kmaafikf Droogte veroorzaakt in Betuwe grote schade N.-HOLLANDSE PERS 1945 NIEUWS "V De Harder heeft goede pers Onderzoek naar valse honderdjes in Duitsland voortgezet 6e JAARGANG Nr. 1669 Donderdag 1 September 1949 Uitgave Stichting „Da Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw, redacteur. J. t. Zoonen Bureau, Rldderetraat hoek Oudegracht Tel. K 2 MO S971 van dag tot dag R1TA HAYWORTH (op de foto) in n laaguit gesneden avondjurk zal te zien zijn fep een tentoonstelling over atomen, wel ke te Kopenhagen zal worden gehouden. Ónder de afbeelding ziet men een pa pagaai in een kooi, die geleerd wordt te zeggen „atomenr atomen" en de be doeling is, te tonen, dat alles in de we reld Is samengesteld uit atomen, zelfs Rita Hayworth. Dat kunnen zelfs de roilliarden van haar sprookjesprins niet veranderen. MALACHY COALTER leefde nog na een val van de tiende verdieping van een in aanbouw zijnd gebouw. Hij had echter vele fractures opgelopen, want hij Taakte de hoogspanningsdraden ter hoogte van de tweede verdieping, veerde ongeveer een meter terug en kwam toen terecht op een houten rand, die uitstak koven het trottoir. AMERIKAANSE GELEERDEN zou den een middel hebben ondekt om de dieren immuun te maken tegen de atoomstralen. Men zegt. dat 70 tot 80 procent der muizen die door middel van e_-n product („Cysteine" genaamd) im muun waren gemaakt, een atoorabestra- lir.o welke normaal le dood had moeten veroorza! en, hebben overleefd. „Cyste* Ine' is een tamelijk goedkoop product en wordt getrokken vit wol en paarden haar. KEIZER HIROHITO van )apan heeft In "een interview verklaard, dat Japan zijn uiterste best doet, vrijheid in een nieuwe democratie te bevorderen. De keizer hoopte Engeland als voorbeeld voor het herstel van Japan te nemen en verklaarde zich overtuigd, dat generaal Mac Arthur en de Amerikaanse bezet tingstroepen omstandigheden hebben ge schapen, waaronder de democratie kan bestaan. CRIPPS EN BEVIN, de Britse minis ters, zijn aan boord van de Mauretania van Southampton naar Washington ver trokken voor het voeren van belang rijke besprekingen met Amerikaanse en Canadese autoriteiten over het dollar- vraagstuk. Dat zal kraken! EVA PERON ligt overhoop met man lief, die in zijn kwaliteit van Argentijns dictator een besluit van het congres om 70 millioen peso uit te trekken voor Eva's sociale hulporganisatie met zijn veto trof. Peron wilde wèl betalen, maar dan voor openbare werken. Och, wie ge trouwd is kan over zoiets meepraten! EEN DUITSE SS-korporaal is door 'n Duits gerechtshof te Munchen tien maa' tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens moorden op gevangenen van het concentratiekamp Janowska. De rechter betreurde het, dat de West- Duitse grondwet hem niet toestond ver dachte de doodstraf te geven. Zo zul len er wel meer zijn, TRIX TERWINDT jubileert, wan» van daag zal het 12'/2 jaar geleden zijn, dat zij in dienst van de KLM trad. Zij nu hoofdstewardess en één der weinige Nederlandse vrouwen, die tijdens de be zetting als parachutiste boven Neder lands gebied werd neergelaten. Zij werd toen gearresteerd en kwam in Ravens- bruck terecht. Op 18 Januari 1947 werd haar in een plechtige bijeenkomst te Maastricht de „Medal of Freedom" uit gereikt. Opstand :n Bolivia verliest terrein De Bolviaanse opstandelingen hebben gisteren het vliegveld van La Paz uit de lucht beschoten en gebombardeerd. Voorts hebben zij een politieke leider, namelijk Alberto Pedraza in Potosi, een stad ten Zuid-Oosten van Cochabamba opgehangen. In Coch&bamba zelf wer den banken en zakengebouwen in de as gelegd. In de provincie Santa Cruz heeft de revolutionnaire leider, de doodstraf afgekondigd voor hen, die zich tegen zijn orders-verzetten. Intussen heeft de staf van het Boli viaanse leger verklaard, dat in Cocha bamba nagenoeg geen tegenstand meer wordt geboden door de opstandelingen. De troepen zouden de stad echter niet voor vanmorgen bij daglicht binnenruk ken, om de bevolking te sparen. Co- chambamba, de op één na grootste stad van Bolivia, is het belangrijkste bol werk der opstandelingen. De bekende filmster Merle Oberon 2ag op het vliegveld Cannes het vlieg tuig neerstorten, waar haar verloofde graaf Giorgio Cini in zat. De graaf en •ie piloot kwamen om het leven. weerbericht i PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien, maar Vrijdag overdag ook nu en dan zonneschijn. Aanvankelijk wei nig wind, later meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nog wei nig veranderiuo van temperatuur. Overal dorre, bruine vlakten De aanhoudende droogte berokkent fruitteelt-, landbouw- en veeteeltbedrij ven in de Betuwe grote schade. De fruitbomen (nu nog appels en peren) hebben zeer te lijden van de droogte. De boomwortels kunnen niet voldoende vocht opnemen om de vruchten tot al gehele ontwikkeling te brengen, want 't grondwaterpeil is ongekend laag. Het ge* volg is, dat veel fruit onrijp van de bo men valt en dat de rest te klein blijft Het fruit „onder de maat" kan veelal de minimum-prijs van 5 cent per kg ter veiling niet opbrengen. Het gevolg hier van is, dat het door de veilingen (spe ciaal Geldermalsen) in grote hoeveelhe den aan de handel wordt onttrokken en „doorgedraaid" wordt. Het komt op de vuilnisbelt terecht, of dient in het gun stigste geval als „bijvoeding" voor de koeien in de droge weiden. Had de droogte alleen al veel schade berokkend aan de veestapel: de veldmuizenplaag vooral in West-Betuwe en Bomme- lerwaard heeft de velden veranderd in een dorre, bruin-gele vlakte. De meeste polders zijn bovendien nog verstoken van drinkwater voor het vee de sloten zijn reeds lang uitgedroogd en de kikkers verdwenen omdat de boezem van dit gedeelte der lage lan den („de Linge") nog steeds niet vol doende in conditie is om de hoger ge legen gronden van water te kunnen voor zien. Door rijk, provincie en waterschap Stille wenk Terugtrekken Nederl. troepen reeds nu wenselijk De voorzitter van de Republikeinse delegatie in Batavia, mr. Susanto Tirto- prodjo,-heeft in een in het Chinese blad ..Keng Po" gepubliceerd interview ver klaard, dat volgens hem de Nederlan ders zich krachtens de Van Royen-Rum overeenkomst bereid hebben verklaard, de Republiek te herstellen in de status, welke zij ten tijde van de Renville- overeenkomst had. Dit zou geschieden op het tijdstip, waarop de Republ'ek in- donesia Serikat zou worden gevormd, doch „het zou uit een oogpunt van good will zeer wenselijk zijn en blijk geven van de wil tot oprechte samenwe«"klug, indien de Nederlanders reeds thans ge leidelijk de Republikeinse gebieden aan ons teruggeven door de evacuatie \*n hun strijdkrachten, zodat de Republi keinse regering volop gelegenheid heeft om haar taak vrijelijk te vervullen", al dus mr. Susanto, Indien het terugtrekken van de Ne derlandse strijdkrachten eerst zou ge- geschieden na het tot stand komen van de R.I.S., zouden de Indonesiërs een verkeerde indruk krijgen van de Neder landse bedoelingen, meende mr. Susanto. TAIFOEN TEISTERT TOKIO Een taifoen met een snelheid van 128 km per uur raasde gister over Tokio. De stroomvoorziening werd gestoord en electrische treinen zijn tot stilstand ge bracht. Van honderden huizen z daken afgerukt. Minstens 9 personen zijn gedood en ruim 50 gewond. In de haven van Yokohama zonken 2 sche pen; van de bemanning van een boot zijn 42 mensen spoorloos verdwenen. De taifoen ging gepaard met slagregens. De politie maakt melding van grote ver woestingen in het kustgebied van de stad. De laatste keer dat Tokio door 'n taifoen werd getroffen was in 1938. Een reuzenvliegboot van de Ameri kaanse marine is bij San Diego i£ zee gestort De gehele bemanning van tien koppen kwam om het leven. De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij het minimumuurloon van 40 tot 75 dollar- c^ntfwordt verboQfld. pen wordt echter hard gewerkt aan de oorbereidende plannen tot Linge-ver. betering. In de Boven-Betuwe is de toestand al niet veel beter: dóar hebben de veld muizen nog wel niet zo veel vat gekre gen, maar wel is de droogte en dorheid daar eveneens groot Dat gebied is nog hoger gelegen. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA Dinsdag is in de streek van Spokane (V.S.) een viermotorig vliegtuig te pletter gevallen. Aan boord bevonden zich 15 personen, van wie 14 er in slaagden zich met behulp van een val scherm te redden. Het vliegtuig was 'n B-29 bommenwerper. Men is er „tame lijk" zeker van, dat de vermiste zich niet in bet wrak bevind1. NIEUWE DEMONSTRATIES TEGEN ONTMANTELING De arbeiders van de chemische fa briek te Oberhausen in het Ruhrgebied gen de ontmanteling van bun fabriek. Een auto van de Britse bestuurscom missie, waarin de Duitse directeur zat van de firma, die de ontmanteling had aangenomen, werd door de demonstran ten omvergeworpen en de directeur werd gemolesteerd. Drie vrachtwagens met „ontmantelingsarbeiders" werden voor de fabriek tegengehouden. De demon stranten dwongen de chauffeurs met hun wagens terug te keren en bekogel den de arbeiders met stenen en scheld woorden. Tegelijk met het begin van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag nam in Hotel des Indes te Batavia de vierde formele vergadering van de Centrale Gemengde Commissie een aanvang. Op de foto: links de Nederlandse delegatie, rechts de Republikeinse. Achter de tafel de Milex Board en de Unci en op de voorgrond vertegenwoordigers van het B.F.O. 45 nieuwe punten geldig Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met Ingang van 1 September 1949 van de tex- tielkaart VA 905 geldig worden de bonnen gemerkt „U één punt", „V één punt", „U vijf punten", „V vijf punten", „U reserve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 Punten. Bertus de Harder heeft Zondag J.I. voor zijn nieuwe club Bordeaux tegen Stade Red Star gespeeld en de voetbal- medewerker van „De Equipe" is zeer goed te spreken over zijn debuut in de competitie. De Harder wordt In tech nisch opzicht één van de beste spelers van de Franse eredivisie genoemd. „Hij heeft een meesterlijke balcontrole en munt eveneens uit in het zuiver door geven van de bal naar ongedekte mede spelers". In tweeërlei opzicht schiet hij naar de mening van de man van „De Equipe" echter nog tekort: zijn condi tie is nog niet voldoende voor het be roepsvoetbal en hij is momenten wel eens minder actief. De wedstrijd in kwes tie werd met 21 door Bordeaux ge wonnen. Het onderzoek naar de valse bank biljetten van f 100, die de vorige week in Zuid-Limburg in beslag zijn genomen is nog niet afgesloten. Het wordt voort gezet in Duitsland door de rijksrecherche in samenwerking met de recherche van Heerlen, waar ook een vijftal valse 100 guld^p-biljetten in beslag werden geno men. Over de eerste arrestatie in deze zaak is bekend geworden, dat zich vo rige week Woensdag in een winkel te Susterseel een Duitser vervoegde, die een pakje sigaretten met een briefje van f 100 wilde betalen. Toen de winkelier het briefje gewisseld had, vroeg de man hebben gister heftig gedemonstreerd te- dhjmi nog een briefje van honderd te wisselen. Een reiziger in de winkel ont dekte echter, dat dit briefje vals was: het watermerk was er n.1. wel op ge drukt, doch niet zichtbaar, als men het biljet tegen het licht hield. De Duitser verdween daarop weer, met medeneming van de twee biljetten. De winkelier deed geen aangifte, doch via de reiziger kwam de politie de zaak ter ore. Men slaagde erin de volgende dag de Duitser die het biljet had aangeboden, te arres teren; hij was nj. weer de grens over gekomen om eens te Informeren, of de politie al achter hem aanzat Zijn ar restatie leidde de volgende dag tot ar restatie van nog twee Duitsers te Gan- gelt en omgeving, die zich ook aan uitgifte van valse f 100-briefjes had den schuldfg gemaakt De drie Duitsers bekenden de briefjes te hebben uitgegeven, doch over de her komst tast de polifie nog in het dui.su. Nazi-pers staat klaar De „Daily Herald" bevat op de voorpagina een bericht van zün correspondent 'e Dusseldorp on der de kop „Nazi-complot om de Duitse pers te beheersen. De correspondent schrijf:: „Ik heb vier dagen lang de onder grondse nationalistische actie in de Britse zone nagespeurd. On dergrondse drukkers combinaties maken zich gereed in actie te komen te Hamburg, Br e men. Dus seldorp, Bochum, Essen, Gelsen- kirchen en Hannover, wanneer de Britse licenties van de hui dige dagbladen bij de vorming van de souvereine Duitse rege ring ophouden te bestaan. Reeds schijn; een voormalige nazi-uit gever zich door financiële steun te verlenen, verbonden te hebben met twee dagbladen met Britse leen tie. De ernst van de toestand is gelegen in de financiële draag kracht van de nationalis en. De gelicenseerde bladen hebben geen geld om hen te bestrijden Nog 2 auto-Zondagen Om tegemoet te komen aan de vele. verzoeken, verleent de qjinister van ver keer en waterstaat ontheffing van het Zondagsrijverbod op de Zondagen 11 September en 2 Octoberv 1949. De controle op naleving van het Zon dagsrijverbod zal op de overige Zon dagen worden gehandhaafd. De grote spanning, die de laatste tijd de situatie in Joego-Slavié kenmerkt, is de laatste dagen tot een gevaarlijke hoogte opgevoerd. Indien men de jong ste gebeurtenissen nagaat, blijkt duidelijk, dat het zwaartepunt ligt 0m het zuidelijke gebied van Joego-Slavië. De gebeurtenissen in het Noorden kunnen gezien worden als een afleiding van Russische zijde, met bet doel de aandacht van Tito te verdelen. De tegen maatregelen van Tito wijzen echter op een verdediging van de Zuidpunt en een steilingname tegen het Kominform plan tot vorming van een zelfstandig Macedonië ten koste van Griekenland en Joego-Slavië. TWEE MEISJES IN DE SCHELDE VERDRONKEN Woensdag waren onder de gemeente Biervliet (Zeeuws-Vlaander en) vier meisjes in de Westerschelde aan het ba den. Plotseling werden de nichtjes Buys- se, wonende te Biervliet en IJzendijke, door de sterke stroom gegrepen en mee gesleurd. De beide kinderen, 11 en 13 jaar oud, verdronken voor de ogen van een aantal mensen op de wal. De twee andere meisjes, die hun vriendinnetjes zagen wegdrijven, wilden ze achterna gaan, doch door hun met geweld uit 't water te trekken kon worden voorko men, dat dit tragische ongeval nog twee slachtoffers zou hebben gemaakt. An dere reddingspogingen waren toen reeds GARNIZOENSDAG EISTE SLACHTOFFER Tijdens een Woensdagmiddag gehou den militaire demonstratie le Utrecht in het kader van de garnizoensdag, is een militaire toeschouwer door een vallenae projectielhuls dodelijk gewond. Het slachtoffer, sergeant Koster uit Hengelo, bevond zich onder bet publiek toen een buis van een afgeschoten pro jectiel van vrij grote hoogte precies og zijn hoofd viel. De kracht van de klap was zodanig, dat zijn schedel brak. He vig bloedend werd het slachtoffer naar een militair hospitaal vervoerd, waar onmiddellijk tot een hersenoperatie werd besloten, welke echter niet meer heeft mogen baten. Toen de ouders, die per auto uit Hengelo waren opgehaald, aan kwamen was hun zoon reeds overleden, Zo n mooie ■foto De eigenaar van een nachtclub te Washington vond drie weken geleden een luchtfoto van Wa shington in het gebouw van zijn club. Een pracht foto, zo mooi, dat hij een vergroting liet maken en aan zijn muur hing bij andere foto's van de stad. Later beeft de Amerikaanse marine ontdekt, dat het een strikt geheime luchtfoto van de vloot was, waarop alle militaire instal laties van Washington duidelijk te zien zijn. De foto was geno men met een geheim tyPe camera uit een gevechtsvliegtuig van de vloot. De dood op de weg Telkenmale worden we opgeschrikt door berichten van verkeersongevallen Het één ernstig, het andere minder ern* stig. Maar ettelijke malen met dodelijk^ afloop. Men kan fatalistisch zijn en zeggen: Daar is niets aan te doen. Als het mijn tijd is, ga ik. Maar zo is d« zaak o.i. niet. Ongelukken zullen er al tijd blijven. Een noodlottige samenloop van omstandigheden kan men veelal niet voorkomen. Maar als men de groep verkeersongevallen analyseert, blijken er maar weinig onder de groep werkelijke ongelukken te vallen. Het allergrootste deel komt voort uit roekeloosheid en een zeer aanzienlijk gedeelte uit alcohol» misbruik. Tegen de roekelozen behoort ten strengste te worden opgetreden. Maar evenzeer tegen hen, die in een auto kruipen, teiwijl ze vooraf een stevige borrel hebben gedronken. Want niet al leen dat ze een gevaar zijn voor zich zelf. Het komt maar al te dikwijls voor, dat degene, die een dergelijk ongeluk veroorzaakt, zelf er nog goed afkomt, maar de oorzaak is van de dood van anderen. We kwamen tot deze gedachten door het lezen van een bericht, waarbij een dronken chauffeur twee doden en een zwaar geworde op zijn geweren had. En toen combineerden we dit bericht met enkele ervaringen, welke wij zelf hebben geconstateerd en waarnaar door de politie o.i. veel te weinig gekeken wordt We bedoelen het euvel van jongelui, die in een auto of per motor naar een kermis of een uitvoering gaan. Door 't Zondagsrijverbod was het de laatste tijd niet zo erg meer. Maar herhaaldelijk troffen we het toch aan, dat op een kermis of een uitvoering joneglui van 'n andere plaats arriveerden, waar ze tot twaalf uur in een café hadden gezeten. Voor twaalf uur mochten ze niet rijden, maar na twaalf uur nog gauw even naar eeu it; de nabijheid gelegen plaa:s. om daa. de bloemetjes buiten te zetren Somtijds wa^en ze al niet helemaal brandschoon, als ze arriveerden. Als ze echter vertrokken, waren ze te oorde len raar hun luidruchtigheid, bepaald onder de invloed. Dat is één geval. Maar hoe gaat het met marktbezoek, waar dikwijls grove verteringen worden gemaakt door bezoekers, die onbezorgd in een auto plaats nemen en een gevaar voor het verkeer vormen? Er is enkele weken geleden een vei lig verkeersactie gevoerd, naar aanlei ding van het grote aantal slachtoffer» onder de kinderen. Het motto was- ..Die zware vlek moet weg". Een motto, dat we volkomen onder schrijven, maar dat we echter wel iets zouden willen uitbreiden. Want ook d« ouderen moeten in volle veiligheid op de weg kunnen vertoeven. Ook de vlek, die door de ontijdige dood van vele ouderen wordt veroorzaakt moet weg. Daarvoor zullen echter veel meer dan tot dusverre strenge maatregelen moeten worden genomen tegen degenen, die doof roekeloosheid en drankmisbruik de oor zaak zijn van zo ontzettend veel leed, dat aan onschuldige slaAtoffers wordt berokkend. Een chauffeur die een paa* borrels op heeft is een groter gevaar voor de geme-.nschap, dan de fietser zon der achterlichtje. Misschien dat bet con stateren van de overtreding moeilijke* is. Z. SCHOENFABRIEK TE KAATSHEUVEL UITGEBRAND In een geheel uit hout opgetrokken schoenfabriek te Kaatsheuvel brak Dins dagavond brand uit. Men kon niet voor komen, dat het 30 meter lange gebouw geheel uitbrandde. De aanwezige voor raden gingen in vlammen op, terwijl de meeste machines zwaar beschadigd wer den. De schade wordt geschat op ruim f 80.000; zij wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Eén der oorzaken van het Belgische begrotingstekort in 1949 is de ongunsti ge ontwikkeling der werkloosheid. Bij het opmaken van deze begroting was de regering uitgegaan van een maand- gemiddelde van 141.000 werklozen, die een vergoeding zouden ontvangen van ongeveer fr. 55 per dag. Het gemiddelde aantal werklozen is gedurende de eerste zeven maanden echter gestegen tot 228.000 en men heeft zich ook genood zaakt gezien de vergoeding te verhogen tot fr. 65 per dag. De werkloosheid vergt thans dagelijks fr. 15 millioen, waarvan fr. 10 millioen door de staat worden gedragen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1