Watermolenaars vertellen over vijf bijzonder droge jaren En wat er zou gebeuren als het IJsselmeer er niet was... TlNI JONKER holderdebolder naar Dover vertrokken Akkerbouw Mecnanisaueaagen En toch is Jiren^l ^IkmaarslEioscoopirheater EL DORADO EEN WALSDROOM VICTORIA TyiATiR Het meisje van de Veenhoeve Theater Die dwaze Mr. Jones Waf is De Sireek ook nu mooi Veiling Zwaag geeft indruk hoeveel fruit er is Watergemalen staan werkloos TOEN WE GEDURENDE de jaren 1939 tot en met 1943 enkele buiten gewoon strenge winters kregen, verdiepten de meteorologen zich in gissingen omtrent de oorzaak er van. Er waren er zelfs enkelen, die de theorie verkon digden, dat ons land bezig was van klimaat te veranderen: dat wc van een ïeeklimaat een vastelandsklimaat kregen. En we hebben er hartelijk om gela chen. Want de zee was immers vlak inQnze nabijheid gebleven? Hoe kon dan bet klimaat veranderen? Dat was inimers nonsens. Toen kregen we de ongelofelijk stren ge winter en de even ongelofelijk war me zomer van 1946 en 1947 en op nieuw hoorde men de theorie verkondi gen. dat ons land bezig was een ander klimaat aan te nemen. We laten deze Vraag buiten beschouwing. Ze is ons te ingewikkeld. En de laatste winters wezen nu juist niet bepaald op een vaste landklimaat. Ze waren ongekend zacht- Klaar wel heeft het onze aandacht ge trokken, dat er wat de regenval betreft nu een reeks achtereenvolgende ja re» *alt aan te wijzen, waarin ge pro'- -n kan worden van abnormale droogte. En we hebben ons om nadere gegevens nu eens niet gewend tot De Bilt. Ook niet tot de boeren, maar tot enkele water- molenaars. Want zij zijn eigenlijk de personen, die uit hoofde van hun functie kunnen weten, hoe het met de regenval staat ..Wat een geluk dat het IJsselmeer er Is'begon de eerste, die we aanspraken. Vroeger wès het zo. dat de inlaatpomp een paar weken in de zomer openstond. Dan moert het een droge zomer zijn. En het ingelaten water was in de regel brak. Slecht voor het land, slecht voor de dieren, slecht voor de vissen. Het kwam regelmatig voor. dat de visstand in de polders door het ingelaten water be dreigd werd. Vooral de zeelt heeft me nigmaa! het loodje moeten leggen. Maar dat is nu over. Ondanks dat het zomer peil in verschillende polders verlaagd is, kunnen we half April de schuif wel open zetten en de hele zomer open la ten staan. En dan lopen we nog niet onder- Het is nu half September en de pomp heeft een paar dagen niet gelo pen. Direct zak je enkele centimeters- Nog nooit vertoond." Dat was r'^mer één. SINDS NOVEMBER 1944 En een ander, die we niet naar de Inlaat, maar naar het uitmalen vroegen, vertelde ons, dat er sedert November 1944 geen hoog water meer was ge weest. Toen scheen alles samen te span nen om Holland onder water te krij gen- Een overvloedige regenval en machines die bijna niet konden werken. Daarna is de grote droogte gekomen. We laten de molenaar aan het woord ..Herfstregens hebben we r-jf-t meer gehad. Dat betekent niet, fa: 'oorlopend droog is geweest en er nooit geen regen zou zijn gevallen. Gelukkig niet. Maar anders was het in de herfst zo. dat we soms etmalen ach- te-een bezig waren om het water, dat alle dagen via1. weg te malen. Afgelo pen. We malen soms enkele uurtjes. Dan is de polder weer leeg voor weken Zelfs met de laatste strenge winter, toen er zulke enorme hoeveelheden sneeuw ^.K.V.V - Huqo-9oys HEu ,<HUOWAARD-NRD. - In haar eerste competitiewedstrijd boekte Hugo Boys 1 reeds een stevige overwinning op het moeilijk te verslaan Hollandia T. Bravo Boys, goed begin is het halve werk. Het tweede had een gemakkelijke tegenstander, nl. Geel Zwart 3. Deze jongens werden met recht ingemaakt en het werd een 9—1 Hugo Boys' zege. De junioren zijn dit jaar zeer zwaar ingedeeld. Zij verloren Zondag van H SV junioren a. Ook de adspiranten konden het niet tc. een overwinning brengen, de Hollan» dianen wonnen verdiend. Deze week is er geen training, daar trainer Hartlard met vacantie is. De jongens van het tweede en derde worden Woensdag avond om half acht evengoed bij Groen land verwacht ter bespreking van enige puntjes. MEDt.Dc.UNvi AAN KWARiArtL-AJJUNNE's Ier veniujuaiy vau iikusso- kosten ver zoenen wij onze kwar- taal-aijonnc's recos nu over te gaan tot betaiing van bet abonne mentsgeld ad i 3 05 voor bet vierde kwartaal 1949. Men kan dit doem a. per postgiro 48395, Sprekend Papier, Alkmaar; Bank, kantoor b. per Hoornse Alkmaar; c. per postwissel; d. op ons kantoor (e Alkmaar, Ridderstraat, hoek Oudegracht Per 1 üctober a-s. worden de kwitanties, verhoogd met incasso kosten, afgegeven. VERGADERING VAN V.V.V. ST. MAARTENSBRUG - Vrijdag avond a.s. 8 uur wordt er in Café Kos sen een belangrijke vergadering van de pas opgerichte V.V.V. gehouden. Alle leden worden opgewekt aanwezig te zijn. Besproken zullen o.m. worden de nieuwe statuten, terwijl de Secretaris verslag zal uitbrengen over de resulta ten van het ee-ste werk. zijn gevallen, hebben we bijna niet be hoeven te malen. We hadden gedacht er enkele dagen aan vast te zitten: in en kele uren was alles gepiept. Het land is zo door en door droog, dat het ont zaglijk veel water opslorpt. Het is bijna niet te verzadigen. Het is nu al jaren zo. dat de laag die op een diepte zit van een dertig centimeter, kurkdroog is. Vochtig wordt het pas weer, als je het grondwaterpeil nadert. Als we na de hongerwinter geen wa tergemalen hadden gehad, zou er mis schien enkele dagen een hoge waterstand zijn geweest. De polders waren vast niet ondergeglopen- Ik maak me sterk, dat we drie maal zoveel water inlaten, als dat we er uit malen". Dat was nummer twee- IN AARTSWOUD En hoe staat het met de grote uitws- teringsgemalen? Laten we Aartswoud ne men. Wat herinneren we ons uit onze jeugd nog goed, dat Aartswoud soms dagen, bijna weken aan één stuk maalde- Hoe de molens en gemalen in de polder niet konden doorgaan, omdat de ring- sloot op peil stond. We hadden een onderhoud met iemand, die vlak bij het gemaal woont. Sedert vorig jaar Febr- heeft Aartswoud praktisch niet meer ge werkt. Nog nooit voorgekomen zolang het stoomgemaal be;taat. En bij de Vier Noorder Koggen, het gemaal te Medem- blik. het zelfde liedje. Geen uitmalen. Zelfs in de winter bijna niet meer. En de hele zomer inlaten, teneinde het dors tige land n.et geheel te laten verschroei en. Als we het IJsselmeer niet hadden, dan was er in heel Noordholland geen zoet water meer te bekennen. Dan waren alle sloten in alle polders verzilt en dan had den we inplaats van brasem en zeelt misschien haring en bot in onze sloten kunnen vangen' Tot zover de stemmen van mensen, die jqren 'an9 mct water te maken heb ben gehad. Of Nederland nu een vaste landsklimaa' ''rijgt, weten we niet. We zouden het graag willen beweren. Maar dat w.- nu vijf jaren achtereen een bu'tengewone droogte hebben, zo mers en winters door (en dat is juist 't merkwaardigste) dat staat wel als een paal boven water. ZOALS wc gister reeds meldden is T ini Jonker uit Zaandam naar Dover ver_ trokken, van waar uit ze Vrijdag zal proberen Het Ivanaal over te zwemmen, 't Is een overhaast vertrek geworden aan de vooravond van haar tocht moesten nog zoveel moeilijkheden worden overwonnen, dat die een roman op zichzelf vormen. En haast was er bij, want het seizoen nadert het einde. Laat in de avond van Maandag slaagde Tin i's trainer, Maarten de Ruyter erin tot een accoord te komen met de heer Haasnoot, eigenaar van de IJmuiden 272, de „Albatros". Met deze kotter is Tini naar Dover gestart. f^R hebben zich dit jaar heel wat Kanaalzwemmers aangemeld en uit het aantal mislukte pogin gen valt reeds af te leiden, dat het welhaast een bovenmenselijke in spanning vefeist de breedte van 32 km. te overwinnen. Het is niet de afstand, maar het zijn de stro mingen en de koude, die de meeste candidaten tot opgeven dwingen. Het weekblad ,De Uitkijk'' wijdde Zaterdag een interessan:e beschouwing aLan de Kanaalzwem mers. Sommigen zijn- erg hardnek kig geweest. Jabez Wolfe bijv., een reus van een kerel, heeft het meer dan twintig keer geprobeerd. Erin geslaagd is hij nooit. De sterke stroming drijft de zwemmers ver uit hun baan. Als zij proberen tegen het getij in te zwemmen zijn hun kansen ver keken. De zwemmer, die op een mooie Augustusdag het strand afloopt naar de zeekant met de bedoeling even naar de Franse kust te zwemmen, heeft één kans op de millioen. Zelfs bij het mooiste weer valt niet te zeggen hoe het er twee uur later midden op het Kanaal zal uitzien. De zwemmer K. Sullivan was op zo'n prachtige Augustusdag bezig met zich te oefenen. De zee was zó kalm, dat hij een paar mijl buiten de Engelse kust besloot de poging te wagon. Het water was warm, het getij gunstig. Hij riep zijn compagnons toe: „Ga terug en haal provisie op". Hij kwam vlugger in het ge zicht der Franse kust dan één zwemmer ooit te voren. Nog 2'A mijl en Sullivan zou er niet alleen in geslaagd zijn het Kanaal over te zwemmen, maar hij zou boven dien een nieuw record hebben ge vestigd. De eb viel echter in en terwijl op het strand de mensen, die hem zagen, reeds te hoop lie- De Stichting voor de landbouw in NoordhoJJand verzoekt ona opname vou tiet volgende: De Vv eiraujgeiioouiiuiaaie van de SticJj tuig voor ae canuoouw in INooraiioiianc organiseert in sameiiwerKiug met ut ccueratie van „ituiguigeu voor Lediijts voornonting in ivoo.uuoiiand op Dou. dzruag ZZ en Vrijdag zd September iu Kasteel „Assumburg te Heemskerk „/akkerbouw Mechanisatiedagen H-. zal niet nodig zijn Uw bijzondere aandacht voor "deze dagen te vragen! In deze tijd, waarin de akkerbouwmacha- nisatic zich met ongelooflijke snelheid voltrekt is het voor iedere akkerbouwer, die hoge eisen aan zijn inventaris en gewassen stelt, van belang te weten, wat nodig is voor een economisch ver antwoorde bedrijfsvoering. Bij het mechaniseren van zijn bedrijf wordt de akkerbouwer allereerst ge plaatst voor het probleem een keuze te maken uit het vele, dat hem op het ge bied van machinerieën wordt geboden. Op de mechanisatiedagen zal ir P. W. Bakker, rijkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen te Wageningen, U hierover uitvoerig inlichten en zo nodig van antwoord dienen. Ten gevolge van de steeds meer da lende prijzen van consumptie en poot aardappelen is het nodig gebleken mid delen te zoeken, waardoor de aardappel teelt kan worden vereenvoudigd. Ir W. P. M. Corstiaensen, directeur van de proefboerderij in de Wieringer- meer, zal spreken over pootaardappel TlNI JQSHS. pen, dreef het getij hem naar het Kanaal terug. Hij vocht met alle energie, die in hem was en toch slaagde hij er pas in de Franse kust te bereiken na 27 uren en 15 minuten in het water te hebben gelegen. De Atlantische Oceaan is zeer grillig. Volgens deskundigen zijn sr elke zomer ten hoogste drie da gen ideaal om te proberen over het Kanaal te zwemmen. Zelfs in het hartje van de zomer kan de temperatuur midden in het Kanaal bijna bij het vriespunt liggen. Kanaalzwemmer, is een dure sport. Ligt een candidaat of candi- date eenmaal in het water, dan komt het er niet meer op aan oi ihij veel geld achter zich heeft: dan komt het alleen op zijn ol haar uithoudingsvermogen aan, op spieren en een ijzeren wil. Wij wen sen die eigenschappen de Zaanst favoriete to#> nidciiines, ïooitrekkers en rooimachines Het probleem van de aardappel be waring eist onze voortdurende aandacht Dr ir W. de Jong, directeur van tiet Centraal Instituut voor landbouw kundig onderzoek te Wageningen, geeft a een overzicnt van de vei achunnui oewuanneUioaen en de mogenjKe vcroi leruigcii, uie nog Kunnen en moeien *oiu«ii aangetuaent. ir t\. j. i togen iisch geelt u een ui. eeuzetuiig over de viaagsiunjien mei ocireKKuig tot net aaruappeitranspon van ae teler naar de uitemoeiijke ver- oruiker. Uver de mechanisatie van de Oieten- bouw spreekt de heer U. L). Kalver- kamp. Hij zal nader ingaan op de resui laten van verschillende machines, welke thans in gebruik zijn bij de suikerbieten cultuur, zoals precisie zaaimachines, bie tenkoppers, lichters en rooimachines, als ook over de verschillende oogstmethoden Tenslotte zal Ir J. Ch. Glerum spre- k.n over het strovraagstuk en de ver schillende typen opraappersen. Inlichtingen betreffende deze dagen worden U gaarne verstrekt door het secretariaat van de Stichting voor de Landbouw in Noordholland, Parklaan 12, Haarlem (tel. K 2500-18595). oElke dag leggen 8-000.000 Neder landse kippen 3.561.650 eieren, waarvan' 1.000-000 worden geëxporteerd. oElke dag worden uit Noordzee en IJsselmeer 158-000 kg vis aangevoerd- oElke dag verschijnen J2U dagbla den en 22 boeken. —oElke dag landen op Schiphol ol, stijgen op 220 vliegtuigen. Openbaie Werken ALKMAAR De Directeur van Openbare Werken is voornemens aan te besteden op Zaterdag 24 Sep tember 1949, v.m- 10 uur. Gp zijn bureau Keetgracht 13 te Alkmaar: Het uitbreiden van de tuinzaal van het Stedelijk Muzickpark te Alkmaar, volgens bestek no. 9, dienstjaar 1949, met twee tekeningen. Bestek en tekeningen liggen ter mzage aan het Bureau van Openbare Werken, Kcetgracht 13 en zijn aldaar verkrijg baar ad f 5.per stel. Restitutie f 2-50 voor onbe schadigde exemplaren, bij in levering op de dag van de aanbesteding tot uiterlijk 12.30 uur v-m. aan het bovenge noemde bureau. Inlichtingen t.m Woensdag 21 September 1949. v.m. 12 uur. Te koop aangeboden: PRIMA STOFZUIGER voltage 125220 volt. Prijs f 40.— Kennemerstraatweg 159. Alkmaar, Tel. 3972. Dinsdag j L verloren PORTEMONNAIE met inhoud, door schooljongen. Boezemsingel 10. .Alkmaar. Openbare Werken ALKMAAR De Directeur van Openbare Werken is voornemens aan te besteden op Zaterdag 24 Sept. '49, voorm. 11 uur op zijn Bureau Keetgracht 13, Alk maar: Het uitvoeren van schil derwerken aan diverse gemeentcgebouwen te Alk maar, volgens bestek no- 10, dienstjaar 1949. Het bestek ligt ter inzage aan het Bureau van Openbare Werden, Keetgracht 13 en is aldaar verkrijgbaar ad f 1- per stuk. Inlicht ngen tot en met Woens dag 21 Sept. '49, voorm. 12 dansinstituut HET instituut, ook voor U Aanvang der lessen: Zaterdag 17 Sept. a.s. Inschrijving dagelijks. Langestr. 48, Tel. 3750 Tel. 2429 Vanaf Vrijdag 16 September ROY ROGERS, DALE EVANS en „Old" GABBY HAYES (Centrafilm) In het voOrprogrammat Vliegende duivels Dagelijks 8 uur Zondag 2, 5 en 8 uur TOEGANG 14 JAAR ODEON ODEON op de Zondagen 25 September en 2 October In HET GULDEN VLIES ODEON ODEON Tel. 3103 Vanaf Vrijdag 16 September naar bet bekende verhaal van SELMA LAGERLöF met MARGARETA FAHLéN ALF KJELLIN INGRID BORTHON. „De strijd van een jong meisje tegen de harde en nrct-begrijpendc wereld" 18 JAAR Voorstellingen dagelijks om 8 uur Zaterdag 7 uur en 9.30 Zondag 2 uur. 4-30, 7 uur en 9-30 Woensdag 2.30 Matinee. Tel. 3641 Vanaf Vrijdag 16 September RED SKELTON JANET BLAIR in: met DON MCGUIRE H1LLARY BROOKE e.v,a. Alle leeftijden tot 14 jaar alleen onder geleide- De meest komische handelsreiziger, die ooit op pad ging! Voorstellingen dagelijks om 8 uur Zaterdag 7 uur en 9.30 Zondag 2 uur, 4-30, 7 uur en 9-30 Woensdag 2-30 Matinee. Dagelijks telef. van 11 tot 1 uur Zondags uitsluitend vanaf 1-30- Kris-kras in een auto Misschien heeft u ook gelezen, dat het fruit in grote hoeveelheden door gedraaid wordt. Het klinkt een beetje ongelofelijk, als je niet in een streek woont, waar fruit aanwezig is en dus besloten we er eens op uit te trekken en een kijkje te gaan nemen in de Ban gert, die terecht de fruittuin van Noord,, holland wordt genoemd. Zacht suisde de auto door het mooie Westfriese land, dat van karakter ver andert, naarmate men Wognum nadert. En we bedoelen daarmee niet alleen de bevolking, maar wel de cultures. Als men rond Hoorn is, waant men zich af en toe in een grote fruittuin. Op de erven in de voortuintjes geen sierhees ters, maar vruchtbomen. Dwergvrucht boompjes, rijk beladen met kostelijke appelen en peren. Een lust voor het oog. zo als het ookeen lust voor het oog moet zijn geweest in het voorjaar, toen alles in bloei stond. Zouden deze kostelijke vruchten door gedraaid worden? Zouden die op de mestvaalt terecht komen? Het leek on begrijpelijk. OP DE VEILING. Inderdaad, indien men de vruchten aan de bomen ziet hangen en daardoor nog geen juiste indruk heeft van de veel heid van het fruit, kan men het zich niet voorstellen. Hoe geheel anders wordt het echter als men in Zwaag het veilinggebouw binnentreedt op een der dagen, dat er veiling wordt gehouden. Reeds als men het terrein oprijdt staat men versteld over het enorme aantal lege kisten, die torenhoog opgestapeld staan. Maar als men dan eindelijk het imposante gebouw binnentreedt en de lange rijen kisten en manden met fruit ziet staan, wordt het duidelijk, dat er geen kink in de kabel mag komen. Dat de afzet vlug t.i verzekerd moet zijn. Loopt het maar even mis, dan blijven catastrophale gevolgen niet uit We wil len eerst eens met u rondwandelen in deze enorme fruithal. Dan vertelt de directeur, die we inmiddels tegen het lijf liepen, ons een en ander over de stand van zaken bij het fruit Toen we er omstreeks een uur waren, was de aan voer binnen en opgesteld. En welk een aanvoer. Reeds vroeg in de morgen dreu ncn de vrachtauto's door de hele streek en langzaam maar zeker begint het vei linggebouw zich te vullen. Eerst met aanvoerders, dan met fruit, terwijl tegen d? tijd, dat met veilen be gonnen wordt, de kopers komen opda gen. En nu staan de kisten daar in on afzienbare rijen. Duizenden kisten met fruit Triumph, Seigneurs, Transparants, James Grieve, Zigeunerin, Hertogin El- sa, Jaques Lebcl, Conferences, Manks Codlin, kortom veel te veel om op tz noemen, want dan zou het een lange lijst worden. En daar tussen door de laatste pruimen, de eerste perziken, de dryiven, de tomaten, de ene sortering nog beter dan de andere. Onze begeleider vertelt over de stand van zaken. Helemaal ontevreden zijn ze in Zwaag niet De prijs is inderdaad soms laag geweest, maar tot dusverre is er weinig doorgedraaid. Op de belt komt praktisch weinig terecht Er zijn inderdaad enkele partijtjes verdwenen, maar zie de kwaliteit dan ook niet aan. En dan roert hij een vraagstuk aan, dat we later ook met een grote kweker be spraken en waarop we in een artikel wel zullen terug komen, de aanvoer van mindere kwaliteiten op de veiling. In tijden van fruitnood is er misschien iets voor te zeggen, maar in deze tijd is het weinig anders dan een bederven van de markt De vooruitzichten: Niet ongun stig. Er is op dit moment tamelijk veel export, zowel naar Duitsland als naar Engeland en de prijzen zijn goed te noemen. Tenminste veel beter dan en kele dagen geleden. En de prijs was een stuk gestegen. DE KLOK DRAAIT. Zou het ergste leed voor de fruittelers geleden zijn? Naar wat we deze middag op de veiling te Zwaag zagen, heeft het er alle schijn van. De goede sorteringen brachten een behoorlijke prijs op. En dat wil nog al iets zeggen. We zullen trachten u een denkbeeld te geven van de hoeveelheid, die hier driemaal in de week wordt verwerkt. Onze zegsman die het gegons in deze bijenkorf al een dertig jaar had meege maakt, gaf ons een beeld van hoe het vroeger ging. Dan werden de partijen aangevoerd en elke partij passeerde de veilingklok, zodat dc kopers konden zien wat ze kochten. En elk jaar nam de aanvoer toe. Niet zelden gebeurde het. dat de veiling om een uur begon en eerst om half elf in de nacht eindigde Er moest naar andere wegen gezocht worden, En die vond men. In het nieu we gebouw kon men ze verwezenlijken. Elk «starlij werd genummerd. Er werden grote lijsten ervaardigd en voor de vriling begint wordt aan elke adspirant koper een lijst ter hand gesteld. Met die lijst in de hand loopt hij langs de in de hal opgestelde partijen' en noteert welke hij wil hebben En dan begin, de veilingklok te draal en. Als we u lieten raden hoeveel par tijen hier in een uur geveild worden, zoudt u waarschijnlijk misraden. Gelijk ook wij deden. Er werd ons verzekerd, dat het ruime vijfhonderd per uur was. Dat is dus tien in elke minuut. Een partij in elke zes seconden. We keken onze zegsman ongelovig aan. Maar toen hebben we ons zelf kunnen overtuigen, In de banken de kopers. Op een verhoging de veiling meester met zijn staf. Daarvoor de klok. Wellicht kent u de veilingklokken wel. Nummertjes van de kopers en nummertjes van de prijzen Als de koper op een belletje drukt,' gaat een lichtje aan en de naam en de- prijs zijn bekend en worden meteen ge noteerd. Naast de klok is éen vernuftig appa raat aangebracht, waarop telkens het nummer der te veilen partij verschijnt. Daar gaat het spel dus beginnen. De leider, die een duivel moet zijn, hoe is het mogelijk, dat deze man zo snel en accuraat kan werken, draait aan een mmerschijf. Het nummer van de te veilen partij verschij. op het „projectie scherm", de wijzer van de veilingklok be gint te draaien, de partij wordt afge mijnd, de leider leest de prijs, de naam van het geveilde product en van de koper op, draait het volgende nummer. Met de regelmaat van een klok. Elke zes seconden herhaalt zich deze hele ge schiedenis. En misschien dat u nu een denkbeeld krijgt van de enorme hoe veelheid frtti», die hier wordt verwerkt, als we u zeggen, dat er geveild wordt van twee tot zes uur. Bij grote rukte wordt het soms iets later. Zie ze zitten in de banken, de Kopers Een en al spanning als de partij, waar op ze hun zinnen gezet hebben, ia de veiling komt. Welk een aandacht moet er ook van de zijde van de kopers zijn. Het gaat immers zo snel. In zes secon den moet ook die beslissen, hoeveel de partij hem waard is. Wat een verschil bij een vijf en twintig jaar terug, toen op vele veilingen zelfs nog bij afslag of onderhands verkocht werd. Als we afscheid nemen van onze wel willende leidsman, opnieuw de grote hal betreden, die een enorme indruk maakt, begint men daar reeds de eerste partijen weg te voeren. De volgende dag zullen de vruchten van de Bangerd over heel Nederland verspreid zijn. En de beste partijen gaan verderop. Neen. daar moet u zich niet over op winden. Dat is volkomen logisch. Als we daar niet voor zorgen, loopt het met onze fruitteelt helemaal mis. Maar daar vertelden we u in een eerder artikel reeds iets meer over aan de hand van n onderhoud, dat we met een kweker hadden.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4