Slülh ROEF Hoogfijne margarine PELS' Alkmaar's „gouden straat" organiseert een winkelweek met attracties Kon dat niet anders? Legenden om de Mient NIEUWE BESSEN Openbare promotie Murmelius Gymnasium DE MAGNEET N. Zomerdijk TUINSLANG Menisbrug officieel geopend Grote Opruiming BEHA Houtweg 5, ALKMAAR De Bangerl-bloeide dit jaar als nooit te voren ALLEEN HET BESTE FRUITPALEIS Nieuw Wesiland NU: Speciaal grote tafelbessen Italiaanse IJscrême Specialisten ALS IN ONS BLAD L per pakje 34 cent agenda De vernieuwing van de Langestraat kostte de neringdoenden tienduizenden Feestelijke heropening op Maandag 25 Juii? Alkmaar is thans een gouden straat rijk. Zo wordt de Lange- sraat n.1. door de aldaar wonen de zakenlieden genoemd. De ver nieuwing van deze straat heeft hun volgens eigen beweringen ettelijke tienduizenden guldens gekost, omdat zij over een vrij lange periode, welke precies viel ln het hoogtepunt van het sei zoen. honderden en nog eens honderden klanten hebben moe ten missen. Vrijwel bij iedere zaak, gelegen in de voornaamste winkelstraat der kaassad, kwam zulks tot uiting in de beduidend lagere omzetter, vergeleken met de voorafgaande maanden, waar ln van grote drukte :iog niet eens gesproken kan worden. Geen won der dan ook, dat zij thans zeg gen, dat de vernieuwing van de straat met goud betaald werd. Teneinde deze straat wederom ln het middelpunt van de belang stelling te plaatsen, heeft de Langestraat -vereniging gemeend aan de heropening een feeste lijk cachet te moeten geven, als mede er een speciale attractie voor het kopend publiek aan te moeten verbinden. Het is nog niet bekend, op wel ke wijze de heropening zal ge schieden. Vermoedelijk zal een beroep worden gedaan op de bur gemeester. om deze plechtigheid te vervullen. Wel Is reeds bekend dat een muziekcorps aan de ope ning een vrolijk tintje zal geven. Voorts ligt hett in de bedoeling dat de stras;, een feestelijk aan zien zal worden gegeven door vlaggen, spandoeken enz. Ofschoon er geen etalage-wed strijd is georganiseerd, mag toch verwacht worden, dat de nering doenden extra zorg aan hun eta lages zullen besteden voor die gelegenheid. De datum voor de heropening Is voorlopig vastgesteld op Maan dag 25 Juli Men rekent dan n.1. met de voltooiing der asphalte- llng en het einde der seizoeen- uitverkoop. Attractie voor publiek De attractie, die er voor het publiek verder aan verbonden is. Is deze: Bij aankoop van een ar tikel. ter waarde van ƒ1- zal een waardebon worden verstrekt, wel ke wordt afgestempeld door de winkelier. Degene, die aan het eind der week de meeste bonnen heeft verzameld, wordt de eerste prijs toegekend van 200.-. in de vorm van cheques van vijf gul den Met deze cheques kan men Slechts 2 stratenmakers in Alkmaar In verband met de herope ning der Langestraat wil het ons voorkomen, dat de ver nicnwingswcrkzanmlii'den wel op een zeer ongunstig moment werden uitgekozen en de vraag rjjst dan ook bij ons op, of dat niet anders geknnd had. Waarom niet een paar maan den eerder daarmee begonnen? De zelfde vraag geldt overi gens voor de dnnr der herstel lingswerkzaamheden. Had dat ook niet anders gekund, n.1. een beetje vlugger? Wjj willen geen heschuldigin gen uiten en zouden ook niet weten aan welk adres deze ge daan zouden moeten worden. Ook hebben wjj een open oog voor de moeilijkheden als de huidige matcriaalschaarste en liet gebrek aan arbeidskrach ten. Maar dat twee stratenmakers (Alkmaar telt er niet meer dan dit schamele aantal, ir^e resse voor dit vak schijnt bij de jongeren te ontbreken) sa men de twee trottoirs moesten leggen, is toch wel een beetje erg. Diverse winkeliers bleven hierdoor wekenlang verstoken van plaveisel voor hun pan den, waardoor hun enorme schade werd toegebracht, om nog maar niet ons te spreken over het stuifzand, dat vele dagen lang de etalages en de daarin gelegen goederen be vuilde. De straat had half Juni Xlaar moeien zjjzi volgens plan Dit wordt nu bijna eind Juli, dat is een te groot verschil. Geen wonder, dat de Lange straatbewoners hierover zeer gebelgd zjjn en door bet gele den verlies spreken orer: „DE GOUDBN STRAAT" dan bij alle winkeliers in de Lan gestraat (uitgezonderd twee, die aan deze campagne niet mee - doenartikelen betrekken. Verder worden er nog twee geld prijzen uitgeloofd, als resp. twee de en derde prijs. n.1. van 100. en 50.- welke op dezelfde, hier boven genoemde wijze, worden uitbetaald en die de zelfde rech ten geven. Teneinde nu te voorkomen, dat zij, die over ruime geldmidde len beschikken en grote aanko pen kunnen doen, daardoor óók de meeste bonnen zouden kun nen verzamelen, wordt per aan koop boven 1.- slechts één bon verstrekt. Om het dus met een enkel voorbeeld te Illustreren, zij gezegd, dat degene, die b.v. een piano koopt, slechtst 1 bon krijgt net zo goed als hij, die een heel kistje sigaren koopt, óf slechts tien van een dubbeltje. Bij iede re nieuwe aankoop boven het mi nimum bedrag van ƒ1.- word* dus iedere keer één bonnetje ver strekt. Nu blijft het niet bij die drie geldprijzen, want naast deze wor den nog een paar honderd prach tige artikelen uitgeloofd, welke door de winkeliers zelve voor dit doel wLrden beschikbaar ge steld. en in eigen zaken zullen worden geetoleerd. Voor de fijnproevers Hem, die gewoon is voor het eten een paar borreltjes te drin ken, raden wij aan in dit verband zulks tijdens de winkelweek eens buiten de deur te doen en voor dit doel in de een of andere ge legenheid aan de Langestraat binnen te stappen, aangezien ook hier voor iedere vertering bovent één gulden een waardebon wordt verstrekt. Wij menen dit met een gerust hart te kunnen ver melden, aangezien deze raad zeer beslist niet tot dronkenschap be hoeft te leiden, daar boven één gulden toch slecht één waardebon wordt verstrekt, en het er immers niet om gaat, zoveel mogelijk te besteden, doch voor zo weinig mogelijk geld zoveel mogelijk bonnen te vergaren. Een aardig plan om een Piper- Cub op de dag der heropening met een doek. waarop een leuze, betrekking hebbende op deze ge beurtenis aan de staart beves tigd, bover. de stad te laten vlie gen, is op het laatste moment verworpen om redenen welke ons niet bekend zijn. Het Is nu maar te hopen, dat het doel, gesteld aan deze win kelweek-actie, ten volle beant woord zal worden^odat de „Gou den straat" weldra weer een goud mijntje voor de in deze straat gelegen zakenpanden zal kunnen opleveren. De mees'en onder onze lezers zullen het perceel Mient 19 ken nen. Het is het huis in gebruik bij de firma Sidonius de Jong. De ge vel is van boven versierd met het wapen van Alkmaar, terwijl zich rechts en links daarvan 2 grote leeuwen bevinden in een houding, die sterk doet denken aan die. welke een hond aanneemt, wan neer hij een bezoek aan een boom brengt. - Weet U, waarom die leeuwen daar zo staan, vroeg "iemand ons. We moes'en het antwoord schul dig blijven. En toen kregen we 'n merkwaardig verhaal te horen. De Alkmaarder, die het in 1707 liet bouwen zou daarbij veel moeilijk heden hebben ondervonden van dé stedelijke overheid en om iedereen het heeriijk zacht frisse distillaat van volrijpe rode bessen, is zeer binnenkort weer leverbaar. Gaarne notereu wij thans reeds irw order. PELS' WIJNHANDEL Alkmaar, Te!. 2585 (AdT.) duidelijk to tonen, hoe weinig hij gaf om die plaatselijke hoogwaar digheidsbekleders en de stad er bij, had hij het Alkmaarse wapen daar zo opgesteld tussen die twee merkwaardige leeuwen. Onmiddellijk verifieerden we 't verhaal door het voor te leggen aan de heer Wortel. De geschiedenis is inderdaad be kend, zo vertelde hij ons, maar van die ruzie bij de bouw heb ik nooit iets kunnen vinden. Wel heeft de heer Leeuwenburg, dieef ln 1737 woonde ongenoegen gehad met zijn buurman Sijbrand van Haften, omdat de kroonlijst van het huis Mient 19 zich 47 duimen uitstrekte voor dat van zijn buur man. Daaraan kwamen de rooi meesters van Alkmaar te pas, die van HaLen in het gelijk steiden. - Ik heb er nooit naar gekeken of die kroonlijst toen is veran derd, besloot onze zegsman. We zijn toen gaan kijken en de rooilij st is nooit veranderd. Hierin zal wel de sleutel van de historie zitten. De heer Leeuwen- Examen kinderverzorgster Voor het te Haarlem gehouden examen voor kinderverzorgster v. de Centrale Raad voor Kinderuit zending slaagden: R. Hoet, A. Wol tes te Alkmaar; M. Vluug (met lof T. Deutekom te Noordscharwoude B v. Herwijnen te St. ancras; N. Visser te Schagen, A. Rol te Hel- loo, A. Ruigentuin te Schagerbrug A. Zijp te Purmerend, allen leer lingen van de Alkmaarse Huish.- en Industrieschool. Afgewezen 1 leerlinge. burg had maling aan de stedelijke overheid, het publiek zal de kwes tie wel met belangstelling hebben gevolgd en het leeuwentafereel, dat er al stond, is toen als smy- bool gesteld voor de houding van de eigenaar. - Ja. zei toen de heer Wortel. Er zijn hier cp de Mient meer aardige dingen. Daar heeft U hel huis van de heer Keesom. Mient 25. In de gevel staan twee beelden het ene voorstellende de Gerech tigheid en het andere de Hoop. De volksmond maakte daarvan Geloof en Hoop. Bij die twee be hoort natuurlijk de Liefde. Zo èn| stond het verhaal, dat er eens.-j een beeld had gestaan, dat liefde ui beeldde. Het gebeurde echter, dat in dat huis een man en vrouw woonden, die met elkaar leefden als kat en hond. Van lief de was geen sprake meer en op een keer viel. volgens de legende, dat derde beeld er af. Aan puin! Het is een aardig verhaal, aldus de heer Wortel. Maar het is niet waar. want dat beeld de Liefde heeft er nooit gestaan. Wel ech- ter-zullen er vermoedelijk eens in dat huis een paar ruziënde echte lieden hebben gewoond. gexinsgebeuren ALKMAAR. - Geboren: Comelia M., dv C van Kampen en S Zwart: Johannes J.. zv F J Meur en M Veel. Cornelis Th. zv J Blok en J H Jongejan: Cornelis P, zv P C Rood en G Oudejans; Gerard, zv G Rentenaar en H A van Scheltin ga Gehuwd: Petrus de Zeeuw en Mar garetha Fernee. ESERANTISTENDAG. HEILOO - Zondag 17 Juli zullen de Esperantisten van de Zaan streek een bezoek aan Heiloo bren gen.. In de Oude Herberg zal een gemeenschappelijke lunch gebruikt worden, waarna door een van de Heilooër Esperantisten de geschie denis van de gemeente verteld zal worden. Het ligt in de bedoeling om de rest van de dag in het prachtige Heilooërbos door te brengen. BLEEKWATER AMMONIA VOORMEER12 - ALKMAAR VEEMARKT SCHAGEN 12 paarden 400—600; 2 veulens 125—175; 7 stieren centrale; 9 gel- dekoeien 350175; 129 idem vette centrale; 14 kalfkoeien 575—800; 2 vaarzen 350400; 3 pinken cen trale; 55 nuchtere kalveren idem; 30 schapen 4560 95 idem vette centrale; 58 lammeren 2432; 98 biggen 4565; 28 konijnen 506; 62 kippen 1—35 Wie promoveerden Woensdagmiddag had onder grote belangstelling van de zijde der ouders de gebruikelijke openbare promotie plaats onder presidium van het curatorium. Na de inlei dende muziek, uitgevoerd door 3 leraren met cello, fluit en piano, heette de pres.curator alle aanwe zigen hartelijk welkom, hield een boeiende beschouwing over de grote culturele waarde van de klas sieke opleiding op het gymnasium en deelde daarna de medaille uit aan de leerlingen, die tot de uni versiteit zijn toegelaten. Ook de leerlingen van de jaargang 1945 kregen de medaille, die hen toen tertijd niet uitgereikt kon worden. De twee gebroeders Geusenbroek uit Heerhuogwaard, die resp. het einddiploma A en B verworven hebben, hielden een beknopte voor dracht bij wijze van afscheid na mens de gehele 6e klas. Ze had den als ondjrwerp gekozen „Iets over Sophocles en Euripides" en „Het periodiek systeem van Men- deljeff in de scheikunde". Een leerlinge uit de 3e klas, Grietje Hornstra, wisselde de toespraken af met pianomuziek. Tot slot deel de de rector met een toepasselijk woord de bevordering mee, waar bij enkele leerlingen het paedica^t cum laude kregen. De pres. cura tor reikte hierbij aan de verdien stelijke leelingen een mooi boek als prijs uit. Een boek als ge schenk van de Franse Legatie werd toeggekend aan een leerling der vierde klas. Tot slot sprak de rector een afscheidswoord tot de zesde klas. Van de eerste naar de tweede klasse: B Bakker (cum laude), K de Boer E Bouman. F Bijlsma. A Destree M van Foreest, K v Geel, E van Gelder, D Hop, J Hornstra, E Swart, A Verbeek (cum laude en prijs), G Verkuyl, G Visser. K de Wit. B Wijker, J Zwaaoswijk, K Ackema, E Adolf H Blankere 't Hooft R Gramsberggen, I v Hoek: L v d Horst, H Jansen, H Kaper (cum laude en prijs), T Ovinga (cum laude). T Roos, J Scholten (cum laude) N Smink (cum laude IJZERMAGAZIJN Prima vanaf 75 ct. p. mtr. HOUTTIL 46 ALKMAAR TELEF 5215 II..— A Steensma, E Visser, H v Wijk, L Ypma en H Zwanenburg. Van de tweede naar de derde klasse: H Brandt Corstius. R Bouwman, F v d Brink, G Doekes, J Duinker (cum laude), T Haan, (cum laude en prijs), H ten Holt, A Langen- doen A du Perron, A Pette, A de Vries, D Wiegman, B Borsjes, K Bijvoet. H v Foreest, L Groeneveld J de Groot, E Hoytink (cum laude en prijs), A ongmans, G Landman J de Mik. T Moll, R Mulder, R Nes T de Nijs en O van Schoten Van de derde naa rde vierde klasse: A Alblas, T Bogstra, N Boot, W v Geel, W v Gelder, J Gerling, B van Gorcum, G Hornstra, R Huy- gens. E Kisman (cum laude en prijs). F Kohne, P de Koning. W Kriek, H Kuyten, A Lugthart, J Muntjewerff, G Plug, D Schenke- veld (cum laude) J Schermerhorn C Smidt, M Schoen, L Stelntz, A de Waal. I Wijker, en J Vis. Van de vierde naar de vijfde klas: Harmonie: Berlin Express me' Merle Oberoa. Toegang 18 Jaai Voorstellingen dagelijks 8 uui Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondai 2 en 4.30 uur, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinee Americain: Canyon Passage, me: Dana Andrews, Toegang 14 jaai Voorstellingen dagelijks 8 uui Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondat 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinee. Victoria: De vrouw van Shanghai met Rita Hayworth. Toegang 1? jaar. Voorstellingen dagelijks 1 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zor. dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woen; dag 2.30 uur matinee ABT: Het atoomspook. 2e deel Het onzichtbare spoor. Toeganf 18 jaar. Voorstellingen dagelijkf- 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur J Akkerman, J Bakker (cum laude en prijs), R Bant, J Beeker (cum laude), H de Boer, R Bottemanse K Buis (cum laude en extra prijs van de Franse legatie), D Grun- wald, A Hoogcarspel, B Hoytink. H ten Holt, J Lassche, Ph. Mees S Polman, J Schenkeveld (cum laude) R Schuil, J Slomp, H Swier en W Wynands. Van de vijfde naar de zesde klas (afdeling A P Berkhouwc., H Cloeck, J v Gel der, F Korthals Altes, J de Lange. K Maats, S Meier, H Struyk, M Visser, P de Vries en N Zeeman. Van de vijfde naar de zesde klas (afdeling B): P Bakker. F Boerrigter, B Deute kom. H Olie en K van Soest. Schagen- Woensdagmiddag is de nieuwe Menisbrug bij de Verwer kingsinrichting officieel voor het verkeer geopend. Wij moeten on- middelijk beamen, dat dit een bui tengewoon grote verbetering be tekent. De bocht bij de brug is er geheel uitgehaald, de weg zelf is over de gehele lengte overal even breed gemaakt, n.1. 4.5 m. en men heeft een aardappellaad plaats aangelegd. De brug zelf is geheel van beton met sterke leu ningen (ijzer) en vormt wel een schril contrast met de oude hou ten De polder Schagen mag zich gelukkig prijzen, dat deze weg en deze brug weer zo goed in orde zijn. De aannemer, de heer Zutt uit Eenigenburg. Ls met het werk vier maanden bezig geweest.. Maar het is dan ook wel zeer goed werk. wat daaruit te voor schijn is gekomen. Om ongeve-" 2 uur. nam de heer De Veer. voorzitter van de Polder Schagen. na een korte in- RAAD HARENK 4FSPEL KOMT BIJEEN HARENKARSPEL De gemeente raad zal vanavond om 7 uur bij eenkomen behandeling van een vrij onbelangrijke agenda Na een onderzoek van de geloofsbrieven zal worden medegedeeld, dat het PEN een aanvang heeft gemaakt met de aanleg van 108 lichtpunten ten behoeve van de straatverlich ting B en W stellen voor aan de Bond tegen het schenden door het vloe ken van Gods heilige naam een subsidie van f 10 te verlenen De Gemeenschappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht en dienst der gemeentewerken in de gemeenten Harenkarspel en War- menhuizen in laatstgenoemde gemeente reeds onlangs goedge keurd zal ter goedkeuring wor den aangeboden De overige punten zijn van ad ministratieve aard spectie vn het werk het woord. Hij feliciteerde de heer Zutt met zijn mooie en succesvolle arbeid, en bracht verder woorden van dank en waardering o\er aan de heer Lutjeharms, de heer Elzin- ga en de gemeente. Hij vond het jammer, dat de burgemeester niet bij de opening aanwezig kon zijn. De heer De Veer. even als de heren Schilder Reyne en Rus, toonden zich zeer tevreden over de verbeteringen. Het is nu een mooie toevoersweg naar Scha gen geworde" de voorzit ter Hierna ha-ide de heer de Veer de slagbomen weg en ging de au to van de polder als eerste, luid toeterend, over de nieuwe brug HERVORMDE JEUGDRAAD. A.s. Zondag n.m. 7 uur zal ln de Grote Kerk ds Wesseldijk van Alkmaar de Jeugddienst leiden voor de Herv. Jeugdraad. De Jeugddiensten van de Herv. eugdraad worden geregeld goed bezocht en nu deze dienst geleld zal worden door ds Wesseldijk is de verwachting dat allen weer aah v/ezig zullen zijn. Want wie zou beter op de hoogte zijn van de moeilijkheden van onze Alkmaar se Jongeren dan juist ds Wessel dijk. die zich gedurende de jaren dat hij in Alkmaar mag werken, zich een waar vriend van hen ge toond heeft. Voor hen, die geregeld de Jeugd diensten bezoeken, ligt thans de mooi taak weg, om hun familie, vrienden en kennissen aan te moe digen. ditmaal eens mede te gaan. ZEEPOST NAAR INDONESIË Met het ms Sibajak, dat 23 Juli a s van Rotterdam naar Indonesië vertrekt kan zeepost verzonden worden mits deze uiterlijk 21 Juli gepost wordt VAN DINSDAG AF van: zijden, wollen, japon- en mantelstoffen, ZONDER PUNTEN! OOK NOG BEPERKTE VOORRAAD Egyptisch linnen regenjassen OOK VOOR DAMES 's Morgens vroeg, wanneer de stad nog In rust is, komen karrevrachten vers fruit naar de markt. KOMT NAAR HET n G. J. BESSELING, FNIDSEN, TEL. 2982, ALKMAAR vestigden een naam, bij allen bekend. IJs met slagroom iets nieuws: onze „Mllk shake" Bestellingen 2onder prijsverhoging thuisbezorgd Ook voor partijen. VERDRONKENOORD U een siuk land wilt kopen' koopt dan een goed stuk land Wilt U adverteren, doet liet dan in een goede krant Dus plaatst U Uw advertentie

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2