Circus Mullens naar Alkmaar U kunt weer spoortje spelen Holland-België een geheel open strijd op Duindigt m&wWBMmwM Stichting Proefboerderij „De Prof. Dr. J M. van Bemmelenhoeve W.meer Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Bestrijding van aardvlooien in winterkoolzaad en raapzaad Gratis!! 1 0CT. a.s. GRATIS Koorddansende leeuw koml mee! „En de leeuw krijgt waarschijnlijk kleine leeuwtjes, als we hier zijn". Dit zzl perschef C. Dommelshuizen, die kwam vertellen, dat Circus Mullens op 24, 25. 26 en 27 September een serie voorstellingen komt geven op het Canadaplein te Alkmaar. Hieruit moge tevens blijken, dat het circus nu ook een leeuwennummer gaat brengen. Met als klap op de vuurpijl „Frascita". de koorddansende leeuw. De dompteur Is Jefferson. die zijn spo ren verdiend heeft bij het New Yorkse circus „Barnum en Bailey". Over die leeuwen van circus Mullens is overigens een merkwaardig verhaal in omloop, dat een Zuid Nederlandse krant vertelde Toen Jefferson twee weken met vacan tie was, kwamen twee leeuwen bij baas Mullens en vroegen ook om vacantie. „Goed, zei Mullens.die altijd welwillend is, maar over twee weken terug zijn hoor." De leeuwen knikten instemmend en verdwenen. De ene leeuw kwam echter na een paar dagen totaal verma gerd terug. .Wat is er met jou aan de hand?" vroeg Jos Mullens meewarig. ..Ik heb niets te eten geleid." zei de leeuw verdrietig, „alle mensen liepen voor me weg." De andere leeuw keerde echter pas na zes weken terug. Dik als nimmer te voren. „Waar kom jij vandaan." vroeg Jos Mullens streng, want zo kan hij ook jzijn. „Och baas." zei de leeuw, .ik heb 't reuze gehad. Ik Ben naar Den Haag ge gaan en daar heb ik mijn intrek geno men in een departement. Op weekdagen at ik een ambtenaar op en op Zondag een referendaris... ,En weet u, wat nou het gekste is?" zei de leeuw, „ze hebben het niet eens ge merkt. Oud circusgeslacht Nu moet men niet denken dat Circus Mullens met dat leeuwennummer aan 't eind van zijn latijn is. Wij kennnen dit intieme circus met zijn 3000 plaatsen al langer dan vandaag. Wat Mullens laat zien. is altijd af. Daar is zijn naam (een oud circusgeslacht) waarborg voor Neem bijv. Otto Schumann: zijn hoge schoolrijden is terecht vermaard. En wij weten, dat hij ten zeerste waardeert om In Alkmaar op te treden, juist omdat er In onze plaats en zijn omgeving zóveel echte paardenliefhebbers zijn. Hij zal als bijzonder staal de Friese hengst „Bento" berijden, een paard van onge ëvenaarde schoonheid. Er is ng veel meer te putten uit het twintig nummers bevattende programma Miss Diana, de godin der jacht te paard die parforce riidt .zoals 50 jaar geleden een madame Renz of Katchen Carré reed. Hiermede is een oude en mooie Circustraditie door Circus Mullens her steld. Charlie Wijma. een uitzonderlijk bekwame jongleur, die voor de televisie Van de BBC ls opgetreden is een ander nummer, dat op hoog peil staat. Stemmen bij volmacht De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis dat de kiezer, met Inachtneming van het in de kieswet be paalde. bevoegd is bij volmacht t« stem Wen. indien zijn beroep of werkzaam, beden medebrengen dat hij herhaaldelijk of althans gedurende een gedeelte van bet jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mits zijn afwzigheid. in dien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken waarin hij aldus werkzaam Is. een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan dri" dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stem wen de vrouw die, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan bovenstaande voorwaarden met haar man. in verband Wet diens beroep of werkzaamheden, af Wezig pleegt te zijn. J)e aanwijzing van de gemachtigde geschiedt eerst nadat be lanahebbende een daartoe strekkend ver soekschrift aan 't gemeentebestuur heeft Ingediend: de indiening moet geschieden Vóór 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoekschrif ten zijn van heden af kosteloos vep- kriinbaar ter gemeentesecretarie. Ie afd. Voor het opmaken der volmacht moe ten de kiezers zich in persoon ver- Voegen ter secretarie. Vele Jongeren woonden discussie-avond bij Vrijdagavond hield de Alkmaarse Oecu menische Jeugdraad in het kader van 't Jaarlijkse Jeugdappèl een discussie-avond waarbij vele jongeren aanwezig waren. Na de opening van ds Dikboom ver telde de inleider Wika Boon uit Kol- horn één en ander over „Jezus en ons dagelijkse leven". Na deze korte inlei ding werden de aanwezigen in verschil lende groepen verdeeld, die een geani Weerde discussie begonnen over vragen, 'door Wika Boon aan de discussieleiders voorqelegd. Na deze groepsdiscussies brachten de discussieleiders de antwoor den van hun groep naar voren, die door «ls. Dikboom werden toegelicht Voor de sluiting zong mevr. Piepen broek met orgclbeoeleiding van de hr-r Kist nog enige 'liedepen MEDEDELING AAN KWARTAAL-ABONNE's Ter vermijding van incasso kosten verzoeken wij onze kwar- taal-abonnc's reeds nu over te gaan tot betaling van het abonne mentsgeld ad I 3 65 voor het sierde kwartaal 1949. Men kan dit doen: a. per postgiro 4S395, Sprekend Papier. Alkmaar; b- per Hoornse Bank, kaotoor Alkmaar; c. per postwissel; d. op ons kantoor te Alkmaar, Ridderstraat, hoek Ondegracht Per 1 October a-s. worden de kwitanties, verhoogd met incasso kosten. algegeven. agenda Willy, Jo_é en Henry, drie telgen v de beroemde circus-famil.e Mullens. Voorts moeten de Belgische clowns „Trio Babusio" worden genoemd, die 'n gemoderniseerd clownsnummer brengen. Circus Mullens gaat de Alkmaarders 'n gaaf en boeiend programma brengen. En na onze stad zijn Den Helder en Scha- gen aan de beurt. HARMONIE THEATER: Die dwaze Mr Jones met Red Skelton en Janet Blair. Toegang alle leeftijden, tot 14 jr alleen onder geleide. Voorstellingen da gelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9-30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2-30 uur matinee- CINEMA AMERICAIN: Thuiskomst, met Clark Gable. Lana Turner en Anne Baxter Toegang boven 14 jaar. Voor stellingen dagelijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9 30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 230 uur matinée- VICTORIA THEATER: Het meisje van de Veenhoeve. met Margareta Fahlén, Alf Kjellin en Ingrid Borthon- Toegang 18 jaar Voorstellingen dage lijks om 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4-30, 7 en 9.30 uur. Woens dag 2.30 matinée. ABT: El Dorado, met Boy Rogeps. Dale Evans en „Old" Gabby Heyes. In het voorprogramma: Vliegende dui vels. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. DE RUSTENDE JAGER te Bergen: Mariandel met Hans Moser, Maria An- dergast en Paul Hörbiger. ALKMAAR Geboren: Rudolf E zv M J Keveling en A Struik; Anna E.. dv J Tames en J C Komen; Nicolaas A Jzv A J H van de Kamer en A Kops. Ondertrouwd: G van der Hora, 31 p" en L Wiedenhoff. 30 jr: H J van Dam. 22 jr en J C C M de Vries, 21 jr; L Admiraal. 21 jr en K J Constant. 25 jr; H R van Duin. 30 jr en A C Jol. 24 jr- Overleden: S Offenberg. 62 jr. Testmaquelte in Alkmaar Treintje spelen Ja. wie heeft dat in zijn jeugd niet gedaan. Wel, er is in Alkmaar voor iedereen gelegenheid. Om eens treintje te spelen, en wel met een echt electrisch treintje, met spoorbomen, die electrisch dichtgaan, met seinpalen, die bediend moeten worden, met. Ja, met alles wat er echt bij een station hoort Om dit alles zelf eess te bedienen moet men eens naar V. enD. gaan. Daar houden de Nederlandse Spoor wegen een testmaquette, waarvan de be doeling is om het publiek eens te laten zien op welke manier de N.S. voor de veiligheid van de cliënten zorgt. Deze maquette is gebouwd in 1940 door de heren A. G. Bouman en A. P. Berkhout, technici uit Utrecht. Er zitten niet minder dan 4000 electrische verbin dingen in. Op de voorjaarsbeurs 1948 te Utrecht is zij voor het eerst na de oorlog weer tentoongesteld. Daarna is ze haar tour nee weer begonnen door de grote steden en nu gaat zij door het Westen van het land en Alkmaar heeft hiervan de pri meur. Tot 1 October blijft deze test maquette in Alkmaar. 's Middags van 14.00 tot 18.00 en des avonds van 19.00 tot 22.00 uur kan men dus als stationschef optreden en een diploma behalen. Ja, een diploma beha len. want iedere deelnemer aan deze testmaquette ontvangt een diploma, waar op de tijd vermeld staat, die zij nodig ZwiHers qaven kleur aan Kaasmarkt Een groot aantal Zwitsers was Vrij dagmorgen op de Kaasmarkt aanwezig. Velen van hen waren zangers, die een tegenbezoek kwamen brengen aan .het koor „De Stem des Volks", dat vorig jaar een bezoek aan hun land had ge bracht. Deze zangers, die bijna allen vergezeld waren van vrouwen en kinde ren. lieten zich het beschuitje best sma ken en genoten ten volle van de Kaas markt. Ook waren er nog een aantal Zwitsers die in dienst zijn van gestichten voor kinderen, blinden etc. Het bezoek mocht, gezien het feit. dat de weersomstandigheden niet prach tig waren en het seizoen welhaast ver lopen is, alleszins bevredigend genoemd worden: in totaal waren er ruim 2500 bezoekers. Men heeft tevens een schatting ge maakt van het aantal personen, dat de klim naar de top van de Waagtoren heeft gemaakt. Naar schatting waren dit er ongeveer 18000. Onder de verdere bezoekers aam de markt vielen op: een groep van 25 Franse landbou vers uit Oise (Frank rijk). een kapitein van het Franse leger M. Barré. die vergezeld was van een Hollandse generaal, voorzien van vele sterren en strepen. Deze laatste voelde voor züq naam te noe- van Leger des Heils Opnieuw staan de Heilssoldaten aan de vooravond van een zeer bijzondere actie. n.1. de Zendingspoging Getracht zal worden om in eigen kring, gelden bijeen te brengen tot voort zetting van de korpsarbeid in ons vader land en ter versterking van de fondsen, welke nodig zijn voor het wereldwijde Zendingswerk. Daarom alles in het werk gesteld om met de hulp van een perfecte organisa tie de voor dit jaar nog benodigde gel den bijeen te brengen. Om dit doel te bereiken zal het Leger des Heils aan de Limmerhoek gedurende twee dagen een grootse bazar houden. De datums zijn vastgesteld op Woensdag 21 en Donder dag 22 September, van 2.30 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur n.m. De toegang is geheel vrij. Verscheidene mooie prijzen zijn aan diverse attracties verbonden. Laat daarom niemand ver zuimen een bezoek te brengen aan deze bazar. U steunt daarmee de arbeid van Het Leger des Heils in ons land en op het Zendingsveld. heeft om zijn treintje van het ene station naar het andere te laten rijden en ook hoeveel fouten hij daarbij gemaakt heeft. Aan het einde van elke dag ontvangt diegene, die er het kortst over gedaan heeft en ook de minste fouten heeft ge maakt een aardige verrassing. Vijf wedstrijden van Jong-Holland Voor het eerste wordt het morgen moeilijke opgave nu het een uitwen- strijd moet spelen tegen WGA I uif Amsterdam. Dit is een der sterksten van de afdeling, die nog j.1. Zaterdag een 20 overwinning behaalde op de KN VB-bekerhoudster AMJV. De opstel ling van Jong Holland is gewijzigd. Oqjlanks alles is de kans op een ver rassing niet uitgesloten. Het 3e elftal gaat naar Zaandam om ZCFC III te bekamoen. De uitslag valt moeiliik te voorspellen, doch o.i. heeft Jong Holland een redelijke kans op de volle winst. Voor het Juniorenelftal de moeilijke taak om Schagen a te weerstaan. Mo gelijk zit er een gelijk spelletje in. doch dit zou al een heel mooi resultaat zijn. De b-adspiranten moeten de wedstrijd tegen Reyger Boys b zeker kunnen win nen. Tenslotte de nieuwste aanwinst, welpen. Zij spelen tegen de Koedijk welpen. Ook dat een overwinning? Veel succes, Jong Hollandianen! Gemidza qaat qoed Vriidaq mocht de „Gemidza" meer dan 850 bezoekers ontvangen. Een re cordaantal. dat Zaterdag vermoedelijk nog wel overtroffen zal worden. Dan Ls er de vliegerwedstrijd, waarvoor zeer velen hebben ingeschreven. De kip met de Gouden eieren heeft weer heel wat goud geleqd. Hier volgen de nummers; 1766. 1461. 2731. 2073. 2352. 340. Ber.t U één der qelukikjen? Paardensport Morgen zal op Duindigt de zesde landenontmoeting tusen Nederland België plaatsvinden. Hoewel de Neder landse kansen zeer gunstig lijken is het voorbarig voorspellingen te doen. Heb ben de Nederlandse dravers niet alle 5 voorgaande ontmoetingen verloren? En waren van die vijf nederlagen er niqt 3 in strijd met alle verwachtingen? Werd vorig jaar niet Louis Afckit, de snelste 4-jarige van Europa en sterk favoriet geklopt door de Belgische Eureka? We weten toch. dat Louis-Axkit toen vol komen overtroefd werd door het hoge aanvangsterapo en in zijn beroemde eind sprint juist iets te kort kwam? De tijden van de Belgische en Neder landse paarden lopen maar bitter wei nig uiteen. Maar daarbij mogen we ze ker niet vergeten, dat de Ned. records op aanmerkelijk betere banen zijn ge maakt dan de Belgische records en MERKWAARDIG ONGEVAL Vrijdagmiddag reed een automobilist over de Nieuwe Scherrnerweg. toen hij een 52jarige Alkmaarder met een hoofd wonde aan de berm van deg zag liggen Hij heeft de man mee naar Alkmaar te ruggenomen en de politie in kennis ge steld. Later bleek, dat er een aanrijding was geweest tussen een motorrijder en een wielrijder, de 52-jarige Alkmaarder). De motorrijder, die gewond was, had men met een ziekenauto weggebracht. de wielrijder, vermoedelijk omdat hij buiten kennis was, had men vergeten. De man is naar zijn woning vervoerd en de rijkspolitie van Oudorp zal een onder zoek instellen. Ontvanqst Burqemeester Naar ons wordt medegedeeld, zullen de burgemeester van Alkmaar en mevr. Wytema te hunnen huize, Emmastr. 1 ontvangen op Zaterdag 17. Zondag 18 Zaterdag 24 en Zondag 25 September a s. telkens van half vier tot half zes. CASTRICIIM Geboren: Adrianus G A, zv C Stuif bergen en A G Winder: Adrianus, zv H v Velzen en L de Leest^ Marion J H I. dv J J J Hendriks en M J van Bon: Johannes J. zv J M de Graaf en A Ad miraal; Jozef C M. zv H Th Dljkman- Dufkes. Ondertrouwd: J Hollenberg en P M Htrfigen. Gehuwd: A Bakker en B de Kruijff; J H Castricum en A Koppes; J Docter en H I C Eikel. Overleden: T Broersen, 88 Jr; A Ma- rees, 65 jr J Brinkman, 68 jr. BIJEENKOMST Donderdag 22 September zal een le denvergadering plaats hebben der Cas- tricumse kleuterschoolvereniging, in „de Ruriende Jager". NED RODE KRUIS De plaatselijke afdeling zal deelne men aan de te Zandvoori op 1 October te houden districtsoefening. OOGST VAN DE STRAAT Gevonden bruin lederen portemon- en een oortemonnaie met inhoud. Verloren: Amerikaanse doublé bril. ïnl. Rijkspolitie. Dorpsstraat 1 A. Mariandel in de Rus In „de Rustende Jaoer" te Berqen draait deze week de film „Mariandel" met de Weense sterren Paul Hörbiger. Hans Moser en Maria Andergast als Mariandel. De oeoensionneerde Hofrat Gelger (Paul Hörbiger) maakt, met zijn trou we hulp Lechner (Hans Moser). nog studie van oude dossiers, en komt daar bij tot de ontdekking, dat hij uit een jeugdliefde in Spitz aan de Donau. een dochter heeft. Hij trekt met zijn trouwe hulp naar dit mooie plaatsje. De moeder van deze dochter is echter niet enthousiast over deze ontmoeting, maar sluit toch een schijnhuwelijk, dot»1 haar zaak „De blauwen gans" gedwongen. De Hofrat echter neemt de strijd op en zal dit schijnhuwelijk in een echt gelukkig doen veranderen. Toegang 18 jaar Die dwaze Mr. Jones In „Die dwaze mr. Jones" die in de Harmonie gegeven wordt, heeft Holly wood. in de figuur van Red Skelton. een nieuwe komiek van formaat qevon- den. Hij steekt een park in brand, deze man van deriien ambachten en veertien ongelukken. Hij tracht borstels te ver kopen en raakt daardoor in een sin's tere moordgeschiedenis verward. Eerst na vele lachwekkende scènes, waaronder een lanodurige achtervolaino in een pak huls vol dynam-'et, zal hij de weq naar het succes plus het meisje zijner dromen dat hij door middel van borstelverkoop moest verdienen, weten te verwerven- En de toeschouwer, die in de zaal zit te schuddebuiken, is gelukkig met het eind en gaat tevreden huistoe. Waarlijk, wat Red Skelton hier pres teert is in zijn soort even aardig als de humor van een Danny Kaye. El Dotado In ABT draait deze week een Wild Westfilra mét Roy Rogers en met zijn onafscheidelijke hengst Trigger. Kansas Kate. het knapste meisje van Eldorado en haar tante worden in een postkoets overvallen, maar Roy brengt alles weer in orde. Ook als hij beschuldigd van diefstal en moord in de gevangenis komt weet hij zich er weer uit te redden, en de eigenlijke bandiet te ontmaskeren. In het voorprogramma een spannende film „Vliegende duivels", waarin de Ameri kaan.se politie de strijd ooneemt tegen een berucht oangster. Bliksemstraal- Voor ber^Vers. die van spanning houden, is ABT van de week het aan gewezen theater. Hel me'sie van de Veenhoeve In Victoria draait de rolprent „Het me!sje van de Veenhoeve". een realis tisch verhaal met hoe kan het ook anders vele tragische verwikkelinoen een driehoeksverhouding met alle lief en leed van dien. Uit fïlmivh oogpunt zit de film goed in elkaar. De natuur opnamen ziln prachtig en vormen een waardige achtergrond voor dit overigens eerlijke verhaal. Thuiskomst In Cinema Americain is deze week „Thuiskomst" met Clark Gable in de hoofdrol. Hij speelt hierin de rol van dokter, die verliefd wordt op een ver pleegster. Zij sterft echter en de dokter keert weer terug naar zijn huisgezin, waar hij met open armen ontvangen wordt- De hoofdrolvertolkers weten uit stekend spel te spelen, jammer is het. dat het gegeven van originaliteit ont bloot is en iets te sentimenteel is. Knap is daarentegen de reg'e van Mervin le Roy. die door zijn werk vele feilen weet op te heffen. dat de Belgische paarden op onze prach tige banen veelal iets van hun records afknabbelen.! Bij de 3-jarigen veel voor de landen ontmoeting vreemde paarden, zodat hier een voorspelling al heel moeilijk is. Bij de 4-jarigen komt Ned. grootste troef op de sintels: Madame B, die ook in België reeds won. zij het na bittere strijd met Faithfull Qulck Star. Bij de laatste ontmoeting in België waren onze 5-jarigen ongetwijfeld beter. Het grote duel tussen de Belg. Egmont en Louis Axkit bleef toen echter uit omdat Eg mont niet aan start kon verschijnen. Nu zullen beide paarden present zijn! Men ziet het: een open course, waarbij het aan spanning niet ontbreke zall Orpheus brenqt veelzijdiq proqramma Het bekende Alkmaarse mannenkoor „Orpheus" geeft op 8 October een groot concert in de Grote Kerk te Alk maar. Dit zal het eerste grote concert zijn, dat geheel onder leiding staat van de nieuwe dirigent, de heer J. Schreurs uit Amsterdam. Men heeft er naar gestreefd om met een geheel nieuw programma te komen en na maanden van intensieve studie ls het koo* er in geslaagd, een keurig pro gram ma samen te stellen. Hieraan zal o-a. worden medegewerkt door de be kende alt Helène Lasschuijt uit Amster dam. terwijl het binnenkort weer in ge bruik te nemen grote orgel in de Grote Kerk ter gelegenheid van dit concert zal worden bespeeld door de organist Jac. Kort. eveneens uit Amsterdam. Op 8 October zal men in de Grote Kerk de primeur kunnen beluisteren van het mooie Tsjechische werk, Odpocin si van Janacek, hetwelk nog nimmer in de kop van Noordholland ten gehore werd gebracht. Voorts vermeldt het program ma o-a. de bekende negro-song „No- body knows", hetwelk het lijden uit beeld van de vertrapte negers ten tijde x-an de slavernij. Het concert zal des avonds om half acht aanvangen. De vóórverkoop der kaarten begint Zaterdag 17 dezer bij Klooster en Kiebert op de Mient, boek handel v.h. K. ter Burg. Koorstraat en boekhandel Zwaaa en Zn. op de Nieu- wesloot. Jeugd van Nederland Het Alkmaarse Comité van de ten toonstelling „Jeugd van Nederland" ver zoekt ons nogmaals te wijzen op het belang van deze tentoonstelling, die in Amsterdam gehouden wordt en zojuist verlengd is, en wd tot Zondag 25 Sep tember. WINTERGERST. De plaats die de wintergerst op onze bedrijven inneemt, is in verhouding met de zomergerst. die vele malen meer wordt uitgezaaid, niet groot. Het be perkt zich tot de grote bedrijven, waar men bij het opmaken van het bouwplan meer rekening moet houden met werk verdeling; wintergerst is vroeg. Waar door de oogsttijd wordt verlengd. Ook het rassen sortiment is niet groot. Ver gelijken wij dat met tarwe of haver (zie de rassenlijst) dan zien wij het ver schil, Bekijken wij de marktoteringen van de laatste tijd, dan zijn de prijzen voor voergranen. aanmerkelijk hoger, dan voor tarwe. Misschien is het daardoor te ver klaren, dat de praktijk belangstelling krijgt voor wrintergerst te zaaien. Of dat goed gezien is, daar kan ik hier niet op in gaan. Van meer belang achten wij het bekend maken, welke resultaat wij dit jaar hadden met ons goed geslaagd wintergerst rassen proefveld op de Proef boerderij. Zoals wij reeds opmerkten is de ras- senkeuze niet groot, wij werkten met 2 rassen, n.1. Vindicat en Urania, eerst genoemde fungeerde als standaardras. Grondsoort: Zavel, die rijk is aan kalk, voldoende kali bevat, verder dank baar is voor een Super gift en grote behoefte heeft aan Org-bemestrag. Voorvrucht: Vroeg gerooide Aardap pels. Bemesting: StoppellennlJen voor groen bemesting, 400 kg. Super 17 procent. 300 kg per ha. Zaatzaadhoevedheid: Voor beide ras sen 125 kg per ha. Zaatdatum: 26 Otcober. wat voor wintergerst laat genoeg Lx. Grootte der veldjes: 80 vierk m. met drie herhalingen. Het weer tijdens de groeiperiode: Op een zachte winter volgde een droog, vroeg voorjaar. Juni was fris en koel, wat een langzame rijping bevorderde, dat qunstig is voor een goede opbrengst 26 Augustus werd geoogst met het vol gende resultaat Coacfusic: Uit deze cijfer blijkt, in de eerste plaats de regelmatigheid van ons proef veld en de mogelijkheid dat wi"f--gerst onder gunstige omstandigheden grote opbrengst kan geven. Verschillen v/an 19%. zo wij hier aatroffen, zal wel geen vaste regel zijn. maar het pleit toch wel voor de grote productiviteit van de Urania wintergerst. Wanneer wij tenslotte nog een nadere beschouwing willen geven, dan hebben wij gecostateerd. dat Urania in bet be gin traegr. aanmerkelijk slapper en een week later rijp is dan Vindicat. Kreeg Vindicat een 8 voor kwaliteit. Urania kreeg een zes. Van de zijde van de kwe ker werd de opmerking gemaakt, dat Urania met minder zaaizaad toe kan. Het uitstoelingsvermogen bij dit ras moet groot zijn. Ook zou Urania niet zo win- tervast zijn als Vindicat. Wij hebben hiermee niet voldoende ervaringen. We! weten wij dat de wintervastheid bij onze wintergerst algemeen maar matig is. Proefboerderij 10 September 1949. J. SCHIPPER. Sne'verlceer eist twee doden Donderdagavond om~treeks zes uur deed zich op de r^'c-veg Gou da—Den Haag. ter hoogte var, het viaduct te Nootdorp, een verkeer» ongeval voor. dat aan twee perso nen het leven kostte. Waarschijn lijk door gladheid van de weg slipte een motor, welke door twee PTT-ambtenaren werd bereden De bestuurder verloor de macht over het stuur zodat de motor kwam te vallen. Een der ambte naren was op slag dood. De an dere overleed na aankomst In het No ras datum legeren stro gcm. rijpheid in% I Vindicat 13 Tuli 20% 633 3 13 Juli 71 7 68.4 5 13 Juli 703 2 Urania 18 Juli 753 4 18 Juli 70% 78 787 6 18 Juli 82.7 Opbrengsten in kg per ha rela tief korrel gem. 56.6 55.7 57.7 66.5 65.7 69.7 rela tief 56.4 f00 Het komt ons gewenst voor de ver bouwers van koolzaad en raapzaad er opmerkzaam op te maken dat het thans i de tijd is om hun uitgezaaide percelen op het voorkomen van aardvlooien te inspecteren. In voorgaande jaren ix er van dit insect weinig schade ondervoe den. doch thans zijn er redenen die tot opmerkzaamheid nopen. De aanhouden de droogte is nJ. voor deze insecten uitermate gunstig, terwijl voor het te veld? staande qewas eerder het tegen deel kan worden aezegd. De plm. 2 tot 4 mm lange aardvlooien, kan de schade vooral bil schraal droog weer ernstig ziln. Bestrijding kan plaats hebbc door het oexms te bestuiven of te bespuiten met DDT of HCH of rotenonhoudende middelen. Bij 't laatstgenoemde middel is het nodig dat de kevers worden geraakt en zal bestrijding bij zonnig weer plaats moeten hebben. Voor het stuiven is be nodigd 25 kg stuifmiddel per ha en bij spuiten plm. 800 1 water waaraan plm 2 tot 3 kg van een 25 procent product of plm. 5 tot 8 kg van een 10 procent product is toegevoegd. Naast de schade door de kevers zcli aangericht, is er de schade van de lar ven. Er worden n.1. door de zwarte koolzaadaardvlooitjes eitjes in de grond afgezet en de hieruit komende larven dringen de stengels en de bladstelen binnen en vreten deze uit. Doordat dit uitvreten langzaam gebeurt, blijft de stand van het gewas lange tijd normaal en is de schade pas goed waar te ne men in Februari of Maart. Tegen de larven zelf is weinig te doen in verband met hun leefwijze en is het dus ook voor de later optredende larven noodzakelijk de k»vers te bestrij den en wel voor deze de eities heeft afgezet. Ook voor de eventueel Tater op tredende schade is een nauwkeurig on derzoek van de percelen nodig, hetgeen tot pl.m. eind September moet worden voortgezet. Z: rijn het beste te vinden bij zonniq weer. aanqezien ze zich bij ouur donker weer schuil houden. Door de hand vlak over het qewas te bewe gen zal men de kevers a?s regel zien «pringen. Men lette hierbij op zlin eigen schaduw, aangezien ook hierdoor de ke vers Men vallen. E. Ooste-ho'f. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad1 U ontvangt de krant dan tot

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2