Ikmaaidei' n.-hollandse pers 1945 Dr. Adenauer in het kielzog van Winston Churchili? NIEUWSx Gelijkheid Vol-slank Korfeqolf Wereldomroeozen Roofoverval op Arnhems station 5e JAARGANG Nr, 1692 Vrijdag 16 September 1949 Uitgave Stichting „Da Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. Zoenen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudearaeht Tel R M00 J971 Voor vrijhandel en concurrentie Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat dr Adenauer, de nieuwe Duitse bondskanselier, zijn politieke richtlijn heeft bepaald. Alhoewel het kabinet en het regeringsprogram nog niet zijn bekend gemaak. is de mening van dr. Adenauer geen geheim meer en dtze mening maakt ons toch wel enigs zins huiverig jegens de politieke koers van oiize nieuwe West-Duitse nabuurstaat. 5 WINSTON CHURCHILL wiens opvattingen leidraad schijnen .e worden voor West-DuUfiinds po litieke. en economiscl/2 koers. feder Nederlander is voor de wet ge lijk. Dat is een schone spreuk. En het behoort een van de grondbeginselense- Jen der democratie te zijn. Iedere burger gelijk. De wet behoort geen onderscheid te kennen. Helaas is het niet altijd zo. En in ieder geval, al hebben de ver schillende Nederlanders dan gelijke rech ten voor de wet, gelijke mogelijkheden hebben ze zeker niet. Wanneer we dit zeggen, denken we speciaal aan de verschillende mogelijk heden, die jonge Nederlanders hebben cp het gebied van het onderwijs. Het is niet meer zo. dat kinderen van minder goed gesitueerden nooit meer aan studie toekomen. Zo erg is het niet meer. Er Is een mogelijkheid om te studeren. Het Rijk verleent in verschillende gevallen hijslagen. Tegemoetkomingen in de kos ten van aanschaffen van studieboeken. Naar ons echter onlangs bleek uit 'n gesprek, dat wij met een abonné had den, gaat het met het verlenen van die toelagen niet zo vlot. En veelal zijn ze te gering. Het is een druppel op een gloeiende paat. Er worden normen aan gelegd, die nog van oude datum zijn. En zo doende is er wel gelegenheid om te studeren, maar alleen als de ou ders en de studerende zelf er zich de irootste opofferingen voor getroosten. }p zich zelf is dat niet erg. Want de zegepraal, als het doel bereikt wordt, ia er des te schoner om. Maar daar gaat het niet om. Het is nog steeds een feit, dat niet aanleg of begaafdheid bepalend zijn voor de vraag of een kind zal studeren. De maatstaf is nog steeds de hoeveelheid geld. die de ouders ter beschikking kunnen stel len. Dat is schadelijk voor de kinderen. Want hoe dikwijls zal het niet voor komen. dat iemand de HBS doorworstelt kwasi een mijnheer wordt, maar zijn heel leven doodongelukkig is. omdat hij nu eenmaal meer aanleg had om monteur te worden, dan beambte met een zekere graad van intellect. Maar het is even zeer schadelijk voor de hele volksge meenschap. Niet alleen omdat de staat een behoor lijke som toelegt op iedere student. Daar hebben we geen bezwaar tegen. Als het geld maar niet in het water geworpen blijkt te zijn. Maar de situatie in de ino_ derne staat heeft zich zo ontwikkeld, dat er een steeds stijgende vraag is naar mensen met een goed stel hersens. Men sen, die kunnen organiseren en zelf ini tiatief hebben. Mensen met intellect. En die worden in even grote mate gevonden onder de jeugd van de minder gegoe den, dan bij de rijken. Er zullen dus andere wegen bewandeld moeten borden. Er moet veel meer geld beschikbaar worden gesteld om hen, die er krachtens aanleg recht op hebben, tc laten studeren, zonder dat de ouders er juist krom om behoren te leggen. Dat is direct voordeel voor de ouders, maar het is uiteindelijk voordeel voor het volk. Elke militair kost het Koninkrijk min stens duizend gulden per' jaar. Het kan zelfs wel een veelvoud zijn. Dat dbn voor werkelijk begaafden soms niet meer dan honderd gulden en dan nog met moeite beschikbaar wordt gesteld, is een bewijs, dat de gelijkheid voor de w-et mooi is, maar zeker niet voldoende. v. Z. —o— Elke dag vervoeren dé Neder landse Spoorwegen 50.000 reizigers in (volgens de oude dienstregeling) 1715 treinen- De z.g. reizigersfeinkilometers zullen volgens de nieuwe dienstregeling 101.347 per dag bedragen. Dr. Adenauer heeft verklaard me: Wlnstcn-Churchill van me ning" ts zijn dat Frans-Duitse toe nadering noodzakelijk is maar zweeg over 't gschilpunt Saarge- bied en controle op Roergebied. Ten tweede wenste dr. Adenauer dat het ontmantelingsprobleem nader werd onderzocht, zulks in tegenstelling tot de opvattingen der Westelijke geallieerden. Toch heeft de Dui'.se oppositie bereikt, dat de zaak opnieuw wordt bezien. Daarnaast is dr. Adenauer een voorstander van vrij-handel zowel in het binnenland als op de we reldmarkt. Tenslotte wil hij de wedero^ bouw van Duitsland financieren met buitenlands kapitaal. Dit program, dat dus nog niet het volledig lijstje van verlangen is, betekent meer dan oppervlak kig leesbaar is. Het betekent ten eerste dat Duitslands opbouw met behulp van Amerika moet worden tot stand gebracht: de consequentie hiervan is nog minder dollars voor West-Europa, dus verlenging van de dollarcrisis en de industriële afhankelijkheid. Daar Duitsland voorrang zou moeten hebben, is dit programmapunt des te onaan vaardbaarder. Het idee vrijhandel, dat in Winston Churchili zijn gro te voorvechter vindt, betekent ge nadeloze concurrentie en mis schien zelfs dumping (d.1. werken beneden de prijs). Nadelig is dit uiteraard In eerste instantie voor de natuurstaten. De Ver.Staten kunnen zich door douanetarieven de concurrentie wel van het lijf houden. Het tere punt der ontmanteling past in dit kader want een sterke Duitse in dustrie maakt cocurrentie eenvou diger. geeft aan de andere kant echter werk, hetgeen een sterke positie van de arbeidersbeweging betekenen zou. Hier botsen dus de belangen ondanks de gemeenschappelijke wens. De Frans-Duitse toenadering is een bekend Duits propaganda stunt je. maar drie overvallen op het land van Marianne zullen de Fransen wel enigszins wantrou wend maken jegens deze nieuwe demonstratie van berouw. Tenslo te he: feit, dat dr. Ade nauer zich op Winston Chur- chills politieke, en economische opvattingen baseert- dwz tegen de opvat:ingen van de Labour meerderheid va« het Engelse volk. In dit licht is de opvatting van de Communistenleider Max Rei- man te verklaren, die van mening is, dat zijn par:ij, met de Soc.- Demcc-?'en (de Communisten on dersteunden de candidatuur van dr. Schumacher), in de oppositie zal gaan. Scherpe vragen aan minister van oorlog Het CPN Tweede Kamerlid de heer Fr. Schoonenl^rg, heeft aan de minister van oorlog scherpe vragen gesteld naar aanleiding van het gebeurde in kamp Schoon hoven. In de nacht van 1 op 2 September zouden nl 8 Nederlan ders, zonder berecht te zijn gewor den, geboeid aan boord van een troepentransport schip zijn ge bracht en naar Indonesië zijn vervoerd. Ook wqren zij niet in de gelegenheid van hun familie af scheid te nemen. De Haagse offi cier, kapitein Kievits zou hier voor de verantwoordelijkheid dra gen wij berichtten hierover reeds in onze krant, daar het ook enige soldaten uit onze streek af komstig betreft. —o— Elke dag verbruiken wij per hoofd 4,5 gram koffie, 1,65 gram thee. 1 gram poederchocolade en versnoepen wij 7,65 gram chocolaadjes. In een distalleerderij in de Parij- se voorstad Puteaux brak door blikseminslag een dusdanige brand uit, dat de Parijse brandweer te hulp moest komen. De vlammen, die soms 180 meter hoog opscho ten, werden met 37 stralen bestre den. Na drie uur was de brand bedwongen. Doch niet kon verhin derd worden, dat de fabriek tot op de grond afbrandde. Van de voorraad alcohol groot 12,000 hl., konden 4000. hl. worden gered. Enige brandweerlieden rollen de vaten alcohol naar veiliger oorden weerbericht minder buiig Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een regenbui en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige westelijke wind. Iets koudere nacht, morgen cverdag ongeveer dezelfde tempe ra ur en als vandaag. 't Is misschien gek om het in de krant te zetten, maar de winke liers in West Berlijn zeggen het. De West Berlijnse dames hebben het blijkbaar niet meer zo slecht, ze nemen althans in omvang toe, zodanig, dat de cheffin van een corsettenzaak het dagelijks meent te kunnen constateren. Om het euvel te bestrijden zijn er 6 ver mageringsmiddelen in de handel gebracht. Nu wacht Berlijn maar af. Wantrouwen in het pond In New York scheen voor enige da gen het vertrouwen in het pond sterling te zijn weergekeerd. Op de beurs was de koers slechts 9 dollarcent beneden officiële koers. Thans is echter een on verwachte daling ingetreden, die er op zou wijzen dat in New Yorkse finan ciële kringen de conclusies uit de dollar besprekingen tot devaluatie van het pond hebben herleid. Afwachten is echter nog gehoden. In Zweedse financiële kringen is medegedeeld dat na een even- tuële devaluatie van het pond ook de Zweedse kroon zou volgen ech ter met een minder percentage. Inmiddels is in Londen nog maals nadrukkelijk elk devaluatie plan tegengesproken. Mysterieuse explosies In een chemische fabriek te Bomlitz (bij Lueneburg) heeft zich vandaag 'n zware ontploffing voorgedaan de 3de explosie m deze fabriek in twee weken. Een Duitse arbeider werd ernstig ge wond, de schade beloopt 50.000 mark. De eerste explosie, veertien dagen ge leden, had de dood van een arbeider en een schade van 1.500-000 mark ten gevolge. Bij de tweede ontploffing twee dagen geleden verloren 2 ar beiders het leven en liepen twee ande re verwondingen op De oorzaak der ont ploffingen is nog niet bekend. Het Oostenrijkse vredesverdrag De Amerikaanse-, Franse- en Brgelse minister van Buitenland se zaken hebben besprekingen ge roerd over het Oostenrijks vredes verdrag. Zij hernieuwden hun voorstel aan de Sovjet-Unie nl n bijeenkomst van de pl. vervangen de min. van buitenlandse zaken, te beginnen op 22 September in New York. Men verwacht, dat, in dien de S.U. hier niet op ln zou gaan, afzonderlijke vrede zou wor den gesloten. In het Nederlandse paviljoen voor telecommunicatie-apparatuur op de Najaarsbeurs te Utrecht toont Philips-NSF een maquette, die op een schaal 1 20 een beeld geeft van de opstelüng van een kortegolf wereldomroepzender van 100 KW vermogen in een zender gebouw. Alle delen zijn uiterlijk naar de werkelijkheid gevormd en het geheel geeft een indruk van de bij alle uitgebreidheid doelmati ge en overzichtelijke opstelling van de talrijke elementen \an*een moderne grote omroepzendcr. Staking in weverij Het vorige jaar werd door de bestu ren der Unie bonden een nieuwe CAO in de textielindustrie aanvaard. Hoofd punten hierin waren een bepaalde klasse indeling en vaststelling van basisionen. Nadelig werd door enige arbeidersorga nisaties geacht de mogelijkheid van pre mie of toeslag op basis van Productie cijfers. daar dit het risico van jaag- systeem zou doen ontstaan. In Twente zijn naar aanleiding van deze CAO reeds vele strubbelingen ge weest. Hier is het aantal arbeiders dat in de EVC georganiseerd is n.1 ongeveer 70 procent, hetgeen betekent dat zij deze CAO niét erkennen. Thans is echter 'n staking .uitgebroken in Leiden, bij Saai- berg, waarin ook tegen de productie toeslag wordt gestreden. Enige EVC- bestuurders hebben zich achter de sta kinq gesteld. De directie en de erkende vakbonden beschouwen het conf'ct als ongemotiveerd. „Sfa stil of ik schiet'' Omstreeks het middernachtelijk uur heeft een k-jrig gekleed heer, die be schaafd Nederlands sprak zich op de afdeling plaatsverkoop van het Arnhemse station binnen weten te dringen. Hij duwde de 18-j. beambte, die hier alleen aanwezig was een revolver onder de neus met het verzoek hem het kasgeld te geven. Toen de beambte een ogenblik aarzelde, greep de man, die gewacht had tot de laatste trein uit Utrecht was aan gekomen en zich niemand meer op het perron bevond, zelf in. Hij begaf zich naar de geopende brandkast en pakte daaruit een env»loppe met f 800. Daar bij zag hij over het hoofd, dat op een ander schap van de brandkast veel meer geld lag. Met de enveloppe haastte hij zich het perron op. waar hij tegen de kioskhouder aanliep, die zeer toevallig nog zo laat nanw-zig was. Inmiddels kwam ook de loketbediende naar buiten gerend, die tezamen met de kioskhouder probeerde de man te ach terhalen. Toen zij zich op vijf meten afstand van de rover bevonden, draaide deze zich om en dreigde hen opnieuw met de revolver onder de uitroep „sta stil of ik schiet". De mannen durfden hem daarop niet >-van Dag tot Dag-- Tijdens hevige onweders in Rome zijn negen personen door hagelstenen ernstig aan het hoofd gewond. Sommige hagelstenen wogen 300 gram Er is in ons land 'n „Club van Circusvrienden" opge richt. Het voorlopig bestuur deelde mee, dat de leden niet op vrijkaartjes hoefden te rekenen.... In ver schillende steden van ons land zijn comité's opgericht ter voorbereiding van devie ring van de wereldvredesdag op 2 October. De beken de Deense physioloog en Nobelprijswinnaar pi'of. Au gust Ktogh, is Dinsdag te Kopenhagen in de leeftijd van 75 jaar overleden. Het was een laatste wens van de overledene, dat van zijn dood geen melding zou worden ge maakt vóór zijn begrafenis. Bij de katoenfabrkk NV van Vlissingen te Helmond is door onbekende oorzaak een blik met cellulosestof ontploft. Tengevolge hiervan werden tewe arbeiders ge dood. Het kamp Vught dat oorspronkelijk militair oefenterrein Was, zal op 2 October weer van het Mi nisterie van Justitie over gaan in handen van het Mi nisterie van Oorlog. Een ge deelte blijft nog ter beschik- king van' de Justitie, de rest wordt weer militair oefenter rein- President Mamcrto Urriologiotta van Bolivia heeft heden bekend gemaakt dat de grootste revolutie die het land ooit gekend heeft met de inneming van Santa Cruz door de regeringstroe pen geëindigd Is. De aard appeloogst op Schouwen Dui veland is erg tegengevallen, vooral vergeleken bij die der andere Zeeuwse en -Z. Hollandse eilanden. De Rijkswaterstaat heeft t voor nemen, de benedenstroomse Baily-brug te Arnhem van 22 September af buiten ge bruik te stellen. De nieuwe Rijnbrug zal spoedig in ge bruik genomen kunnen wor den. In Amerika is offi cieel medegedeeld, dat er 'n daling is opgetreden in het aantal gevallen van kinder verlamming. In de week ein digend op 10 September wa ren 2628 gevallen gemeld, te gen 3119 in de daaraan voor afgaande week. Graaf Gottfried von Bisma'ck, de 48 jarige kleinzoon van de „ijzeren kanselier" is toet z'n vrouw bij een auto-Ongeluk in de Britse zone om het le ven gekomen. De Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr F. J. Th. Rutten, is vandaag 50 jaar geworden. Dc moordenaar van Gandhi, Na toeram Vinajad Godse, die door een Indische rechtbank ter dood is veroordeeld, heeft verzocht beroep te mo gen aantekenen bij de Koning en de Kroonraad. Het ver zoek wordt in overweging genomen. De damesbeurs die van 30 September toten met 9 October in de Hout- rusthallen te Den Haag zal worden gehouden, zal op 30 September door mevr. R. Lotgering-Hillebrand worden geopend. In November vertrekt met een Noors schip een Noors-Brits-Zweedse Zuidpoolexpeditie. Voor ver kenningsdoeleinden worden twee vliegtuigen van de RAF meegenomen. Een Deense veearts heeft met succes kunstmatige inseminatie bij bonden toegepast. Israël en Pakistan zijn Donderdag lid van de Unesco geworden Een Amerikaanse bom menwerper van het grootste type ter wereld, een B-36, is bij fortWorth in Texas kort na de start in brand ge vlogen en in een meer te recht gekomen. Tenminste 1 persoon kwam om het leven Het is de eerste maal. dat met een B-36 een ernstig on geluk is gebeurd. Het type is ruim anderhalf jaar in ge bruik. Na 22 maanden Krantendr ukker sstaking weer ten einde De drukkers van vijf tot de grote bladen van Chicago behorende drukkers, zijn na een staking van 22 maanden over een salarisge schil weer aan het werk gegaan. De drukkers zullen een salarisver, hoging- van 10 dollar per week ontvangen. De kranteneigenaren verwierpen in November 1947 de eisen van cl vakvreniging omdat deze een schending van. de beidswet van Tafi-Hartley zouden inhouden. De bladen bleven iedere dag verschijnen, zij het in een andere vorm. De kranten werden namelijk getypt en geclicheerd/ Deze techniek werd tenslotte zo geperfeciionneerd, dat men nau welijks het verschil met een op gewone wijze gedrukte krant kon zien. meer aan te grijpen. Zo ontkwam de man in het duister van de Renssenstraat nadat hij over het stationshek was ge klommen. Als het kalf verdronken is Het onderzoek dat door de Arnhemse recherche onder leiding van inspecteur Vos in volle gang is heeft nog weinig resultaat opgeleverd. Men beschikt even wel over een uitstekend signalement, terwijl veilig de conclusie kan worden getrokken, dat de dader geen Arnhem mer is. Hij was ongemaskerd en een in woner van een stad zou zich zeker niet zo bloot hebben durven gegven. Het voorval wordt in Arnhem druk bespro ken. waarbij men er zich over verwon dert, dat op een bureau waar een brand kast staat met duizenden guldens slechts één employé in functie is. terwijl zich verder practisch niemand in de omge ving bevindt Gok het ontbreken van 'n alarminstallatie heeft de verwondering gewekt. Het middel erger dan de kwaal In het dorpje Fatick. in Zuid Afrika, heeft zich een eigenaardige zaak van tovenarij voorgedaan, dat twee slacht offers heeft geëist. Nadat een man door een slang was gebeten, bevalen twee tovenaressen hem in het midden van het dorpsplein te gaan liggen. Ze gingen vervolgens naast hem liggen en bevalen de inwoners van het dorp met stokken het kwaad, dat ook in hen was' gedrongen, te verwijde ren. De dorpsbewoners volgden het be vel stipt op en sloegen er zo duchtig op los, dat de man en een der tovenares sen bezweken. De andere tovenares, die enkele ribben gebroken had, verkeert in zorgwekkende toestand. In verband met dit feit is een twaalftal personen aan gehouden- Een blanke arts, die met de lijkschouwing van de man werd belast, heeft geen spoor van slangenbeten ont dekt. Heiloo 1800 bezeekers op „Gemidza" De 1800ste bezoekster van de „Gemidza"-tentoonstelllng was mevr. Broersma uit Groningen. Zij kreeg een fraaie surprise. Don derdag waren er dus meer dan 600 bezoekers op de .entoonstel- ling. Gouden eieren De volgende nummers zijn de gouden eieren, die Je kip van de „Gemidza' -tentoons telling gelegd heeft: 2661. 574, 3155* 3061 en 1592. Inbraak zonder kwade bedoeling De fam.ile W. vaai d^ Wes;erweg waren enige dagen met vacantie gegaan. Hun kostganger had daar om voor die tijd zij- tenten er gens anders opgeslagen. Aange zien deze jongeman echter iets vergeten 1 :.d, zag hij zich ge noodzaakt via een enigszins onge wone weg toegang te verschaffen tot de woningwat de buren hem voor een dief deed houden. De politie werd gewaarsch en de jongeman werd naar K- bureau meegenomen. Toen daar de zaak was uitgelegd, is hij weer op vrije voeten gesold

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1