Ikmaafiiei' 1 Herstel van vertrouwen het belangrijkste resultaat Grootste probleem is het „Probleem Romme" 5e JAARGANG Nr. 1612 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Vrijdag 12 Augustus 1949 NIEUWS Hulpbehoevende vrouw aangevallen en getracht te verbranden Angstig avontuur op de Noordzee Scheepsbouwer steekt in z'n eentje per zeilboot Atl. Oceaan over S.S.-Generaal Knolle gearresteerd Uitgave Stichting ttDe Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar.' Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur, J. t. Zoonen Bureau, Bldderjtraat hoek Oudèaracht Tel K 2M0 3971 van dag tot dag Pr. van Royen en Moh. Hatta maken de balans op EEN ITALIAANS vissersvaartuig, dat poogde een mijn op sleeptouw te he men, is in de nabijheid van Sardinië in de lucht gevlogen. De vijf-koppige bemanning kwam om het leven. IN NOORD ANATOLIE (Turkije) aijn door overstromingen 1500 mensen dakloos geworden. 22 personen worden vermist. BIJ BLOOMINGTON in de Amerikaan se staat Tndiana is een autobus met on geveer 37 passagiers tegen een brug- hoodf gereden, over de kop geslagen en in brand gevlogen. Ten minste 15 personen zijn om het leven gekomen. REEDS VERSCHEIDEN WEKEN ter roriseren benden bavianen Noord Kenia Tot driemaal toe hebben de apen, die buitengewoon stoutmoedig en wreed zijn, inlandse dorpen aangevallen, kin deren meegesleept en gedood. De in landers verdedigen zich door voor hun hutten vergiftigde mais te strooien. Bij een dorp heeft men in twee daqen tijds 30 lijken gevonden van vergiftigde ba- vinnen. DE 71 TON METENDE clipper „Mayflower" van de - Pan American Airways. het grootte commerciële landvliegtuig ter wereld, heeft 'n nieuw record gevestigd door over de atlanti- sche Oceaan van Gander naar Londen te vliegen in 6 uur en 52 minuten, met een gemiddelde snelheid van bijna 500 k.m. per uur. EEN 54-JARIGE NEGER te Chicago James Montgomery, is na 24 jaar uit de gevangenis ontslagen, omdat ontdekt is, dat hij onschuldig veroordeeld werd De beschuldiging, dat hij een 62-jarige vrouw onteerd had. werd enkele maan den geleden weerlegd door een arts. DE 41-JARIGE FIMACTEUR James Stewart, de „ver.-tokte vrijgezel' 'van Hollywood, is in het huwelijk getreden met de 31-jarige Gloria Hatrick Mc. Lean. Het paar moest de kerk door een zij-inaang binnengaan om de menigte te ontwijken, die reeds twee uur voor de huwelijksvoltrekking «oor éc „a„„0 tneld was. DF. INVENTARIIS VAN hei voor malig Duitse concentratiekamp Vught, -waarin na de bevrijding politieke delin- cnenten zijn ondergebracht en dat se dert begin van dit jaar gebruikt werd als oewone strafoevanqenis, zal op 14 en 15 September a.s. in De IJzeren Man te Vught puhliek geveild worden. OVEREENKOMSTIG de aankondi- ginq. gedaan bii het ingaan van de zo merdienst. zal de KLM haar zomer diensten op het binnenlandse luchtnet met inqang van 1 Seotember stopzetten VOLGENS DE CORRESPONDENT te D>oaia van bet Republikeinse blad ..Pedoman" zal mr. Rum benoemd wor den tot Republikeins ambassadeur te I Karatsii. ter vervanging van de huidige gez'",t. Idham. Staakt het vuren in Palestina De veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen (de Sovjet Unie en de Oekraïne onthielden zich van stemming) een Frans Cana dese resolu'ie aangenomen, waar bij de wapenstilstandsovereen komst in Palestina wordt ver van gen door de order staakt het vu ren Dit betekent dat liet verbod op het invoeren van wapens en srijdkrachen in Israël en de Ara bische staten is opgeheven Dr. van Royen: Moh. Hatta: „Persoonlijk ben ik van mening dat het herstel van vertrouwen het belang rijkste resultaat is van de preliminaire besprekingen in Batavia", aldus luidde h?t oordeel van de in Nederland terug gekeerde Dr. van Royen, waarmede hij d.- balans van zijn verblijf van vier maanden in Indonesië opmaakte. Moh. Rum, met wie ik bijzonder goed en prettig heb samengewerkt, be- vcs igde mijn oordeel, toen hij dezer da qen zeide het g voel te hebben, dat het verbouwen inderdaad aan het terugke ken is. Het wantrouwen bestond aan belde zijden. Onzerzijds was er achter docht over de bedoelingen van de Re publikeinse leiders en indien we al aan rirmen, dat h J t bedoelingen goed wa- en. twijfelden wij aan hun vermogen om ze tot w'f kelijkheid te brengen. Aan de zijde van de Republiek was er wantrouwen in de oprechtheid van Ne derland met betrekking tot de over dracht van de souvereiniteit. Men kon maar steeds niet geloven, dat het wer kelijk zou gebeuren. Men bleef vrezen, dat er op het laatste ogenblik nog iets zou tussen beide komen dat de over dracht zou verhinderen". „Hatta verklaarde dezer dagen, dat Nederland toch vooral moest zorgen de RTC niet langer dan twee maanden i te rekken. Wellicht blijkt hieruit nog een restant van het oude wantrouwen" aldus Dr. van Royen op een drukbe zochte persconferentie op het ministerie van buitenlandse zaken. Sprekend over de order tot staking van de vijandelijkheden verklaarde dr. van Royen- „Er bestaat een wissel werking tussen de uitvoering van deze order en de RTC. Ik heb dan Pandic Nehroe en aan de secretaris.generaal van buitenlandse zaken van India dui delijk gemaakt, dat het onze vaste be doeling is, nog voor het einde van dit jaa r de souvereiniteit over-te ..dragen. Wij verwachten echter van de. Repu bliek ,dat zij de order „Slaakt bet vu ren" inderdaad zal uitvoeren. Over de druk van internationale - de verklaarde dr. van Royen: „De Jnter nationale druk kan hoogstens de zaak verhaast hebben". „De RTC kan beginnen onder gunsti ge voortekenen: behalve het herstel van het vertrouwen is er de volledige over. eenstemming die bereikt werd op de in ter_indonesische conferentie. Dit !s zeer verheugend voor de toekomst", aldus dr. Van Royen. INTERVIEW MOH. HATTA Moh. Hatta hent in een interview, dat hij Aneta toestond, verklaard, dat de Ronde Tafelconferentie volgens zijn me ning hoogstens zeven weken mag duren Hij zeide, dat het er om gaat. jdat Ne derland de zaken zo entameert,, dat ver trouwen het kenmerk van de conferen tie is. „Hoe langer gerekt wordt, hoe Om de spaarcenten van een paar oudjes Omstreeks vier uur Donderdag middag zagen bewoners van per celen aan de weg van Tilburg naar Goirle rook en vlammen tevoor schijn komen uit een tegen een huis aangebouwde schuur De om wonenden gingen het huis. dat be woond werd door het echtpaar Delich, binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een der kamers de ongeveer zestigjarige echtgenote, die gewond was aan haar hoofd De vrouw, die hulpbehoevend is en zich bijna niet kan verplaatsen zei, dat zij was aangevallen doof de 38 jarige L H C Snijders, die in het naast haar huis staande café in de kost is Deze S zou de vrouw onverhoeds hebben overval len nadat haar man en een bij het echtpaar inwonende kostgan ger met een wagen met negotie op stap waren gegaan Hij zou haar Zes Nederlanders rusten thans te Ramsgare uit na een bange nacht op zee. waarin hun jacht op een zandbank liep, een mijl uit de kust ter hoogte van Rams- gate. Woensdagavond laat raakte de motor van het zeven ton meten de jacht, Maria Lecina, onklaar, toen zij van Harwich naar Rams- gate voeren. Spoedig daarop scheurde het groo zeil en strandde het jacht. Donderdag vroeg merk ten enkele mensen aan de kust de boot op. De opvarenden zwaai den met jassen om de aandacht te trekken. Een reddingsboot uit Ramsgate kwam te hulp. Toen zij het jacht bereikte was het weer vlot gekomen. De eigenaar van 't schip, de heer Van der Haak uit Leiden, vertelde, dat het jacht vannacht twee keer op de zand bank was gelopen en telkens door de krachtige wind weer los kwam De hele toch; was ongelukkig ver lopen, zo zeide hij. „Kort nadat wij Zondag uit Den Haag vertrok ken, raakte de motor defect en dreven wij uir de koers. Inplaats van rechtstreeks naar Ramsgate te varen moesten wij Harwich aandoen om de motor te laten re pareren. Toen wij van Harwich naar Ramsgate voeren, liet de mo tor ons weer in de steek en scheurde het grootzeil door de sterke wind". De andere opvarenden van het motorjacht zijn de heren D. van der Haak, een broer van de eige naar van het Jacht, A. van der Wiel en D. Hazenoot uit- Noord- wijk en J. van Rijn en C. van der Waals uit Leiden. enige slagen op het hoofd hebben gegeven en er daarna met spaar penningen van het echtpaar zijn vandoor gegaan S heeft vermoe delijk na zijn daden brand ge sticht in de aan de woning gren zende schuur De gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht De brandweer stelde pogingen in het werk om de brand meester te worden en de politie begon onmiddellijk met het onderzoek Zij vond S in een grote kolenkist Hij heeft zich niet meer uit de voeten kunnen maken, om dat de bran dzo snel werd ontdekt S werd in verzekerde bewaring ge steld Hij had een doos bij sich, waarin zich een busje met geld be vond De brandweer kon niet verhin deren, dat het huis verbrandde Een in de schuur gestald paard en een groot aantal duiven, dat zich op de zolder van hét aan grenzende woonhuis bevond, kwa men in de vlammen om meer wantrouwen gewekt wordt". Snel Ie overdracht van de souvereiniteit noemde hij het belangrijkste punt, zeg gende, dat al het andere gemakkelijk ge regeld kan worden. Het grootste pro bleem Is „het probleem Romme", wiens tactiek politiek onstabiliteit |n Neder land v^rr^-^akt heeft". Nog steeds aardschokken In Ecuador In het door de aardbeving van vorige week geteisterde gebied van Midden Ecuador worden nog al tijd aardschokken waargenomen Acht plunderaars zijn door mili tairen neergeschoten Het Rode Kruis deelde mede, dat het dorp LIberta geheel verdwenen is in 'n door de aardbeving ontstaan ra vijn van bijna een kilometer diep In de stad Pelileo vond men on der de puinhopen van een bede huis de lijken van vijf kloosterzus ters en een aanital leerlingen ir. gebedshouding voor het al» aar ge knield SPAAK MINISTER VAN STAAT Paul Henri Spaak is benoemd tot mi nister van staat. Deze benoeming houdt in, dat de regering een beroep op Spaak kan doen om deel te nemen aan belang rnke h»9nrPki"aen, do 'f^at h?fr~ff-nd PRINSES WILHELMINA DOET INKOPEN OP DE BAZAR Te Apeldoorn heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina aan de Badhuisweg een tuin feest met bazar geopend, dat ten bate van het Leger des Heils werd georga niseerd. De opbrengst is bestemd voor de oprichting van een kinderspeel plaats van „Enkhuis". H.K.H. Prinses Wilhelmina doet aankopen aan de bazar. Naast de prinses Haar Hofdame, mevr. L. Th. de Beau fort Op de woelige baren Edward Allcard, een 34-jarige Londense scheepsbouwer, is in 81 dagen, geheel alleen van Gibral tar naar New York de Atlantische Oceaan over gestoken. Hij deed dit in een zeilboot van 8.85 meter lengte, voorzien van twee masten. Was verantwoordelijk voor het fusilleren van groot aantal Nederlandse gijzelaars De Duitse politie heelt ln sa menwerking met het militair bestuur, in Bremen de hand ge legd op de voormalige SS-gene raai Friedrich Knolle, die ver trouwensman van Himmler was en verantwoordelijk zou zijn voor het fusilleren van 'n groot aantal Nederlandse gij zelaars. Knolle werkte in Bremen on der de naam van Fritz Goer- ten. Men zocht reeds meer dan vier jaar naar hem. Het ANP verneemt nader van 't „Bureau oorlogsdocumentatie", dat generaal Knolle vrijwel gedu rende de gehele tijd van de oor log in Nederland was. Hij was hoofd van afdeling 3 van de Sl- cherheitsdienst en de SD. Hij ver ving dr. Harster, de Befehlshaber van de Sicherheitspolizei en de S D en was een persoonlijke vriend van Rauter. Rost van Tonningen zeide in een van zijn bewaard gebleven brieven: Rauter en Knolle zijn de twee mensen, die de SS-richting ln Nederland de meeste steun zullen kunnen geven. (Zoals be kend bestond er een controverse tussen Rost van Tonningen en Mussert. Rost wilde van Neder land een SS-staat maken, doch Mussert wenste Nederland als zelfstandige staat gehandhaafd e zien.) Toen in Augustus 1942 voor *e eerste maal Nederlandse gijze laars door de Duitsers werden ge fusilleerd, was dr. Harster „met e" gegaan, omdat hij met hebben. Hij werd toen vervangen door Knolle, die de fusillering ten uitvoer zou hebben doen brengen. In Mei 1944' ging Knolle over naar het Sicherheitshauptambt te Berlijn, afdeling 6 (contraspion- nage). Hij werd toen naar het na bije Oosten gezonden. Men neemt aan, dat Knolle 'n belangrijk aandeel heeft gehad in de opleidingsschool voor spionnen op „Zorgvliet" te Den'Haag. Vermoedelijk zal zijn zaak be handeld worden door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. EXEMPLAREN VAN HUMANITE IN BESLAG GENOMEN De politie van Straatsburg heef; heden alle aanwezige exemplaren van de Duitse editie van de com munistische „Humanite" in be slag genomen wegens „betoond gebrek aan respec; tegenover bui tenlandse staatslieden". In de betrokken edi;ie kwam 'n artikel voor onder de kop: „Chur chili zal vandaag de toelating van het. Duitsland van Krupp verzoe ken tot de Westeuropese oorlogs- unie" en een ander artikel, waar in geprotesteerd werd tegen de aanwezigheid van „Tsaldaris, de beul van de Griekse patriotten". Het vaartuigje is als jol getuigd en heeft een kleine hulpmotor, zo deelt de „World Telegram" mede. Allcard, die zonder omhaal de haven kwam binnen zeilen, ver klaarde tegenover een verslagge ver, dat hij reeds lang iets der gelijks had willen doen en dat hij slechts het avontuur zocht. „Het was een prachtig avontuur en mijn vriendjes de haaien wisten niet, hoe dicht ze op verschillen de gelegenheden bij een maal waren". Ongeveer 14 dagen gele den, zo zeide hij, was hij naar vo ren gegaan om een gebroken lijn te herstellen, nadat hij het roer had vastgezet. Hij kreeg daarbij een slag van een loshangende ka trol en viel bewusteloos op dek. Hoelang hij daar gelegen had kon hij niet zeggen, doch gelukkig was hij niet over boord gerold en had het vaartuig koers g;houden. Op een andere keer werd hij op een middag wakker en zag, dat het scheepje op het punt stond 'n walvis te rammen. De hulpmotor gebruikte Allcard alleen in geval van nood, aldus het blad. Opstand in China? De Chinese nationalistische woord voerder generaal Tei w WenV; heeft verklaard, dat in de provincies Hoepel, Honan en Anhwei in Centraal-China een 240.000 Chinese boeren in opstand zijn gekomen tegen de communisten. Volgens de woordvoerder verzetten de boeren zich gewapenderhand tegen de vordering door de communisten van levensm iddelenvoorraden en het werven van manschappen voor het bevrijdings leger. GOOIS TAXIBEDRIJF NEEMT VOORZORGEN In verband met aanslagen op taxichauf feurs heeft de directie van een taxibe. drijf in Bussum besloten in de nachtelij ke uren de wagens van tuee chauffeurs te voorzien, dit ter beveiliging van het materiaal en het personeel. Veranderde stemmen Het zal de opmerkzame lezer van de couranten niet ontgaan zijn, dat er een en ander veran derd is in de stemming ten op zichte van Nederland, die er heer «te in de maand Januari. Toen was ons land regelmatig het on derwerp van besprekingen in d« Veiligheidsraad en ln de vereade- ring van de Verenigde Na: ie». Australië nam een bepaald vijan dige houding aan, Amerika waa ons slecht gezind en de verschil lende staren uit Azië kwamen zelfs te New Delhi bijeen om on der leiding van Pandlt Nehroe hun gedragslijn vast te stellen. Van alle kanten werd er dru* uitgeoefend op Nederland om in zake de Indonesische kwestie het verstand te laten spreken en niet de wapenen. Er waren in ons land mensen, die er zelfs over hebben gedacht om de relaties met de Verenigde Naties maar te verbre ken en ons het ongenoegen van de hele wereld op de hals :e ha len. Gelukkig behoorden de men sen die zo dachten, niet tot de leidende politici. Ware dat zo ge weest, dan was het leed van Ne derland niet te overzien geweest. Inmiddels is met het verdwijnen van de heer Sassen als minis'ei van Overzeese gebiedsdelen en de heer Beel als Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon, waarvoor in de plaats zijn gekomen de heren Van Maarseveen en Lovlnk een andere koers ingeslagen. De Nederlandse regering heeft in de laatste maanden getoond begrip te hebben voor de inter nationale situatie en de gevolgen zijn niet uitgebleven. De vliegtuig boycot door de onderscheidene landen is opgeheven. De boycot door de Australische havenarbei ders staat op het punt te worden opgeheven. Vertegenwoordigers van India, de voormalige Britse kolonie leggen verklaringen af. die het beste doen hopen voor de toekomst en de Veiligheidsraad zal ons nu waarschijnlijk tot rust laten komen. Tenzij Tenzij het debat in de Tweede Kamer, dat waarschijnlijk toch nog voor de Rondetafelconferen tie zal worden gehouden en de Rondetafel-conferentie zelve weer op. SuTïlï2me—Hgr TTOg Te ms In ons geheugen. Het is echter onge.wijleid zo. dat deze veranderde stemming 2 voordelen heeft. Misschien zelfs 8. Het eerste voordeel Is, dat de Re publiek er rekening mee moet houden. De tijd. dat de Republiek practisch kon doen wat ze wilde, omdat de verklaringen van Ne derlandse autoriteiten zelfs wel eens aanvechtbaar bleken, ls ge lukkig voorbij. Het tweede voor deel is, dat er de Nederlandse re gering alles aan gelegen is, te zor gen, dat de gekweekte goodwill in het buitenland niet verloren is. En het derde voordeel is hierin gelegen, dat een deel der Neder landse Parlementsleden, die wel niet direct tot de oppositie be hoorden, maar toch inzake het Indonesische conflict niet zo'n erg glorierijk verleden hebben, zich naar alle waarschijnlijkheid wel willen wachten, om door middel van de een of andere motie een spaak in het wiel te steken. De verantwóórdelijkheid, die deze veranderde stemming op aller schouders legt is wel bijzonder groot. We hebben nu niet alleen Indonesië in zijn geheel te ver liezen. We hebben zelfs de moge lijkheid, dat we de gehele wereld weer va ons afstoten. Moge- onze betrokken politici zoveel inzicht hebben, dat ze ons volk voor iets dergelijks weten te behoeden. v. Z. WAPENPROGRAM VOOR WEST-EUROPA De regering der V S heeft me? geringe meerderheid in de huis commissie voor buitenlandse be trekkingen een overwinning be haald met het oog op een poging om het program voor militaire hulp aan de West Europese landen te besnoeien Een woordvoerder van de commissie verklaarde na afloop der geheime zitting te ho pen dat het door de president voorgestelde bedrag van 1.450 mil üoen dollar mogelijk Maandag zou worden goedgekeurd DE 50.000 ER UIT Op no. 24c5 van de staatsloterij (5e klasse, 16e lijst) is de prijs van vijftig duizend gulden gevallen en op no 21826 een prijs van f 15.000. weerbericht NOG STEEDS KOEL Koude nacht met weinig bewol king Morgen overdag: geleidelijk toenemende bewolking later mo gelijk gevolgd door enige licht© regen of motregen Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen noord en west Weinig verandering in temperatuur

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1