IPARIJS: KAPPIE JU&s J&akkex ONDER en BOVEN DE GROND LICHT VAN 10.000 LAMPEN Weemoedig lied .Misschien word ik twee of drie" De weg naar genezing „Ik wil...." IV fernj hebben al eens iets verteld Vy van de Metro, het spoorweg met dat loopt onder .«ju-. feeine, de parken en de huizen |Van Parijs. Hoeveel kilometers zal 'dat gigantische net van tunnels lang z^jn? De Parijzenaar bekom- Itnert er zich niet om. Hij betaalt tien francs voor een reis door de ronde gangen. En hij mag blijven fatten als hü daar zin in heeft jvoor hetzelfde geld. De gehele idag. Als hij niet bovengronds komt. Hij doet het niet, want hij heeft meer aan z'n hoofd en hij Inl uitstappen aan een van de honderd stations. De Parijzenaar «tapt uit onder het Gare du Nord, het grootste internationale station, pt hij gaat naar boven, naar het part van Parijs, Cité, het schilder achtige eiland, waar de stad reeds vóór Julius Caesar groeide. Of hij schiet boven- het eerst in zo'n verlichte trein stapt, staat vreemd te kijken. Waar stapt hij uit? Waar moet hij (overstappen? Toch is dat kinder lijk gemakkelijk. Stapt ge in Den !fert Rochereau in en wilt ge er ibij de Hallen uit? Ge gaat naar ne kaart van Parijs, die in het sla- jtion in de muur zit en ge drukt bp het knopje onder die kaart, waarop Halles staat. En er gaat •een lichtje, een lichtende route, branden op die kaart. Soms, als ge moet overstappen, licht in twee kleuren. Waar de kleuren elkaar ontmoeten, stapt ge over. Naar ■een ander station. Onder U of bo- jven U. Als ge dit alles, deze ver lichte slang door de catacomben van Parijs, ziet schieten, een trein als alle andere, vol met passa giers, beseft ge eerst recht welk AD BOXEM TWEEDE TE HEEMSTEDE Zondagmiddag werden door de Heem fteedse Poloclub nationale zwemwed strijden georganiseerd, welke konden galden als de revanches van de natio nale kampioenschappen van 14 dagen geleden. Ad Boxem had ingeschreven VOOr de 100 m. borstcrawl het nummer Waarop hij Nederlands kampioen is. Tus Sen Tjebbes Boxem en Bollen ontspon ïlch een felle strijd. Na een voorsprong van Bollen kwaai de Alkmaarder hem m 75 m. opzij, waarbij zich nog Tjeb bes voegde. Zij aan zij ging het op de finish af en met miniem verschil tikten 3« deelnemers aan. Na het bekend ma- fa van de uitslag bleek Bollen gewon- «€n te hebben in 1.02,2, gevolgd door Boxem in 1.02.4 en Tjebbes 1.02.5. Een buitengewoon mooie tijd noteerde Verder G. Wielema op de 100 m. rug- alag dames n.1. 1.14. een onmisbare verkeersader hier ligt. Parijs zonder Metro wordt een verkeerschaos. Als de Metro mannen en -vrouwen gaan staken, het zover. Metro-vrouwen: er zijn er honderden. Als kaartjes- verkoopsters en -knipsters. Ze ve gen de perrons en ze sluiten dat perron als de trein gereed staat te vertrekken. Iedere dag onder de grond, zomer en winter. Men selijke mollen in ronde gangen. En boven htm hoofden woelt het le ven. Boven rijden de bussen uit Scandinavië en Italië, uit Holland en België, rijden de fel-kleurige Parijse stadsbussen door een baai erd van autoverkeer, waarin geen verkeersagent zich behoeft te wa gen, omdat het zonder stopbor den beter gaat. Daar boven staan touristen op de top van de lang zaam wiegende Eiffeltoren, hoog als drie Utrechtse Domtorens op elkaar, en bestijgen vreemdelin gen de trappen van het Palais Chaillot, waarin de UNO verga derde. Touristen. Ze zijn gekomen uit alle wind streken. Ze zijn misschien in Am sterdam in gestapt. Mogelijk in een derde klas coupé van 36.85 re tour. En ge kunt in die derde klas gerust reizen. Een reis naar Londen kost nog altijd ruim 100. Jongelui, die "met een tent naar Frankrijk willen, kunnen voor die bootprijs zeker veertien dagen, misschien wel langer vacantia houden onder de rook van Parijs. De Franse taal? Kom maar op niet Uw school-Frans! Ge zult moeit» hebben die rap-gesproken woor den te volgen. Kunt ge alleen „Merci bien" zeggen? Wees niet bang! Ge wint het van de Frans man, die nog de grootste moeite heeft „Dag, meneer" te zeggen. Er komt wat durf eneen boekje met Franse zinnen bij te pas. En een franc kunt ge als een cent be schouwen. Frankrijk is duur, zegt men. Ja, wilt ge onderduiken in een wereld, die in het dagelijics leven de Uwe niet is (het mon daine amusement), dan komt ge aan duizend gulden te kort, maar wilt ge Uw tent zonder politie- toez'-ht op het heuvelland plan ten, aan kom ge met honderd gul den of minder in twee weken toe. Hotels in Parijs? Als overal zult ge moeten be talen en dan gaat het hard, want Parijs kan duur zijn. Maar wie in Holland brengt U per trein voor 60 cent 25 kilometer ver weg? Waar in Holland betaalt ge op het land 12 cent voor een glas limo nade? Brood? Als bij Uw bakker. Goed, laat Frankrijk anders zijn dan Uw eigen land. Maar daar gaat ge voor op reis. Zeg niet: dat is bij ons beter. Wie zegt U, dat wij het zijn, die het voorbeeld geven? Frankrijk is andersl Ja! En er zullen vele momenten zijn, dat ge er blij om bent. Het bord je: „Defense entrée", oftewel „Verboden toegang" zult ge er zelden zien. Dat is één punt van de duizenden, die ge in Frankrijk kunt winnen. Morgen opent de Benelux - landbouw tentoonstelling te Eind hoven haar poorten. Een van de originele kenmerken van deze expositie is, dat zij de boeren van het ge mengde zandbedrijf dit soort bedrijven vormt de grote moot Van onze landbouw tichtbaar wil maken, Welke grote verbete ringen in de bedrijfs- voering van hun be drijven nog aange bracht kunnen wor den. Daarom is er op het terrein niet min der dan een complete boerderij gebouwd, met woonhuis, vier varkensstallen, paar den- en koeienstal en maar liefst tien ha. bouw- en weiland er omheen. Deze boerderij, waar- Van het uiterlijk ge heel verschilt van het óns vertrouwde type, bost f 10.000 goedko per dan in de traditio nele bouwtrant en toch ontbreekt er geen ©omfort. Het spreekt Vanzelf, dat de elec- trische uitrusting en Eleciriciieit in de bo erderij verlichting van dit modelbedrijf dan ook voldoen aan de eisen, die op dit gebied al lang worden gepropa geerd. Talloze wand contactdozen zullen het de boer en zijn ge zin gemakkelijker ma ken door de electrici- teit in te schakelen bij bietensnijmachines, veevoederketels, elec- trich wassen en ko ken, warm water op nachtstroom, enz. De verlichting van deze tentoonstelling is tot stand gekomen on der leiding van ir. H. G. van den M o le n, Hoofd van de Licht- technische afdeling van Philips en advi seur voor verlichtings aangelegenheden voor deze tentoonstelling. Als instructie voor da boeren is in de bijgebouwen een ver licht kippenhok on dergebracht. De dag wordt door avond-. nacht- of ochtendver lichting voor de dieren verlengd, ze nemen daardoor meer voed sel tot zich en in de hoofdlegperiode pro duceren zij 40% meer eieren dan niet-ver- lichte kippen. De jonge kuikentjes op dit modelbedrijf worden opgefokt met behulp van infra-rode stralen, ter vervan ging van de soms niet in alle opzichten vol doende ..kunstmoe- ders". Het spruiten van pootaardappelen wordt voorkomen door een verlichting met T.L.-buislampen in de bewaarplaatsen. De rest van het ten toonstellingsterrein is feëriek verlicht. Hier voor zijn ongeveer 10.000 lampen nodig geweest Verlichte vij vers, fonteinen, vlag gen, met floodlight overgoten gebouwen en de sprookjesachtige verlichting langs de paden en de terassen zullen dan ook niet nalaten een onverge telijke indruk op de bezoekers te maken. j)E avond valt snel en de ramen zijn dicht, Ik schrijf en ik lees wat bij 't schemerlampücht En 'k sluit al weer vroeg de gordijnen. Straks staat er de kermis op Burcht en op Gracht, Die heb ik mij altijd als 't einde gedacht Van zomer, die stil gaat verdwijnen Dan draaien de molens en ruik je de geur, Van paling en haring te kust en te keur Maar als daar de lampen gaan schijnen. Dan dooft er iets uit, in de mens, in z'n hart De wolken zijn grauw en het water is zwart, Dan gaat er de zomer verdwijnen Je plukt nog met vreugde, een toegift, een dag, Waarop nog de glans van een zonnestraal lag Maar 't is nog wat vreugd in termijnen Want koel wordt de avond en duister de lucht En soms blaast de wind al het wintergerucht: De zomer, de zon, gaat verdwijnen JAN HOTTENTOT. en hef Apeneiland 45. „Het Is een echte beer!" schreeuwde Kappfe. „Lopen jongs! Laat hij ons niet te pakken krijgen. Vooruit, een boom In!" Dat hoefde hij geen twee maal te zeggen. Jacobus en de Maat renden wat ze konden en Jacobus struikelde bijna over zijn geweer, dat hij helemaal vergat te gebruiken. Gelukkig ston den ze vlakbij een dikke boom, zodat ze niet ver behoefden te lopen. In minder dan een ogenblik za ten ze alle drie hoog in de takken. „Dat is nou al de zoveelste keer. dat ik een boom in gejaagd wordt" jammerde de Maat. „Ik wou maar, dat ik weer op mijn goeie ouwe Kraak zat!" „Deze boom Is ons geluk, die maakt het beest niet zo gauw stuk", vond Jacobus. maar Kappie zei: „Jij met je miesserige versjes. Voor mijn part val je er uit. Ja, we zitten in een boom, maar op die manier schieten we nooit op. Tenslotte zijn we erop uit getrokken om je vrien den te vinden, en die zullen hier heus niet tussen de bladeren verstopt zitten. Het wordt tijd, da* we eindelijk eens goed met zoeken beginnen". Angstig tuurden ze alle drie naar beneden, waar de beer snuffelend om de boom heenliep. Plotseling kreeg hij de berenhuid, waaruit de Maat zich met vee! moeite had weten te bevrijden in de gaten en rook er nieuwsgierig aan. (Exclusief Interview) Laten we het eerlijk bekennen: twaalf keren in anderhalf uur tijd bonsde ons hart zó, dat het geronk van de motoren haast werd overstemd! Maar eveneens twaalf keren klonk er een zucht van verlichting. Twaalf keren waagde wereld kampioen Lamboley het Kees Bakker voorbij te streven en dikwijls leek het er op, dat hij succes zou hebben. Maar hij kreeg géén kans: Lamboley, de gevreesde, moest in de Assen- delftse kampioen, die uitstekend werd bijgestaan door de ver trouwde Lütti-Kaser. lijn meer dere erkennen. Zaterdag komt Kees dus in de finale, waarin ▼ijf renners meerijden. „Ik was niets bang voor hem, lk dacht, laat Tn maar komen", zei Kees toen we hem tijdens de tweede stayersserie van Maandag avond op het middenterrein van het knusse Ordrup-stadion spra ken en hem vroegen hoe hij zich ionder de aan-.tilsgolven van «is De middenstand en de automaten Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen heeft een brief aan de mi nister van Economische Zaken ge zonden naar aanleiding van de berichten, dat binnen enkele we ken de sigaretten-automaten weer bij de detailhandel in gebruik ge nomen worden. Vele sigarenwin keliers vrezen dat met het inge- bruik nemen van deze automaten dezelfde onhoudbare toestanden zullen ontstaan als voor 1940. Het A.N.P. verneemt in Den Haag, dat de kans dat de kwestie der automaten afzonderlijk gere geld wordt, zeer gering is, omdat het te bevoegder plaatse niet wel mogelijk geacht wordt, een be-; paald onderdeel uit de ingewik- kelde materie los te maken. In het' algemeen is de regeling voor de automaten in het voorontwerp winkelsluitingswet zó, dat deze na de sluitingstijd voor de winkels! niet meer bijgevuld zullen mogen worden wereldkampioen had gevoeld. Bakker vertelde, dat hij zich in een uitstekende conditie gevoelde en zich in staat achtte een behoor lijk tempo te draaien; beter ten minste dan het vorige jaar. Dat het nu zo goed gaat, schrijft Kees zelf toe aan het grote aantal wedstrijden dat hij dit jaar achter de motor heeft gereden „Ik heb zeker twee a drie maal zoveel ge reden als het vorige seizoen en dat ls niet zonder resultaat geble ven". Er wordt wel eens smalend over de Nederlandse stayerjj gespro ken, maar wanneer de renners veel wedstrijden kunnen rijden, dan kunnen zij zich heus wel me ten met de buitenlanders. „En wat denk je van da finale? Wordt het wat Zaterdag of niet?" Kees knipte zijn linkeroog dicht, klakte met zijn tong en Ki voor zichtig, dat hij dat moeilijk kon voorspellen. „Met een gunstige loting?" „Daar hangt heel wat van af" zei Kees, „wanneer ik op kop kan starten ben ik natuurlijk sterk in het voordeel. Maar verder: misschien word ik drie of twee. Aan één denk ik nog maar niet: wereldkampioen stel je voor. Zou dat effe een klap geven Er ls er één, die Kees méér kans geeft dan de Assendelver zichzelf toedenkt Die ene is Toon Oudijk, Kees' soignenr. „Zeg maar niet te gen Kees dat ik 't gezegd heb, maar! Ut geef hem een goeie, 'a heel goeie kans. want hij is ln uit stekende conditie", vertrouwde de verzorger ons in een entre-nous toe. De beurzen voor a.s. leraren De beurzen voor de universitai re opleiding van leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs blijken In grote behoefte te voorzien. Ruim 1500 gegadigden meldden zich hiervoor bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daar het aantal beschikbare beurzen beperkt is, zal een scherpe selectie onder de candidaten worden ge houden. fVÉ na-öor!ogse economische ver- ^houdingen hebben ook het Ne derlands Kankerinstituut voor moeilijke problemen gesteld. Deze, sedert 35 jaar bestaande nationale vereniging voor bestrijding van de kanker, is vooral bekend door het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Hier vindt men ener zijds de wetenschappelijke labora toria, waar door vooraanstaande ge leerden van internationale naam het kankervraagstuk experimenteel onderzocht wordt, anderzijds een ziekenhuis, geheel op de behande ling van kanker gespecialiseerd en daartoe aan ook voorzien van de meest werkzame Röntgentoestellen en een moderne toerusting met ra dium, voor alle nodige toepassingen gesorteerd. Het moeilijke probleem, waarvoor het Nederlands Kankerinstituut staat, is dit werk te blijven finan cieren, het op het hoge niveau te handhaven, dat het zowel van na tionaal als van internationaal standpunt gezien, Inneemt. In 1948 bedroeg het tekort op de exploitatie f 150.000. Bij dergelij ke tekorten kan van het reserve ren van fondsen voor nieuwe aan schaffingen geen sprake zijn. En toch zijn deze noodzakelijk, wil de kankerpatiënt ook in Nederland ge holpen kunnen worden met de steeds verbeterde apparaten, die wetenschap en techniek ten dien ste stellen. Wil Nederland de kanker, die één op de zeven sterfgevallen ver oorzaakt, terugdringen, dan zal htt door jaarlijkse contributies de ont wikkeling van het werk van het Antoni van Leeuwenhoekhuis mo gelijk moeten maken. Het gironum mer is 529000. Nauwkeur.g worde: bundels op het gezwel gerich Weer kan een patiënt ho- koesteren op genezing. „BAL, waarheen is Uw vlucht,'*' schijnen deze voetballers in alle ernst te vragen. Wanneer over drie weken het voetbalseizoen begint, zult ge dergelijke mo menten meer dan eens kunnen- zien. De strijd om het bezit van de bal Wie zal hem krijgen? De Engelsman Harris won Zon dag het wereldkampioenschap voor profs tijdens de wielerwedstrij den te Kopenhagen. De finale. Harris ligt In de eer" ste positie, onze landgenoot. Derk sen in tweede. Een vroegere S.A -man ver klaarde voor een Duits hof van beroep voor zuiveringszaken: „Ik wil doodvallen als de tegen mij gerichte getuigenverklarin gen waar zijn." Een seconde later zonk de beschuldigde, Friedrich Geyer, dood ter aar de. NIEUWE TAXI TARIEVEN In de Staatscourant is afgekon digd de prijzenbesch'ikking Ver voer met Huurauto's 1949. Bij deze beschikking zijn met ingang van 1 September in de prijs vrijgelaten a. het interlocale personenvervoer met huurauto's; b. het z.g. bijzon dere personenvervoer cLi. in hoofd zaak het specifieke rpuw- en trouwrijden mei huurauto's. Het hoogst toelaatbare tarief voor locaal vervoer per taxi in de Zaan streek is thans f 1.voor de eerste 400 beladen afgelegde me ters of gedeelten daarvan, te ver meerderen met f 0.10 voor iedere volgende 400 meters. Wachten f 0.10 per 2/2 minuut. Nachttoe- Slag (van, 1 tot 6 uur) 50 In Amsterdam moet men voor de eerste 400 meter f 0.75 betalen. GRIJSAARD, LANDBOU'.yiüi EN LUCHTREIZIGER De heer Johan Arthur Keek 77 jaar oud, landbouwer van beroep en wonende in Beek in Zuid-Lom burg, heeft behalve voor koeien, en weiladen ook een grote be langstelling voor de luchtvaart, een belangstelling, die hij. on danks zijn hoge leeftijd tn daden weet om te zetten Hij is dan ook een goede beken de van de KLM, want sinds de oorlog maakt hij elk jaar in de zomer een luchtreis ln Europa; vorig Jaar vloog hij naar Londen en dit jaar liet hij zich per vlieg tuig van Beo1.* via Schiphol naar Kopenhagen brengen en keerde weer door de lucht naar zijn woonplaats terug. enthousiast over de mooie vlucht Hoewel hij maar kort in Dene marken geweest is, heeft de heer Koek zijn viji" daar nuttig besteed onder meer brach; hij een bezoek aan een groot landbouwbedrijf in Karlsunde, een bedrijf met 84 koelen en 100 varkens en, zo ver telde hij in de passagehal op Schiphol, een schuur, nou daar is deze hal maar een kotje bij". DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 NA TWAALF UUR Hilversum I, 301 m - 12.00 Pia norecital. 12.33 en 13.20 Orkest zon der naam. 13.00 Nieuws. 14.00 Om roepkoor 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Orgelspel; 16.00 Ziekenbe zoek; 17.00 Jeugduitzending; 18.00 Amusementsorkest; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20 12 Concertgebouwor kest: 21.20 Kamermuziek; 22.40 Pianospel; 23.00 Nieuws. Hilversum II. 415 ra - 12.00 Ly- ra-trio: 13.00 Nieuws: 13.15 Metro pole-orkest; 13.45 Solistenconcert; 14.30 Radio-matinee; 16.40 Jeugd uitzending: 17.30 Orgel; 18.00 Nieuws; 18.30 Romancers; 19.3Q Symph. concert; 20.00 Nieuws; 20.15 Strijdkrachten; 21.05 Gevar. progr.; 22.00 Kamermuziek; 22 35 The Skymasters; 23.00 Nieuws; Programma III 13.15 Fantasie en sentiment; 15.00 Serenade-ork. 16.15 Octet; 17.00 Batavia; 18.00 Orgel; 19.30 Luck's way: 20.30 Ver zorging programma; 21.15 Gevar, progr. 22.15 Dansorkest. Programma IV - 12.30 BBC-ork. 14.00 BBC-orkest; 15.45 Cabaret. 17.10 Verz. progr. v. d zieken; 1830 Populair progr. 20.00 Opera; 22.15 Jazz. WOENSDAG 31 AUGUSTUS VOOR 12 UUR. Hilversum I, 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl. 10.30 Morgend.; 11.00 Fluitrectial; 11.30 Kon. MIL Kapel. Hilversum II, 415 m - 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl.; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw 11.00 Populair nonstop. Programma III - 10.00 Reginald Dixon; 10.30 Orkest Jack White; 11.00 Lichte muziek uit Triest. Programma IV - 9.10 Verz.progr voor de huisvrouw; 10.00 Le mé nage en musique; 11.15 Recital

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3