tkmaatifer n.-hollandse Staat een Westelijke crisis voor de deur? PERS 1945 NIEUWS Legertje van duizenden veldmuizen in de uiterwaarden bij Amerongen Opening R.T.C. op 23 Augustus 5e JAARGANG Nr. 1617 Donderdag 18 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vtrantw. redacteur. J. Zooaen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeoracht Tel K Ï200 S971 van dag tot dag VOOR DE POLITIE van New York is een speciale alarmtoe stand afgekondigd in verband met een staking van 600 particu liere detectives, die tot taak heb ben banken en juweliers- en bont zaken te bewaken. De detectives eisen hogere lonen. EEN AMERIKAANSE expeditie naar het Zuidpoolgebied, welke fn de komende herfst zou worden ge leid door schou:-bij-nacht Richard Byrd, is door de marine afgelast om „redenen van zuinigheid'". Men meent te weten, dat de ex peditie zou worden gemaakt door 3500 man en acht schepen. TYRONE POWER, de Ameri kaanse filmster, bezocht met zijn vrouw, Linda Chrlstian, ons land. Kortgeleden trad hij met deze ac trice in Italië in het huwelijk. DE MOTORRIJDER M de L„ de 19 jaar oud. is op de onbewaakte overweg in de Deutersestraat on der De Bosch, door een trein ge grepen en op slag gedood. De jon geman was aan het oefenen met zijn motorrijwiel, dat hij pas ge kocht had. DE DIEPZEEDUIKER O is Bar ton ls bij eer. duikpoging in de Smokkelaarsbaai in Californië op een diepte van 1370 meter geko men ln zijn benthoscóop. Toen hij zich op circa 1250 meter diep e bevond ging het licht uit in zijn benthoscoop. Nietemin meldde Baron telefonisch, dat hij tot 4500 voer wilde dalen. Tijdens zijn duik heeft Barton 'alrijke vissen, die een verblindend licht verspreiden, opgemerkt. Barton klaagde over de grote koude in de benthoscoop en hij was enigszins zeeziek DE BOSBRANDEN in Frankrijk nemen steeds ernstiger vormen aan. De gehele mannelijke bevol king van de Landes ls gemobili seerd om de branden te keer te gaan. Een dezer dagen waren een zesduizend man ln de weer om 'n brand in de streek van Captieux te bedwingen. Boven Bordeaux hingen zware rookwolken van bos branden, die op een afstand van 65 kilomefer van de s ad woedden IN OOST-VLAANDEREN zijn verscheidene gevallen van klnder verlamming vastgesteld. De auto- Tlfei'en hebben het baden ln vij vers en kanalen verboden De be volking heeft de raad ontvangen het water te koken. Alle bijeen komsten van kinderen beneden de 10 jaar zijn verboden. De oproe pingen voor koepokintening zijn stopgezet. EEN GROEP GELEERDEN van de Yale-universiteit in Connecti- cut heeft een nieuw virus ontdekt da* de oorzaak zou zijn van tal- r^ke ziek'eeevallen. die abusieve- lijk als kinderverlamming worden bes'emoeM. D°-- - derverlamming, doch dit bijzon dere virus veroo-zaakt geen blij vende invaliditeit, DOVAr D CAMPBELL heef' een aanval eertaao op bet wereldsnel heidsreeord voor motorboten, dat me; 14174 radii per uur on naam s'aat van zijn vader, wijlen Sir Maloolm Camnbell. Nadad hij twee maal de gemeten mijl had afge legd liet ziin vrouw uit het kan toor van de tijdopnemers meede len. dat he: record gebroken was. Bij de na-contróle bleek echter, dat de poging niet was geslaagd. Van verdere aanvallen op he; re cord zal voorlopig niets kunnen komen aangezien de versnellings bak van de boot ernstig is be schadigd. DE GEMEENTEWERKMAN G. Kreuning is door het openvallen van een portier van de cabine van eeii roltrommelvuilnisauto te Hil versum ernstig gewond. De man viel namelijk uit. de rijdende wa gen. In het diaconessenhuis is hij ovérleden ZUIDERKRUIS VERTROKKEN Gisteren vertrokken me: de Zul derkruis uit Rotterdam naar In donesië aflossingsde^achementen van de KL, KNIL en de Marine. Met de Zuiderkruis werden even eens 130 rimboekisten van de Ni- win overgebracht, naar Indonesië, alsmede 12 opname-installaties voor „gesproken brieven". weerbericht VERANDERLIJKE BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Zwakke wind, temperatuur ongeveer dezelfde als vandaag of Iets hoger. Volgens de Londense correspon dent van de „New York Times" Herbert L. Matthews wijzen de ln de vorige week'door Britse rege ringsambtenaren zowel als de met Parijs en Rome gehouden bespre kingen alle er op dat „de Weste lijke democratieën een crisis van eerste grootte zien naderen". Wat begon als een plotselinge verwijding van de klove tussen 't sterling en dollargebied, is gelei delijk aan erkend gaan worden als een urgent wereldprobleem, waarvan de politieke verwikkelin gen even gevaarlijk en delicaat zijn als de economische en finan ciële, aldus de correspondent. De correspondent van de New York Herald Tribune, Ned Russell zegt in een bericht uit Londen, dat het kortgeleden door Attlee en Bevin gevoerde gesprek over de dollarcrisis van Engeland en het sterlinggebied „van bijzondere be tekenis is in verband met de ge ruchten, welke ln vooraanstaande kringen de ronde doen over een scherpe rivaliteit tussen Bevin en sir Stafford Cripps". Raad van Europa Onmiddellijke toelating van Duitsland tot Assemblee bepleit De Britse conservatieven met Churchill aan het hoofd hebben de onmiddellijke toelating van Duitsland tot de Assemblee be pleit en voorstellen ter tafel ge- brachr voor drastische versterking van de rol van de Assemblee in de Raad van Europa. Zij wensen een speciale zitting van de Assemblee in Januari, waarbij deze zelfs over de agenda zou kunnen beslissen. Churchill vroeg van het comité der minis ters voordien over Duitslands toe lating te beslissen, opdat de Duit se delegatie reeds in deze speciale zitting aanwezig zou kunnen zijn. Voorts willen zij terstond een speciale commissie vormen, die na he: einde van de Assemblee maan delijks bijeen zou komen en voor stellen voor de volgende zitting zou kunnen voorbereiden. De nationale regeringen zouden voorts na de volgende zitting der Assemblee moeten beslissen welke uitvoerende volmachten aan het comi'é der ministers zullen wor den gegeven. Voor de Assemblee wensten Churchill c.s. een eigen secretari aat en zij stellen voor een perma snente in-ernatlonale administra tie in het leven te roepen voor 't uitvoeren van de politiek van de ministers. Van de ministers wordt voorts geëist, da: zij de voorstel len van de Assemblee in de na tionale parlementen in debat brengen. De snelheids-r cordpoqing van maioor Flinterman Zoals bekend, werd als aanvankelijke datum voor de poging van majoor- vüeaer Flinterman om een Nederlands snelheidsrecord *e vestigen, de datum 24 Atmnstus nenoemd. Waarscbijnlük zal bet echter Iets la ter worden, Wel ligt het In de bedoe ling, da majoor Flinterman op genoem de datum een proefvlucht zal maken. De kans Is groot, dat de recordpoging zal geschieden op het strand bij Noord- wijke>"hout Volgens die geruchten zou Be vin het nle; me: de politiek van Cripps eens zijn en de functie van sir Stafford willen overnemen. LEEFT ENGELAND BOVEN ZIJN STAND De federatie van Britse indus trieën (een vereniging van werk gevers) heeft verklaard, dat En geland boven zijn stand leeft. In een verklaring over de economi sche crisis zegt de federatie, dat men niet kan ontsnappen aan de harde logica, dat de levensstan daard, met inbegrip van de socia le diensten, in overeenstemming moet worden gebracht met de hul dige toestand. Engeland verkeert thans in het ernstige gevaar niet in staat te zijn het voedsel en de grondstof fen, waaraan het behoefte heeft, te verkrijgen, aldus de federatie. Het zal zich spoedig geplaatst zien tegenover grotere soberheid en werkloosheid. Tenzij er 'n op lossing voor zijn moeilijkheden wordt gevonden. De federatie ver zocht om vermindering van de be lastingen, bijgevolg van de rege ringsuitgaven. Sinds enige tijd heeft een leger van duizenden veldmuizen de ui terwaarden nabij Amerongen en Leersum bezet bij huizen in en on der de weilanden en bouwgron den. Ontelbare gaatjes ln de grond ondergraven het gras en de gewas sen. Er vormen zich verdorde plek ken die dagelijks groter worden. Een veehouder, die pachter is van een der weilanden, nam een proef om de dichtbevolktheid te bezien. Hij goot een emmer water in een der talrijke ingangen naar de ho len. Terstond vluchtten acht kna gertjes naar .buiten. Aanrander gearresteerd De Rijkspolitie te Wateringen heeft een bouwvakarbeider uit Delft wegens het plegen van ze dendelicten met minderjarige meisjes gearresteerd. Maandag pleegde hij een dergelijk delict in de gemeente 's-Gravenzande met een 12-jarig meisje, dat hij mee gelokt had door voor te wenden, dat hij haar zwemles zou geven. Dinsdag, de avond van zijn arres tatie was een 13-jarig meisje uir Wateringen zijn slachtoffer. Toen het meisje begon te schreeuwen sloeg de man op de vlucht, yoor- bijgangers zetfen een achtervol ging ln. tengevolge waarvan hij tenslotte door de politie kon wor den gegrepen. De man is reeds meermalen met de politie in aan raking geweest. Onderzocht wordt thans, of hij nog meer zedendelicten op zijn geweten heeft. Telegram inzake Suriname Her geheime telegram van de minister van. Overzeese Gebieds delen d.d. 27 Juli ls voor publica tie vrijgegeven. Hierin werdt ge zegd, dat de Nederlandse regering de teleurstelling van de staten ten aanzien van de behandeling der Interim-regeling door de Tweede .Kamer, in het bijzonder de wijzi ging van artikel 186, begrijpt, 'c Is de regering minder duidelijk, welk overwegend bezwaar men heeft tegen wijziging van artikel 155, daar deze de bevoegdheid van de saten vergroot zonder de verplichting deze bevoegdheid te gebruiken. Zij betreurt het, dat de staten afschriften van de mo tie van 23 Juli zonden aan het buitenland. De redering is vafl mening, dar, wanneer Suriname zou besluiten op deze beslissing terug te komen, dit zou leiden naar een oolossing van de gere zen moeilijkheden. De staten heb beh hierop geantwoord, dat zij hun standpunt nie: zullen herzien De kleine bewoners hebben be halve van de pachters eveneens de belangstelling van katten, die vaak ver van huis, op de loer lig gen voor een overdadige prooi on der de grond. Of deze plaag een invasie is van de overzijde van de Rijn is niet met zekerheid vast te stellen. On getwijfeld speelt he; droge jaar getijde een grote rol. Het Rijnwater heeft de uiter waarden de laatste maanden niet overspoeld. Zou dit wel het geval zijn geweest, dan was de plaag zeer zeker tot een minimum be perkt gebleven. Bij normale weers gesteldheid zijn ter plaatse altijd wel enige veldmuizen te ontdek ken. Stakingsdreiging in Frankrijk Door ongeveer 70.000 man spoor wegpersoneel van het nlet-com- munistische vakverbond Force Ou vriere is gestemd over het uitroe pen van een spoorwegstaking van 24 uur om de regering er toe te be wegen haar bevroren lonenpolitiek te verlaten. De uitslag van de stemming It over twee weken verwacht. -ihtussen neemt ook de onrust on der de 250.000 spoorwegmannen van he: onder communis:ische leiding staande vakverbond C. G. T. toe. terwijl ook de arbeidsrust in de andere industrieën wordt bedreigd. In het gebied van Marseille heb ben communistische vakverenigin gen opgeroepen tot algemene werkstaking. In de metaalindustrieën hier en in andere delen van Frankrijk zijn reeds sporadische stakingen voorgekomen en de staking van het wagons-litspersoneel is de elf de dag ingegaan, zonder dat er enig teken van een regeling te bespeuren ls. HITLER IN DE HEL is de titel van een nieuwe Amerikaanse film welke niet voor openbare verto ning is toegela-en In Nederland. THOMAS HANDT Generaal Thomas Handy, die op he; ogenblik commandant- van het vierde leger ln Texas ls, zal gene raal Luclus Clay als commandant van de Amerikaanse troepen in Europa opvolgen. Deze functie wordt sinds het vertrek van gene raai Clay waargenomen door lui tenant-generaal Huebner. Lt.-ge neraal Huebner blijf; echter com mandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. Ontslag op grote schaal in Sowjet-Sector Volgens de met Westelijke licentie verschijnende Pers hebben 3500 West- Berlijners, die werkzaam zijn bij de eco nomische commissie voor de Sowjet- zone, welker kantoren in de Sowjet- sec*or van Berlijn liggen, bericht van ontslag gekregen. Volgens „Der Tag" is de ontslagbrief voor allen in de vol gende bewoordingen gesteld: „Om ad ministratieve redenen zien wij ons ge noodzaakt uw werkverbintenis met in gang van 30 September te beëindigen en u te verzoeken de kantoren onmid dellijk te verladen. U moet uw dienst- pas en alle bed. die u achter slot beeft aan de desbetreffende afdeling afgeven. Het ontslag zal 30 September in uw werkboekje worden aangetekend. Wij danken u voor uw medewerking aan dit kantoor." EEN KATHOLIEKE priester te Esslin- <?en, die als onafhankelijk candidaat ge kozen werd voor het Duitse parlement en een vereniging van oorlogs gedupeer den en vluchtelingen vertegenwoordigt, mag van zijn bisschop de zetel niet aanvaarden. De priester, Franz Ott verklaarde Reuter, dat hij er bij de bis schop van Rottenburg op had aange drongen de bepaling waarbij het pries ters verboden Is zich met politiek bezig te houden, In dit bijzondere geval te verzachten. Volgens hem was zijn „on afhankelijke" missie zeer wel In over eenstemming te brengen met de sociale verantwoordelijkheden van de christe lijke kerk. Majoor Flin,terman klimt uit de c ockpit, nadat hij hei Nederlands hoogterecord vliegen heeft gebrok en. In een jacht van zes meter over de Atlantische Oceaan Twee Jeugdige Engelsen. Stan ley en Colln Smlth. zijn in hun zelfgebouwde jtcht Nova Espero. waarmede zij de Atlantische oce aan overstaken. Engelands meest Zuidelijke punt (The Lizard) ge passeerd. De gebr. Smith, zoons van de stuurman van een reddings boot te Yarmouth (eiland Wight), vertrokken 42 dagen geleden ui" Hallfax (Nieuw Schotland). Zij hebben 2.000 mijl afgelegd. Vader Stanley Smith is naar Dartmouth gevlogen, waar zijn zoons worden verwacht. De gebr. Smith emi greerden in Februari naar Cana da. Zij bouwden ln Halifax het jacht met de bedoeling er een tocht over de Canadese meren mee te ondernemen. Zij verander den echter van gedachten en be sloten de Atlantische oceaan over te steken. 25 dagen na hun ver trek uit Nieuw Schotland werden zij door een stoomschip opge merkt, dat hun met het oog op de ruwe zee assis entie aanbood, het geen vriendelijk geweigerd werd. Het jacht meet zes meter en is DE TOESTAND IN SYRIË „Ik meen te weten, dat de Franse re gering aan de Britse regering het voor stel heeft gedaan, de ingevolge destaats greep in Syrië ontstane toestand te be spreken" zo schrijft de Londense redac teur van de „Yorkshire Post", die er aan toevoegt: „De Fransen die steeds be zorgd zijn over iedere wijziging in dit deel van de wereld, tonen zich zenuw achtig als gevolg der jongste gebeurte nissen. In zekere Franse kringen gaat men zelfs zo ver hoe ongelooflijk dit ook moge schijnen Groot-Brittannië verantwoordelijk te stellen voor de moord op Zaim". een van de kleinste vaartuigen, dat de Atlantische oceaan is over gestoken. Morgen val: de formele be slissing over de aanvangsda tum van de Ronde-Tafel-con ferentie. De voorzitters van de drie delegaties zijn he: er reeds over eens de conferentie op 23 Augustus aanstaande te openen. De voorbereidende besprekingen werden vandaag in de zogenaam de „kleine commissie" voortgezet. De republikeinse delegatie heeft het voorstel gedaan om een der leden van de UNCI uit te nodigen het voorzitterschap van de Cen trale Commissie (in oprichting) op zich te nemen, doch van de zijde van een der leden van de UNCI werd te kennen gegeven, dat men het juister vond de UNCI leden niet met het voorzitterschap te bekleden. Het lijk: nu waar schijnlijk, dat de Centrale Com missie zal bestaan uit negen leden namelijk én drie voorzitters én de drie vice-voorzitters van de de legaties, benevens de drie leden van de UNCL ZESTIEN PERSONEN zijn om t leven gekomen tengevolge van he vlge overstromingen in het berg gebied van Slowakije in de afge lopen twee dagen, aldus berichten uit Braiislawa. Vordering Het schijnt met de vordering van woonruimte in de verschillen de gemeenten niet los te lopen. Naar we onlangs vernamen, heeft deze gang van zaken ook de Mi nister van Wederopbouw verdro ten en het schijnt, dat er maat regelen worden beraamd om on willige gemeentebesturen te kun nen dwingen te gaan vorderen. We geloven, dat deze maatregelen in de praktijk op minstens even grote moeilijkhheden zullen stui ten als de vordering dat heeft ge daan. Het heeft geen zin er doek jes om te winden: De vordering door de gemeentebesturen via de woningcommissies is een misluk king geworden en de ondragelijke toestanden, die er op woningge- bied heersen, duren onverminderd voort. In een huis waar wel tien mensen konden wonen, zijn er soms twee gehuisvest. In een huis waar een gezin van vier personen een vreugdevol leven zouden kun nen leiden, woont eenzaam een man of vrouw. Gaat he: echter wel op om te spreken van onwil van de ver schillende gemeentebesturen? We geloven, da; er slechts in sommi ge gevallen sprake is van onwiL Wie deze problemen echter in de praktijk meemaakt, weet, dat er nogal een en ander aan vastzi". 't Is niet maar eenvoudig een kwes tie van kubieke meters. Er zijn tal van factoren, waar de vorderings commissie rekening heef: te hou den. Men kan maar niet een wil lekeurige vrouw bij een willekeu rige man stoppen. En even moei lijk is het. om twee mannen bij elkaar te huisvesten. En hoeveel keer komt het niet voor. dat de vorderingscommissie zich te bera den krijgt over gevallen, die per sonen betreffen, die men eigenlijk bij niemand onder kan brengen. Er zij helaas maar al te veel van die zgn. a-soclale elementen. De moeilijkheden zijn zo groot, dat ze schier niet opgelost kunnen worden. Daarom behoef: in vele gevallen van onwil nog niet te worden gesproken. En toch is ook de toes and zo als die op het ogen blik, zeer onbevredigend. Telkens als we een overzicht maken van een gemeente, komen we cijfers tegen, die ons dat duidelijk doen beseffen. In ons gewest zijn hon derden mensen, die alleen in een huis wonen. Elke gemeente kent ze. Er zijn ook honderden mensen boven de 65 Jaar. die nog op een bedrijfje wonen, dat jongelui zo graag zouden wlller. hebben Hoe krijgen we echter de beschikking over die huizen, die bedrijfjes. Er is een middel. Indien U de overzichten van de gemeenten ge volgd heb-, zal het u ook opgeval len zijn, dat er in zeer veel ge meenten geen of onvoldoende te huizen zijn. Het is in vele plaatsen zelfs treurig gesteld. Hier lig; de kans om het probleem op te los sen. Het moe: ons als een verzuim worden aangerekend, dat er nog zo weinig gelegenheid is. waarin de ouden van dagen hun laaste jaren gezellig kunnen doorbren gen. En we voldoen niet aan onze verplichtingen tegenover hen, tn- :°T1 *T- uit gaan. We komen er ook nle door ze maar zonder pardon bil e'p<»Vi'- u"'~ vorderd kunnen worden, indien we ze een snert onderkomen ver schaffen. Moo-en de comeon oho. sturen daar in de nieuwe zl^ns-s periode, die aanstonds aanbreekt, van doordrongen zijn. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1