Ikmaaidei n.-hollandse Qe C jjf Amerikaanse druk op Stafford Cripps SDE JAARGANG N" 1577" PERS 1945 DINSDAG 5 JULI 1949 GEVAAR AAN ONZE STRANDEN BADERS WEEST VOORZICHTIG ES&i 7/73 Engeland in moeilijkheden In Djokja alles rustig Hebben Mederlanders zich misdragen? Waarschuwend woord Vossenjacht per luchtballon Loonpeil Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redaoteuri J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegraeht Tel. R 2200 3971 Vele duizenden brachten hun Zondag aan het strand door. Ba den en zwemmen in zee is echter niet altijd van gevaar ontbloot. Zo moesten gisteren vijf personen door de leden van de vrijwillige reddingsbrigade gered worden. Des morgens om 10 uur meldde de uitkijk op de piketpost aan net strand Noord, dat er twee dren kelingen in groot gevaar verkeer den aan de kop van golfbeker 47 Een der drenkelingen klemde zich aan de andere. Onmiddellijk snel den leden van de brigade, gewa pend met een redstok toe. Ook 'n agent van politie had zich reeds gekleed te water begeven. Door middel van seinen werd aan een boot. die In zee oefende, bevel gegeven, naar de plaats des on- heils te gaan maar inmiddels had den eerstgenoemde leden en de agent de drenkelingen reeds aan de kant gebracht. De redders had den schaafwonden aan de scherpe stenen der golfbrekers opgelopen. Later in de middag weer hetzelf de beeld; Twee meisjes verkeerden In gevaar, eveneens aan de kop van de golfbreker 47. Onmiddel lijk werd de boot gecharterd en deze begaf zichh naar de golfbre ker. Een persoon met een rubber boot. geen lid van de brigade, had zich van de golfbreker te water gelaten en de boot aan een der meisjes toegeduwd. ozdat zij zich daaraan kon vastklemmen, totdat de boot aanwezig was. Zij was geheel uitgeput, doch kwam door de goede zorgen der reddingsbri gade weer spoedig op verhaal, 't Andere meisje werd door twee le den van de brigade aan wal ge bracht en had geen letsel Onmid dellijk «daarna moest nog een lid der bemanning Ingrijpen, weer bij dezelfde golfbreker, om een meis je. dat in gevaar verkeerde en om De Belqische kabinets formatie Pp lieer Paul van Zeeland is er niet #n een homogeen katholiek kfl ftinet samen te r tellen. Tn goed ingelichte kringen wordt ver zekerd dat Paul van Zeeland van plan is opnieuw in contact te treden met de Liberale partij, die alreeds geweigerd heeft aan een regering met de katho li eken samen te werken, die als belang rijkste programmapunt, het oplossen van de koningskwestie heeft. MILITAIREN KOMEN THUIS Zaterdag is de „Zuiderkruis" met 1500 demobiliserenden van de ma rine, de mariniersbrigade, de K L en het KNIL vertrokken. Onder de troepen van KL bevonden zich o.a. eenheden van het, 15e regi ment infanterie, ..de blijvertjes", die rond drie cn en half jaar in ndonesië hebben doorgebracht, Waarvan het laatste halve jaar te Djokjakarta. legerofening moet wijken voor de vierrdaagse De logcroefening op de Yelnwe zal niet. zoals aanvankelijk was vastgesteld worden gehouden op 27, 28 cn 20 Juli, doch op 2, 3 cn 4 Augustus. Tot dit uitstel is besloten om de militairen, die zullen deelnemen aan de legerocfcning. in de gelegenheid te stellen ook mee te doen aan de vierdaagse afstandmarsen, welke in de laatste week van Juli te Xij megen zullen worden gehouden. hulp verzocht, behouden aan wal te brengen. Verder werden door het publiek en door een agent in totaal twee personen gered. In verband daarmede worden alle strandbezoekers aangemaand om toch de nodige voorzichtigheid te betrachten en vooral de golfbre kers te mijden. Baders wordt erop gewezen, om niet verder dan to* het middel in Zee te gaan. Vooral bij zeewind kan de onderstroom verraderlijk zijn. Een sterke land wind is voor alle zwemmers ge vaarlijk. Ga liefst aan de stran den baden en zwemmen, waar be hoorlijk toezicht ls. Volg de aan wijzingen en waarschuwingen van politie en reddingsbrigade stipt op Vermoedens over de oorzaak van de „Roermond "-ramp Bij de rijksrecherche op Schiphol heerst niet de mening, dat de ramp met de „Roermond" aan sa botage zou zijn te wijten, Deze mening is gebaseerd op medede lingen, die de rijksrecherche heeft ontvangen van de zijde der KLM-autoriteiten cn instellingen, die zich met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp hebben belast. Vermoedens over de werkelijke oorzaak schijnen intussen wel te zijn gerezen, maar het verstrek ken van inlichtingen hlervoer achtte de rijksrecherche nog niet verantwoord. Volgens de rijksrecherche heeft het onderzoek, dat Ingesteld is op de uit het water gelichte staart van het toestel geen spoor van sabotage opgeleverd. Dat de staart in de lucht reeds van het toestel zou zijn afgeknapt, zoals ooggetuigen hebben beweerd, wordt voor uitgesloten gehouden, omdat het voorste en achterste gedeelte van het toestel te dicht bij elkaar onder het water lagen. Al evenmin zou zich in de lucht een explosie hebben voorgedaan Er ont,breken nog de stoffelijke resten van tien slachtoffers: acht leden der bemanning en twee van passagiers. Gehoopt wordt, dat ze nog zullen worden geborgen uit 't voorste nog niet gelichte deel der neergestorte machine. De eerste berichten, die vermeldden ,dat zich in dit gedeelte geen slacht offers zouden bevinden, schijnen onjuist te zijn, GEEN INLEVERING MEER? Er is en plan in studie om voor de voergranen, t.w. rogge, haver en gemengd gewas van de oogst 1949, geen leveringsverplichting meer aan de telers op te leggen. Deze soorten graan zouden dan onbe perkt voor vervcedering in het e'gen bedrijf gebruikt mogen wor den. Uitdrukkelijk wordt er door het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening op gewezen, dat de voorschriften inzake de af levering van en de handel In in landse voergranen vooralsnog on verminderd van kracht blijven. Tarwe van de oogst i949 zal niet voor veevoederdoeleinden moeren worden gebruikt. De telers zullen de gehele opbrengst op dorsbrief- jes moeten verantwoorden of zul len een leveringsverplichting krij gen in de vorm van een zg „aan slag". Peulvruchten en zaden van de oogst 1949 zullen niet meer aan beperkende bepalingen gebonden zijn De afzet en d» handel in deze producten zal gei vrij zijn en geleidebiljetten voor het vervoer upnjqaïï uopjom laara iorn uannz A.N.G.O.B sticht Vacantieoord De Algemene Nederlandse Geheelont houders Bond kwam in jaarvergadering büeen in „De Groene "Weide" te Leeuw arden. Na het openingswoord van de voorzitter waarin hij i\ het bijzonder de vertegenwoordigers van de zusteror ganisaties verwelkomd?, werden de af tredende leden van de commissie van geschillen en van de commissie voor groepsactie herkozen. De diverse jaar verslagen werden goedgekeurd. Het le dental, dat iets is teruggelopen, bedroeg aan het einde van bet jaar 222S. Zondag was de vergadering bijna ge heel gewijd aan het voorstel van bet hoofdbestuur om te besluiten aan de stichting .ANGOB vacantieoord" toestem ming te geven tot het bouwen van een kamphuis mot slaapzalen, op het terrein nnn de Spoekweg te Beekbergen, eigen dom van de bond; dit terrein te verhu ren voor een periode van dertig jaar, met de verplichting, dat dit terrein uit sluitend nis vacantieoord gebruikt zal worden. Voorts werd voorgesteld aan de stichting een bedrag van f 12.508 te lenen. Het voorstel werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Tiise Mark gedevalueerd De Bank van Finland heeft Maandag middag bekendgemaakt, dat de koersen voor buitenlandse valuta met 17,7 pro cent zijn gedevalueerd. In een communiqué wordt gezegd, dat Finland bad te kiezen tasen twee wegen opnieuw te kunnen concurreren op de markten en zulks te doen met vnstbera den maatregelen of wel een scherp te ruglopende productie te verwachten en een verlamd economisch leven met ramp spoedige consequenties. Op het volk werd een beroep ggdaan de devaluatie kalm te aanvaarden en zelf discipline te beoefenen. De gehele natie moet zich alle moeite geven om verdere inflatie in Finland te vermijden. De nieuwe waardering van de Finse mark ten opzichte van buitenlandse be taalmiddelen is: (oude koers tussen haakjes Amerikaanse dollar 160 (138), pond sterling 846 (547), gulden 60.50 (51.20). Twee i'o-'en in een week op onbewaakte overweg Voor de tweede maal ln één week tijds ls op de onbewaakte spoorwegoverwe? te Liefkenshoek bij Mijdrecht een ongeluk gebeurd Belde ongevallen eisten in totaal twee mensenlevens. Donderdagavond werd een per sonenauto door een trein uit Vin- keveen gegrepen. Daarbij werd 'n vrouw gedood en de bestuurder moest in een ziekenhuis te Haar lem worden opgenomen. Dit Am sterdamse echtpaar had vijf kin deren. Maandagmiddag heeft een 42- jarige Utrechter. Spiekman, op de zelfde plaats het leven verloren. Omstreeks half vier werd zijn per sonenauto door een alleenrljdende locomotief gegrepen en in tweeën gereten. Hij werd uit zijn wagen tegen een telefoonpaal geslingerd en overleed even later aan zijn verwondingen De overweg van Mijdrecht ligt 00 de provinciale weg van Haar lem naar Hilversum. Het uitzicht is er bijzonder slecht. DATUM REGERINGSVERKLARING NOG ONBEKEND De vergadering -van de ministerraad heeft, naar wH vernemen, nog geen da turn vastgesteld voor de regeringsver klaring betreffende het Indonesische vraagstuk. Sir Stafford Crips zal deze week in het parlement een zeer belangrijke ver klaring afleggen inzake de economische positie van Groot Brittannië. Men ver wacht, dat hij het dollarprobleem uit een nieu woogpunt zal beschouwen. De onmiddellijke toekomst is somber. Naar men meent, zal de kanselier er op wij zen, dat de reserves van Engeland tot ongeveer 400 millioen pond zijn ge slonken en dat het dollartekort blijft toenemen. Maar al verheelt men in goedlngelichte kringen niet, dat de toe stand ernstig is, toch gelooft men, dat de openhartigheid, waarmede Sir Staf ford Cripps te Parijs heeft gesproken het duidelijk heeft gemankt, dat het eeo nomlsehe probleem van Groot Brittan ni? deel uitmaakt van een wereldcrisis die enkel op internationale basis kan worden opgelost. In Engeland staat men vier oplossin gen voor; 1) Investering van grote Ame rikaanse kapitalen in Afrika en 5n Zuid Dost Azië. waardoor deze streken in Euroua zonden kunnen kopen en Europa Tn het hezit van dollars en grondstof feu zon komen. 2) Vorming van een goud en dollar reserve in Europa, om van het vaste land een vriie handelszone te maken, zonder schade voor de Europese de vlezen. 3) Vorming van een gemeenschnppe liike pool. met Amerikaanse waarborg pn met hehnlp van alle reserves der Marshall landen. 4) Amerika zal een groot deel der fabricage van het vèrdedigingsmateri eel voor Europa voor zijn rekening nemen. Ook in Amerika maakt oien zich zor gen over Engelnnds moeilijkheden. De Amerikaanse minister van Financiën, SnjjB*r, is naar Europa vertrokken om aandrang op Sir Stafford Cripps, de Brilsë minister van Financiën uit te oefehen om het pond te devalueren. Dit zon de enige manier zijn om Engeland gebrek aan dollars te verzachten. Fenrson zeide, dat de Britse econo HOOFDTOOI VOOR DE KERSENKONINGIN. Ceres, de kersenkoningin, deed haar Intrede ln Uden (N.-Br.) waar een tweedaag kersenfestijntje werd gehouden. Een hoofdtooi, bestaande uit een Brabantse muts, vervaardigd van bloemen en kant, wordt de lieftallige „vorstin" door haar „hof naaister" op het hoofd geplaatst Een speciale correspondent van het AFP te Djokja meldt, dat de toestand in de stad rustig ls. en volgens de militaire waarnemers van de UNCI te Djokja is zulks - zegt hij - eveneens het geval in het verdere gebied van het sulta naat. Zij bevestigen de woorden van de sultan, dat er zich ln deze streken geen enkele communisti sche groep bevindt en dat de 4000 militairen en politiemannen, waar over de sultan in het sultanaat beschikt, er de enige gewapende macht is. Deze waarnemers bevestigen, niettegenstaande een officiële ont kenning van Nederlandse zijde, dat de Nederladse troepen bij hun terugtocht een aantal mijnen en „boobytraps" hebben achtergela ten, die tot nu toe verscheidene slachtoffers hebben gemaakt Ver der verklaren zij, dat voor het ver trek der Nederlandse troepen „on bekenden" - waarvan wordt ver ondersteld dat het Nederlanders zijn geweest - een oliereservoir hebben opengezet van een suiker fabriek te Medari, 15 km ten noor den van Djokjakarta, welke olie, vla de irrigatieleidingen. 625 ha sawah heeft bevloeid, die daar door verscheidene maanden niet zullen kunnen worden bebouwd. Al toont de stad Djokja dus geen zichtbare sporen van de oorlog voering, hetzelfde kan niet wor den gezegd van de omliggende plaatsen, waar de desa's Kamsari Timupin en rambanan vrijwel ge heel zijn vernietigd door branden en mortiervuur. De Republikeinen schrijven deze verwoestingen toe aan de „Zuiveringsoperaties", die de Nederlanders hebben verricht na de aanval, doo de guerlllastrlj ders op 1 Maart op Djokja onder nomen. Hoewel men er goed aan zal doen de talrijke verhalen over vernie lingen en plunderingen, waaraan de Nederlanders zich zouden heb ben schuldig gemaakt gedurende hun bezettingsperiode van 6 mnd. met een korreltje zout te nemen, geeft de bevolking toch duidelijk uiing aan haar gevoelens van mische crisis zo ernstig was, dat de Birtse regering had gedreigd met 6e instelling van een „luchtdichte" controle op sterling in het gehele imperium, wat een averechtse uitwerking op Canada's handel met de Verenigde Staten zou hebben. Geen geld voor haring In de afgelopen weken is in Duitsland door de Nederlandse belanghebbenden, met de Duitse met succes onderhandeld over de verkoop van een belangrijke post gezouten haring ter uitputting van een in het kader van het lopende ban delsverdrag nog openstaande post. Dezer dagen werd van de Duitse im porteurs de schriftelijke bevestiging van de transactie ontvangen. Na ontvangst van dit schrijven kwam de mededeling binnen, dat de betrokken bezettingsanto riteiten niet bereid zonden zijn voor deze transactie de benodigde invoervergnn ning te verstrekken. De betrokken bedrijfskrjngen hebben zich met 8e regering in verbinding ge steld in bet vertrouwen, dat de ogen blikkelrike moeilijkheden door baar tns "-ïUon urnen wordpu oerreinst. Sir William Lawther. voorzitter van de Britse Nationale Mb'nwerkersbond beeft on de jaarlijkse conferentie vnn de bond. die heden is geopend, onoffiri ële stakingen veroordeeld en opgewekt tot verhoogde nroductie. Hfi herhaalde zijn waarschuwing van twee jaar eple den. dat het in het belang van de ar heidens is nnuwkenri? na te gaan. wie kef zün die zo gemakkelijk tot stakin» onroenen 7.i? ztin uw vrieudeu niet. p"? •"W Lawther. Drie Oostenronëse afgevaardigden wo nen de confërentTa als waarnemers b'j: een Tsjech, een Joegoslaaf en oen Bus ONRUST IN BELGIë Het communistische blad „Le drapeau rouge" van gistermorgen roept haar lezers op zonder verwijl „commissies voor openbaar- welzijn" op te richten die in geval van terugkeer van koning Leopold de leiding op zich kunnen ne men van stakingen en sabotage. Het blad schrijft, dat de tijd van onderlinge conflicten voorbij moet zijn cn alle ar beiders zich dienen te verenigen tegen de machtsgreep van «en regering, waar in de arbeiders geen zeggenschap meer zullen hebben. De luchtballon Henri Dunant is Zaterdag te Amsterdam opgeste gen, als eerste nummer van het programma van de Amsterdamse sportweek. Als bijzonderheid was aan de ballontocht een zgn. vos senjacht verbonden. Een aantal auto's en motoren zat de ballon achterna op haar reis over Bode graven, Gouda en langs Rotter dam. De ballon voer verder op 'n hoogte van slecht enkele tiental len meters over Ridderkerk, Put ter shoek en Strijen. Na een vaart van 100 km over vier provincies maakte balloncommandant Boes man te. 10 uur des avonds een veilige landing te Roozendaal Slechts aan 1 automobilist-vossen jager, gelukte het de ballon bij de landing te vinden. BOTWINNIK VERLIEST Wereldkampioen Botwinnik speelde simultaan tegen 25 mili tairen. De wereldkampioen won aan 22 borden, twee partijen ein digden in remise en 1 partij werd door Botwinnik verloren. De win naar ,de piloot Olepia speelde, volgens Botwinnik, een krachtige en zeer interessante partij en Olepia verdiende de zege volko men. NIEUW DEPARTEMENT In verband met publicaties over de mogelijke instelling van een nieuw de partement, dat belast zou worden met de zorg voor de Volksopvoeding buiten schoolverband, kan na informatie bij de ministerpresident worden meegedeeld, dat enig voornemen tot instelling van zulk een departement of tot benoeming va neen nieuwe secretarisgeneraal, NIET bestaat. Ongecorrigeerd diepe wrok jegens de wijze van optreden der Nederlanders aldus meldt de speciale correspondent van het AFP. In ons artikel van. gisteren heb ben we onze voldoening er over uitgesproken, dat de werkloos heidsverzekering tot stand ls ge komen. Daarnaast ls een wacht geldregeling in het leven geroe pen. Opnieuw een verbetering. Elke medaille heeft echter haar keerzijde en zo ls het ook hier. Er worden door deze maatregel weer zware lasten op het bedrijfs leven gelegd, maar daarnaast worden er ook offers gevraagd van de arbeiders. De arbeiders zullen moeten be talen voor de werkloosheidsverze kering, voor de wachtgeldrege ling. voor de bedrijfspensioenfond sen, terwijl ln het verschiet nog liggen de huurverhoging en de afschaffing van de rest van de toeslagen op verschillende le vensmiddelen. Allemaal düig«R die voeren verhouding ln de maatschappij. De gevolgen van werkloosheid moeten worden opgevangen. De oude dag moet verzorgd worden. De huren zullen ln overeenstem ming moeten worden gebracht met de kosten van onderhoud, wil het niet zo worden, dat bin nen afzienbare tijd tal van huizen onbewoonbaar worden en de be drijven zullen van hun eigen uit komsten zonder toeslag moeten uitkomen. Moet dit alles echter worden op gebracht van het loon. dat de ar beiders tegenwoordig verdienen, dan zal men niet kunnen ontken nen. dat vooral de laagst bezol digden niet meer zullen rondko men van hun Inkomen .tenzij het leven in het geheel veel goedko per wordt Is dat niet het geval, dan zal het loon aanzienlijk moe ten stijgen. Dan komt men er niet met een gulden in de week. Naar onze schatting zal het loon dan verhoogd moeten worden met een bedrag, dat ligt tussen de drie en de vijf gulden oer week. De grootte van deze verho gin? zal voor een aanzienlijk deel worden bepaald door het bedrag van de huur. Iri feite kan dan nog niet. eens worden fesnroken van loonsver hoging. Dat eeeft een verkeerde indruk Want de arbeiders zullen ten gevolge van deze verho^ng niets meer kunnen Venen Fnn koookracht. bllift het zelfde. Al leen de bestaanszekerheid is gro ter geworden. De Minister van Sociale Zaken heeft dan ook een derde loonron de in het vooruitzicht gesteld, die waarschünlijk wel zal samen vallen met het MJdstip. waarop de huurverhoging ln werking treedt Hoe zal die loonronde ver lODen? Hoe groot zal het bedrag zijn. dat de arbeiders meer zullen onvangen? Maar ook hoe groot zal het aandeel van het bedrijfs leven zijn in deze verhoogde lo nen!? Er zijn tal van bedrijven, die zonder bezwaar een loonsver hoging kunnen hetalen. Er zijn echter ook bedrijven, waarvooi een uitgaaf van enige duizenden guldens loon per iaar meer een struikelblok zal blijken te zijn. Maar ook rijst bij ons de vraag hoe zal de koek van bet natlona le jnkomen verdeeld worden onder de loontrekkenden zelf? Ons ge voel voor sociale rechtvaardig heid verzet zich er tegen, dat mensen met. tachtig gulden in de week dezelfde verhoging zouden krijgen als degenen, die veertig gulden verdienen. Tegelijk met de derde loom n de moet er o.l. gestreefd worden naar een betere gelijkstelling tussen de verschillende lonen zelf Want niet alleen beslissend 1? de vraag, hoe de ene soort arbeid moet worden gehonoreerd ten op zichte van andere. Beslissend is mede het levenspeil waaron gezin recht heeft. Zowel dat /a.i een ambtenaar als van een rol de rjongen. v 7. Treinramp in Frankrijk Vier pex*sc3z krasss ztt Itv«n en 19 wunint •nrsrfjr geaov.d t ge van 1«* vnn 8e snelfrcfa Straatsburg—tussen Avrieonrt en Embermenfl in Oost Frankrijk. Fcn rijtuig werd ernstig beschadigd. De slachtoffers zijn Fransen. Over de oorzaak van het ongeluk valt nog niets te zeggen. Ter plaatse is de spoorbaan in slechte conditie. weerbericht MORGEN OVERWEGEND DROOG WEER Vanavond cn vannacht in het binnen land mogelijk enkele verspreid optreden de regen of onweersbuien. Overigens overwegend droog weer met nn en dan overdrijvende wolkenvelden en «wakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noord. Vannacht minder warm, morgen ongeveer dezelfde temp» ratuur als vandaag.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1