Ikmaatflei' Drees wenst herstel van onze handelsbetrekkingen met Duitsland Het eindexamen van Tini Jonker! N.HOLLANDSE PERS 1945 16 JULI 1949 ZATERDAG DE BLIJDE REIS Munitie-ontploffing nabij Coblenz eist 30 doden Engeland gooide nog eens een balletje over de atoombom op Vandaag geen groente naar Duitsland Zondag 34 K.M. in Noordzee Dreigende slaking Am. Staalindustrie ten laatste afgewend 5DE JAARGANG NR 158SX Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ125 per maand ƒ3.63 p. kwart. bU vooruitbetaling Advertentie# 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteura J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Te!. R 2200 3971 Voor de ZondaQ T het bijbelboek Handelingen der Apostelen vinden we het ver haal van een hoveling uit het Morenland, die terugkerend uit Jeruzalem, waar hij, die een God zoeker was, naar vrede zocht, op gijn terugreis ergens tussen Jeru zalem en Gaza een christen-apos tel Fllippus ontmoet. Die klautert bij hem op zijn karretje en pre dikt hem het Evangelie zo, dat deze hoveling verlangt om ge doopt te worden. Als ze aan een riviertje komen gebeurt dat en dan reist de hoveling alleen ver der. En hij reisde zijn weg met blijdschap. Dit korte verhaal kan een mens meer pakken dan welke moderne roman of filmachtig verhaal. Een zoekend mensenkind op zijn wa gen. die voortsukkelt langs een woeste weg. Hoeveel van deze* zoekende mensen, die voortsukke len langs woeste wegen zouden er niet zijn. Maar deze zoeker uit dit bijbelverhaal vindt een bood schap, die hem zo gelukkig maakt dat hij verder zijn reis met blljd schap voortzet ook langs een woeste weg. Een tijd geleden zat ik in een trelncoupé gedurende twee uren tegenover iemand, die volkomen verdiept was in het illustere tijd schrift „de lach" (waarlijk, het lukt me niet dit met een hoofd je, ter te schrijven). Deze Jonge man heeft in die twee uren geen enkele keer gelachen. Hij was be zig met deze lectuur in een ernst alsof een vrome zich in stichte lijke lectuur verdiepte. Toen heb 1k gedacht: hoe groot is het ge brek aan werkelijke blijdschap. Waarschijnlijk behoort dit jong mens, die ten gevolge van pure leegte van hoofd en hart het presteert om twee uur in zo'n tijdschrift verdiept te zijn dat „lach" heet zonder ooit een keer te lachen, tot die mensensoort, die bij tijden met alle geweld eens plezier willen hebben. Stan ley Junes vertelt ergens, dat hij eens per Oceaanstomer naar zijn zendingsgebled reisde. Op een morgen was hij al vroeg aan dek en kreeg een gesprek met een ste wart, die bezig was een feestzaal schoon te maken, waar de vorige ■avond een partijtje was geweest. De steward wees hem erop, hoe er in de leuningen van de fau teuils gaatjes waren gebrand met sigaretten, ^n met een zekere wijsheid voegde de steward eraan toe: „dat doen die jongelui om dat ze met alle geweld plezier willen hebben. Als ze helemaal eerlijk zouden willen luisteren naar zich zelf, zouden ze weten, dat ze alleen maar verschrikke lijke wezens zijn geweest en dat ze helemaal geen plezier hebben gehad". Inderdaad kan men de innerlijke leegte aflezen aan de wijze waarop mensen plezier ma ken. Nu kan men vragen: maar hoe staat het dan met de gelovigen? Is aan de vrolijkheid bij de chris ten thuis? Och, was het maar waar. Er is zoveel christendom, dat al leen maar de ernstige plechtsta tigheid kent. Er zijn christenen, d'.e naar het schijnt altijd onder de schaduw leven. Vrolijkheid wijst op een ontspannen leven en hier is een strenge levensopvat ting en over het geloof wordt al leen nog maar gepraat met een plechtig en ernstig gezicht. Wan neer er in een gezelschap een lange stilte valt dan zeggen wij hier in Nederland: Er gaat een dominee voorbij. Dat wil dus zo veel zeggen als: Nu moeten we plechtig en stil doen. Wat is dat een vreselijke ver gissing, lezer (es). Want, wat is dan het Envangelie. Hoe zou een mens niet blij en vrolijk worden, zodra hij daarvan iets verstaan heeft. Als iemand bij ons binnen komt, die juist bij een zieke van daan komt, die zweefde langs de afgrond van de dood en hij brengt ons de boodschap: het gaat goed, hij zal beter worden, dan stroomt de vreugde door ons heen. Als iemand de kamer binnen komt en hij is geslaagd voor zijn examen _n hij roept het ui^: ben er door! wat is dat dan een blijde boodschap. Wij zullen straks gaan lachen en zingen met elkaar Zo is er voor de christen een blijde boodschap. De blijde bood schap van God, Die aan ons denkt, in Wiens hand ons leven veilig is, Die onze Vader wil zijn. Die niet wil, dat wij in het leven eu Hen zakken maar Die wil, dat wij slagen; Die niet wil, dat wij dood gaan, maar Die wil dat wij leven. Hoe zouden we dan niet vrolijk worden en met blijdschap onze Weg reizen? ds Dikboom. Smartelijke oorlogsherinneringen ten spijt De Christen-Democratische „Köl- nische Rundschau" publiceerde 'n interview, dat dr Wohldram Aro- kay de vorige week in Den Haag heeft gehad met minister-presi dent zich uitgesproken voor een terview heeft de minister-presi dent zich uigesproken voor een volledig herstel van de handelsbe trekkingen tussen Nederland en Duitsland. Op de vraag, of het niet beter was geweest, dat de Benelux-landen aan de conferen tie van Vier te Parijs hadden deel genomen, antwoordde de heer Drees, dat de zienswijze van de Benelux-landen het best verdedigd kon worden docr bemiddeling van de Westelijke bezettingsmogendhe den. Ten aanzien van het transi to-verkeer uit het Oosten naar W. Europa via Duitsland en Neder land, stelde de minister voor, óm gemeenschappelijke besprekingen te houden van België. Nederland en Duitsland. De premier merkte tijdens het onderhoud nog op, dat de herin neringen aan de oorlog in Neder land thans voldoende op de ach tergrond waren geraakt om te kun nen trachten opnieuw met Duits land samen te werken. Naar hij zeide, dient deze poging te worde'n ondernomen in het belang van Eu ropa, voordat Duitslad in West- Europa wordt ingeschakeld. NIEUWSDIENSTVERBOD IN SJANGHAI. De communistische autoriteiten te Sjanghai hebben de Britse en Amerikaanse voorlichtingsdiensten in de stad bevel gegeven de nieuwsverspreiding te staken. Als reden werd opgegeven, dat Groot- Brittannië en de Verenigde Staten geen diplomatieke betrekkingen met de communisten onderhouden oHet Amerikaanse Huls van afgevaardigden heeft een wet aan genomen waarbij toestemming wordt gegeven voor oprichting binnen vijf jaren van een gedenk teken te Washington „dat getuigd van de wijsheid en het leider schap van Mahatma Gandhi als wijsgeer en staatsman." OUD GEBRUIK WIST ZICH TE HANDHAVEN Het publiek in de Londense straten kon genieten van een on gewoon schouwspel. Het oude eerbiedwaardige wijnkepersgilde had zijn nieuwe Meester gekozen en liep met hem in optocht naar St. James Garlioknythe. Vooraf gingen twee wijndragers, die het pad voor de Meester met bezems schoon veegden. Dit gebruik dateert uit de veertiende eeuw toen de staat, waarin de wegen zich be vonden zo'n schoonmaakbeurt nordzakelijk maakte. Stad werd voor een groot deel met de grond gelijk gemaakt Luidende kerkklokken waarschuwden de inwoners voor het gevaar Naar men aanneemt zijn meer dan 30 personen óm het leven gekomen bij een dubbele explosie ajp 'siBsidSeisdoaruunui uao U] Vrijdagavond de halve stad Pruem nabij Coblenz, in de Franse zone van Duitsland met de grond gelijk maakte. Van officiële zijde is medegedeeld dat 17 lijken reeds zijn ge borgen, doch dat vermoedelijk nog minstens 15 lichamen onder het puin bedolven liggen. Ongeveer 45 ernstig gewonden zijn naar zie kenhuizen in naburige steden overgebracht. De opslagplaats smeulde Zater dagochtend nog en men verwacht te nog meer ontploffingen. De oorzaak van de explosie is 'n brand in een aantal kisten die wa ren opgeslagen in de nabijheid van 500 ton munitie, die zich op 20 meter diepte in een heuvel be vond. Door middel van het lulden der kerkklokken werden de bewo ners voor het gevaar gewaar schuwd. De meesten van de 3.000 inwoners van het stadje zochten daarop een goed heenkomen in de bossen in de omgeving. Een aantal bleef echter zich niet bewust van het gevaar. Brand weerlieden stelden alle pogingen in het werk om de brand weg te houden van de plaats waar de munitie lag opgeslagen. Zij slaag den hierin niet en twee explosies volgden. Vele huizen stortten in. ook het ziekenhuis waarin plaats was voor 60 personen. Er was geen tijd geweest om de patiënten naar elders over te bregen. De electri- sche centrale werd eveneens ge heel vernield. Franse legereenheden Duitse po litie en brandweerbrigades uit Co blenz en het omliggende gebied werden in allerijl naar de plaats van de ramp gezonden. AF. meldt nog dat alle huizen straal van een kilometer van de in de lucht gevlogen ammunitie opslagplaats zijn gelegen met de grond gelijk zijn gemaakt. Gemeld wordt dat ongeveer een vierde ge deelte van de stad ls vernield. ATLANTISCH PACT. Vrijdagmiddag ls de Tweede Ka mer begonnen met de bespreking van het Atlantisch Pact. Behalve de communistische, verklaarden alle^fracties, het te kunnen goed keuren, al had ieder zijn beden kingen. Men laakte het algemeen dat de Ver. Sfaten en Engeland het doen voorkomen alsof het em bargo op wapenen, waarmede Ne derland nog steeds geplaagd wordt 2ou passen In hun Atlantische po litiek. Verder besprak men op ver schillende manlere het geval Fran co en werd van diverse zijden er op gewezen, dat het Atlantisch Pact niet leiden mag tot nadeel van onze marine. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Gesneuveld in de perio de van 10 Juni tot en met 7 Juli: Koninklijke landmacht: 24 mili tairen. KNIL: i5 militairen. Zaandamse C.P.N. wethouder afgezet De niet-communistische partijen te Zaandam zijn het in principe eens geworden, dat de communis tische wethouder de heer- J. War- mendam, bij de samenstelling van het nieuwe college, niet zal wor den herkozen. In een vergadering van het se nioren-convent van de niet-com- mulstische partijen is men tot de ze principiële uitspraak gekomen. Omdat in het college reeds een protestant-christelijke en twee so ciallstische wethouders zaten, komt de KVP voor deze zetel in aanmerking. Luchtbrug-vliegtuig stortte neer Een Brits Hastlngstoestel van de luchtbrug is aZterdagochtend na de start van het Berlnijse vlieg veld Tegel neergestort. De gehele bemanning van vijf koppen is om het leven gekomen. Zapotocky dreigt Premier Anionln Zatopocky van Tsjecho Slowakye heeft een waar schuwing uitgegeven aan 't adrse van de aartsbisschop van raag. mgr osef Beran ,dat hij .zich er van bewust moest zijn uit het land gezet te kunnen worden als een verrader." Zatopocky zeide dat men ver nomen had van vrees in het bui tenland voor arrestatie van aarts bisschop Beran. „Als deze verha len van Beran zelf afkomstig zijn, bewijst het alleen dat hij weet wat hem toekomt" aldus Zatopocky. DE MOSQUITO OP ZONDAG Thans is ook voor het; rijwiel, uitgerust met hulamotor merk mos quito geen rijvergunning meer no dig. Evenals met de Solex kan men nu dus ook met een Mosqui'o-riJ wiel n Zondag rijden. Truman hield een geheime bijeenkomst De New York Times meldt uit Washington, dat op een geheime bijeenkomst, die Truman met de hoogste Amerikaanse regeringslei ders heeft gehad, de kwestie is be sproken, of aan Engeland techni sche inlichtingen over de produc tie van de atoombom zouden wor den verschaft. Zover het blad bekend is, ls er geen beslissing genomen. De conferentie zou het gevolg zijn van een met meerderheid door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie genomen be sluit om Engeland de gevraagde Inlichtingen te verstrekken, die 't nodig heeft om zel* atoombommen te maken. Engelse geleerden kennen thans alle theoretische en practlsche ge helmen van de productie, doch zij Vandaag, Zaterdag 16 Juli 1949 zal de export van groenten naar Duitsland niet plaats kunnen vin den. aangezien het. beschikbare weekcontlngent uitgeput ls. Zoals men weet ziet he* bedrijfschap v. groenten en fruit toe op de be steding van het contingent en het regelt de export met een globale regeling van de afname op de vel den om een al te snelle uitput ting van het beschikbare beta lingsquotum te voorkomen. Maan dag a s. 2al de export worden her vat. maar gedurende de resteren de maand Juli liggen onderbre kingen bij de uitvoer van groen ten en fruit naar Duitsland in de lijn der verwachtingen, aldus het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Tini Jonker zal Zondag een po ging doen de afstand Zandvoort TVjjk aan Zee v.v, af te leggen. 'Alles btf elkaar is dit 34 kilome- ter, zodat de afstand groter ls dan die van het traject Dover j. Galais. Mocht de poging slagen, dan zal dit de laatste grote oefe ning voor de Kanaaltocht zijn. Eind Augustns vertrekt de jeug dige zwemster dan naar Enge land. De Zandvoortse Reddingbrigade der leiding van kapitein Van ireemen zal Tini begeleiden. Zij art van Termes uit en hoopt daar 'na een tocht, die naar schatting !van haar trainer de heer De Ruy- jter, twaalf uur zal duren, ook weer terug te keren. In verband met kerkelijke plichten start Tini eerst lom 6.30 uur, anderhalf uur later [dan het meest geschikte ogenblik. Een grote .staking in de Ameri kaanse staalindustrie, die Yrijdag nacht zou zijn begonnen, is thans van de baan De „grote drie" van de Ameri kaanse staalindustrie i— de U S Steel de Bethlehem en de Repu blic Steel -hebben het voorstel van presiden Truman voor een be stand van 60 dagen en een commls sie van onderzoek, die een oplos sing van het geschil moet zoeken, aanvaard: De bond van de verenigde staal arbeiders met een ledental van 1 millioen verlangt salarisverhoging en een pensioenregeling In geen van beide gevallen werd een bedrag bekend gemaakt, doch in gewoonlijk betrouwabre kringen gelooft men, dat de staalarbeiders een gegarandeerd penslotfr wensen van 150 dollar per maand De meeste kleinere maatschap pijen hadden reeds met het plan tan president Truman ingestemd De grote drie hebben het ver worpen, doch gaven hun tegen stand op onder pressie van het Witte Huis ATLANT. PACT IN STEMMING. De Amerikaanse Senaat heeft besloten de ratificatie van het Noordatlantische pact Donderdag a.s. in stemming te brengen. De 31-jarige Amsterdamse lan- ge-afstandszwemster mevr. Willy Croes-Van Rijsel, die zich verleden week al naar Engeland begaf ten einde zo spoedig mogelijk te pogen het Kanaal over te zwemmen, is thans bij Folkestone aan de Zuid kust van Engeland intensief aan het trainen. Twee dagen na haar aankomst heeft zij onder leiding van haar trainer, de Engelse Ka naalzwemmer Edward Temme, 214 uur langs de kust gezwommen en Zondag jl. maakte zij een zwem tocht van 6% uur. Hoewel zij zich zeer fit gevoelde, toen ze uit het water kwam, achtte ze de kleine golfslag zeer vinnig. Weer en we der dienende hoopt mevr. Croes Zondag of Maandag a.s. voor de' Kanaaltocht te starten. Hoogst waarschijnlijk zal zij dan eerst per raceboot naar de Franse kust wor den gebracht om dan bij Cape Gris Nez in zee te gaan en terug te zwemmen naar de Engelse kust. Zij en onze Tim j"1 t de enigen, die Kanaaltocht-aspira- ties hebben. Erna Anderson, de Deense, wordt spoedig aan de En gelse Zuidkust verwacht om voor de vierde maal te pogen het Ka naal over te zwemmen. Drie maal is het haar al mislukt. NACHTELIJKE BRAND Door <le waakzaamheid van een hond werd een gezin van 12 personen, onder wie vijf kinderen, opmerkzaam gemaakt op een herige brand, die in de afgelo pen nacht in de boerderij van deze fa milie Jansen te Drumpt bij Tiel woedde. De familie kon zich op het laatste ogenblik in veiligheid stellen. De ge hele inboedel, alsmede de nitzet vaa een der dochters, die spoedig aou gaan troa wen, ging verloren. Een tweetal schu ren kon worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. ZANDAUTO DOOR TREIN VERNIELD. Gistermorgen om ongeveer acht uur is op de onbewaakte overweg bij de Oudedijk te Schiedam een zandauto door de daar passeren de Scandinavian Express, komen de uit Hoek van Holland, gegre pen. De auto werd 40 m meege sleurd en totaal vernield. De chauf feur, de 43-jarige T. Boer uit Rot terdam werd op slag gedood. weerbericht ENKELE BUIE1.. Vannacht hier en daar tijdelijk mist. overigens wisselende bewol king met plaatselijk enkele regen of onweersbuien. Weinig wind. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. zouden nog moeilijkheden hebben met ..metallurlg3Che problemen, die zich in het laatste stadium van de productie voordoen." Een verleden Jaar door Engeland gedaan verzoek om Inlichtingen werd door de congrescommissie v. atoomenergie afgewezen, doch En geland zou z:;.i verzoek thans heb ben herhaald. —x— Begrafenis slachtoffers Franeker-ramp De stoffelijke resten van 21 der slachtoffers van de ramp met de Franeker zijn gisteren op de be graafplaats van de Engelse kerk in Bombay ter aarde besteld. Te voren werd in de rouwkamer van het ziekenhuis een algemene lijk dienst gehouden. Onder de begra ven resten zijn die van de Ameri kaanse Journalist H. R. Knicker bocker.' Er zijn speciale Journaalfilms over de ramp gemaakt door de film dienst van de regering van India, die dit weekeinde in India In roulatie worden gebracht en later naar het buitenland gezonden zul len worden. Geen heide-, maar w eide-hrand Dit opsciirift Is elgenlllk nog nie' helemaal Juist: 't was geen weidebrand, doch een ..dljkbrand" Gistermorgen is n.1. brand orit- staan langs de berm van de Zij- perdijk. iets ten Noorden van Ou desluls op de grens van Anna Pau lowna en Zijpe. Over ^en lengte van ongeveer 70 meter is het dro ge gras (eigenlijk: ongemaaid hooi weggeschroeid. Dit ging vanzelf sprekend gepaard met veel rook ontwikkeling en men achtte het noodzakelijk de brandweer van Schagerbrug te waarschuwen." De spuitgasten hadden wel eens voor heter voren gestaan en zij slaag den er dan ook spoedig in het on gewone karwei te klaren. Hoe de brand ls ontstaan lsniet bekend. Vermoedelijk heeft een fietser of automobilist een bran dende sigaar of sigaret weggewor pen. Dat een locomotief de dader zou zijn is niet aan te nemen. Deze erkende .veroorzaker van dijkbrandjes rijdt te ver van de plaats, waar nu de brand ontstond. In ieder geval illustreert dit brand je al te duidelijk, hoe droog het wel is! Nationaliisten in China nemen initiatief Volgens binnengekomen berich ten hebben de Chinese nationalis ten op verschillende punten het initiatief genomen in de strijd met de communisten. Volgens gewoon lijk betrouwbare bronnen hebben de nationalisten eilanden bezet in de mondig van de golf van Tsjihli waardoor zij de afsluiting van de havens van het door de commu nisten bezette gebied meer effec tief zouden kunnen maken. Voorts zouden zij landingen hebben uit gevoerd op de zuidkust van de baai van Hangtsjou, ongeveer 165 km ten Zuiden van Sjanghai, en verschillende plaatsen hebben in genomen. De communisten zouden zich op Ningpo hebben terugge trokken.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1