er kan gezegd worden dat dui zenden personen van velerlei rich ting in het hele land aan het totstandkomen nebben medege werkt. VOOR WIE BESTEMD? Voor iedereen die iets met jeugd te maken heeft. Dus: in de eerste plaats voor alle ouders en toe komstige ouders. Voor een brede kring van overheidspersonen. En dan niet'te vergeten voor de jeugd zelf De Jeugd vanaf 14 jaar zal er veel te zien hebben; het jon gere grut kan indien gewenst on der deskundig toezicht gaan spe len, of gaat naar het kindercir cus - door en voor de kinderen - dat als voorbeeld van goede va- cantie-bezigheid in de grote stad aan de tentoonstelling verbonden is WAT IS HET KARAKTER? Leerzaam maar niet geleerd - wel deskundig opgezet levendig en boeiend - ernstig en toch fleu rig; reëel - het goede en het min der goede worden beide getoond; pakkende beelden en pakkende teksten; verteerbaar en niet te vermoeiend. Bestuur en archtiect waken angstvallig voor de zovaak gemaakte fouten: overlading en saaiheid. HOE IS DE UITVOERING? Eenvoudig - maar vol smaak: er zijn geen „stands", maar er is een logische en harmoniscne op bouw; technisch doordacht. Het Matste grote werk van on ze, helaas een maand geleden ge storven architect Paul Bromberg, wordt door zijn medewerkers mej. Erna van Osselen en de heer Ber- tcux in samenwerking met vele andere kunstenaars, met veel toe wijding voltooid. V/AT ZAL ER TE ZIEN ZIJN? De tentoonstelling is verdeeld ln 5 afdelingen. Natuurlijk begin nen we met het gezin - dat is de kern van alle zorg voor de jeugd. Dan volgen; kinderhygiëne. on derwijs, kinderbescherming en de vorming bulten schoolverband. H^er ziet men o.a de Jeugdbe weging. de jeugd in het arbeids proces en jeugd en sport. Commerciële deelneming is in de grote zaal geweerd, om de lo gische lijn. eerste voorwaarde voor een goede tentoonstelling, niet te onderbreken. Van al deze terreinen ziet u net belangrijkste - dat waar het om gaat - de problemen worden ge steld - wensen komen naar voren. Er zijn ook activiteiten: in pop- GEDRANG IN DE HAVEN V \N TANDJONG PRIOK In de haven van Tandjong Priok lagen, wat zelden gebeurt, drie grote mailboten geliikrijdig aan de kade. Vooraan ziet men de Siba- jak daarachter de Willem Ruys, vervolgens een vrachtauto, en ten slotte de Oranje. Op de achtergrond bevindt zich de KPM-haven met het station, terwijl geheel in de verte de hangars van het vlieg- penkast en marionpttontheater worden wijze lessen uitgedeeld aan jong en oud, er zal film. jeugdtoneel, muziek, volksdans en lekenspel zijn. Er komt een in formatieve afdeling en een lees tafel. Inderdaad een boelend en le vendig geheel; een belangrijke ge beurtenis van nationale betekenis. WAT IS HET DOEL? Te zorgen dat het begrip zorg voor de jeugd voor ons volk gaat leven, zodat dit voortaan niet alleen met trots zegt: onze scheep vaart, onze industrie, onze land bouw, onze spoorwegen en onze KLMmaar ook; onze Jeugd. onze zorg voor het gezin, onze kinderhygiëne. ons onderwijs, on ze kinderbescherming, onze jeugd beweging. Kortom: voor de jeugd. onze zorg WAT KUNT U DOEN OM ONS TE HELPEN? In de eerste plaats de tentoon stelling bezoeken en anderen tol bezoek opwekken. Organiseert groepsreizen Maakt nu reeds een plan voor een bezoek tussen 9 Augustus en 18 September aan 'fc~ RAI-gebouw te Amsterdam. Verder kunt u meehelpen dat de tentoonstelling ook financieel een succes wordt door postzegels te plakken op de brief die uw kinderen binnenkort van school mee naar huis krijgen, door lo ten te kopen en het verhaal over Pietje, dat getekend werd door Jo Spier. Een batig saldo komt zwak ke en misdeelde Jeugd ten goede. Wilt u verdere Inlichtingen: Cen taal Bureau Tentoonstelling Jeugd van Nederland. Singel 453. te Am sterdam. Telefoon 30746. De New York Times van Vrijdag schrijft in een hoofdartikel in zake het „programma voor Indo nesië": In zijn mededelingen over de positie van de Nederlandse re gering bij de komende ronde ta fel-conferentie legde minister Stikker enige nadruk op het op gestelde economische program. Hij verklaarde, dat de Nederlan ders geen bijzondere economische voorrechten in de toekomstige Ver enigde Staten van Indonesië zou pogen te krijgen en dat de econo mische poorten van de staat voor andere landen open zouden wor den gehouden. Dit zou in feite 'n terugkeer naar de geschiedenis van de Nederlandse politiek in In dië betekenen. Dit is in tegenstel ling tot de dikwijls geuite opvat ting. dat bet Westerse „imperialis me" betekent, dat het monopolie, dat Nederland vestigde, de waar de is van de Nederlandse positie in het Verre Oosten volgens een program met vrije verwerving van materialen en vrijheid van investeringen. Volgens een derge lijk program waren bijv. de aan kopen van de Verenigde Staten uit Indië zeer groot en bestonden er belangrijke investeringen zoals op het gebied van de petroleum. De sedert lang bestaande politiek ter bescherming van de plaatse lijke bevolking van exploitatie door dergelijke Investeringen ver bood bij de wet vervreemding van land. De waarde van Indië voor Ne derland was natuurlijk onbetwist baar Dikwijls werd geschat, dat 15 procent van het Nederlandse nationale Inkomen uit Indones'ë afkomstig was. Doch dit kwam niet voort uit de positie van mo nopolie. Gemiddeld werd minder dan eenvijfde van de handel mei Geschenken naar Amerika De centrale dienst voor in- en uitvoer vestigt de aandacht op de in de Verenigde Staten van Ame rika geldende beperkende bepa lingen voor invoer van geschenk zendingen, welke voedings- en of genotmiddelen bevatten Producten, die ingevolge deze bepalingen niet mogen worden in gevoerd worden bij ontvangst al daar als regel door de douane op gehouden en in sommige gevallen vernietigd. Ter voorkoming van teleurstel lingen wordt belanghebbenden aangeraden zich. alvorens ge schenken naar Amerika te ver zenden of mede te nemen, ervan te vergewissen, dat de producten in Amerika worden toegelaten. Het feit. dat voor een zending 'n uitvoerdeviezenvergunning van of vanwege de centrale dienst voor in- en uitvoer is verkregen, biedt daarvoor geen enkele zeker heid. x DE BOTSING NABIJ MEPPEL Op de onbewaakte overweg te Lan khorst nabij Meppel in de spoor lijn Meppel—Zwolle Is een vracht auto uit Zwollerkarspel In botsing gekomen met een dieseltrein Gron ingen—Den Haag. De vrachtauto werd totaal vernield, de trein zwa ar beschadigd. Indonesië door de Nederlanders gevoerd. Hun sterke positie kwam eerder voort uit hun lange ver blijf in dat land. de grote „erva ring" op koloniaal gebied, hun kundigheid op gebiea van indus trie en zaken dan uit enig econo misch monopolie, gebaseerd ap politieke overheersing. Verwacht wordt, dat de Nederlanders zullen, pogen hun gunstige verbonden heid met de rijke archipel te hou den. wanneer deze een onafhan kelijke federatie wordt. Doch dit behoeft niet te gaan ten koste van Indonesië, noch ten koste van andere landen. In zeke re mate is de rijkdom van andere landen. In zekere mate is de rijk dom van Indië aan rubber en ki nine bijv. in feite door de Neder landers gevestigd. Bij de tin en de petroleum Is dit het resultaat van het invoeren van buitenland se capaciteit. Doch alles blijft 'n geheel van tot ontwikkeling ge brachte welvaart op landbouw kundig en mijnbouwkundig ter rein. welke kan toenemen ten gunste van iedere Indonesiër, van de Nederlanders en van buiten landers. die hun goederen en dien sten tot wederzijds voordeel kun nen uitwisselen De Rondetafel-conferentie zal enige belangrijke politieke en eni ge veelbesproken problemen be handelen. Doch het is duidelilk. dat men zal beginnen met een gezonde eccromische toenadering tot het uitbannen van monopolie en de beschuldiging van exploi- tat'e" MAANDAG 20 JUNI NA 1? f R Hilversum I 301 m 12 00 The Rythm Club. 12.38 kest: 13.00 Nieuws; 13.20 '"hn nova and his musie 14.00 Wet gaat er om ln deze wereld?: 14."0 Franse kamermuziek; 15.00 Bon- bonniere: 13.00 Solistenconcert. 16.45 Zuid-Afrikaanse mu*'ek 17.30 Voor de padvinders; IC CO Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrach'm 19.00 Radio-filmkrant; 19.20 In leiding tot muziekbegrip20 00 Nieuws; 20.15 Residentie-orkest,; 22.15 Ik zou zo graag: 23.00 Nws. Hilversum n 415 m 1210 Me- tropole-orkest13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata: >3.45 Pianoduo. 14.00 Schoolradio: 14.35 NCRV- koor: 15.00 Plantenpraatje: 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing: 17.00 Voor de kleuters: 17 15 Schoolzangwedstrijd18.30 Met band eri plaat voor u paraat; 19.00 en 20.00 Nieuws: 20.15 Promenade orkest: 21.00 Lezing over bedrijfs geneeskunde; 21.20 Fryske Stim- men. 21.50 Populair orgelspel; 22.15 Sweelinck-kwartet- 23.00 Nieuws DINSDAG 21 JUNI VOOR 12 UUR Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.30 en 8.15 Gram.platen 10 00 Morgenwijding: 10.15 Ar beidsvitaminen: 11.00 RVU-uit zending 11.30 Voor de zieke jon geren. Hilversum H 415 m 7 00 en S.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram.- iruzlek. 9.00 Lichtbaken: 9.35 Lie deren van Schubert: 10.15 Sym- phonleorkest: 10.40 Scnoolradio; 11.00 Muziek houdt door N. J. P. SMITH Terwijl in de gemeente Harrelaar de loco-burgemeester en de aanne mers lustig knoeien, ligt Harry Tul leners, die doorgaat voor de (ver dronken) burgemeester Poortmans, nog steeds gewond in het ziekenhuis. 24) NEGENDE HOOFDSTUK Zuster Nora van het Zonnehoeve- Ziekenhuis had voor haar edelachtbare patiënt een meer dan gewone belang stelling. Zelf zou ze niet weten, waaruit die belangstelling voortsproot. Zij was er aan gewoon eerste-klas patiënten on der haar bijzonder toezicht te hebben ze kon met zieken omgaan en zij had de bijzondere gave, het haar vaak lastige patiënten naar de zin te maken. Dat zij meer dan gewone belangstelling in de verongelukte burgemeester had, schreef zij dan ook uitsluitend toe aan het eigenaardige ziektegeval èn aan het buitengewone verzoek, dat de patiënt haar deed: „Kunt u mij helpen, mijn geheugen terug te vinden?" Toch was er meer, dat de nieuwsgie righeid van zuster Nora opwekte. De administratiezuster had haar verteld, hoe ijzig kalm zyn vrouw zich in da wacht kamer had gedragen. „Het zal wel geen makkelijk heer zijn, Nora" had deze zuster gezegd. Dat was Nora nu juist zo meegevallen: geen makkelijker pa tiënt dan de Harrelaarse burgemeester. H\j stelde geen onredelijk® eisen hij vergde niet het onmogelijke van zijn verpleegster, hij was een echt prettige patiënt, die nooit klaagde en steeds te vreden was. Het verleden van de Harrelaarse bur gemeester Zelfs da&r had zy geen moeite mee. Zuster Nora was van plan geweest, eens naar het dorp toe te gaan. Die dorpelingen zouden haar natuurlijk wel het een en ander over de burge meester kunnen verwilen. Wel was het dorp niet zo klein, zodat alle mensen elkander precies kenden, maar het was toch ondenkbaar dat zy over het ver leden van Harrelaars eerste burger niet een en ander te weten kon komen. Zij had geluk. Toen de zuster een halve dag met verlof thuis was en daar vertelde dat zij met de bijzondere ver pleging van de Harrelaarse burgemees ter belast was, deelde haar moeder mede dat hun melkboer vroeger in Har relaar gewoond had. „Ik heb die man er wel eens over gehoord die burge meester schijnt niet zo goed bij de Har relaars te staan aangeschreven". Daar was het weer: na alles wat Nora yan <k y«n dok ter en ook van anderen gehoord had, maakte zij zich een beetje boes op haar moeder, die ook al scheen mee te doen, om haar patiënt zwart te maken. Verwonderd keek de oude vrouw h?ar dochter aan. „Gunst kind, ik ken die meneer niet. Ik herinner me alleen maar, dat de melkboer nogal het een en ander op het gedrag van die burgemees ter had aan te merken. Het rechte weet ik er niet van maar als je het weten wilt ga het hem vragen!" De zuster voelde er niet veel voor op informatie uit te gaan, nu eigenlijk va ft te voren al vaststond, dat de inlichtin gen weinig gunstig zouden zijn. Alleen het verzoek van de burgemeester teil en de overweging, dat zij hem niet alles wat zij hoorde, behoefde over te vertel len. bracht haar er toe, haar licht bi) die melkbezorger op te steken. „Je komt uit Harrelaar nietwaar?" vroeg ze, terwijl de melkboer voorzich tig de druipende litermaat in het ken- netje overgoot. „Geboren en getogen, zuster", ant woordde de man, terwijl hij zich op richtte en de kan op de toonbank i*tt4 „Ken. je de burgemeester?" „Burgemeester Poortmans" „Humjakennen en kennen is twee ik kwam vroeger elke dag op het huis een goede klant goed van betalen ook. De burgemeester zélf ken ik niet zo Je zag hem wel gaan. maar gesproken heb ik hem niet vaak". „Ik heb wel eens gehoord, dat de bur gemeester nogal een zonderling mens was een beetje anders dan anders?" vroeg Nora. Nu viel de melkboer uit. „Ander- anders? Zegt u maar gerust, dat cte vent stapelgek was. zuster. weet ook wel, wat er in de wereld te koop is u zult ook wel eens dingen, meemaken, dat u zegt: lieve deugd, hoe is het mogelijk en als u en ik uithaal* den, wat die mijnheer Poortmans ziel' veroorlooft, nou, dan was u niet lang verpleegster en dan zou ik door gebrek aan klanten mijn zaak wel kunnen slub ten". JÓ zei de zuster -^thutst. <Wordt vervolfld).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3