kmaardei Airborne-pelgrims trokken naar slagveld bij Arnhem n.-hollandse PERS 1945 Indrukwekkende plechtigheid Geloof „WESTERN STREET", waar de meeste móórden aller tijden werden gepleegd f-NIEUWS-^ 5e JAARGANG Nr. 1693 Zaterdag 17 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. «satyr redacteur. J. Zoonen Bureau, RldderrUaat hoek Oudearaeh» Tel K 7200 3971 Meer dan 300 Britten en Polen, onder wie verschillende of ficieren en soldaten van de luchtlandingstroepen, die in September 1944 deelnamen aan de slag om Arnhem, bezoch ten Vrijdagmiddag de slagvelden. Zij legden kransen aan de de voet van het monument, dat opgericht is ter nagedachtenis aan de parachutisten, die op 17 September 1944 landden. het aihbokne: VERZETSMONUMENT Geestelijk leven Het is niet de een of andere fantast of idealist, maar het is Jezus zelf. die aan geloof een geweldige kracht heeft toegeschreven. Wanneer een mens ge loof heeft als "n mosterdzaad, zegt Jezus en hij zou tot een berg zeggen: Ga van hier derwaarts, dan zou hij gaan. Waarschijnlijk zullen nu velen, die dit lezen de vraag stellen: maar waar zien we dat nu? En wanneer men zich deze vraag stelt, dan denkt men aan de „gelovigen", dat zullen dus wel zijn de christenen. En dan lukt het ons niet zo vlot daarvan duidelijke voorbeelden te vinden. Probeert u nu evenwel eens het woord geloof enige uitbreiding te geven en dus niet meer allereerst aan christen-gelovi gen te denken 'dan wordt het wellicht gemakkelijker. Enkele voorbeelden mogen dit toelich ten. In de laatste oorlog zijn er in Japan soldaten opgeroepen, die zich beschik baar wilden stellen om een kleine tor pedo te besturen om schepen van de vijand in de grond te boren. Het was absoluut zéker, dat zij daar zelf bij om kwamen. Wanneer gij nu veronderstelt, dat daar geen opgaven voor kwamen, dan vergist ge u. Er meldden zich meer dan men plaatsen kon. Het is natuurlijk mogelijk zo iets af te doen met de overtuiging, dat deze mensen of gek of levensmoe waren. Neen, hier steekt meer achter. D mensen waren overtuigd van de heilig heid van de Japanse zaak. Zij vereer den hun land e:. hun keizer met een gods dienstige eerbied. Zij geloofden in het zinvolle van hun daad. En dit geloof deed hen alle bezwaren overwinnen, zo„ dat ze zich me* lijf en ziel opofferden voor wat zij de goede zaak noemden. Door dit geloof konden zij bergen ver zetten. Denis de Rouqemont heeft voor de oorlog eens een bijeenkomst bijgewoond waar Hitier zou optreden. Tussen 40000 mensen stond hij en hij voelde zich een zanm. omdat hij de enige was, die niet geloofde in „.deze man met de exotische •glimlach" zoals hij hem noemt. Hij keer de van deze samenkomst huiswaarts met de overtuiging, dat hij een soort godsdienstige samenkomst had bijge woond. waar gelovigen hun verlosser vereerden. Deze gelovigen van wat ik noem een valse religie, zijn door hun geloof in staat geweest de bergen te verplaatsen en tijdelijk Europa te be heersen. Geloof is het blijkt uit deze voor beelden een zeer belangrijke levens factor. Wat men met een beroep op het menselijke zou bereiken, kan men berei ken, kan men bereiken door een beroep te doen op het geloof van de mens. En nu is het hieraan tegelijk duidelijk, dat het er op aankomt: Op wie richt zich dat geloof: in wie gelooft gij? En dan gaat het mij hier inderdaad in deze krant, waarmede bereikt wor den mensen in Nederland, die binnen de z.g. christelijke cultuurkring wonen, om het z.g. christelijke geloof in God, Die de God en Vader is van Jezus Christus. Op Hem zou ik willen, dat onze volle dige aandacht zich richtte, ja sterker: in Hein zou ik willen, dat wij volledig ge loofden. Want, dat zou een geweldige kracht kunnen zijn voor de mensen. Dat zou de mensen moed kunnen geven in moei lijke omstandigheden. Het zou de ang sten verdrijven. Ja meer nog, het zou een enorme invloed ten goede kunnen betekenen in al de eindeloze verwikke- kelingen van onze wereld. Het is een christen-socialistische strijder, die heeft gezegd: Christus, dat is omwenteling van deze ellendige wereld door God. Ik ben er van overtuigd, dat er voor mens en wereld redding is door het geloof in Christus. Ik weet, dat er nu reeds mensen zijn, die dit geloof k.nnen, dat hun leven heeft omgewenteld, dat ook de bergen Van hu plaantsen tilde. Ik weet nog beter, dat er heel veel christenen zijn, die het niet verder dan tol het kleingeloof hebben gebracht, die •Idoor blijven piekeren en zwoegen en Om vijf uur verzamelden de gasten en genodigden zich bij het met bloemen versierde Airbornemonument te Ooster beek. De waarnemend burgemeester van Renkum, jhr J. Beelaerts van Blokland, herdacht in enkele bewoordingen de his torische strijd, nadat ds Bergkotte na mens het Oosterbeekse Airborne-comité met een korte inleiding de plechtigheid had geopend. De Poolse majoor Stanislaw Sosabow ski, in 1944 aanvoerder van de Poolse luchtlandingstroepen, wees op de sterke banden van vriendschap, die tussen zijn mannen en de Nederlandse bevolking zijn ontstaan. Velen werken in fabrieken en bedrijven in ons land en zijn met Ne derlandse meisjes getrouwd. Brigadier J. W. Hacket, commandant van de vierde Engelse parachutistenbri gade, bracht in zijn herdenkingsrede hul de aan de Nederlandse vrouwen, die, terwijl Brifse en Poolse soldaten en Ne derlandse mannen de meest verbitterde strijd uitvochten tegen een weergaloze overmacht, gewonden verpleegden en voor voedsel zorgden. Ten slotte legde hij als eerste een krans aan de voet van het monument. „Als symbool", zoals hij zeide, „van de gevoelens van hen die hier zijn geko men en van de velen, die thuis zijn ge bleven, maar in gedachten bij ons zijn". Twee Nederlandse meisjes uit Driel, uit een gezin, dat tijdens de oorlog enige tijd Poolse strijders huisvestte, legden 'n krans namens de Polen. Het Britse regi ment South Stafford volgde, met de Moeder van acht kinderen vermoord Dader schoot zichzelf koqel door hel hoofd Aan de Achterweg onder Surhuizum (Friesland) is de ongeveer 50-jarige echtgenote van de grondwerker P. Groenmand uit Augustinusga door de liedjeszanger D. Tabak uit Surhuister- veen vermoord. De dader, die 15 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht wegens moord in 'n kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte De vrouw poogde steeds weer te ontwij ken. daar zij wist, dat hii in het bezit was van een revolver. Toen zij met wasgoed op weg was naar haar moeder ontmoette zij hem. Na een korte woor denwisseling schoot T. haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw cpnm om haar weg te draggen. Met een tweede schot maakte hij een einde aan haar leven. Vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf en doodde zich zelf. De vermoorde vrouw was moe der van acht kinderen. waarnemend burgemeester van Ooster beek en de afgevaardigden van een Brits schip namens de bevolking van Huil. De Koninklijke Harmonie „Oosterbeek" die het Airborne-wapen in het vaandel voert, speelde daarna het Engelse, Pool se en Nederlandse volkslied. Liefde gaat langs vreemde paden Dat de liefde soms langs vreemde pa den kan gaan, werd gisteravond in Hil versum weer eens bewezen. Twee jeugdige charmeurs hadden met een tweetal jongedames uit een inter naat een afspraakje, tot hun bittere te leurstelling kwam de wederpartij niet opdagen. Zij herinnerden zich kennelijk de ondernemingsdurf van Don Juan en besloten langs de regenpijp naar boven te klimmen en zo de vrouwenharten te bereiken. Het was een lange en gevaar volle tocht, die echter zonder ongeluk ken verliep. Zij werden evenwel- door een der bewoonsters ontdekt, die met haar gegil alarm sloeg. De jongelui vluchtten naar de zolder, waar zij door een menigte opgewonden jongedames werden omsingeld, totdat de gewaar-' schuwde politie zich over hen ontfermde Zij kwamen er overigens met een schrob bering af. Openlijk conflict tussen Nat. China en Ver. Staten Het botert reeds enige tijd niet tussen Tsjang Kai Tsjek* en de Amerikaanse 1 regering. De laatste heeft Tsjang Kai Tsjek zelfs van diefstal van 300 mïllioen dollars in goud beschuldigd. Thans heeft de Chinese nationalistische vergadering Amerika ervan beschuldigd het land ten gerieve van eigen belangen (handelsbe langen met dg communistische gebieden) steun te hebben onthouden. Deze poli tiek van „China in de steek laten" noemt de wetgevende raad een gevaar voor de wereldvrede. Zoudt U lekker slapen Mensen met schulden plegen over het algemeen niet prettig hun nachtrust door te brengen, doch staatslieden zijn op dit punt an ders. Wat denkt U van de nachtrust van de Engelse minister van financiën als U weet, dat hij 4.857.000.000 dollar schuld aan Amerika heeft, nog niet eens de schulden uit de eerste wereld oorlog gerekend? En de Franse staatshuishouder, schuld van 2.065.000.000 dollar aan Uncle Sam. Brrr., dan betaal ik toch maar liever die f 1,60 aan de sigaren winkelier van me. Sir Stafford Cripps, Britse minister van financiën (rechts), legt voor de pers 'n verklaring af over de zeven punten- overeenkomst, die tijdens de Anglo- Amerikaanse-Canadese monetaire confe *"entie te Washington werd bereikt. V.l-n.r. Douglas C. Abbott, Canadees minister van financiën. Ernest Bevin. Britse nvnister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. Amerikaans^ minister v. buitenlandse zaken. John W. Snyder. Amerikaanse minister van financiën en Sir Stafford Cripps. Oplichter, die goede zaken „deed'' Een 78-jarig handlaar in goud en zilver heeft kans gezien drie mensen op te lichten voor bedra gen groot f 1000, f 550 en f 650. In advertenties die hij plaatste, vroeg hij geldschieters terwijl hij zich aanbood als een vakman met prima referenties. Hij vertelde de mensen, die op de adver.eniie reflecteerden, dat door middel van bona fide handel een winst van 64 pCt gemaakt kon worden, waarvan dan ieder de helft zou ontvangen. Er waren mensen die er wel iets in zagen en een con tract werd opgemaakt, waarin uitdrukkelijk stond vermeld, dat het geld alleen diende om handel mee te drijven. Van de afgespro ken 32 pCt winst, die de geld schieters zouden ontvangen,, heb ben zij nooit iets gezien. Hij dien de echter wel steeds rekeningen In voor onkosten. Deze bedragen waren steeds groter dar. de te maken winst. Zo bracht hij een van de gedupeerden 360 tram- briefjes in rekening terwijl ook de advertentie, waarop geschreven werd door hem gemd werd van óe geldschieters. Tenslott-e is een werkman, die eeds f 650 in de zc?k had ge- oken. naar de politie gegaan leze heeft de dader aangehou den. Geen vrije middag? In Haarlem is een actie gaande van de zijde van de algemene bond van han dels en kantoorbedienden. Het bestuur van de kring van boekhandelaren zou bij het gemeentebestuur een verzoek hebben ingediend tot afschaffing van de win kelsluiting op Dinsdagmiddag. Dit zou betekenen dat deze categorie winkelbe dienden in het geheel geen vrije middag meer zou hebben. Zij zijn verder van mening dat het bestuur van de boek- handelarenorganisatie ook nog buiten vele leden om is opgetreden. 't Opschrift klinkt sensationeel, vindt U niet? Zo begon het bericht van het A.N-P dat anders nogal serieus is. Geen straat in heel Amerika, waar zoveel bloed vloeide, zoveel mensen werden opgehangen, neergeschoten en geworgd als in ..Western Street" in Los Angeles! Western Street is opgetrokken van houten huizen, op welker gevels de name: prijken van vredige herbergen, dancings van twijfelachtige reputatie en alle daagse burgers. De straat is zanderig e n stoffig, maakt een haveloze indruk en schijnt slechts weinigen te verlokken er te gaan wonen. Dat schijnt gezien de beruchte reputatie van ..Western Street weinig verwonderlijk", maar Enfin tot zover de ANPverslaggeve'L die met een gezelschap van 50 iourna- listen per stratocruiser een tocht rond Verlieslijst De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Ge sneuveld 6 September 1949: Sol daat le kl W Th Wolters, le- gernr. 25020410S, afkomstig uit Duiven (Gelderland) Koninklijk Ned. Ind. Legert Gesneuveld 2 September 1949: Soldaat 2e kl. Moehamad Enoeng Stbnr 99, afkomstig uit Indonesië in wier leven zich weinig van deze kracht openbaart. Om verder maar te zwijgen van al degenen, die ,het wel geloven". Maar. wanneer Jezus zegt, dat een mens die maar een sprank heeft van echtgeloof bergen verzetten kan, dan is het naar het mij toeschijnt de moeite waard daar een proef mee te nemen. In elk geval is het de moeite waard er ken nis van te nemen. Lezer(es), doet gij dat? Zo niet, dan zou ik het U in overweging willen ge ven. J. Dikboom. weerbericht Geldig tot Zondagavond. Wisselende bewolking met vooral aan vankelijk plaatselijk nog enkele buien. Morgen afnemend buiig. Meest matige westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Ter nagedachtenis van de ge vallenen onder het spoorwegper soneel zal ZKH prins Bernhard op 17 September voor het derde hoofdgebouw der Nederlandse Spoorwegen aan de Catharijne- singel te Utrecht een monument onthullen. Het gedenkteken, dat door de beeldhouwer W. J. Valk uit Eelderwolde (Groningen) ver vaardigd werd en waaraan hij 1\'z jaar heeft gewerkt, beeldt de gemeenschappelijke verzetsstrijd als een op hetzelfde doel gericht streven van verschillende mensen groepen uit. Het wordt gesymboli seerd door vier figuren, welke achtereenvolgens het verzet, de moederzorg, de eendracht, en de inkeer in beeld brengen. Het ver zet wordt gesymboliseerd door 'n mannenfiguur, die gereed staat t kwaad met wortel en tak uit te roeien. Rechts van deze figuur staat een vrouw, die de moeder zorg uitbeeldt. Zij geeft uitdruk king aan de stille strijd, die de vrouwen moedig hebben gestre den, toen zij in de vaderloze ge zinnen achterbleven. de wereld maakt en thans in Hollywood de Amerikaanse filmfabriekstad is aan geland. t Hollywood, de stad met de magische klank, heeft de 50 journalisten een grootse ontvangst bereid en in eerste instantie de „Western Street" getoond, waar alle wildwest en cowboyfilms, die honderden harten in spanning doen klop pen. worden gefabriekt Hier lopen de paardendieven rond, knallen de revol vers, rennen de cowboys in gebukte houding over de straat, enfin, U kent het wel. Maar behalve knallende revolvers zonder „echte" kogels hebben de jour nalisten gelegenheid gekregen met de beroemdste filmacteurs een babbeltje te maken. En er is één nieuwtje bij dat on ze Hollandse filmbewonderaars moeten weten: Danny Kaye, de bekende humo rist, komt binnenkort naar Nederland; hij gaat 'n vriend in Haarlem bezoeken die een groot van Gogh-kenner moet zijn- Dus Danny kan nog wel iets meer doen dan alleen maar grappen vertonen De grootste humorist, zelfs in het hard werkende Hollywood, schijnt Bob Hope te zijn. Hij is in staat, aldus de ANP- verslaggcvcr,zelfs de meest serieuse regisseur tot wanhoop te brengen. Ver der vertelt het ANP nog dat als vol gende punt op het programma staat een bezoek aan Acheson en Truman. en dat zal wel zonder „rokende revolvers" verlopen. Conilicl in staalindustrie In de Amerikaanse staalindustrie dreigt een arbeidsconflict van enorme omvang Tussen de bond van staalarbeïders. die 400.000 leden omvat en de werkaevers- organisaties -bestaat een ..bestand'dat 24 September a.s. ten einde loopt. De arbeiders eisten destijds een loonsverho ging van 30 dollarcent per uur. Er is aansluitend een regeringscommissie be noemd. die thans een advies heeft uit gebracht. Dit houdt zekere pensioen rechten enz. in. De vakbonden hebben het advies aan vaard; de werkgevers hebben het ver worpen. Indien de president niet tussen beide komt is een enorme staking on vermijdelijk. >-van Dag tot Dag-S Op 24 September zal de stenografische inrichting der Staten-Generaal 100 Jaar be staan. De Nederlandse ambassadeur te Nanking. F. G Baron van Aerssen Beye ren van Voshol, zal in ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd binnenkort naar Neder land terugkeren. Met in gang van heden zijn de prij zen van schoencreme, boen was en enige andere chemi sche producten vrijgelaten. Maandag 19 September begint op Schouwen Duive- land de suikerbietencampag ne. De bieten zijn door de droogte klein van stuk: on geveer 60 pet van 't gemid delde gewicht per stuk van vorig jaar. De verkoop van de inventaris van het voormalige kamp Vught heeft ruim f 100.000 opge bracht. 3000 arbeiders van de grootste electriciteits centrales van Noord-Ierland zijn vanochtend in staking gegaan uit protest tegen het verwerpen van hun eisen be treffende een loonsverhoging van anderhalve penny per uur. De staking is door de vakbond erkend. Het tech nisch personeel heeft het werk nog niet neergelegd. Er bestaat grote kans, dat de Benelux Voor-Unie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als de on derhandelingen, die nu gaan de zijn, met succes worden bekroodn, zou 't zelfs mo gelijk zijn dat de Voör-Unie nog op 1 October zal in gaan. Een gelukkige tijding voor de dames, die op Ny lons zitten te wachten. Prof. Heuss, president van de Westduitse Bondsrepu bliek zal tussen 10 en 15 October zijn eerste officiële bezoek aan Berlijn brengen- De filmstudio's te Lenin grad hebben een nieuw la boratorium voor kleuren films geopend. Dit labora torium zal de studio's in staat stellen elke twee maan den een kleurenfilm te ver vaardigen. „The Young Vic", een uitloper van het vooraanstaande Britse toneel gezelschap „The Old Vic", zal op een tournee in Ne derland Shakcspeare's Mid- zomernachtsdroom opvoeren-

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1