Ikmaadeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 Professor Heuss, President van West-Duitsland Eerlijk delen Parlementsgebouw in de Oost-zone Deserteurs werden geboeid op de „Grote Beer gebracht NIEUWS-v ie JAARGANG Nr. 1679 Dinsdag 13 September 1949 Uitgave Stichting „De VrU« Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bi) vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteurs J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeerracht Tel IC 2200 - 3971 Een voor het Duitse politieke leven van groot belang zijnde gebeurtenis beeft zich gisteren in Bonn voltrokken Prof. Tbeodoor Heuss, de 67-jarige leider van de liberale democratische partij, oud-journalist, oud-onderwijzer, en auteur van zekere vermaardheid, is tot president van West-Duitsland gekozen* Hij is na Hindenburg de eerste die dit ambt opnieuw bekleed. Adolf Hitier had de functie afgeschaft. De verkiezing verliep betrekkelijk vlot De Chr. demo cratische partij had zijn candidatuur gpes cund, terwijl dc Soc. Democraten Schu- macher naar voren brachten. De nederlaag van dc Socialisten bij de laatste verkiezingen zette zich echter ook door bij deze presidents verkiezingen. PROF. THEODOOR HEUSS. De nieuwe president van W -Duitsland. De statistiek neelt het uitgewezen. In bet laatste halfjaar is het leven nog weer een weinig duurder geworden. Ook zonder statistische gegevens hadden we her u wel kunnen zeggen. Hebben we vanat deze plaats niet nerhaaldelijk be- j toogd, dat de gulden "onvoldoende was- We herhalen het en we willen er een nieuwe beschouwing aan vastknopen. Wel zijn we er van overtuigd, dat e: door onze pennevruchten geen verande ring zal komen in het loon van de Ne derland-e arbeider, maar misschien dat er in vakbondsafdel.ngen over gespro ken wordt. En dan is ons doel bereikt. Wat toch is de zaak? Heel In het kort komt de loon- en prijspolitiek hier op neer. De producten mogen in verband met wat ze in heC binnenland kunnen opbrengen, meer nog in verbad met de export, rekening hou dende met ondernemerswinst, afschrij ving voor vernieuwing en lonen, een be paalde prijs opbrengen- Een vast ge deelte van de koek is dus voor de ar beiders. Die moeten die koek onderling verdelen en andere lonen in andere branches, die met de productie niets te maken hebben, worden daarnaar gere geld. Zo is voor Nederland een vast loon ontstaan. Wordt het leven duurder, dan wordt het loon iets hogef. We hebben het gezien met de gulden toeslag. Laten we de vraag of de gulden voldoende was, buiten beschouwing laten. En we zullen waarschijnlijk binnenkort wel een beslissing krijgen, dat het loon opnieuw zal word enverhoogd. Dat het in over eenstemming zal worden gebracht met de gegevens van de statistiek. En als de huren dan wórden verhoogd, komt er misschien weer een gulden bij- Laten we dus veronderstellen dat het loon aanstonds nog eens met een gulden en daarna weer met een gulden omhoog gaat. Dan zouden we eigenlijk tevreden moeten zijn. Want dan is de boel weer in evenwicht gebracht. En dan komen juist onze bezwaren- Want er is geen evenwicht tussen de lonen - van de ver schillende groepen en de maatregelen die de overheid neemt leiden er niet t<" dat het evenwicht er komt- De guit toeslag werd verleend aan arbeiders c vijf en dertig gulden In de week als hun basisloon moeten beschouwen. Wie echter vijf en zeventig had kreeg ook een gulden. En de vakbeweging wilde het zelfs opvoeren tot de mensen, die honderd gulden in de week verdienen. Misschien dat het in de toekomst zal ge beuren. En dat is o.i. zeer onbillijk. Wie vijf en dertig verdient heeft vijf gulden meer nodig en wie honderd verdient kan er desnoods vijf missen. We weten, dat het gevaarlijk is om dit neer te schrij ven. Want wie honderd heeft wil er ook graag vijf gulden bij hebben. De menselijke behoeften breiden zich im mers uit. naarmate het inkomen groter wordt. Daar gaat het niet om- Waar het wel om gaat. dat is de koekdie voor de arbeiders beschikbaar is, zo rechtvaar dig mogelijk te verdelen. En gezien de grote loonverschillcn zijn we daar nog Jang niet aan toe. Een algemene bijslag op de lonen kan ons dan ook geen bevrediging schen ken. Noodzakelijk is een algehele her zicning, waarbij met de slechtst betaalde groep de meeste rekening moet worden gehouden. v. Z. —oElke dag trouwen er 240 paren en.... scheiden er 24. Bij de eerste verkiezing behaalde Heuss 377 stemmen. Schumacher 311. De 2de verkiezing bracht nogmaals de meerder heid, hetgeen het lot van Schumacher bezegelde. De nieuwe president staat als ver draagzaam te boek en schijnt gespeend te zijn van het beruchte „Deutsche" ge voel. Een boek dat hij in '32 schreef werd door de Nazi's verbrand- Hier staat tegenover dat hij in '33 voor de volmachten van Hitier stemde. In zijn eerste speech als president zeide hij o.m. „Het lot van Berlijn gaat mij aan het hart, ik heb er mijn halve leven ge woond; het lot van Berlijn is met West- Duitsland verbonden; doch wij moeten niet vergeten, dat het lot van geheel Duitsland met Berlijn verbonden is. Het is het thuisland van Duitse mensen. Het is Duitse grond die wij niet kunnen af staan". Tegelijkertijd met deze vcrkiaring kwa men de commandanten van West-Berlijn voor de laatste maal bijeen. Zij zullen we«rb*richt ^Veersve^wachting, medegedeeld door bet KNMI te De Bilt, geldig tot Woens dagavond: OOSTELIJKE WIND Tijdelijk overdrijvende bewolking maar bijna overal droog weer. Ma tige, in het Noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige Oostelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van- fcrnstig ongeluk te Hooidaorp Op de Kruisweg nabij de Sloterweg te Hoofddorp reed een boerenwagen, zonder licht, waarop een ploeg werd vervoerd en ook een zevental kinderen. Bij het passcren van een auto sloegen de paarden op hol. de ploeg begon te kantelen en viel van de wagen. De kin deren, die zich in hun angst aan de ploeg hadden vastgeklampt, werden in dc val meegesleurd. Hierbij werden drie hunner zo ernstig gewond, dat zij naar het grote ziekenhuis in Haarlem moesten worden vervoerd. De andere vier liepen minder ernstig letsel op en konden naar huis gaan. Een passerende militaire auto vcrleende eerste hulp. Boerderij geheel uitgebrand Kinderen werden gered Zondagavond ontstond, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand in een landbouwersbedrijf in de gemeente Lith. De bewoner trachtte de brand te blussen, waarbij hij aan beide handen ernstige brandwonden opliep. Men slaagde er nog in de kinderen, die reeds in bed lagen, uit de in lichterlaaie staande boerderij te redden. De gehele huishoudelijke inboedel, de landbouw inventaris en machines, benevens een achttal varkens werden een prooi der vlammen. van heden af een meer controlerende functie uitoefenen, dus niet direct doch indirect het Duitse leven besturen. De nieuwe situatie in West-Duitsland schept tevens een serie nieuwe proble men. Of de mogelijkheid tot een herenigd Duitsland er door vergroot wordt? Het is zeer twijfelachtig- De slappe politiek jegens oorlogsmisdadigers in Wést-Duits land en de opnieuw groeiende macht van de industriëlen en oude potentaat jes maakt het voor de Oost Duitsers weinig aanlokkelijk tot aansluiting te streven alhoewel zij uiteraard nadruk kelijk een verenigd Duitsland voorstaar., doch dan het liefst een Duitsland zon der Nazi functonarissen. Wij komen op deze toestand nog nader terug. Tijdens de spitsuren minder stroom Tcrw.jJ net pioUucticuppuiodt van de electricueitsDeonjven nog niet aan de sterk gestegen vraag Kun worden aan gepast, bewe^pt het eiectriciteitsverbruik zich nog steëds in stijgende lijn. Daarom zo deelt lïet Departement van Econonu sche aken mee, zullen in November, De cember en Januari a.s. wederom maat regelen dienen te worden genomen ter beperking van het eiectriciteitsverbruik tijdens de spitsuren. Dit zijn de uren, waarin de grootste vraag naar electri- citeit optreedt. KAASPRIJZEN EN DISTRIBUTIE Minister Mansholt heeft op vragen van het Tweede Kamerlid J. de Ruiter betreffende de kaasprijzen en de hand having van de kaasdistributie o-m. ge antwoord, dat de opheffing van de ma ximumprijzen bij levering van jonge kaas aan detaillisten en consumenten een on derdeel vormt van een aantal punten, waaromtrent momenteel, in het kader van de te voeren loon en prijspolitiek, overleg gaande is. VOLGENS mededeling van de Hortus Botanicus te Amsterdam, zal deze week de Victoria Regina voor het laatst in bloei te zien zijn- Tot dusver hebben reeds meer dan 6300 bezoekers deze majestueuze plant in volle bloei kunnen bewonderen. ONVOORZICHTIG MET MUNITIE. Een 16-jarige jongeman uit Amsterd dam West vond Zondagmiddag in de IJpolder bij Halfweg op de plaats, waar 3 jaar geleden «en- munitieopslagplaats TE GENEVE is een conferentie ge opend van vertegenwoordigers uit 25 landen- Onder meer zullen het woning tekort en de beperking van het aantal verkeersongevallen besproken worden. IN DE ROLAF. een gehucht onder de gemeente Nieuw Vossemeer laaft en wast men zich methemelwater. Het gehucht heeft namelijk geen waterlei ding en zelfs geen welput* De gemeente Nieuw Vossemeer heeft een verzoek om aansluiting van de buurtschap op het waterleidingnet afgewezen omdat dit werk te hoge kosten met zich zou mee brengen. BIJ EEN TREINONGELUK op de rou te UtrechtArnhem, zijn de soldaten J. Leek en S, Groot, beiden uit Alkmaar licht gewond. -s? ïfTM ->¥S - - - ■- - - I-i Volgens geruchten zal het oude Prui sische „landdaggebouw" in Berlijn be stemd zijn voor het toekomstige parle ment van het door de Russen bezette gedeelte van Duitsland. De Russische Economische Comm.ssie heeft gelden ge reserveerd voor de restauratie van het tijdens de oorlog zwaar gehavende ge bouw. Eén vleugel is reeds klaar en men verwacht, dat het hoofdgebouw met de grote vergaderhal eind van dit jaar gereed zal komen. Rechtstaat of machtstaat? Het mag algemeen bekend, worden geacht, dat de Nederlandse militairen in toenemende mate een afkeer beginnen te krijgen van uitzending naar Indonesië. De tijd van jubelende opschriften, zoals die eerst in het Zuiden van het land nog al eens voorkwamen, is achter de rug. Zo sterk is zelfs de tegenzin bij - -- vele militairen, dat ze zich niet aanmel- in de lucht vloog, een doosje met staaf'. den van hun inscbepingsverlof, maar de jes z.g. ontstekmgsdoppen. bcneQ nemeo Sommigen worden later EEN DERTIGJARIGE N.D.S-M-arbei der uit Wormerveer, die aan het werk was op een schip in aanbouw, is van •<en meter hoogte in een ruim gestort. Je man kwam op zijn borst terecht en overleed vrijwel onmiddellijk. ZKH Prins Bernhard opende in het Vre despaleis te 's Gravenhage de 30ste jaar vergadering van de IATA. Aan deze vergadering nemen ongeveer 200 direc teuren en andere leidende figuren van 70 internationale luchtvaartmaatschap pijen deel. Dr. A- Plesman presideert deze vergadering. Tijdens de openings rede van prins runhard. Hij peuterde er aan met een zakmesje hetgeen tot gevolg had, dat een staafje explodeerde en de jongeman met ern stige verwondingen aan dc handen en scherven in gezicht en borst in het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis moest worden opgenomen. Prinses Wiiheimina spreekt voor radio Tijdens een Zondagmiddag In de Nederlands Hervormde Kerk aan de Loolaan onder auspiciën van 't Protestants Interkerkelijk Thuis front gehouden speciale radio kerkdienst, heeft H K H Prinses Wilhelmina, die in gzelschap van haar hofdame mevr L Th de Beau fort was. een toespraak gehouden tot de Apeldoornse jongens over zee opgepakt, velen melden zich weer vrij willig. Ze weten wat hun te wachten staat: opzending naar Schoonhoven en een veroordeling door de Krijgsraad. Ze aanvaarden welbewust de consequenties Ze aanvaarden liever een langdurige ge vangenisstraf dan de uitzending naar In donesië. Enkele dagen geleden is er ech ter iets voorgevallen, dat niet zal nala ten een zekere ontsteltenis te weeg te brengen onder het volk. Voor zover dat tenminste nog voor indrukken ontvan kelijk is. Een negental soldaten, die op 17 Aug- met de Zuiderkruis hadden moeten ver trekken, kwamen niet tijdig op. Later meldden ze zich en werden naar Schoon hoven opgezonden, waar ze in afwach ting van hun berechting zware dienst moesten verrichten. Op 1 September, s avonds om tien uur werden deze jongens uit hun bed gelicht en voor de kapitein gevoerd, die hen mededeelde, dat ze de volgende dag naar Indonesië zouden vertrekken met de Grote Beer- „Hebben jullie nog iets te zeggen?" Dat hadden de verblufte en verschrik te jongens niet- Dadelijk daarop werden ze in een cel opgesloten. De volgende morgen om vijf uur werdenze er door de M.P. uit gehaald en geboeid op transport gezet. Deze boeien hielden ze tenminste aan, tot ze op het troepen- schip „De Grote Beer" werden gevoerd. Aldus verklaringen van de Militaire politie. Wat er daarna met hen gebeurd is, is aan onze waarnemingen onttrok ken. Wel hebben ze gelegenheid gezien, om zelf, of door bemiddeling van an deren, aan hun ouders bericht te doen van deze voor hen ontstellende gang van zaken. Uit onze omgeving waren hierbij betrokken Piet Nobel uit Lutjewin- kel en Tamme Uiterdijk uit Wic- ringermeer. C.van Dag iot DagS Eenheden van het Britse, Franse en Noorse bezettings troepen van 9 tot 14 Oct. zullen in de omgeving van Dusseldorf manoeuvres hou den- Een vliegend fort van de Amerikaanse lucht macht is nabij Francisco neergestort, doordat een mo tor in brand was geraakt, 't Aantal slachtoffers is nog niet bekend. De Belgische vereniging van ex-politieke gevangenen heeft een bede vaart gehouden naar het voormalige concentratiekamp Vught. Met het s.s. Wa terman, dat op 16 Septcm ber naar Indonesië vertrekt, kan zeepost worden verzon den, maar niet later dan 14 September worden gepost. Het stoffelijk overschot van Richard Strauss is ge cremeerd. Als laatste eer werd de Rosenkaval.er ge speeld. Prins Bernhard heeft een informeel bezoek aan de jaarbeurs gebracht. Prins Bernhard heeft in Rotterdam onderscheidingen uitgereikt aan leden van de Koninklijke Marine. Ko ningin Juliana en Prins Bern hard hebben in paleis Noord einde de gedelegeerden der RTC ontvangen. De Zaanse amateur wielrenner D. Hooyschuur is in 'n weg wedstrijd in België ten val gekomen. Met een ernstige hoofdwonde en een hersen schudding is hij in een zie kenhuis opgenomen. Een 27 jarige man uit Vlissingen is bij het baden verdronken. In een der grootste hout loodsen van de rijkswerf te Den Helder is brand uitge broken. Op 74 jarige leef tijd is de bekende Italiaanse zanger Giuseppe Reschighan in zijn woning te Amsterdam overleden- In Dordrecht zal een oorlog^gedenkteken worden opgericht. Een aantal deelnemers van de RTC zal een bezoek brengen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Door de Organisatie der Naties is 'n grote hoeveelheid melkpoe der naar Ecuador gezonden, welke is bestemd voor kin deren, die te lijden hebben gehad van de gevolgen van de aardbeving, waardoor on geveer duizend personen ge dood werden. Dc water leiding van Napels is door een storm beschadigd; de in woners van de stad zullen nu gedurende een week slechts vier van de 24 uur water krijgen. Te Rome werd een man tijdens het kaartspelen door dc bliksem getroffen en gedood, zijn 3 medespelers bleven onge deerd. Op 21, 22 en 24 October zal in Tiel een gro te fruittentoonstelling wor den georganiseerd. Vol gens diplomatieke functiona ris;en te Washington, zullen de ministers van buitenland se zaken der vier grote mo gendheden de volgende week een officieuze bijeenkomst houden. We hebben met de vader van een hunner, de heer Nobel uit Lutjewinkel een uitvoerig onderhoud gehad. De heer Nobel heeft alles in het werk qesteld om een en ander ongedaan te maken- Tot dusverre vergeefs. Hij heeft een onderhoud gehad met de kapitein van de sociale dienst in Schoonhoven, Ver kerk, die hem verklaarde van de gang van zaken in het geheel niet op de hoogte te zijn en deze te betreuren. Hij heeft zich in verbinding gesteld met Mr. Dr- Schuurman Steekhoven te Rotter dam, die bijna al deze gevallen te be handelen krijgt als advocaat en die ver klaarde, dat een dergelijke gedragslijn nog nimmer gevolgd is. Hij heeft deze kwestie besproken met militaire autori teiten, die zich huiverig toonden. Het heeft er zelfs een ogenblik de schijn van gehad, dat hij succes zou hebben, maar het laatste bericht van mr. Schuur man Steekhoven was, dat mil.taire auto riteiten hadden besloten de jongens niet terug te laten komen- En schreef deze er bij. Wat nu? Een beroep op de Mi nister van Oorlog? Of publicatie van deze geschiedenis? In het laatste geval sta ik achter u. Het is o-i. noodzakelijk, dat aan deze zaak publicatie wordt gegeven, omdat er uit blijkt, dat men in Nederland zeer onsympathieke methoden op na begint te houden. Desertie moet gestraft wor den. Laten we dat aannemen. De jon gens die deserteren zijn zich dat volko men bewust en aanvaarden dat risico. Dan behoort de normale weg te worden gevolgd. Het is echter onduldbaar, dat deze jongens als misdadigers, tegen hun wil, geboeid en in de nacht worden ver voerd. Dat stinkt naar dictatoriale me thoden. En daar hebben we onze buik vol van. In dit verband zouden wij de \Taag willen stellen of de verbindingsofficier van de Generale staf het recht heeft deserteurs met de sterke ann naar boord te doen vervoeren. De volgende vragen die wij stellen zijn deze: Zullen deze jongens in Indonesië worden bestraft? Is er in Indonesië iemand, die zich de belangen van deze jogens aantrekt? Weet de Minister van Oorlog van deze veranderde handelwijze af, of is hier sprake van willekeur - van een bepaalde persoon? Het volk heeft er recht op, dtf te weten. En indien hier sprake van willekeur is. moet worden ingegrepen, 1 zonder onderscheid des persoons- Soldatenmoeder blijft in hechtenis Vandaag prec.es twee en een half jaar geleden werd „de soldatenmoeder 1 ante Beriha gearresteerd, verdacht van het verduiste'en van gelden en goeue- ren, die Jvodae landgenoten haai ui cfe oezettingsujd in bewaring hadden gegé- en. net üijzonder Oerconsüoi te rvot- te'dam veroordeelde „lance Berüia op 2 Juli 1948 tot 5 jaar gevangenisst'al. Zij ging in cassatie. De Raad van Cas satie te Den Haag vernietigde 't vonnis en beval dat de zaak voor een n.euwe instructie werd verwezen naar het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Dit Hof bepaalde vandaag, dat de zaak wordt terugverwezen naar de re.h tercommissaris. De pleiter van verdachte, mr. B. W- Stomps, voorzitter van de Bond vaö Oud-illegale Werkers, verzocht het Hof zijn cliënt in vrijheid te stellen. Mr. Stomps staafde zijn verzoek als volgt: „Ik zou Uw Hof een staat van dienst kunnen voorleggen van deze vrouw van bet begin van de oorlog af, waaruit blijkt, dat zij zich dadelijk een goede Nf derlandse heeft getoond. Zo liet zij, toen in begin 1941 haar zevende kind werd geboren, in de vier grootste dagbladen van Nederland een advertentie plaatsen, dat was geboren: Irene, Beatrix, Juiiana, Bernardina. Mr. Stomps verzocht onmiddellijke vrijlating van verdachte, hij zei o.m.. „Ik wil in het midden laten of mijn cliënt aan de haar ten laste gelegde feiten schuldig is of niet ik hoop voor Uw Hof te kunnen bewijzen, dat zij onschul dig is door een uitvoeriger instructie dan die van het Rotterdamse Hof, dat een zeer slechte instructie heeft gevoerd maar wil u er op wijzen, dat misda digers, die zich voor veel ernstiger fei ten hadden te verantwoorden al weer op vrije voeten rondlopen". De Advocaat-Fiscaal, mr A. H. van Veen, zei dat de geaardheid van de ve* dachte niet van die aard is, dat hij in kon steramen met het verzoek van de verdediger. „Ik zou mij zeer ongerust maken over het slagen van de instruc tie, als de verdachte op vrije voeten is", aldus mr. Van de Veen. De zaak werd voor onbepaalde tijd geschorst. RUIM 200 motorrijders uit 13 landen zijn vandaag gestart voor de internatio nale zesdaagse, waarbij ze in totaal bijna 1250 mijl zullen moeten afleggen over bergwegen en door modderpoelen. Kort na het vertrek maakte de Zwitser Roth een buiteling in de bocht (heus niet ex pres). waarna hij met arm en beenwon den in een ziekenhuis werd opgenomen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1