Ikmaanki' 42 slachtoffers, waaronder 13 Amerikaanse journalisten, vormen de trieste dodenlijst N .-HOLLANDSE PERS 1945 Het is nog niet zo ver Nieuwe Ramp Tito hakt naar twee kanten Griekse grens gesloten? Vliegveld Sanla Cruz nabij Bombay kon wegens slecht weer niet worden bereikt Noodtoestand in Engeland Generaal Sudirman over: Staakt Het vuren rsegssss esF VEuewnesEhSjn Truman houdi koers Hei NV.V. vergadert Bodempensioen noodzakelijk Devaluatie 5DE JAARGANG N" 1585* DINSDAG 12 JULI 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 9971 Opnieuw is de K.L.M. door een ramp getroffen. Ditmaal is de Cónstellation Franeker veronge lukt en er zijn volgens de laatste berichten niet minder dan 42 do den te betreuren. In de gehele wereld zal deze ramp een grote ontsteltenis te weeg brengen, vooral daar het ge hele gezelschap Amerikaanse Jour nallsten bij deze ramp 's omgeko men Tegen een ding zouden wij met nadruk willen waarschuwen: Te gen het gerucht. TLen enkele weken geleden de Roermond verongelukte is er een deel van ons volk geweest, dat zich daaraan schuldig maakte. Ternauwernood waren de eerste berichten over deze ramp binnen of opnieuw komen de geruchten naar voren en ontziet men zich niet te insinueren, dat deze ramp aan opzet zou zijn te wijten, ten einde publ caties van de journa listen te vlorkomen. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke geruchten waanzinnig zijn en elke grond missen. Aan het vliegen zijn nog altijd risico's verbonden en het is smar telijk dat zo kort na elkaar onze K.L.M. tweemaal zwaar getroffen wordt. Onze gedachten gaan op -dit ogenblik uit naar de bestaanden van hen, die bij de uitoefening van hun pl'cht het leven lieten Die gedachten mogen niet vertroe beid wTden door het boze ge rucht. WEER EEN K.L.M. - CONSTELLATION NEERGESTORT Een Constellation van de K.L.M. mei 13 Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Hederlandse re gering een bezoek aan Indonesië hebben gebracht, en een aantal Nederlandse functionarissen, is bij Ghatkopar, op vijf kilometer van het vliegveld Santa Cruz te Bombay, neergestort. Volgens een ingenieur, die hei eerste op de plaats des onheils aankwam, zijn alle passagiers en de gehele bemanning bij het ongeval om het leven gekomen De lichamen der slachtoffers zouden volgens deze in. genieur uit het vliegtuig zijn geslingerd en verspreid op de heuvelhelling zijn terecht gekomen. Het toestel cirkelde hedenmor- lfaarnthalk Tito heeft «p een Tergade ri*K Pola verklaard, dat Joego Slarië op de belangrijkste punten de eerste helft tan aiju vijfjarenplan heeft ver vnld, ««dunks „geruchten, dat het plan niet kon worden uitgevoerd". Iu de «eraTe helft vnn 1949 bereikte de «ware industrie 93,5 procent van het gestelde doel, de «lectrlciteitsindustrie 96,4 procent, de mijnbouw 100 procent en ile lichte industrie 102 procent. De productie was in haar geheel 30 procent hoger dan in de eerste fielft vnn 1948. ,.Wij laden en vervoeren dagelijks 'n 11000 wagons. Dit is meer dan Honga rije, Roemenië en Bulgarije tezamen", aldus de maarschalk. „Wij stellen ona tot tank het knpita lfsme en de uitbuiting van de een door de ander te doen verdwijnen. Tot dus ver hebben wij deze taak met succes uitgevoerd en wü zullen ermee voort gaan tot het «inde toe". Ten aanzien van de betrekkingen met CJriekenlan.d zei Tito, dat JoegoSlavië langzamerhand zün grens met Grieken land moet sluiten" en het leven der Joegoslavische arbeiders in dit grensge bied moet beveiligen. Tito viel mwp! Griekse regering aan, die ..zich zeer enhchouwen had gedragen" als de Griek se verzetsstrijders, die ...Toego Slavië belasterd" hadden. Kaar aanleiding van de berichten van de vrije Griekse radio. Het Engelse kabinet heeft beslo ten in verband met het Londense havengeschil de noodtoestand af te kondigen. Minister At-lee heeft dit be sluit gistermiddag aan het parle ment meegedeeld door voorlezing van een boodschap van Koning Gcorge. Chuter Ede. de Engelse minister van binnenlandse zaken, zal on middellijk een aantal noodmaat regelen treffen, die te -midder nacht van kracht worden. Deze maatregelen zullen ten doel hebben de voedsel- en watervoor ziening, het vervoer en andere diensten te beschermen. Men is van mening, dat het hul Ige arbeidsgeschil het ernstig ste is sinds de algemene staking van 1926. Door de regering en de vakverenigingsleiders wordt het geschil beschouwd als uitgespro ken strijd tussen het nationale belang en de constitutionle me thoden aan de ene en communis tische chaos aan de andere kant. dat Joego Slavië Griekse royalistisch# troepen heeft toegestaan de Joegoslavi scbe grens over te gaan om de guerilla strijders te achtervolgen, «ei Tito: „Ik ben er van overtuigd, dat niemand ooit groter laagheid en eerloosheid heeft meegemaakt. Terzelfdertijd, dat het bloed van onze mannen gestort wordt door de monnrcho fasristen, zijn er men sen, die ons er van beschuldigen gemene zaak te maken met de Griekse monar cho fascisten". Dientengevolge achtte Tito de tijd gekomen langzamerhand de grens tussen Joego Slavië en Grieken land te sluiten. gen boven het vliegveld, doch kon niet landen wegens het slechte weer. De controle-autori teiten hadden enige tijd geen contact met het toestel gehad. Later ontving het controlestation een telefonische boodschap van de waterbouwkundige ingenieur der gemeente Bombay te Ghat kopar, dat de Constellation in de heuvels aldaar was neergestort Het vliegveld Santa Cruz te Bombay is een van de grootste vliegvelden in Azie WARM! Overdag overwegend zonnig en warm met later kans op onweer Mee zwakke wind uit uiteenlo- pa r-htlngen Mijns inziens is de kwestie van het staken van het vuren te ver delen in: 1. het principe op zichzelf en 2. de technische uitvoering hier van. aldus heeft generaal Sudir man aan het republikeinse blad ..Pedoman" medegedeeld. „Met 't eerste punt bedoel ik. dat tussen het kabinet, de legerleiding, het werkcomité van het KNIP (voor lopig republikeins parlement) en. indien nodig, de leiders van de politieke partijen een bespreking moet worden gehouden over het principe ten aanzien van het sta ken van vuren, los van de vraag of dit uitvoerbaar is of niet vol gens militair-technische voorwaar den. Met betrekking tot de uitvoe ring is het nodig, dat de militaire experts van beide partijen het pro bleem eerst gezamenlijk bespre- spreken. m.a.w er dient een tech nlsche commissie ln het leven ge roepen te worden, met de mili taire waarnemers als adviseurs, om de mogelijkheid te bespreken of de order tot het staken van het vuren kan worden gegeven in de huidige militaire posities van meer lineair zijn, doch krlskas door elkaar gaan, en waarbij geen bepaalde demarcatielijnen meer bestaan, zoals voor 21 Juil 1947. Sudirman zeide: „Vooropge steld, dat een accoord bereikt is over het principe, en de techni- beide partijen, welke thans niet sche commissie, na de situatie be studeerd te hebben, kan onmo gelijk haar taak ten uitvoer bren gen wegens de versplinterde mili taire posities, dan is het vanzelf LUCHTPOST NAAR INDONESIË Met ingang van 11 Juli a.s. is het weer mogelijk monsters en zgn. „gespro ken brieven" tot «en maximum gewicht van 500 gram per luchtpost naar In donesië te verzenden. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, da de boeren in de eerste helft van dit jaar 10 procent minder dollars zullen kunnen uitgeven dan ln 't eerste halfjaar van 1948. Wan neer de productie zo blijft, zullen de prijzen van landbouwproducten nog meer dalen. sprekend, dat de order tot het staken van vuren niet kan wor den gegeven in verband met de technische militaire moeilijkheden Dit is ook het huidige standpunt van het leger, aldus Sudirman vol gens „Pedoman". ken recenie foto van de K.L.M. constel at.on „Franekerdie in de heuvels nabij hei vliegveld Santa Cruz bij Bombay, met dertien Amerikaanse journalisten en enige Nederlandse hoge functionarissen •an bo rd, is neergestort. Knickerbocker onder de slachtoffers De verongelukte Constellation is hoogst waarseliijnlijk de „Franeker". Met dit vliegtuig zijn n.1. 13 leden van het oor spronkeljjk vit 15 personen bestaande gezelschap Amerikaanse journalisten, dat op uitnodiging van de Nederlandse regering «en bezoek aan Indonesië bracht, Zondag j.1. uit Batavia vertrok ten. Onder het gezelschap bevonden slch e.a. de bekende journalist H. R. Knickerbocker van W.O.R radiostation Bertrara Hulen van de New York Times Mrs. Dorothy Brandon van de New York Herald Tribune, Miss Elsie Dick iwÉn Mutual Broaeasting System en Nat AA* Badrows van de Ohicago Daily News Een woordvoerder van de KLM te Londen heeft verklaard: „Er was een «peciaal vliegtuig gecharterd voor jour ndlisten, dat uit New Delhi vertrokken Is en om 23,20 uur G.E.M.T. (00,20 uur Ned. tijd) te Bombay zou arriveren Er is nog geen melding gemaakt van de aankomst van dit vliegtuig te Bom bay. Volgens een bericht uit Calcutta had het vliegtuig vier en dertig passagiers aan boord, onder wie dertien Amerikaanse journalisten, en een bemanning van acht koppen. Reuter meldt nader, dat het veronge lukte toestel het eerste Nederlandse vliegtuig was, dat in India landde na de opheffing van het in December door de Indiase regering uitgevaardigde ver bod op landing van Nederlandse vlieg tuigen in verband met de „politionele actie" in Indonesië. De toestemming tot De winsten van bedrijfsleven moeten omlaag, de sociale zeker heid der werkers verzekerd In zijn halfjaarlijks rapport aan het congres over de economische toestand van het land zet presi dent Truman een programma van tien punten uiteen, dat ten doel heeft een krachtig en groeiend economisch leven te handhaven. Hij zegt daarin allereerst, dat het beperken van de investering in het bedrijfsleven of van de pro ductie, het verminderen van de werkgelegenheid of verlaging van de lonen, omdat het economische leven van het land een kleine te ruggang te zien geeft, alleen maar er toe kan dienen, dat het econo mische leven nog verder omlaag getrokken wordt. Op het gebied van de buitenlandse economische politiek dringt de president aan op voortzetting van de program ma's voor hulpverlening aan het buitenland De president gelooft niet, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten „volledige noodmaatrege len nodig maakt daar zij nog niet tot een gevaarlijk peil ls gestegen de toestand vraag geen onmid dellijke uitbreiding van openbare werken, doch de president ver zoekt wel aan het congres om de minimum-maatstaven voor de werkloosheidsverzekering te ver hogen tot een uitkering van 26 weken van maximaal S0 dollar per week per persoon. Het bedrijfsleven moet de prij zen verlagen, zelfs ten koste van tijdelijk verminderde winsten en niet door loonsverlaging Het tongres dieni wetten aan te nemen, waarbij de steun aan baj bouwproducten wordt vergroot. De regering kan zich niet onttrek ken aan de plicht om te zorgen voor een sociale zekerheid der werkers. landen op Indiase Tliegvelden xormde «en speciale faciliteit voor de Ameri kaanse journalisTên, die te New Delhi «en onderhoud zouden hebben met mi nisterpresident Pandit Nebree. Het toe stel kwam ran New Delhi en was op weg naar Amsterdam ria Bombay. In Bombay heerste «en zware moes son, sodat men de mogelijkheid reron derstelt, dat het ongeluk aan slecht licht t« wijten was. VERKLARING OOGGETUIGEN Dorpsbewoners, die op de rijstvel den aan het werk waren, verkla ren, dat zij het toestel plotseling te voorschijn zagen komen uit 'n dichte regenbui by laaghangend wolkendek. Het vloog met een ge weldlg lawaai over hun hoofden en viel een ogenblik later plat op de helling neer. Het toestel werd volkomen uit elkaar geslagen c-n de wrakstuk ken werden over de gehele hel ling verspreid, aldus deze oogge tuigen. Van Royen maakt een goede beurt Rep blad wijst op wil tot toenadering Het Republikeinse blad „Pedo man" schrUft in een hoofdartikel ten aanzien van het vraaggesprek van radio-Indonesië met dr van Royen, dat uit dit gesprek wel duidelijk sprak de wil tot toena dering en het betonen van good will der Nederlanders, hetgeen ln de buitenwereld zeker niet zal na laten een goede indruk te maken. „Pedoman" vergeleek de uitspraak van dr van Royen met die van de vice-voorzltter van het werkcomi té van het KNIP. by de terug keer van oukarno in Djogja. Bij een vergelijking moet het verschil in deze belde uitspraken de we reld nog sterker opvallen. Men kan niet ontkennen, dat hetgeen Tedjasukmana zelde over de ont beringen van het volk sedert de tweede militaire actie Juist is Gisteren kwam ln Krasnapolsky te A'dam voor de 19de maal het Nederlands Vakverbond van Vak verenigingen byeen. Tal van bul tenlandse gasten waren aanwezig, terwijl ook d ministers Joekes en Lleftinck van hun belangstelling blUk gaven. De voorzitter, de heer Kupers hield een zeer uitvoerige rede, waarin hy verklaarde, dat het le dental van het NW op 1 Mei 373 duizend bedroeg.. Hy deed een beroep op de arbel ders om met kracht stelling te nemen tegen de ontbindende ele menten welke in de Nederlandse vakbeweging hun invloed willen doen gelden Spreker gaf een uitvoerig over zicht over wat de vakbeweging in de afgelopen Jaren had bereikt. In de vakbeweging, aldus de heer Kupers is plaats voor een leder, ongeacht zijn geloof. Er ls geen enkele reden meer waarom Chris tenen en Katholieken niet ln de Algemene vakbeweging kunnen treden. Ondanks de besprekingen welke nu nog gevoerd worden lus ten 4« verschillende vakcentralen blijft het NW de behandeling van het episcopaat grievend en bele digend vinden. De arbeidsproduc tiviteit ls stygende, maar bedraag nog slechts 84 van 1938. Op dit ogenblik achtte spr. de werkloos heid nog niet verontrustend. Toch moet het verloop ernstig ln de ga ten worden gehouden. Het ls de vurige wens van de vakbeweging, dat 't Indonesische conflict ten spoedigste uit de we reld wordt geholpen en onze jon gens hun plaats ln de Nederland se samenleving weer innemen Het NW acht de loon- en prys- politiek nog steeds het beste, me de doordat de arbeider een groot deel van zijn loon krygt in de vorm van sociale voorzieningen. Het NW acht een bodempensioen voor alle 65-jarigen en ouder ur gent. alsmede een popularisering van de Vrywillige verzekering, waardoor ook de kleine zelfstan digen een beter verzorgde oude dag krygen. Tenslotte hield de hee» Kupers 'n pleidooi voor West Europese sa menwerking «m internationale ordening. We horen de laatste tyd nog «I eens over devaluatie, over een te kort aan over soberheid, die een volk, het onze, maar meer ln het bizonder nrg het Engelse moe ten betrachten, willen we er weer boven op komen en meer van die sombere klanken, die aantonen, dat het nog niet helemaal in orde Is In Europa. Te verwonderen is het niet. Men kan nu eenmaal niet straffeloos gedurende vyf lange Jaren zich overgeven aan de dolzinnigste uit spattingen en alles kort en klein slaan. Wie dan plotseling tot be zinning komt, ervaar,t dat zijn geld verdwenen is en zijn huis verwoest Zo is het ongeveer in Europa gesteld. Geld en goederen zijn verdwenen en allleen een por tie arbeidskracht lt nog overge bleven. Met die arbeidskracht »ul len we Europa weer moeten op bouwen. Zullen we ook Nederland weer moeten opbouwen. Maar helaas is in Europa niet al het materiaal verkrijgbaar, waarmee Europa moet worden opgebouwd. En dan komen de moeilijkheden. Het materiaal ls elders. Het is in Amerika. Het li in Rusland Het is ln andere delen van de wereld. En we kunnen het wel krijgen, als we er maar voor betalen. Of als we geen geld hebben, er maar andere goederen voor leveren, waaraan het land, dat heeft wat wij begeren, dan toevallig behoef te heeft. Ja, dan komen de moeilijkheden. Dan komt de vraag aan de orde. hoe hoog de gulden, hoe hoog de dollar, hoe hoog het Pond ster ling en hoe de roebel genoteerd staan. En soms meent men dan in het belang van het land te handelen, indien men op een be paald moment de eigen munt len opzichte van de buitenlandse een lagere koerst geeef. We zullen niet ontkennen, dat er een be paalde opleving door kan ont staan We hebben het gezien, toen het ministerie Oud-Coiyn de gul den liet kelderen. Maar toch is er o.l. geen redding in de devaluatie van sommige muntsoorten. Wan neer men dollars duurder maakt worden ook de Europese poduc- ten in Amerika niet beter afge nomen. En wij zullen ei weinig meer door uit Amerika kunnen krijgen. Het is van weinig nut een Ingewikkeld betoog te houden, dat de doorsneelezer niet kan volgen. Van meer belang lijkt het ons. er op te wijzen, dat slechts interna tionale samenwerking en ophef fing v. belemmerende bepalingen uiteindeiyk redding kunnen bren gen. Niet devaluatie, die voor som mige groepen een voordeel, maar voor andere een nadeel is, geeft een oplossing voor de moelUjkhe- den. Indien Amerika op een be paald ogenblik te veel graan heeft moet de afname van dat graait niet worden bepaald door de hoe veelheid dollars, die graanarme landen tot hun beschikking heb ben. De afname moet worden be paald door het gebrek ;.an graan De Marshallhulp heeft tot op ze kere hoogte meegewerkt om ln 't nijpend gebrek aan dollars in Eu ropa te voorzien. En ziet. nog ty- dens deze Marshallhulp dreigen de grootste moellUkhden Wanneer zelfs een groots opg-zet plan als dat van Marshall faalt, behoeft men niet te denken, dat devalu atie zal baten Er is slechts een oplossing: Internationale econo- mlsceh verbroedering, waardoor een ieder vrijwaard wordt tegen vrees voor gebek, zoals dat in het Atlantic Charter werd neergelegd. Er mankeert inmiddels nog heel wat aan. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1