Ikmaaidei' Verkiezingen in West-Duitsiand tonen winst voor Vrije Democraten en Nationalistische partijen President en eerste minister van Syrië geëxecuteerd Het nieuwe Belgische kabinet NIEUWS Christen Democraten grootste partij Vliegtuigramp 36 overlevenden bij Ierse kust uit zee opgevist Slowaakse bisschoppen gewijd Mijnwerkerssfaking in Australië afgelopen Waarschuwing 5e JAARGANG Nr. 1614 Maandag 15 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur, J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 van dag tot dag VIJFTIEN GEMASKERDE BANDIE TEN zijn het kasteel Kraehberg nabij Heidelberg binnengedrongen. Tevoren hadden zij de telefoonverbinding ver broken. Zij haalden de 80-jarige gravin Erbach-Fuerstenau, die zich in haaf slaapkamer bevond, de diamanten rin gen van de vingers. Het gehele kasteel da, drie uur door de bandieten bezet werd, werd nauwkeurig doorzocht. Kost baarhcden tot een bedrag van naar schat-ing 100.000 mark werden meege- DUIKERS BIJ CANNES hebben een anker van 83 kilo gevonden, dat naar men gelooft afkomstig is van een Phoe- nicische of Romeinse galei. MARGARET MITCHELL, de schrijf ster van „Gone with the Wind", die ernstig gewond werd bij een ongeluk met een taxi, is tot bewustzijn gekomen. De artsen hopen, dat zij de meest crl- tieke periode te boven is gekomen. De taxibestuurder is wegens dronkenschap aangehouden. Margaret Mitchell is 43 jaar. OP DE INTERNATIONALE padvin dersconferentie in Noorwegen is beslo ten dè zevende Wereldjamboree in 1955 te houden in Salzkammergut in Oosten rijk. In dezelfde tijd zal te Salzburg, eveneens in Oostenrijk, de 13de inter nationale padvindersconferentie worden gehouden. DE ECONOMISCHE en sociale raad van de VN heeft besloten, dat de VN hulp zal bieden aan de door een aard beving geteisterde republiek Ecuador. DE GEWEZEN SS-OFFICIER Karl Soraraer, die tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld, wilde in de gevan genis van Landsberg (Beieren) in het huweliik treden met de secretaresse van zijn advocaat. Hij kreeg van de betref fende autoriteiten echter geen toestem ming. TE CATANIA op Sicilië waaien geu rige luchtjes. Daar is n.1. de derde in ternationale parfumerie_tentoon«-tellinq geopend. Er zijn duizend verschillende Parfums- tentoongesteld. FN OLDENZAAL reed een chauffeur met zijn vrachtauto over een kartonnen doos been, die op de straat lag. De wielen raakten de doos echter niet. Een lompenkoopman wilde zich van de doos 'meester maken, Hij onfdpkte. dat er. een vierjarig jongetje in zat, die onbe wust een zeer gevaarlijk spelletje had gespeeld. EEN EERLIJKE VINDER in Dordrecht vond een.... ontbijtkoek en bracht deze naar het politiebureau. Daar zal deze ontbijtkoek wel hard worden. GROTE BOSBRANDEN ïijn bijna overal in Frankrijk door de grote droog te ontstaan. De schade wordt thans reeds op honderden millioenen qeschat. Bovendien schijnen enkele branden door kwaadwilligheid te zijn ontstaan. De politie heeft twee verdachten aangehou den. die bekend hebben vijf branden te hehb^n gesticht in het woud Castelnau de Medoc, bij Bordeaux. ZATERDAGMIDDAG omst-eeks drie uur is het achtiarige meisje Betsie van Laan uit ÏJmuiden in het water tussen de nieten verdronken. Het kindje speel de langs de Zuiderstrekdam met twee andere kinderen en is te water geraakt. Twee uur nadat het meisje werd ver mist is het lijkje opgehaald. OFFICIEEL is door de politie bekend gemaakt, dat de leider van de bende, die- de juwelen van de Aoa Khan en d:«ns echtcrenote heeft oeroofd. geïden tificeerd is. Het is de 38-iarioe Roger S"nadej, die naar Zwitserland is ge vlucht. Beroep op de oude, „fatsoenlijke" nationaal-socialisten ft r\ - Veel groter is in elk geval tot dus- schoten en wederzijds zijn vergaderin I hricton Nomnmtpn firnnKtP na mi verre het aantal stemmen, uitgebracht gerf verstoord. Slechts twee derden van de West- Duitse bevolking vond het gisteren de moeite waard om naar de stembus te gaan voor de verkiezingen van de 1ste vrije Duitse regering sinds 1933. De stembureaufunctionarissen in de drie Westelijke zones melden, dat 60 a 70 percent van de 29.500.000 West- Duitse kiesgerechtigden hun stem heb ben uitgebracht In de Britse zone, waar twee extreem rechtse partijen de Duitse partij en de Duitse rechtse partij aan de ver kiezingen deelnamen, werd drukker ge stemd dan in de Amerikaanse en Fran se zone, waar geen „openlijke" rechtse candidaten waren gesteld. Volgens berichten uit geheel West- Duitsland zijn de vluchtelingen uit de voormalige Duitse Oostelijke gebieden in grotere getale ter stembus gegaan dan enige andere bevolkingsgroep. In verschillende stemdistricten in Beieren hadden 90 percent van de vluchtelingen gestemd tegen 50 percent van de gebo ren en getogen Beiers. CHRISTENDEMOCRATEN DE LEIDING De Christendemocraten hebben In West-Duitsland het- grootste aan tal stemmen behaald. Ze worden echter op de voet gevolgd door de sociaaldemocraten. De stemmen- cijfers van deze partijen bedroe gen resp. 7.305.241 en 6.869.991. GROENTEN- EN FRUITEriPORT Ook voor deze week van 15 tot en met 20 Augustus is een week- contingent van 500,000 dollar be schikbaar voor de export van groenten naar West Duitsland De ze wordt dus vandaag voortgezet De fruitexport is Donderdag jl her vat voor het resterende deel, groot ongeveer 300,000 dollar, van het Juiicontingent dat voor fruit 500 duizend dollar bedraagt Aanzienlijk succes behaalde ech ter ook in Duitsland de liberaal-getinte middelgroep. Zo volj? op het ogenblik dat dit wordt geschreven, de Vrije De mocratische partij in het oude bolwerk van de socialisten, het land Hessen, de Soc. Dem. partij op de vc/i. Daarbij valt op te merken, dat in Hessen de Vrije Democratische partij steun geniet van nationalistisch getinte groeperingen. En dat het Duitse volk het „Deutsland uber alles"-gevoel nog lang niet verge ten is, is een feit, dat zeker is. Wat de communisten betreft: in de tot nog toe bekende verspreide resul taten behaalden zij zeven procent van het geldig uitgebrachte aantal stemmen, hegeen doet verwachten, dat hun posi tie niet sterk gewijzigd zal blijken. Veel groter Is in elk geval tot dus verre het aantal stemmen, uitgebracht op kleinere groeperingen, die in het al gemeen als uiterst rechts of nationalis tisch kunnen worden aangemerkt Wat er overigens te verwachten is van deze rechtse partijen blijkt wel uit een gezegde van één van hun leiders. Dit luidde: „Ons werk begint na de verkiezingen. In twee Jaar zullen wij In staat zijn de macht in Duitsland over te nemen. Ik verheel niet, dat wij in het bijzonder een beroep doen op de oude fatsoenlijke nationaal-socialisten." INCIDENTEN De verkiezingen in West-Duitsland zijn niet zonder incidenten verlopen. Zo hebben zich in de Britse zone verschei dene botsingen voorgedaan tussen nieu we uiterst rechtse partijen en de sociaal democraten. Er Is op een socialist ge- Maandagmorgen vroeg was er op het vliegveld Shannon ernstige ongerustheid over een Amerikaans toestel van de dienst Rome New York. Het vliegtuig was twee en een half uur over tijd. Deze onge GEZELLIG AMERIKA. Uit een rijdende autp zijn gra naten geworpen naar twee huizen van negers te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama. De huizen staan in een wijk voor blanken. Een groep negers loste verscheidene schoten op de auto, die echter geen waarneembare uit werking hadden. Onder de negers vielen geen slachtoffers. De schade was beperkt rot gebroken ruiten. Voor de aanslag waren de bewo ners van de hulzen telefonisch ge waarschuwd. rustheld bleek gerechtvaardigd, want later kwamen berichten bin nen, dat een vliegtuig op 50 km van de Ierse kust in zee was ge stort. Latere berichten gaven aan dat dit toestel uit Rome was, een Amerikaanse Skymaster met 58 passagiers aan boord. 36 overlevenden zijn door een Ierse vissersboot opgepikt en aan land gebracht. Tot de passagiers behoorde o.m. de bekende Amerikaanse pilote Ruth Nichols. Omtrent het lot van 22 anderen alsmede van de beman ning is nog niets bekend, maar gevreesd wordt, dat ze verdronken zijn. Nad r wordt gemeld dat de passagiers allen Italiaanse emi granten waren. Benzinegebrek schijnt de oorzaak van de ramp te zijn. Contra-revolutie in Syrië leidt tot staatsgreep PRESIDENT HOESNI ZAIM VAN SYRIË EN ZIJN MINIS TER-PRESIDENT DR MOHf SEN BARAZI ZIJN ZONDAG MORGEN DOOR DE KOGEL OM HET LEVEN GEBRACHT Volgens een door Radio Da- maseus omgeroepen communi qué werd deze executie uitge voerd door de leiders van een contra-revolutie De thans vermoorde president Hoesnl kreeg op 30 Marat 1949 de macht in handen door een staats greep zonder bloedvergieten Hij trad als voorlonige minister president op. totdat hij 25 Juni op grond van een nationaal referen dum president werd en dr Barazl voormalig gezant in Egypte en ^noed Arabië, toe premier benoem de Een van zijn vroegere officie ren. kflnriel Sami Hinnawl, zette een contra-revolutie te gen hem pr) touw welke thans tot uitdrukking is gekomen In de nacht van Zaterdag op om<-in<reiden monschaD- pen van kolonel Sami Hinnawl, die in drie pantserwagens gearri veerd waren, de particuliere wo ning van de president Een hoog geplaatst officier drong met ge weld het huis binnen, nadat hij Vliegramp eist 32 doden Bij een vliegtuigongeluk bij Bo- jaca in Columbia, waar de toppen van het Andesgebergte steeds in mist zijn gehuld, zijn 32 personen om het leven gekomen Het vliegtuig, een Douglas D C 3 van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij Saeta, had Bogota verlaten voor een vlucht naar Iba que Het stortte neer in het Andes_ gebergte en alle in inzittenden 29 passagiers en drie koppen beman ning, kwamen om het leven KUSTVAARDER GESTRAND Zondagochtend is op de Noorder- haaksgronden bij Kijkduin de Neder landse kustvaarder „Antares" gestrand met een lading kolen. Het weer was heiig, 's Avonds om kwart over tien is het schip door de sleepboot „Hector" van Wijsmuller vlot gesle.ept. De An- tarus heeft geen schade opgelopen. schoten gelost had op de lijfgarde van de president, die beantwoord werden Hij dwong Hoesni hem te volgen Tegen minister president Bara zl werd op gelijke wijze opgetre den Onmiddellijk werd een nieu we hoge oorlogsraad gevormd door kolonel Sami Hinnawl, die bevelhebber is der eerste kolonel van het Syrische leger De raad, waarin kolonel Bahlge alias en tien andere vooraanstaan de officieren zitting hadden, voer de het proces tegen de "president en de premier en veroordeelde beiden ter dood Het doodvonnis werd onmid dellijk In het fort Mezza bij Damascus voltrokken In een reeks proclamaties on dertekend door kolonel Hinnawi, worden redenen voor de nieuwe staatsgreep aangegeven De presi dent heeft misbruik gemaakt van zijn gezag door staatsgelden te ver kwisten. wetten te vervalsen en de persoonlijke vrijheid te beperken in strijd met de eerste beginselen waar de eerste staatsgreep naar streefde, aldus deze proclamaties ATASSI PASJA SYRISCH KABINETSFORMATEUR Hasjhem Atassl Pasja, oud-president van Syrië, heeft Zondagavond de op dracht tot het samenstellen van een nieuwe coalitie-regering, ter vervanging van die van president Hoesnl Zaim, die Zondagochtend werd terechtgesteld, aanvaard. Koning Faroek van Egypte heeft een hofrouw van drie dagen met ingang van vandaag afgekondigd in verband met de executie van de Syrische president. Leopold houdt vol Volgens gewoonlijk welingelich te kringen te Brussel heeft koning Leopold de nieuwe Belgische pre mier, Gaston Eyskens, uitgeno digd' voor een onderhoud in Zwit serland Eyskens heeft geantwoord dat hij deze uitnodiging niet kon aanvaarden voordat zijn coalitie regering een vertrouwensvotum van het parlement zou hebben ontvangen schoten en wederzijds zijn vergaderin- gerf verstoord. Reimann, de West-Duitse communis tische leider, moest een verkiezingsrede voering staken, omdat iemand int zijn toehoorders een traangasbom naar zijn podium wierp. Toen de bom tegen het spreekgestoelte ontplofte, ontsond er pa niek, doch Reimann, die na de explosie zijn handen voor het gezicht hield, drong er bij zijn toehoorders op aan rustig te blijven. Hij kon zijn rede ech ter niet voortzetten. ZETELVERDELING De voorlopige ze rel ver deling is als volgt Christen-democraten zetls 139 Sociaal-democraten 131 Vrije democraten 52 Communisten 18 Duitse partij 17 Beierse partij 16 Economische reconstructie p. 11 Katholieke Centrumpartij 10 Duitse rechtse partij 5 Zuidsleeswijks verbond 1 Onafhankelijken 3 Totaal zetels 403 De communistische leider Max Rei mann leed in zijn kiesdistrict Dortmundt een grote nederlaag. De uitslag was: soc. democraten 41.043, christen-democr. 30.572, communisten 13.395, Duitse partij 8.723. De Tsjechoslo waakse politie had Zondag alle wegen afgezet naar 't Slowaakse stadje Trnava, waar heen tienduizenden katholieken stroomden om bisschopswijding bij te wonen van mgr Lazik en mgr Pobozny. Beide bisschoppen zijn benoemd door het vatlcaan zon der dat de Tsjechoslowaakse re gering hiervan in kennis is ge steld. De gelovigen, die zich te voet. per fiets boerenwage of trein naar Trnava begaven, moesten aan de gewapende politieposten hun naam opgeven. Ook passeerden 'n aarts bisschop, negen bisschoppen en andere hoge geestelijken uit alle Tsechoslowaakse diocesen door de controleposten naar Trnava. Het gehele Tsjechoslowaakse epis copaat was bij de wijdingsplech tigheid aanwezig, behalve de aarts bisschop van Praag, mgr. Beran. Volgens kerkelijke kringen kon mgr Beran zijn paleis niet verlaten omdat hij voortdurend bewaakt wordt. Zondag te middernacht werden de militairen, uit de dagbouwmij nen in Nieuw Zuid Wales terug getrokken. 25.000 stakende mijn werkers hebben van hun leiders bevel gekregegn het werk te her vatten. Volgens legerautoriteiten hebben de militairen in 13 dagen meer dan 100.000 ton steenkool ge dolven. TINI JONKER OVER HET KANAAL? De Zaandamse zwemster Tini Jonker is van plan in begin Sep tember de tocht over *t Kanaal te gaan volbrengen De Zaandamse die zich goed heeft voorbereid zal eind Augustus met haar trainer Maarten de Ruyter naar Engeland vertrekken V.l.n.r. Octave Dierckx (liberaal, minister v. Staat zonder portefeuil ]e), Adolphe van Glabbeke (libe raal, minister v. Volksgezondheid en Gezin), Albert Devèze -(libe raal, plv. eerste minister en minis ter van Landsverdediging), P. W. Segers (katholiek, minister van Verkeerswezen), Gaston Eyskens (katholiek, eerste minister), Albert de Vleeschauwer (katholiek, min. van Binnenlandse Zeiken), Albert Lilar (liberaal, minister van Jus titie), graaf Henri Carton de Wiart (katholiek, minister v. Staat zonder portefeuille), Leo Munde- leer (liberaal, minister van Openb. Onderwijs), Jean Rey (liberaal, minister van Wederopbouw). ONS BEREIKTE een geschrift waarin stelling werd genomen te-« gen de manier waarop sommige mc-sen in ons landje misbruik proberen te maken van de vele vreemdelingen, die in het zomer seizoen ons land bezoeken En in dat geschrift wordt er met nadruk op gewezen dat dit een grote scha de kan betékenen voor het gehele land, indien dit misbruik ernstige vormen gaat aannemen Wij zou den nog een stapje verder willen gaan Zelfs indien dit euvel geen ernstige vormen aanneemt, is het gevaar niet denkbeeldig-, dat er schade aan de Nederlandse naam wordt toegebracht in het buiten land Op het ogenblik moge dit nog te meer ernstig zijn, omdat minder vreemdelingenbezoek be tekent minder dollars of francs of wat voor geldsoort ook Minder de viezen dus, maar we moeten ook het oog gericht houden op de toe komst, waarin deviezen mogelijk geen rol meer zullen spelen Het is immers ondenkbaar, dat een vreemdeling voor de tweede keer gaat naar het land waarin hij eenmaal onaangename ervarin gen opdoet Het Is niet zo, dat de vreemde lingen het slikken, als ze afgezet worden Dikwijls protesteren ze er niet over tegen de betrokken men sen, maar eenmaal in. eigen land terug, denken ze met ergernis aan de afzetterij, waarvan ze soms het slachtoffer zijn geworden Ze ko men niet meer En het zijn men sen geworden, die anderen er van terug zullen houden om ons land te bezoeken Het mes snijdt dus aan twee kanten Alleen jammer, dat we er mee in eigen vlees snij den Een goede naam in het buiten land is alles waard Ook al omdat we dan als Nederlanders meer kans hebben er zelf goed te wor den ontvangen Niet alleen voor het vreemdelin gen verkeer geldt de stelling dat men voor alles solide moet zijn In de handel is het precies hetzelfde Ons is een geval bekend van een affaire met fruit, dat naar Enge land moest worden verzonden Het was de eerste keer, dat deze leve rantie zou plaats vinden En de be trokken leverancier dacht dat bet ook wel de laatste keer zou zijn Weshalve hij dacht; Die Engelsen zijn goed voor een minderwaardig soort, waar ik in Nederland moei lijk af kan komen Het heeft inder daad weinig gescheeld, of het was de laatste keer geweest Wat is er een drukte over geweest Wat een moeite heeft het gekost om de zaak weer in het reine te bren gen Dat is zo maar een voorbeeld Er zijn gelukkig ook andere staal tjes te noemen, waarin aan de pro ducten die in het buitenland wor den afgezet, ontzaglijk veel zorg wordt besteed Evenals er hoteliers en zakenlieden zijn. die alles doen om het de vreemdelingen naar de zin te maken Ook daarvan horen we soms zeer veel goeds Het gaat hier dus niet om het geheel Het is gelukkig niet zo dat de Hollanders de buitenlanders te allen tijde gaan uitbenen Het gaat slechts om de uitwassen Om de enkelingen Maar wel is het zaak, dat de goedwillenden toezien op de handelingen van zodanigen en direct alle gevallen als wij boven hebben gesignaleerd, bekend ma ken Een rotte vrucht Is in staaf om een hele partij aan te' steken En een zakenman, die alleen een tijdelijk gewin op het oog heeft, kan er oorzaak van zijn, dat aan andere zakenmensen en dus aan het land ernstige schade wordt ge daan Dat moet tot elke prijs voor komen worden En hetzelfde geldt ook voor onze landgenoten zelf Ook zij bezoeken geen gelegen heid meer, waar ze eenmaal zij de neus genomen zijn v Z x MAO TSE TOENG ZIEK? Volgens het Chinese persbureau Central News heeft een nationa listische militaire woordvoerder verklaard, dat de communistische leider Mao Tse Toeng te Peiping ernstig ziek ligt VOLGENS RADIO-WARSCHAU Is de katholieke priester Gurgacz, een "5 jarige Jezueit, ter dood veroordeeld op beschuldiging van een ondergrondse be weging te hebben geleid. Ook over drie andere mannen werd het doodvonnis uitgesproken door een militair gerechts hof te Krakau. weerbericiït"^^^^ WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer. Enkele overdrijvende wolkenvelden, maar meest zonnig. Zelfde temperatuur. Zwakke afnemende wind tussen West en Noord. In de nacht nevel of mist.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1