kmaafJeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 baba HIEUWS 1 Bewoner in zijn huis neergeschoten Boliviaanse opstandelingen zijn nog niet verslagen Vrij Amerika! Noodlottige vergissing 5e JAARGANG Nr. 1667 Dinsdag 30 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bi) vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familleberietu ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Vcrantw. r*dact«uri J. r. Zoonto Bureau, Rldderitraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 van dag iot dag DE REPUBLIKEINSE PREMI: X, Mohammed Hatta is door de Brit se Labourparty uitgenodigd naar Londen te komen. Hij zou deze uitnodiging hebben aanvaard. Hatta zou ook de algemene ver gadering van de VN te Lake Suc cess bijwonen. OP HET VLIEGVELD Shannon is een speciale Skymaster uit Cali- fornlë en New York aangekomen met 82 personen aan boord. Dit ls het grootste aantal personen, dat ooit in enige passagiersvliegtuig de Atlantische Oceaan is overge stoken. IN SAKSEN is uraniumerts ont dekt. zo deelt het Duitse nieuwsbu xeau mede. Aan plaaselijke arbeids bureaux is een aantal van 2.000 arbeiders verzocht om met de ex ploitatie te beginnen en het ge bied is afgezet voor onbevoegden. DE AFSTAND DER RAILS van bepaalde hoofdspoorlijnen in de Sowjetzone van Duitsland zal ver groot worden tot die van de spoor lijnen in de Sowjet Unie. zodat treinen met herstelbetalingsgoede ren rechtstreeks naar Sowjet Rus sische Industriecentra kunnen lo pen. ZONDAGMORGEN is een auto bus tengevolge van de gladheid i-n Maastricht geslipt De zware bus schoof dwars over de straat het trottoir op. waar twee meisjes, die collecteerden voor de EHBO wer den gegrepen. Zij werden met vrij ernstige kneuzingen en verwondin gen naar het ziekenhuis Calva- rienberg overgebracht. Er is bij beiden geen levensgevaar aanwe zig BIJ HET VLIEGVELD Twente we- een Spitfire van de militaire luchtvaart bestuurd door de res 2e h.-vlieger de Jong. door motor storing gedwongen een noodlan ding te maken. Het vliegtuig kwam bui'en hel veld terecht en wer<j zwaar beschadigd. De piloot werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis in Enschede vervoerd. Alleen al te West Palm Beach 2iin meer dan 2000 woningen tal een straal van 5 km beschadigd. Men schat de in deze sector aan gerichte schade op bijna 4.500 000 dollar. ZONDAGMIDDAG is met het lijn toestel uit Makassar de president van Oost Indië. Sukawati, In Ba tavia aangekomen. Sukawati ls ver gezeld van de chef van het kabi- ne', mr vam- Krieken en logeert in Hotel des Indes. DF. FRANSE EN BRITSE politie verzamelen bewijzen tegen twee Fransen en een Engelsman, die naar men gdoof* de voornaamste organisatoren zijn van een bende, die honderdduizenden valse dollar bi15et'en in omloop heeft gebracht De Franse politie en de Ameri kaanse geheime dienst, hebben imssa's v.als geld ter waarde van 234 millioen dollar gevowden bij een overval op een boerderij bij Marseille. Finse stalcinq brengt stagnatie in Russische herstelbetalingen Maandagmorgen hebben zich bijna 1500 metaalarbeiders van de op een na grootste Finse haven plaats. Turku, gevoegd bij de door de communisten tegen de loon politiek der sociaaldemocratische regering ger chte staking. Velen zijn werkzaam in fabrieke® die voor herstelbetaling aan de Sow jet Unie werken. Karki, hoofd van het Finse her- s-clbetalingsbureau, noemde de s aklng ,een duidelijke schending van het vredesverdrag" daar Fin land in het verdrag riet onthe ven werd van door de Sowjet Uinle opgelegde boeten wegens vertraag de afleveringen, veroorzaakt door s akinge-n. De vakvereniging der ir.e: aalarbeiders, die onder sociaal democratische leiding staat, heeft de s aklng veroordeeld. weerbericht PLAATSELIJK ENIGR REGEN Over het algemeen veel bewolking Jiet plaatselijk enige regen of motregen, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke, later matige en langs de kust nu en clan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring van tempera'uur. JAN DERKSEN WINT VAN SCHERENS. In de sprintwedstrijden om het wereldkampioen-schap ie Kopen hagen won onze landgenoot Ja® Derksen op gemakkelijke wijze vajn de Belg Scherens. Gezochte S.S.-er niet gevonden Zondagnacht hebben vier agen ten van de rijkspolitie een inval gedaan in een perceel t2 Rijns burg. Zij zochten naar de in 1946 uit Duindorp gevluchte SS'er Wim de Mooy. Diens broer Jan de M. schijnt zich bij die inval teweer te hebben gesteld. Hij werd door een der agenten neergeschoten en is ter plaatse overleden. Op een tip. dat de SS'er zich ten huize van zijn broer zou be vinden. gingen de vier agenten vannacht op onderzoek uit. Hen werd toegang tot het huis ont zegd. De agenten hebben toen een ladder gehaald om op deze ma nier ..de vesting" te nemen. Zij kwamen in de slaapkamer van J. de M. die lid van de reservepolitie ls. Volgens verklaring van de poli tie heeft Jan de M. de agenten met een pistool bedreigd. Een der agenten heeft toen gevuurd en de 25-jarige Jongeman dodelijk ge troffen. Men vertelde dat het pi stool van het slachtoffer later een alarmpistool bleek te zijn. H.K.H. PRINSES WILHELMINA, die 31 Augustus a.s. Haar 69ste verjaardag hoopt te vieren. Kinderverlamming in Verenigde Staten onrustbarend De kinderverlamming-epidemie is verre van afgenomen, en het jaar 1949 zal wellicht in dit op zicht als het noodlottigste in de geschiedenis der Verenigde Staten worden opgetekend. Tot op heden zij® 17.306 geval len vastgesteld, waarvan 3422 in de afgelopen week, die een record week kan worden genoemd. Tot dusver was 1916 het slechtste jaar met 30.000 gevallen. In medische kringen is men van mening, dat het dit jaar bereikte aantal nog niet het hoogtepunt vorm va® de ontwikkelingscurve der ziekte. De nationale stichting ter bestrij ding van de kinderverlamming die onlangs de epidemie nog „matig" had genoemd is thans van mening dat zij hevig is en zich steeds meer uitbreidt. Donderdag zijn alleen voor New York 57 nieuwe gevallen en 6 sterf gevallen gemeld. Hiermede komt het totaal voor deze stad sedeTt het begin van het Jaar op 1321 ziektegevr'len en 111 sterfgevallen Een andere lezing komt van de districtscommandant van de rijks politie, die verklaart, dat Jan uit zijn bed sprong toen de agenten door zijn raam naar binnen kwa men. In de verwarring zou hij tegen een der agenten zijn aan gevallen. De dienstrevolver ging af en de kogel trof hem dodelijk Dit gebeurde 's nachts om half twee. Het stoffelijk overschot van J. de M. is naar het academische ziekenhuis te Leiden overgebracht Gebleken is dat de ex-SS'er W. de Mooy niet in het huis was. Een derde broer, die uit Groningen was overgekomen, is door de tip gevers aan de politie voor de "S'er aangezien. Beslissende slag op komsl? Men verwacht een beslissende slag tussen de regeringstroepen en de Boli viaanse opstandelingen nabij Cocha- bamba, op één na de grootste stad van Bolivia en het voornaamste bolwerk, dat de nationale revolutionnaire beweging in bezit heeft. Als antwoord op de bedreiging van de opstandelingen, dat zij La Paz zou den bombarderen, hebben vliegtuigen van de regering een tweede aanval op het vliegveld van Cochabamba uitge voerd. In deze stad hebben de opstan delingen het beleg geslagen voor de ka zerne. waar het regeringsgetrouwe gar nizoen zich heeft ingesloten. Regerings- Zelfmoord in de St. Pieterskerk Een jongeman is Maandag in de St. Pieterskerk te Rome van een hoogte van vijftig meter omlaag gesprongen: Hij kwam terecht op 'de marmeren vloer van de basiliek en was op slag dood. Toeristen en bedevaartgangers zagen tot hun afgrijzen het lichaam omlaag vallen. Het kwam juist terecht op de plaats, waaronder volgens zeggen de urn met het gebeente van de Heilige PetrflS ^oor archeologen van het Vati- caan werd aangetroffen. De kerk werd onmiddellijk na dit voorval gesloten. Het gebouw Is thans ontwijd en zal niet eerder voor het publiek worden opengesteld, nadat het wederom is ge wijd. Zes maanden geleden is op dezelf de wijze door een andere jongeman zelf moord In de St Pieterskerk gepleegd. 15000 TON NEDERL. GROENTEN NAAR FRANKRIJK Hoewel in het onlangs van kracht ge worden nieuwe handelsverdrag met Frankrijk geen post was opgenomen voor de uitvoer van verse groenten naar dat land, heeft de Franse regering sinds 27 Augustus de import van 15000 ton Ne derlandse groenten (uien, prei rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool) toegestaan. troepen trekken thans van twee zijden op de stad aan. In vier andere steden zijn gelijktijdige opstanden door de gar nizoenen met behulp van de bevolking neergeslagen. De nationale revolution naire beweging, die de steun genoot van de legerofficieren, trok zich terug na de val van haar bewind in Juli 1946. Haar leider, president Villaroel, werd toen door een woedende menigte te La Paz aan een lantarenpaal opgehangen. De tegenwoordige leider, Victor Paz Es- tensoro. bevindt zich thans in Uruguay. Amerikaanse oedstrijders beletten Paul Robeson het zingen Paul Robesoa*, die Zaterdag bij Peekskil een concert zou geven, dat. verhinderd werd door oud- strijders heeft op een persconferen tie verklaard, dat het Incident deel uitmaakte van de .nationale terreur tegen negers en progressie ve krachten". Het voorval vormde een .Inbreuk op de burgerrechten een der grote misdaden, die zon der twijfel geen enkele Amerikaan in het kader der democratische procedure zou willen plaatsen." Hij beschuldigde verder de plaat selijke autoriteiten van laksheid en verwees naar de Ku Klux Klan Het Amerlkaamse ministerie van justitie diende belang te hebben bij een onderzoek naar de Klan en her Amerikaanse legioen (van oud strijders. Het .Congres voot burgerrechten dat door de vorige procureur-ge neraal bestempeld is als een „om verwerpende organisatie" heeft de vervolging van de oproerkraaiers geëist. Het beschuldigde de politie van Peekskil en de staat New Door een noodlottige vergissing van een verpleegster is in het zie kenhuis .Eudokia" te Ronterdam een 72-jarige vrouw, die daar ver pleegd werd gestorven. De ver pleegster had haar een verkeerde injectie toegediend. Dezelfde in jectie gaf zij later aan een man nelijke patiënt maar door de dood van de vrouw opmerkzaam ge maakt hebben de doktoren de ver gissing nog tijdig bemerkt en maatregelen genomen, zodat de man er geen nadelige gevolgen van endervonden heeft. Bij Leopoldsville <Belg. Congo) is na een noodlanding een Belgi sche DC 3 van de binnenlandse lijn in brand geraakt. Van de 20 inzittenden verloren er vijf het leven, o.w. 2 passagiers. DE SCHADE, die door de orkaan, welke Vrijdag j.1. de kust van Flo rida heeft geteisterd is veroor zaakt, wordt op bijna 50 millioen dollar geschat. IN DE LENIN-STAATSBIBLIO THEEK te Moskou is Zaterdag 'n tentoomstelllng, gewijd aan Goethe York ervan zich afzijdig te heb ben gehouden. De commissaris van politie van Peekskil zeide echter dat de plaats van samenkomst buiten zijn jurls dictie lag. De „New York Times" zeide ta> zijn commentaar op het voorval, dat Paul Robeson zeker partij ge kozen had voor de verdrukten. Zijn hart zat op de rechte plaats, doch niet zijn logica. Hij had zich kortelings aan de zijde geschaard van de onderdrukkers v. Rusland. Toch had bü zekerlijk recht 2bn kunst te brengen voor Iedere vreed zame verzameling dat maakte deel uit, van de Amerikaanse levens wijze. Von Rundstedt dekt van Manstein De Duitse veldmaarschalk Von Rund stedt. die zich thans in een ziekenhuis te Hannover bevindt, verklaarde aan verslaggevers, dat hij alleen verantwoor delijk is voor al hetgeen tijdens de Duitse veldtocht in Polen is geschied en niet veldmaarschalk Von Manstein. die thans voor een Brits gerechtshof te Ham burg terecht staat. Von Rundstedt heeft de verdedigers van Von Manstein ma teriaal doen toekomen, dat ontlastend is voor zijn vroegere ondergeschikte. Von Rundstedt Is sinds 26 Mei J.1. pp vrije voeten. MISLUKTE KANAALOVERTOCHT De dertigjarige Egyptische zwemmer Mahri Hassan Hamad heeft Maandag avond zijn poging om het Kanaal over te zwemmen opgegeven. Lij was 14 uur in het water geweest en had het tot 4,5 mijl van de Engelse kust gebracht. Toen werd de zee ruwer en dreef hij af. MEISJE BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN Maandagmiddag heeft de politie het lijkje opgehaald van een 7-jarig meisje te Amsterdam, dat met haar tweeling zusje in het water van de Stadionkade was gaan zwemmen en daarbij vermoe delijk in een z.g. put in het water is terechtgekomen en verdronken. VIJF MILLIARD FRANCS SCHADE IN FRANKRIJK De door de bosbranden in de Landes veroorzaakte schade wordt op ongeveer 5 milliard frank geraamd. Door het ne men van een reeks maatregelen hoopt men echter drie milliard te kunnen te rugwinnen o.m. door het spoedig vellen en de uitvoer van de beschadigde bo men. r-— SCHOONZOON BEVOORDEELD Maandagochtend is het aftreden va® de premier van Sleeswijk-Hol stein, Herman® Ludemann, mede gedeeld. Het aftreden van de premier werd reeds verwacht naar aanlel ding van een regeringsonderzoek. dat inzake een schandaal was in gesteld. Enige tijd geleden werd door de landdag een bedrag van 250.000 mark toegewezen voor de wederinrichting van de ambtswo ning van de premier, zodat hierin gasten van de regering ontvangen zouden kunnen worden. Eet werk kostte echter bijna het dubbele, terwijl de architect-aannemer de schoonzoon van Luedemann was die de premier uit Berlijn naar Kiel had doen overplaatsen, waar hij bovendien een ovèrheldsbetrek king ontving. De christen-demo craten vielen de sociaaldemocra ten bij de verkiezingen over deze toedracht van zaken aan, en bij de federale verkiezingen daalde 't stemmental va® de sociaaldemo craten van 43.8 procent tot 29.6 procent. Is de winst te groot Het bestuur va® de Nederlandse bond van fruittelers in vergade ring bijeen \o Maastricht, heeft een telegram aan de Minister van landbouw en voedselvoorziening gezonden. Daarin wordt gezegd, dat de vakgroep de oorzaak van de afzetmoeilijkheden van frait ziet in te hoge prijzen voor de consument. Ondanks de lage prij zen voor telers en pachters. De vakgroep verzoekt de minister dringend maatregelen te treffen door afschaffing van veilplicht, de vaststelling van minimum veiling- prijzen en door uitreiking van ventvergunningen op grote schaal gedurende de periode van de huidige afzetmoeilijkheden. Hierdoor zal aar de me ning van de vakgroep ook vernie tiging van kostbaar volksvoedsel worden tegengegaan. De finale van het stayersnummer over 100 km werd gewonnen door de Italiaan Frosio in de tijd van 1 uur 31 min-, 20 sec. Onze landgenoot Pronk eindigde als tweede met een achterstand va®' 200 meter. Na afloop van de strijd feliciteert Pronk de Italiaan Frosio met het behaalde kampioenschap. Somber perspectief Naar mate Nederland zich begint te herstellen van de rampspoed, die de oorlog over het land heeft gebracht, beginnen andere ram pen het volk te bedreigen. Een van die rampen is de vloek van dé overvloed. Het klinkt gek in een wereld, waar nog steeds mlllioenen leven op de rand van de ondervoe ding. Het is een felle aanklacht tegen de wijze, waarop onze samen leving is ingericht. Maar intussen zitten we nog steeds in die samen leving en het heeft er alle schijn van, dat er nog wel niet direct verandering zal komen. Het fruit komt voor een belang rijk deel op de mestvaalt terecht Verschillende groenten ondergaan een zelfde lot. En als alle voorte kenen niet bedriegen, zijn er zeer binnenkort ernstige moeilijkheden te wachten met de boter. Indien dat zo is en reeds vorig jaar ver wachtte men een dergelijke ont wikkeling, dan zullen de boeren me^ moeilijkheden krijgen te wor stelen, waarmee de tuinders reeds een jaar eerder hebben kennis ge maakt. Deze ontwikkeling was te voor zien. Zowel voor het fruit, voor de groenten, als voor de botei. Vlak na het beëindigen van de oorlog hebben de producen;en een perio de van grote welvaart gekend. Het had er alle schijn van dat ze wel niet slapende, maar toch on gestoord rijk zouden kunnen wor den. Het was een periode, waarin er een overvloed van geld was. Goederen waren moeilijk te krij gen. En dus besteedde het publiek en we hebben vooral het oog op de allergrootste groep van gebrui kers, de arbeiders en de kleine zelfstandigen hun loon aan le- lensmiddelen, die te krijgen wa ren. Op elke tafel prijkte fruit. Groenten, waarnaar anders alleen de begeerte van beter gesitueer den uitging, werden alom ge vraagd. Er erd nog al wat ge ëxporteerd. Want ook ..i andere landen deed zich hetzelfde verschijnsel voor. Sedert is er echter wat veranderd. Tal van goederen, waaraan hon derdduizenden gebrek hadden, zijn weerte krijgen. En ze worden door de massa gekocht omdat ze in jaren niets hadden kunnen aan schaffen en de voorraad kleren, meubelen enz. moet worden aan gevuld. Echter, het geld kan slechts eenmaal besteed worden. Het ellendige gevolg daarvan ls, dat de binnenlandse afzetmarkt minder fruit, minder groenten af neemt dan een paar Jaar geleden En de export naar andere landen leidt er in dezelfde mate onder. Met de boter ligt het geval nog enigszins anders. Ten gevolge van de schaarste aan vetten over de hele wereld kon lange tijd in het buitenland een hoge prijs bedon gen worden. Maar nu de wereld voorraad stijgt en de koopkracht In het buitenland daalt, is de mo? gelijkheid niet uitgesloten, dat we weer zoals in de dertiger jaren, met de boter zullen moeten gaan knoeien wat de prijs betreft. Er wordt nu een beroep gedaan op de mensen in het eigen land. om fruit te eten. Straks om tomaten te eten, of bloemkool, of wat dan ook. Het is een beroep dat slechts kan helpen indien de algemene koopkracht van het volk wordt verhoogd. Want helaas zijn we weer aangeland in het tijdperk, dat een groot gedeelte van het volk wel fruit wil eten, maar het ondanks de lage prijzen, toch nog niet tot ten dagelijks verbruiks- artikel kan maken. Somber pers pectief waarvoor de oude samen- eving geen oplossing weet. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1