De weck in beeld KAPPIE t Met de camera er op uit ^JC'jnheer de Burgemeester.... door N. J. P SMITH Er is met mevr. Poortmans geen land. te bezeilen, vindt Harry. Ze blijft hem allerlei verwijten doen. „Je bent geen steek veranderd," zegt ze, in de veronderstelling haar man voor zich te hebben. 46) VIJFTIENDE HOOFDSTUK Die nacht, na het tweede bezoek van mevrouw Poortmans, kon Harry niet in slaap komen. Hij had te vesl om over na te denken. Hij trachtte zich te dwingen om te gaan slapen hu telde tot duizend en begon steeds weer opnieuw. Vreemd, nu hy slapen wou, kon hij niet; juist nu hij er zich zelf van overtuigd had, dat zijn bur gemeesterskansen er uitstekend vóór stondennu hij had vastgesteld, dat tot nu toe nog niemand de persoons verwisseling had ontdekt nu hij met zekerheid wist, dat de vrouw van de burgemeester geen ogenblik aan een mystificatie dacht en dat zij hem grif als echtgenoot zou aanvaardennu maakte hij zich bezorgd. Waarom?Was hij bang voor de quaesties, die Poortmans veroor zaakt had en die hij tot een goede én fatsoenlijke oplossing zou moeten bren gen? Vreesde hy het bezoek van de gemccnte-opzichter, die misschien de volgende dag zou komen? Harry verzekerde zichzelf vele ma len, dat hjj rustig kon gaan slapen als Poortmans' eigen vrouw hem voor de burgemeester hield, dan zou een wildvreemde vast en zeker geen arg waan koesterenDe zaak marcheer de boven verwachting goed, al had hij dan ook liever gezien*, dat de burge meester niet zulke rare bokkesprongen gemaakt had. Wat een zonderlinge men taliteit hielden sommige mensen er toch op naHoe kreeg een wethou der het in zijn hoofd, eigen landerijen in een uitbreidingsplan op te nemen, zonder dat dit voor de gemeente nood zakelijk was alleen maar om zich zelf een voordeeltje te bezorgen. Z. Harry was van de gemeente-huis houding heel slecht op de hoogte, maar als leek voelde ook hy (alleen al uit dat raadsverslag), dat Overmeer nu niet bepaald een mooie rol speelde. En die schoolbouw?Hoe durfden ze in een drassig veenland een huis bou wen, zonder dat er goed geheid werd! Daar zouden ze kinderen aan willen wagenAlleen om het geldom aan te verdienen! Als Dijk morgen zou komen, zou hij wel zorgen, dat er een uitgebreid onderzoek zou worden ingesteldDe Harrelaarse kindertjes zouden er later geen spijt van hebben, dat hij, Harry Tulleners, de edelacht bare heer Poortmaps was opgevolgd. Als Dijk kwam... zou hij komen?.,. Wat had zijn vrouw toch zonderling ge daan wat een rare manier om te vertrekkenallemaal onverdiende verwijten had het goede mens hem naar het hoofd geslingerdnu weer over een pomp, waar Poortman» de boel mee bedrogen zou hebben. En eigenlijk had zij hem geen antwoord gegeven, op zijn verzoek, om Dijk uit te nodigen. Ze had maar gelachen en zenuwachtig in die oude nieuwsbladen- rommel zitten bladeren Wat zocht zte daar toch in?Wat had ze. net voor ze wegholde, ook weer gezegd? Hij had het niet goed gehoord hij had naar haar wonderlijk gracieuze be wegingen gekeken en er weinig op ge let, wét ze eigenlijk zeiZe had het over het vod hier gehad, waarin hy wat geschreven zou hebbenLieve deugd, zuchtte Harryzou die kerel zich óók nog aan schrijven bezondigd hebben?Misschien had hij nog wel gedichten gemaakt óok dan kon hij beter doen, te bekennen. Zelfs met Sinterklaas had hij nooit een gedicht hoeven te makenNee, over ge dichten had ze het niet gehad dat wist Harry wel heel »fkerMaar wal dan? wat dan?Dat htf nu zo suf was, zich dat niet te herinneren Harry telde niet meer om in slaap te komen hij spande zich in, zich da laatste woorden van zijn vrouw te herinneren en toen dat niet lukte, werd hy wrevelig op de zuster, die dadelijk na het vertrek van mevrouw Poort* mans was binnengekomen en kalm-be- slist gezegd had, dat ze nu al die of ficiële stukken en lectuur maar zou opruimen. Harry richtte zich op in bed. Daar stond het tafeltje een heel eind buiten zijn bereik. Dat zou ik op een zaal ni-at moeten proberen, bedacht hij met een lachje, terwijl hij zijn be nen buiten, het bed slingerde. Laat ik er nu eeiis voordeel van hebben, dat ik een goede verpleging heb dat ik moederziel alleen in <een grot» kamer lig. Hij moest zich vasthouden aan de rand van het bed en het viel hem erg tegen, dat hij zich zo zwak en duizelig gevoelde, zodra hij de grond onder de voeten, had. Het lijkt wel, of ik op spelden loop, dacht hij. Die klap ls toen nog heel wat harder aangekomen, dan ik vermoed heb. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 15 JULI na 12 uur. Hilversum I 301 m. 12.15 Metro- pole-orkest; 13.00 nieuws; 13.15 Mandolinata13.45 Mahler-con- cert. 14.15 Planorecital; 14.40 Bin nenhuisarchltectuur15.00 Kwar tet van Beethoven. 16.00 delen uit „Alda" van Verdi; 17.00 Zangre cital; 17.30 Voor elck wat? wils. 18.00 NCRV-koor; 18.30 Ned. strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Gees telijke liederen. 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.35 Ensemble Se lecta;22.05 Orgelconcert; 23.00 het Nieuws; 23.15 Selectie uit selec ties. Hilversum II 415 m. -12.00 Joop Walvis, orgel; 12.33 Sport en prog nose;" 13 00 Nieuws. 13.15 Prome nade-orkest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 en 15.20 Omroep-kameror- kest; 15.00 Ons volk in zijn dich ters; 16.00 Cor Steyn, orgel; 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 filmland presenteert; 17.20 Wij en de mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert. 19.00 N.V.V. congres; 19.30 Toespraak; 20.00 Nieuws; 20.05 Zangrecital. 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Joh. Jong. orgel; 22.15 Swing en sweet: 23.00 Nieuws; 23 00 het Nieuws; 23.15 Symphonlsch con cert. Geen visserslatijn De heer J. Coenen te Tegelen die vorig jaar opzien baarde met de vangst van een karper van bij na 40 pond en daarover corres pondentie ontving uit alle hoe ken van het land en ook zelfs uit Amerika doet opnieuw van zich spreken. Te Blerick sleepte deze hengelaar, die voorzitter is van de Tegelse vereniging de Snoekbaars een brasem van niet minder dan 10 pond en 3.50 gr. uit de Maas, in zijn soort een minstens even grote „kaaiman" als de recordkarper. Met getui genverklaringen van acht per sonen heeft dhr. Coenen mel ding gemaakt van zijn vangst aan de K.R.O. voor de henge- laarscompetltle. GEEN SABOTAGE! Er is „in bet geheel geen grond" voor het vermoeden, dat de KLM con stellntion Franeker ten gevolge van sabotage is verongelukt, aldus heeft A. G. T. Hardy, de pers en publiciteits chef van de KLM voor India en het Verre Oosten, te Bombay tegenover verslaggevers verklaard. 35 Steyn-festljn; 11.35 Vioolspel. ZATERDAG 16 JULI vóór 12 uur. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Hilversum I 301 m. - 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.30 en 8.15 gram. platen. Nieuws. 7.30 en8.15 gram. platen: 9.05 Ochtendconcert: 10.15 Muziek 8.35 Cor Steyn, orgel: 9.00 Symph. houdt fit; 11.00 Radio-ziekenbe- concert; 10.00 Morgenwijding: 10. zoek; 11.45 gram. platen. Vlootmanoevres der Westerse Unie Een sea fury van de luchtmacht onderneemt een aanval op het Nederlandse escorteringsvaartuig „Johan Maurits". Hoedt U voor de Onbewaakte overweg bij Mijdrecht De onbewaakte overweg bij Mijdrecht die over de provinciale weq van Haarlem naar Hilversum loopt, kan gerust aanspraak maken oo het praedicaat „gevaarlijkste overweq van Utrecht". Onlanqs hadden er twee onqevallen plaats, die aan drie perso nen het leven kostten. Dat valt niet te verwonderen, want de enige aanduiding is het bord, dat op slechts een paar meter afstand van de overnanq is geplaatst en waarop is aangeduid, dat de maximum snelheid 20 km. mag bedragen. REMBRANDT'S LAATSTE WERK Het laatste schilderij van Rem brandt, geïnspireerd door Sime- ons woorden In de tempeh „laat nu uw dienstknecht in vrede heengaan", dat In 1920 in han den kwam van de Zweeds-Ame rikaanse kunstverzamelaar Nils Hersloff, is nu aan het Zweeds Nationaal Museum te Stockholm vermaakt. Het doek stelt een ou de man voor, die, met een kind in zijn armen, de ogen eerbie dig ten hemel heft en wiens ge laat door een verheven vrede wordt overstraald. Op de ach tergrond i de figuur van Ma ria te zien, doch men twijfelt er aan, of Jezus moeder door Rem- brandt zelf geschilderd werd. Bij aankomst in Zweden, be merkte men, dat Rembrandts oor spronkelijke werk nogal was bijgewerkt. Een nauwkeurig uit gevoerde restauratie onder des kundige leiding zal nu aan het, licht brengen, wat van Let ei genlijke werk van de meester o- ver is. Kampioen „levend begraven" Er zijn vele eervolle manieren, waarop men de titel wereld kampioenkan behalen. Doch de manier, waarop Raymond EmmerI uil Ohio, een veteraan uit de tweede wereldoorlog, die titel behaalde, dwingt hoegenaamd geen eerbied af De veertiqjarige Emmert had zich levend laten begraven. Door een nauwe schacht, die van zijn mond naar de aardoppervlakte fiep, kreeg hij lucht en voedsel. Hij hield het op 40 minuten na, 45 dagen uit en veroverde daarmee de titel „wereldkam pioen levend begraven". Om het geheel voor de vreemdelingen, die in grote getalen toestroomden, nog aantrekkelijker te maken, hadden zijn vrienden de grond, waaronder Emmert zat, om geven door een wit laken. Na afloop van het experiment werd de kampioenmedisch onderzocht - Schutsluis bij Terhorne in aanbouw Tot het bouwplan van de Friese kanaalwerken behoort ook de grote schutsluis bij Terhorne. Men hoopt deze belangrijke sluis in 1950 gereed te krijgen. Nieuw gebouw voor Wereldomroep Het gebouw van de korlegolfzender van 40 kw. voor de Wereldomroep, dat op 21 Juli a.s. te Lopik in gebruik zal worden genomen. OBERAMMERGAU OEFENT ZICH In het l-leine theater te Ober- ammergau is men begonnen te oefenen voor de in 1950 uit te voe ren passiespelen. Onder regie van de vroegere vertolker van de rol van Christus, Christoph Georg Lang, werder. „die pestnot" van Leo Weismantel en „Nahell wi- der Moses" van Ernst Bachraeis- ter ten tonele gebracht. Deze oe feningen. die beslissend zijn voer de rolverdelingen in de passiespe len van 1950, duren tot December. en het Apeneiland 7.- Na veel heen en weer praten hadden Kappie en de Maat de negerjongen meegenomen naar de Kraak. Dan was hij tenmin ste niet langer alleen. Het had heel wat voeten in de aarde ge had. eer hij mee wilde, maar ten slotte was het er toch van geko men „En nu moeten we naar dat eiland toe, om te zien, wat er van die mensen geworden is", beslis te Kapnie. We kunnen die toch niet zomaar aan hun lot overla ten". Hoewel de Maat Kappie be zworen had, om het niet te doen, was het er natuurlijk toch van gekomen. Wij moeten toch ook water hebben,klont." had Kap pie gezegd. En zo waren ze in de sloep vertrokken terwijl de Mees ter en de negerjongen hen van de Kraak af nawuifden. Na een uurtje roeien, schuur de de sloep over het strand en het tweetal sprong er uit. Erg ziet het er nu be paald niet uit. Ik ben benieuwd wat we zullen vinden zei Katroie. „Ik heb al wat! riep de Maat plotseling, terwijr hij op een paar vreemde apparaten wees die op het strand lagen. Middelburg herstelt zich Hard wordt er door de Zeeu wen gewerkt aan het herstel van het door de oorlogshandelingen geteisterde land en de steden. Het stadhuis op de markt te Middelburg is aan de voorzijde bijna gereed. Het stuk van de toren, dat is blijven staan, is in zijn oorspronkelijke vorm geres taureerd. Ook het dak is klaar.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3