IWnaattbi' Haarlem in rep en roer door brand uit gasbuis Ontmanteling lokt hevige protesten uit N.-HOLLANDSE PERS 1945 Het zand en de rots Militaire hulp Europa gehalveerd? NIEUWS Zwarte dag voor Britse luchtvaart 5e JAARGANG Nr. 1619 Zaterdag 20 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et- per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 397Ï Geestelijk leven Ma:theus 7 24-21 Wie een gedeeltelijk godsdienstig leven leiden wil, is als iemand, die een huis bouwt. Er zijn er, die zulk een huls zich liever niet bouwen. Zij willen vrij vrij zijn. Zij dwalen liever her en der, dan dat zij zich de las-en wil len getroosten van zich te verbin den aan orde en plicht. Maar er zijn er - en zo zijn de mees'.en die werkelijk een geeste lijk, godsdienstig en zedelijk leven willen; welnu, die zijn niet alleen als iemand, die een huis bouw:, maar ook de manier, waarop huizen gebouwd worden, vindt men terug In de wijze waarop sommige men sen zich wijden aan hun roeping en plicht, 't Ene huis s aat op 't los se zand. De waterstromen komen van de bergen, de stormen waaien er om heen. Het wordt ondermijnd en geschokt en het valt. Het ande re huis scheen ook op het zand te staan en in de goede tijd was er tussen beiden weinig verschil, maar nu de regentijd kom: wordt 't verschil openbaar. Wat schaad; de waterstroom aan dat tweede huis? Het water loop; er om heen. de stormwind verwrikt het nie'. De man, die het gebouwd heeft, heeft diep gegraven, dóór het zand, totdat hij kwam op de rots. Daar rust nu het fundament. Dat huis valt niet. Het is op een rots gebouwd. Het leven van /menig mens draagt de naam van een Christe lijk leven, omdat het van buiten de schijn er van heef:, en een aardige gevel vertoont, regelmatig en mooi van vorm, terwijl het huis zelf vactheld noch degelijkheid heeft. In de goede tijd en bij mooi weer. dan kan zulk een leven be staan, dan merkt men weiuig van zijn innerlijke zwakheid, maar o wee als de waters;romen komen, als in de kwade tijd de verzoekin gen en de verleidingen komen! Wat heeft de stormwind van de hartstocht al menigeen doen val len! Wat hebben de langzaam vooTtsijpelende wateren van de be geerlijkheid al gebouwen van deugd ondermijnd! Als de harde tijd komt. de regen- en s oontiid des levens, dan herkent men de kracht en de vas'held van begin selen en deugden. Waar toch ligt de verklaring van het feit dat sommlger deugd de waterstroom der verleiding weer staat en de stormwind van de hartstocht trotseert, terwijl die van anderen voor deze beide krach sen bezwijkt? Onze gelijkenis geeft die verkla ring. Het zat bij wie zo spoedig vielen niet diep. Het zat er niet diep. Neen. het was oppervlakkige, nagebootste, beginselloze, opge drongen deugd, een onzekerder be zi- dan deze en gene deugden te hebben, los van elkaar en zonder eenheid of verband. Heden zijn ze en morgen zijn ze niet. Een wa terstroom voert ze weg. Ze houden nergens aan. Neen. dan eerst zal een mens wil hebben 'van zijn deug den en van zijn goede voornemens wanneer zij s eunen op een goed fundament. Kweek deugden aan. zo velen als ge wilt. zij blijven even zovele willekeurigheden en grillen wanneer het heiiligdom van uw hart hun oorsprong niet bewaart: slechts dan., als re diep gegraven ls, als de rots gevonden is. dan ls men zeker van zijn zaak. Dvaal neder to- de grond uwer menselijke natuur Daar heeft God het fundament gelegd. Er ken In he- goede de eis van uw geweten en van uw bestaan. Graaf diep. Ze: met kloeke hand de spade in de grond. Ruim weg het losse zand van ijdelheld en lichtzinnigheid. Gij moe; de rotsgrond vinden, uw liefde voor God en voor zijn wil: daar moet zich uw leven aan hecb ten. Knutsel dan niet aan uw deugden, 't Is nie; genoeg hier wat te spij keren en daar wat op te schilde ren. en ginds wa: te herstellen. De vraag ls: hoe het fundament ligt. NOGMAALS DE AUTOMAT¥~CHE PILOOT He: besluit, da de K.L.M. de au omatlsche besturing in haar vlieg uigen voorlopig stopgezet heeft, vindt o.a. zijn oorzaak in het feit. dat enige ijd geleden ln een Constellation van de K.L.M.. die op weg was van he: vliegveld Gander naar Prestwlck. kort voor de landing een storing is opgetre den aan de automa ische piloot. De gezagvoerder en de piloot, die beiden ln de cocpit waren, slaag den er binnen enkele minuten in het oe~tel weer volkomen onder contróle te krij gen weerbericht WEERSVERBETERING Minder bewolking dan vandaag, maar nog overdrijvende wolken velden. Droog weer. Iets warmer ©verdag. Meest zwakke wid hoofd zakelijk tussen Noord en Oost. Teerschip van Breda ontstak gaspit Zowel brandweer als ingenieurs van de Haarlemse gasfabriek stonden Vrijdagavond geruime tijd machteloos tegenover een 10-tallen meters hoge steekvlam, die loeiend uit een gebroken, dikke hoofdleidingsgasbuis naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinkif afstand van de vlam bevindende aftfuitpunten, omdat het gevaar van ont ploffing ergens in de buis daardoor te groot werd geacht, wanneer de buitenlucht zich met de restjes gas zou vermengen, en de brandweer kreeg geen schijn van kans de geweldige steekvlam te doven. De buis is gebroken bij de Catharij- nenbrug aan het Noorder Buiten Spaar- ne. Daar voer een schip, geladen mei grondstoffen voor teer en genoemd ..Het teerschip van Breda". Dit schip kwam door een verkeerde manoeuvre in aan varing met de hoofdleidingsbuis,* die op deze plaats door het Spaarne loopt. De gietijzeren leiding, die een doorsnee heeft van een halve meter, werd Juist op de knik, waarmede zij in het wa*er duikt, verbrijzeld en grote hoeveelheden gas stroomden onmiddellijk naar buiten. Een gewone gaslantaarn, die daar in de buurt staat, was de oorzaak van de ontploffing en een daarop onmiddellijk volgende meters hoge steekvlam. Het uitstromende gas had vlam gevat toen het de gaslantaarn bereikte. Het schip 4!aagde er tijdig in uit de buurt te ko men. doch werd aan één zijde deerlijk verschroeid. Onmiddellijk waarschuwde de havenmeester de Haarlemse brand weer, die met groot materieel uitrukte, doch machteloos stond tegenover de ge weldige steekvlam, die onafgebroken uit de buis naar boven schoot en die we gens de grote hitte niet dichter dan tot op 10 meter kon worden benaderd. Po- litieversterkingen verschenen al spoedig ter plaatse om de duizenden nieuwsgie rigen op een afstand te houden, terwijl ingenieurs van de gasfabriek zich ver diepten in het probleem hoe de vlam in kracht kon worden verminderd. Intus sen werden de Haarlemmers door de radio gewaarschuwd geen gas te ge bruiken. Om 11 uur slaagde de brand weer er vrij onverwacht in de steekvlam te overmeesteren. Het was het ei van Columbus: Alle 6 stralen werden In de gebroken buis gericht en de vlam gaf Jeugd van Nederland' Gistermiddag heef; Koningin Ju liana de tentoonstelling „Jeugd v. Nederland", die tot 18 September in het RAI-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden, geopend. In haar openingsrede zelde zij o.a. ..Het is goed te midden van de andere grote en brandende vraag stukken, dat onze volle aandacht word- opgeëist door de tentoon stelling „Jeugd van Nederland". Alle plannen voor de toekomst staan of vallen immers met de gees kracht van onze jeugd. Haar ontwikkeling de beste kansen te geven, behoort to; de allereerste verantwoordelijkheid waarvoor wij staan". Nadat H.M. de expositie voor ge opend had verklaard was zij de eers'e bezoekster, die er een rond gang maakte. Ook de voorzit er van het ten- 'oonstellingsbestuur. de heer dr. G G. J. Met rop. sprak de geno digden. waaronder zich verschil lende hoge autoriteiten bevonden toe. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Gesneuveld: KL. 15 militairen; K.N I.L. 8 militairen. de geest. De vele duizenden spoedden zich daarna door de duisternis van de onverlichte straten huiswaarts, want Haarlem gebruikt voor de straatverlich ting nog zeer vele gaslantaarns, die Vrijdagavond alle van hun brandstof verstoken waren. Ook de huisvrouwen konden geen gebruik van hun gasfor nuizen maken. Zaterdagochtend tegen 8 uur was de gastoevoer weer hersteld. De Catharijnenbrug heeft nogal ernstige schade opgelopen. Tienduizend arbeiders van de voormalige Hermann Goering Wer ke te Watenstedt Slazgitier bij Brunswijk hebben gepro:esleerd tegen de voorgenomen ontmante ling van deze ijzer, en staalfa briek. Er werden redevoeringen tegen de on-man^elingspolltiek gehou den, doch er vielen geen inciden ten voor. Bij de demonstratie verklaarde dr. Machens, de Bisschop van Hll deshelm. dat de ontmanteling van de fabriek het maken van een „levende atoombom" betekende. „Al heef; Hitier misdaden tegen de menselijkheid begaan", zo zel de hij, „daarom heeft nog niet Iemand anders het recht hetzelf de e doen". De ministers van Arbeid en fi nanciën van Neder Saksen spra ken de arbeiders eveneens toe en' verklaarden, dat de ontmanteling moes: worden stopgezet. In de gemeenteraad van Waten stedt—Salszeit'er, die eveneens in protest tegen de ontmanteling bij eengekomen was, verklaarde prof. Frohne, de directeur van verbin dingen van het bestuur te Frank fort. dat hij inlichtingen van de geallieerde autoriteiten had ont vangen. die er op wezen, dat het voornemen om de voormalige Her mann Goering Werke te ontman telen mogelijk zal worden herzien Naar het militaire bestuur be kend heeft gemaakt, zal een an dere belangrijke fabriek voor syn thetische benzine, de Scholven Oei Werke te Gelsenklrchen, eveneens worden on'manteld. De datum hiervoor ls nog niet bekend gemaakt. Van de 450 man die daar thans werken zullen naar verwacht wordt, 20 a 40 hun werk verliezen. De ontmanteling geschiedt door het eigen personeel van de fabriek. PLASTIC VEROVERT DE AARDBOL De nieuwste vinding op plas.lc- gebied Is een transparante plastic globe, die van binnen uit kan wor den verlicht. De fabrikant kan de globe leveren met de geografische namen in practisch elke gewenste taal. Slag voor Trumans wapenprogram Het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft blijkens de eerste telling van de stem ming over een amendement op het wetsontwerp tot militaire hulpverlening aan Europa een halvering van de te verlenen militaire hulp goedgekeurd. In het amendement, dat de ver mindering voorstelt, wordt er op aangedrongen, dat slechts tot Ju ni a.s. en nlgt tot Juni 1951 zo £eid steun zal worden gegeven De gebeurtenis vormt een slag voor president Trumans wapen- program voor West-Europa, Grie kenland, Turkije, Korea, Perzië en de Philippljnen, dat een som van 1.450.000.000 dollar omvat. De minister van buitenlandse Wederom pokkengevallen! Van militaire zijde wordt ons ge meld, dat zich op het troepen transport schip „Waterman", dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, twee gevallen van pokken hebben voorgedaan. De patiënten worden te Aden ontscheept en opgenomen in een hospitaal aldaar. De betrokken families zijn ingelicht. Het is Vrijdag een zwarte dag geweest voor de Britse luchtvaart Een passagiersvliegtuig van de „Britisch European Airways" en een Proctor-toestel stortten op 25 km afstand van elkaar neer in de moerasachtige gebieden van Lancashire en Yorkshire. In totaal zijn 27 doden te betreuren; acht personen werden gewond Spionnage in Zwitserland Voor de tweede maal in enkele weken :Uds Is ln Zwitserland op zien verwekt door berichten over ontdekking van spionnage-activi teit binnen de landsgrenzen. In 't eerste geval was het een postbe ambte, die gedurende vele Jaren tegen betaling afschriften van geheime staatstelegrammen aan een „Westelijke mogendheid" zou hebben doen ;oekomen. Ook mili taire geheimen zouden daarbij be trokken zijn, aangezien de kwes tie aan de militaire autoriteiten In handen is gegeven. In kranten berichten werd Frankrijk ge noemd als de betrokken westelij ke mogendheid. In het tweede geval, dat dezer dagen aan het licht zou zijn ge komen. zou he; gaan om een func tionaris van de staatswapenfabrie ken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De autoritei en hebben 'n officiële mededeling over dit ge val in uitzicht gesteld. BROEKMAN OP DE RACE-FIETS Kees Broekman uit De Lier ls van plan de reis naar Noorwegen op zijn racefiets te maken. Arve Sinnerud, die bij hem heeft gelo geerd en dezer dagen naar Noor wegen terugkeerde, heeft de ba gage van Kees daarom in zijn auto meegenomen. zaken, Dean Acheson, had nog ge waarschuwe!, dat een verminde ring van he; program uitgelegd zou kunnen worden als „een aan duiding van wantrouwen jegens onze geallieerden". Nader wordt gemeld: De verla ging met 50 pet. is door het Huis met 209 tegen 151 stemmen aan genomen. Dit is het resultaat van een officiële hoofdelijke stemming waartoe na twee eerdere stemmin gen werd overgegaan. wapen ptogittm nog door de Senaat worden be sproken. ZEEPOST VOOR DE WEST 26 Augustus a.s. vertrekt het ss „Baarn" naar Willemstad (Cu- racao). Me; dit schip kan zeepost wor den meegezonden, mits de corrés pondentie uiterlijk 24 Augustus a.s. ter post bezorgd wordt. Shirley wacht nog een maandje L»e 17-jarige Amerikaanse ka naalzwemster Shirley May France heeft gisteren besloten de poging om het Kanaal over te zwemmen tot de volgende maand uit te stel len, aangezien zij zich niet geheel fit voelt. Zij zal naar Dover terug keren met haar trainers Harry Boudakian en mej. Wlash, waar zij haar training voort zal zetten. Verstikkingsdood in spoorwegtunnel In een 1600 meter lange tunnel bij Tsjoekiong ln Zuid-Korea zijn 24 personen de verstikkingsdood gestorven en anderen erns'ig ziek geworden. Van een trein raakten zes wa gens In de tunnel los. Toen de machinist ach: eruit reed om de verloren wagens weer aan de trein te koppelen werd de tunnel met dichte rook van de locomo tief gevuld, zodat de passagiers geen verse lucht meer konden krij gen. Kaartenhuis Daar ligt he: ineen. Als een kaar tenhuis is de oppositie gedurende he: Indonesiëdebat ineéngesort. Zo onverwacht zelfs, dat men zich de ogen uitwrijf; en afvraagt of er werkelijk wel oppositie is ge weest tegen het regeringsbeleid. Zo was de situatie: De heer Van Maarseveen, minister van Over zeese gebiedsdelen heeft een fikse grote mond open gehaald en de heren eens precies gezegd waar 't op stond. Dat de opposanten met hun eeuwig gezwam geen andere weg hadden aangewezen. En daar had de oppositie niet van terug. En als we hier schrijven van de oppositie, dan doelen we niet zo zeer op de volgelingen van de heer Schouten, dan wel op de he ren Oud en Romme. De laatste dag van het debat is voor hen een uitermate slechte dag geworden. Het ls wel merkwaardig, da: het gevaar in dit debat eigenlijk nira mer zo zeer Is gekomen van de zijde der opposan'en. Men wist. wa: men aan ze had. Het gevaar dreigde hier van de zijde der pal tijen, die in de regering vertegen woordigd zijn. In de eerste plaa's van de K.V.P. bij monde van de heer Romme en daarna als twee de stemmen in het koor, van die der heren Oud en Tilanus. Toen dan ook het debat nog moest beginnen, was de hele aan dacht gevestigd op de heer Rom me. Wat zou Romme doen? Bij 't heengaan van de heer Sassen had hij reeds gesproken over 'n barst in het vertrouwen. Het ontslag van de heer Beel maakte het er niet beter op. De koers, die de K.V.P. tot dusverre gevaren had. leek vaarwel te worden gezegd en het. had er alle schijn van, dat de K.V.P, streefde naar een kabinets crisis. Dat zou betekent hebben, dat 'n vriendschappelijke oplossing in zake het Indonesische probleem tot de onmogelijkheden zou heb ben behoord. Inmiddels heeft de regering, en ere wie ere toekomt, de heer Van Maarseveen ln het bijzonder keep gehouden. De heer Romme en met hem de heer Oud, zijn met de werkelijkheid geconfronteerd. En ze zijn voor die werkelijkheid smadelijk op de vlucht geslagen. Ze hebben erkend, dat er ook nog internationale factoren waren, waarmee rekening moest worden gehouden en ze hebben zich, spe ciaal de heer Romme, bereid ver klaard in de toekomst mede te werken aan een bevredigende op lossing van het conflict, waar over minister Van Maarseveen zich natuurlijk erkentelijk toon de. Of er voor het Nederlandhe volk reden is tot tevredenheid, wagen wij echter te betwijfelen. Met enige bitterheid vragen wij ons af, waarom deze heren zo laat tot dit inzicht zijn gekomen. Hebben ze niet beseft, dat hun van dag tel dag TENGEVOLGE van overstromingen tijdens stormweer zijn in Napels ver scheidene huizen ingestort Weg-, spoor- en telefoonverbindingen onder vonden stagnatie. HET FRANSE BLAD „Liberation" verklaart, dat de Franse bankbiljetten zo met bacillen zijn besmet, dat zij een gevaar voor het openbaar welzijn vor men. Een laboratoriumonderzoek van enige biljetten toonde aan, dat er dui zenden bacillen, met inbegrip van de uberkclbacil, op voorkwamen. Het meest besmet zijn de biljetten van vijf, tien en twintig fr., die al enige tijd niet ver nieuwd zijn. DR. SAMUEL GREEN, hoofd van de Ku Klux Klan, is, toen hij in zijn ?uin stond te werken, dood neergevallen, zo werd door zijn zoon te Atlanta (Geor- gia) medegedeeld. MEER DAN 80.000 personen uit dc West-Europese landen worden als ge volg van evacuaties, waartoe zij door de nazi's gedwongen werden, vermist, volgens cijfers van de V.N. HET WERKLOOSHEIDSCIJFER in de Duitse dubbele zone heeft midden Augustus een nieuwe na-oorlogse hoog te bereikt, namelijk 1.267.247. DE BOSBRANDEN in Frankrijk be reikten eergisteren het vliegveld Bede- nae-Bussac. waar o.a. circa 12.G00 vlieg tuigbommen lagen opgeslagen. Nadat ongeveer 3000 vliegtuigbommen, elk met een gewicht van 200 kg. waren ont" ploft, werd men de situatie meeser. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. UIT CENTRAAL ECUADOR worden nog dagelijks aardschokken gemeld. Sommige worden „betrekkelijk krach tig" genoemd. Er wordt echter weinig schade aangericht DE AARDBEVING in Turkije heeft een ernstiger omvang aangenomen dan aanvankelijk werd bericht. Tot dusver zijn 65 mensen gedood. Vijf dorpen zijn ernstig beschadigd. ER ZAL MET INGANG van de ope ning van de RTC een speciaal post stempel van de conferentie worden ge bruikt. Deze zal bestaan in een cirkel met een afbeelding van de Ridderzaal in het midden en daaromheen de woor den: Ronde Tafel Conferentie 's Gra- venhage. TE STRAATSBURG is onder voorzit terschap van Paul Bastid en lord L#»y- ton een Europese liberale partij gesticht De leden der partij zijn nog weinig talrijk. EEN ALGERIJNSE huwelijkszwende laar maakte dezer dagen verschillende Nederlandse jongedames het hof. Hij deed zich voor als millionnair, die voor onbepaalde tijd in Nederland vertoefde. Steevast vroeg hij zijn slachtoffers ten huwelijk. Geld was niet in de eerste plaats zijn doel. Vooral wilde bij n.L een intieme verhouding met zijn %slacht- c fiers scheppen. De Amsterdamse vreern delingenpolitle heeft hem gearresteerd. DE NESTOR der Ned. bioscoopwereld de heer S. Kinsbergen. viert op 1 Oc- tober zijn 25-jarig jubileum als bioscoop directeur. Op die dag bestaat zijn hui dig theater, het Passage-thater in Den Haag, 20 jaar. DE JOEGOSLAVISCHE politic stelt een onderzoek in naar een brand die ernstige schade heeft aangericht op het Joegoslavische schip „Partizanka", dat in de haven vn Split lg om te worden gerepareerd. houding, een houding van lijde lijk verzet zouden we het bijna willen noemen, ons zo ver in het moeras heeft gebracht? Of ls de invloed van de heer Weiter ln de K.V.P wellicht zo groot, dat de heer Domme al zijn staatsmans kunst heeft moe:en aanwenden om de Kamerfractie der K.V.P. in haar geheel te meegaan te bewe gen? Is de reactie er willcht ster ker dan menigeen in de K.VP. zelf vermoedt? In ieder geval kan de regering rustig aan de Ronde Tafelconferentie beginnen. De op positie in eigen rijen ls beter laat dan nooit tot he: inzicht geko men, dat de houding, die zij heeft aangenomen, funest is geweest voor de gang van zaken in het Indonesische conflict. Dat het rampspoedig Is geweest voor he? Nederladse volk. Mogen ze dit in de toekomst to nen. Eerst dan zijn we tevreden. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1