Ikmaardef n.-hollandse PERS 1945 Hoofdpersoon van uitgebreid complot van gifhandelaren voor de rechtbank 5°E JAARGANG IT 1578 WOENSDAG 6 JULI 194S Leden commissie V.N. wi'len qefuiae zim van aankomst Sukarno en Hatfa in Djoqia baba Muur ingestort Auto remde voor wielrijder en verongelukte Drie inzittenden op slag gedood Rijkseenheid Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, by vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Rondom de gezaqsoverdrachi in Djogja De leden der commissie van de Verenigde Naties, de heren Cochran, Herremans en Critch- ley zijn met het vliegtuig der commissie naar Djogja vertrok ken om getuige te zijn van de aankomst van Sukarno en Hat ta cs. Ook de plaatsvervangende 3e leden der UNCI en het secre tariaat der commissie reisden met hetzelfde vliegtuig. Het vliegtuig zal vandaag uit Batavia naar Bangka vertrek ken om Sukarno en Hatta c.s op te halen, waarna rechtstreeks zal worden doorgevlogen naar Bangka, In een rapport van de militaire waarnemers aan de UNCI, waarin een overzicht wordt gegeven van de terugtrekking der Nederlandse troepen uit de residentie Djokja en het overnemen van het gezag door de sultan, die de algemene leiding over de Republikeinse troe pen had, wordt gezegd, dat de ontruiming van de residentie zon der enig incident van belang ls geschied. Het rapport meldt, dat de militaire waarnemers posities Innamen tussen de terugtrekken de en oprukkende partijen. Zij droegen armbanden met het op schrift „United Natlons" en bestre ken met hun wit geschilderde Uno -jeeps, die de blauwe vlag der V N voerden, de corridor, die de 2 legers scheidde. Zes groepen, elk van twee waarnemers, omvatten de Amerikaanse, Australische, Bel gische, Britse en Franse officie ren, werden door de corridor ver deeld zoals de omstandigheden 't nodig maakten. Wanneer op een gegven ogenblik de Nederlandse troepen terugtrokken tot een over Van Zeeland geeft poainaen op Paul van Zeeland heeft zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen opgegeven. Nadat van Zeeland tegenover journalisten had verklaard, dat hij zijn taak als kabinetsforma teur had neergelegd, voegde hij er aan toe: „De Katholieken blij ven er echter bij. dat de konings kwestie zonder verwijl moeten worden oogelost, Oo dit punt is houding onwrikbaar De CVP zal alle wettelijke mid delen te baat nemen, welke een einde kunnen maken aan het ko- nintsprobleem". De prins-regent- heeft, nadat v. Zeeland zijn noging om een nieuw Belgisch kabinet te vormen, had moeten opgeven .de voorzitter van de liberale partij. Mots en de voorzitter van de socialistische partü. Max Buset. ontvangen. Men is van menins dat nrins regent Karei naar alle waar schijnlijkheid Frans van Cauwe laart, voor de verkiezingen voor zitter v. d. Kamer van afgevaar d'fden zal erzoeken zich met de vorming van een nieuwe rege ring te belasten. NEDERLANDSE SCHAKERS VERLOREN WEER. Het Nederlandse schaakteam heeft na haar 10,5-9,5 nederlaag tegen Joegoslavië wederom een nederlaag geleden en wel tegen Hongarije in Boedapest Het ver loor de eerste dag met 6.5-3.5 en de tweede met 5,5-3.5 met 1 af gebroken partij. Hongarije heeft dus m elk geval met 12-7 plus één afa^brnkprr nartij gewonnen. eenaekomen positie, dan waar schuwde een der groepen waar nemers de Republikeinse comman dant aan de andere zijde der cor ridor, waarna de Reoublikeinse troepen oprukten en de zo juist verlaten posities bezetten. Het rapport vermeldt, voorts, dat de republikeinse soldaten waren ge kleed in een verscheidenheid van uniformen of burgerkleding en dat zij een hoeveelheid automati sche wapens van verschillende soorten hadden. Allen droegen zij schilden of banden, waarop hun eenheden stonden vermeld en zij droegen de traditionele rode doek om de hals. De Nederlandse sol daten droegen khaki- of camou flage uniformen en bestonden uit Nederlands en Indonesisch perso neel. De UNCI heeft de militaire waar nemers bedankt voor hun geslaag de werkzaamheden bij het coordl neren der plannen voor de over dacht van het militaire gezag in de residentie Djokja en voor hun doeltreffende waarneming van deze overdracht ter plaatse Twee doden In de Eerste Dorpsstraat te Zeist is een ongeveer twee meter hoge muur ingestort. Twee voorbijgan gers, een bejaard echtpaar, wer den onder het neerstortende puin bedolven De man overleed vrij wel onmiddellijk, de vrouw be zweek een .uur later in het zieken huis aan haar verwondingen. Het voor deze mensen noodlottig geworden halfsteens muurtje is indertijd in opdracht van de Duit sers gebouwd ter afscheiding van een parkeerplaats voor motorvoer tuigen. Thans Is het terrein in gebruik bij de grindondernemer D. te Zeist, die er grind stortte. Het grind oefende op het muur- je een te hoge druk uit, waardoor her toen een nieuwe voorraad werd gestort, bezweek. Het echtpaar J. Smits-Verhagen waarvan de man 68 en de vrouw 64 Jaar oud was. en dat het slacht offer werd van dit ongeluk, woon de tijdelijk in bij een schoonzoon de bakker van der Put op Lommer lust. Tegen de grindondernemer D. ls procesverbaal opgemaakt, nadat politie, arbeidsinspectie en bouw- politie een onderzoek hadden in gesteld. -ï-TV FRISSE DOUCHE VOOR AUbENDE Het is voor de Tour de France-deelnemers een zware taak om onder de blakende zon hun dagelijkse étappe uit te rijden. Geluk kig voor hen geniet deze wielerwedstrijd In Frankrijk zo'n popu lariteit. dat de bewoners van de dorpen aarlangs de Tour leidt, alles in het werk stellen, om het de renners zo dragelijk mogelijk te maken. De Italiaan Ausende krijgt een verfrissende douche. Gistermorgen kwam op de Rijks weg Heeze-Geldrop bij Eindhoven een luxe personenauto in bot sing met een autobus van de Nederlandse Spoorwegen. Drie van de vier inzittenden van de personenauto werden op slag ge dood. Het zijn de 39-jarige mevrouw M P Kiulaars uit Amsterdam, de 38-jarige heer P Kruitbos uit Amsterdam en de bestuurder, de heer J. Overbrug uit Eindhoven. De vierde inzittende, zekere Pel- ders uit Eindhoven werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. De perso nenauto werd totaal vernield. De autobus, die de dienst onderhoudt QUARAN. AINE IN J LOOSDRECHT OPGEHEVEN De quaran'.aine in het marine- opleidingskamp Hilversum ls op geheven. Het Is tot een geval van nekkramp beperkt gebleven. Uit breiding heeft zich niet voorge daan. Het enige slachtoffer wordt verpleegd in het militair hospitaal te Utrecht. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen dé volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteert!: Kon.rklijke Landmacht: gpsriéiiveld 10 militairen; KNIL: gesneu veld 13 militairen. Komt Tsjiang Kai Siek terug? Volgens het Amerikaanse blad World Telegram, welks speciale correspondent een interview met Tsjiang Kai Sjek heeft gehad, heeft Je generalissimus verklaard, dat, bij bet „revolutionnaire leiderschap" van het Chinese volk be hondt. In bet interview, dat te Taipeh op Formosa werd. afgenomen, verklaarde Tsjiang, dat bij de Verenigde Staten 1 om steun beeft verzocht. Volgens de correspondent is dit inter view de voorbode van Tsjiangs terug keer tot liet actieve leiderschap. Tsjiang bad tegenover de correspondent ver klnard, dat hij niet geloofde, dat het thans te laat v-ag om de situatie in Chi na te redden. Hq noemde de ..onjuiste indruk", dat de zaak hopeloos was, een gevolg van de communistische propa ?anda. De eerste stap naar een natio"' listische overwinning achtte Tsjiang de hervatting van de Amerikaanse morele steun. Paanakkerije, een bonnenkoning mei een gouden kroon Verdediger zegt vol mededogen, Verdachte is een „oorlogsslachtoffer" Deze verdachte neemt in de rang van grote bonnenhandelaren een hoge plaats ln, zo niet de hoogste en daarom veroordeel lk hem'tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met af trek van voorlopige hechtenis en verbeurdverklaring van de in be slag genomen goederen en gelden, waaronder een bedrag van f 3000. aldus de economische politierech ter te Amsterdam, mr C. H. Plug. De verdachte was de 33-jarige Frederlk Meijer uit Amsterdam, die ongeveer 8 maanden geleden werd gearresteerd als een der hoofdpersonen van een uitgebreid complot van handelaren in bon kaarten, waarbij de arrestatie van „Zwarte Rinus" de zaak aan het rollen bracht. Meijer, die onder zijn kameraden bekend stond als „Lange Henk" of .Paanakkertje' heeft bij de po litie een volledige bekentenis af gelegd en bevestigde dit ook van daag voor de economische politie rechter. De officier van justitie zei in zijn requisitoir; „men heeft deze verdachte de „bonnenkoning bij uitstek" genoemd, maar de ver dachte tracht deze „Gouden kroon om te toveren in een „papieren". Hij eiste tegen hem 1 jaar en 6 BRAND NA ONTLOFFFING Door het ontploffen van een mof- felinrichting is gistermiddag brand ontstaan in de fabriek van kinderfietsje^, autopeds, enz van de gebroeders van de Sluis te Hou tigehage nabij Drachten. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de brandweer van Drachten het gebouw en de Inventaris niet meer kon redden. Ook de voorraden zijn verbrand, evenals de inboedel van een in het gebouw wonend gezin, maanden gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de in beslag genomen goederen en gelden De verdediger van verdachte, mr Th. Muller Masls, schetste het vroegere leven van zijn cliënt, die 16 jaar lang assistent-boekhouder is geweest bij een grote instelling in Amsterdam en daarvan uitste kende getuigschriften heeft. In '44 kon hij daar wegens zijn leeftijd niet blijven en toen is hij in de bonnenhandel terecht gekomen. Mr Muller Massis zei in dit ver band: „in zekere zin kunnen we de verdachte een „oorlogsslachtof fer" noemen". Mr Muller Massis bestreed voorts dat zijn cliënt een RIJKSGEBOUWEN ZULLEN OP 7 JULI VLAGGEN. Naar wij vernemen zal ter gele genheid -van het. 12,5 jarig huwe lijk van H.M. Koningin Juliana en ZKH Prins Berahard op Donder dag 7 Juli door de departementen en andere rijksgebouwen worden gevlagd. 110 GRADEN HITTE. De hitte aan belde zijden van de Atlantische Oceaan duurt voort, terwijl de langdurige droog te in het bijzonder in Engeland en de Verenigde Staten grote schade aan de oogst toebrengt. In Chicago werd aan de politie posten In de dichtbevolkte stads wijken opdracht gegeven allen, die wegens onordelijk gedrag op straat waren opgepakt, op ere woord vrij te laten. De rechter, die dit bevel gaf, vond dat de temperatuur van bijna 110 graden ellende genoeg betekende. REGEN IN ENGELAND In Engeland is, na een droogte periode van 26 dagen, weer regen gevallen. van de hoofdpersonen in dit com plot zou zijn geweest en vroeg 'n lagere straf dan door de officier was geëist en verzocht vooral de f 3000 niet onder de verbeurdver klaring te doen stellen, omdat de verdachte door de belastingen is aangeslagen voor een bedrag van f 10.000 en hij voor het betalen van deze belasting de f 3000 niet zal kunnen ontberen. Nadat mr Plug de bovengenoemde straf had uitgesproken, deed „Paanakkertje" afstand van de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan en toen ook de officier v. Justitie te kennen gaf. dat hij niet ln hoger beroep zal gaan, zei mr Muller Massis: „Dan is deze zaak hiermede afgedaan." tussen Weert en Eindhoven kwam uit de richting Heeze toen het on geval plaats greep. De personen auto, die uit de andere richting kwam, moest voor een wielrijder remmen, ging daarop glijden op de nat geregende weg en werd door de bus in de sloot naast de weg gedrukt De aanrijding ver oorzaakte enige paniek onder de busreizigers. Op de plaats van het ongeval is de weg zeer smal. Dit verklaart ook, waarom de luxe-auto voorde wielrijder moest remmen en hem niet eenvoudig passeerde. Er ge beuren steeds ongelukken, welke in hoofdzaak door de wielrijders worden veroorzaakt, zo vertelde ons de Rijkspolitie ln Heeze. Wel worden geregeld de betrok ken minister, de Gedeputeerde Staten en de ANWB op dit gevaar lijke wegdeel gewezen, doch als enig resultaat is er een bord met daarop „slipgevaar" geplaatst. Treinontsporing te Amersfoort Op het emplacement te Amers foort is tijdens een rangeerbewe ging een electrisch treinstel met een truckstel ontspoord. De beide hoofdsporen naar Apeldoorn en Zwolle werden versperd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De treinen uit het Noorden en Oosten reden tot de plaats van het ongeluk. Daar moesten de rei zigers overstappen in een treinstel dat hen naar het station Amers foort bracht. In omgekeerde rich ting ging het verkeer op dezelfde wijze. De oorzaak van de ontsporing Ls nog onbekend. De storing is in middels opgeheven. Geen nieuwe ziektegevallen op „Kofa Inten Van militaire zijde wordt ons gemeld, dat na het officiële be richt in de dagbladen van 30 Juni jl. zich geen nieuwe ziekte-geval len aan boord van de „Kota In- ten" hebben voorgedaan. Het schip zal vermoedelijk 16 Juli te Rotter dam aankomen. Indien zich geen nieuwe gevallen meer zullen voor doen, zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie op nor male wijze hun woonplaatsen be reiken. Mocht echter tijdens het laatste gedeele van de reis een nieuw ziektegeval voorkomen, dan wordt quarantaine van alle opva renden noodzakelijk geacht. Uit voorzorg worden hiertoe uiteraard reeds voorbereidingen getroffen. De infanterie-kazernes aan de Leusderweg te Amersfoort zullen voor dit doel worden ontruimd. EXPORT VAN TOMATEN NAAR ENGELAND Nadat gedurende twee dagen de ex port van tomaten naar Engeland was vastgesteld op 70 pet. van de voor ex port goedgekeurde tomaten is dit kwan turn thans ternggebracht op 30 pet. Het Centraal Bnreau van de tninbonwveilin gen heeft ter voorkoming van een eventuele verdere inzinking van bet prijspeil van dit product bepaald, dat de ophoudingsprijs 20 cent per kilo gram voor alle sorteringen zal bedragen De vergoedlngsprjjs voor de kwekers zal nog nader worden vastgesteld. Na 15 weken vrij te zijn verkocht, fs melk in Engeland weer op de bon ge komen, aldus heeft minister Straohey van voedselvoorziening bekend ge maakt. HOOG BEZOEK AAN DE GEALLIEEP DE VLOOT. Z K.H. Prins Bernhard en veldma arschalk Yiscount Montgomery of Alamain hebben een bezoek gebracht aan dc vloot der Westerse Unie, welke gezamelijke oefeningen houdt. Van links naar rechts Montgomery, Z.K.H. Prins Bernhard en de opperbevelhebber der gecombineerde vlootoefeningen, admiraal Slr Rhoderick McGregor. In ons blad van vorige Donder dag heeft u op de derde pagina een bericht kunnen aantreffen, met als bovenkop ..Rijkseenheid weer op de vlakte." We hebben op zettelijk melding willen maken van het manifest, dat Rijkseen heid tot het Nederlandse volk richt, teneinde nog eens de gele genheid te hebben aan te tonen, dat er nog steeds krachten ln het Nederlandse volk aan het werk zijn. die een vergelijk met Indo nesië willen bemoeilijken, omdat dit vergelijk niet overeenkomt met hun opvattingen en omdat ze me nen. dat de ..eer" van het Rijk door de regering met v<^*er» ge treden wordt. Het ligt niet ln onze bedoeling ln te gaan op de toon van het manifest. We zouden met min stens evenveel scherpte een ver weer tegen het betoog van Rijks eenheid neer kunnen schrijven, maar we zien het nut er niet van in. Waar we echter wel de aan dacht op willen vestigen, is het volslagen gebrek aan Inzicht, dat Rijkseenheid toont te bezitten in zake de gehele Indonesische kwes tie. Het comitee klampt zich hard nekklg vast aan oude toestanden en heeft geen oog voor de revo- lutionnaire ontwikkeling, die de gehele wereld, maar vooral Oost Azië beroert. Te verwonderen is dit niet. Wit de karakterbeschrijving rtm. dê promotor van Rijkseenheid, de oud-premier Gerbrandy leest, weet, dat zich halsstarrig vast houdt aan wat hij eenmaal als 't juiste heeft beschouwd. Men be hoeft dit niet te beschouwen als een verwijt. In vele gevallen eer der als een compliment. Maar wie deze karaktertrek bezit is onge schikt een leidende positie in te nemen, wanneer het er om gaat een compromis te bereiken. Dan zal men oog moeten heb ben voor anderer inzicht. Voor 't inzicht van Indonesië. Van de Verenigde Naties, van de wereld opinie. Dan kan men maar niet als een wildema i te keer gaan. Want dan maakt men brokken. Mede ten gevolge van deze oppo sitie zijn er reeds brokken genoeg gemaakt. Het Indonesische pad gaat niet over rozen, maar over scherven. Het is Rijr seenheid nog niet se noeg. In genoemd manifest maakt ze de regering er een verwijt van dat ze zich niet houdt aan het gewijzigde artikel 209 van de Grondwet We laten de vraag of dit zo ls, buiten beschouwing. Het ls misschien een aardige kluif v. juristen. Die kunnen er wel enkele maanden over volpraten. Maar terwijl dit gesprek duurt, gelijk het conflict duurt, gaat de ont wikkeling in Indonesië rustig haar gang, zonder zich van artikel 209 van onze Grondwet iets aan te trekken. Het is juist dit typerend gebrek aan Inzicht, dat zo kenmerkend is voor de kortzichtigheid van Rijkseenheid. Het is niet meer zo, dat we via de Nederlandse Grond wet kunnen bepalen, hoe de Indo nesische tegenspelers moeten han delen, zomin als Philips de Twee de op een gegeven ogenblik kon voorschrijven, hoe zijn onderdanen In Nederland tijdens de 80-jarige oorlog zich moesten gedragen. Het Nederlandse volk bepaalde zijn eigen weg en trok zich van Spaan se wetsbepalingen niets aan. Vrij wel precies zo gaat het Indone sische volk zijn eigen weg En geen gesputter van Rijkseenheid is ln staat om het van die weg af te houden. Slechts een gezond in zicht kan maken, dat Nederland en Indonesië die weg samen af leggen en effenen. v. Z. Twee schepen vermist Hedennacht om half twee werd te Enkhulzen bericht ontvangen uit Schokkerhaven (Noordoostpol der), dat een sleepboot, daartoe genoodzaakt door de storm, haar sleep van twee vaartuigen had los gegooid na de vrouwen en kinde ren van boord te hebben genomen Nadat deze vrouwen en kinderen in Schokkerhaven aan wal waren gebracht ls de sleepboot weer uit flWKflfR, <Sf#ir w' is \r Kic^ ttfeK in geslaagd de beide vaartuigen terug te vinden. De Enkhuizer politie te water ls eveneens uit gevaren, doch heeft tot nu toe evenmin resultaat mogen boeken. wtterbericht AANHOUDEND KOEL WEER Voor de Noordelijk® provincies: over het algemeen veel bewolking met plaat selyk enkele lichte bm'tjes. Matige tot krachtige wind tussen Noordwest en Noord. Weinig verandering van tempe ratuur. Voor het overige deel van het land: wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandf ring van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1