KAPPIE Aap op stap Een waarschuwend woord tot Willy Croes- Van Rijssel Fruitoogst valt tt g ;n Naar de diepten der oceanen Kunst in de branding Slechie manieren ijnheer de Burgemeester.... Opzienbarend artikel in „Sportief FN het weekblad „Sportief" van deze week levert de zwem- medewerker van dat blad, de heer EL P. Mulder, felle critiek op de Kanaalzwemster Willy Croes-Van Rijssel. Onderstaande regels ont lenen we geheel aan „Sportief". Wij menen, dat sportief Neder land er ten volle recht op heeft, zich een volledig beeld te vormen over de 31-jarige zwemster Willy CroesVan Rijssel. De geschiede nis van de schaarse Nederlandse Kanaalzwemmers (-sters) gebiedt dit naar onze smaak. Wil deze voor het heden en de toekomst op volledigheid kunnen bogen, dan dient thans in alle klaarheid te worden vastgesteld, dat mevrouw Willy CroesVaa Rijssel niet de bij uitstek aange wezen figuur is geweest voor wier verrichtingen ónze en ander.» ko lommen zo gul hebben openge staan. Wij betreuren het, maar achten het tevens een dure plicht, hier te moeten neerschrijven, dat er gedurende vijf loodzware be zettingsjaren in Amsterdam, een zwemster, Willy van Ryssel, is ge weest, die lid was van de N.3.B. Die het uniform van leidster van de Nationale Jeugdstorm droeg en die van haar niet bepaald gewaar deerde politieke overtuiging o.m. blijk éaf door op voor haar aan gewezen „hoogtij-dagen" waar op de overgrote meerderheid van ons volk nog sterker dan anders haar noodlot verbeet de grote roodzwarte vlag met het bekende embleem uit te steken. Deze Willy van Rijssel, wier af fecties voor het Duitse regiem en zijn vurige aanhangers onmisken baar aan het licht traden, werd begrijpelijk, in het hoofdstedelijk zwemmilieu en speciaal in haar vereniging de Hollandse Dames Zwemclub tot een onaanvaardbare figuur. Toen de blijken van afkeuring op zwemwedstrijden, waaraan zij als schoonspringster deelnam, voor haar té duidelijk werden, onder nam deze Willy van Rijssel een vérstrekkende stap. Zij schreef het bestuur van de H.D.Z. een brief, waarin zij verklaarde „ge griefd" te zijn en liet deze mede deling vergezeld gaan van een dreigement. Een dreigement, dat verande ring van houding jegens haar door de leden verlangde en zo hierin geen verbetering kwam, de ver eniging van dit feit mogelijk on aangename gevolgen zou kunnen ondervinden. Aan die verlangens is blijkbaar niet op voor haar bevredigende wijze voldaan, want korte tijd daarna werd zij lid tfan de Am sterdamse Dames Zwemclub, in wier leiding destijds een geestver wante een belangrijke rol speelde. Op de lijst van royementen, ge publiceerd in het officieel orgaan van de K.N.ZJ3., d.d. 31 October 1946, komt voor: W. M. van Rijssel A.D.Z. Wij willen het voorlopig hierbij laten en onmiddellijk met klem betogen, dat wij ons niet op een bitter en voor altijd onverzoenlijk standpunt stellen ten aanzien van hen, die ia eer* I naar alge De vooruitzichten voor de boo.agaard bezitters van het lafe fruit zien cr thans niet zo rooskleurig uit. De schuift aantasting die wel op energieke wijze Is bestreden, is toch nog ernstig. De prijzen die ,.op het hout"' werden besteed waren zeer laag. Voor goed ver torsde variëteiten en schurftvrij fruit besteedde men f 2.50 tot f 3 per kist [(25 kg). Minder goed fruit werd voor f 1 kit f 1.25 per kist verkocht. De Oorzaken hiervoor worden door de fruit kwekers o.a. toegeschreven aan de lage veilingprijzen van het vroege fruit. De hoge pluklonen en de daarbij komende lociale lasten. Ook de bedrijfsuitkom- iten van de laatste oogst van het harde fruit waren niet zo bijzonder gunstië. Vooral zij. die grote hoeveelheden fruit In koelhuicen opsloegen hebben gevoeli ge verliezen geleden. jeen geldende opvatting ln meer of minder ernstige mate gedwaald hebben. De figuur van mevrouw Willy Croes—Van Rijssel zou ons, vier ia ren na de bevrijding, onberoerd lebben gelaten, wanneer zij na de consequenties van haar houding te hebben gedragen als een der vele leden van een zwemclub was teruggekeerd om met wisselend succes op de 100 meter borstcrawl te starten of een salto, gehoekt, met aanloop te maken. Wat wij deze 81-jarige zwem ster, die destijds reeds wèlbewust een bepaalde politieke, en levens houding koos en die thans, weder om wèlbewust, uit de rijen naai voren trad, in hoge mate kwalijk nemen, is haar gebrek aan karak ter. Karakter en ook maar een zweem van spijt en schaamte ovei haar houding in een zwarte perio de voor de meesten van ons. Toen er zwemmers en zwemsters, wiel namen nimmer op de eerste pagi na's van kranten hebben gestaan, zijn geweest, die gestreden hebben en soms gevallen zijn voor andere idealen dan een zwem-overtocht van het Kanaal. Zeker, wij weten, dat de zaken met mevrouw Willy CroesVar Rijssel, thans formeel in orde zijn Dat er niets of niemand haar kon dwarsbomen in haar poging. Dat haar kostbare deviezen ter be schikking werden gesteld en dat er enkele Nederlandse firma's be reid waren zich zakelijk voor deze sportprestatie te interesseren. Maar wij willen mevrouw Willy CroesVan Rijssel de klemmende vraag stellen of zij het ook moreel volkomen verantwoord achtte zich onder de geschetste omstandighe den in Nederland en het buiten land op te werpen als een expo nent van onze sportwereld. Die na een eventuele geslaagde tocht ongetwijfeld zou zijn bewierookt en toegejuicht zou zijn door de tallozen, van wie zij zich enkele jaren geleden vrijwillig en wel overwogen distantieerde. Nu het lot dit niet heeft gewild, zouden wij haar slechts dit ene op het hart willen binden: Besef ein delijk, dat er een grote taak en plicht ligt op een ander terrein, waarop nog zoveel terug gegeven kan worden, dat een dwalende geest en een dwalend hart destijds aan zovelen heeft ontnomen. Een capucijner aapje heeft diergaarde Blijdorp op stelten gezet. Zaterdag was het via een slootje aan de Van Aers- senlaan onvlucht en, vermaakte zich met de jacht op kikkers langs de vijver. De oppassers probeerden het dier met on gekende lekkernijen te lokken, maar in plaats daarvan zocht het opReJaagd door een steeds groter wordende be langstelling van de zijde der mensen, 'n toevlucht in het interieur van de kleu terschool. Het diergaardepersoneel be ijverde zich om haastig alle raampjes daarvan dicht te doen. maar door hrt laatste raampje nam het aapje weer de benen. 's Avonds werd het opnieuw In de kleuterschool gesignaleerd, naar toe schouwers beweren nijdiq starend op een wandkaart met „Aap-Noot-Mies". Niet zo gauw zag het zich ontdekt, of het rukte de kaart van de wand en begon een ware ravage in het lokaal te ver oorzaken. De jacht on het dier was lang en hevig, maar had Zondagmiddaq ein delijk succes. Toen keerde in Blijdorp de ru-t lanozaam weer. TE KLEIN OM TE ZITTEN. De zeven maanden oude Robin Whi- teford paste da Australische crawl toe. toen hij te Los Angeles een demonstra tie voor fotografen hield. De fotografen en operateurs vroegen zijn moeder om hem naast het bassin te laten zitten, doch zij antwoordde, dat hij dat nog niet kon, „daarvoor is hij te klein". BEKOELDE IJVER Een politieagent uit Cudcrkc.k aan den IJssel, bemerkte tijdens een ronde in het aangrenzende Berkenwoude drie stedelingen, die hun geluk met een hen gel in een poldersloot beproefden. Ten einde te controleren of deze heren wel in het bezit waren van een visacte en een vergunning voor dat water, moest de dienaar der wet gebruik maken van een schouw. Zich afstoten van de kant King goed, doch blijkbaar was de ijver f van deze agent groter dan zijn vaardig heid met de roeiriem, want Juist tegen over de verwonderde vissers schoot de agent bij een poging om het vaartuig vooruit te kriiqen, uit de boot en Ring kopje onder. Door dit verlies aan pres tige bleef de voorgenoemde controle achterwege. 2000 M onder de zeespiegel DEURNE KOOPT RUÏNE Het uit 1462 daterende „Groot Kasteel" ls door de gemeen'e Deurne aangekocht Het kasteel werd tot 1944 bewoond door P H Baron Desmeth van Deurne Door oorlogshandelingen werd he' zo zwaar beschadigd, dat de eigenaar wegens de zeer hoge kosten van de restauratie moest afzien Dit weekeinde zou Otis Barton po gen met zijn „Bentboacoop" 2000 me ter in de oceaan af te dalen. Deze on derneming. waaraan he* instituut %-oor wetenschappelijk onderzoek van de uni versiteit van Californië medewerking verleent, zou het rtv/ëelijk moeten maken naar eventuele hulpbronnen op het ge bied van de voeding en de industrie (o.m. petroleum) op die diepte te zoe ken en eventueel notities van militair belang te maken. De duik zal gedaan worden !n een kleincbaai. de zogenaamde „Smigglers Cove" aan de Zuidoostkust van het eiland Santa Cruz. 40 kilometer ten Zuiden van Santa Barbara. De „Benthoscoop" is een geperfec- tionneerde duikerklok van Ftaal. waar van de wanden vier a vijf centimeter dik zijn en die voorzien Is van twee vensters in Begoten kwarts met een dikte van 7,5 cm. De diepzeekogel heeft een diameter van 1 meter 46 en weegt in totaal 3.175 kg. De ..Benthoscoop" zal aan een stalen kabel worden neergelaten. Op tweed ui- vnd meter diepte zal zij een druk w naar raming 10 en een half millioen kg Een nieuw stuk van de oude Shaw Het lang verwachte stuk van Bernard Shaw „Buoyant Billions" is Zaterdag voor het eerst in het Malvern festival theatre ten tonele gebracht De critici schrijven, dat de 93_jarige auteur nog niets van zijn intellectuele schittering en geestigheid verloren heeft Het stuk biedt stof voor een lang ge sprek over verschillende onderwerpen zoals socialisme, godsdienst, huwelijk en mathematica. Shaw was bij de première niet aan wezig om van het applaus der toeschou wers getuige te zijn, doch tot ieders vreugde haalde de hoof drol vertolkster van het stuk, Frances Day, een spre kend op Shaw gelijkende pop te voor schijn en liet deze buigen. IN PORT DE BOUC is voor heteer^t gebruik gemaakt van een tijdelijk onder waterpijpleiding voor het lossen van een tankschip, dat op deze wijze niet aan een kade behoeft aan te leoRen. De lei ding is 500 meter lang. De haven wordt voor grote tankschepen gereed gemaakt. r is een verheugend ver schijnsel, dat na de oorlog het culturele leven een sterke opbloei te zien heeft gegeven. Na een vrij lange periodewaar in contact met onze culturele uitingen niet of moeilijk moge lijk was, bleek men in alle lagen van de bevolking behoefte te hebben aan een hernieuwde ken nismaking. In dit verband her inneren we ons de enorme vraag naar boeken in het eerste jaar na de bevrijding. Rijp en groen werden gekocht. Misschien va ker groen dan rijp en in som mige gevallen zelfs overrijp of rot. Wij herinneren ons de overvolle conceit- en toneel zalen, waar onze beste krachten zich lieten horen. Wij denken aan de enorme belangstelling die onze musea niet alleen trok ken bij de tentoonstelling van da Franse wandtapijten; van dg Weense kunstschatten en van de Pinakotheek uit München, maar ook bv de expositie van het ei- gen bezit. Wij denken ook aan de belangstelling, die de film trok en dan in het bijzonder aan de ongeveer dertig films van de ruim tweeduizend, die na de be vrijding ons land binnen kwa- - men, waarop het begrip cultuur van toepassing was. Ook voor de danskunst, ge- i woonlijk het stiefkind in ons goede vaderland, kwam een toe- nemende interesse. We zouden zo door kunnen gaan. Misschien waren er onder ons, die in deze bloeiperiode zeer optimistisch dachten, dat ons volk de kunst had ontdekt Dat ons volk tot het besef toas gekomen, dat men van het materiële alleen, hoe be langrijk ook, niet kan leven. Dat men aan de kunst en de kunste naar de plaats zou gaan geven, die hun toekwam. Het heeft niet zo mogen zijn. Natuurlijk kwam er een reactie. Vanzelfsprekend bereikte men een verzadigings punt en liep de belangstelling terug. Economische factoren gin gen sterker meespreken en naar mate men meer nodig had voor het directe levensonderhoud, bleef er minder over voor cul turele zaken. Dit is alles te aan vaarden, al kan men het betreu ren. Ernstiger echter dan een ver minderde belangstelling is een karakterverandering van die belangstelling. Sterk hebben wij de indruk, dat de gezonde vraag naar con tact met de uitingen van onze cultuur langzamerhand ie over gegaan in een vr\j ongezonde be- langstelling. Een ongezonde be langstelling, die zich openbaart op tal van punten. Moeten tav nog herinneren aan wat er met de tentoonstelling van Van Dongen is gebeurd? tien toe herinneren aan het in ig nemen van een boekje de Franse schilder-beeld- ver Maillol, ergens in 't Gooi? Moeten we herinneren aan het geval van de ontwerpen vnn enkele van onze beeldhouwers, bijvoorbeeld met de critiek op het Verzetsbeeld in Zaandam? Met deze opsomming zijn we lang niet volledig, maar het is genoeg, omdat een duidelijker bewijs van wanbegrip voor wat kunst werkelijk is, niet te geven is. We denken echter ook aan 't feit, dat men in acht van de tien gevallen, waarin men naar een hedendaags schilder vraagt, de naam Van Meegeren noemt. Ook de Kunst heeft het lot van zo vele dingen ondergaan en is in de sfeer van de sensatie getrok ken. Wat men van Kunst weet en niet, is niet meer het resultaat van aandachtige beschouwing en weloverwogen keuze, het is de sensatie die bepalend wordt. Een sensatie, die kan gedijen omdat practisch elke vorming van jon- pe mensen in kunstzinnig op richt in ons land ontbreekt. Ons land, dat gelegen op het kruispunt van culturele stromin gen, meer dan enig ander de mogelijkheden tot een kunstzin nige vorming op brede basis heeft, maar dat tot nu toe deze mogelijkheden niet heeft benut omdat het gelooft dat je alleen door sparen, rijk en door veel teren wijs kunt worden. SCH. moeten ondergaan, d.i. ongeveer 183 per cm2. Barto denkt op 1200 meter diepte ijskoud water aan te treffen. Twee schijnwerpers, die binnen in de ..Ben thoscoop" zijn geplaatst, zullen 't mo gelijk maken diepzeefilms op te nemen. Barton zal met de oppervlakte ln ver binding blijven door middel van een telefoonlijn en al zijn opmerkingen en gesprekken zullen worden geregistreerd. Het toestel is uitgerust met een vol doende hoeveelheid zuurstof voor een verblijf van zes en een half uur. Een 43-jarige Amerikaanse, die in New York woont, was sedert Mei op reis In Europa. Ze had Duitsland be zocht en zou- Zaterdag om zes uur met een schip, dat van Antwerpen was ge komen en In Rotterdam nog wat lading moest Innemen, de terugreis naar de States vervolgen. De passagiers kregen tijdens dit oponthoud gelegenheid door Rotterdam te dwalen en zo kwam de dame in kwesie terecht in een groo» magazijn in de binnenstad. Ze was ver rukt over enkele souvenirs die daar la gen en voorzag zich van een broche van f 35 en een asbak van f 16.50 zon der daarvoor te betalen. Een controleur betrapte haar en een half uur later zat ze op het hoofdbureau van politie te snikken. Men heeft er genoege- Be ge nomen, dat de schade werd vei goed en de dame daarna naar het schip begeleid, waar ze nu gelegenheid heeft over de lankmoedigheid der Nederlanders te me diteren. DONDERDAG 18 AUG. NA 12 UUR Hilversum I 301 m. 12.00 Omroep koor; 12.33 De Zevenklapper.- 13.00 Nws; 13.20 Septet Johnnv Ombach: 14.00 gr.pl. 15.00 Kamerorkest: 16.00 Bijbellezing: 17.00 Jeuqduitz.: 18 00 Le per des Heils 19.00 en 20.00 Nws: 20.15 Schoolzangwedstrijd; 21.30 Mariniers- kapel; 22.15 Buiten!, overzi'-bt: 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 12 00 The Rythm Club: 13.00 Nws.; 13.15 The Skymasters; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Elqar- concert; 17.00 Jeugdprogr.: 18.00 Nws.; 18.30 Musettemuziek; 19.20 Strijkkwartet 20.00 Nws; 20.15 Omroeporkest; 21.00 Hoorspel; 22.10 Gev. progr. 23.00 Nws. Programma ÜI 12.00 Ork. Eric Win- stone: 14.00 Oude muz.: 15.30 BBC- ork.; 17.00 Batavia: 19.30 Oper^'-agm.; 20.00 Verz.progr.; 22.15 Dan--; Programma IV - 12.30 BBC-ork 14 00 Zd. Am. ork.; 15.30 Tango's; 16.30 Ge vraagde platen voor kinderen; 18.30 Light Orch 20.00 Ork. Frank Cordell; 21-30 Fanse chansons; 22.15 Ork. Syd. Dean. VRIJDAG 19 AUG. VOOR 12 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nws en gr.pl.; 9.00 Residentie-orkest; 10.00 Om en Om; 11.00 Ziekenbezoek. Hilversum 415 m. 7.00 en 8.00 Nws en gr.pl.; 9.00 Concert; 10.00 Mor genwijding: 10.45 Kamermuziek; 11.25 Ace. orkest. Programma III 8.05 Concert; 10.00 Orgelspel; 11.00 Zigeunerorkest. Programma IV 8.10 Concert: 9.10 gr.pl.; 10.30 Orkest Bill Hawkins. en het Apeneiland 36. Nadat de twee apen eea hele tijd naar hun ont snapte gevangene gezocht hadden, waarbij ze zich Hoe langer hoe meer opwonden, gaven ze het ein delijk op en verdwenen snauwend en schetterend In het bos. ..Zo", zuchtte de Maat. terwijl hij zijn voor hoofd afveegde. ..die zijn tenminste weg! Als ze nou de eerste paar dagen maar niet terug komen, dan zijn we al een heel eind in de goede richting. Ik heb nu geneg ellende en narigheid voor een heel jaar ge had en als je het mij vraagt, geloof ik, dat bet einde nog lang niet In het zicht is!" Nog hijgend van het harde lopen en angstige inspanning kwam hij nu te voorschijn en sotnd een ogenblik bij zichzelf te over leggen. wat hij nu verder moest doen. „Het lijkt me het beste om eerst maar weer naar het strand te gaan en daar eens zien, of ik Kappie niet ergens kan ontdekken. Ik zou we! eens willen weten, waar die uithangt". De Maat knikte instemmend, omdat hij dit een prachtidee van zichzelf vond. Hij ging op weg, doch hij had nog niet eens zo heel ver gelopen, toen hij plotseling bleef staan en een verbaasde uitroep slaakte. Hij bukte zich en raapte de dierenhuid op, die Kappie verloren had. door N. J. Het wordt Harry te machtig: hij houdt het dubbelspel niet uit. De gedachten stormen als razenden op hem af. Zijn vader zou gezegd heb ben. „Srocfr Uarry, jongen, hoe kon je dat nu dotnEen duizeling overvalt hem. 74 „Corrie.... Corrie!" Langzaam half-luid zei hij de naam van mevr. Poortmans. Hij moest weg gaanwegweg, nu dadelijk hij mocht niet langer wachten. Elk uur elke minuut dat hij zijn vertrek uit stelde maakte het moeilijker, een eerlijk man te blijven. Hij probeerde weer over- P SMITH eind te komen, doch voelde dadelijk, dat het nog niet ging. Zo licht was het nog in zijn hoofd en zijn benen waren nog te zwaareven liggen nog.. Dat er ook niemand was, met wie hij zijn geval bespreken kon dat hij alles en alles alleen moest doen. Niet meer denken niet meer denken Harry keerde zich met een ruk om trok de knieën wat op. Die kostbare sprei, die nu door zijn schoenen zijn schoenen wat was dat ook weer met z'n schoenen? Harry dacht niet meer. Hij moest lang zo gelegen hebben. Toen hij eindelijk de ogen opsloeg was de schemering al gevallen en het duur de geruime tijd, voor de gewezen boek houder wist, waar hij zich bevond. Traag kwam hü tot da werkelijkheid terug, maar plotseling herinnerde hij zich, dat hü duizelig geworden was dat hij met moeite het bed nog had kunnen be reiken. Nog bonsde het in zijn hoofd een bonzen, dat leek op het luiden van een kerkklok: bom-me bom-me bom-bom. Wat trok die klokkeluider on geregeld bom bom zom Harry vloog overeind. Dat was een klok. Er moest wat bijzonders zijnl Be neden hoorde hij deuren slaan dan een paar zware slagen op zijn eigen deur en de angstige stem van Albert nu niet flegmatiek-bedaardme neer de burgemeester meneer de burgemeester! Er is brand brand! De boerderij van Welsch staat ln lich telaaie. Harry rende naar de deur en botste tegen zijn huisknecht op. Hij struikelde haast over zyn nog loshangende veters, doch gunde zich geen tijd, zijn schoenen behoorlijk vast te maken. Waar is het? By Welsch? Als hij niet zo'n dolle haast gemaakt had, naar de brand te komen, zou hij z'n huisknecht gevraagd hebben, waar die Welsch woonde. Nu rende Har/y de trap af de hal door naar bulten, de tuin in. Hij behoefde niet te vragen, waar de brand was: een fel-rode gloed tekende zich af aan de horizon. Nu heb je een goede kans, ongemerkt weg te komen, schoot hem te binnen. Iedereen naar de brand nu kan je gemakkelijk vluch ten! Hij vluchtte niet dwars door het land rende Harry recht op de brand toe. Hij sprong over sloten, en lette er niet op, dat hij er eenmaal midden ln te recht kwam, waardoor hij tot de heu pen toe nat door het modderige water moest gaan. Hij wist zelf niet, waarom bij dit deed het was hem, of hij werd voortgedreven dat hij gedwongen werd, alle krachten in te spannen om zo vroeg mogelijk bij die brand te zijn. Nu was hij op een landweg, die in een paar bochten naar de brandende boerderij leidde. Harry zag, dat hij die bochten kon afsnijden en rende alweer door het ongelijke weiland. Achter de breede haag, dia hem nog van de brandende boerderij scheidde, bleef Harry even staan om op adem te komen en ontzet staarde hij naar de hoogoplaalende vlammen, die ln het rieten dak, waar mede het huls bedekt was, gretig voed sel vonden. Daar komt niets van terecht dat brandt tot de grond toe afals ze er niet heel gauw bij zijn, mompelde Harry, terwijl hij zich door de heg wrong om te zien, of hij misschien met een of andec helpen kon. Hü was echter bü de ach terkant van de boerderij uitgekomea Vóór, op het erf was allee druk ln de weer; de spuit van Harrelaar was uitge rukt en legde er haar slangen Brand meester Siebold stond, het teken zijner waardigheid# en lange aiaf in de hard# druk te commanderen en Kimme-de veldwachter, verzocht iedereen, die met de brandweer r ets te r« »ken had, ean beetje achteruit u gawn, omdat Je tod» overal goed zien hun (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3