Duistere toekomst voor het Langedijker tuinbouwdistrict? C. J. KLUGT sidoiiiiis de* Weinig medewerking van de Duitse autoriteiten Ongunstige loop van zaken aan de veilingen Motoren ronkten door West-Friesland Competitie-rit van NMC een groot succes Tom de Mun k HENGELSPORT huwelijk J. de BAKKER R. F. Weslerkamp Afwezig De KING-K0NG en de ARABIEREN VOCTOI^IA TMilïiK Na regen komt zonneschijn 101 Theater Bestemming Tokio De vele tuinbouwers, met wie we de toestand op tuinbouw gebied nog al eens bespreken, zien de toekomst voor het tuin dersbedrijf over het algemeen maar duister in. Eigenlijk wil dl: nog niet veel zeggen: in de eerste plaats, omdat het nie mand gegeven is de toekomst te voorspellen, tweedens, om dat het tulndersbedrijf meer dan vele andere afhankelijk is van zeer veel factoren van verschillende aard. De kijk. die de pessimisten op de re- sul-aten van het tulndersbe drijf hebben, wordt o.i. dan ook voor een belangrijk deel bepaald door het huidige ver loop op de groenteveilingen. Men is dan. vooral als het daar slecht gaat. zo lich' geneigd te veronderstellen, dat in het bij zonder door bij zijn oordeel de fac'oren te laten meespreken, die oorzaak zijn van de on gunstige uitkomsten der laat ste maanden, er binnen afzien bare tijd geen verbetering mag worden verwacht. Hetzelfde verschijnsel merkt men op. als het goed gaat: velen doen dan alsof die 'oestand van besten dige aard is. wat dan de nood zakelijke onaangename conse quenties tot gevolg heeft. Er zijn er ech'er ook. die an ders redeneren. Die groep treft men meestal onder de ouderen aan, tuinders dus, die een rijkere ervaring hebben. Ze weten ons 'e vertellen, dat het in de tuinbouw al'ijd op en neer is gegaan, dat er ups en downs zijn geweest en dar achter de wolken toch altijd de zon heeft geschenen. We ge loven. dat deze het aan het rech te eind hebben, waarbij we niet verhelen er bij te zeggen, dat 't velen Ouden van Dagen onder de tuinders is aan re zien, dat ze hun gehele leven hard hebben gewerkt en ze met min of meer grote zorg de dae tegemoet zien. waarop ze het bijltje er helemaal zullen moeten bij neerleggen, om da- de krachten hun begeven. als we onze sociale gevoelens dan lieten snreken, dan zouden we oomerken, dat daaruit blijkt, dat er toch nog wel iets ontbreekt aan de gerech'igheld. die men als eis mag stellen aan een chris telüke samenleving. Aan Langedljk is men nu weer ln een toestand gekomen, waarbij men een en ander aan zijn, ook aan zijn sociaal, gees'esoog lm voorbijgaan. Gedurende de gehele campagne, die met Mei fceg m. zün de vroege aardaDpelen tegen e°n lage prijs verkocht, de vroege koolsoorten hebben het. nog niet' best gedaan, er is n.1. al heel wat doorgedraaid en voor de nateelt ziln de verwachhngen niet hoog gespannen. De winterkool heeft van de droogte te lijden en som migen vrezen voor de uitkoms en hiervan niet het beste. Van hel beschikbare bedrag, dat naar Duitsland aan tuinbouwproducten mocht worden uitgevoerd, hebben de Langedijker tuinbouwers zo goed als niet geprofi'eerd. E.i zo is er meer, wat de oesslmisten aanleiding geeft to- hun sombe re toekomstbespiegelingen. BELEMMERINGEN Leerzaam is intussen de no-a. die Minis'er Stikker aan de Twee de Kamer heeft aangeboden en waarvan vooral voor de tuinbouw da- gedeelte van belang is, dat handel: over de handel met Duitsland. Genoemde minis'er consta'eert. dat het wederzijdse handelsverkeer een veel grotere vlucht had kunnen nemen, indien nie' bij herhaling daaraan door de autori-eiten in Duitsland be lemmeringen ln de weg waren g? leed. Stel daar'egenover onze houding: aan de eis tot vergoe ding van oorlogs en bez&'tings- schade 'en bedrage van 20 milli- ard gulden wordt niet angstvallig vas'gehouden, gezien de huidige economische moeilijkheden van Duitsland. De 1600 millioen gul den. die onze geldschie'ers vroe ger in Duitse ondernemingen hebben gestoken, weroen geen een' ren'e af. Ook hierbij laat Nederland van zijn loyale houding Wijken, door er genoegen mee te nemen. De geallieerde autoritei'en eisen, dat de handelspolitiek op de dollar is gerich". zodat ons land met ziin zachte valu'a. niet of moeilijk van Duisland kan kopen. Verder zijn weer de in- vcerrech'en ingevoerd op basis van het autonome tarief van '38. Is het wonder, da: onze regering in de hier in het kort geschetste gang van zaken een autarkisch swreven ziet. dat te vergelijken is met de maatregelen, die Duits land gewoon was te nemen onder het Hitler-regiem! Schamper zou den we hier kunnen opmerken: „Van je vrienden moet je het maar hebben!" Immers staat bo ven allen twijfel, dat een gezonde toestand in de Nederlandse tuin bouw eerst dan kan ontstaan, als 'n belangrijk deel van zijn pro ducten naar Duitsland kan wor den uitgevoerd. Hoe ls het daarmee de laatste tijd gesteld? Het eenstemmig ant woord der minders op deze vraag luidt: slecht. Men is "hans in de tuinbouw op het hoogste punt der aanvoeren aan de veilingen aangeland, zodat de binnenland se markt op verre na niet alles kan opnemen. De aanvoer van \troege aardappelen begint te ver minderen, maar die der sluitkool. uien, bonen, bieten neemt toe. Voor de telers van deze producen is uitvoer naar Duitsland 'er verkrijging van een lonende prijs een eerste vereiste. Doch de vraag naar onze groenten door Dui sland bleef vrijwel minimaal. Voor de Langedijker tuinbouw komt hierbij in de eerste plaats de vraag naar voren. hoe het met de afzet van de aangevoerde rode kool staat. De binnenlandse markt was al spoedig verzadigd en het buitenland ^r>eg 'e weinig om de prijs 'ot old<">ende hoo^'e 'e brengen. Zolang Duitsland nog voldoende betrok (maar dat heeft maar kort geduurd) kon nog ruim 15 gulden worden gemaakt, doch 'oen dit ophield, zak'e de prils tof 6 gulden per 100 kg., terwijl een belangrijk gedeel'e onverkocht bleef, zodat weer voor veevoer moest worden verkocht. Ook met de witte kool liep het niet van een leien dakje. Zolang er een belangrijk gedeelte naar Frankrijk kon worden uitgevoerd, konden behoorlijke prijzen worden gemaakt, maar zodra de Franse markten waren verzadigd, was 't met die behoorlijke prijzen ge daan. Prijzen van 12 en 13 gulden liepen tot 6 gulden terug en een belangrijk gedeelte bleef ook van dit product onverkocht. Men pro beerde het een volgende markt dag dan maar weer. wat dan al of niet een be'ere uitkomst gaf. al naar gelang de handel meer of minder orders had ontvangen De aanvoer van gele kool is kleiner dan van witte en rode. zodat die gemakkelijker kan wor den opeenomen. De prijzen blij ven echter-, gezien deze geringe aanvoer, toch te laag: de laatste dagen bracht ze van 6.50 tot 8.80 op. Tuinbonen moesten voor de mi nimumprijs van 4 gulden van de hand worden gedaan. Rabarber, waarvan de aanvoer sterk aan het verminderen ls. bracht van 5 tot ongeveer 7 gul den op. Slabonen. die een week geleden nog voor ongeveer 60 gulden wer den verkocht, deden de laatste daeen gemiddeld 39 gulden De bes e soort bloemkool werd voor 30 tot 32 gulden verkocht, de daarop volgende kwaliteit voor 23 tot 25 gulden. Tomaten brachten voor A 46. voor B 44 en voor C 40 gulden op. De Eerstelingen onder de aard- anpels golden 5.50 tot 8 gulden, de drielingen 4.20 tot 5.90. Blauwe Eigenheimers 6 40 tot 7.80. Bint jes 6.40 tot 7.40. alle prijzen, die voor een rendabele uitkomst te laag zijn. NIEUWE NIEDORP De door de Niedorper Mo'orclub (N.M.C.) georganiseerde cömpeti'ierit voor de afdeling Noord Holland Noord is een groot succes geworden, 'n Kleine 70 rijders hebben een sportieve s-.rijd geleverd om de vele zeer fraaie prijzen, welke waren door verschillende lns el- lingen, firma's en particulieren. Al vrij vroeg werden de langsla pers (zo de Zondagse gewoonte!) vroeg-ijdig gewekt door BMW- gebrul en DKWtjes-gekne'ter. Een speciale attractie vormde G Dupont met zijn race JLO, „be mand" met zijn dapper 8-jarig zoontje ln echt rennerscostuum. De s'art voor de Prins Maurits verliep ondanks de grote belang stelling bijzonder vlot. Eerste weg rechts, de Wes'erweg in en zo ging het via de Schagerwaard, pi'V-v,nrn T.nnsredilk. Heer Hu- gowaaro, jclm^suiucjc, kj aam eu eer, serie kleine weggetjes weer naar N. Niedorp. Op dit. eerste traject van 71 km. vielen al ver scheiden slachtoffers; de een met pech, terwijl een ander van de goede weg geraakt was. De rust werd nuttig besteed door de In wendige mens eventjes geduchht te versterken. Bij de start voor het tweede traject was het in*us- sen beginnen e regenen; hoe wel kom ook voor velen, hier kwam het niet bes: gelegen. Motorrij ders laten zich niet spoedig door slecht weer afschrikken, ook de duopassagiers(s'ers) lieten zich niet kennen, dus werd welgemoed aan de 76 km. begonnen. Door de regen en het wat lastige ge deelte vielen er nu meer s raf- punten dan bij de ochtendrit. Goed op tijd kwamen de knalpot ridders weer op hun basis :erug en kon 't bestuur „eventjes" uit rekenen wie wel de overwinnaars van de diverse klassen waren ge worden Groot was de spanning toen het moment daar wat dat burgemeeser Baken de uitslag be kend kon maken. De team-prijs werd gewonnen door Motorclub Enkhuizen met 104 pun en. 2de werd N. Niedorp met 121 punten; 3de Alkmaar met 131 punen: 4de Schermer- horn met 136 pun en. In de tour-klasse licht werd R. Meyer eerste met 44 pun en. De rest had teveel strafpun en om voor een prijs tn aanmerking te komen. Al nie- veel be er verging het de klasse Tour zwaar. Hier ging G. v. d. Stok N. Niedorp met 44 punten me: de eerste prijs strijken. P. Bakker Langereis kreeg met 103 punten de -weede prijs. Rest ook te veel srafpun- ten voor een prijs. In de lichte Sport klasse is nog flink strijd geleverd. Had na de eerste rit M. Reek nog een beste kans op de eerste plaats, fout rijden kwam hem op 50 strafpunten te s'aan. waarmee hij de zege verspeelde. Nu werd eerste: J. Danuma Oostwoud 39 p.: 2 G. de Vries N. Niedorp 51 p.; 3. J. de Booij Alkmaar 58 p.; 4. J Stammes N. Niedorp 67 p.; 5. M. Reek Heiioo 74 p.; 6. C. J. Visman Texel 82 p.; 7. C. Schip per Hem 196 p. Boodschaptassen In leer I 14.50 In linnen f 9.50 Eigen ontwerp Eigen atelier Zilverstr. 2, Tel. 4759 X Ratme keuze X Grootste sortering X Laagste prijs X Deskundig advies Speciaalzaak In alle Hengelsportartikelen HEKELSTRAAT 10 Verreweg de felste strijd werd in de zware sport-klasse gestre den. In deze sterk bezette klasse kwamen heel „zware" mannen aan de start, die in dit soort rit ten „goed uigekookt" zijn. Dat niettemin er niet één in slaagde zonder strafpunten de finish te bereiken is een compliment voor de ui'zetter. Het duo A. en P. Ple vier van Oterleek handhaafde zijn faam en ging strijken met de bij zonder fraaie eerste prijs: de mo torrijder op zilveren zuil. (18 p.). 2 C. Butter Alkmaar 22 p.; 8. M. Dekker N. Niedorp 26 p.; 4. L. Bood Bergen 30 p.; 5. W. de Wit Purmerend 32; 7. W. Coljee Alk maar 38 p.; 8. C. J. Zoon Bergen 41 p.; 9. J. Julius Enkhulzen 42 p. 10. A. Smit Lutjewinkel 44 p.; 11. C. Blokker Texel 46 p., 12. J. Ba ken Callantsoog 47 p.; 13. P. van Ieperen Oost woud 50 p.; 14. J Stekelbos O erleek 55 p. Het vele werk voor een derge lijke rit te organiseren is niet vergeefs geweest, er ls genoten van goede motorsport. De N.M.C. kan met trots op deze dag terug zien. ONGELUKKIGE VAL. Gistermorgen om 8 uur liep een 56-jarige heer van W. uit Alk maar op de Bergerbrug. Hij meen de iets achter zich te horen en keek cm. Daarbij is hij vermoede lijk uitgegleden en kwam zo onge lukkig te vallen, dat hij met een bovenbeenbreuk naar het Cen traal Ziekenhuis moest worden ver voerd. VERWISSELING VAN FIETS Maandagmorgen is bij het Dist ributiekantoor op de Oudegrach: een verkeerde fles meegenomen. Deze fiets was nog zo goed als nieuw. Ook he. achtergelaten exemplaar verkeerde in prima staat. Wil degene, die deze ver keerde fiets heeft meegenomen, zich zo spoedig mogelijk met de recherche in verbinding s ellen, opdat omwisseling kan plaats vinden? BRAND IN AUTO. In de nacht van Woensdag op Donderdag bemerkte de bestuur der van ^en au o, die op de Ka naaldijk reed, dat er kortsluiting en begin van brand was ontstaan. Hij ze.te de auto aan de kant en bluste het vuut. Daarna meldde hij het gebeurde aan de politie. Toen deze arriveerde bleek het vuur nog niet geheel geblust. De politie heeft toen aan deze brand definitief een einde gemaak. HEEFT GOUDEN KOETS VERTRAGING? Naar „Het Vrije Volk" weet té melden bes aat de mogelijkheid, dat de Gouden Koets die vandaag van Harlingen naar Den Helder zou worden overgebracht, nog in Friesland zal blijven wegens onguh stig weer. Hierdoor zou de over tocht van Harlingen naar Nieuwe diep worden uitgesteld. Het is dan uiteraard de vraag, of de tentoon stelling van de Gouden Koets Za terdag wel in Alkmaar geopend kan worden. Heer, ruim 40 jaar zoekt kennismaking met dame, pl m 35 jaar, in Alkmaar of directe omgeving Brieven onder no 892 bu reau van dit blad INSTITUUT Roggeveen en Gootjes Westerweg 17 Alkmaar Telef 2881 Medio Augustus en 1 September beginnen nieuwe clubs voor: Practijkdiploma Boekhouden ook speciale repetitieclubs voor afgewezenen Aanmelding en inlich tingen dagelijks Het instituut met volledig bevoegde docenten! Heilgymnast -Masseur Practijk Hervat van 6 tot 15 Augustus T«l. 2429 Vanaf Vrijdag 5 Augustus: kay aldridge en CLAYTON MOORS in de super-sensatle-film: le DEEL: (Centrafilm) De wraak der Toeareqs Dagelijks 8 uur Zondag 2. 5 en G u Toegang 14 jaar Vanaf Vrijdag 5 Augustus De grootste sterrenparade: in technicolor met ROBERT WALKER VAN HEFLIN DOROTHY PATRICK eva 14 jaar Gebaseerd op het leven er muziek van JEROME KERN Voorstellingen dagelijks om 8 uur I Zaterdags 7 uur en 9,30 uur Zondags 2 uur 4,30, 7 en 9.30 uur Woensdag 2.30 uur Vanaf Vrijdag 5 Augustus CARY GRANT JOHN GARFIELD DANE CLARK ln 14 jaar Eén der spannendste en gevaar volste spionnagetochten ooit ln de geschiedenis uitgevoerd Voorstellingen -dagelijks om 8 uur Zaterdag 7 uur en 9,30 uur Zondag 2, 4,30, 7 en 9.30 uur Woensdag 2,30 uur Matlné Dagelijks telef 364, tussen 11 en 1 r Zondags uitsluitend vanaf 1,30 uur Vrijdag 5 Aug bestaat onze zaak 50 jaar Tijdens onze jubileum verkoop stel len wij erg veel prijs op Uw bezoek Voor dit jubileum hebben wij dank zij de welwillende medewerking der Nederlandse fabrikanten een grote verscheidenheid van artike len kunnen samenbrengen waarop wij met recht trots zijn. Let goed op! De kranten die wij verspreiden zijn genummerd. Vrijdag 12 Aug. maken wij de nummers bekend die recht geven op verschillende froaie prijzen die wij gedurende deze week beschikbaar stellen. Onze jubileumverkoop begint Maandag 8 Aug. 'smiddags om 2 uur speciale tapijtzaak: mient 19 speciale beddenzaak*. laat, hoek choorstraat

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4