Ikmaaitler N.-HOLLANDSE PERS 1945 NIEUWS Twintig communistische legers in China in de strijd geworpen Koepokinenting leidt niet tot ernstige gevolgen Russische raketbases in Oost-Duitsland Massale stakinqen in Finland 5e JAARGANG Nr. 1618 Vrijdag 19 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 cfc per mm., familieberich_ ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteuii J. Zoonea Bureau, Ridderstraat hoek Oudearaeht Te! K 2200 5271 van dag tot dag IN ARMEN1E heeft zich in de streek Van Erzeroem een krachtige aardbeving doorgedaan, welke vijftien seconden duurde. Men vreest voor grote schade. Persoonlijke ongelukken deden zich nie' DE KANAALZWEMMER Cortines uit Cuba deed gisteren een poging Het Kanaal over te wemmen. Hij kreeg kramp als gevolg van de lage tempera tuur van het water (nog geen 10 gra den celsius) en er moesten touwen en planken gebruikt worden om de uitge putte zwemmer aan boord te hijsen van de trawler „Notre Dame de Lourdes" die hem naar Calais terugbracht. IN EEN CONSUMPTIE-IJSFABRIEK te Deventer pleegden jeugdige dieven een inbraak. Zij maakten een bedrag van f 2400 buit. Een geldkistje met f 3000 dat voor het grijpen lag, lieten zij echter ijskoud staan. EEN SMOKKELAUTO uit België reed bii Chaam in de sloot. De auto was vo'geladen met badhanddoeken. De in zittenden hadden echter geen tijd om zi'-h hiermede af te drogen. Zij zetten het snel op een lopen, want zij werden achtervolgd door commiezen. Badhand- doeken en auto zijn thans gedeponeerd b'i de dienstleider der accijnzen te Chaam. DE CIRCUSDIRECTEUR Karei Strass b'i.ger is vijftig jaar geworden en werd in een speciale voorstelling gehuldigd door i-bliek en personeel. Van zijn vrcuw kreeg hij vier nieuwe zwartbon te paarden met de illustere namen Cf(iry Brandy, Whiskey en Soda. EEN 28-JARIGE moeder in Rotterdam liet haar vijf kinderen in de steek. Dit kwam echter, doordat haar man ha*r verlaten had en zij niet wist hoe de kinderen te moeten verzorgen. Voor de rechtbank werd een straf van 8 maan den geëist, waarvan 4 voorwaardelijk. De vader bleef buiten schot. ENIGE TIJD geleden ontstond tijdens een kaartavondje in Leeuwarden ruzie tussen een tweetal kaarters met het noodlottig gevolg, dat de een zodanig peslaqen werd. dat hij van zijn stoel viel en dood bleef liggen. Eén dezer dagen diende de zaak voor de rechtbank. De politierechter, direct uitspraak doende zeide geen oorzakelijk verband te zien tussen de slag en de dood en veroor deelde de verdachte tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf met drie proefjaren. TWEE ENGELSE radio-komieken Ben Lyon en Bede Daniels, vertoeven momenteel In Nederland. Zij treden veel op in de „Hy-oang"-programma's, een soort Engelse Bonte Dinsdagavondtrei- nen. DE CUBAANSE MINISTER van bin nenlandse zaken. Ruben de Leon. is aan het hoofd gewond bij een degenduel met de onderminister van volksgezond heid. Castellanos. Aanleiding tot het duel was een woordentwist, tijdens wel ke Leon aan Castellanos een kaakslag tin C acht. Daar duelleren verboden is, wo-f!t een onderzoek ingesteld. EEN NIEUWE BOSBRAND is vanuit Frankrijk gemeld. Zij woedt op slechts negen km afstand van Bordeaux. Men was het vuur in twee van de drie voor naamste getroffen gebieden in Zuid- Wect-Frankrijk meester, toen het nieu we alarm werd gegeven. Kabinetsvorming West-Duitsland Dr. Konrad Adenauer, de leider der Christen-democraten, die naar algemeen verwacht wordt, de eerste kanselier van West-Duits land zal zijn, ls :e Bonn infor mele besprekingen begonnen met betrekking tot de kabinetsvor ming. Hij heef: o.a. besprekingen gehad met dr. Karl Arnold, de Chr. Dem. premier van Noordrijn Wesrfalen, Mgr. Boekler, de poli tieke adviseur van de Aartsbis schop van Keulen, en een lid van de „linkse" Chr. Dem. uit het 'Ruhrgebied, die de socialisten op genomen willen zien in de coali tieregering. -erder is gemeld, dat Arnold. die grote aanhang heeft ln de Katholieke vakbeweging, naar Bonn ging om dr. Adenauer te overtuigen van de noodzaak van een coalitie me: de socialisten. «ufThsritbl Over het algemeen veel bewol king met hier en daar enige regen ©f motregen, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Ie s minder koel voor- Een militaire woordvoerder van de Chinese regering verklaarde gisteren, dat 20 communistische legers aan he: Centraal Chinese front in de strijd geworpen waren Op papier zouden de legers in to taal ongeve-:T 600.000 man tellen, doch in fei:e bedroeg hun aantal Iets meer dan 300.000, aldus de woordvoerder. Vele manschappen van generaal Foe Tso Yl. die zich in Peiping aan de communisten overgaf, zouden weer bij de natio nalisten zijn teruggekomen of naar huis gegaan zijn. De com- munis ische troepen in Centraal- China waren numeriek niet ster ker dan de regeringstroepen. De nationalistische stellingen in Oost en Noord Kwangtoeng waren ver sterkt. Tayoe (Zuid-Kiangsl) zou nog in nationalistische handen zijn. Naar verluidt, zouden de natlo nalisten een divisie van de com munistische generaal Lin Piao te Yoengfen, ten Zuid-Westen van Tsiangsla. vernietigd hebben. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Chinese nationale luch^- vaartmaatschannli haar diensten OP EEN INTERNATIONAAL vrou wencongres te Kopei^a-jea heeft lorr' John Boyd Crr, de vroe ;ere direc.ru'» generaal van de FAO. de oprichting be nleit van een „wereldmv Wanneer er een dergelijke bank zou be staan, hoefde niemand meer voor hon gersnood te vrezen. Wanneer een land een slechte oogst zou hebben, zou he* slechts een beroep op de bank behoeven te deen om voedsel te leveren. ,J.tekeêtje 4' Wilde slaking Die wilde ouderstaking in Wormerveer heeft enorm veel deining veroorzaakt in Huize Criticaster. M'n kinderen staan nl. als één man achter de Wor- merveerse vaders en moeders. Zij hebben het plan opgevat stakingskassen te formeren om de strijd tot het bittere einde te laten voortzetten. „Dat zijn pas ouders", consta teerde dochter nummer een verrukt, toen zij het wereld- schokkende bericht las. Het hier altijd zo'n echte lakse boel De meester kan rnjj in de hoek zetten of me 100 regels laten schrijven, U trekt U maar ner gens iets van aan en protesteert niet eens, om nog maar van staken helemaal te zwijgen. In Wormerveer schijnen de ouders heel wat meer van hun kinde ren te houden. Hier is het na de vacantie natuurlijk weer het oude liedje. We moeten naar die snertschool of we willen of niet". M'n tweede dochter pakte de zaak ietwat tactischer aan. uIk vind m'n juffrouw heus wel aardig pappa", zei ze, „maar Anneke is vreselijk boos op haar, want die werd één dag vóór de vacantie uit de klas gestuurd en ze is nog blijven zitten ook. U vindt Anneke toch ook aardig, hé pappa? Het was ook eigenlijk geen werk van juf. U kon ook best een beetje boos worden en ons nog een paar weekjes thuis houden. Buitenlucht is trouwens erg ge zond voor ons". M'n zoon bakte ze wel heel erg bruin. Bij het zwarte af. Die liet zich het bericht door z"n oudste zuster voorlezen. „Dat is machtigriep hij na die voorlezerij uit. „Net een ver haal van Kappie. U doet toch zeker ook met die staking mee". Ik zette m'n strengste gezicht en zei met veel nadruk: „Na tuurlijk niet". Hij keek me lang en ernstig aan en constateerde: „Dat vind ik geen werk. M'n eigen vader een bal gehakt". „En nog wel één zonder bon", vulde z'n zuster balsturig aan. Ik zocht naar het gepaste antwoord, maar vond het niet. Criticaster. zal hervatten. De maatschappij had een schrijven van de regering van Hongkong ontvangen, waaTin deze de maatschappij toestond 'n week van haar installaties op het vliegveld Kaltak gebruik te ma ken, hangende de onderhandelin gen. Dinsdag werd de outillage der maatschappij door de rege ring gevorderd :en behoeve van de RAF in geval van nood. PEIPING HOOFDSTAD Te Sjanghai wordt bevestigd, dat Peiping tot hoofds:ad van 't nieuwe China zal worden uitge roepen. De huidige naam (Noordervre- de) zal dan gewijzigd worden in Peking (hoofdstad van her Noor den). die de stad gedragen heeft tot in 1927 toen Nanking (hoofd stad van het Zuiden) tot hoofd stad werd uitgeroepen. Peking, dat reeds In de 13e eeuw China's hoofdstad was. kende een grote bloeiperiode onder de dynastieën Ming en Tsjing. Deze laatste werd bij de revolutie in 1911 ten val gebracht. Naast politieke en economische overwegingen schijnt de keuze van Peiping als toekomstige hoofdstad van China te zijn in gegeven door de wens, dat mo dern China aan ziln geschiedkun dig verleden te verbinden. Telegram inzake Suriname He* geheime telegram van de minister van Overzeese Gebieds delen d.d. 27 Juli Is voor publica tie vrijgegeven. Hierin werdt ge zegd, dat-de Nederlandse regering de teleurstelling van de staten ten aanzien van de behandeling der interim-regeling door de Tweede Kamer, ln het bijzonder de wijzi ging van artikel 186, begrijpt. *c Is de regering minder duidelijk, welk overwegend bezwaar men heeft tegen wijziging van artikel 155, daar deze de bevoegdheid van de saten vergroot zonder de verplichting deze bevoegdheid t«j gebruiken. Zij betreurt het. da?" de staten afschriften van de mo tie van 23 Juli zonden aan bet buitenland. De regering is van mening, dat, wanneer Suriname zou besluiten op deze beslissing terug te komen, dit zou lelden naar een oplossing van de gere zen moeilijkheden. De staten heb ben hierop geantwoord, dat zU hun. standpunt niet zullen herzien BERLIJNSE GEMEENTERAAD KIEST VERTEGENWOORDIGERS Tijdens een zitting in het Raadhuis te Berlijn koos de Berlijnse gemeenteraad een achttal vertegenwoordigers, die in adviserende hoedanigheid zitting zullen hebben bij de wetgevende macht van de nieuwe regering In Bonn. Een overzicht tijdens de verkiezing bij handopsteking. De Inenting tegen pokken Wel kan men zich eens een dagje onprettig voelen Er wordt In het- algemeen nogal gevolg gegeven aan de oproep zich tegen de pokken te laten inenten. Naar wij van de geneeskundige hoofdinspectie voor de volksge zondheid vernemen, zijn er reeds vrij veel personen, die daarvoor in verband met de aard hunner werkzaamheden ln het bijzonder ln aanmerking komen, ingeënt. Hier en daar blijkt de mening te hebben postgevat, dat die koe- pok-intenting vrij ernstige gevol gen zou hebben gehad. Naar aan leiding daarvan deel: men ons me de, dat er geen enkel geval be kend Is, waarbij de na de oproep (gedane Inentingen tot min of meer ernstige gevolgen hebben ge leid. Het ligt in de aard van de inenting, dat men zich wel eens een dagje onprettig kan voelen. Ook komt het voor, dat de behan deling bij sommige personen plaatselijk wel eens heftige reac ties veroorzaakt. We denken hier bij aan een pijnlijke arm. De techniek van de inenting vormt hier een belangrijk punt. Het met Britse vergunning verschij nende blad „Die Welt" beweert, dat de Russen een netwerk van bases voor he1 afschieten van raketbommen in de Sow- jet-zone van Duitsland aanleggen. Vol gens het blad heeft een „Duitse specia- „Rode Ster" over rode tulpen De ..Rode Ster", het Sovjet-Ie- gerblad. verklaart ln een artikel, dat Montgomery Nederland on langs niet had bezocht „om de ro de tulpen te bewonderen". Dage lijks, aldus het blad, hield hij er militante toespraken waarin hU onrier» tot verhoging van de be wapeningssnelheid en de Sovjet- Unie bekladde. Deze veldmaarschalk berispte Nederlandse ministers, omdat zij zijn aanwijzingen op Industrieel gebied niet hadden gevolgd. Hij deed zulks als een generaal op zijn eigen slagveld". Na sarcastisch verwezen te hebben naar het zoeken van het Nederlandse leger naar Russisch sprekende officieren en manschap pen", zegt he: blad dat he: Ne derlandse volk belang stelt in vre de en vriendschap met de Sovjet Unie en niet zal toelaten, dat het door Nederlandse militaristen be drogen wordt. TEXEL LEVERT HOOI AAN HET VASTELAND Op Texel rijden wagens hoog opgeladen met hooi af en aan bij de haven van Oudeschild, van waar het hooi naar het vasteland wordt vervoerd. list op het gebied van raketbommen". die naar West-Duitsland vluchtte, ver klaard, dat de bommen elke plaats in West-Europa zouden kunnen bereiken. Ieder van de bases zou, naar deze spe cialist zeide, een bepaalde sector be strijken. Sowjetrussisehe deskundigen zouden een plan uitgewerkt hebben om de bases zonodig binnen enkele minuten bedrijfsklaar te maken. Er waren reeds vijf bases volooid en zes andere in aan leg. Twee van de voltooide bases be vonden zich in Mecklenburg en waren speciaal voor het Zuiden van Zweden bedoeld. De derde basis ln Thueringen zou het Rijngebied kunnen bestrijken. De vierde lag ln Silezië en was inge steld op verhindering van een mogelijke Invasie van het Oostzee-eiland Rueqen. Twee van de In aanbouw zijnde bases zouden tot doel hebben de mond van de Elbe en de Nederlandse kust te dekken. Brifs soldaat overgelopen Volgens een bericht van Sovjer- Russische zijde heeft een Britse soldaat zich naar de Sovjetzone begeven en aldaar aan de Sovjet- Russische autoriteiten verklaard „vrijwillig de Britse zone verlaten te hebben omdat hij zich, als strij der voor vrede en democratie, niet langer in staat voelde bij het Brirse leger in dienst e blijven". Vanwege het commando van 'l Britse Rijnleger wordt medege deeld, dat de betrokken soldaat in de nacht van de 12de op de 13 de Augustus absent is gemeld en dat de mogelijkheid besiaat, dat hij naar de Sovjetzone gegaan is. Onrust in Chili Te Santiago in Chili Is het tot herhaalde demonstraties gekomen tegen de ingevoerde verhoging van de vervoersrarieven. Bij onge regeldheden werden zes personen gedood, 37 gewond en een vijftig tal aangehouden. De politie moest herhaaldelijk charges uitvoeren. De beweging schijn: uit te groei en tot een algemeen protest tegen de stijging van de kosten van le vensonderhoud en naar men zegt wordt hiervan door elementen van de oppositie gebruik ge maakt. Over de wijze van inenting zijn aan de medici adviezen gegeven. Gevallen van encephalitis hebben zich bij de hierboven bedoelde ln entingen niet voorgedaan, 20 ver nemen wij van de geneeskundige hoofdinspectie voor de volksge zondheid. Rekening moet er mee gehouden worden, dat deze Inen tingen ook voor de oproep regel- ma:Ig werden gedaan. Bij die be handelingen heeft zich bU kinde ren boven 2 Jaar wel eens een on kel geval van encephalitis voorge daan. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING Het CDK deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 17 en L 17 tot na der order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 17 kan men kopen: een overall, of een werk pak van drill. keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte Jas. een labora- toriumjas of een twuwschort. Op de bonnen L 17 kan men kopen: een werk broek of werkjasle van keper, drill, sa tijn, beaverteen. Engels leer, manehes- ter. of pillow. een korte witte Jas, een koksbuls of- een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H 16 en L 13 t.m. L 16 blijven voorlopig geldig. N.S.-abonnemen'en weer duurder De abonnementstarieven der Ned. Spoorwegen, die per 1 Jan. 1948 een tijdelijke verlaging van 15 pet. hadden ondergaan, wor den met Ingang van 1 September weer op 't oude niveau gebracht. Een ui zondering is gemaakt voor de toeslag, die voor de eeTste maand op de algemene abonne mentskaarten wordt geheven. De ze word: n.1. niet vethoogd. Bloemlezing Uitgegeven aan representatiekosten van verschillende personen: Meer dan een kwart millioen. Besteed aan cho.o- laderepen en rokerij: Vijf en twr.Mc- duizend gulden. Nodig om bewezen dien sten te honoreren, die zich niet fn geld lieten uitdrukken. Nogmaals een bedrag van vijf en twintigduizend gulden om mensen In 't Noorden des lands van sigaartjes te vcorzien. Vijftienduizend gulden vreemde valu ta gekocht om er een zending cognae mee te betalen, die helaas voor de be trokkenen aan de grens werd aangehou den. Geld weg en cognac weg. Zeshonderd gulden onkosten feest avond onderdeel gewapende macht De lading van een stoomschip be staande uit benzine, oliën en smeervet- ten, ter waarde van honderd zestigdui zend gulden spoorloos verdwenen. Ge rekend voor ontvangst, maar inhoud weg Opnieuw een lading olie ter waarde van vijftienduizend gulden, waarvoor 'n bewijs getekend Is, maar die voor de rest even spoorloos is als de grote par tij hierboven. Bijna driehonderd vijftig auto's ge vorderd van particulieren of gekocht met dure deviezen plotseling onzicht baar geworden en ondanks jarenlang* nasporingen niet meer te achterhalen. Kamers in een eerste klasse hotel tel kenmale gereserveerd, maar niet ge bruikt. Voor deze niet gebruikte ka mers betaald zestienduizend gulden. Met de bouw van een internerinos- kamp begonnen. Bouw nimmer voltooid. Wat er staat Is waardeloos. Onkosten driehonderd vijftigduizend gulden. Panden qehuurd om qeipter--"--ten jn onder te brengen. Panden nimmer oe- bfuikt. Desalniettemin aan pacht be taald tweehonderddertiqdulzend grldpn. Misschien, waarde lezer, dat u -'n van deze bloemlezing ontnaat Mls- schien gelooft u, dat we een oreer» ge daan hebben uit de koppen, die e»n op sensatie beluste pers bracht van schan daaltjes in een of andere staat in Zu'd- Amerika en dat ten gevolge van die schandaaltjes een revolutie is uito~hro- ken. Ge hebt het helemaal mis geraden. We blijven dichter bij huls. We hebben slechts een green gedaan uit het ver-lag dat onze onvolprezen Rekenkamer ten beste heeft gegeven, om de oeriode dat we gezegend waren met het Militair Gezag. Er zouden kolommen te vullen zlin over deze periode, die bil velen van ons een lichte ontstemmino heeft gewekt. Het is een aaneenschakeling oewnrden van wanordelijke toestanden, zoals ons land die nimmer heeft gekend. Het Is een grandioze demonstratie geworden van het Militair gezag van onmacht om in het burgerlijk leven ook maar Iets ooed op poten te zetten. Een oeriode, waaraan we met schaamte terugdenken. Wat is hier geknoeid en roekeloos om gesprongen met geld van de gemeen schap. Honderd vljftlq m'Hloen heeft ons deze periode oekost. Een periode waarin we overgeleverd waren aan mensen, waarvan men meende, dat ze doordat Ze een uniform droegen, wel In staat zouden zijn de boel recht te hou den. Een revolutie 2al er In Nederland wel niet door ontstaan. Maar een aevöel van afkeer bekruipt toch ongetwijfeld menig een. als hij kennis neemt van boven staande verkorte h'o<»m1e-'no v Z. Politie opende het vuur op stakers In geheel Finland zijn stakingen uitgebroken. Een staking van ha venarbelders I de 23 Finse havens heeft alle scheepvaart lamgelegd. Personeel van bakkerijen, maal derijen enz. sloot zich bij de sta king aan en veroorzaakte een run op de levensmiddelenzaken in Hel sinkL De stakingen vinden hun oorzaak in loongeschillen. Vóór Zaterdagavond worden meer stakingen verwacht van an dere bonden van arbeiders op het terreih der voedselvoorziening, in de textielindustrie, de bouwvak ken e.d. De sociaal-democratische par tij heeft een manifest uitgegeven, waarin een beroep gedaan wordt op alle georganiseerde arbeiders zich tegen de s:akingen te verzet ten. De regering heeft de haven van Hangoe tot open haven ver klaard teneinde de staking in Finlands havens te breken. De ha venstaking was uitgeroepen door de onder communistische leiding staande vakvereniging van ver- voersarbelders. Alle schepen zullen thans naar Hangoe gedirigeerd worden en in dien de arbeiders weigeren te wer ken, zal de regering gebruik ma ken van haar volmacht om troe pen te gebruiken. STAKER GEDOOD De politie heef, gisteren het vuur op stakers in Kemi, West- Finland geopend, nadat de politie mannen met. jachtgeweren en pistolen, stokken en stenen, waren aangevallen. Een staker werd ge dood, zes stakers en tien politie mannen werden gewond. De soci aaldemocratische regerine beeft troepen- en politievers:erkingen naar Kemi gedirigeerd De stakers te Kemi zijr houtvlotters.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1