KAPPIE STRIJD OM DE ATHLETIEKTITELS IS DIT JAAR INTERESSANT /i>ijnheer de Burgemeester., 14000000 'Athleten ?n actie in Den Haag Nederlandse atihletiek-kam- pioenschappen, die 9 en 10 Juli a.s. te 's-Gravenhage op de sintelbaan aan de Laan van Poot Eullen plaats hebben, beloven in teressanter te worden dan vele jaren het geval was. Het interes sante schuilt voornamelijk hierin, dat in mindere mate dan vroeger het aantal zekere winnaars is aan te wijzen. Bij vele vroegere kam pioenschappen kostte het helemaal geen moeite de aanstaande kam pioenen van Nederland te noe men. maar ditmaal is hiervan geen sprake. Natuurlijk zijn er nummers overgebleven, waarop de profetie wel mogelijk is, maar het gros der nummers is een open strijd, die alle mogelijke verrassingen inhoudt. Een gezond teken, omdat het de vooruitgang van de Ne derlandse athletiek bewijst, die haar toppunt zal vinden, in dien de situatie ontstaat, dat he lemaal geen kampioen meer is aan te wijzen. De inschrijving voor dez.e kampioenschappen is. uitstekend en vrijwel alle cracks zijn present. By de heren zijn vrijwel op alle nummers zeer spannende wedstrij den te verwachten, al staat het vast, dat Slijkhuis op de 1500 en 5000 meter ongenaakbaar is, De Kroon op de 400 meter en Lataster op de 10.000 meter de beste papie ren hebben; alle overige loopnurn mers zullen een vinnige strijd le zien geven om de bezetting van de terste en tweede plaats. Wie kan bijvoorbeeld zich de beste sprinter van Nederland noe men? Op de 100 gaat aller be langstelling uit, hoe de nieuwe ta lenten Holst en Saat zich zullen houden tegen hun oudere rivalen Lammers, Kleijn en Scholten, die op dit moment op Jeze afstand zich het best verdedigden. Beide Olympische deelnemers Jo Zwaan en Jan Meijer hebben tenminste geen voorseizoen gehad, dat by- zonder imponeerde. De 200 meter zal het zonder Holst en Saat doen, die verstandig genoeg hiervoor niet werden inge schreven. Hier lijkt de strijd te gaan tussen Scholten, Lammere en Kleijn, waarbij de baanloting ver moedelijk over het kampioenschap zal beslissen. De 400 meter kar. moeilijk De Kroon ontgaan. De bezetting van de tweede plaats kan «pannend zyn, daar hiervoor niet minder dan vier athleten Bakels Woldendorp, Mahieu, Nusse in aanmerking komen. De 800 meter met ruim twintig ingeschreven deelnemers kan een eersteklas nummer worden, omdat het krachtsverschil weinig uiteen loopt. Knop en Kist lijken de strijd om de eerste plaats te voe ren, maar als zy een tactische blunder maken, kan ook een an der met de overwinning schoot gaan. Meijborg en Rem zitten eveneens op het vinketouw. Op de 1500 meter zal het aan trekkelijk zijn de Zeeuw Harting te volgen, die dit jaar zo enorm Snel op vele nummers naar voren kwam. Hy is kansloos tegenover Slijkhuis, inaar als hij. diens tempo in de derde ronde enigszins kan Volgen, kan hij onder de vier mi- msen lopen. Zijn sterkste tegen standers voor de tweede plaats zijn de kleine athleten Van Rooyc-n, en Groen, die eveneens met een goed resultaat voor de dag kum .1 ko men. Fanny start alleen op de 100 meter en 80 meter horden Eenzelfde beeld voor de bezet ting van de tweede plaats biedt de 5000 meter. Slijkhuis is hierop we derom hors concours, maar Har ting, Groen, Lataster, Huyzinga, Pluijmakers en wellicht Walstra zijn het, die een verbitterde strijd zullen leveren. De 10.000 meter, een der num mers waarvoor weinig wordt ge traind, omdat het zelden op het programma voorkomt, ziet als fa vorieten voor de eerste plaatsen Lataster, Slegt en Overdijk. Zij hebben de meeste ervaring op dit nummer en zijn sneller dan de an dere deelnemers, die grotendeels worden gerecruteerd uit de super langeafstandlopers. Kans voor v. d. Hoeven De 110 meter horden kan een aardige strijd worden tussen Ger- rit v. d. Hoeven en Jan Zwaan. Wanneer Jan Zwaans knie training toelaat, zeker spannender dan bij de laatste Olympische Dag, toen v. d. Hoeven door betere lichamelijke conditie met goed verschil won. Wie de 400 meter horden zal win nen is een open vraag. De strijd zal vermoedelijk gaan tussen Bakels en Woldendorp, van wie de laatste o.i. de betere hor denloper is. Zijn snelheid is ech ter belangrijk minder dan verle den jaar, zodat de kans groot is, dat Bakels, evenals in Mei, door betere eindsprint het nummer in beslag neemt. Van de springnummers staan twee kampioenen vast en wel La- moree op polshoog en Van Eg- raond op hinkstapspringen. Hoog springen en verspringen zyn in feite maiige nummers, waarop de meest onverwachte resultaten denkbaar zijn. Het zou bijvoor beeld helemaal geen verbazing wekken, als Jan Kleijn versprin gen won, al begrijpen we niet, dat deze sprinter de risico wil nemen zijn sprintnummers te bederven met een nummer als verspringen. Dit soort inschrijvingen is alleen maar mogelijk in ons land, omdat sommige nummers een laag peil hebben, zodat ook de niet specia list een kans maakt. Van de werp- nummers is speerwerpen met 17 deelnemers interessant, omdat da kampioen Lutkeveld niet meer uitgesproken de beste is. Voren kamp en v. d. Poll zitten met hun beste prestaties niet ver achter hem. Hetzelfde geldt voor discus werpen, waarop Aat de Bruijn in Postma uit Veisen een geduchte concurrent zal vinden. Kogelstoten is dit jaar zwak en zelfs zo, dat de overwinning van, Aat de Bruijn niet eens vast staat. Deze laatste gaat nu langzamer-! hand de weg terug tegemoet. Houtzager en De Bruijn blijven het waarschijnlijk, die zullen strij den om de titel van kampioen ko gelslingeren. De routine speelt bij dit nummer een voorname rol en hierdoor zijn de jaren veelal een voordeel. Terugslag bij de dames Wat de damesnummers betreft, is dit seizoen over de hele linie een grote terugslag merkbaar. Ve le Olympische athletes bereiken niet het peil van verleden jaar, terwijl op sommige onderdelen een deel van de Olympische ploeg niet aan de start verscheen. De grote winst van 1949 is de Friese loopster Dillema, die zich mede door het bovenstaande on middellijk op de tweede plaats op de sprintnummers nestelde. Iets, dat verleden jaar, toen Gré de Jongh in uitstekende conditie was en niet gehinderd door een blessure zoals nu, zeker niet mo gelijk was geweest. Daar Fanny Blankere bovendien heeft besloten het dit jaar kaim aan te doen, zij start alleen op de 100 meter en 80 meter horden, zul. len de kampioenschappen zeker in peil beduidend verschillen met die van vorig jaar. Speerwerpen, dat verleden jaar van goed gehalte was, zal teleur stellen, daar Jo TheunissenWaal boer helemaal niet start en onza internationals Ans Koning en Elly Dammers zelfs voor het eerst aan de start komen. De inschrijving voor de dames nummers is echter uitstekend en hierdoor blijft de kans bestaan, dat de runners-up voor prettige verrassingen zorgen. JAN BLANKERS, NIEUWE KOMEET ONTDEKT. De Harvard sterrewacht te Ma- zelspoort heeft in het sterren beeld „Hydra" een nieuwe komeet ontdekt. De komeet is onzichtbaar voor het blote oog Bij het ontdek ken van de komeet bewoog deze zich !n de richting van het ster- rebeeld Vlrgo. Volgens een raming van het Amer.kaanse Bureau voor de Volks lelling maak.en in Juli 1947 14.460. 000 negers deel uit van de totale bevolking van 140.002,000 op het vaste land van de Verenigde Sta ten Uit een gepubliceerd rapport ever de niet blanke bevolkings groepen, met inbegrip van de over zeese s.rijdkrachten, blijkt verder, dat gedurende de zeven en een kwart jaar vanaf April 1940 de blanke bevolking in de Verenigde Staten met gemiddeld 1.2 pCt per jaar is toegenomen terwijl de ne gerbevolking met 1.6 pCt per jaar is toegenomen. Verder wordt in het rapport mei ding gemaak; van het feit dat de negers zowel in het jaar 1940 als in 1947 van de niet blanke Ame rikaanse bevolking 96 pCt uit maakten. Amerikaanse Indianen. Japanners en Chinezen vormden grotendeels de resterende 4 pCt. Van deze rest waren 60 pCt India nen. De Indiaanse bevolking was sneller toegenomen dan de blanke of neaTbPvolklnp en was eestegen •v>n 'im epo ir, inn fo' 4e? noo in 1947 Ann bet begin vj>-> deze maand werd de totale bevr/king in Ame rika op 148.527.000 geschat. TILLT SCHREUDER KREEG DIAMANTEN RING, Tilly Schreuder, een 19-jarlge' analyste uit Amsterdam, kreeg 'n ring om de vinger geschoven. Niet omdat ze zich verloofd had, maar omdat ze de 50.000e bezoeker van de diamanttentoonstelling te Am sterdam was. Daarom was de ring ook geen gladde, doch een prach tige met diamant bezette ring. Pr/x Goncourt romans in één uitgave De beroemde Accademie Gon court reikt vanaf 1903 elk jaar, volgens de wensen van de stichter Edmond de Goncourt een prijs uit voor de beste roman. De strijd die ter wille van deze prijs gestreden werd en de vele discussies die er aan voorafgaan, bracht de leden cp het idee om de complete collectie van alle werken die door dez» accademie bekroond waren, ui; «e geven. De delen, die bij de Editions Charvet in Monaco, zullen uitkomen, bevat. en elk een geschiedkundig over zicht van het werk en de bio- bibliographie van de schrijver. Doordat er jaarlijks een nieuwe prijs aan wordt toegevoegd, breidt de collectie zich voortdurend utt, In het voorbericht verheugt Ge- rard Bauer zich namens de Acade mie Concourt over dit initiatief: „De heruitgave van de werken die vanaf de oprichting werden be kroond, zo schrijft hij, zal getuige nis afleggen van de trouw van zijn keus aan de wensen van zijn illus 'ere stichter". IS BIER STERKE DRANK? De vroede vaderen van de ge meente Arcen namen een dezer dagen een besluit, waarbij het ver boden zal zijn aan minderjarigen in danszalen en tot de „aangehorl gen" van een zaal, waarin gedanst wordt, sterke drank te verstrek ken, nadat men tot overeensem- ming was gekomen, dat bier niet tot „sterke" dranken gerekend diende te worden Een voorstel om de jeugd beneden 18 jaar de toe gang tot de danszalen te verbie den, werd echter tot een volgende vergadering aangehouden. DE REPUBLIKEINEN TERUG N DJOKJA De Republikeinse autoriteiten zijn in Djokja teruggekeerd, nada de Nederlandse troepen de residentie Djokja hadden ontruimd. De her bezetting van Djokja door de Republikeinen geschiedde zonder inci denten onder toezicht van de UNCI-commissie. Een eenheid van het Republikeinse leger bij een viersprong in de stad Djokja. EEN JEUGDTHEATER TE AMSTERDAM. De plannen van het „Nederlands Jeugdtoneel" (dir. Rob Geraerds) tot stichting van een jeugdthea ter te Amsterdam hebben thans vaste vorm gekregen, dank zij sa menwerking met de AMJV. Het jeugdtheater zal gevestigd worden in de AMJV-schouwburg aan het Leidsebosje, welke plaats biedt aan 600 personen. Het ligt in het voor nemen, elke Zaterdagmiddag op voering van sprookjesspelen te ge ven voor jongere kinderen en hun ouders, terwijl een aantal Zater dagavonden, Zondagmiddagen en Zondagavonden worden gereser veerd voor opvoeringen voor de rijpere jeugd. Op Huis ten Bosch te Den Haag heeft Vrijdag de aanbieding plaats gevonden van het huldeblijk van het Nederlandse volk aan H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest. Onze vorstin en Haar gemaal bezich tigen het huldeblijk. MAANDAG 11 JULI, na 12 uur: Hilversum I, 301 m 12,00 The Masquer aders12,33 Lunchcon cert; 13,00 Nieuws; 13,15 Promena deorkest; 14,00 Schoolradio; 14,35 BBC symphonieorkest; 15,30 Piano recital; 16,00 Bijbellezing; 16.45 Gram.muziek; 17,15 Piet van Eg- mond, orgel; 18,00 Planoduo De Raaff-Schufte; 18,30 Ned. Strijd krachten; 19,00 Nieuws; 19,15 Boek bespreking; 20,00 Nieuws; 20.15 Kerkconcert; 21,00 Streekuitzen ding over Waalwijk; 21,30 Met band en plaat voor u paraat: 22.05 Reisverhaal; 22,20 Sweelinckkwar tet; 23,00 Nieuws; 23.15 Avondcon eert. Hilversum II. 415 m 12.00 Miller sextet; 12,38 Muse,,eklanken; 13,00 Nieuws: 13,20 Metropoleorkest; 14.00 Kamermuz van Fauré; 14,30 Populair wetenschappelijke lezing; 14,45 Alexander Feas; van Handel; 15,55 Hoorspel: 16.40 Walsenpro- gramma; 17,00 Jeugduitzending; 17.30 Harmoniemuziek; 18.00 Nieuws; 18,20 Orkest Malando; 19,00 NW congres A'dam; 19,30 Planorecital; 20.00 Nieuws; 20,15 Bekende VARA ensembles; 20.50 Hoorspel: 21,10 PS-cabaret: 22,00 Radio Philharmonisch orkest; 23,00 Nieuws: 23,15 Dansmuziek Dinsdag, 12 Juli vóór 12 uur H-lversum I. 301 m 7,00 en 8,00 Nieuws: 7.30 en 8.15 Gram.platen: 9.00 Lichtabken: 9.25 Och.endcon eert; 10,15 Kamermuziek; 10,50 Muziek houdt fit; 11.40 Zaneróci- tal. Hilversum II. 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram platen; 9.00 Kamermuzieknrogr; 9,35 Au bade; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11,00 RVU uitzending; 1130 Voor de zieke jongeren. en hel Apeneiland 3. Dat is vreemd, mompelde Kap pie, toen er nog geen antwoord van het jacht kwam en zich ook niemand lie; zien Daar moe'en we naar toe. jong! Doe het niet, Kap- oie waarschuwde de Maat. Er ls vast en zeker iets :e; pluis daar. Daar kan alleen maar ellende en narigheid van komen. Maar Kap- pie meende, dat de mensen wel ziek konden zijn. of op een andere manier hulp nodig konden hebben De Meester werd gewaarschuwd om aan boord te bliiven. er een sloep uitgezet en even later roeiden Kappie en de Maat naar het geheimzinnige jacht. Het duur de niet lang of ze stonden op het prachtig geboende dek van het jacht en nog steeds was er geen sterveling te zien. s er ge*»*» volk aan boord? schreeuwde Kanoie met een stenlorsfem maar nie mand antwoordde Ga mee Kap pie, drong de Maat aan. dit is vast geen ordentelijk schip. Ik heb no& nooit een schuit gezien zonder be manning. Dat lees je alleen in spookverhalen. Kom mee. voor er nar'gheid van kom;. Ook Kapp'e begon nu wel een beetje bezorg* te kijken, doch van weggaan wijde hij toch niets horen. door l P SMITH Van de zuster weet Harry nu, dat „zijn" vrouw Comelia Geertruida t an Laar heet en dat hij géén kin deren heeft. Deze mededeling was voor de pseudo-burgemeester een hele verademing. Secretaris Zilver heeft een dikke brief geschreven, in onderdanige toon. „Dat lykt een net man", dacht Harry hardop. „Zilver... zilver... sprekeh zilverzwijgen is goudNu halfluid raadsvers!ag" vervolgde hy Het kostte hem niet veel moeite, de nieuwe Harrelaarse Nieuwsbode te Cn ,haastIS beSon hij het uit- fcfi Jaa2fversIa* te lezen- Net wat hy dacht: Ovenneer die man over wie z n vrouw het had: een ezel U&& toch uitgeslapen als een oude rot als die dieren tenminste uitgeslapen zyn. Ik voor mij houd het by Kaveling. Zeker zo'n gewoon raadslid. Leibrand is dan de verslaggever.... die wordt-niet genoemd. Ach ja, natuurlijk; dat bleek al uit het schryven van de secretaris. Ik schijn toch een beetje suf te zijn ge worden Wat had hy nu over z die scholenbouw? Harry behoefde niet lang te zoeken, om het door de secretaris aangeduide bericht te vinden. Met koeien van let ters stond er boven:: „De schoolbouw te Harrelaar." Daarna, met kleiner let tertype, maar toch nog wel zó, dat een half-blind§ he zou kunnen lezen: „Geen reden tot ongerustheid. Een nieuw systeem? Burgemeester Poortmans volkomen op de hoogte." Al weer volkomen op de hoogte Van die school moet lk toch een hele boel afweten, overwoog Harry weer, voor hjj het bertght-zelf ging lezen. „Naar wtj bij geruchte vernamen, zou er met de bouw van de nieuwe school iets niet in «4e *ijn" Zoniet to orde. Daarom is me neer Poortman» natuurlijk volkomen op de hoort». Overigens neemt die meneer de verslaggever het waarschijnlijk óók bo nauw niet Secretaris Zilver tchrijft, dat het nlet-in-orde-zijn bij de raads zitting ter sprake kwam. Zeker een dichterlijke vrijheid. „Een muur in opbouw zou aan ver zakking onderhevig zyn. Wij achtten deze zaak van genoegzaam belang om ter plaatse persoonlijk een onderzoek in te stellen." Gelyk heeft meneer de redacteur „Wij troffen op het werk zowel de heer Derksen als diens compagnon (zo men weet zijn genoemde heren de aan nemers van het werk)". Wat een vervelende styl heeft die man tweemaal werk achter elkaar dat is lelijk, ....„en wij kunnen onze lezers dade lijk de verzekering geven, dat de ge ruchten, zoals dit met geruchten altijd het geval is, schromelyk overdreven zyn". Tweemaal geruchten. De heer Derksen, die het doel van Qn?s komst vernam, toonde zich ten zeerste verbaasd, dat ons iets van een verzakkende muur bekend was, en zijn compagnon meende zelfs, dat wij verkeerd waren. Na enige vragen, die onzerzijds gesteld werden, deelde de compagnon ten «lotte mede, dat hij zich herinnerde, dat een muurtje minder goed op de fundering geplaatst was, waarna onmJdtWHJk besloten was, een extra- paal iz laten Inslaan, om dit kleine euvel te verhelpen" Maswer Derksen en zijn compagnon hebben meneer de verslaggever er aar dig tussen, was Harry's conclusie. Eerst weten zij van geen verzakkende muren af en later blijkt, dat ze er zelfs een extra-paal voor hebben ingeslagen. „Naar de heer Derksen ons ver zekerde, was er thans van verzakkende muren geen sprake meer en wij heb ben ons zelf hiervan kunnen overtui gen. Als bijzonderheid kunnen wjj ver melden, dat voor de fundering een nieuw systeem is toegepast. De heer Pooxtmans, onze burgemeester, die tengevolge van zijn auto-ongeluk nog steeds in het Zon- nehoeve-ziekenhuis moet vertoeven, doch die, naar wij vernamen, aan de beterende hand is, zou van dit nieuwe systeem volkomen op de hoogte zijn". Het zal een mooi systeem zyn, waar van burgepiessjer Poortmans op de hoogte lseen tysieem, dat de boel doet verzakken, voordat het gebouw af is. Burgemeester weet er nog niet veel van, maar hij zal dat systeem wel leren kennen. „Wij hebben ons ten overvloede nog tot de gemeente-opzichter, de heer Dijk gewend", aldus eindigde het be richt, „doch deze wilde de pers geen, inlichtingen verschaffen en deele mede, dat hij te dien opzichte een andere weg zou bewandelen." Dat heeft gemeente-opzichter Dijk goed bekeken als ik mij niet vergis, was er ook een brief bij, waar die naam achterop stoncL Die moet ik nu maar eens nemen, meende Harry. Hij schar relde wat in de brievenberg en school er tegelijk een brief uit van de Aanne mersfirma Derksen Co Vreemd, da brieven waren vrijwel gelijkluidend zowel de heer Dijk als de aannemers firma vroeg de burgemeester zo spoedig mogelijk te spreken. Dijk deed dit kort en zakelijk: „Naar ik van uw echtge note vernam, zult u binnenkort in het ziekenhuis bezoek kunnen ontvangen. Beleefd verzoek ik u, in verband met een ernstig punt, de schoolbouw be treffende, mij een onderhoud te willen toestaan" (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3