kmaaitki N.HOLLANDSE PERS 1945 Besprekingen tussen de dollar- en sterling Staten geopend Met maar 5 gulden door tien landen gereisd Economische conferentie ie Washington Engeland zal sober moeten blijven leven Smalle basis Neerstortend vliegtuig zet huis in lichterlaaie NIEUWS baba 5e JAARGANG Nr, 1676 Vrijdag 9 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ126 per maand 3.05 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct BJj contract aanzienlijke korting. Vercmtw. rtdacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971,1 In Washington zijn zeer be langrijke besprekingen geopend tossen Engelse-, Amerikaanse, en C anadese politici. Het vraagstuk dat ter tafel is gebracht heet kortweg „Engelands dollartekort" en „Engelands in dustriële achterstand". De oplossing van het vraagstuk beet dc „doIlar". Tengevolge van dc oorlogsinspannin gen enerzijds en het verouderde indus triepark anderzijds is Engeland niet lan ger het leidende land in de wereld op economisch gebied en moet zich reeds enige jaren ernstige versoberingen ge- tr losten. Ondanks het zuinige financiële beleid »an de Britten blijft er echter nog een We willen het niet hebben over fle wethoudersverkiezingen, die pas achter de rug zijn en waarbij in de ene plaats een brede, in a-idere een smallere en in nog weer andere 'n bepaald rmalle ba sis aan de verkiezing ten grond slag neeit geiega. we neoben net ©og op het compiex van maatrege len, aat door de Minister van Eco nomische zaken is aangekondigd, weike de export naar de Verenig de skaten moeien bevorderen. We zullen de laatste zijn, om te beweren, dat we het zonder de dollars van Uncle Sam kunnen redden. Er Z'jn teveel producten, die we nodig hebben als brood, en die alleen door het neertellen van de nodige dollars kunnen worden verkregen. Men kan dat betreuren maar dat zijn eenmaal de naakte ieicen. oepaald beangstigend vinden we he. echter, als een minister en nog wel 'n minister van economi sche zaken in een bijeenkomst van 't bedrijfsleven, een betoog houdt da: de indruk wek.- alsof deze ex pórt uitsluitend gericht moet zijn op de Verenigde Staten. Het lied, dat de minister hier zong is niet nieuw. We hebben het al eerder gehoord, liet werd ook gezongen in de dagen van grote crisis. Ook toen werd de mogelijkheid van ex port naar het Oosten op ergerlijke Wijze verwaarloosd. Misschien moe ten we zelfs zeggen gesaboteerd. Handelsbetrekkingen met Rusland schenen staatsgevaarlijk in de ogen van de toenmalige regeer ders. ui dat verband deed de reis van dr de Vlugt, de burgemeester van Amsterdam, naar Rusland bepaald weldadig aan. Zeer terecht stelde deze magistraat zich op het stand punt, dat met een zo grote werk loosheid in de Amsterdamse scheepsbouwbedrijven, het niet ver antwoord was orders te laten schie ten uitsluitend op de motivering, dat de Hollandse regering toen maals geen ambassadeur in Rus land had. En als we de rede van de minister lezen en moeten con sta'eren, dat wederom met geen enkel woord wordt gerept over ex porimogelijkheden naar het Oos ten, dan bekruipt ons een onpret tig gevoel. Want sedert 1934 is het Oosten nog iets uitgebreider ge worden. Het- is heel aardig als we handels attaché's in de Ver. Staten krijgen Het is noodzakelijk, als we probe ren reclame te maken voor onze producten in het Westen. Maar voldoende is het niet. We zullen uit alle macht moeten proberen het geringe afzetgebied, dat we in het Oosten hebben te behouden. We zullen zelfs moeten trachten het te vergroten. We geloven, dat het onze voortbrengers van land en tuinbouwproducten weinig kan schelen, of hun kool gege;en wordt door Engelsen of Duitsers, door Russen of door Amerikanen Het gaat er maar om, dat onze p:oduc:en gegeten worden en niet als veevoeder dienen. Daarom betreuren we het, dat hcu Oosten in de overigens belang rijke rede van de minister niet genoemd is. Evenzeer als we het be.reuren, dat, naar het alle schP_i van heeft, aan de industrie een gro ere plaats wordt ingeruimd ais aan de landbouw. Want als we he aandeel van de Nederlandse agrariërs in de export zien, dan geloven we te mogen zeggen, dat ze recht hebben op een stevige ver itegenwoordiging in de nieuwe or ganen. Ook wat dat betreft is de oasis ons te smal. v. Z. weerbericht WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaat selijk enige lichte regen. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind lussen West en ZuidWest. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. jaarlijks tekort van i minder dan 400 tiillioen pond sterling, dat is ruim vier en een half milliard gulden per jaar. In zekere zin is deze gang naar Wash ington een onaangename erkenning voor Engeland dat de economische Politiek van de vette ja^en heeft gefaald- Men heeft verzuimd het industriepark te ver nieuwen en zit nu met dusdanige oude productiemethoden dat een behoorlijke concurrentie op de wereldmarkt onmo gelijk is geworden. Daar komt bij dat het Europese herstelplan in 1952 af loopt, nog ongeacht de diverse besnoei ingen d.e er van Amerikaanse zijde op zijn aangebracht. Engeland zit dus voor een enorm tekort, dat steeds groter wordt en het pond sterling dat op een zame hoogte staat, ernstig in gevaar brengt- Vriendschapsirein in Nederland Ter gelegenheid van de vijfde herden king van het begin der spoorwegstaking in Nederland, zal de intergeallieerde vriendschapstrein van de „Association Interallié des Résistants du Rail" een bezoek brengen aan Nederland. De trein bevat een verzetstcntoonstelliiig en een bioscooprijtuig, en zal een tour'te ma ken, waarbij een vijftiental stations zal worden bezocht. Op (7, 19. 2ü en 21 September zal de trein op het station Utrecht-Maliebaan zijn, op 22.23 en 24 September in Amsterdam, op 26, 27 en 28 September in Alkmaar, op 29 en.3ü~ September in Haarlem, op 3. 4 en 5 October in Den Haag, op 6, 7 en 8 Oc- tober in Rotterdam Maas, op 10, 11 en 12 October in Amersfoort, op 13, 14 en 15 October in Zwolle, op 17 en 18 Oc tober in Leeuwarden, op 19 en 20 Oc tober in Groningen, op 21 en 22 Octo ber, 21 en 22 October in Assen, op 24 en 25 October in Nijmegen, op 26 cn 27 October in 's Hertogenbosch, op 28 en 29 October in Middelburg, op 31 October en 1 en 2 November in Eind hoven, op 3, 4 en 5 Nov. in Maastricht. Zijne Excellentie mr. D. G. W. Spitzen zal bij de officiële ontvangst in Utrecht aanwezig zijn. Tegen geringe entree prijs zal het Publiek de trein kunnen bezichtigen. De daaruit voortvloeiende baten komen ten goede aan de Stichting 1940—1945. Hieronder interieurfoto. Een devaluatie van dc pond zou enige verlichting kunnen betekenen, doch in het bijzonder voor het werkende deel der West-Europese bevolking zeer on aangename gevolgen hebben. Sir Stafford CriPps, Engelands mi nister, heeft dan ook bij de inleidende besprekingen met geen woord gerept over waardevermindering van het pond, alhoewel hierop vermoedelijk van Ame rikaanse zijde nog zal worden aange drongen Mocht het hiertoe komen dan zou Amerika's wereldoverheersende po sitie in de kapitalistische staten vrijwel onaantastbaar geworden zijn terwijl an derzijds Engelands eerste rol definitief van de baan zou zijn. De Engelsen hebben er in eerste instantie op aangedrongen ruimere invoerinogelijkheden in Noord-Ame- rika te krijgen, in ruil voor de toe zegging aan vernieuwing van het industriële apparaat te zullen be ginnen, teneinde goedkoper fe kun nen werken. Ten tweede hebben de Engelse ministers erkend dat het sobere le ven onverminderd zal doorgaan- Ten derde wezen zij op de nood zakelijkheid van een sterk West- Europa, ook in economisch opzicht, teneinde de politieke blokvorming tegen de Oost-Europese volksde mocratieën te kunnen volhouden. De Canadese vertegenwoordiger heeft nadrukkelijk gezegd niet meer te zullen verlangen als x anderen offers kunnen brengen, doch uit één en ander viel toch op te merken dat Canada's betere dol larpositie haar tot sympathiserende met de Amerikanen maakt in deze confe rentie. Minister Snijder, Uncle Sam's Lief- tinck, toonde zich zeer bereid Engeland zo ver mogelijk tegemoet te treden, zon der echter de toezegging te doen dat Amerika offers zou gaan brengen, ten einde West-Europa boven de gevolgen van de oorlog uit te helpen. Tot zover de ouverture van deze conferentie, die een werkconferentie zal worden, d.w.z. dat de ministers in afde lingen zullen gaan, teneinde-.lpt.in de tails de diverse problemen te kunne» bespreken. Over de Belgische munt is niet ge sproken, althans niet in beslissende zin, alhoewel de franc wel ter tafel komt. België voelt zich n.1. zeer sterk, zoals juist nog een Brusselse uitspraak beves tigde en zou niet wensen in te gaan op 'n waardeverlaging, 2elfs indien het pond sterling zou vallen. Van Amerikaanse zijde meent men echter dat de frank te hoog is ge waardeerd. In hoeverre onze naburen de gelukkige of het slachtoffer van deze conferentie zullen worden moet worden afgewacht. Wel is te verwachten dat, indien de Engelse munt zou moeten worden losgelaten, hetgeen geens zins vaststaat, ook de gulden aan schommelingen onderhevig zal zijn. Krijgt Franco geld De laatste week van deze maand zul len Amerikaanse deskundigen met gene raal Franco besprekingen voeren over een Amerikaanse lening aan Spanje. Franco schijnt dit verzoek gedaan te hebben, althans zo deelde de Ameri kaanse afgevaardigde Murphy mede. Het zou er op neer komen dat Franco in „geval van oorlog" steunpunt van de Ver. Staten zou moeten worden. Alhoewel wij de Amerikaanse steun- puntenpolitiek als grote mogendheid niet als „bijzonder" of „vreemd" kunnen zien is een bondgenootschap met het fascis tische Franco toch enigermate huivering wekkend, temeer daar onze Marshall verbindingen een indirect bondgenoot schap met Hitlers voormalige vazal zou den betekenen. Ironie van het noodlot Hakkie Holdert, in de oorlog de vlijtige uitgever van „Telegraaf" en „Elsevier's Drukkerij", thans de gees telijke vader van de Maandag op nieuw te verschijnen „Telegraaf" moet 29 September voor het Bijzon der Gerechtshof verschijnen, voor 3 beschuldigingen. Dienstneming bij de SS, verraad van een personeelslid aan de Duitsers en het bevorderen van Nationaal-Socialistische artikelen in zijn krantje en het ontslaan van anti-Duitse redacteuren. Q, ironie van het noodlot, de baas achter de trahes en de krant opnieuw de wereld in-. Noodweer in Andalusie Een onweder, gevolgd door een water hoos, die 40 minuten duurde, heeft Woensdagavond een groot gedeelte van Andalus.ë in Spanje verwoest. Te Mon- te Sacro zijn 4 vrouwen, van wie drie Zigeunerinnen, verdronken. Talrijke per sonen liepen verwondingen op. De hoofd weg van Granacla naar Madrid is on bruikbaar, De sneltrein naar Madrid kon het station van Granada niet ver laten, daar de spoorwcg op 14 punten onderbroken was. Te Jean staan tal rijke straten onder water en een 50-tal buizen is ondergelopen. De schade aan Rijnbergen is zeer aanzienlijk. Bond van forensen tegen de verhoging spoorabonnement De Algemene Bond van Forensen heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een schrijven gericht, waar in hij uitvoerig het (telegrafisch) pro test tegen de prijsverhoging van spoor wegabonnement- en trajectkaarten her haalt en „in het belang van vele tien duizenden dringend verzoekt op het be sluit tot deze verhoging terug te komen" hichard Strauss overleden Richard Strauss, de bekende Duitse componist, is op 85-jarige leeftijd te Ga'misch-Partenkirchen overleden, Strauss was reeds 14 dagen ernstig ziek aan een hart- en nierkwaal. Zijn toestand was van uur tot uur slechter geworden. Een Dussense drieling Dezer dagen werd het gezin P. Don kerslootvan der Schans te Dussen vergroot door de geboorte van een drie ling. De babies, alle drie jongens, ma ken het wel. Meer diesels tussen Holland en Zeeland Met ingang van de nieuwe diensirege ling der Nederlandse spoorwegen zul len van en naar Zeeland 5 dieselverbin dingen worden onderhouden in plaats van 3 zoals op het ogenblik. Deze dieseltreinen zullen echter alleen van Maandag t-m. Vrijdag rijden daar op Zaterdag en Zondag de treinstellen te Utrecht worden gereviseerd. De laatste dieselverbinding naar Hol land zal te 20-46 uit Vlissingen ver trekken, de laatste naar Zeeland om 21.48 uit Rotterdam. Opgemerkt zij, dat de eerste trein des morgens uit Utrecht, de laatste trein des avonds naar Utrecht rijdt en niet zoals de an dere dieseltreinen, van en naar Rotter dam. IN WIJHE IS er kermis. Niets bijzon ders zult u denken. Wel bijzonder is het, dat de familie Gigenack al 75 jaar achtereen de Wijhensc kermis met haar draaimolen heeft bezocht. Draaien al tijd maar draaien was, en zal hun devies zijn. OOK DRAAIDE een smokkelaar, maar op een andere manier, hij draaide er in toen in zijn huis te Reuver-Overbeek een grote partij koffie-sraokkelwaar, die naar Duitsland moest in beslag geno men werd. EN HOE dr. v. d. Vaart Smit, de Nazi journalist en radio-spreker zich er uit wil draaien is helemaal niet duidelijk- Wel heeft hij het voor elkaar gekregen Maandag a.s. in cassatie te gaan tegen een vonnis van 9 jaar. DE AMERIKANEN hebben gezegd dat de door Tsjecho-Slowakije ingediende protestnota sterk overdreven is en het incident, waarbij Tsjechen door Ameri kanen waren ontvoerd, iterk gekleurd is voorqesteld. van Dag tot Dag WIJ WILLEN NIET links en ook niet rechts heeft de Israëlische regering blijk baar gedacht, althans de min- v. buiten lanase Z,aken, Mosje bjarett verklaarde dat Israël bij geen enkel blok aanslui ting zal zoeken. EEN HELE TIJD hebben de oudjes Pieters-Spierdijk uit Zaandam achter de rug. Beide 86 jaar oud, hopen zij 21 September hun 65-jarige echtvereniging te vieren. Beide nog goed gezond. WIE GROTE REIZEN doet kan veel verhalen, als hij er tenminste voor zorgt een behoorlijk transito-visum te hebben om naar Berlijn te gaan via de West zone. Anders wordt hij ingepikt. Een simpele pernkt voor de Britse zone - in Berlijn is onvoldoende. „We stonden nog geen twee uur geleden te liften om per auto naar Nederland terug te gaan en nu staan wij nota bene al op Schiphol", dat was de uitroep van de twee Nederlandse studenten Jan Weersma en Bert de Ruiter, nadat ze uit de K.L.M.-Convair uit Parijs gestapt waren. wonde handen maar met een portemon- naie vol nieuwe mogelijkheden zetten zij de reis voort. Eerst echter vier da gen na oponthoud in Nederland vanwe ge visa die nodig waren. De overserhij- dmg van de Nederlands-Duitse grens heeft 13 uur geduurd. Dertien uur wach ten op een lift, maar de derde prijs winnaar van de tulpenralley bracht hun redding en suiste met hen door Duits land. Via Denemarken en Zweden, waar zij als bordenwasser voor iedere 10 uur werken 3 maal mochten eten, arriveer den zij in Finland, (passage per boot kosteloos). De reis van Finland naar Londen per boot was eveneens fortuin lijk. In Londen werden zij onder grote koppen in de bladen vermeld en de BBC legde beslag op hen voor een in terview. Trouwens dit was ook al door de Finse radio gebeurd- Hun avonturen in Parijs waren van die aard, dat zij een Parijs blad van een primeur konden voorzien. Voor deze dienst volgde thans de beloning. Gister morgen stonden zij te liften nabij het vliegveld „Le Bourgct te Parijs. Na n kwartier stopte op hun gebaar een zwar te wagen. De bestuurder was een redac teur van het dagblad- Op zijn vraag „waarheen?" luidde het antwoord: „naar huis, naar Holland". Hij had niet de moed de beide jongelieden naar Holland terug te brengen, maar wel wist hij zijn directie over te halen hun een passage per KLM naar Amsterdam te schenken. Dit was „voor de bakker" en binnen twee uur stonden de 21-jarige Jan Weersma en de 23-jarige Bert de Rui ter op Schiphol. Tenslotte werden zij in de gelegenheid gesteld om ook het traject Schiphol— Den Haag kosteloos af te leggen, n.1. per KLM-bus. Zc hadden al liftend een tocht van tien weken door tien Europese landen me tallerlej voertuigen ge maakt Zij waren in België, Luxem burg en in Zwitserland De vijf gulden waarmee zij ieder vertrok ken waren, waren toen op Ergens in de Alpen hebben zij daarna als buitenlandse wegarbeiders hard ge werkt met pneumatische boren. Zij maakten 150 uren voor een goed loon en trokken opnieuw verder. Met ge- EEN DODELIJKE val maakte de 23- jarige opperman E. uit Waalwijk van het dak van een kerk. Hij overleed spoedig. T IS NOG VROEG genoeg om het nu al te verklappen, ma<v voor zanglusti- gen is het wel leuk te weten dat vol gend jaar 23 April de eerste Limburgse Zangersdag wordt gehouden. Landeujk zijn er reeds 11-000 zangers. FEEST IS HET Zaterdag voor de electro-techn. ambtenaren van de PTT- De organisatie bestaat dan 50 jaar, en de receptie is in „CentralDen Haag. EX-BURGEMEESTER dr. Bruyms. die in de oorlog als NSB-magistraat Eist onveilig maakte, hoorde wegens onvaderlands-wangedrag 8 jaar tegen zich eisen. KAAS zal er van heden af in grotere hoeveelheden in de hotels te krijgen zijn. De Horeca-bedrijven kunnen toewijzin gen betrekken van 2 maal 50 rantsoenen Tijden„onale luclnvaartwedstrijden in Cieveiaud fOhio) stortte de machine van Bil! Odom, bekend door zija vlucht rond de wereld met de „Rey- nold's Bombshell" en wereldrccordhou der voor 'n lange atstandvlucht, op een huis in Borca en vloog daarna in Orand Ucom en de bewoonster van het huis, mevrouw Laird, kwamen om het levea, Een van haar kinderen stierf later. '1 wee andere inwonenden konden worden ge red, doch hepen brandwonden op. Deze foto, welke vijf minuten na het ongeluk werd genomen, toont het huis, geheel in vlammen gehuld, terwijl om wonenden de inwoners van het huis trachten te redden. De hoog oplaaiende vlammen beltetten dit echter. Ierse voetballers kloppen F.'» and met 3-0 Zonder eel moeite heeft Eire een voorwedstrijd van het tournooi om de voetbalbeker met 3-0 van Finland ge wonnen. Zij waren voortdurend sterker en slechts de Finse doelman Sarnola kon een debacle voorkomen. De rust ging in met 2-0. Op 9 October wordt in Helsinski de returnmatch gespeeld. -J Nazi-minister gepakt Herman Esser, tijdens het regiem van Hitier, minister van economie in Beieren en lid numero twee van de partij der nazi's is te Neubiberg in Beieren ge arresteerd. Volgens Duitse politieauto riteiten heeft Esser zich in deze kleine gemeente „enige tijd" verborgen gehou den. Hij had zich niet in laten schrijven en leefde in een gezin zonder in het be zit te zijn van een levensmiddelenkaart Esser is onmiddellijk naar Munchen overgebracht. 8 Augustus plaatste een Duitse zui- ringsrechtbank hem op de lijst van „Grote Nazi-misdadigers" en veroor deelde hem tot vijf jaar dwang?.;, d. Politieautoriteiten te Neubiberg geloven dat de arrestatie verband houdt met de berichten, dat zijn memoires, getiteld „Hitier, de grote minnaar", in een ge ïllustreerd tijdschrift te Munchen zou den verschijnen. Het handvest der Ver. Naties Het fascistisch-gezinde Argentinië heelt vandaag de secretaris der Ver. Naties verzocht, de kwestie van de her ziening van het handvest van S?n- Francisco op de agenda van de aan staande algemene vergadering te plaat sen- J

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1