De Grote Kerk kan weer eeuwen mee Najaarsbeurs biedt thans weer vele „nieuwtjes"' Britse matrozen ontvangen ten Stadhuize Elke dag Restauratie, begonnen in 1940, (hans een goed einde gebracht tot Kilometers buiten Alkmaar ziet men de dominerende omtrekken van de Grote of St. Laurenskerk. Aan de bouw van dit brilliante monument werd begonnen op 9 Juni 1470. Alle stormen heeft dit kroonjuweel van Noordholland in de loop der eeuwen weerstaan. Toch had de tand des tijds een toenemende in vloed op het bouwwerk. In 1921 moest een voorlopige restauratie worden verricht In 1923 werd het werk weer opgevat, maar het moest in 1927 ge staakt worden door qikfgebrek. Tien jaar later eerst konden enkele noodvoor zieningen worden aangebracht en in het jaar. dat Nederland in de tweede we reldoorlog werd betrokken, werd de restauratie hervat Ondanks enorme moeilijkheden in de donkere jaren van de bezetting en de pok nog niet zo gemakkelijke jaren na 1945. is de architect de heer Herm- v. d. Kloot Meljburg uit Den Haag erin geslaagd onlangs de restauratie tot een goed einde te brengen. ..De kerk kan weer eeuwen mee", zei ons deze archi tect. Voor zijn werk. dat nauwkeurig Strookt met wat men van een restaura tie mag verwachten, verdient deze kun stenaar de dank van het gehele Neder landse volk. Gedurende een tijdvak van meer dan een kwarteeuw heeft genoemde archi tect voortdurend zijn beste krachten, zijn liefde, zijn gehele kunstenaarsschap aan de restauratie van Alkmaars fraairtë monument gewijd- Uiteraard zijn de kosten van dit werk enorm geweest In totaal werd hieraan ruim f 1332-000.besteed. Alleen de laatste restauratie kostte al bijna een milliocn. Hiervan draagt het Rijk 54 pet de gemeente 27 pet. de provincie 15 pet en de kerkelijke gemeente 4 pet bij. GROOTS WERK Maar laat ons eens zien. welk een arbeid aan de Grote Kerk, die klaarblij kelijk ontworpen door de Mechelse bouw meester Andries Keldermans en voltooid In 1519. werd verricht De dakruiter dreigde in 1920 in te storten. De zakking bedroeg toen 0.70 m. De Vieringspaïilen waren gebroken en aan de voeten verteerd; de muren waren uitgedrukt. In 1921 werd onder de toren een ondersteuning aangebracht Het Schip bleek steeds meer naar het Noorden over te hellen. Het gevaar werd acuut toen op 9 Juli 1937 het on derste gedeelte van een steunbeer aan de Zuidzijde van het Middenschip weg viel. Een inwendige srhoorconstructle werd onverwijld aangebracht. Behalve deze gebreken vertoonde het gebouw de gewone ouderdomsgebreken zoals ingewaterde muren, verbrijzelde ramen, verrotte kappen. GELD ONTBRAK Met de restaurat:e van de Viering met toren, het Dwarsschip en een klein gedeelte van het Koor. werd 'in Augus tus 1923 begonnen. De toren en de Vie ringspanten moesten geheel worden ver nieuwd. De ramen in het Dwarssch'p die dichtgemetseld waren, werden weer geopend. D't deel van de restauratie kwam in bet eind van 1927 aerced- Wegens ge brek aan geldmiddelen moest toen de re-*auratie worden stop gezet. Dit eerste gedeelte van de restauratie Werd uitgevoerd door de fa- Boel en De Haan, te Voorburo. onder toezicht van de heer J. P. de Kort- GEHEEL HERSTELD Nadat in 1937 de noodvoorzieningen waren uitgevoerd werd in Juli 1940 de restauratie hervat. Thans was aanne mer de fa- H. Ringers Zn. te Alk-« maar onder dagelijks toezicht van de heer D. v. d. Linde. In deze tweede restauratieperiode werd allereerst het Koor met Koorom gang hersteld, de bijgebouwen en porta len v.cer in een goede staat gebracht en de grote ramen in het Dwarsschip ge heel vernieuwd. De beschildering „Het seun terug ontvangen, opnieuw aange Iaats:e oordeel" werd uit bet Rijksmu- bracht ea gerestaureerd door de heer Gerard Jansen te s Graver.hage, die ook andere schilderwerken herstelde. Zo o-a. het fraaie gewelf in de consistoriekamer en de beschildering achter het orgel en Op sommige gewelven. Vervolgens werd het schip versterkt met een gewapend betonconstruct.e over Een kijkje tijdens de resta uraii e w er kzaam h ed en de zijbeuken en Kapellen. Ook in het Schip en Kapellen werden alle ramen en de gewelven, die zeer slecht waren, hersteld. De buitenzijde van het Schip en de Zijbeuken, waren grotendeels be kleed met cement stenen ter vervanging van de oorspronkelijke tufsteenbekleding Deze rem entsteen omhulling werd ver wijderd en wederom vervangen door tufsteen. Ook de ramen, die van cement Waren, werden "n tufsteen vernieuwd. De kap werd grondig hersteld. Nieu- We trekbalken met muurstijlen en scho ten werden aangebracht waardoor het verband in het gebouw werd verzekerd. Een geheel nieuwe eikenhouten gewelf beschieting werd aangebracht, spaar zaam met schilderwerk versierd. Tijdens de oorlog kon de restauratie Worden voortgezet ofschoon door de be Op 20 September Op 20 September zal de geheel gerestaureerde Grot Kerk te Alk maar door de Ned. Herv. Gem- in gebruik worden genomen Dit zal op plechtige en officiële vrijde geschieden. Uitgenodigd zijn vele instanties en vooraanstaande fi guren. Ds- N. den Oudsten zal voorgaan, nadat de heer v d. Worp, president van de Kerke- raad, een inleidende toespraak heeft gehouden Dr. Anth- van der Horst zal het grote orgel bespe len, terwijl Simon C- Jansen, de nieuwe organist van de kerk, voor de dienst het kleine orgel be speelt Hiernaast vindt u een verslag over de restauratie-werkzaamhe den aan de Grote Kerk en een overzicht van de restauratie van het grote en het kleine orgel. zetters heel veel moeilijkheden in de weg werden gelegd. Ook het gebrek aan arbeiders liet zich sterk gevoelen terwijl de arbeidsprestatie, wegens ondervoeding sterk daalde. Mogelijk is het ten dele ook hieraan toe te schrijven, dat in deze periode twee flinke arbeiders veronge lukten. Niettemin waren de voornaamste werkzaamheden einde December 1947 zo góed als voltooid- gang tegen de Noordelijke muur hangt, is in 1511 gebouwd. Opvallend aan dit kleine orgel is de bijzondere klavier- omvang, welke veel qeringer is, dan he den ten dage gebruikelijk Ook dit orgel werd door D- A- Flentrop gerestaureerd. Het deed o.m dienst als hulporgel tij dens de restauratie van het grote orgel. RIJKE HISTORIE De geschiedenis van het orgel begint in 1639, toen aan de orgelmaker Levi- nus Eekmans de opdracht werd gegeven tot de bouw van een nieuw orgel, waar van het front ontworpen werd door niemand minder dan Jacob van Campen. In 1641 overleed Eekmans, het werk werd voortgezet door de orgelmakers Galtus en Germer van Hagerbeer te Amersfoort In 1645 werd het orgel ein delijk opgeleverd door Jacobus Galtus van Hagerbee1". Het was toen een orgel met 3 klavie ren en pedaal, met in totaal 40 spreken de stemmen en ca. 3000 pijpen. In 1685 werden enige wijzigingen aan gebracht door de orgelmakers Duys- schot Sr- en Jr. In de jaren 1723'25 werd het orgel in zijn tegenwoordige toestand gebracht door de destijds beroemde orgelmaker Frans Caspar Schnitger. Deze had. na het overlijden van zijn vader Arp Schnit ger. te-amen met zijn broer de bouw van het grote Zwolse orgel voltooid en de faam die hij hiermede verwierf was de aanleiding tot de opdracht in Alk maar. Hoewel de opdracht aan Schnit ger slechts het restaureren en uitbrei den van het orgel inhield, werd dit in werkelijkheid een vernieuwing van het orgel en bleef van het oude orgel slechts het front en een gedeelte van de oude pi'oen behouden. In 1725 tzlde het orgel 56 sprekende stemmen en c-a- 4000 pi'Pen, verdeeld over drie manualen enpedaal. Bij werkzaamheden in 1782, 1823 en 1854 werden wijziginqen aangebracht naar de smaak van die tijd. die tenge volge hadden dat de evenwichtige klank opbouw van het werk verstoord werd. agenda HARMONIE THEATER: Red River met John Wayne en Montgomery Clift. Toegang 18 jr. Voorstellinoen dageliiks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. Woensdag 2-30 uur Matinée. CINEMA AMERICAIN: De villa on zer Dromen, met Cary Grant, Myrna Loy en Melvyn Douglas. Toegang tot 14 jaar onder geleide. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9-30 uur. Zondag 2. 4-30. 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2-30 uur matinée. VICTORIA THEATER. Nacht van terreur, met Scott Brady en Jef Corey. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dage lijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30. 7 en 9 30 uur. Woens dag 230 uur matinée. A.B.T.; Strijd om de Matterhorn. met Anna Lee. Gilbert Roland en Warren Douglas. In het voorprogramma, Jimmy Wakely, de zingende troubadour in Z:ngende Ruiters. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zon dag 2. 5 en 8 uur. DE RUSTENDE JAGER. Bergen: Walt Disney's Pinochio. Zonnige kaasmarkt Het heerlijke zonnetje had vandaag weer vele bezoekers naar de Alkmaarse Kaasmarkt genood, zodat gezien het feit, dat het getij welhaast verlopen is. het bezoek van deze Vrijdag alleszins bevredigend genoemd mag worden. Bijzondere bezoekers waren er ook thans weer: wij noemen hiervan een groep van echtgenoten van professoren die bij het verblijf aan ons land ook de traditionele kaasmarkt niet wilden ver geten. De dames waren zeer te spreken over het kleurige schouwspel, dat de handel in de goudgele kaasjes immer- weer oplevert. De fototoestellen bleven dan ook niet in de tassen en menig kaasdrager werd weer in allerlei stan den en dikwerf gearmd met glimlachende schonen op de gevoelige plaat vereeu wigd. Bijzondere kleur werd aan de markt gegeven door het bezoek van de beman ning van H.M.S. „Cygnet" een Brits vaartuig. Deze matrozen werden later op de morgen officieel ten stadhuize ontvangen. Plastics nemen belangriike plaats in y00R millioenen en millioenen guldens aan materiaal vindt men in de gebouwen en de uitge strekte terreinen van de Utrechtse Jaarbeurs. Het aantrekkelijke van een zwerftocht is, dat men voor onverwachte dingen komt te staan. Dat geschiedde bij een ont moeting van een uitvinder, die wat beduusd en ongelovig stond tegenover het succes, dat hij reeds op de eerste dagen boekte. Hij heeft het a b c op het gebied van tafelpoten gevonden. „Ik kan mijn oude tafels niet meer kwijt," ze' htf. De constructie van deze tafel is gelijk aan die van normale tafels, met dien verstande echter, dat de poten aan het draadraam worden geschoven, waarna zij met een stalen kraagveer muurvast worden geklemd. Als de schuif bladen en het blad erover gaan, ziet men de veren niet meer. Deze uitneemba- re tafel kan heel gemakkelijk op geborgen en vervoerd worden. Ruimte wordt er niet door ge vergd. Men zou over een „emi grantentafel" kunnen spreken. Maar ook de verhuizers zullen er, vooral bij „hoge" verhuizingen, veel plezier van hebben. Uit Waddinxveen komt e. tweede tafelnieuwtje. Van een sa lontafeltje (63 cm. hoog en 90 cm. diameter) tovert men door een druk op de knop eenzelfde tafel van 73 cm. hoog, een kleine huis kamertafel dus. Daarmee is het wonder nog niet afgelopen, want nog een manipulatie en het blad breidt zich uit tot een tafel van 90 bij 220 cm,, geschikt voor tien per sonen en muurvast op de grond. De resultaten van techniek en binnenhuisarchitecten trekken op de beurs veel aandacht. Niet al leen kan men door toepassen van velerlei houtsoorten bijzondere vormen en effecten bereiken, doch bovendien is het aldus bewerkte hout bestendig tegen (tropen)- hilte en vocht. Ook hier hebben de kleine behuizing cn noodzaak van Beschuitje met kaas smaakte best „Nederland had vroeger twee vijanden; liet water en de volk'., die de vrijheid bedreigden", aldus Burgemeester Wytema in een toespraak tot de bemanning van H.M.S. Cygnet, een Brits inspectievaartuig, die Vrijdag een bezoek aan Alkmaar bracht en nadat men de kaasmarkt bekeken had, ten stadhuize offi cieel door B. en W. ontvangen werd. Hef gerestaureerde orgel in De Grofe Kerk teruggebracht in de toestand van 1725. Het kleine orgel, dat in de koorom- Het gebouw werd voorzien van een brandblusinstallatie een z.g.^ sprinkler installatie met een pompaggragaat in 'n betonkelder. Dit onderdeel werd in 1940 uitgevoerd. In 1943 werd een centrale luchtverwarming aangebracht waartoe in het Zuiderdwarsschip een grote beton kelder werd gemaakt- De verlichting geschiedt door z-g. diepstralers. De restauratie van het grote orgel in de Grote Kerk te Alkmaar, die in 1940 begonnen werd, is thans gereedgekomen. Dit prachtige werk werd uitgevoerd door de Zaandamse orgelmaker D. A. Flentrop. Door dr. Anth. v. d- Horst werden tot dit doel adviezen gegeven. Het grote orgel is thans in hoofdzaak) De poppentemoonstelling van de Stichting 1940-1945, die \an 31 Augustus tot en met 11 September a.s. bij Kofa-Spruit in de Langes'r. wordt gehouden, is dagelijks van 10 tot 12.30 en van 14 tot 22 uur geopend. Zondags Is de expositie van 16 tot 22 uur geopend. Arbeiders-avondschool Gezien het succes van de vorige ja ren, werd door de schoolcommissie van de Arbeidersavondschool het besluit ge nomen ook deze winter een cursus te organiseren. Op het rooster staan de vakken: rekenen. Ned. taal en sociale kennis. Voor hen, die alleen het onderwijs op de lagere school genoten hebben - en dat is voor velen reeds heel wat jaar tjes geleden is deze avondschool een welkome gelegenheid hun kennis weer eens op te halen en zich verder te ont wikkelen. De leerlingenleeftijd varieert van 18-50 jaar; het woord „school" is daarom eigenlijk minder goed op zijn plaats. We zouden beter kunnen spre ken over ontwikkelingscursus waar leer lingen en onderwijzers als gelijken met elkaar omgaan. De studieboeken zijn speciaal samen gesteld voor deze Arbeidersavondschool De cursus vangt aan begin October. Wij twijfelen er niet aan of ook dit jaar zullen zich vele cursisten aanmel den. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden en behoeven dus geen be zwaar te zijn; de leerstof is voor ieder een te volgen. Grijpt deze kans aan en wendt U om inlichtingen tot de voorzitter en de secr—pennuingmeester van de schoolcom missie, de heren E. J. M. Schinkel, Bruin visstraat 18 en S. Buwalda, Boezemsin gel 36. Burgemeester Wytema constateerde in zijn toespraak, dat tot de vijandige volkeren, die de vrijheid van ons land bedreigd hadden, ook het Engelse volk behoord had. ..Maar thans, na deze oorlog, waarin beide volkeren veel door gemaakt hebben, zijn wij vrienden ge worden en ik heet U dan ook van harte welkom binnen de muren van onze stad. Nadat spreker het een en ander verteld had over de geschiedenis van Alkmaar in verband met de herwonnen Waag- r^chten, zeide hij onder luid gejuich van de aanwezigen: ..Maar één ding moet ik U nog zeggen: Gij gebruikt in Uw taal vele uitdrukkingen, die minder vleiend zijn voor onze bevolking, zoals „Dutch Nightingale" (een valse zange res) en dergelijke termen." Luitenant Eddy, die namens de be manning van de „Cyget" antwoordde, herinnerde burgemeester Wytema eraan, dat in de Engelse taal óók uitdrukkingten bestaan, die wél vleiend voor ons volk, Poppententoonstelling verlengd De poppententoonstelling bij Kofa 'Sprayt blijkt een steeds toenemende be •langstelling te trekken. De faam. die de ze poppenshow door de roep der bezoe kers heeft gekregeri, is oorzaak van een steeds groeiende blangstelling, zodanig, dat in de nog resterende dagen de stroom van bezoekers waarschijnlijk niet kan worden verwerkt- De organisatoren hebben daarom ge meend pogingen in het werk te moeten stellen teneinde de duur van deze ten toonstelling enige dagen te verlengen, om zodoende een ieder in de gelegen heid te stellen deze expositie te bezoeken Met medewerking van de afd- Maas tricht van de Stichting 19401945 en de zeer gewaardeerde bereidwilligheid van Kofa-Spruyt is het thans mogelijkl geworden de tentoonstelling, die oor spronkelijk tot en met Zondag a.s. ge opend zou zijn. maximaal met 3 dagen te verlengen. ;Tot en met Woensdag 14 September a-s. zal dus deze Poppenwereld nog te Alkmaar te bezien zijn. Bevin had kiespijn Ernest Bevin heeft zich gisteren enige tijd vrijaf gegund van de economische conferentie der drie mogendheden om een kies te laten trekken. Hij had van de- ambassade het adres gekregen van een tandarts, die hem zou kunnen hel pen in het kader van de behandeling van Britse functionarissen in het bui tenland als onderdeel van de nationale Brifse medische verzekering. Bevin had berekend na de lunch juist even tijd te kudnen vinden voor het bezoek aan de ze tandarts, doch de duur van de be handeling viel tegen, zodat Bevin een uur te laat kwam voor de namiddag vergadering, waar hij verscheen met een dikke wang doch met een zorg minder. zoals „Dutch Auction" (verkoop bij opbod en afslag), welke uitdrukking, naar hij dacht, afkomstig was van de Alkmaarse kaashandel. Wethouder M. Coerts en mr C. Berk houwer, die raad en gemeentebestuur vertegenwoordigden, onderhielden zich vervolgens tezamen met burgemeester Wytema nog geruime tijd met de En gelse gasten, terwijl de aanwezigen zich het beschuitje met kaas wel lieten sma ken. HU GO BOYS NIEUWS HEERHUGOWAARD-N. Program ma a.s. Zondag: Hollandia T IHugo Boys I 2.30 uur. scheidsrechter C. Zwier De wedstrijd SVW 3Hugo Boys 3 is uitgesteld, daar het SVW terre;n nog niet in goede conditie is. De herstellings werkzaamheden zijn bijna ten einde. Hugo Boys 2Geel Zwart 3. 2.30 u. HSV jun. AHugo Boys jun. A. 1.15 uur. scheidsrechter Bom. Hugo Boys adsp. AHollandia T adsp. A. 1 uur. Zoals u zult zien, staan ervoorde elftallen zware tegenstanders opgesteld. Doch wij vertrouwen dat de training nu duidelijk zijn stempel zal drukken en dat het allen Hugo Boys overwinningen moge worden. In Hugo Boys I, zoals wij vernamen, zal raMvoor Pancras ook wederom meespelen. Aanvankelijk was er sprake dat Pancras naar Ede zal ver trekken,doch dit is voorlopig uitgesteld. FANFARE „HOU EN TROUW" HEERHUGO WAARD Zaterdag 10 September te 20 uur zal de rk fanfare „Hou en Trouw" op het terrein voor aan de Nieuwe Weg een concert geven Dit is dan het derde en tevens het laat ste concert van dit seizoen. Zo als u allen kunt constateren, doet „Hou en Trouw" alles om zijn muziek naar bui ten uit te dragen, hetgeen natuurlijk met qrote kosten gepaard gaat. Om deze kosten zo laag mogelijk te houden en u allen in de toekomst te verzekeren dat u in de zomer één of meerdere con certen te beluisteren krijgt- ligt het in de bedoeling van deze vereniging om binnenkort een huis aan huis-actie te beginnen voor het aanwerven van do nateurs-trices. De kosten zijn zo laaa mogelijk ge steld n.1. 2.50 per jaar. Ook in Heer- hugowaard Nrd en 't Kruis zal een win teruitvoering worden gegeven. Het pro gramma voor a s. Zaterdag luidt: 1 The middy march; 2 ouverture Italienne: 3 Curtius grande raarche; 4 Cortège etin- aelent: 5 avanti mars; 6 Feerie ballet; 7 andante in G; 8 The Standard of St. Georqe march. Het bestuur verzoekt u vriendelijk de kleine kinderen thuis te laten. POLDERSCHOUW. HEERHUGOWAARD - De jaarlijkse herfstschouw. ?al door het polderbestuur van Heerhugowaard worden gehouden op 27 September a.s. compact transport bij sommige ontwerpers een grote rol gespeeld. Vele modellen zijn gemakkelijk te demonteren, waardoor van da stoelen „een pakje kan worden ge maakt". Plastics Vanzelfsprekend doen de plag- tic-artikelen ook weer opgeld. Zo wel handel als industrie heeft zich meer dan in vroeger jaren be zonnen op de bruikbaarheid van grondstoffen voor het vervaardi gen van diverse artikelen. Hier door kan doorgaans een groter vertrouwen in dit materiaal ge steld worden, hetgeen volgens vele fabrikanten een gunstige invloed op de handel heeft. Bakeliet had bij het publiek reeds een goede naam. Doorlopend worden op dit gebied nog verbe teringen aangebracht. De industrie is in de loop der jaren ook beter vertrouwd geraakt met de na oorlogse „plastics". Uit kunststof is ook vervaardigd de verlichte maasbal, die het weef sel van een kous met behulp van een neonlampje van binnen uit ho's-ht Men heeft dit instrument ontworpen ten behoeve van de huisvrouw, die 's avonds met ver moeide ogen de kousen nog moe* stopper* Als nieuw worden aangekondigd warmwaterapparaten, die zowel voor keukengebruik alleen, als met meer aftappunten voor wastafel, douchecel e.d. worden geleverd, Het zijn gasgeysers van Neder lands fabrikaat. Tenslotte de aankondiging, dal men voor anderhalve cent per nacht kan slapen. Het blijkt, dal men hiermee de exploitatiekosten van een electrisch verwarmd ve rend matras bedoelt. Voor lang slapers zijn de kosten slechts een fractie hoger. Deze electrisch ver warmde matras heeft een zodanige schakeling, dat er slechts 20 volt op s'.aat. De stroomtoevoer houdt automatisch op, als de (afgestelde) temperatuur overschreden wordt en schakelt weer in als de warm tegraad te zeer daalt. Het hoofd einde wordt niet verwarmd, het ruggedeelte matig en het voeten einde het meest. En mocht, een storing optreden, dan schakelt de stroom in de matras zich automa-; tisch uit. DIERENBESCHERMING. Ter hoogte van de Raad van Ar beid is een zwarte poes uit het water gehaald. Het dier staat ter beschikking voor de eigenaar of een lefhebber. Eveneens ter beschikking: een jonge herdershond, reu. Spoed. Het adres van de inspecteur, de heer C. Verwer, is Baanstraat, Alkmaar. KCB NAAR SONSBEEK BERGEN Zondag 18 September or ganiseert het Kunstenaars Centrum Ber gen een autobustocht naar Arnhem, waar in het park Sonsbeek werken zijn tentoongesteld van binnen en buitenland se kunstenaars op het gebied der beeld houwkunst. Voor deze tocht bestaat reeds veel a»imo Oók kunstlievende leden en donateurs kunnen deze tocht meemaken. Men kan zich opgeven bij de secretares se van het KCB. Thuisfront actief HARENKARSPEL - Het Thuisfront van Tuitjenhorn doet al het mogelijke om de jongens overzee te verblijden met pakketten e.d. Daar is natuurlijk geld voor nodig en hedenmiddag komen en kele lieftallige collectrices bij U aan kloppen met het verzoek een geldstuk in hun versierde klomp te deponeren. Tijdens deze collecte zal de muziek vereniging „Sint Hildegardus" gezeten op een vrachtwagen, die door de heer A. Spoor gratis is aangeboden - voor vrolijke klanken zorgen. De te bezoeken plaatsen zijn: Tuitjenhorn, Kerkbuurt, Kalverdijk, 4Dosterdijk, Dirkshorn, Scha gerwaard, Stroet Groenveld, Rijpje en Enigenburg. Na het beëindigen van de tocht zal Joepert de vermoeide collectrices en muzikanten gratis onthalen op koffie en een bord warme soep. Onnodig te zeg gen, dat we hopen, dat deze actie ruim gesteund zal worden. DE ZWAARMOEDIGE Soms als ik voor 't leven Diep nadenk, dan is 't goed, Te weten, dat ik tobber Toch éénmaal sterven moet. DE GERUSTE Wat geeft het een verkwikking: In 't laatste levensuur Geen angst of vrees te kennen Voor Hel of Vagevuur. DE ATHEÏST O. zeker heeft het sterven Een troosteloze kant Want niemand zal ik weerzien-. Er Is geen Hemelland DE ZWAARGEWONDE Kom tot mij zo gevreesde. Ik breng een laatste groet.. Verlo.-ser van mijn pijnen, Wat zijt gij Dood toch goed DE VERONGELIJKTE Plots kwam de Dood mij halen. Ik stond verstijfd van schrik; Toch heb ik niet geleden 't Was slechts een ogenblik.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2