H melk is goed voor elk Critische Citaten £1 Maar er zijn soorten oordhollandse otities Die zwarte vlek moet weg ^tjjnheer de Burgémeester, ROTATOR; nieuwe vinding ll/ÏELK, zeggen kenners, is een A product waar de geleerden lioolt op uitgestudeerd raken. Steeds doet men nieuwe ontdek kingen in laboratoria, waar het de melk als zodanig betreft, en in ingenieursbureaux, waar het om de bewerking van d t prachtige product gaat. Vandaar dat na een nieuwe wijze van melkbewer- king een nieuw melkmerk op de markt verschijnt. Wie enigszins thuis .s in deze materie, kan ze- ke: vijf „melknamen" noemen. Ah nieuw wordt nu de Rota- t o - melk in de handel gebracht. Fa brikante is de melkcentrale „Noord" N.V. in.de Hamerstraat te Amsterdam-Noord en als we- c!:j. verkoopster voor de Zaan- s'.-eek treedt op de melkfabriek „Holland" in de Oostzijde bij de K .-dei-brug. ator-melk dus. ;i melkspecialiteit, gebaseerd c en vinding van de N.V. Stork 1 "(elo - Amsterdam, die, zoals d aam reeds zegt, de melk ro teert. Rotei-en: in beweging traden gedurende het slerilisa- it:. proces in de fabriek. Van de bewerkingen, die samengaan met d -lkfabricage was (en is) p Iseren een van de belang- ri Alle voor de mens scha- d !;c bacteriën worden door p uriscren vernietigd. Met stc- ri1 en gaat men verder. In de F -tor-melk is na de bewerking g 1 microscopisch leven aanwe- z Er is in deze melk g' cn voe dingsbodem voor leven, omdat er geeft kans voor leven in is Nochtans is deze melk niet „dood". De grote waarde van de Rotator- melk is het werd ons smake lijk bewezen dat een fles nog na maanden melk bevat, die de juiste kleur heeft en daarbij uit stekend smaakt. Zelfs als de fles geopend wordt, kan men de melk altijd nog enige dagen bewaren. Daarbij is hèt opvallend, dat zich in de hals van de fles geen room- laagje vormt. De room (vetbal- letjes) is door het proces in zo kleine deeltjes stukgeslagen, dat deze zich niet meer op een kluitje vastzet. WAT DE TECHNIEK VERMAG Het sterilisatieproces is een be zigheid, die voor iedere fles an derhalf uur tijd vraagt. De wer king van het apparaat is als volgt: De melk wordt eerst gehomogeni seerd. Door deze bewerking wor den onder hoge druk de vetbolr letjes in de vloeistof sterk ver kleind. Vervolgens wordt de ge homogeniseerde melk in een bui zensterilisator snel verhit tot 130 a 140 graden C. en snel afgekoeld. Deze hoge verhitting is wenselijk om ook de sporenvorménde bac teriën te vernietigen. De melk verlaat dit apparaat steriel bij ca. 70 graden C. en wordt door middel van een vul- en sluitmachine in de flessen gebracht, die hierna in de sterilisator worden behandeld on eventuele na-infectie ongedaan te maken. De sterilisator is sa mengesteld uit vier torens, elk van 9 meter hoogte. De twee bui tenste torens zijn gevuld met warm water. De middelste torens vormen de stoomruimte. Door de vier toren v dt een ketting zo:v- - r ->: d e voortbeweegt met een snelheid van slechts 1 cm. per seconde. Op deze ket-' ting zijn houders geplaatst, diej ieder acht flessen kunnen bevat-J ten. Bij het opgaande en neer-: gaande kettinggedeelie liggen de; flessen horizontaal, doch in het' boven- en benedengedeelte van de toren draaien zij 180 graden. In de eerste toren worden da llessen verhit tot ongeveer 90 gr. C..en vervolgens verder in de stoomkolommen bij een stoomdruk van Vz atmosfeer tot ongeveer 108' gr. C. Daarna verlaten de flessen het apparaat door de laatste to ren- waarin zij worden afgekoeld tot ca. 75 gr. C. Deze continu-ste- rilisator wijkt in technische uit voering af van de reeds in het buitenland bestaande apparaten. Een groot verschil met de buiten landse sterilisatie-methoden is, dat de melk hier na een kortston dige verhitting in de flessen wordt gebracht. Wanneer men dit niet doet en het rauwe product in de fles bij 108 gr. C. steriliseert, dan vergt dit aanmerkelijk meer tijd en treden sterke smaak- en kleur veranderingen op. Ook in Alkmaar is een colorado-' kever waargenomen. Dat op zich zelf is de laatste weken geen won der meer, maar wel, dat het ge vaarlijke insect een toevlucht had gezocht ineen apenkooi in de Hout. De Alkmaarse duiven- houders laten hun beestjes vliegen ten bate van de T.B.C.-bestrijding. Bravo, mannen! Het Zuiderzee museum te Enkhuizen krijgt de beschikking over eenZeeuwse hengst. Een schatrijke Zuid- Afrikaan heeft in Alkmaar een - motorjacht laten bouwen, waarmee hij nu onze binnenwateren door kruist. Een Amsterdammer ving nabij Oudendijk een snoek van ruim tien pond. Volgenl geruchten heeft de vrouw van de gelukkige visser de vangst in de badkuip moeten bakken. Op de aard beienveiling te Beverwijk wordt nu ook de „Mizzie Schindler" aan gevoerd, de bekende frambpos- aardbei. Over de grens Komt Leopold a's koning terug? Onze Belgische Zuiderburen heb ben Zondag hun verkiezingen ge- bad en we moeten er helaas aan toevoegen, dat deze verkiezingen er niet toe hebben bijdragen om de politieke atmosfeer in België tr doen opklaren. Er hebben in België inderdaad belangrijke verschuivingen plaats gevonden. De liberalen hebben er «en zeer grote overwinning ge boekt en de communisten 'n even grote nederlaag De Katholieken hebben er gewonnen en de socia- lis'en verloren. O'vk Belsië vertoont dus het al ge - ne West Europese verschijn- 6e Een zwenking naar rechts. Vaar met deze* zwenking naar rechts Is de hemel niét helder ge werden. Het Koningsprobleem ls er n'et mee opgelost. De Katho lieken hebben de zo vurig begeer de meerderheid niet verkregen. Was dit wel zo geweest, dan zou Leopold ongetwijfeld goede kan sen hebben gemaakt. Nu schijnt het ons vooralsnog .onwaarschijn lijk, dat een spoedige terugkeer naar België zal volgen. Tenzij. en nu komen we op het gebied der politiek terecht. Tenzij de liberalen geneigd zou den zijn om aan de CVP conces sie.; te doen inzake de Konings kwestie. De houding van de libe ralen was tot dusverre niet gun stig voor Leopold. maar sedert 'n paar maanden worden er in het Liberale kamp meerdere male% 6temmen gehoord, die pleitten voor een terugkeer van de koning In dat verband zou het niet tot de onmogelijkheden behoren, dat de Liberalen en Katholieken sa men een regering gingen vormen en het volk uitspraak lieten doen over een eventuele terugkeer van Lecpold. Zo komen we dan waar we wil len zijn: De aanstaande regerings formatie in België. Liberalen en Katholieken beschikken over een ïlinke meerderheid in de Belgische kamer en in de Senaat. Een sa mengaan op die gronden zou dus niet onwaarschijnlijk kunnen wor een geacht. Daar staan echter twee dingen tegenover. Ten eerste zal men in België niet graag een regering vormen, waarbij Spaak in de oppositie zou worden gedrongen. Vooral op in ternationaal terrein heeft deze een bijzonder goede naam en de Belgische zaak zou ongetwijfeld schade ondervinden indien Spaak niet op Buitenlandse Zaken terug keerde Ten tweede rijst de vraag: Zul len de Katholieken het wagen om de storm te trotseren, die de terug keer van Leopold ongetwijfeld ln socialistische en communistische kringen zou ontketenen. Men kan er bijna zeker van zijn dat een reèks van stakingen er het gevolg van zou zijn. Het. meest waarschijnlijke lijkt ons een opnieuw samengaan van Katholieken en socialisten, waar bij het niet uitgesloten moet wor den geacht dat men uiteindelijk komt tot een opname van libera len in de regering. Volstrekt ondenkbaar achten wij een samengaan van liberalen, so cialisten en communisten. Daar voor zijn de tegenstellingen te groot, maar bovendien zal men er rekening mee moeten houden, dat de Katholieken in de Senaat, de Belzische Eerste Kamer, de vol strekte meerderheid hebben en regeren zonder CVP. dus tot de onmogelijkheden behoort. Intussen willen we niet verhe len dat wij met spanning de sa menstelling van een Belgisch ka binet tegemoet zien. Niet zozeer om de vraag of Leopold zal terug keren, dan wel om de Benelux. Vooral in liberale kringen is men de laatste tijd in België nogal sceptisch komen te staan tegen over de Benelux, omdat, men vreest dat Nederland in het huwe lijk te weinig zal meebrengen. Zal deze verkiezing dus ook nog ONDERWIJSPOLITIEK Het Schoolblad schrijft over het tekort aan onderwijzers, dat het dit cp goede gronden op het ogenblik op omstreeks 2000 beraamt. Op het ogenblik! Maar ieder weet, dat de bevolkingsaanwas van de laatste jaren dit tekort nog zal doen toe nemen. Deze toeneming zal welis waar niet in volle omvang blijvend zijn maar tegen die tijd zal er indien ons onderwijs op peil zal blijven, toch werkelijk wel eens ernstig over verlaging van de leer- lmgenschaal moeten worden ge sproken. Voor een overcompleet behoeft dus voorlopig 'nog geen vrees te bestaan. Hoe denkt intussen de regering het acute tekort weg te werken? Het Schoolblad citeert enige van de voornemens van minister Rutten: „eventueel nogmaals een ^éniaiige-. cursusinstellen"; .ontslagen ambtenaren van andere diensten' om te scholen". „Bovendien komt er telkens een aantal gezuiverden v vrij". Mogen wij de minister nog een paar denkbeelden aan de hand doen? Vroeger placht men koetsiers en huisknechten-op-nonactief met het schoolmeestersambt te belasten. Ook voor gepasporteerde soldaten werd het onderwijzersberoep een passende kostwinning geacht. Het is waarlijk verbijsterend: aan de ene kant onderhoudt de regering met onmisxenbaar talent een duur zame wrevel en ontevredenheid in de onderwijzerswereld en ontmoe digt zij daardoor de jonge mensen, die geschiktheid en geneigdheid voor dit mooie ambt zouden heb ben; aan de andere kant stelt zij ziöh voor, door noodopleldingen en .omscholing" te voorzien ln de al dus onvermijdelijk veworden tekor ten de «esqhikthëid zal aan wel Komen met het "ambt waartoe Jan, Piet en Klaas worden gebombar- dcerd. En het onderwijs gaar naar de k^er. En onze kinderen worden net. slachtoffer. (Vrij Nederland US ABE. In „Elsevier" laakt een inzender de houding van Abe Lenstra, die zich na een interlandwedstrijd altijd meteen terugtrekt, nooit aan een gezellig etentje wil deelnemen, en nu weer de reis naar Kopenhagen geheel op eigen gelegenheid wenste te maken. De sportjournalist Looman ant woordt namens de redactie met de volgende commentaar: „De openhartige taal van deze briefschrijver zal menigeen, ook in siders in de sport, de verzuchting ontlokken: eindelijk is het dan eens gezegd. Het kan inderdaad niet worden ontkend dat Abe Lenstra nooit een hartelijk meelevend lid geweest is van de Nederlandse Elf talclub (voor zover daar nu nog sprake van is) en dat hij zijn mede- snel ers tijdens een wedstrijd'of een xournée wel eens in de steek heeft gelaten, daarvan zijn recente voor beelden te geven. Maar aan de an dere kant is het voor een buiten staander vrijwel onmogelijk zich een zuiver beeld te scheppen van iemand, die hij slechts van verre kent. Abe Lenstra is nu eenmaal een wat eenzelvig man, die zich niet thuis voelt tussen vreemde mensen. Hij is een man. die de eigen huis kamer (pantoffels aan, jasje uit en dochtertje op de knie) verre prefe reert boven de luxueuze omgeving van een hotel, waar allerlei vreem de lieden hem voortdurend aanga pen. Populariteit en het zich bewe gen in een vreemde wereld, die zij niet kennen en daarom wantrouwen, ie voor dit soort mensen een last om niet te zeggen een straf. En dat hij tenslotte bezwaren fnaakte aan de vliegtocht naar Ko penhagen en Helsinki deel te ne men, mag niemand hem kwalijk nemen. Er zullen nu eenmaal altijd mensen zijn, die aan het vliegen een te groot risico verbonden ach ten. Hem tot een vliegtocht dwin gen zou onbehoorlijk zijn. Een :°der dient daarin vrij te zijn". een terugslag hebben op de ver wezenlijking van de Benelux? Indien dit niet zo mocht zijn, is er voor ons dan soms reden om bezorgd te zijn over de zwen king naar rechts die België heeft gemaakt? Het maS bekend wor den geacht, dat reeds velen voor de verkiezingen zich daarvoor zor gen maakten. Een samengaan met een partner die in meer liberalis tlsche richting zou willen gaan dan Nederland, zou in het eigen land ongetwijfeld tot moeilijkhe den aanleiding geven Zo zien we dat de uitslag van/ de Belgische verkiezing niet al leen van belang is geweest voor België, maar dat ook Nederland er wel degelijk bij geïnteresseerd was. 'peelwo^Gn,/ Opnieuw zijn we verblijd met een nummer van „De Speelwa gen" en hebben we ons hart kun nen ophalen aan een schat van lectuur, mooie foto's en aardige tekeningen. Het nummer bevat naast het 'gewone maandelijkse artikel „op doorreis" van de heer Kroeskop een groot aantal kleine bijdragen. Wij moeten eerlijk be kennen, dat ook dit voor de varia tie eens bijzonder prettig aan doet Vooral de zomermaanden lenen zich tot het lezen van zulke korte en toch lezenswaardige stuk jes. We noteerden o.a. een stuk van mr Belonje over „De Roode Leeuwr te Schoorl, we lazen dat de eigen ijjke Speelwagen weer hersteld is, /torwijl we ten zeerste in uw lezing aanbevelen het lezen van de ar tikelen en het bezichtigen van de foto's over de verplaatste boerde rij te Zuidscharwoude, die zoals men weet in het Openluchtmu seum te Arnhem wordt opgebouwd Interessant ls ook het artikel van K Norcl over de redding van Enk hulzen door het zaad. alsmede over de Loet in Schagen en Uit geest. Ook de oude heer Bossen, de 90-jarige, die over een onverwoest bare vitaliteit beschikt, levert een kostelijke bijdrage, en verder nog tal van korte wetenswaardighe den, te veel om op te noemen. Maar U kunt zich daal* zelf van overtuigen door een abonnement te nemen. Let op Kijk uitBlijf bij de tijd, Houd rechts en maak geen malligheid, De dood staat klaar op straat. Die straat is nu geen speelterrein, De straat is een verkeersdomein De leus is: Wees paraat Vertel Uw kind'ren van 't gevaar, Zie naar de doden die per jaar Reeds vielen door 't verkeer. Een kind beseft niet wat het doet, Begrijpt niet, dat het kijken moet En daag'lijks leest ge weer Hoe n kind de dood ten offer viel Door 'n motorfiets, een autowiel En 't leven gaat weer voort. Zeg fietser, geef eens richting aan, Laat rechts verkeer steeds eerder gaan Zoals 't op straat behoort. Hé, wandelaar, zie naar 't gevaar En maak Uw praatje op 't trottoir Uw plaats is langs de kant, Of wilt U graag als nieuws ln kort, Dat achteloos gelezen wordt, Als vulling in de krant En U, chauffeur, die rijden moet, Zijn adem, rem en stuur wel goed Hoe staat het er mee, zeg Bent U voortdurend op Uw post Ja, ook voor U geldt kost wat kost Die zwarte vlek moet weg JAN HOTTENTOT. V»„u^riUfBOU\V SLoOPTL DAK VAN AUTOSLOPER Een autosloper te Amerongen had zijn werkplaats voorzien van een houten dak met afgekeurde dak met afgekeurde dakpannen, zon der vooral hiervoor vergunning aan te vragen. Als reactie liet Wederopbouw het dak slopen. Wijsheid in dichtvorm Een mens die valt valt naar beneden Toch zijn er honderdtallen, Die enkel door gebrek aan zicaarte Naar bóven zijn gevallen Kijk, daarom zal een schrijver Soms wat langdradig zijn: Wijl zijn gezin te groot is En zijn jortuin te klein Brengt gij o phet juiste tijdstip, In 't. gesprek een spreuk te pas; Zij zal het effect sorteren Of zij van uzelve was Denk om hel kind Er is een categorie van weg gebruikers, die niet gelijk kan worden gesteld met de andere. Wij bedoelen de kinderen. Kinderen, vooral kleine, on schuldige kinderen, worden vaak de dupe van ernstige ver keersongevallen en bijna altijd zal blijken, dat de bestuurder geen schuld trof. Juridisch zal dit ook wel juist zijn. Moreel ook? 't Is maar een vraag en een antwoord wordt niet verlangd. Indien U zelf kinderen, kleine kinderen met open, onschuldige ogen hebt, gaat dan eens in die kinderogen kijken en haalt die ogen eens voor U als U rijdt en denkt daarbij ook even, heel even maar, aan de smart van een moeder, wier kind iets ernstigs is overkomen. WOENSDAG 29 JUNI na 12 uur Hilversum I, 301 m. - 12.00 Mil ler-sextot; 12.38 Hammondklan ken. 13.00 Nieuws 13.20 Omroep orkest; 14 00 Gesproken porttret- ten; 14.25 Zangrecital; 15.00 Voor de zieken; 15.30 Jeugduitzending; 17.25 Promenadeorkest: 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten 19.15 P Godwin-trio; 19.30 Jeugd uitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Marinierskapel; 20.45 Eindexamen 1949; 21.05 Nederland viert feest; 22.10 Poëzie. 22.20 Bekende Ne derlandse liedjes; 23.00 Nieuws. Hilversum 1, 415 m - 12.00 Gaitê Parissienne; 12.33 Zigeunerorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Vrij en blij; 13.50 Omroepkamerorkest14.30 Bondsdag Chr Gereformeerde Meisjes. 15.30 Altvioolrecital; 16.15 Jeugduitzending; 17 30 Tsjechi sche Dansen: 18.00 Koorzang: 18.30 Herinneringen aan Léhar; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.05 Na tionaal nrosramma. zie Hilversum L DONOfcuU.io od JUNI. voor 12 u. Hilversum I. 301 m - 7.00 en 8.00 Nieuws; 7 30 en 8.15 Gram.pl. 9 00 Mórgenconcert. 10.15 Arbetds vitaminen; 11.00 Orgelconcert: 11.45Reportage diamanttentoon stelling Amsterdam. Hilversum II, 415 m. - 7.00 en 8.00 Nieuws: 715 en 8.15 Gram.- muziek; 9.05 Muziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; 10.15 Morgen dienst. 11.00 Radio-«iekenbezoek. 11.40 Schoolradio door N. J. P SMITH En terwijl Harry als de zg. bur gemeester Poortmans in het zie kenhuis ligt, knoeien de aanne mers in Harrelaar rustig verder. Maar de gevolgen blijven niet uit. De muur van de nieuwe school gaat verzakken en opzichter Dijk, niet in het complot betrokkengaat de fundering onderzoeken, de fun dering zonder lange palen.... 32) „Zo'n onderzoek kost niets", viel Derk- «en schamper uit. „U acht het niet nodig," informeerde wethouder Overmeer. „Natuurlijk niet Dijk had zelf kun nen constateren, dat de fundering goed gelegd is. Waarom is hij toen niet meer komen kijken? Hij moet het zelf weten, maar als er aan de gemeenteraad een aanvullend crediet moet worden ge vraagd, om de fundering weer eens te inspecteren, dan zal hij er van lusten. Zo'n onderzoek is natuurlijk niet in de aanneemsom begrepen en ik veronder stel niet, dat Dijk die kosten zelf be talen wil," liet hij er zoetsappig op vol gen. De compagnon, die inmiddels ook verschenen was, grinnikte even. Die Derksen was toch een handige vent Stel je voor, dat zo'n opzichter zelf „Dat is te dwaas om los te lopen," antwoordde opzichter Dijk, die het niet hebben kon, dat de Co hem stond uit te lachen. „Mijn taak is alleen maar, op de bouw toe te zien, zou ik menen en als ik zie, dat er iets niet in orde is, dan heb ik óók het recht nee, de plicht daarop de aandacht te vestigen, ook al zegt wethouder Overmeer dan, dat ik kwesties maak." Hij keek de wethouder kwaad aan, keerde zich om en stapte naar de deur. „Hé!" riep wethouder Overmeer hem na, „wat is dat?Ga je weg?" Bij de deur bleef Dijk even staan. „Voor zulke bouwerij neem ik de ver antwoording niet," snauwde hij zijn wet houder toe. „Wat u doet, moet u weten ik zal mijn maatregelen wel nemen." Een slag van de deur, die de ruitjes in de directiekeet deed rinkelen en Dijk was verdwenen. „Is dat even wat?" vroeg de wet houder bedrukt. „Als daar maar geen lelijke dingen uit voortkomenDie man is in staat om aan de Gemeente raad te schrijven." „Hij zal wel wijzer zijn," meende Derksen. „Hoe zo?" „Nog al eenvoudig omdat hij dan zijn eigen vingers brandt. Hij wil een onderzoek naar het heiwerk laten in stellen, maar hij vergeet, dat hij daar te laat mee is. De funderingen zijn ge legd." „Hij vergeet ook, (fat hij zelf op het heien toezicht had moeten houden. Als Dijk er werk van maakt, bewijst hij voor elke leek, dat hij voor zijn opzich- terstaak niet geschikt is," meende de Co. „Het is anders een rare kerel," ver klaarde wethouder Overmeer. „Jullie zijn stom geweest, hem niet ln vertrou wen te nemen." ,jk wou u wijzer hebben," onderbrax Derksen. f)Aan Dijk is geen eer te be halen." De compagnon grinnikte even. Dat noemde hij „eer aan iemand behalen" als hij zich liet omkopen. „Is de zaak met Poortmans al ge: regeld?" wou wethouder Overmeer weten. „Nee, natuurlijk niet hoe koa dat nu? Ik heb u gezegd, dat ik op hei fe- meentehuis kwam om met hem af te rekenen, toen hij dat ongeluk gehad had. Ik kan hem toch die centen niet in kei ziekenhuis gaan brengen?" vrosg Derk sen. „Ik hoorde, dat hij weer aardig op knapt," antwoordde de wethouder. „Hij zou het misschen wel aardig vinden, als je hem eens kwam op zoeken." „We zullen wei eens zien ik zou zeggen, dat er geen haast is met de cen ten van ons „Wat is er nu eigenlijk met die muur?" „Als je het weten wilt, dan ga je maar eens kijken. Het is de moeite niet waard daar niet yan. Het was heel toevallig, dat Dijk er erg in had." „Wel a, laat ik eens voor opzichter spelen," zei Overmeer lachend, terwijl hij wegging. „Ik kom zo nog wel even terug." „Alsjeblieft," zei Derksen spottend. „Die burgemeester heeft een flinken klap gehad," aei de Co, toen Overmeer de deur uit was. „Ik hoorde in het dorp, dat hij zijn geheugen kwijt is." „Wat zeg je?" vroeg Derksen ver» baasd- „Zijn geheugen kwijt?" „Ja, wie vertelde mie dat?Ik ge loof, dat het Wouters was. En die had het weer van de secretaris gehoord. Ik had het je al eer willen vertellen, maar ik heb er niet aan gedacht," bekende d« Co. „Vrij stom van je," merkte de ander op. „Natuurlijk als ik wat zeg, ls het stom als ik wat vergeet te zeggen is hét óók stom. liet zou wel een wonder zijn, als er iets bij jou niet stom was,'*, antwoordde de compagnon kribbig. „O nee,'het is v^standig" zei Derk sen ironisch. „Intelligent noemen ze daf het is zo slim, zó uitgeslapen, dat ens dat precies duLs*-nd pep kan schelen* Nou jij weerl" verzocht Derksen hatelijk, Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3