KAPPIE LENS Wegrace Demonstratie der armoede Mantelpakje Gratis! 1 OCT. GRATIS Lege flessen op een (Schots) voetbalveld verbannen Miereneters Het Huis aan de Baai De man van de lens is er belaas kelf geen getuige van geweest. Mis schien moeten we ook zeggen: Geluk kig. Want hij behoort tot de mensen. Re veel leedvermaak hebben als ze flen, dat een ander een klein ongelukje (óverkomt En als het een ongelukje (s met een humoristische achtergrond, Man is xtya leedvermaak onbegrensd. En het was te vrezen, dat, indien hij het hiernavolgende had gezien, hij in fen lachbui gebleven was. Tijdens de wegrace, die in een onzer welvarende 4orpen werd gehouden, kwamen een drietal deelnemers de weg afstormen. (Gelijktijdig naderden ze een brug. frraar de weg een bocht maakt. Om u de waarheid te zeggen, waren de toe schouwers hoopvol. Want het waren («geroutineerde wegrenners en hun enthousiasme was enorm. Er moest bij na iets gebeuren. En er gebeurde iets. Onze zegsman verklaarde, dat plotse ling een der rijders aanvechtingen kreeg om te proberen, hoe sterk de leuning van de brug was. Het bleek mee te vallen. De leuning bezweek ttiet. En de man, niet bedacht op zó veel verzet, schoot zelf als een blik semflits over de leuning, terwijl de |lets er netjes tegen aangeplant stond. Enkele angstige ogenblikken maakten 'de verrukte toeschouwers nog wel door. maar de angst maakte plaats yoor een grenzeloze vreugde, toen de Zwemmer, die als het ware door het .Water verzwolgen scheen, proesten de te voorschijn kwam, zijn fiets weer bpzocht en de tocht voortzette. Als troostprijs ontving hij. wel zeer toepas selijk. een zwembroek. Het leven van een mens schijnt een kan een schakeling te zijn van ergernis •a leedvermaak. Op het ene ogenblik erger Je je dood, op het volgende mo ment, word je weer staande gehouden door een weinig leedvermaak, net jxoldoende om je van het voornemen Ooi dood te gaan af te brengen Daar .beeft u nu de affaire met „De Tele graaf". Er zijn er velen, die zich daar- kan nog al een weinig geërgerd heb ben. En plotseling komt er een bes licht. waardoor alle ergernis als het ware wordt weggevaagd. Hakkie Hol- dert. wiens naam in verband met een bepa alde Telagraalaf faire nog al eens (Wordt genoemd, zal zich voor zijn rechters hebben te verantwoorden, twee Weken nadat De Telegraaf haar ze genrijk werk zal hervatten. We wor den geen lezer van De Telegraaf. Maar op die dag. dat kunnen we U Wel verklaren, willen we er even in Idjken. ..De politiek, dat is een schone zaak •n schenkt het mensdom veel ver- Waak". Dat Is niet van ons zelf. We hebben een beetje plagiaat gepleegd van Multatuli en er een andere in houd aan gegeven. Maar een schone Zaak is het Het is LI misschien be kend. dat de communisten tij de wet houdersverkiezingen geweerd werden. Over de reden zullen we ons niet uit laten. Anders konden we misschien koq opgewonden brieven ontvangen. Maar goed. de overigen stemden dus In ^een qeval commuunisten. Maar nu hebben wij een cieva! eroaa kt. waar de natuur hliikbaar bo'—o de leer qing. Het was bü de «temming moeilijk ou tot een resultaat te bomen. Het boterde niet erq tussen ide heren. Er was zelfs een afvalstem- toing nodig, om twee candidaten te Verkrijgen, die met elkaar in herstem ming kondeit komen. En ziet. hoe Bef lijk. in beid- gevallen werden toen de stemmen op de candidaat der com munisten uitgebracht Want als er Over de zetel gestemd werd. maakte die vast geen kans. Toch wel eeen leuk spelletje. De Italianen worden ook vervelend. Eerst hebben ze zon miserabel figuur geslagen bij de Tour de France. toen *e de Franse wielrenners in Aoste met stenen bekogelden, maar nu hebben onze Jongens het bij waterpolo moeten ont gelden. Er werden een paar van onze hpelers zulke vuistslagen toegediend, dat ze het water uit moesten worden getrokken. En toch moeten we dat maar Voor zoete koek opnemen. Want de Volgende dag omhelsden diezelfde Ita lianen onze spelers en was alles ver heven en vergeten. Om u de waarheid te zeqqen. v?«den We dat toch een beetje al te goedkooe tomedle. Op die manier zou Je J- alles kunnen veroorloven. De ene dag Je te genstander half doodslaan en de vol gende dag tegen hem staan te kwezelen van O, mijn lieve Augustijn, alles is weer vergeven en vergeten. Een weinig smakelijke vertoning. Voor de aanvaller maar ook voor de aangevallene. Het ware ons liever geweest, indien de Ne derlanders hadden gezegd: We zullen Jullie excuses aanvaarden, maar we gaan er nu toch maar geen publieke verma kelijkheid van maken. De burgemeester van Zaandam heeft voorlopig ongelijk gekregen. Aan het strand van Heemskerk mag men zich alleen ophouden, als men voorzien ls van een behoorlijke bovenkleding. Voor lopig is dat niet zo erg. De tijd. dat men in badpak op het strand loopt, is al weer bijna voorbij. Maar volgend jaar krijgen we een herhaling van het drama. Want de man van de lens ge looft niet, dat het gemeentebestuur van Heemskerk dan al tot de overtuiging zal zijn gekomen, dat mensen met een zeer behoorlijke bovenkleding dikwijls een veel groter gevaar voor de samen leving betekenen, dan mensen die in hun badpak een beetje gezondheid op willen doen. Ze komen er daar in Heemskerk ook wel, maar ze zijn nog maar een vijf en twintig jaar op achter. Alleen Jammer, dat zulke mensen nog wat over het strand te zeggen hebben. Er zijn veel mensen, die geen goed begrip hebben over wat er in Was hington aan de hand is. Niemand kan het hun kwalijk nemen. Indien men er aiet direct bij betrokken is, interesse ren financiële problemen ons in de re gel maar matig. De materie is zo ge prikkeld geworden, dat er maar zeer weinig mensen zijn, die een volledige uiteenzetting kunnen geven over infla tie of devaluatie, over gouden stan daard of hinkende standaard, over dollargebrek, over te dure of te goed kope dollars en nog veel meer wat er mee verband houdt. Er zijn veel mensen, die er eigen lijk een beetje in groeien, dat de En gelse Labourregering met zulke moei lijkheden te kampen heeft. Ze be schouwen het als een bewijs, dat de politiek van nationalisatie Engeland aan de rand van de afgrond heeft ge bracht. En juist tot die mensen willen we ons in dit artikel wenden. Want ze begaan een kapitale fout. Ten eerste is het niet Engelands schuld, dat het er zo slecht voor staat en ten tweede is de conferentie in Washington niet uitsluitend van belang voor Engeland, maar voor geheel Europa. Ten minste voor zover het niet onder Russische invloedssfeer staat Wanneer we zeggen, dat er in alle West Europese landen een groot te kort aan dollars is. dan betekent dit niet anders, dan dat we onze armoe de demonstreren. Misschien dat u bij u zelf zegt: Dat is niet te verwonde ren, gezien de grote verwoestingen, die er in twee wereldoorlogen in ons werelddeel zijn aangericht. En dan hebt u het in hoofdzaak misgeraden. Ook zonder wereldoorlogen zou Eu- DONDERDAG 15 Sepiember, na 12 uur: H lversum I. 301 m 12.00 Piano, spel 12,33 Ens „De Zevenklap per" 13 00 Nieuws 13.20 Sep tet Joh f y Ombach 14 00 Me- tropole-orkest 14,40 Voor de vrouw 15.00 Kamerorkest 16.00 Bijbellezing 17,00 Jeugd uitzending 17,30 Madrigaalkoor 18.00 Leger des Heilsultz 19 00 Nieuws 19 30 BBC-somph. orkest 20.45 Pb al va Ha 21.20 Ensemble Selec'? 22.00 NCRV- kwartet 22,35 Kamerkoor 23 00 Nieuws 23.15 Residentie orkest. Hilversum II, 415 m 12.00 Spaanse muz. 12.38 Pianoduo 13,00 Nieuws 13,15 Zigeuner- muziek 14.00 Voor de vrouw 14,30 Kamermuz.concert 15,00 Voor zieken en gezonden 16,00 Van vier tot vijf 17.00 Jeugd uitzending 18.00 Nieuws 18,30 The Skymasters 19,30 Amusementsmuz. 20,00 Nieuws 20,15 Radio-Philharmonisch or kest 21,00 Hoorspel 22,15 Verzoekprogramma 23,00 Nws 23,15 Sportreportage VRIJDAG, 16 September, voor 12 uur: Hilversum L 301 m 7.00 en 8,00 Nws en gr. pl. 9.35 Schoolradio 10.00 Lichte orkestwerken 10,20 Tsjechische kamermuziek 11.00 Ziekenbezoek W lve-snm tt ai 5 tt. 7no en 8.00 Nws en gr. t>t 9.00 Kamermu ziek 10.00 MoraenwHdin* 10 30 Voor de vro"w 10.45 Vlool- recital 11,30 O-kest Jan Vogel ropa in de knel - zijn gekomen, omdat de factor van verwoesting slechts "n bijkomstigheid is. Europa heeft een tijd gekend, dat het de leverancier was van de wereld. De industrie, de scheepvaart, de han del, de koloniën, alles was in Euro pese handen. En Europa nam daar- j.-nee een positie in, waarop het wel licht krachtens de dichtheid van be volking rechten zou kunnen laten gel den, maar leefde boven zijn stand. Het beschikte zelf over tekort grondstof fen om deze positie blijvend te doen zijn. Toen Amerika een factor van be tekenis werd .begonnen voor Europa de moeilijkheden, omdat Amerika beschik te over enorme economische hulpbron nen, die wij missen. Direct merkbaar waren de moeilijkheden nog niet We konden ze opvangen, omdat we grote kapitalen in Amerika hadden belegd, waarvan we de rente in dollars uit betaald kregen. En ook omdat we in de koloniën goedkope grondstoffen kochten en ze in de vorm van fabri katen of halffabrikaten konden uitvoe ren. De handelsbalans werd, zij het met kunst- en vliegwerk, in evenwicht gehouden. Inmiddels verbeterde Amerika zijn productiemethoden veel sneller dan Europa. De koloniale moeilijkheden werden groter. Het Europese aandeel in de scheepvaart kleiner. We raakten in de positie van het verstoorde even wicht. De twee wereldoorlogen hebben het proces natuurlijk verhaast. En nu zitten we met het feit van de alge mene Europese armoede. Geen speci fiek Engelse armoede, al ls het pro bleem voor Engeland misschien nijpen der dan voor andere landen. Vroeger of later zullen we er allemaal zo voor komen te staan. Daarom Is het verkeerd om leedver maak te hebben over Engelands moei lijkheden. Want Engeland bijt op het ogenblik het spits af voor de andere, landen van Europa. Siaaqt men er <ii$| in tot een oplossing te komen, dan is voor Europa slechts een vierde plaats, wegqelegd. achter Amerika, achter Rusland en in de toekomst zelfs ach ter China. Alle drie deze staten be schikken Immers over economische hulobronnen, al dan niet aangeboord, welke de landen van Europa afzonder lek in het geheel niet en gezamenlijk slechts in beperkte mate bezitten. Wij in Europa hebben nog slechts onze talrijke bevolking. De peilers waarop de welvaart van die bevol king rustte zijn echter ondermijnd Slechts een internationale krachtsin spanning kan hier uitkomst bieden. Voor dit getailleerde man- telpakje behoeft U geen „slanke den" te zijn, want de coupe is ook 'zeer gunstig voor wat zwaardere dames. De rok heeft een doorlopen de knoopsluiting en evenals het jasje afgeronde hoeken. Een soepele strik vanonder het kraagje staat heel leuk bij dit model, maar U kunt hem ook weglaten. V heeft voor dit pakje nodig onge veer 3 m. stof van 140 cm. breed. Indonesië en de kerk De Commissie voor Indonesische Zaken van de Oecumenische raad van kerken In Nederland heeft de goede gedachte gehad een geschrift uit te geven, waar in de hele gang van za ken in Indonesië wordt vastgelegd. Wie zich de hele lijdensgeschiede nis nog eens helder voor de geest wil halen en daarnaast kennis wil nemen van het standpunt der kerken, kun nen wij dit geschrift van harte aan bevelen. De prijs is negentig centen en in elke boekhandel kan dit ge schrift „Situatie en taak in Indonesië" worden besteld. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot PAS ENKELE WEKEN wordt er In Engeland weer gevoetbald, maar uit alle delen van het land komen er berichten, dat er veel te ruw gespeeld wordt En in Schotland schijnen de toeschouwers zich als ware woestelingen te gedra gen Het spreekt vanzelf, dat tegenmaatregelen niet zijn uitgebleven. De En gelse voetbalbond heeft de scheidsrechters opgedragen voortaan veel strenger op te treden en dat is gebeurd twee bekende internationals zijn verleden week uit bet veld gestaard. Eén van de oorzaken van de spelver- ruwing is volgens insiders te wijten aan het feit, dat men niet over voldoende scheidsrechters van topklasse beschikt en wel om de merkwaardige reden, dat jonge scheidsrechters liever naar de belangrijke wedstrijden gaan kijken dan zich te oefenen door bet leiden van juniorenwedstrijden. Het ontbreekt dus langzamerhand aan toevoer naar de top klasse. Voorts is het warme weer tijdens de eerste weken van de competitie funest Britse profs voetballen liever op door weekte velden en kunnen slecht tegen de hitte, waardoor ze geïrriteerd wor den Intussen hebben ook vele club besturen hun spelers gewaarschuwd rus tiger te voetballen, vooral ook omdat de kostbare spelers gevaar gaan lopen ern stig verwond te worden. En dan is er. als overal, het publiek. In Glasgow kwamen vele incidenten voor tijdens dé wedstrijd van het jaar, Rangers contra Celtic. De vereniging van Schotse fluitisten heeft deze zaak uitvoerig besproken en kwam o.ra. tot het besluit, dat de gelegenheden, waar mineraalwater wordt verkocht, gesloten moeten worden. Toeschouwers hebben n.1. de onaangename eigenschap de fles Jes leeg te drinken en ze vervolgens als projectielen te gebruiken in gevechten onderling enals de scheidsrechter het niet goed doet! De scheidsrechters willen verder iedereen, die een voorwerp bij zich heeft waarmee gegooid kan worden (al is het maar een vlag) van het veld verwijderen. We vragen ons af. of iedereen gefouil leerd moet worden. De VUC-tent is weer in gebruik cienomen. Zestien uitverkorenen (Ke.s Rijvers heeft het te druk met studie) zijn er bijeengeko- m.n om onder handen te worden geno men door coach Van der Leek en de voorzitter van de Keuze-Commissie, die o.ra. wees op de verplichtinaen van ons elftal, dat vorig jaar ongeslagen bleef. En het dit jaar heel zwaar te ver antwoorden zal krijgen in twee thuis wedstrijden (België en Denemarken) en vermoedelijk vier uitwedstrijden (zeker Belqië. Zweden en Finland en vermoe delijk Zwitserland). Over Wilkes sprak ,i dhr. Herberts ook: ,,'t Zal niet meevallen om de onvergetelijke Wilkes te vervan, gen", zei hij. „maar-het moet gebeuren en daarbij reken ik op de medewerking '•-aa alle SDelers". Arme jury... Dat kan men zeggen, toen 00 de 2de dag van de motorzesdaagse in Wales de Italiaan Ventura op een lege band door de finish kwam en vervolgens de tafel van en met de tijdwaarnemers onderste boven reed. 't Is gelukkig goed afgelo pen alleen de tijd van de Italiaan zal wel niet helemaal juist zijn opge komen. Het Ned. B-SA.team Is na dc '-ve*rio dag zonder strafpunten voor de 7'Veren Vaas. want de strafounten van Flinterman 12 00 de eerste dag) zijn weqgeprotcsteerdl. Ons B-team op Jawa ligt er uit, want Drikus Veer had zoveel pech, dat hij verrijkt werd met liefst 103 straf punten. De Hagenaar van Rijs- sel en Bennie Jansema uit Hengelo rijden als individueel verder zonder «tref punten Ook de overige Nederlander» doen het behoorlijk. FAAS Zn geest waarde door de VUC-tent. op Schiphol alen eieren De Braziliaanse miereneters, die zich in het laadruim van de K.L.M.-DC 6, welke op Schiphol is geland, bevon den. waren daar niet om de passagier» te bevrijden van een plotselinge mie- renplaag, maar omdat de Brusselse dierentuin er om had gevraagd. Be halve deze twee niet alledaagse bees ten waren er in datzelfde laadruim apen en tropische vogels. Deze dieren lading heeft na haar aankomst, in af wachting van het transport naar Brus sel, dat per speciale machine geschied de, gelogeerd in één van de vracht loodsen van de K.L.M. op SchiphoL Ofschoon het de bedoeling is om bij dieren, die tijdelijk op Schiphol zijn ondergebracht, zoveel mogelijk te gemoet te komen aan hun gastronomi sche gewoonten, was het in dit geval niet mogelijk miereneters te vergasten op een mieren-souper. Zij moesten zich tevreden stellen met rauwe eieren. De apen werden zoet gehouden met bananen en de oerwoud-vogels moch ten hun honger stillen met vis. ijsheid Verliefd en warm. Kunt qfl haar vrijen. Maar ls rij koud. Ge moet haar mij en. Geofoet o Zon. gegroet qeliefde? Gij beiden doet mij goed; Voorwaar wat zon is voor het lichaam, Is liefde voor 't gemoed. en hei Apeneiland De drie redders vertrouwden het zaakje nog wel komt hij overal met zijn vingers aan." Het monster niet helemaal, maar ze kwamen toch dichterbij. Tn de motorsloep zaten dc Meester en de mensaap samen de motor te bestuderen en het dier keek nauwelijks op, toen de andere drie erbij kwamen. .Jk heb niet de minste moeite met hem gehad", vertelde de Mees ter. „Hij is zo mak als een lammetje en zo- Alleen gromde eens tevreden en stak, als om te bewijzen, dat de Meester de waarheid sprak, onmiddellijk rijn vingers naar de motor uit „Blijf je er af, lelijkerd!" riep de Meester en gaf het dier een tik op zijn vin gers. waarop het mokkend in een hoekje ging ritten- Ondertussen was ook de rest van het gezelschap na derbij gekomen. Met verbaasde en angstige ogen ke ken zij naar dit vreemde tafreel. Columbus verboog zich achter zijn baas. „Columbus veel bang rijn", verklaarde hij- „Monster arme kleine Columbus slinden. Columbus weg!" Andrew Mackenzie Eerste acte, eerste scène, dacht ik bij mezelf. De butler komt binnen met 'de thee. Op dat moment begon de ko lonel op zijn luide commanderende toon te spreken en moest ik ophouden met mijn fantasie- Geen thee moar, Arlen? Mag ik je mijn wapenkamer eens laten zien? Ik heb enkele bijzondere exemplaren, als 'je in dit soort dingen belangstelt. Mis schien voelt u er ook voor ze te zien, dominee? Graag, mompelde deze en aan de uitdrukking van zijn gezicht zag ik, dat hij er niet over gedacht zou hebben, niét mee te gaan. De kolonel leidde ons de kamer uit. Zijn zuster bleef voor zich uit in het fvuur zitten staren. De arme ziel, ze moet ontzettend lijden, legde onze gastheer uit, zodra de deur achter ons gesloten was. Tien jaar geleden is ze van haar paard gevallen en is er in haar ene been iets gekneusd. De doktoren zeggen, dat het nooit wear helemaal terecht zal komen. Maar ze ls een opmerkelijke vrouw. Ze heeft vlijm scherpe hersens. Ze leidt practisch mijn zaken in Londen. Ik zou niet weten, wat ik zonder haar moest beginnen. Mijn chef de bureau en procuratiehou der, een man die zelf ook niet voor de poes is, Fellowes is zijn naam eet uit haar hand. 25e is inderdaad een opmerkelijke vrouw, stemde de dominee toe. Het moet moeilijk voor u zijn iedereen, die een beroep op u doet, tevreden te stellen, r.u de jenge meisjes eenvoudig geen huis houdelijk werk meer willen doen. w Wij hebben daar weinig last van. Maar we betalen goed en behandelen al leen betrekkingen in de eerste milieu's. De meisjes, die wij plaatsen zijn van het beste soort. Het persoonlijk element is van groot belang in onze zaken. De kolonel had niet overdreven, toen hy van zijn wapencollectie sprak. De* was inderdaad bijzonder. Er waren oude ganzenroeren en pistolen, maar het talrijkst was zijn collectie dienst- geweren, voor het grootste deel mo dern en van de meest uiteenlopende types. Ik heb ze overal ter wereld opge pikt, legde de kolonel uit. Als ik een wapen zag, dat ik hebben wilde, zorgde ik ervoor dat ik het kreeg. Zelfs al moest ik er iemand voor omkopen. En ze kunnen allemaal ook heden ten dage nog gebruikt worden, indien nodig. Ro berts maakt ze dagelijks schoon. Hij is de enige bediende, die hier mag komen. De dominee, die de wapens met de grootste belangstelling bekeek, wees op een inderdaad wonderlijk uitziend geweer. Mag ik dat eens nader bekijken? vroeg hij, terwijl hij het wapen van de muur af nam. Dit is werkelijk iets zeer bijzonders. Ik heb zo'n exemplaar nog nooit eerder gezien. De kolonel straalde onder de loftui tingen. Dat is ook één van de pronkstuk ken. Het komt oorspronkelijk uit Abes- sinië. Ik kocht het, toen ik enige jaren vóór de oorlog in de Soedan was. Dc geloof wel, dat dat geweer heel wat zou kunnen vertellen over de bittere ge vechten tussen de stammen in Ethiopië, die daar plachten uitgevochten te worden. Het is voor dat geweer eigen lijk een vernedering zou ik zo zeg gen hier in een rustig Engels land huis terecht te moeten komen. De kolonel lachte om zijn eigen op merking, maar hjj hield hiermee cp, toen de dominee kalm opmerkte: Maar dit geweer is kort geleden nog gebruikt. Onmogelijk! Het is niet van de muur af geweest sinds ik het hier heb neergehangen, riep onze gastheer uit. Kijkt u maar. Het is overduidelijk. De kolonel graaide het geweer bijna uit de handen van de ander. - U verbeeldt zich dingen, dominee. Dc heb nog nooit een dominee ontmoet. die verstand van wapens had, zelfs niet de legerpredlkanten, die zich verbeeld den, dat 2» er wel iets van begre n. Maar warempel, u hebt gelijk! Ik h :b enige munitie, in voorraad voor al mjn seml-moderne wapen, voor het geval ik ze wil proberen, en ik weet dat voor dit exemplaar ook munitie aanwezig is. De kolonel trok aan een ouderwetse beL De butler verscheen zó snel en geluidloos, dat het leek alsof hij bui ten de deur had gestaan- Allemachtig Roberts wie heeft dit geweer gebruikt? tierde de kolonel Ik kon m'n oren niet geloven, toen d» dominee me zei, dat ermee geschoten was. Bekijk het eens goed. Ik wed. dat het kort geleden gebruikt is. De butler was niet in het minst van zijn stuk gebracht. Hij keek het geweer zorgvuldig na, nadat hij het uit de han den van zijn meester had aangenomen. Ja meneer, er is mee geschoten, constateerde hfj kalm. Maar hoe is dat mogelijk? Jij bent de enige, die In deze kamer komt. be halve ik zelf. (Wordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3