ktnaai'dei Motoren daverden op TT - circuit 5DK JAARGANG N" 1584 N.-HOLLANDSE PERS 1945 MAANDAG 11 JUU 1949 Achttienjarige Russische soldaat door Amerikaans officier doodgeschoten Strijd tussen Dollar en Pond Belgische spits werd gekraakt Freddie in zonneschijn Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteurs J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2700 3971 Door de radio-omroep der Amerikaanse strijdkrachten is be kendgemaakt dat een Amerikaanse officier tijdens een grensinci dent, dat ln de nabijheid van Coburg heeft plaatsgevonden, een Sowjetrussische soldaat heeft doodgeschoten. In een officiële, te Rothenback uitgegeven bekendmaking, wordt gezegd dat drie Amerikaanse soldaten, vergezeld door een Duitse politle-agent, bezig waren met een inspectie van de grens palen aan de grens tussen de Sowjetrussische en Amerikaanse zo nes, toen zij werden beschoten door zes met automatische pistolen bewapende Sowjetrussische solda-ten Het eerste vuur der Russen werd afgegeven van een punt, dat ontwijfelbaar binnen de Ame rikaanse zonegrens was gelegen. „Het vuur werd door de Sowjet russische soldaten rechtstreeks op de Amerikaanse patrouille ge richt", aldus de officiële Amerikaanse bekendmaking. de Amerikaanse officieren een acht tienjarige Sowjetrussische soldaat dood. Het lijk van de getroffene werd achtergelaten op de plaats, waar het -lichaam was neergevallen. Het stoffe lijk overschot lag op een afstand van meer dan 200 yard (ongeveer 180 m.) binnen de Amerikaanse zonegrens. Kort na de dood van de Sowjetrus sische soldaat arriveerden andere Amerikaansee officieren ter plaatse, waaronder kapitein E. Hamilton. die Ernstigste grensincident sinds twee jaar Gemeld wordt dat noch de jeep, waar in de Amerikaanse soldaten en de Duitse politieagent waren gezeten, noch de inzittenden ervan werden ge troffen door het eerste salvo der Rus sen, dat zonder waarschuwing werd afgegeven. De Amerikaanse patrouille trok zich terug en keerde daarna, in ge zeischap van twee Amerikaanse offi eieren, terug. De beide laatsten wer den toen zij ter plaatse aankwamen, beschoten. Het vuur werd daarop door de vijf Amerikaanse militairen beant woord. De Russen hadden inmiddels dekking gezocht achter rotsblokken en bomen. Tijdens het vuurgevecht, dat daarop ontstond, schoot één van In de conferentie tussen Ameri ka, Canada en Engeland heeft men uitvoerig van gedachten ge wisseld over de maatregelen die genomen zouden kunnen worden om de huidige evenwichtsversto- ringen tussen dollar en pond op te heffen. Devaluatie van het pond sterling is tijdens deze besprekingen, die gevoerd werden tussen Crlpps, Snyder en Abbot niet voorgesteld De conferentie stelde als uitein delijk doel vast het verkrijgen van een stelsel van wereldhandel.' waarin de dollarlanden met an dere landen samen kunnen wer ken in een multilateraal kader. Bijzondere aandacht werd be steed aan oplossingen, die om vangrijke werkgelegenheid zou den handhaven en de wereldhan del helpen bevorderen. Ook de oorzaken van het beang stigende dollartekort en het te snel dalen van de Engelse reserve werden nauwkeurig onderzocht. De Amerikaanse minister van financiën, Snyder verklaarde na afloop van de conferentie, dat de besprekingen een nuttig doel had den. Amerika heeft met medeleven naar de uiteenzettingen geluisterd Tot een definiief besluit is men echter niet gekomen. Wij tekenen hierbij aan, dat de door Cripps voorgestane houding bijna economische oorlog bete kent Engeland, daarin gesteund door verschillende delen van het Gemenebest zullen hun inkopen in Amerika tot het uiterste beper ken. Dat dit de Amerikaanse eco nomen zeer onaangenaam Is, valt niet te betwijfelen. De besprekingen zullen regel matig worden voortgezet, o a. ook in de bijeenkomst van bet inter nationale monetaire fonds, dat In September in Washington zal bij eenkemen. ha hst j het hoofd is van de sectie der Ame rikaanse militaire politie, die 't con tact met de overeenkomstige Sowjet russische autoriteit onderhoudt. Men besloot het lichaam van de Sowjetrus sische soldaat ter plaatse te laten lig gen. Het is daarop in de loop van de nacht weggehaalï De naam van de Amerikaanse officier, die de Sowjet russische soldaat dodelijk heeft getrof fen. is niet bekendgemaakt. Van officiële militaire Amerikaanse zijde is verklaard dat dit het eerste SowjetAmerikaanse zone grensinci dent in meer dan twee jaar is, waar bij een dode is gevallen. DE MIJNWERKERSSTAKING IN AUSTRALIë Door het Australische kabinet is een spoed bijeenkomst gehou den ter bespreking van maatre gelen om ook na 13 Juli ln beperk te mate de verstrekking van gas te kunnen laten doorgaan. Men verwacht namelijk dat, zonder het nemen van speciale maatre gelen, na genoemde datum ook de beperkte verstrekking van sas als gevolg van de rpijnwerkerssta king, stopgezet zol moeten wor den. Aanvaring op hei Y Ongelukkige manoeuvre de oorzaak Zaterdagmiddag omstreeks 3.30 is de Belgische spits Hardu door het Engelse M.S Gold finch uitvarende van het nieuwe entre potdok te Amsterdam op het IJ geramd. De Goldfinch is een stuk goedvaartuig van de „General St. De havenpolitie was onmiddelijk ter plaatse en met behulp van een sleepboot van de rederij Goed koop werd de ..Hardu" naar de kant geleid en daar op de glooi ende oever drooggelegd. De Gold finch ligt thans gemeerd op de vrije oostelijke ankerplaats. De motorsplts Hardu komt uit Gent en had ln Zaandam palen gelost. Het schip was leeg op weg terug naar Belgie en begaf zich in de richting van het Merwede- kanaal. De Goldfinch was mét stukgoed geladen. Het schip voer van het nieuwe entrepotdok naar Londen terug en hield op het IJ de grote vaargeul onder loodsaan- wijzing. De aanvaring geschiedde doordat bij het uitwijken van el kaar de spits ongelukkigerwijze eo manoeuvreerde, dat hij dwars voor de Goldfinch kwam te liggen. Een aanvarng kon niet voorkomen wor den voorkomen en de Goldfinch die een vooroverhangende steven heeft, liep boven op de 100 brt. kleinere spits. Het Belgische vaar tuig werd bijna doormidden ge kraakt, en maakte onmiddelijk veel watert. Thans ligt het schip op de walglooing en er is geen ge vaar voor zinken. De Goldfinch bleef onbeschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TERUG VAN MANOEUVRES Hr. Ms. „Piet Hein" liep ZateT| dagavond te 20 uur te haven vanj NIeuwediep binnen, gevolgd door; de kleine maar snelle mijnenveger „Queen Wilhelmina". Ruim een kwartier later arriveerde de „Jo- han Maurits" evenals de eerste twee begroet door de aan dek aan getreden bemanningen van de „Johan van Heemskerk" en het wachtschip „Neptunus". DE L.A.AT6TE DAG VAN DE GECO ..l^iNLEKUE VjjQOT,"»£A>-AT.IÏ-S DER WESTEL 1JKE UNIE Een der manschappen aan boord van het Nederlandse escorteringsvaartuig „Johan Maurits" bedient een Oerliko n tijdens een aanval van „vijandelijke" vliegtuigen. AARDSCHOK IN TURKIJE Een hevige aardschok, die 15 se- conden duurde, heeft in Kars (Turkije) bij de Russische grens muren en ramen van talrijke huizen vernield. Pesoonlijke on gevallen zijn niet gemeld De be volking werd door een paniek be vangen en bracht enige uren in de open lucht door. LEONARD RENDA DOODGESCHOTEN Leonard Renda ,een afdelings- secretaris van de Italiaanse Chris ten- Democratische partij, is door onbekenden bij Monraele ,op Si cilië doodgeschoten. STAKING TE MANCHESTER 3.000 arbeiders bij de goederen depots der spoorwegen te Man chester kondigden gisteren aan. met ingang van deze nacht een „langzaam—aan" staking te zul len beginnen om de spoorweglie den te ondersteunen bij hun eis tot 10 sh loonsverhoging per week De arbeiders verklaarden zich niet tevreden met het feit, dat hun bond de vorming van een verzoeningsraad door het ministe rie van arbeid om de eis te bestu deren heeft goedgekeurd. Zij zul len deze staking handhaven, tot dat zij een gunstig aanbod heb ben gekregen van het genationa liseerde spoorwegbestuur. Nello winnaar Pagani triomfantelijk op twee afstanden Frifh wereldkampioen 350 cc - klasse Met schitterende overwinningen van Freddie Frith. de Engelse Velocette-rijder. in de 350 cc kl. en van de onverschrokken Itali aanse fabrieksrijder Nello Pagani in de 125 (op Mondial) zowel als in de zware 500 cc (op Gilera). met veel hogere gemiddelde uur- snelheden dan verleden jaar in alle drie races, met slecht enkele valpartijen, die zonder uitzonde-ringgoed afliepen, met meer dan 100.000 toeschouwers langs het circuit en begunstigd door ideale weersomstandigheden, Ts de 19e Grote prijs van Nederland der K.N. MV„ de 19e Nederlandse TT. een volslagen succes voor de organi satoren geworden. En dat in dit machtigste veld van renners, dat in de wereld L'jeeii te krijgen is, onzelandgenoten zich slechts met zeer bescheiden plaatsen tevreden moesten stellen, doet aan die suc ces niets af. Deze Dutch TT was de derde krachtmeting voor het wereldkam pioenschap, dat in zes dit seizoen te houden ontmoetingen in iede re klasse zal worden toegekend aan de rijder, die de meeste over winningen en dus de meeste pun ten behaalt. Zaterdag werd Firth reeds wereldkampioen in de 350 cc klasse, omdat hij het presteer de voor de derde maal de race te winnnen. Tevoren had hij in Man en Bern de zege reeds be haald en aangezien de 350 cc slechts in 5 der 6 wedstrijden op het programma staat, kan geen enkele renne. zijn puntenaantal meer evenaren. Maar toch wos de grootste man van deze Dutch TT de temperament volle Nello Paga ni, die niet alleen glansrijke de 125 cc won, maar bovendien een sensationele revanche nam voor de in Bern geleden nederlaag in de zwaarste klasse en Leslie Gra- ham, die hij 10 ronden lang op de voet was gevolgd, m de 16 e en laatste ronde met ongelooflijke rijkunst voorbij schoot om als le de finish te passeren. Daarmede veroverde voor de eerste maal een Italiaan met een Italiaanse motor op het Drentse clrcul de eerste prijs in deze zware klasse. PRACHTIG DUEL. Met zijn als een cirkelzaag gillen de 4-cylinder Gilera had het pu bliek hem sceptisch gadegeslagen, terwijl hij als een terrler achter de kundig rijdende Graham op zijn grote AJS aan joeg Die Gi- lera's waren ook verleden Jaar snel, maar toen konden ze immers gen 264 km op topsnelheid draai en zonder defect te gegraken. Artlciani had meteen al met pech te kampen, die lag na de eerste ronde als tweede vlak achter Gra ham, maar verloor in de 5e ron de plotseling zeer veel terrein, doordat de machine iets mankeer de. Pagani nog zijn taak over en nadat hij Graham zelfs 1 ronde lang voor was, liet hij zich weer passeren. Tot- verbazing van ieder een slaagde Graham er niet in zich van hem los te maken. Ron den lang maakte dat tweetal een gemiddelde snelheid van 148 km per uur, maar bij het ingaan van de laatste ronde zag men, dat dé Italiaan eerst het uiterste gaf. Hij liep zienderogen op de Brit in slaagde er 10 km voor het einde in zijn rivaal te passeren. Met de snelste ronde, die na de oorlog op het veilige Drentse asfalt-circult is gedraaid zette hij de kroon op zijn werk van die dag. Hij haalde in die laatste ronde een gemid delde van 150,86 km per uur, 10 km meer dus dan de snelste ronde die verleden jaar was gedraaid. Bovendien kan Pagani zich door zün overwinning in de 125 cc, die hij dezelfde middag had behaald, prac tisch in deze lichte klasse reeds we reldkampioen noemen, want hier staan drie races op het programma, waarvan hij er al twee heeft gewon nen. Alleen Indien hij zelf in de Iaat ste zou uitvallen en zijn landgenoot Carlo Ubiaü daarin de overwinning zou behalen plus de snelste ronde zou maken, dan kan de titel hem nog ontgaan. NORTON SPEELDE GEEN ROL Zo heeft dan de Gilerafabriek aan de gestelde verwachtingen voldaan en dit duel van de AJS gewonnen, met de betrouwbare, maar toch niet vol doende snel meer zijnde Nortons als goede derden. Articiani. die met Gra ham tijdens de training de beste tij den had gemaakt, werd toch nog der »de. maar dan volgden twee Norton rijders: Artie Bell, de na oorlogse leeuw der Nederlandse TT, die tot tweemaal toe de zwaarste race wist te winnen en Harold Danïell. Onze Snelste landgenoot was Drikus Veer, die als 11e met een ronde achterstand .binnenkwam, maar die dan ook had moeten tanken tijdens de race, het geen geen der eerste 6 aankomenden had behoeven te doen. Hoe hoge eisen deze race wel aan de motoren stelde kan men afleiden ui» het feit. dat ach tereenvolgens Wheeler op Triumph. Dear, Briggs en Fry op Norton. De Australiër Morrison op AJS, Foster en Lorenzetti op Guzzie, en J. Veer op Triumph wegens motorpanne de strijd moesten staken. Dit was koren op de molen van de 3 Nortonrijders Bell, Loekett en Danïell, die daardoor telkens een plaats omhoog schoven. In de allerlaatste ronde viel tenslotte de onfortuinlijke Bill Doran nog uit, die zich daardoor zijn bijna zekere 4e plaats zag ontgaan. VELOCETTE WON 350 CC In de 350 cc had men felle strijd verwacht tussen de Velocette en de AJS, maar ook hier dolf de AJS het Onderspit, ten dele door motorpech. Eerst was het Bill Doran, die als gevaarlijke derde achter de Velocettes van Bob Foster en Freddie Frith bij Laaghalerveen uit de bocht vloog in de 7e rond.e daarna viel in de 9e ron de Graham door tijdelijke panne van de vierde plaats terug tot de 17e. Al leen Locket kon zich toen nog weren op zijn Norton, hoewel hij geen be dreiging meer vormde voor de ver leidende Frith en Foster. In de laat ste bocht trachtte Foster nog de zege uit het vuur te slepen, maar hij had te veel vaart, raakte even in de berm en zag toen Frith met flinke voor sprong als eerste over de finish gaan. De Australiër McPherson hield de eer van AJS hoog door achter Whitworth (op Velocette) als vijfde te eindigen. Van Rijswijk was in deze race de Snelste Nederlander. Hij eindigde op zij Velocette al 17e met een ronde achterstand. En hier volgen de uitslagen: 125 cc klasse: 1 Nello Pagani (Italië) met Mondial 115,75 km In 1 uur 2 min. 38 8 sec., gemiddelde 110 86 km per uur. 2 Clemencich (Italië! met Mondial. 1 uur 3 min. 27.1 sec. 3 Ubiali (Italië) met MV. 1 uur 3 min. 40.8 sec. 4 Ber toni (Italië) met MV. 1 uur 4 min. 21.1 sec. 5 Matucci (Italië) met MV. 1 lur 7 min. 47.8. 6 Van Zutphen (Ne derland, met Eysink 1. uur 30 min. 42 sec. 7 Rietveld (Nederland) met DMF 1 uur 10 min. 54.8 sec. 8 Huy bregts (Nederland) met Eysink. 1 u. 12 min. 46,5 sec. 9 Luybregts (Neder land) met CZ 1 uur 13 mina 41.9 sec. 350 cc klasse: 1 en wereldkampioen F. Frith (Gr. Br.) met Velocette 248.04 km in 1 u. 47 min. 52 sec., gemiddelde 137.97 km per uur. 2 Bob Foster (Engeland) met Velocette, 1.47.59.9. 3 John Loekett (Engeland) met Norton 1.49.48.9. 4 M D Whitworth (Engeland) met Velocet te 1.49,57.1. Eerste Nederlander werd Lo vas Rijswijk met Velocette, die op de 14e plaats eindigde met een ach terstand van 1 ronde. 500 cc klasse: 1 Nello Pagani (Italië) met Gilera tijd 1 uur 47 min. 42.7 sec., gemiddel de 147.38 km per uur. 2 Leslie Gra ham (Engeland) met AJS 1.47.45.8. 3 Arcico Articiani (Italië) met Gilera 1.48.33.6. 4 Arthur Bell (Engeland) mtt Norton 1.52.20.6. 6 Harold Daniell (Engeland) met Norton 1.54.30.9, 11 H. Veer Jr. (Nederland) met Triumph op 1 ronde. 14 Jac. Schot (Nederland) met Norton op 2 ronden. 15 C. W. Hoek (Nederland) met BMW op 3 ronden. Te Rhens (bij Mainz) zijn 100 fabrieksarbeiders ernstig ziek ge worden. doordat ln de cantlne sal peter ln plaats van zout bij de be reiding van het middagmaal werd gebruikt. Terugkeer De regering der Republiek In donesië is naar haar voormalige residentie in Djokja teruggekeerd en daarmee is een der voorwaar den vervuld, welke aan te houden Ronde Tafelconferentie vooraf gingen. Of de andere voorwaarde, het staken van het vuren ook ln vervulling zal gaan. hangt slechts af van de vraag, hoe groot het gezag van de Republikeinse rege ring nog is en in hoeverre de „benden" haar willen gehoorza men. Maar in ieder geval, het begin is er Er Is echter ook een begin van iets anders. Er is in Neder land zelve een streven merkbaar, dat ook terugkeer wil. Terugkeer naar de toestand van enkele maan den terug. Rekken, traineren, sa boteren, onder het mom van be zorgdheid voor het vaderland, ena enz. We hebben enkele dagen te rug het hernieuwde optreden van Rijkseenheid gesignaleerd. Het blijft daar niet bil. Steeds duide lijker blijkt, dat ook grote groepen mensen, die tot de Regeringspar tijen behoren, de revolutie die er op het gebied van het kolonia lisme heeft plaats gehad, niet kunnen verwerken. Het is begonnen met dr Beel. er volgden de geruchten om wijlen Generaal Snoor, nu worden we weer verblijd met de mededeling van het heengaan van generaal- majoor Meyer en kolonel van Lan gen. naar het heet omdat ze het niet eens zijn met de overeen komst van 7 Me!. Wie deze din gen koppelt aan het gebeurde in onze Tweede Kamer, waar de he ren Romme. Bruins Slot en Oud elkaar vonden in hun wens om 'n Reeerlngsverklarlng te horen en daarover te gaan praten. kar zich niet onttrekken aan de Indruk, dat de terugkeer van de Republikei nen naar Djokja slechts heeft be vorderd. dat de tegenzin lp een compromis bij een groot deel van het Nederlandse volk is gaan toenemen. Of Hert de sluatle misschien wat anders? Moeten we het zo stellen, dat het Nederlandse volk in zijn overgrote meerderheid wel een einde aan het conflict wil en be reid Is een erzoener.de houding aan te nemen, maar dat de ver tegenwoordigers van dat volk in het Parlement maling hebben aan de volkswil en hun elgep gang gaan? Wie het optreden van hen ziet en hoort wat er ln het volk leeft, krijgt soms de sterke Indruk Of Is het misschien zo. dat dè verschillende politic' wel bereid zijn de gang van zaken in Indo nesië te nemen, maar willen ze uit een soort nrestigo-kwesrie nog maar wat tegensputteren en mop peren? Het zou voorwaar geen fraaie houding zijn En het kan niet anders of deze gang van za ken kan de komende Ronde Tafel conferentie, welke waarschijnlijk lp Augustus ln Den Haag zai wor den gehouden ongunstig beïnvloe den. De atmosfeer waarin deze conferentie, waar de Indonesiërs als gelijkwaardige partners aan wezig zullen zijn, laten we dat goed begrilpen. mag niet vertroe beld worden door politici, die slechte partijpolitiek als het hoog ste belang zien. Want Indien een generaal of een kolonel het niet eens is met de politiek van een vreedzame regeling, kan hij zijn ontslag nemen en gaat hij met pensioen. Maar indien onze jon gens in Indonesië het niet eens zijn met oorlogszuchtig optreden, hebben ze geen verweer en moe ten gehoorzamen. Wij voor ons geloven, dat het volk de vreed zame oplossing wil. T. Z. LIJK AANGESPOELD VAN BELGISCH ZEEMAN Te Cadzand is aangespoeld het stoffelijk overschot van de 29-ja rige machinist Pierre Pyson uit Ostende van het Belgische motor schip „Marie Flore" dat vorige week Vrijdag na aanvaring met 't Noorsche stoomschip „Ragnhild Brovig" in de Wielingen is gezon ken. Het stoffelijk overschot zal naar België worden gebracht. Een kuikenfokker te Des Mo'nes (Iowa) heeft vleugelloze kuikens gefokt na 12 jaar proefnemingen Men verwacht, dat deze kuikens soortgenoten zullen uibroeden en meer vlees zullen opleveren. regen oF WARM WEER Droog en overdag zonnig weer met vooral in het binnenland zo merse temperaturen. Meest zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1