Uanaader ES N.-HOLLANDSE PERS 1945 Scherpe maatregelen overwogen om Engeland te helpen C Doodslag Ford - jubileum te Amsterdam r Trieste uitverkoop in Vught Schietpartij in het Columbiaanse Parlement Liberale afgevaardigde gedood NIEUWS 3 baba 5e JAARGANG Nr. 1677 Zaterdag 10 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkniaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Pepier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.66 p. kwart, bi) vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Vercmtw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 9971 Dollar-conferentie te Washington De Amenkaanse vakbond A.F.L. dungi om politieke ledenen aan op krachtige ondersteuning van Engeland in de West-blok-landen De besprekingen, die in Washington th ans dieper gaan en over een groter aantal onderdelen zich uitstrekken, lat ;n geen twijfel bestaan over de verhou- dmg, die tussen het Dollar, en Sterling blok is gegroeid. Het complex van voor. stellen en overwegingen, dat om politieke redenen ter tafel is gebracht, bene vens de voorstellen van Paul Hoffmann als uitvoerder van het Marshallplan en tenslotte de onzekerheid of Engeland zal kunnen of moeten besluiten tot devaluatie van het pend maken echter voorhands elke voorspelling spectacu lair. Stafford Cripps, sprekende namens Engeland, gaf als zijn mening te ken nen dat de enige oplossing voor het dollarprobleem is gelegen in grotere Geestelijk leven Exodus 20 Mattheus 5 21—22a Ware de wereld thans zo ver dat zy bet verbod van Exodus te boven was, dat zy alleen te maken had met het zc fijn gevoelde, zo diep ingrijpende, zc- „radicale" woord van Jezus, „die ten onrechte toornig is op zijn broeder, die zal strafbaar zijn door het gerecht, die is een moordenaar. Liefdeloosheid is doodslag Maar het verbod van Exodus zijn wij nog niet ontwassen. Dat de dood straf is afgeschaft, zal zeker onze roem zijn, dat wij de vrede liefhebben boven de oorlog, dat geen kerk onder ons de vervolgster of meesteres is van een an dere zien wij niet voorbij: maar wij zijn de maatschappij niet en nóg trek ken de kruitdampen van de aarde rp en ontdekken vreselijke slachtvelden, nóg altijd blijft het monster van de oor log, ook als hij geketend m zijn hol ligt, dreigen van verre, nog zijn er, die Ier wille van het heilig recht van God arme zondaren zouden willen hangen «n worgen, misdaad op misdaad sta pelend «f 's mensen leven en dood afhankelijk zouden willen houden van de „gratie" van een mens. Nog zijn «r, die de sterke arm van de staat aanwenden, desnoods het zwaard trek ken om „ketters" te vervolgen. Nog verhalen de kranten van een andere moordenaar, die over de aarde zwerft met verwrongen trekken en geklemde vuisten die moordenaar dat is de hartstocht. Nemen ziekten en kwalen en armoede tn honger niet genoeg lijken naar het kerkhof mee? Doen wij wat wij kunnen, om alles Ie verhinderen? Zeg niet: wat vermag ik? Ieder, die een overtuiging heeft, is machtig. Ten slotte regeert niet het staatsbestuur, maar de publieke opinie dat zijn wij! Zolang er nog drogredenen bedacht worden om de ..dood" te handhaven als een dienaai der gerechtigheid, zo lang qr nog gepronkt wordt met mili taire eer, en met de sabel wrrdt ge zwaaid, zolang het toneel, zolang de pers, uit winstbejag, de boze lusten In de mens rtrclen en zich uitputten in sensatie, zolang de mensen fatsoen lijke, knappe mensen die onhebbelijk heden aanmoedigen en het „akeligste" het liefste zien en lezen zolang laat ens protesteren. Gij zult niet dood- alaan! De mens niet te laten leven, dat is doodslag. Hoe menigeen is er omgeko men, omdat hij verwaarloosd wen,", hoe menigeen is er verongelukt, omdat hij als een vreemde, als een wilde, daar stind in onze maatschappij, zonder iets te hebben geleerd. Philantropen en wetgevers gaat voort met uw werk want niet te laten leven, dat is dood slag. Er zijn levens verkort door twist en ongevoeligheid. Ouders hebben het grijze hoofd ten grave gebogen c'aor het wangedrag van hun kinderen. Le vens, vol kracht en blijheid, zijn ver welkt onder het humeur van echtge noot of vader. Wat al levenslust is er gedood door onnodig getob. Gedood is de dankbaarheid door hoogmoed en aanmatiging, de vrijheid door het ge weld. Kinderzielen zijn er gedood door de onverschilligheid of door te grote bemoeizucht van ouders en vrienden. Geesten zijn er geblust door onhandig gezag. Doodt niet in u de geest door de vorm, het gek of door de letter, de hoop door dc bezorgdheid, de liefde door de zelfzucht Leeft en laat leven! Behoudt de n.en een en de mensenzielen op het slacht- veld der wereld. De grote moordenaar dat is de zelfzucht de engel des levens, dat is de liefde. weerbericht Geldig van Zaterdag, tot Zoodagavond WEINIG BEWOLKING Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over het alge meen zonnig en droog weer met een awakkc wind hofdzakelijk tussen Zuid Oost en Zuid West en iets hogere tem gexatuur dan export naar het Dollargebied. Hij wees er op dat een kwart van de wereldbe volking onder het Sterlinggebied valt en dat het systeem van onderlinge han delsverhoudingen zou verstarren indien het Pond Sterling zou moeten devalu eren. Het Franse Persagentschap meent te weten dat er voorstellen zijn gedaan, na besprekingen met Stafford Cripps, om a. de Amerikaanse productie van synthetische rubber met 2 tot 3 hon derdduizend ton per jaar te verminderen ten gerieve van Engelse invoer; b. ge bruik van Amer. prod—methoden m Hngelana, hetgeen een besparing van 20u milhoen dollar zou betekenen, c. kitensivering vreemdelingenverKeer tot IX) millioen dollar, d. Maatregelen om uit dominions 75 miiiioen dollar meer te halen, e. Investering van 100 millioen dollar Amer. part. kapitaal. Van Amerkiaansc zijde worden de volgende voorstellen bestudeerd; a. Vor men van goederenvoorraad door aan kopen in Sterlinggebied; b. Verzachting van enige harde Marshallplan-voorwaar den; c. vereenvoudiging douaneproce dure; d. aanmoediging investering Am. kapitaal. Ook Amerika zal overwegen of gro tere aankopen in Engeland kunnen wor den gedaan. Dc Amerikaanse minister van financien Snyder verklaarde, dat Engeland geen lening of schenking heeft gevraagd. Een belangrijke factor voor deze be sprekingen vormt voorts de houding van de American Federation of Labour, een sterk rechts georiënteerd Amerikaans vakverbond. Dit wijst er op dat een ineenstorting van Engelend, d.w.Z; we reldcrisis en ineenstorting van West- Europa, onherstelbare politieke schade zou berokkenen aan de Westelijke ge allieerden. Het vakverbond eist nadruk kelijk alle steun op korte termijn, be nevens wapenleveranties, teneinde Enge land als leidende mogendheid in het Westblok-plan te kunnen staande hou den. Voorlopig concluderende zou misschien gezegd kunnen worden dat de Ameri kanen althans tot op heden de nadruk leggen op het financiële gedeelte en nog niet voetstoots bereid zijn om politieke redenen onberaden stappen te doen. Waterpolo: Weer Nederl. zege in Muaan De Nederiandse watcrpoloploeg heeft li, Milaan ook van Frankrijk gewonnen Van Feggeien scoorde vier doelpunten, onze doeiman kohner werd niet gepas seerd. Zweden ging met 5-1 ten ouder tegen de Italiaanse favorieten, terwijl Hongarije de Belgen met 4-2 baas bleef Na drie wedstrijden heeft Nederland 6 punten, Italië en Hongarije hebben er 4, België en Frankrijk 2 en Zweden verloor driemaal. Nederland ontmoet nog Hongarije en Zweden. Beschuldiging tegen Tsjang Kai Tsjek De Amerikaanse senator Tom Conally (democraat) heeft een zware beschuldi ging over generalissimus Tsjang "Kai Tsjek uitgesproken. De senator zeide, dat de leider der nationalistische rege ring in China 28 millioen dollar aan goud naar Formosa had overgebracht, teneinde dit ten eigen bate te kunnen aanwenden. Toen de Chinese ambassade hierover opheldering vroeg zeide Conally: „Ik wil mijn verontschuldigingen aanbieden. Ik maakte een fout toen ik zei, dat Tsjan Kai Tsjcr 138 millioen dollar aan goud naar Formosa had meegenomen. In werkelijkheid nam hij 300 millioen dollar aan goud mede. Senator Conally is een vooraanstaand Amerikaanse politcus. die hiermede op nieuw bevestigt, dat Tsjang Kai Tsjek in de Ver. Staten geen goodwill meer geniet. Kip wekt haar baas met ei In de buurtschap Zuna tussen Nijverdal en Rijssen woont een koppenfokker. Deze man wordt door een van zijn kippen wel op bijzondere wijze vertroeteld. Hij krijgt van haar prompt iedere morgen een eitje op bed. Tegen het aanbreken van de dag klautert de kip tegen de vooi; gevel van het woonhuis en komt dan door het raam de slaapka mer binnen, om op het voeten eind van het bed haar ei te leg gen. Vervolgens gaat ze met veel meer lawaai dan ze gekomen is weer heen, zodat ze haar baas ook nog een wekker uitspaart. Visserslatijn? EEN DEENSE haringvisser heeft ter hoogte van de kust van Zuid Noor wegen een inktvis gevangen met een lichaam van twee meter, terwijl de vang armen een lengte van vijf nieter hadden Het nog levende ondier, dat de groot ste is, die in vier eeuwen tijds in Scan dinavische wateren werd gevangen, is in een aquarium te Stockholm onderge bracht. Het is 25 jaar geleden dat de „Ford Motor Company" officieel werd gere gistreerd. Het bedrijf met vijftig man personeel was toen in Rotterdam geves tigd. Dezer dagen vond de officiële her denking van dit 25-jarig bestaan plaats in de huidige Fordfabrieken te Amster dam. Een op het voorplein van de fabriek opgerichte zuil is het cadeau van de gezamenlijke Forddealers, at vanmorgen I werd aangeboden. "N 'I Zal je gebeuren De Schotse vissersboot „Nil despcrandum" van 122 ton uit Peterhead, die in de Firth of Clyde op wijting viste, deed Don derdagmiddag een onverwachte reuzevangst: een vangst van 1-120 ton- de duikboot Alcide". De onderzeeër was daar op oefen tocht, ongeveer dertig meter on der de waterspiegel, en liep in 't net van de vissersboot. De „Al cide" kwam terstond naar de op pervlakte, met de mazen van het net over toren en periscoop. Er was geen schade aangericht. De vissers, die nog slechts een kleine vangst aan wijting gemaakt had den. schonken de vis ter beko ming van de schrik aan de be manning van de „Alcide". J Hond voor de rechter t 100,- boete geëist In de Haarlemse rechtzaal verscheen gistermorgen voorgeleid door een amb tenaar van de rijkspolitie, een greyhond, die als „corpus deücti" fungeerde bij de rechtzaak tegen zijn baas. Die baas werd ervan beschuldigd dat hij Ebie, de hond, zo slecht onder controle had ge houden, dat deze in de Haarlemmermeer achter de hazen en konijnen aan kon gaan. De kantorechter had de baas f 100 boete opgelegd, benevens verbeurdver klaring van hond Ebie, wat niets min., der dan het doodvonnis voor de hazen jager betekende. De baas kwam in hoger beroep en redde daarmede waarschijnlijk het leven van Ebie, want de officier, die intussen kennis genomen had van het feit, dat Ebie sinds het beruchte hazenuitstapje zijn leven noodgedwongen gebeterd heeft, omdat hij thans in de kost is bij een dame in de stad en dus geen gele genheid meer heeft op jacht te gaan, eiste de ook door de kantonrechter op gelegde boete van f 100 zonder meer, zodat Ebie een redelijke kans maakt op gratie. De uitspraak over dit hondenleven ■zal vallen op 22 September, zodat het zwaard van Damocles nog veertien da gen boven de spitse snuit van Ebie zal hangen, die zich echter van die ge vaarlijke situatie allerminst bewust is, gezien zijn houding: hij deed gedurende de behandeling maar een gezellig tukje. OP 1 SEPTEMBER is het telefoon verkeer tussen Nederland en Gambia, Goudkust. Negeria en Siërra Leone ge opend. Nu kunt U tenminste uw neefje weer bellen. Tragische kindermoord Voor de Haarlemse rechtbank had zich een 26-jarige vrouw te verantwoor den. Zij had als ongehuwde moeder haar pasgeboren baby in het water geworpen en gewacht tot het kindje gezonken was- De vrouw, die in zeer tragische om standigheden verkeerde, hoorde een ge vangenisstraf van 5 jaar met aftrek en ter beschikkingstelling tegen zich eisen. De officier betreurde dat er geen jeugd gevangenis voor vrouwen bestond. De verdediger bepleitte clementie, daar van moord, gezien de overspannen toestand van de vrouw, z-i. geen sprake kon zijn. HET AMSTERDAMS Bijzonder Ge rechtshof heeft de tijdens de bezetting te Haarlem beruchte luitenant van po litie de SD-er A. Kipp, die naar Argen tinië is gevlucht, conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. De veroor deelde had in de laatste drie jaren der bezetting een groot aantal Joden en illegale werkers gearresteerd en aan de Duitsers overgeleverd. Vijftien van zijn slachtoffers vonden de dood in concen tratiekampei.. VERLIEZEN IN INDONESIË Gesneuveld 1 September 1949: Serg. Maj. J F H Hoefs, uit Uden. Koninklijke Landmacht. Koninklijk Ned. Ind. Leger; Gesneuveld 21 Augustus 1949: Sold. Ie kl Z Tairas uit Indonesië; 24 Aug. 1949. Sold- le kl Inf. Kastanom uit In donesië; Sold. Ie kl Inf. Toewoeh uit Indonesfë; 25 Aug. 1949: Overl. t-g-v. oorlogsverwonding op 25 Aug. 1949: Sold le kl Inf. Engkar uit Indonesië: Korp. Inf. G A Karisch uit Indonesië; Sold. 2e kl Inf. Tjatiwa uit Indonesië: Sold. 2e kl Inf. Wakit uit Indonesië. In de Zuid-Amerikaanse staat Columbia heeft het parlement een staaltje van democratie opgevoerd dat aan de beruchte Poolse Landdagen herinnert en iets gemeen heeft met de tonelen die ook in Italië plegen voor te komen. Tijdens een rede van de liberale afgevaardigde Gustavo Jimencz wond het conservatieve lid del Castillo zich zo op dat hij zijn politieke tegenstander met een revolverschot doodde. Hierop volgde een algemene vechtpartij, waarbij de revolve's spraken. De liberale oud-minister kreeg nog een kogel wond in de schouder. Tot zover de feiten die wel eniger mate opwindend zijn doch overigens een schel licht werpen op de toestanden in deze nog half-achterlijke staten. Colum bia kent n.1. niet de normale parlemen taire democratie, gegroeid uit een opko mend industrialisme en een zich ont plooiend internationaal handelsverkeer. Integendeel. Het etiquette democratisch is er lichtelijk overgewaaid, evenals het parlementaire werk. In werkelijkheid is het een machtskwestie waarin nog over- HET BEROUW blijft toch altijd maar na de zonde komen. Want wij lezen in het communiqué van de Griekse generale staf van heden, dat een com munistische saboteur, zich aan de re geringsautoriteiten overgaf met de hoof den van vijf door hem gedode mede saboteurs als bewijs van zijn „berouw". BIJ EEN BOTSING tussen een auto en motor op de Rijksweg Hilversum- Bussum, is een 25-jarige duo-passagier uit Weesperkarspel op slag gedood. De motorrijder zelf liep enige verwondingen op. IN DENEMARKEN gaat het slecht. Dit jaar zijn er weer minder ooievaars gekomen, men meent dat het droogleg gen van moerassen ten behoeve van de landbouw er de oorzaak van is. Er zal getracht worden, speciale moerassen voor deze dieren te creëren, om te zor gen dat de bevolking niet terugloopt. IN ZES STEDEN van het departe ment Indri in Midden Frankrijk zijn alle kennissen, sportwedstrijden enz. afgelast wegens het uitbreken van kinderver lamming. van Dag tot Dag EEN 19-JARIGE NEGER te Jack- sonville (Florida) die verdacht van diefstal door de politie reeds twee uur werd achtervolgd, vluchtte de berg plaats van een begrafenis ondernemer binnen. In het donker tastte de politie alle lyken af .totdat zij een warm lichaam voelde. Dit was de man, die gezocht werd en arrestatie volgde. EEN S2-JARIGE huisbaas te Leersum had reeds lang ongenoegen met de be woners van zijn huis. Zelfs had hij al eens gedreigd om zijn buis in de brand te steken. Dezer dagen heeft hij het niet bij het dreigement gelaten. Om half twee in de nacht stak hij een rietmat, die in de onmiddellijke aabijheid van z'n huis lag. in brand. Een passerende fiet. ser waarschuwde de bewoners van het huis, zodat erger kon worden voorko men. De man is door de politie in hcch tenis genomen. Huisvestingsverdriet nr. zeveel! OP DE WAAL, nabij het dorp Ha mel, is een tweede motorboot gezon ken. Dit is de tweede binnen vier en twintig uur. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. HET LIJK van de 20-jarige Engelse matroos William George Forster uit Portsmouth, die Donderdagmorgen in 't Y te Amsterdam is verdronken, was vanmorgen nog niet opgehaald. Dc ma troos gleed uit op een tegen de scheeps wand van het tankschip ss „Francine Glore" hangende plank waarop hij stond te schilderen en viel tussen schip en kade van de N.D.S.M. VOLGENS RADIO MOSKOU is de Amerikaanse expeditie, die op zoek is naar de overblijfselen van de Ark van Noach op de Ararat bij de Sowjet- Turkse grens „aan de grens druk doen de" om spionnageredenen. DRENTE heeft zijn schaapjes weer op het droge, of beter gezegd op de hei. want op de Kralose hei zullen weer 70 schapen gehoed worden. Sinds 1945 zijn ze er niet geweest. Dus voedsel is er nog genoeg. leverde verhoudingen een grote rol spe len. Dc vooruitstrevende groeperingen, in belangrijke mate geconcentreerd om de liberale- en arbeiderspartijen, moeten veelal voor het geweld wijken, terwijl zij anderzijds de organisatorische kracht missen om tegen de oude machtshebbers een gesloten blok van werkelijke demo craten te plaatsen. Het resultaat van de schie'.pa- een onmiddellijke staking van 250-000 man, die echter op verzoek van de libe rale -partij weer is ingetrokken. De con servatieve president heeft een beroep op de partijen gedaan de „patriottische vriendschap" te bewaren. Daarnaast zijn sterke troepenafdelin gen naar drie steden gezonden waar he vige botsingen tussen politieke groepe ringen plaats vinden. In Tunja, 130 km van de hoofdstad Bogota, zouden 10 personen om het leven zijn gekomen- Reorganisatie van beroeps- goederen-vervoer De organisatie van beroepsgoederen- vervoer wordt gereorganiseerd- De prot. chr. en kath. groeperingen zullen elk 'n eigen organisaFe vormen, overkoepeld door samenwerking in federatief ver band. De splitsing is behalve om prin cipiële redenen ook doorgevoerd tenein de zich als vakbond bij de gelijkgerich te landelijke centrales te kunnen aan sluiten. en contact met politieke groepe ringen te kunnen onderhouden. D t is dus een andere vorm van splitsir bij het personenvervoer heeft plaats nchad- De laatste bleef hechter aaneen. Veertien en vijftien September a.s. zal in hotel „De IJzeren Man" te Vugbt d« veiling worden gehouden van de inven taris van het beruchte concentratiekamp Vandaag vas de eerste kijkdag. Uit het hele land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading bij was. De Kerkstrijd in Tsjecno-Slowakije De laatste dagen doen weer enige te genstrijdige berichten de ronde over de verhouding Kerk-Staat in Tsjecho Slo wakije. Van kerkelijke zijde is mede deling gedaan dat de Kath. geestelijken een bepaalde belofte mogen afleggen, die inhoudt dat de Kath. geestelijken zich loyaal zullen gedragen jegens de staat en medewerking zullen verlenen bij de materiële opbouw van het land. Dit standpunt, dat enigermate tege moet komt aan de eisen der regering, wordt echter verzwakt door de Kath. verklaring dat 1 eken-godsdienstleraren op neutrale scholen de autoriteit van de kerk zouden moeten erkennen. Al met el een nog onduidelijke situatie. Ernstige symptomen van werkloosheid In België bedroeg het aantal werklo zen op 3 September niet minder dan 160.361. daarnaast nog 57.149 gedeelte lijk werklozen. d.w.z. dat 200.000 per sonen niet aan het productieproces deel nemen. Inderdaad een ontstellend aan tal op een bevolking van nog geen tien millioen. De oorzaak ligt in de achter uitgang van de metaalnijverheid. Evenmin hoopgevend is het cijfer in de Ver. Staten, nl. drie millioen zes honderd negen en tachtigduizend. Aan het arbeidsproces nemen ongeveer 60 millioen personen deel, zodat in de Ver. Staten (zonder de tijdelijke seizoenstij ging te rekenen) een gemiddelde van bijna 7 procent werklozen zijn. Alhoewel diverse economen hebben gehoopt en gestreefd het spook der werkloosheid verbannen te houden wij zen deze cijfers en ook enkele conclu sies te Straatsburg, en de aanneming van de werklozenwet in ons land, toch op een dreiging die angstaanjagend is. U KUNT f 2000 WINNEN, maar dan moet U er iets voor doen, nl. een luisterspel schrijven voor de Nederland se Radio Unie. Het onderwerp dient 'n belangrijk gegeven te zijn uit het leven van het Nederlandse Volk. Het mag ongeveer een uur duren. Vlug verdiend.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1