KAPPIE Canada wil 5,000.000 immigranten toelaten (JCijnhee r de Burgemeester.... Er ligt veel land braak Abonneert U op dit blad KONINGIN JUUANA POSTZEGELS "VERGEET HEN NIETPOSTZEGELS yPELT-PA|493Q3L en hei Apeneiland 4. Nee Jong, we moeten weten wa; dat te betekenen heeft. We zouden toch wel een paar siepel- klonten zijn, als we ons lieten bang maken door een vreemde schuit. Vooruit, naar beneden, daar zul len we vast wel iemand vinden. Hoewel met tegenzin liep de Maat toch achter Kappie aan het trapje af Ze kwamen in een lange gang, waar aan beide kanten verschillen de deuren op uit kwamen Nog s;eeds was er geen levend wezen te zien hoewel overal uit bleek, dat er wel degelijk mensen aan boord waren geweest Het fornuis in de kombuis was nog warm en een eindje verder stond een deur open en het tweetal keek in een hut, waar verschillende kleding stukken in het rond lagen Zie je wel, dat er mensen aan boord zijn? zei Kappie, maar de Maat schud de zijn hoofd en vroeg bedenkelijk Nou, en waar zijn ze dan? Een paar passen verder bleef Kappie opeens staan en greep de Maat bij zijn arm Daar klont, hoor Je het nou? Achter een van de deuren klonk een luid. regelmatig gesnork Gespannen luisterend bleven ze staan, maar opeens besliste Kappie Kom mee, we gaan naar binnen.. door N. J. P SMITH Harry verdiept zich aan de hand van kranten en brieven in de pro blemen van Harrelaar. Die verzak king van de school in aanbouw is blijkbaar een brandende guaestie. Opzichter Dijk wil hem met spoed er over spreken in het ziekenhuis en nu heeft Harry ook een brief van de aannemersfirma geopend. 43) De brief van Derksen Co. was ge typt. „Ter nadere bespreking van de overeenkomst, die wij destijds met u aangegaan hebben. Hopende, dat u een en ander nog zult herinneren. Hoog achtend voor de firma Derksen Co.* Een niet te lezen handtekening Nog eens even kijken die Dijk heeft met mevr. Poortmans gesproken meneer Derksen niet. Het zal me benieuwen, wat voor overeenkomst ik met die heren heb gesloten....- Harry had al bijna genoeg van het Harrelaarse burgemeesterschap. Een beetje vermoeid leunde hij terug in de kussens Dijk, de gemeenteopzichter, zou een andere weg bewandelen. Hij is naar de vrouw van de burgemeester gestapt hij wil de burgemeester spreken. De mogelijkheid bestaat, dat mijn vrouw deze schoolbouwaffaire kent..-.. Als ze komt, moet ik er alles yan weten dat geeft in elk geval een voorsprong, overwoog Harry. Ik begin zo lang zamerhand te geloven, dat ik alleen met haar hulp dit burgemeesterschap tot een goed eind kan brengen z(j moet me raad geven ztf moet me helpen, waar mijn geheugen zoge naamd tekort schiet Harry belde. „Zusterhoe zit dat eigenlijk hier met het bezoekuur? Voor zover ik mij herinneren kan, heb ik nog nooit in een ziekenhuis gelegen hoe is dat hier geregeld? Kan ik veel bezoek krijgen? Daar worden kaarten voor uitgegeven? Zo Iets heb ik wel eens gehoord. Hoe zit dat eigenlijk? „De kaarten, die u bedoelt zijn voor de zaalpatiënten. Daar hebben we vaste bezoekuren voor. Die zieken, ook al zijn ze lopend patiënt moeten als er bezoekuur is, hun visite aan hun bed ontvangen. Dat geldt niet voor dege nen, die afzonderlijk verpleegd wor den". „Ik word toch afzonderlijk verpleegd, niet waar zuster?" t „Dat jou ik denkeu" ant woordde de zuster lachend. „U mag het bezoek zélf regelen, natuurlijk in over leg met de dokter. Wij moeten er voor oppassen* dat u zich de eerste tijd niet te veel Inspant Dat zou u weer een heel stuk achterop brengen." „Had ik ook al gedacht," antwoordde Harry. „Uw vfouw had eerst toestemming u zoveel te bezoeken als zij zelf wou, maar dokter vond het beter, dat u de eerste tijd zoveel mogelijk rust gegund werd. Daarom komt mevrouw maar een enkele keer." Harry keek de verpleegster even aan. Zij kreeg een kleur en verzocht of zij de lectuur voor vandaag maar zou opbergen. „Och nee, laat u maar," verzocht hij. „Als het mij verveelt hou ik vanzelf opZe ligt mij niet in de weg. Ik kreeg het verzoek, zuster, om mijn ge meente-opzichter een kort onderhoud toe te staan. Over zaken. Zou daar be zwaar tegen zijn? Als mijn vrouw te lefoneert, wilt u haar dan vragen, de boodschap door te geven. Als dokter het goed vindt, zou lk hem vanmiddag of anders morgenochtend willen spre ken." „Het zou misschien het beste zijn, in* dien u het mevrouw zelf vroeg," ant woordde de zuster. „Toen u belde, hoorde ik juist dat zij u een bezoek wou brengen. Ik was net van plan f gaan kijken, of u sliep." Harry schrok even. Dan ging die kans verloren, maar hij dwong zich kalm te blijven en antwoordde rustig: „O, moest daarom de lectuur voor vandaag worden opgeruimd? werden daarvoor de dekens zo netjes getrokken? Laat u maar liggen, hoor. Het zal haar wel genoegen doen, als ze ziet dat ik weer lezen mag." Zonder veel meer te zeggen, ging de verpleegster heen. Die Harrelaarse melkboer kon toch wel eens gelijk hebben als e* vreemden bij zijn lief en aardig Ik zag duidelijk, dat hij schrok, toen ik zet dat ze komen zou (Wordt vervolgd l^r zijn zeker tussen de 50 en 100 millioen acres land, die nog In cultuur kunnen worden ge bracht (1 acre 0.4 ha.). Ruimte genoeg dus voor immigranten. Niemand is zo welkom als de landbouwer en vooral Nederlan ders zijn „in trek". Het was dan ook niet al te gewaagd van de landarbeider Poldervaart uit Oost- voorne, om, ondanks het feit dat de hem toegezegde werkgever zich op het laatste moment terugge trokken had, toch te besluiten de grote stap te wagen, toen hij on langs juist op het punt van ver trek de jobstijding ontving. Een andere werkgever zal wel voor hem klaar staan wanneer hij voet Ban wal zet. Toch zijn er economisch ook do ikere plekken. Canada is namelijk op export aangewezen: van d» tarweoogst moet 65% in het buitenland wor den afgezet; practisch alle land bouwproducten zijn afhankelijk ,van de buitenlandse behoefte. Dit is een gevaarlijke factor in een tijd, waarin elk land tracht zijn behoeften allereerst uit eigen pro ductie te dekken met het oog op de deviezen. Op het ogenblik yvordt meer dan een kwart van Canada's totale productie ge ëxporteerd Het land voert voor meer dan 200 dollar per hoofd der bevolking uit en komt daar mede boven Engeland (100 dol lar) én de Ver. Stalen (106). Ca nada zal daarom zyn economische banden met zijn grootste afnemers [(Amerika en Engeland) nauwer moeten aanhalen, wil het in staat blijven zijn voorspoed te hand haven. Er liggen onmetelijke rijk dommen verborgen in de bodem, doch zij moeten worden dienst baar gemaakt aan het buitenland. Canada moet produceren! En daarom is de immigratie voor het land van zo groot belang. j Canada blijft de belangstel ling trekken van onze Neder landse emigranten envan hen, die in Nederland achter blijven. Dit is geen wonder. Er zijn nu al vele duizenden Ne derlanders naar dit nieuwe land van „onbegrensde mogelijkhe den" vertrokken en ieder van hen laat een kring van vrien den, kennissen en ook familie leden achter, die zich voor het wel en wee van deze onderne mende mensen blijven interes seren, al is het dan uit de verte. Met het oog op dit meeleven publiceren wij hiernevens een actuele beschouwing. Red. ZEELAND BOUWT OP Intensief wordt door de Zeeuwen gewerkt aan de wederopbouw van hun door de oorlogshandelingen geteisterd land en hun steden. De ..Lange Jan" staat in een korf van metalen steigers. De uitwen- iige restauratie van de Ned. Herv Kerk (op de achtergrond) is bijna voltooid. Houdt U altijd aan voorschrift en controle van de arts T")e wetenschap dat vele ziekte toestanden door een passende voeding op gunstige wijze te beïn vloeden zijn, Is reeds oud. De mees te mensen maken bij hun dagelijk se voeding dikwijls vrij grote fou ten, maar het menselijk organisme heeft zulk een buitengewoon aan passingsvermogen, dat het deze fouten gemakkelijk te boven komt en er geen blijvend nadeel van on dervindt. Daarom blijven dan ook talloze personen bij een te overda dige vleesvoeding gezond. Maar in gevallen, waarin dit aanpassings vermogen niet, of niet meer zo groot is en de stofwisseling In een wan kelbaar evenwicht verkeert, zal men met meer omzichtigheid te werk moeten gaan. Men kent verschillende soorten van dieet. Als voorbeeld hiervan noem ik U het zure en het ba sische dieet. Zoals U weet is het menselijk lichaam opgebouwd uit cellen. Deze cellen bestaan op hun beurt weer uit elementen en wel uit een vijftiental, waarbij eigen lijk nog enkele andere genoemd moeten worden, die wel Is waar in zeer geringe hoeveelheden voorko men, maar waarvan de betekenis niet mag worden onderschat Deze elementen zijn: waterstof, koolstof, zuurstof, stikstof, fluor, natrium, magnesium, silicium, phosphor, zwavel, chloor, kalium, calcium, mangaan en ijzer. De eerste vier vormen een afzonderlijke groep. Wanneer wij de lichaamscellen verbranden, worden deze vier in de vorm van waterdamp en gassen door de damp kringslucht opge nomen. De tien daarop volgende zijn in twee groe pen A en Z te splitsen. Tot de groep A behoren: natrium, magnesium, calcium, ka lium en mangaan. Tot de groep Z: fluor, silicium, phosphor, zwavel en chloor. Uit de elementen van groep A vormen zich verbindingen die men alcaliën of basen noemt. De Z-groep bevat de hoofdbestandde len van zuren. Nu is ons in tal van omstandigheden gebleken dat, wan neer bij de stofwisseling de zuren de overhand hebben, dit ziekte be tekent, terwijl een overmaat van alcaliën daarentegen kans geeft op het behoud van gezondheid of, in geval van ziekte, op herstel. Vlees, vis en gevogelte bevatten een zó grote overmaat van zuren, dat het in sommige ziektegevallen noodza kelijk is ze uit onze voeding te ver bannen. Melk van alle zoogdieren geeft een overschot van basen. Dit is dus wel een bewijs, dat in het tijdperk van de sterkste groei, wanneer de behoefte aan eiwit het grootst is voor het jonge organis me, ook een overmaat van basen noodzakelijk is. De overige voedingsmiddelen die een betrekkelijk groot basenover- schot hebben, zijn in de eerste plaats alle ooft (behalve de rode bosbes). Verder alle wortelgewas sen, zoals knollen, waaronder de aardappel de voornaamste plaa*- inneemt, de meeste hiader*- Medische alle koolsoorten, maten, enz. Wij weten dig ook dat er een staat tussen ziekten en nerale zouten. Iedere ziekte Er bestaan dus vormen van en het is te begrijpen, dat zo'n die zich aan ieder ziektegeval afzoi derlijk zal moeten aani Voor ontstekingen van maag en gewanden zal het dus geheel an ders moeten zijn, dan bij wondei bij tuberculose of bij chronische g< wrichtsontstekingen. Iedere patiënt die een bepaald dieet volgt, zal ver. standig doen zich hierbij geheel aa: de voorschriften en contróle va: zijn arts te houden want een t lang volgehouden, eenzijdig dl» kan ook zijn nadelen hebben. treft men bij patiënten die langer tijd met een „rauwkost" dieet be-J handeld zijn dikwijls een grote overgevoeligheid tegen eiwitten aan. En deze overgevoeligheid IM een kunstproduct, ontstaan onderj invloed van het langdurig gebruik van een eiwitarme kost. Ze bete-j kent een gevaar. Want op dez» wijze wordt het lichaam ongeschikl om overigens goede en nuttige voe dingsmiddelen tot zich te nwaea. Zeer karakteristiek «Jrt jnea fi alles bij patiënten, lijdende aar neurasthenie, die men jarenlani met 'n eiwitarm dieet heeft gevoed Hoewel voor velen van hen hel streng vegetarische dieet, in ver band met sociale omstandigheden, grote lasten met zich mee brengtJ wagen zij het niet om vlees te ge^ bruiken, aangezien zij dit met ziektegeval, dat zeer veel op „kater" gelijkt moeten boeten, die manier ontstaat een echte ph» bie en men heeft zich zeer terechl afgevraagd of men er wel goed deed, deze patiënten met een gelijk streng dieet te behandelei en ze daardoor te dwingen zi< aan een bepaald systeem van maat regelen te onderwerpen, dat h» met de overige wereidverhouding» in conflict kan brengen. Want h» meer men een neurasthenicus in' een uitzonderingspositie drijft, des te beter gedijen zijn phobieën en des te meer lijdt hij er onder. Het enig goede dieet voor een neurasthenicus is dat, waarbij men hem leert datgene te eten, wat ook zijn omgeving eet. Dit is zeker niel altijd gemakkelijk. Maar overge voeligheid, waardoor men gemak kelijker ziek wordt is ook een zie kelijke toestand. Deze moet altijd; vermeden worden, indien zulks mo gelijk is. En het is dikwijls moge lijk! Dr. P. H. v. d. HOOO BRANDWEER REDT KALKOENEN Adam Martini,, eigenaar van een kalkoenenfarm te Haverstown In de Amerikaanse staat Mary- land, was ten einde raad De tem peratuur naderde de 100 graden en van zijn 600 kalkoenen waren er reeds 500 door de hitte bevan gen en gestorven. Hij waarschuw de de burgemeester, die een brand weerauto stuurde. Op de kalkoenen daalde weldra een verkoelend re gentje neer. waardoor verder» sterfgevallen werden voorkomen. recital22.00 Omroepkamerorkest 23 00 Nieuws. 23.15 Kamermuziek Hilversum n 415 meter 12.00 Plerre Palla Orgel; 12.40 Trio Jan Hofmeester: 13.00 Nieuws: 13.15 John Renova and hls music! 14.00 Vioolrecital: 14.30 Radio ma tinee: 16.40 Jeugduitzending. 17.00 Kinderkoor Jacob Hamel: 17 30 The Skvmasters; 18.00 Nieuws: 1830 RVU uitzending: 19.00 Pa- rij se brief: 19.30 Anny Gould zingt 20.00 Nieuws: 20.15 Philadel phla svmphunieorkest; 21.00 Ge varieerd progTamma: 21.40 Me- trooole orkest: 22 20 Hoorspel: 22.35 Planorecital: 23.00 Nieuws: 23.15 Gram. platen. WOENSDAG 13 JULI VOOR TWAALF UUR Hilversum I 301 meter 7.00 en 8 00 Nieuws. 7.30 en 815 Gram. platen: 9.00 Ziekenbezoek: 9.30 Kamermuziek. 10.00 Nederlands concert: 10.30 Morgendienst: 11.00 Jeugdconferentle Baptisten Jeugd beweging. Hilversum n 415 meter 7 00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram muziek. 9.00 Minneapolis syrapho- nieorkest; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor d- vrouw; 11.00 Popu lair nonstop. PRINSES MARIJKE SLAAT SPIJKERS MET KOPPEN Ook Prinses Marijke nam deel aan het. tuinfeest, dat Zaterdag middag in de tuin van het Palels Soestdijk voor de Jeugd van Ne derland werd gegeven Evenals haar zusjes moest zij spijkers met koppen, slaan. Wij zien hier Prinses Marijke geholpen door Z.KH.. Prins Bern- had, deelnemen aan het spel. DINSDAG 13 JULI NA TWAALF UUR Hilversum I 301 meter 12.00 Pianorecital; 12.33 en 13.20 Or kest zonder naam: 13.00 Nieuws: 13 40 Kamermuziek van Ravel. 14 05 Kareol septet: 14.30 Voor de vrouw: 15.00 Residentie orkest: 16.00 Radio ziekenbezoek: 17.00 Jeugduitzending: 18.00 KRO amu sementsorkest18.20 Tour de France. 18.30 Ned Strijdkrachten 19.00 Nieuws: 19.15 Henk Orht- mann's Rhythmesextet; 20.00 Nieuws; 20.12 Omroeporkest; 21.18 Vragen van deze tijd; 21.35 Zang GRAANOOGST 7 X, VEESTAPEL 2 X, TABAKSOOGST 5 X, KOLENPRODUCTIE 13 X, PAPIERPRODUCTIE 67 X, PETRO- LEUMPRODUCTIE 7 X VERGROOT. De Canadese regering is van plan binnen een betrekkelijk kort» tijdsspanne 5.000.000 immigranten toe te laten. Dit is bevolkings peil.tiek van ongekend grote allure. Immers, Canada zelf telt thans tiug maar 13.000.000 inwoners. De immigratie betekent derhalve een uitbreiding van ruim 38%. De nieuwelingen zullen het hunne aan d® nationale productie bijdragen en tevens consumenten worden. Hierin ligt mede een prachtig verschiet voor alle huidige producenten. Janada is een gezond en welvarend land. Sedert 1903 is het inwo nertal met 140% toegenomen. In dezelfde tijd vervijfvoudigde de met graan bebouwde oppervlakte en werd de oogst zevenmaal zo groot. De veestapel verdubbelde bijna en de tabaksoogst werd meer dan vijf maal zo groot. De jaarlijkse waarde van de bosbouwproducten steeg van 30 millioen tot 250 millioen dollar, de papierproductie maakte een sprong van 4.5 millioen tot 300 millioen dollar, de opbrengst van de mijnen steeg van 25 millioen tot 325 millioen dollar en die van de petroleumbronnen van 14 millioen tot 100 millioen dollar. Ook de opbrengst der visserij mocht er zijn: zij werd vijf keer zo groot. Nu New Foundland kortgeleden in het dominion werd opgenomen, staat Canada zelfs als nummer 3 op de lijst der visserijlanden. Da fabrieksproductie steeg van 500 millioen tot 4.000 millioen dol lar. De spoorwegen breidden hun net uit van 19.000 tot 42.000 mijl. De voedselproductie ging sinds 1939 met sprongen omhoog. De afzet van kaas, eieren en bacon nam geweldig toe, maar de landbouwpro ductie in haar geheel zal nog verdubbeld of zelfs verdrievoudigd mopten worden. Daarvoor zijn immigranten nodig.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3