Tri N.-HOLLANDSE PERS 1945 Aflossing troepen in West Geen bevoorrechting boven mannen in Indonesië efen en drinken Jaarlijks gaan honderden millioenen verloren KORT maar UUHTIG Aantal slachtoffers in Ecuador nog belangrijk groter Pokken op de „Grote Beer" De verdediging van Europa „Monty" op de wip Snelheidsrecord Dageraad 5e JAARGANG Nr. 1610 Naar aanleiding van vragen, die gerezen zijn inzake de aflossing van de troepen van de Kon Land macht in de Ned Antillen en Su riname, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Als algemeen beginsel geldt, dat de dienstplichtigen, die hun dienst vervullen in de Ned Antillen en Suriname onder toch al gunstiger omstandigheden dan het geval is in Indonesië, in verband met het streven naar gelijkheid van tijds- HERRIJZEND VENLO Het beroemde Romerhuis te Venlo, dat in renaissancestijl werd gebouwd, is een van de weinige historische gebou wen, dat door de oorlogshandelingen niet geheel werd verwoest. Dit is een wonder, want het historische gebouw ligt temidden van een puinzee. Het gedeeltelijk gerestaureerde Romerhuis vocale sons.en zijn gewent voor het publiek op te treden, en ontvangen daartoe regelmatig uitnodigingen, maar het zal niet veel voorkomen, dat een concert en ora'orlumzangeres. zoals An- kie van Wickevoort Crommelln, een schrijven ontvangt van de ycrende inhoud: „Juffrouw", Ik hoorde dat U OOk op bruiloften zingt en daar wij binnenkort 25 jaar ge -ouwd ziin eeven wij een a- vondje. Een hannonika is er al. en mijn zoon zeg-, nu nog een kroener en geeft U dan even op wat het kost, de buren komen.ook en na afloop ha len we nog wat geld op. U drinken en iemand zal U wel naar huls brengen 's nachts. EEN GOEDE VANGST ~*)e haringlogger Sch. 8 bracht in Srheveningen een tonijn aan de markt Het gewicht van deze vis werd door vis handelaren op 250 kg geschat. duur van de militaire dienst in de verschillende overzeese gebiedsde len, eenzelfde lijd onder de wape nen moeten blijven als overeen komstige categorieën dienstplich tigen in Indonesië Ten aanzien van de thans in de Nederlandse Antillen en Surina me verblijvende militairen kan in het algemeen worden vermeld, dat. dat de in het eers:e kwartaal 1948 vertrokken groepen zullen worden afgelost in eerste kwar taal 1950 De in Juni en Juli 1948 verrtokken groepen in het derde kwartaal 1950 en de ln November en December 1948 en Januari '49 vertrokken groepen in het eerste kwartaal 1951 Aangezien geen speciale troe penschepen naar deze gebieden varen, doch het vervoer geschiedt met de normale lijnschepen en derhalve afhankelijk is van de be schikbare ruftn'.e, kunnen geen de finiiieve data worden opgegeven KONINKLIJKE LANDMACHT BIEDT PRINSES IRENE VERJAARSGE SCHENKEN AAN. In 1947 was het een deputatie van alle strijdkrachten, in 1948 een deputatie van de Koninklijke Marine en ditmaal een afvaardiging van de Landmacht, die prinses Irene voor haar .verjaardag een cassette met tafelzilver aanbood. De koningin, de vier prinsesjes en het hoofd van de de putatie, de eerste luitenant J. F. C. Toelen, drager van de militaire Willems orde, rond de casette. Bestrijding van veeziekten Op het internationale veeartse nij kundige congres te Londen is aangedrongen op het oprichten van een veterinaire wereldorgani satie voor de bestrijding van vee- SCHOK VOOR EEN ZAKKEN. ROLLER Een zakkenroller, die te Berijn te recht stond, verklaarde aan de rechter, dat hij er toe was ovegegaan zich bij de politie aan te geven nadat hij in een door hem gerolde portefeuille een lief desbrief van zijn eigen vrouw had aan getroffen. AUTOBUS MET KINDEREN DOOR TREIN GEGREPEN Zestien kinderen z!]n om het leven gekomen doordat een autobus, waar mede een vacantiereisje werd gemaakt, op een overweg bij Schlesbusch in de buurt van Leverkussen door een trein werd gegrepen. Een en twintig andere van de in totaal tachtig kinderen, die zich in het voertuig bevonden, werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. OPHEFFING AUSTRALISCHE BOYCOT VERWACHT De opheffing van de boycot op Ne derlandse schepen door Australische ha venarbeiders zal misschien een van de eerste hesluiten zijn van de nieuwq"ko- zen federale Taad van havenarbeiders, aldus deelde de heer J, Lonerqan, pre sident van deze raad. heden wd». qematigden behaalden een meerderheid in de kortgeleden gehouden verkiezin gen. BIJ SP*"T- E w*r*rrr OERAAKT EN VERDRONKEN ^/fo^ririaïrmorren vond men ln de FEnhaven te Rot'erdam het s'offpi'ik overschot van de 7 1a- jMpp F-^el Fchlidwach'. Het jon- getie vas setf®ri 4 Auffus'us ver pik. "Mon ve-moedt, dat de Jon gen bij het spelen te wa'er Is ge raakt. BÜ het «me''en on balken ln de le 'nsteekhaven 1n de Snaanse noider Maandagavond de 6 Ja rige Pieter Tuk u't R'dam 'e water geraak' en verdronken. De rivierpolitie dregde geruime tijd. doch tot op heden zonder re sul1 a at. Ouders, let on Uw kinderen! ziekten, die de voedselproductie verminderen Ongeveer een duizendtal afge vaardigden uit 53 landen wonen dit congres bij, dat bijeengeroepen is om zich op een centraal onder werp te concentreren de rol, die de veterinaire wetenschap en praktijk kan vervullen bij de ver hoging van de Internationale voed selproductie Indien de beheersing van vee ziekten op wereldbasis zou kun nen worden georganiseerd, lijdt t geen twijfel, dat, met de kennis waarover wij op het ogenblik be schikken, de hoeveelheid zuivel- en vleesproducten voor menselij - le consumptie geweldig kan ver meerderen Het verlies aan mense lijke voedingstoffen in de gehele wereld als gevolg van ziekten on der dieren die te voorkomen ge weest waren, moet ieder Jaar mil lioenen tonnen belopen De veeartsenijkundigen hadden een krachtige Internationale orga nlsatie nodig naar het voorbeeld van de wereldgezondheidsorgani satie Op het congres \yerd verklaard, dat een drietal veeziekten jaarlijks ln Groot Brittannië alleen reeds een verlies van driehonderd mil- lioen gulden aan melk en andere producten veroorzaakt Twee dezer ziekten, namelijk tu berculose en besmettelijke misge boorte kunnen een gevaar vormen ovor de mensen, die met het vee ln contact komen en zijn erfelijk De derde ziekter uierziekte, kan onder controle gebracht worden Een Noordamerikaanse diplomaat die zojuisst was teruggekeerd van de streek waar de rampzalige aard beving heeft gewoed verklaarde, dat het aantal slachtoffers veel groter is dan tot dusver officieel is opgegeven Hij zei. dai de volle dige opgave mogelijk aan de 10,000 doden zal toekomen De helft van de verwoeste stad Pelileo glijdt, volgens hem. lang zaam naar beneden een dal in Ve le overelvenden van de ramp ster ven nog aan koudvuur De Noordamerikaanse hulpmfSsie die uit Panama ln Ecuador ls aan gekomen, meldt, dat thans genoeg- medische voorraden aanwezig zijn Het grootste gevaar, dat de over levenden nog bedreigt is longont steking, omdat veel mensen de nacht zonder dekens In de open lucht moeten doorbrengen Een vrouw, die na vijf dagen uit een ruïne te Pelileo werd gered, vroeg eerst om water en onmiddel lijk daarop wilde zij weten hoe laat het was Vier viermotorige vliegtuigen zijn ui; Buenos Aires naar Ecuador ver MONTGOMERY IS HET EENS MET DE LATTRE DE TASSIGNY Naar vernomen wordt, heeft de perschef van de permanente com missie van de landen van het pact van Brussel te Londen meegedeeld dat veldmaarschalk Mon-gomery volkomen accoord gaat met de verklaring van generaal de Lattre de Tasslgny, die hij gezien had voor zij werd gepubliceerd Naar de mening van de veldmaarschalk was hiertaan niets toe te voegen Quarantaine waarschijnlijk onnodig Herinenting der bevolking echter wel De inspecteur geneeskundige dienst der Kon Landmacht heeft naar aanleiding van de pokken op De Grote Beer verklaard, dat de berichten die men tot nu toe van de Grote Beer kreeg geruststel lend zijn De paiënt, bij wie pok ken geconstateerd werd ls in be vredigende conditie Zaterdag in Colombo in een ziekenhuis opge nomen en slnddien zijn geen nleu we gevallen gemeld Het begint De permanente commissie van de Westeuropese Unie heeft naar aanleiding van persberichten, als zou er tussen veldmaarschalk Montgomery en de Franse gene raal Jean de Lattre de Tasslgny 'n verschil van mening bestaan over de te volgen strategie in geval van een conflict in Europa eenverkla ring van laatstgenoemde generaal uitgegeven, waarin hij zegt: Ik kan geen bijzonderheden meede len over het werk dat wij doen (te Fontainebleau, het militaire hoofd kwartier van de Westerse Unie), maar ik wil van de gelegenheid gebruik maken door u te zeggen, dat de verklaringen als zou veld maarschalk Montgomery er voor stander van ziin de defensie (van de Westerse Unie) buiten het con tinent terug te trekken, geheel on gegrond zijn Dii was heel natuurlijk, maar ik kan met beslistheid zeggen, dat al le leden van onze commissie en haar voorzitter het steeds als hun taak hebben beschouwd een doel treffende verdediging tot stand te brengen van alle gebieden van de landen van het pact van Brus sel Generaal de Lattre de Tasslgny is opperbevelhebber van de land strijdkrachten der Westerse Unie Het met grote oplaag verschij nende Britse blad Sunday Express publiceerde gisteren op de voor pagina een artikel van zijn mllital re medewerker volgens hetwelk Montgomery een zeer ernstig ver schil van mening met de Lattre de Tasslgny had en scherpzinnige Amsterdams Jeugdorkest speelt op tentoonstelling. Op de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" zal het Amsterdamse Jeugd- orkes o.l.v. de heer W. Gehrelj con certeren. Een jeugdige celliste tij dens een der laatste repetities. waarnemers van oordeel waren, dat hij nle tveel langer zou kun nen aanblijven als hoogste militai re bevelhebber van de landen der Westerse Unie Chinese communisten rukken op in acht richtingen De communistische opperbe velhebber Tsjoe Teh heeft, naar gemeld wordt, alje be schikbare manschappen ln de strijd geworpen voor een op mars ln acht richtingen op 'n front van twee duizend kilo meter In gewoonlijk welinge lichte Chinese kringen wordt gezegd daï Tsjoe spoedig een coalitieregering wil vormen Het offensief strekt zich uit van Noordwestchina in een grote boog zuid- en oostwaarts naar de kust van Foekien, te genover het eiland Formosa, waar generaal Tsjang Kal Sjek zijn hoofdkwartier heeft Het wordt waarschijnlijk ge acht dat de troepen, die optrek ken naar Foetsjou aan de kust van Foekien, deze plaats als springplank zullen gebrui ken voor een invasie in For mosa, dat 240 km uit de kust ligt Een groot dee van de na tionalistische strijdkrachten is o phet eiland geStationneerd DICK SCHERMER WIL WOENSDAGAVOND STARTEN Dlck Schermer, die zijn poging om het Kanaal over te zwemmen gisteren 10 dagen uitstelde, heeft zijn plan thans weer gewijzigd Hij heeft zijn trainer Plet Ooms verzocht naar Calais te komen, aangezien de omstandigheden gunstig lijken om Woensdagavond ongeveer half zeven te starten reeds minder waarschijnlijk te worden, dat voor vertrek uit Ba tavia nog andere gevallen besmet zijn Wel bestaat naturlijk enige kans, dat de zieke zelf aan boord nog anderen besmet heeft Deze kans is echter gelukkig gerin^ In de eerste plaats is de ziekte spoedig na het uitbreken ontdekt waarna de patiënt natuurlijk on middellijk is geïsoleerd Bovendien kan men er zeker van zijn, dat, gewaarschuwd door het voorgeval lene op de Kota Inten de opva renden van de Grote Bee^ terdege zijn gecontroleerd op hun vacci natie tegen pokken Vanzelfsprekend zullen ten aan zien van de Grote Beer wederom alle maatregelen genomen worden om zowel de opvarenden als de Nederlandse bevolking tegen pok- kengevaar te beschermen Indien zich geen nieuwe geval len voordoen, zal, naar het zich laat aanzien, een quarantaine waarschijnlijk ijiet nodig zijn Ko m ener nog nieuwe gevallen voor. dan zal men naar de wettelijk voorgeschreven Quarantainebepa lingen moeten handelen Veilig heidshalve worden voorts een arts hygiënist en een aantal verpleeg sters per vliegtuig naar Cairo ge stuurd. om de medische staf van de Grote Beer bij te staan wan neer dit nodig mocht zijn Wel wordt ieder Nederlander, die reeds ingeëfit ls. aangeraden zich te laten herinenten Laat voor al uw kinderen beneden de twee jaar Inenten daar dan geen ge- vara voor encephalltls aanwezig is Naar wij van de zijde der NV Philips gloeilampenfabriek te Eind hoven vernemen is het deze fa briek niet mogelijk op korte ter mijn de aparatuur te leveren voor het meten van de snelheid bij de recordpoging door majoor Flinter man De NV Philips ls wel ln staat na een langere tijd van voorberel ding en proefnemingen het nodi ge instrumentarium ter beschik king te stellen Van de zijde der Kon Ned Ver voor Luchtavart vernemen wij naar aanleiding van het boven staande, dat deze vereniging vast besloten ls alles in h-t werk te s'el len ook de snelheidsrecordpoging op de aangegeven datum van 24 Augustus) te laten doorgaan Zij heeft daraom contact opgenomen met andere instantaies ten einde tijdig de apparatuur voor de snel heidsmeting te verkrijgen trokken met 20 ton eerste hulpgcj deren, de verstrekt zijn uit het so ciale hulpfonds van Eva Peron, echgenote van de Argentijnse pre sident Deze uitrusting zou meer dan 3 millioen pesos koslen Het Argentijnse Rode Kruis heeft een speciaal fonds gevormd voor het zenden van verdere hulp naar het getroffen gebied Er zullen onder onze lezers onge twijfeld mensen te vinden zijn. die de bijeenkomst van de Ministers van Bui tenlandse Zaken in Straatsburg onbe langrijk vinden. Andere lezers zullen in de totstandkoming van een verenigd Europa zelfs een gevaar zien en onder stellen, dat dit verenigd Europa gekant is tegen het statenblok, dat zich onder leiding van Rusland heeft gevormd. En er is een derde groep, waartoe wij ons rekenen, die de bijeenkomst te Straats burg met vreugde begroet. Niet omdat wij behoefte hebben aan blokvorming tegenover Oo-t-Europa. Maar wel. om dat het lot van het oude Werelddeel en daarmee het lot van Nederland ons niet onverschillig laat. En het lot van dit deel van Europa hang* af van de eenheid, die er tussen de verschillende Europese landen tot stand komt. Eén zwaluw maakt nog geen zomeri En de bijeenkomst van de ministers, straks gevolgd door de bijeenkomst van de Raad van Europa, zal nog niet di rect betekenen, dat Europa een econo mische eenheid is Daarvoor is de poli- t-'e^e en f-nncns*-h-> samen'"te";r,n der onderscheidene landen te verschillend. Maar overal hreekt het begrip doori dat ieder land op zich zelf het niet meer kan bolwerken. Wanneer men hiervan overtuigd Is. en wie, die enig politiek onderschei dingsvermogen heeft. Is dat niet. moet men de eenwording van Europa wel nastreven. Al zal het nog lange tijd duren, voor het doel bereikt ls. In dat verband is het wellicht nuttig de vraag eens onder ogen te zien. of er voor Europa nog wel een kans ls. Of er misschien een ontkoombare noodzakelijk held Is een heus te maken tussen Oost en West. Anders gezegd tussen Rus- l-nd en Amerika. O.l. ïs die mogelijkheid er. Europa ts de laatste vijftig jaren in de verdruk king oekomen. omdat het anderen de mogelijkheid heeft gegeven te profite ren van alle moqelijke uitvindingen die Europe-e geleerden hebben qedaan. En nu is Europa in de minderheid gekomen Haar eigen wapenen worden tenen haar qebruikt en ze heeft maar een be trekkelijk gering aantal inwoners en een nog geringer stuk orond. waarop de mensen ooeenqehoopt zitten. Indien men de zaak uitsluitend uit materialistisch standpunt zou bezien, zou men geneigd zijn te wanhopen aan Europa's toe komst. Maar er Is nog iets anders. Er ls ook de Europese geest. Een ocest die niet verloren kan en mag gaan. We geloven dat de stichting van een Euro pese statenbond het middel Is om die qeest te behouderf. Om baar vrij te houden van Russische, maar evenzeer van Amerikaanse invloeden. Hoe moei lijk vooral het laagste zal zijn. Europa heeft In de wereld een slechte naam gekreqen. Toestanden, zoals die voorheen alleen op de Balkan voorkwa men. politiek gesproken dan. waren In de laatste jaren in geheel Europa sche ring en Inslag. De volkeren, die oor spronkelijk door Europeanen gekoloni seerd werden, kijken op ons neer en be droeven zich over de hopeloze ver deeldheid van Europa. Os-er de dwaze oorlogszucht, die ons nu al een kwart eeuw heeft bezeten. Moge In Straats burg de dageraad van bevrijding be ginnen door te breken en ons het besef bijbrengen, dat er Juist voor Europa in deze tijd nog een taak weggelegd is. v. Z. ARBEIDER VERDRONKEN De 29 jarige arbeider van de Holland—Nau:lc werf te Haarlem, J de Groot, die werkzaam was met spanschroeven op een op de hel ling liggende Rijnaak, „werd door onopgehelderde oorzaak door zulk een spanschroef ln het gelaat ge troffen, waardoor hij achterover in het Spaarne sloeg Direct wer den pogingen in het werk gesteld om de man te redden, doch hij was onder een aan de wal liggend schip geraakt Toen dit verplaatst was kon slechts zijn lijk worden opgehaald weerbericht NOG VRIJ KOEL Koude nacht met weinig bewol king Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking met la-er voornamelijk in de noordelijke helft van het land enige lichte rs gen Weinig verandering in tem peratuur Woensdag 10 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder": Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen /0.S0 per week 1.23 per maand 3.65 p. kwarf. by vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct. By contract aanzleniyke korting. Verantw. redacteur* J. r. Zoonen Bureau, Ridder,traat hoek Oudegrach» Tel. K 2200 397t

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1