KAPPIE rwww-H" Hoe zit het met het stro? Penicilline, goed voor de gezondheid, maar slecht voor de kaasbereiding Baldadige jeugd Het Huis aan de Baai Men verzoekt ons opname van piet volgepde: Waar allerlei geruchten de ronde jüoen over de stroprijzen en de af zetmogelijkheden van stro, is het gewenst om diverse stroproducen ten een overzicht te geven van de gituatle en van hetgeen door ver pchillende belanghebbenden in de fce reeds is gedaan. Vele lezers zullen reeds hebben gemerkt, dat de stroprijzen al aan zienlijk zijn gedaald beneden een redelijk minimum en zich angstig hebben afgevraagd, of wij de toe s'and van 1936 en 1937 weer terug zullen krijgen en er van een be hoorlijke stroprijs geen sprake meer is. De toestand is echter niet zo hopeloos als het zich momen teel laat aanziet, en door samen werking kan hier nog veel worden gered. Deze samenwerking is door enkele producenten reeds gevon den. namelijk Het Stro verkoopbu reau Groningen (combinatie stro verkoop en stroverwerking). Het Stroverkoopbureau Wieringermeer (organisatie van pachters). De Dl rectie van de Wieringermeer (N- Oostpolderwerken) en Het Strover koopbureau N.O.P. (eveneens een combinatie van pachters). Teza men beschikken zij over belang rijke hoeveelheden stro, waarvoor zij slechts een redelijke prijs vra- ge- at is nu een redelijke prijs? De g*-ocartonf abrieken kun r en bij de tegenwoordige canonprijzen van f 120 per ton zeker een redelijke prijs betalen en de bovengenoem de samenwerkende producen'en hebben gemeend, dat f 20 per ton stro geen overdreven eis is. Kon den de fabrieken op volle capaci teit werken, dan zouden zij bil de huidige strocartjnprijzen belang rijk meer kunnen betalen. Voor direct [s een lagere prijs dan f 120 voor strocarton niet te verwach ten Men zit hier echter nog met belangrijke hoeveelheden duurder stro van de oogst 1948. die door beperking van de capaciteit nog Biet geheel zijn geruimd en waar schijnlijk tot het einde van dit Jaar voldoende zullen zijn. De s<trocartonfabrieken zullen uit de aard der zaak gaarne lagere prijzen betalen dan ln 1948. doch afbraakprijzen van het stro zijn ook niet in hun belang, daar de overeengekomen prijs met de Re geling betreffende het carton dan za' afbrokkelen. Van de veehouders, die zelf een redelijke beloning voor hun pro duct verlangen, mag eveneens ver wacht, ja zelfs geëist worden, dat zij ook een redelijke prijs voor stro w'"en betalen. Toen het er in 1946 en 1947 met de strosituatie moeilijk uitzag, heeft de Regering ingegrepen, door maximumprijzen vast 'e stel len voor het stro en heeft zij zelfs een distributiesysteem Ingevoerd. Als dit toen niet was gebeurd, wa ren de stroprijzen arschijnlijk tot het dubbele op' oen en aan de stroproducen! en js toen dus een belangrijke winst ontnomen, het geen, in het algemeen belang ge zien, niet onredelijk werd genoemd Toen was er enig strotekort en op dit moment staat er een rijke stro oogst te wachten. Gezien de re geringsmaatregelen van 1946 en 1947. toen er een plafond werd ge vormd. mag nu eigenlijk worden, dat er ook een bodem in de markt wordt gelegd. Ook daarvoor zullen enkele regeringsmaa'regelen ge troffen moeten worden doch zij zullen gering zijn. vergeleken met wat vroeger reeds gebeurde. Er zal ondezocht moeten wor den. of een groter gebruik en af zet mogelijkheid van strocarton Te bereiken zal zijn; naar verbetering der soorten moet worden gestreefd Zoals het nu is. zijn het niet altijd de beste kwaliteiten strocarton, die worden geëxporteerd. Voor meerder verbruik zou bij voorbeeld in aanmerking kunnen komen de zulfelexport, indien hier voor emballage van goede kwali teit strocarton werd gebruikt. Thans wordt voor emballage van de voor export bestemde zuivelpro ducten hoofdzakelijk gebruik ge maakt van geïmporteerd hout, het geen onze deviezenrekenlng met andere landen belast. De mogelijk heid van zuivelexpop». verpakt in carton, dient dus te worden onder zocht en net is niet uitgesloten, dat de concurrentie mogelijkhe den met het buitenland daardoor nog worden verbeterd. Behalve de strocartonfabrieken is er nog een belangrijke strover werkende industrie te vinden, wel ke momenteel geen kg stro af neemt, doch die voor enkele jaren terug ook stro heeft verwerkt. Met name kunnen ook hier wor den genoemd van Gelder's Papier fabrieken, die nu met behulp van de Regering aan hout worden ge holpen, doch die met een kleine hulp aan de boeren ook een be langrijke hoeveelheid stro zou kun nen verwerken. Ook dit zou devie zen kunen besparen en een steon voor de stromarkt kunnen zijn. Zo is het 0°fc gesteld met de A. K.Ü., die eveneens in staat is stro te verwerken, doch die dit momen teel zonder enige aandrang van regeringszijde niet zal doen. Van de Regering en andere be voegde instanties, die deze materie door en door kennen, mag worden verwacht, dat zij behulpzaam zijn om de boer een redelijke prijs voor zijn stro te bezorgen. De organisa tie van de stroverkoop kan wel in handen van de samenwerkende landbouwers worden gelaten. Tenslotte krijgen wij de export. Zoals ieder bekend is. is in Duits land steeds een belangrijke arne- mer van onze overschotten stro ge weest en ook nu is daarvoor ge legenheid, al zal het waarschijnlijk nog enige weken of maanden du ren. voor de export van het stro 1949 weer op gar.g komt. Frankrijk, vroeger een belangrijk s ro-exporterend land, heeft dit jaar zo van de droogte te tijden gehad, dat het waarschijnlijk nu niet voor stro export in aanmer king komt. Ook Zwitserland en Elzas Lotharingen hebben zeer van droogte geleden en de vraag naar hooi en stro klimt met de dag. Hierheen zullen nog belangrijke hoeveelheden geëxporteerd kun nen worden. Al is het voor het moment dus donker, het is niet hopeloos ge steld met de s'roprijzen en de boe ren wordt in overweging gegeven om tegen deze afbraakprijzen, van zelfs f 5 per ton, geen s'ro af te geven. Men moet wel inzien, dat men hiermede zichzelf grote scha. de doet en het landsbelang daar mede niet wordt gediend. De in deze sameftwerkende stro producenten hebben in Zeeland reeds weerklank gevonden en in deze laatste provincie is men van mening, dat er zeer snel hande lend moet worden opgetreden. Er s'aat dus spoedig iets te ge beuren en de landbouwers, die over stro beschikken, wordt aan geraden, het hoofd koel te hou den, het sitro zo goed mogelijk te bewaren, ook zelfs het buitenstro, en hun medewerking te verlenen bij even uele samenwerking die spoedig van hen kan worden ge vraagd. De bonafide strohandel heeft geen belang bij afbraakprijzen; bij ge ringere kapitaalinvestatie bestaat de kans op veel geringere winsten en van deze strohandelaren mag worden verwacht, dat zij niet on sympathiek tegenover het streven zullen staan, want aan de dulzen den en duizenden tonnen stro, al- komstig van maaidorsmachines. kunnen zij niets verdienen, zodat deze momenteel verbrand worden. De fabriekmatige kaasbereiding heeft in de laatste tientallen ja ren een hoge vlucht genomen in sedert de tweede wereldoorlog is het economischer kaas te bereiden dan bijv. bo.er en melkpoeder. De kaasafzet vlot tot nu toe ook be^er dan die van de meeste an dere voedingsmiddelen en ge bruiksartikelen, welke uit onze zo rijkelijk vloeiende koeienmelk kunnen worden gefabriceerd. Om he- afzetgebied echter in de toe komst te kunnen behouden, is het noodzakelijk, dat de kwaliteit van de Laas zo goed mogelijk is en blijf;. Van alle zijden doet men 't mogelijke om kaas af te leveren van eerste kwaliteit, maar al de voor- en nazorgen geven nog geen garantie, zo deelt de gezondheids dienst voor vee mede. dat de be reide kaas het gewens'-e voorko men. de goede geur en smaak en de noodzakelijke houdbaarheid zal bezitten, indien de kaasmelk een stof bevat, die de aanwezige bac teriën, onder wier invloed de wron gel tot kaas wordt, verstoort. Een dergelijke stof is het geneesmid del penicilline, dat de laatste ja ren in steeds groter wordende hoe veelheden ook beschikbaar geko men is voor de behandeling van ziekten bij dieren. Het was reeds enkele jaren be kend. dat het penicilline een zeer gunstige invloed uitoefende op een bepaalde en veelvuldig voorkomen de vorm van uierontsteking. Het penicilline wordt door het uier weefsel zelf practisch niet opge nomen, het blijft in de melkgan- gen en de vertakkingen daarvan. Door bepaalde stoffen, welke ln 't uierweefsel voorkomen, wordt een gedeelte van het penicilline on werkzaam gemaakt, doch het me rendeel blijft onveranderd aanwe zig en pas met het melken van de koe verdwijnt het grootste deel der aanwezige penicilline weer uit de uier en is in de melkemmer terecht gekomen. Nu is penicilline een prachtmid- del om mastitis-streptococcen van hun schadelijke werking te bero ven, doch het is even werkzaam, of zelfs nog sterker tegen andere streptococcen. die zo veelvuldig in de natuur voorkomen en die vaak zeer gunstig zijn voor onze samen leving. Tot de voor penicilline gevoeli ge bacteriën behoren ook de meik- zuur-strepiococcen en de melk zuurbacteriën, die voor de zuring en de rijping van de kaas van zo grote betekenis zijn. Het gevolg van een en ander is, dat in de kaas een sterke gasontwikkeling op treedt, waardoor te veel openingen in de kaas ontstaan, terwijl ook de smaak nadelig wordt beïnvloed, ja ze kan zelis ongenie-baar en schadelijk voor gezondheid worden Reeds zijn aan verschillende zuivelfabrieken storingen bij de kaasfabricage opgetreden, zodat de vraag gesteld wordt; hoe kunnen wij ontkomen aan deze bedreiging voor de kaasindustrie? Een afdoende methode zou zijn het verbieden van de behandeling van melkkoeien met penicilline, waarmee echter met het badwa er, ook het kindje zou worden wegge gooid. Een andere methode, die even radicaal is in haar uitwer king, is het thuis houden van de penicilline-bevatende melk, die, als de penicilline-behandeling op een bedrijf niet te vaak wordt toe gepast, aan dc varkens en kalve ren kan worden gevoerd. Voldoen de veehouders niet aan het hun gedaan verzoek de peniciillne- houdende melk thuis te houden, dan zou wel eens kunnen blijken, dat met dit geneesmiddel he' paard van Troje is binnengehaald, aldus de conclusie van de genoem de gezondheidsdienst. en het Apeneiland Bij km 48,749 werd, terwijl trein 2456 passeerde, een ta melijk zwaar voorwerp (ver moedelijk een steen) door een der rui en geworpen Ruit werd vernield, terwijl mevr R te A aan voorhoofd hals en slaap werd verwond Door baldadige jeugd werd me. s enen naar een trein ge gooid Ruit van de locomotief werd verbrijzeld Machinist aan gelaat verwond Politie kreeg kennis Deze en dergelijke rapporten, die door het treinoer'm-'eel worden opgemaakt getuigen van de nog al tijd voortdurende baldadigheid van een deel van de Nederlandse jeugd Uit; alle delen van het land komen geregeld deze berichten bin nen en vele maken melding van verwondingen van meer of min der ernstige aard. die door naar de trein geworpen stenen of an dere voorwerpen aan reizigers of treinpersoneel werden toegebracht Enige tijd geleden werd een con duc'-eur dermate aan het gezicht verwend .dat hij een oog moest missen Dat dit niet de bedoeling ls van de stenenwerpende Jeugd, zal iedereen begrijpen maar zij overz'-e: de gevolgen van haar bal baldadigheid niet en daarom is het goed als ouders en opvoeders de kinderen met de meeste na druk wijzen op het leed. dat zij door deze handelingen kunnen veroorzaken .afgezien van de fi nanciële schade, die zij de spoor wegen berokkenen en waarvoor, indien de dader door de poliüe ontdekt wordt de ouders aanspra kelijk worden gesteld Ook de ouderen, getuigen zijn In oorlogstijd is het zeer belangrijk een sch:p, dat door een vijandelijke aanval schade heeft opgelopen, weer in veilige haven te krijgen. Dit is één van de din gen, waarin op de marine ve»"dedigings- school onderricht wordt gegeven. Leer lingen van de marine verdedigingsschool „Phoenix" bestrijden een olievuur tij dens een demonstratie. Geldig voor het tijdvak van 11 Sep tember t.m. 24 September 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909 301 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 302 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 303 Vlees (D) 100 gram vlees. 306 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 312 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 307 Algemeen (A, B) 125 gram koffie. 314 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op rijdag 9 September as. worden ge bruikt. van een dergelijke, en eigenlijk ie dere, vorm van baldadigheid moe ren het zich tot een plicht rekenen de jeugd hiervan ie weerhouden en haar te wijzen op de gevolgen In negen van de tien gevallen is er geen politie in de buurt, die kan ngrijpen, doch dit mag niet betekenen da: de jongens dit sno de spel nu maar kunnen spelen, omdat de volwassenen denken, dat zij er niets mee te maken hebben Industrialisatie te Deventer Door de gunstige ligging van Deventer vestigen zich in de „koekstad" tal van industrieën en er wordt hard gewerkt aan de haven- en industrieterreinen. De nieuwe haven, wordt toegankelijk van de IJsel uit door het bouwen van een sluisruimte van 105 bij 12 meter. Het waterpeil in de haven kan op deze ma nier voor de daaraan gevestigde indus trieën constant worden gehouden. Een overzicht der werkzaamheden. DONDERDAG 8 SEPTEMBER NA 12 UUR. Hilversum 1, 301.5 m. 12.33 Me tropole-orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Strijkorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gr.muz. 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Blaaskwlntet 18.00 Gr .muziek: 18.30 Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgelcon eert; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Re geringsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Proloog; 20.15 Gramofoonmu ziek; 21.00 Causerie; 21.20 Residen tie:orkest en solist22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Gramofoon- muziek; 22.4o Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gr.muziek Hilversum 2, 416 m. - 12.00 Dans muziek; 13.00 Nieuws; 13.45 Gr.m. 14.00 Knipcursus; 14.30 Viool en plano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Causerie met gr.muz. 17.00 Kalei- doscoop; 17.30 Pianoduo; 17.40 R. T.C.; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Populaire muziek; 1905 Reportage 19.25 Nieuws; 19.30 Londens Phil harmonisch orkest; 21.00 Luister spel; 22.00 Zuid Amer. muziek; 22.30 Zangdeclamatie; 22.45 Gr. muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. muziek; 23.3/-24.00 Gramofoonmu ziek. VRIJDAG 9 SEPTEMBER. VOOR 12 UUR Hilversum II 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.muz.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra- mofoonmuziek8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Mozart-concert; 10.05 Morgenwijding; 10.30 Voor de vr. 10.45 Omroep a cappella-koor: 11.05 Voordracht; 11.25 Accordeon muz.; 12.30 Mededeling voor land en tuinbouw; 13.00 Nieuws. Hilversum I: 8.45 Gr.muz. Schu mann; 9.15 Ziekenbezoek; 10.00 Symphonlemuziek10.30 Morgen dienst; 11.00 Zangreiitfil; 12.15 Or felconcert. 13.00 Nieuws 53 „Jong, jong. dat was maar op het nippertje!', zei Kappie, terwijl hij op het groepje filmmensen toetrad. „Als we even later gekomen waren, hadden die klon ten van apen jullie meegenomen." De aanvoerder van het groepje, de regisseur, kwam met u.tgestoken hand naar voren en zei. „Gij zijt een bewonderenswaardig man. Laat ik u uit naam van he< hele gezelschap mo gen danken voor het feit, dat gij ons uit de klauwen van die monsters gered hebt. Tevens doe ik u het aanbod om de hoofdrol in mijn volgende super-dra magische heldentragedie te vervullen. Een contract voor zeven jaar, mijnheer!" „Niet doen. Kappie" fluisterde de Maat. „Daar komt Diets dan narigheid en ellende van. Laten we liever naar de Kraak terug gaan." «Voorwaar, dat is een verstandig woord, dat ik daareven heb gehoord", galmde Jacobus, die maar niet ophield om telkens weer iedereen de hand te drukken. „Laat ons terug gaan naar het strand, ver laten dit verwenste land!" Daar voelde iedereen het meeste voor en zo trok het hele gezelschap dus in optocht naar het strand. 'VTIj^Qifljffl'ltll1oor Andrew Mackenzie Inspecteur Brannigan neemt geen halve maatregelen. Hij heeft vlak bi) het Huis aan de Baai, waar kolo nel Simpkin* woont, een huisje ge huurd voor Bob Arlen en hem de detective Burton als chauffeur mee gegeven. Hij hoopt nu maar dat juffrouw Clitherwood, de huishoud ster, mee kan naar dat dorpje in die eenzame streek. Bob Arlen moet daar voor de politie spionneren. De sleutel van het raadsel van het gro te chöntapecomplot kan wel eens liggen in dat sombere gebouw btf die baai. 7) Toen Juffrouw Clitherwood, na ge zworen te hebben met geen woord over •mi en ander te spreken, vertroM-cn vas, gingen Uispecieug Bigrmigan en ik wederom in onze diepe stoelen bij het vuur zitten. Heb je al een plan de campagne gemaakt? vroeg ik. Ik wilde dat geheel en al aan jou overlaten, antwoordde Brannigan. Nadat je je daar geïnstalleerd hebt, moet je het dorpje gaan verkennen en met de bewoners kennis maken. Die zul len je dan wel vertellen, als er iets bij zonders is met het Huis aan de Baai. Het Ujkt me het beste, dat je helemaal blanco begint met een eigen onderzoek. Zelfs de plaatselijke politieagent, een zekere Reynolds, weet niet, dat we be langstelling voor het huis hebben. Ik zal het een of andere argument moeten bedenken om rustig bij liet Huis aan de Baai rond te kunnen snuffelen, zei ik. •- Dat lijkt xa* niet m moeilijk. Wat zou je zeggen van een natuurvorser? Heb je enig verstand van planten of dieren? Ik weet nogal wat van het vogel leven in Engeland, zei ik. Dat was een van mijn hobbies in mijn jeugd. Mis schien is dit -een goede gelegenheid om mijn geheugen op dit gebied op te frissen. Schitterend! Neem een fototoestel mee en alle overige benodigdheden om je rol overtuigend te maken. Maar breng zo spoedig mogelijk een bezoek aan het Huis aan de Baai, je verzint maar een motief, en tracht er geregeld weer te komen. Ik zou graag een uitge breid rapport hebben over de situatie daar. zodra je mij dat kunt verschaf fen. Brannigan moest mijn pogingen, om mijn geeuwen te verbergen, gezien heb ben, want hij stond op om weg te gaan. Ik zte, dat je slaap hebt en naar bed wilt, merkte hü op. Ik zal je mor gen of overmorgen een volledige lijst met instructies zenden. Wil je nog even voor me uit het raam kijken, om te zien, of alles buiten veilig is. Er wandelt een politieagent heen en weer aan de overkant van de straat, deelde ik hem mede. Verder is het plein leeg. Je wilt me toch niet vertellen, dat je achtervolgd wordt? Brannigan knikte met een grimmig gezicht, terwijl hy zich in zijn jas hees. Dat is een van de redenen, waar om ik van oordeel ben, dat hier 'een bende aan het werk is, antwoordde hij. Iemand moet uitgevonden hebben, dat ik belangstelling voor deze zaak heb. Se dert kort heb ik ontdekt, dat ik in de gaten word gehouden, wanneer ik uit de gewone uitgangen van de Yard kom. Eén keer was het een man, die luci fers verkocht, een andere keer een werkloze schooier, en een paar keter was het een vrouw. Maar ik ben hen kwijt geraakt door het gebouw uit te gaan door uitgangen, die het publiek niet kent- Ik heb nog nooit persoonlijk een bezoek aan Simpkins Bureau ge bracht, zodat het me een raadsel is, hoe ze te weten zyn gekomen, dat ik aan het speuren ben. Heb je een van de lijkschouwin gen van de slachtoffers bijgewoond? vroeg 'k. Slechts twse. Maar mogelijk was dat voldoende om hun een aanwijzing te geven. Zo lang ze er echter niet achter komen, dat ik vanavond hier ben geweest, kan me hun belangstel ling niet zo heel veel schelen. Hij vertrok en uit het raam kijkend, zag ik zijn rijzige figuur in de straat verdwijnen. Dan strompelde ik naar de schoorsteenmantel om lucifers te krij gen, waarmee ik mijn pijp aanstak. Voor de eerste keer, sinds ik uit dienst was. kreeg ik weer een gevoel van op winding, zoals ik altijd had gehad bij grote gebeurtenissen. Gedurende meer dan een uur zat ik nog voor het open haardvuur en dacht ik na over de zon derlinge geschiedenis, die Brannigan ma verteld had. Toen de klok twaalf uur sloeg, werd ik me opeens bewust van het feit, dat het al laat was. Ik sliep die nacht slecht In mijn dromen zag ik mezelf door verlaten moerasacht:g land wandelen, zoals te verwachten was in de streek, waarheen ik gaan zou, en vaag dreigde op de achtergrond een ondefinieerbare figuur, als een man in een dikke m'st (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3