IkmaafiJer Noordatlantisch Pact N.-HOLLANDSE PERS 1945 Diplomaten zullen in Augustus eens gaan pralen over hel Per 1 September 45 nieuwe textielpunten llitsi»' Bracht de „Amethyst" Chinees passagiersschip tot zinken Tot dusver goede resultaten! Nieuwe communistische offensieven in Noord- en Zuid-China De grote dag 5e JAARGANG Nr. 1604 Woensdag 3 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberlch. ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Varantw. redacteur. J. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R ÏI00 3971 Kaar men verwacht, zullen de diplomatieke besprekingen tussen ▼er egenwoordigers van de landen van het Noordatlantisch pact in de tweede helft van Augustus ln de Amerikaanse hoofdstad be ginnen. zo meldt Anet^ uit Washing:on. Bij deze besprekingen zal o.m. beslist moeten worden over een verdedigingstelsel, waardoor het Noordatlantisch pact in de practijk zal functioneren, hetgeen in artikel 9 van het pact, dat voorziet in de oprichting van een raad, die maatregelen moet nemen tegen gewapende agressie, slech's in ruwe trekken is aangegeven. Verder zal de conferentie moeten besluiten tav. een oom missie, die uitvoering zal moe "en geven aan de verzekeringen van collectieve militarie veiligheid en ondergeschikte organen". Bij de aanstaande bijeenkom sten zal waarschijnlijk gesproken worden over de vraag, of de mili taire leiders van alle twaalf lan den een uitvoerend lichaam zul len vormen of deel zullen uitma ken van een raad, die gesteld zal zijn boven een aangewezen uitvoe rende commissie van minder le den. Ook de betrekking van de Sowjet handelt met communistische China De communistische radiozender Peiping heel t bekend gemaakt, dat er. na te Moskou gevoerde bespre kingen een handelsverdrag voor de tijd van een jaar tot stand is gekomen tussen de communisti sche regering van China en de Sovjet Unie Op grond van de overeenkomst zal het communistisch China in dustrie uitrusting, olie, motorvoer tuigen. manufacturen, papier en medische producten ontvangen ln ruil voor sojabonen, plantaardige olie. mais en rijst zo deelde de omroep nog mede l JAPANSE COMMUNISTEN GEARRESTEERD De Japanse politie heeft te Kobe in het bureau van de communisti sche partij 25 personen gearre steerd. die er van worden beschul digd. dat zij vorige maand te Osa ka affiches hebben aangeplakt, volgens welke Amerikaanse bezet tingtroepen in Tsoeroega een aan tal vrouwen hadden verkracht In totaal zijn reeds 108 personen naar aanleiding van dit incident gearre steerd De Amerikaanse autoriteiten heb ben dit bericht, dat ook in het com munis'ische blad Osaka Mimpo is gepubliceerd, tegengesproken JANSSEN EN SYEN GEVEN OP Gisteren werd de langste etappe van de Ronde van Zwitserland ge reden van Ascona naar Genève. /een afstand van 350 km Tijdens de zware klim naar de Simplonpas (2009 m) hebben de Nederlanders Janssen en Syen opgegeven Te Gondo. aan de Italiaans Zwitserse grens, namen ze plaats in de volg wagen van het merk waarvoor ze rijden KATHOLIEKEN EN LIBERALEN NAAR LEOPOLD Koning Leopold heeft de wens uitgesproken ook een Katholieke .en een Liberale delegatie te Preg ny te ontvangen De betreffende de legaties zijn inmiddels reeds naar Pregny vertrokken raad functionerende organen van de West Europese Unie zal moeten worden bepaald. De correspondent van do New York Times schrijf;, ln een be schouwing over de rol, die de W. Europese unie ln het kader van het Atlantisch pact zal spelen, dat de VS die voor de keus staat tussen uitbreiding van de West- Europese unie tot alle twaalf le den van het Atlantisch pact en de vorming van andere regionale groeperingen naar het voorbeeld van de Westeuropese unie, meer voor het laatste voelen. De cor respondent schrijft: „deze voor keur van de V.S. zou derhalve 't huidige comité van opperbevel hebbers der Westeuropese unie met veldmaarschalk Mon'gomery aan het hoofd in tact laten. Bo vendien. zo vermoedt men, zou den soortgelijke regionale groepe ringen in Scandinavië en het ge bied van de Middellandsen Zee en aan deze zijde van de Atlantische oceaan gevormd kunnen worden. Dit s'andpunt der V.S. wordt ge steund door het feit. dat de West Europese landen zelf de voorkeur geven aan regionale groepen, ge baseerd op belaneen-gemeensjhap boven een uitbreiding van de be slaande Westeuropese unie". Giuliano gevlucht? De Siciliaanse bandiet Glulano zou zich volgens het blad La Li- berta, niet meer in de streek van Montelepre, waar hij zijn meeste misdrijven pleegde, bevinden Het blad voegt er aan toe, dat hij zich klaar maakt om per vliegtuig naar het buitenland' te vluchten en dat de politie met deze mogelijkheid rekening' houdt Het ministerie van economische zaken deelt mede, 4a ?met ingang van 1 September a s wederom 45 textielpunten zullen worden gel dig verklaard Te zijner tijd zal nog bekend gemaakt worden welke bonnen zijn aangewezen De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de per 1 September aan te wijzen punten wederom over een periode van vier maanden zullen strekken VERLIEZEN INDONESIë De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gemeld Gesneuveld in de periode van 6 Juli tol en met 26 Juli: KM.: 3 mtl.; K.L.: 8 mil.; K. N.I.L.: 6 mil. Als in een tekenfilm De ladder waarop een 75- jarlge Amsterdamse schilder ter hoogte van de tweede verdieping stond te schilde ren gleed uit De oude man viel, belandde op een afdak, en stortte met zijn hoofd naar benedenin een pot witte verf Nu loopt hij met een pleister op zijn neus DE NEDERLANDSE LEDEN VAN DE RAAD VAN EUROPA Door Nederland zijn de volgen de personen aangewezen tot leden van de raad van Europa, welke volgende maand in Straatsburg zal bijeenkomen: J. v. d. Kieft, lid van de Eer ste Kamer en fractievoorzitter v. de P. v. d. A.; P. A. Kerstens. lid van de Eerste Kamre, lid van de K.V.P.; P. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer, lid van de K. V. P.; jhr. mr. dr. M. van der Goes van Naters. lid van de Twee de Kamer, lid van de P. v. d. A.; mr. J. j. r. Schmal, lid van de Tweede Kamer, lid van de Chris telijk Historische Jnie; dr. J. A. Bruins Slot. lid van de Tweede Kamer, lid van de Anti-revoluti onnalre partij. 5 fi NIEUWE JOODSE NEDERZETTING IN ISRAËL In aanwezigheid van leiders van jeugdorganisaties, legerautoriteiten en belangstellenden, werd een nieuwe nederzetting van de Keren Hayesod-groep ingewijd De uit 90 jonge mensen, van 18 tot 20 jaar, bestaande nederzetting ligt bij Bar-Am, ten noordwesten van Safad Het land hier rondom, met vijgen, en sinaasappelbomenplantages, en bouwland, is hun toegewezen Het water moet uit Sassa komen, doch het plan bestaat in de naaste toekomst een leiding naar de nederzetting aan te leggen De poort die toegang tot het kamp geef, met de inscriptie „Van de slagvelden naar de arbeidsvelden" Honderden passagiers zouden om het Inter-Indonesische conferentie leven zijn Het in communistische handen zijnde omroepstataion van Peiping beweerde dat de Amathyst tijdens haar ontsnapping, een Chinese passagiersschip, op de Jangtse tot zinken zou hebben gebracht, waar door honderden passagiers om het leven zijn gekomen Volgens radio Peiping dwong de Amathyst het Chinese passagiersschip Kiangling langszijde te komen, waarna de Brtse oorlogsbodem de Kiangling als schild zou hebben gebruikt te gen beschietingen door artillerie der communistische strijdkrach ten Vervolgens wordt een communis tlsche generaal geciteerd, die ge zegd zou hebben dat de commu nistische troepen de Amathyst met seinen beduidden te stoppen doch dat het oorlogsschip daarop het vuur op de Kiangling opende die in brand werd geschoten en zonk Terwijl communistische soldaten bezig waren de drenkelingen te redden, vervolgens radio Peiping er de Amathyst snel voorbij, in tussen vurend op jonken, wier op varenden bezig waren met het red dingswerk Tenslotte verklaart radio Pei ping nog dat de Amethyst ten tij de van de opmars der communis tische legers naar Sjanghai stel lingen van deze troepen aan de oevers van de Jangtse heeft be schoten, waardoor schade is aan gericht De communistische autori feiten hebben daarop geëist dait Groot Brittannië zich bereid zou verklaren besprekingen te openen over het vraagstuk van schadeloos stelling hiervoor, waaraan zij toe voegden dat het bereiken van een bevredigende oplossing in deze als een minimum voorwaarde diende te worden bescjiouwd voor het handhaven van de Chinese matio nale souvereiniteit en van de natio ale eer Slechts indien aan deze voorwaarde was voldaan zouden de Chinese communistische autori teiten een vrijlating van de Ama thyst hebben overwogen BRITSE TEGENSPRAAK De Britse admiraliteit heeft de beweringen van radio Peiping, dat de Amathyst bij zijn ontsnapping een Chinees schip heeft doen zin ken, tegengesproken Intussen is de Amathyst in Hon- kong aangekomen Begeleid door sleepboten en kleine vaartuigen gekerren voer kapitein Qarens, D S O, zijn schip naar de ankerplaats en be eindigde de zegetocht, die het na zijn gevangenschap op de Jangtse begon Zodra de loopplank was neergelaten begaf de gouverneur van Hongkong slr Alexandej Grantham ,zich met hoge militai re en civieale autoriteiten an boord om de kapitein, de officieren en bemanning van de Amathyst zijn gelukwensen aan te bieden De commandanten der drie westelijke sectoren van Berlijn hebben het stadsbestuur gemach tigd om de lonen der Westberlijnse spoormannen, die in de Oostelijke sector werken, om te wisselen in Westmarken Tot nu toe werd slechts 40 procent der lonen in Westmarken uitgekeerd De vlag der Republik Indonesia Serikat zal rood-wit zijn, de taal zal zijn de Bahasa Indonesia en 't volkslied het „Indonesia Raya". Dit waren besluiten van de inter- ïndonesische conferentie, die be kend werden gemaakt, toen de voorzitter der agenda-commissie. Anak Agung, ln een plenaire ver gadering de resultaten mededeel de van het te Batavia gehouden tweede gedeelte der conferentie. In deze vergadering waren o.a. aanwezig de leden der voorlopige federale regering, van de UNCI en van het corps consulair. Op het« voorzittersgestoelte hadden Mo- hamed Hatta en Sultan Hamld plaats genomen. In een slotrede constateerde sultan Hamld. dat- dit gedeelte der Inter-Indonesl- sche conferentie een volledig suc ces is geworden. Inzake de procedure voor de vaststelling van een voorlopige constitutie zijn beide delega'ies eenstemmig van oordeel, dat het ontwerp, zodra dit gereed Is. in Den Haag zal worden voorgelegd aan de leden van de beide dele gaties als vertegenwoordigers van de deelstaten der Republik Indo nesia Serikat, gebaseerd op de overeenstemming, bereik: op de int er-in doneslsche conferentie. Beide delegaties zijn het er over eens, dat binnen een Jaar na de overdracht der souvereiniteit de constltuan'e zal bijeenkomen, wel ke zal zijn samengesteld na vrije en geheime verkiezingen, geba seerd op een zo spoedig mogelijk vast te stellen wettelijke regeling. De regeling van de wijze, waar op het ontwerp ener cons'i utie zal tot s'and komen en de wijze, waarop dit ontwerp zal worden vas'gesteld, wordt overgelaten aan de voorlopige federale regering en haar organen. Beide delegaties aanvaarden dat, wanneer de president- en de ministers zullen zijn benoemd, de republik Indonesia Serikat gereed is om de souvereiniteit van Neder land te ontvangen. De samenstelling van de senaat en de volksvertegenwoordiging zal zo spoedig mogelijk plaats heb ben. De president zal verkozen wor den door vertegenwoordigers van de Republiek en van de gebieden, die lid zijn van de BFO. waarbij zal worden gestreefd naar een stemmigheid. Aangaande de ze telverdeling in de voorlopige volksvertegenwoordiging zijn bel de delegaties van oordeel, dat de Schipper door winch gegrepen en gedood Gistermorgen Is de 59-Jarige A Bron, een kotterschipper uit IJmuiden die van zijn scheepje overstapte op een voor de vishal gemeerde logger, de Wiron 2 door een draaiende winch gegrepen, te gen het dek geslagen en gedood Het ongeluk gebeurde toen Bron uitgleed en zijn regenjas om de as van de winch werd gewonden Hulp van omstander die onmid dellijk toegesneld waren om de winch stop te zetten, kwam helaas te laat Volgens te Kanton ontvangen berichten hebben zes communisti sche legers in Noord-China een nieuw offensief ingezet-, dat be gonnen is in de provincie Shensi en dat zich ontwikkelt in de rich ting van het bergachtige Kansoe. Het doel van dit offensief schijn tte zijn het breken van de kracht der strijdmacht van de Mohammedaanse generaal Ma Poe Feng, wiens nationalistische troepen ln de afgelopen twee maanden de communistische strijd krachten in het gebied van Sian de oude nationalistische hoofdstad van de provincie Shensi krachtige slagen hebben toe gebracht, waarbij vooral de verbindingswegen der communistische troepen werden bestook t-. vertegenwoordiging van gebieden, welke na de overdracht der sou- vereinitelt rechtstreeks «taan der de voorlopige federale rege ring, deel zal uitmaken van de vertegenwoordiging der gebieden van de BFO en dat zij zal worden geregeld door de BFO. Het nieuwe communistische of fensief wordt uitgevoerd door het eerste, tweede, derde en zesde le ger van generaal Pang Teh- Hoeai en door twee legers, die deel uitmaken van de negentien de legergroep. De onmiddellijke doelen van het offensief zijn de krachtige militaire basis van ge neraal Ma Poe-Feng te Pingliang dat aan de grote weg tussen Sl- am en Lanchow is gelegen en de plaats Koeling, in het Zuid-Oos ten van Kansoe. In Zuid-China blijven de com munistische troepen oprukken door de provincies, die bekend staan, onder de gezamenlijke naam van „rijstschuur van Chi na". De onder bevel van generaal Lioe-Po-Tsjang staande commu nistische strijdkrachten worden uit bepaalde poskles ten Oosten van de spoorweg tussen Kanton en Hankou teruggetrokken. Meer naar het Noorden hand haven de communistische troepen zich in hun s'ellingen ten oosten van Tsjangisja, de hoofdstad van de provincie Hoenan. De val van Tsjangtsja wordt elk ogenblik verwacht. Te Kanton is een tele gram uit de bedreigde stad ont vangen, waarin wordt verklaard: „Wij staan op het punt om te worden afgesneden". De 500.000ste bezoeker op Sch.hol De heer J. Moerman uit .Am sterdam passeerde als 500.000ste bezoeker van dit jaar het tourni quet van Schiphol. Een boek „Ons Schiphol", twee zgn. night- bags respect van de KLM en de AOA werden de gelukkige aange boden, die met zijn vrouw, twe# dochtertjes en een vriendinnetje een vacantietripje naar de lucht haven maakten. Dezelfde dag een jaar geleden was het aantal be zoekers 400.000. ZAL DE DAG VAN VANDAAG in. derdaad de grote dag blijken te zijn in het conflict tussen Neder land en de Republiek Indonesië? Zal er eindelijk een einde komen aan de schier ondragelijk worden de bezorgdheid, die tienduizenden moeders en vaders met zich rond dragen over het lot van hun in In. donesië vertoevende jongens? Het zal in ieder geval zo zijn, dat ve len de berichten dat het bevel tot het staken van het vuren vandaag gegeven wordt, azn velen 'n zeke re opluchting zal geven Toen in December het conflict uitbrak, stel den we de vraag: „Hoe krijgen we het losgebroken oorlogsbeest weer in zijn hok" Het heeft moeite genoeg geüost En het is nog niet zo ver Maar het heeft er op het ogenblik alle schijn van, dat het binnen afzienbare tijd zo ver zal komen We menen dit te kunnen schrijven, zonder ons schuldig te maken aan overdreven optimisme Dat is trouwens iets. dat we in het conflict wel hebben ver leerd Er is immers al eerder een order tot het staken van het vuren uitgevaardigd en het resultaat daarvan was niet bijster greo: Wat dat betreft, zouden we zelfs wan trouwend tegenover het nieuwe be vel kunnen staan Er is echter in middels iets veranderd De Republiek Indonesië heeft uit de gebeurtenissen evenzeer als het Koninkrijk der Nederlanden ge leerd, dat het in beider belang is, de rede boven het geweld te laten spreken Het Nederlandse volk besefte dat eerst niet maar evenzeer was de Republiek vervuld van een al dan niet gemotiveerd wantrouwen tegen al wat Nederlands was En nog is het wantrouwen niet ten volle weggenomen Wie uitlatingen leest van een man als Palar, toch waarlijk niet de eerste de beste, be seft, dat er maar we'nV b<-: e gebeuren, om van een goed demo craat een fel terrorist te maken We willen echter vandaag ook de zonnezij opzoeken Er komen ande re uitingen, die ons met hoop ver vullen We hebben hier het oog od de verklaringen, die zowel van Npder. landse zijde door dr van Royen als van Indonesische zijde door dr Mo hammed Rum zijn afgelegd Uit bei de verklaringen bleek dat uit de moeizaam gevoerde onderharde- lingen onder de voortreffelijke lei ding van de heer Van Royen een sfeer van vertrouwen is ontstaan Het heeft er de schijn van. dat men eikaars bedoelingen leert waarderen en begrijpen Dit is het eerst nodige En we kunnen wat dat betreft gerust de hand in eigen boezem steken We hebben het wat dat betreft, de Indonesische part ners niet gemakkelijk gemaakt Beter dan ons te verdiepen In ge maakte fouten, is het de vraag te stellen, hoe het nu in de naaste toekomst zal gaan We hebben naar aanleiding van het gebeuren in Su riname vorige week in een artikel nog de vraag gesteld, of het Parle. ment en met name de niet progres sieve leden er van, nog steeds niet hebben begrepen dat de tijd voor bij is. dat we aan koloniën onze wil konden opleggen Hetzelfde geltd in nog veel sterker mate voor Indonesië Omdat het van de men sen die er over willen debatteren niet de bedoeling is. de regering voort te stuwen Ze willen alleen remmend werken En dat kan ln de phase, waarin het conflict nu verkeert, alleen maar kwaad doen Er Is in dit conflict reeds te veel bloed vergoten v Z weerbericht AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met nog hier en daar enkele buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde Noord-Westelijke wind, overigens matige tot. krachtige, maar ge leidelijk afnemende wind tuss< West en Noord-West. Tamel' koel^weer.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1