SPEURHONDEN KAPPIE HoucH U een paar kippeH°s? Opdat de Nederlanders sneller gaan rijden in Assen Gratis! 1 0CT. a.s. GRATIS Het Huis aan de Baai »N ALLE KRANTEN stond deze week, dat in de omgeving van Hoofddorp een roofoverval is ge pleegd op tioee oude mensen, broer en zuster, die zwaar gewond werden aangetroffen. En in een enkel regeltje stond er bij, dat rijksspeurhondengeleider J. Ipen- burg, uit Zaandam, met zijn hond aanwezig was. Rijksveldwachter Ipenburg, die op de Havenstraat woont, is een van de drie speurhondengeleiders, die in Noordholland zijn gcstation- neerd. Collega's wonen in Heiloq en Santpoort. En de drie mannen hebben de verzorging van de her dershonden, die er op uit gaan als de politie in dorp en stad assisten tie verzoekt bij het opsporen van misdadigers- En de kerels, die hun handen niet konden thuishouden, die op roofmoord of diefstal uit gingen, ze hebben een kijkje op die honden. fJET IS zoals Ipenburg vertelde: „Zo'n hond gaat z'n gang, soms recht op het doel af, worüt niet geïntimideerd, luistert niet naar leugens, die hond ruikt en Wijst aan. Meer niet. Een hond is een stille zoeker en de verdachten weten, er niets tegen te kunnen doen. 'k Heb 't meegemaakt in Aalsmeer, een feitelijk onbedui dend geval. iJaar was een boom vernield. De po..lie wilde persé weten wie dat had gedaan en ik werd er met m'n hond bijgeroepen. Casso rook even aan een voetafdruk. Hij liep met me naar een woning, maar vóór dat de bewoner iets was gevraagd zei hij: „Moet daar nou zo'n drukte van worden gemaakt? Jonge, jonge, de hond moet er al bij. Ja, ik heb 't gedaan in m'n dronken kop". .,ie man had bij 't zien van de hond al de overtuiging: ontkennen baat toch niet, want zo'n hond weet 't." Niet altijd raak. Of Casso weet, hoeveel onrust hij in reeds niet rustig kloppende harten brengt? Wie zal 't zeggen Met de lucht In de neus gereed voor de start gaat hij een maal zitten, dan helpt er geen ontkennen meer aan. Zelden zal hij falen. Ze praten niet over de mannen Een Amerikaans vrouw entijdschri ft, heeft onlangs een aantal van zijn leze ressen de vraag gesteld welk onderwerp Zij het meest njet elkaar bespraken. II denkt natuurlijk dat het antwoord luidde „Mannen!" MisM Het onderwerp waar zij het het meeste over hadden was: ..De duurte". Waar daarna het meest over gepraat werd7 LI zoudt misschien verwachten- „De Mode" of ..De opvoeding van de kinderen", maar dat is evenmin het ge val. Het onderwerp, waar op een na het meeste over gesproken werd. was: „De economische toestand". Onderwerpen, welke de tongen der vrouwen eveneens veel in beweging brachten, waren- De betrekkingen met Rusland, Plaatselijke Problemen en de Regeringsuitgaven (:n deze volgorde). Naar aanleiding van de vraag over welke vraagstukken de Amerikaanse huisvrouwen zich het meeste bezig hiel den, antwoordde een dame uit Illinois: „Het wordt misschien wel een beetje afgezaagd, maar wij hebben het nog steeds over hetzelfde onderwerp waar wij twee jaar geleden al over mopper den „De Prijzen". gerijmde \tffl ijsheid Die afstand doet van alle hoop. Hem !s een zoete slaap beschoren: Die elk verwachten varen laat Hem wordt het hoogst geluk geboren Ge kijkt verrukt naar boven Omdat de morgen klaar is; Wil toch den dag niet loven Vóór dat de avond daar is. Hij is dolblij ais ae telefoon gaat, dat wel. Dan blaft hij in zijn hok achter het huis. Maar bij hem zal zeker niet de gedachte voorzitten: „Ik zal er weer eens een te gra zen nemen". Casso ruikt en zoekt. En vindt. of niet.Want niet ieder schot is een eendvogel. Daar weten trou wens de rechercheurs over de ge hele wereld van mee te praten Ook zij moeten het wel eens op geven. Hoevelen zullen vermoord zijn, zonder dat de politie houvast kreeg? Dus kan ook een hond fa len. Niet wegens een gebrek aan de reukorganen, maar alleen, om dat er niets te ruiken was. Casso in adie. Maar het is toch in Bloemendaal gebeurd, dat Casso twee inbrekers aanwees. En in Bloemendaal is toch een poiitie-apparaat, waar zo gezegd „de kou van af is". Het onderzoek liep echter vast en daarom kwam Ipenburg met z'n hond. Er waren twee arrestanten. Mannen, die in Haarlem onder verdachte omstandigheden in de nacht waren ontdekt, maar wie tenslotte niets kon worden ten- laste gelegd. Doch bij de villa, waar ingebroken was, had de po litie een schroevendraaier ontdekt. En daar zette de hond de neus tegenaan. De voorwerpen, die de mannen in de zak hadden, werden bijeen gelegd en één verdachte moest bij het onderzoek blijven. De ander wachtte in de cel zijn beurt af. Casso ging feilloos op de bezittingen van de man af. Tot tweemaal toe, a!sof-ie zeggen wou: „Die schroevendraaier is van die man, dat ruik ik!" „Ik zeg niks", zei de man, k wil er een nachie over slaper. Rothond!" „Wat zei m'n maat?" vroeg de man in de cel. „Oh, hy wil er een nachtje over siapen. Morgen maar". „Hè.Nou, als je nu zo per tinent wordt aangewezen, dan lijkt 't me beter te bekennen. Ik zal 't meteen maar doen". Even later volgde de ander dit goede voorbeeld. Hij „sorteert". In zo'n geval is de baas ver heugd. Misschien ook de hond? Hjj snuffelt sorteert, zeggen vak lui en laat zich bewonderen door het publiek, dat in een speur, hond vaak een dier met filmische eigenschappen ziet. „Je kunt 't wel zien", zeggen de mensen dan, „een schrandere snuit. Hè, wat ziet-ie er slim uit Want een speurhond is een dier, dat tot de verbeelding spreekt. Met grote ogen volgt men zijn gangen, men port elkaar in de ribben als-ie op eens de neus in de lucht steekt, of weer verder gaat. „Als zo'n hond achter je aan zit, nou meneer, steek dan je handen maar op, je bent voor de haaien!" Maar men vergeet, dat een speurhond les kreeg in Den Haag. Niet alle herdershonden zijn zo bij de hand (of liever by de neus), want er komt heel wat voor kij ken voor hij weet wat er van hem wordt gevraagd. En die les, dat is weer een hoofdstuk apart. En alle verdachten reageren weer anders op zo'n speurder. De een begint te schelden, de ander zegt: „Wat heb ik met zo'n beest te. maken!" en de derde begint ze-: nuwachtig te worden. De meesten; hebben er niet van terug. Want een speurhond zegt niets. Dat is eigenlijk een machine met kop en staart. Die gaat door en blijft zit ten waar z'n fijne neus hem voor ging. Het is moeilijk ontkennen als zo'n hond gaat zitten en schijnt te zeggen: „Asjeblieft baas, dat moet 'm zijn, de rest is voor jou. En als je een goede kluif voor me hebt, graag!' VRIJDAG, 16 September na 12 u.: Hilversum I, 301 m 12,00 Man nenkoor 12,33 De Bietenbou wers 13,00 Nieuws 13,20 Ork. Evaristo 14,00 Zangrecital 14,30 Cabaret 15,00 Schoolradio 15,30 Metropole-orkest 16,00 Ziekenbezoek 17,00 Jeugduitzen ding 18,00 Planoduo 19,00 en 20.00 Nieuws 19,30 Brabants halfuur 20,12 Omroeporkest 21.40 Kamermuz. voor blaasintsr. 22,08 Hoorspel 23,00 Nieuws 23,15 Dansmuziek. Hilversum Et, 415 m 12,00 Or gelspel 12,33 Sport 13,00 Nieuws 13,20 The Avrolians 14,00 Kookpraatje 14,20 en 15,20 Kamerorkest 15,00 Poëzie 16.00 Gev. progr. 16,30 Jeugd- ui'.z. 17,20 Muzik. praatje 18,00 Nieuws 18.15 Orgelspel 19,30 Cursus 20.00 Nieuws 20,05 Chopin 20.30 Cursus 21.00 Verz. progr. 21,35 Barca- rolle 22.15 Swing and Sweet 23.00 Nieuws 23,15 Avondcon cert. ZATERDAG, 17 September, vóór 12 uur: Hilversum I, 301 m 7,00 en 8,00 Nieuws en gr. pl. 8,45 Hoogmis op Airborne-Cemetery te Ooster beek 10,15 Kamermuz. 11,00 Radioziekenbezoek. Hilversum II. 415 m 7,00 en 8.00 Nieuws en gr. pl. 9,00 Orkest concert 10,00 Morgenwijding 10.35 Amusem. muz. 11,30 Pia norecital. Hij valt er buiten. Geen bezwaar! Er heerst een lichte ontstemming bij de beroepspluimveehandelaars- Ze me nen dat ze achter gesteld worden bij degenen die om de wille van een zacht- gekookt eitje en uit liefhebberij kippen houden. De beroepspluimveehouders val len n.1. onder de verplichte registratie en moeten daartoe een heffing van f 1-50 per hen betalen. Beroepspluimveehouders worden ge- acht alleen te worden aangetroffen on der degenen, die hun hoofdberoep vin den in de land en tuinbouw. Nu is het wel een onaangename his torie dat deze mensen een heffing moe ten betalen, daar staat tegenover, dat ze gedistribueerd voer ontvangen. Bo vendien krijgen ze een toewijzing van kuikens. Degenen die dus niet onder de aqrarische bevolking vallen, mogen vrij kippen houden, maar ze zullen het en de kuikens op de vrije markt moétén kopen. Ze kunnen bij eventuele verkpop van de eieren ook n'et profiteren het afzetfonds. dat uit de heffingen wordt gesticht. Vermelden we nog dat een ieder een ongelimiteerd aantal kip- Pen mag houden. De beroepspluimveehouders zijn ech ter nog enigszins gebonden door de -kui kentoewljzingen. Wilt u echter 10 kip pen te broeden 2etten dan is daar geen bezwaar tegen. Nieuwe werkkledingbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 18 en L 18 -tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 18 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L18 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill. satijn, beaverteen, En gels leer, manchester of pilow. Een kor te witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 t.m. H17 en L13 en L 17 blijven voorlopig geldig. Goliath onder de bekers... DICK RENOOY mag dan een mannetje zUn, waarmee de buitenlandse motorrenners in Assen rekening te houden heb ben In de zware kl. tellen de N ederlanders itfet mee. Arthur Bell Nello Pagani en Leslle Graham grinniken wat om de Hollanders, die al een gat ln de lucht springen als ze tot een vijfde of zesde plaats komen. Dat alles verdroot de di rectie van de ,.Indiana"-fabrflek voor lederen kleding ln Den Haag en om de Nederlandse motordulvels extra te sti muleren heeft men een knaap van een wisselbeker beschik baar gesteld voor de Nederlandse renner, die ln de 350 cc of 500 cc-klasse het best geklasseerd wordt. Een halve meter hoog, breedte 29 cm en met een totaal gewicht van 7,5 kg is het een Goliath on der alle bekers. De Hagenaar Fred Jullings heft slapeloze nachten gekend voor hij met zn ontwerp gereed was waari- hij 2.5 kg zui ver zilver, 20 gram goud en 5 ro bijnen moest verwerken, 't Is dan ook een pronkstuk geworden en misschien heeft u de kans. dat u omdat de TT nog vér is de beker ziet In n zaak waar Indiana motorkleding wordt verkocht. Rozen en kaasjes In Praag wordt op het ogenblik gevolleybald om het kampioen schap van Europa. Rond dat tour- nooi is aanvankelijk een heleboel deining geweest er werd een stevig Kominformruzietje uitge vochten. De Tsjechen wilden nl de Joego Slaven geen visa verstrek ken, waarover de volgelingen van de weerbarstige maarschalk hoogst verbolgen waren Rusland Is de grote favoriet, terwijl Neder land op het terrein van volleybal tot de zwaktsten behoort en tegen elk der Oost-Europese landen bij voorbaat kansloos is. De teams, die zich in de eindronde plaats ten wisselden vlaegeties uit. De Romenen gaven de Russen rode rozen, terwijl de Nederlanders zich oopulair maakten door hun tegen standers ln de verliezersronde de Hongaren Edammer kaasjes aan te bieden. Tropische wielerkoorts Wegwedstrijden zijn ln onze con treien populair als nooit- tevoren men k^n mt« of meer van ..wie lerkoorts" sprekenOp Java ls men er thans ook mee besmet, want een zekere meneer Petlt in Bandung heeft een wegwedstrijd Bandung—Batavia on staDel ge zet. Helaas de race zal niet doorgaan, want de verkeerspolitie ln Batavia kon meneer Petit geen ongestoorde fln'*v> waarborgen, zo meldt Aneta. M-f^eer Petlt (kop pig-) heeft de idaa van een tropi sche weeweds'.rijd echter niet uit z'n hoofd gezet: op 2 Octobr zul len de renners starten voor Ban dung—Putlak heen en terug. Dollarmoe? Luc van Dam is hersteld van de operatie aan zijn achillesoees en zit boordevol olannen weer te gaan boksen. Hij heeft twee maan ^...Goud, zilver en robijnen 3000 plek. den een gipsverband meegesjouwd en toen men dat verwijderde, bleek het ene been half zo dik als het andereNu is hij ir> con tact met Lew Burston, een Ame rikaans promotor, die niets liever zou willen dan dat Luc met z'n gezin naar de V.S. gaat, Maar Luc (hoe ls 't mogelijk, ledereen wil wél) voelt er niets voor. Hij heeft hier een goede Job en krijgt aan biedingen genoeg. %1 zijn daar dan ook geen dollars mee te verdienen. En hij hoopt ook zonder vestiging in de V.S. kans te k'riien? op een titelma'ch als vu s'raks w°pr he lemaal de oude ls. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de hrant dan tot en het Apeneiland 60. Doch nadat ze zich overtuigd hadden, dat de mensaap niet de minste plannen in die richting had, raakte iedereen verschrikkelijk opgewonden, vooral de aanvoerder van het troepje. ..Wat een aanwinst voor het witte doek!" riep hij uit. „Ik zal hem een contract voor zeven jaar aanbieden. Ik zal de grootste filmheld Van hem maken, die de wereld ooit aan schouwd heeft". En zo werd het monster mee aan boord genomen, tot grote spijt van de Meester. „Nou heb ik net een machinist en zo van hem gemaakt en nou moet hij filmacteur worden, mopperde hij- Maar Kappie en de Maat mopperden niet, want de film magnaat reikte Kappie een dikke bundel bankbil jetten toe en sprak. „Laat het mij vergund zijn, u op deze wijze te mogen belonen voor alles wat gij voor ons gedaan hebt Wij zullen het nooit vergeten". Nadat de motorboot de bemanning van de Kraak aan boord had gezet keerde zij naar het jacht terug en even later lichtten de beide schepen het anker. „En nu mijn prentebriefkaarten" zei de Maat terwijl ze over de verschansing hingen en de filmmensen toewuifden. EINDE Andrew Mackenzie Koior.ei simpkin» laat in het Huis aan de Baai zyn wapenverzameling zien. Plotseling ontdekt dominee Barlow dat er kort geleden nog mee geschoten is. Onmogelijk, zegt de kolonel. Hij roept onmiddellijk de butler Roberts die verdacht vlug present is. Heeft hij achter de deur staan luisteren? Hoe dan ook, hij constateert dat het oude geweer ge bruikt is. 14) U vergeet de jachtopzieners, me neer, begon de butler tot de koloneL Ik zet hun wapens hier altijd neer. Nu ik me goed bedenk, herinner ik me, dat er over geredetwist werd, of sommige van deze wapens nog gebruikt konden wordep. Een van de jachtopzieners ik geloof dat het Barthelomeus was hield vol, dat dit geweer uit elkaar zou springen, als iemand het gebruikte. Ik beweerde, dat hij het volkomen vei lig kon hanteren. Hij zei dat hy het voor geen geld zou afschieten. Toen ik hem zei, dat hij een lafaard was, stond hij ér op er enige schoten mee te los sen om te bewijzen, dat hij dat niét was. Een paar avonden geleden heeft hy ermee in de bossen geschoten. De kolonel staarde naar zijn butler. Ik kon duidelijk zien, dat hij zich met moeite beheerste, maar de kalmte van de man tegenover hem maakte, dat de boze woorden niet over zijn lippen kwamen. Nu, je moet in het vervolg voor zichtiger zijn, bracht hij er tenslotte met moeite uit Barthlomeus had gelijk. Het is nooit zeker, of deze dingen niet zullen exploderen. Als de man er in gebleven was, zou de politie ons zeker lastig gevallen zyn. Laten dergelijke dingen niet meer voorkomen. Nadat de butler met een buiging en een onbewogen gezicht verdwenen was, bleef de kolonel doorgaan met jam meren. Ik vind het vreselijk als een bur ger omgaat met vuurwapens, zei hij. Ze willen altijd proberen, wat er gaat ge beuren, zoals die stommeling van een Roberts. Als ik het te zeggen had, zou den maar héél weinig mensen een ver gunning krygen tot het bezitten van een geweer of zelfs een revolver. Zo iets vraagt gewoonweg om ongelukken. Maar waarom zijn uw jachtopzie ners dan gewapend? vroeg de dominee. Deze vraag had ik zelf ook aan mijn gastheer willen stellen. De kolonel scheen verlegen te zyn met deze vraag. Ik dacht wel, dat u dat zoudt vra gen, dominee, maar ik kan u vertellen, dat ik min of meer gedwongen word dit te doen, om mijn personeel te hou den. Anders zouden ze er met hun allen vandoor gaan. Waarom? O, het is natuurlijk allemaal onzin, antwoordde de kolonel vaag. Maar u weet, hoe vrouwen zijn. Ze zyn altijd angstig en zien overal spoken. Ik dacht dat ik met dat soort dingen in India voor goed had afgerekend. Maar tot mijn verrassing kwam ik dit verschijn sel wederom hier in het rustige Engel se landleven tegen. Aan de uitdrukking van het gezicht van de dominee zag ik, dat hij zeer ge ïnteresseerd was in hetgeen de kolonel vertelde. U wilt toch niet zeggen, dat de legendarische figuur met de masker ksp, die naar men zegt op het terrein van het Huis aan de Baai rondspookte, wederom gezien is? vroeg hy. De kolonel antwoordde od gedempte toon. De oude vrouw, die hier kookt, zwesrt, dat ze een dergelijke figu*~ niet een puntkap, waarin alleen twee sple ten voor de ogen, ln het bos heeft ge zien. Bovendien zag Roberts ook iets, dat hij niet geheel kon plaatsen. Ik was toen wel genoodzaakt mijn maatregelen te nemen. Geruchten over het weer optreden van een dergelijke mysterieuze figuur doen de ronde in het dorp, merkte de dominee nadenkend op. Een van de dorpelingen, Tom Jenkins, ging vaak met met mee op mijn excursies om het vogelleven te bestuderen. Hy kende tot mijlen in de omtrek de broedplaat sen, Maar hy weigert tegenwoordig na schemering in de buurt van het IIuls aan de Baai te komen. Ik vroeg hem de reden en hij mompelde iets van dat het daar niet veilig was voor normale mensen. Maar bent u zelf helemaal niet bang, dominee? vroeg ik. Nee, meneer, het is nu eenmaal mijn plicht als dominee om dergelijk bijgeloof te negeren en de kop in te drukken. Dat er wonderlijke dingen ge beuren tussen hemel en aarde, die wij, mensen, niet kunnen verklaren,"wil ik niet ontkennen. Maar als geen enkele dorpeling in deze buurt wil komen wegens dergelijke dwaze spookvoor- stellingen, dan voel ik mij geroepen hun een voorbeeld te stellen. Ik wilde, dat u iets van uw geloof aan mijn personeel kon geven, lachte de kolonel. Dat zou me de kosten van twee bewakers besparen. Maar hoe dan ook, ze houden óók de stropers op een af stand. Het wild is hier zeer overvloe dig. Hebben de jachtopzieners zelf die geestverschijning wel eans .gezien? vroeg ik. Als dit het geval is, hebben ze het mü in ieder geval niet verteld, ant woordde de koloneL Ik hoorde het geluid van een auto, die aan de voorkant van het huis voorreed. Dit gewone alledaagse geluid bracht mij tot de werkelijkheid terug. Het was in dit sombere huis, dat temidden van de dennenbomen lag, helemaal niet moeilijk aan bovenaardse verschijnse len te gaan geloven. Ik liep naar het raam, doende alsof ik een van de wa pens beter wilde bekijken, maar in werkelijkheid wilde ik zien, wat er buiten gebeurde. De lange jachtopzie ner, die eruit zag als een ex-bokser, stond op z'n gemak een pypje te roken op het voorplein. De schemering maak te, dat de dennebomen er nog somber der dan anders uitzagen. Het geluid van de auto was niet meer te horen. Na een ogenblik zette de jachtopziener zich in beweging, verdween voor een paar seconden en kwam daarna terug met een geweer onder zijn arm. Binnen enkele minuten was hij uit het gezicht verdwenen tussen de bomen van het bos. (Wordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5