KAPPIE AARON SMITH geeft de moed nog lang niet op Nog een kleine Gratis!! 1 0CT. a.s. GRATIS winst over 1948 Naar de bodem der oceaan Het Huis aan de Baai Eerste speurtocht naar Ark van Noach leerde onderzoekers veel De positie der Spoorwegen Vrijdagmiddag1 arriveerde op Schiphol de 61-jarige Amerikaan ge Bijbelvorser Aaron Smith, te ruggekeerd van zijn inspectie op de berg Ararat, waar men denkt overblijfselen van de ark van Noach te vinden. De heer Smith vertelde, dat hoewel de ark bi; deze eerste po ging nog niet is gevonden men veel heeft gekre«"~ i o ger—nfische situatie: „Ik heb her gevoel zo zei hij dat deze poging goeddeels als geslaagd moet worden beschouwd. Men moet er rekening mee houden, dat de voorbereidingen voor de tocht meer tijd hebben gekost dan oor spronkelijk werd aangenomen. Hierdoor was het ons niet moge lijk de tocht voort te zetten, toen wij tot de conclusie kwamen, dat er watergebrek was. Hadden wij dit kunnen voorzien dan hadden wij de Ararat aan de westzijde be stegen. Wij hebben namelijk op n hoogte van 13,000 voet een meer ontdekt, dat vrij goed water be- Vijfentwintig jaar geleden opende Metro Goldwyn Mayer haar studio's en ver filmde „de Grote Parade" met een „stomme camera". U ziet hier regisseur King Vidor bij een opname van de hoofdrolspelers Renee Adoree en John Gilbert. vat. Het zal nuttig zijn bij een volgenue poging de Ararat te be- s.ijgen via het door ons ontdekte meertje de tocht uit te s.ippelen. Men zal dan geen watergebrek krijgen en gemakkelijk de top kunnen bereiken". VELE MOEILIJKHEDEN. De berg Ararat is, naar de Ne derlander Hans Roozen vertelde, 5200 meter hoog en de ark licht vrij dicht bij de top in een glet- 'scher. De positite van het schip verandert echter steeds, aange zien de gletscher de berg afzakt. De Turkse boer Reseit die enkele maanden geleden de ark moet hebben gezien, heeft bij de expe ditie niet als gids gediend. De heer Smith ver.elde, dat dev expe ditie laat contact met Reseit heeft gekregen. Een andere factor, die een belangrijke rol speelde bij het gedeeltelijk mislukken van de expeditie, was de tegenwerking, die de heer Smith naar zijn zeg gen, in zijn eigen groep heeft on- Deze simpele camera behoorde vijfen twintig jaar geleden tot bet modernste filmmateriaal. U ziet regisseur King Vi dor en Hollywood's „wonderboy" Irving Thalberg bij een opname van de MGM- film „La Bobeme", waarin Lilian Gish de rol van Mimi vertolkte. dervonden. De groep bestond uit Aaron Smith zelf en voorts Wen- dell Ogg, medicus, E. J. Newton. fo'c?,raaf en Walter Wood, geoloog De heer Smith is niet van plan het voleeriH zelf mee te doen aan een expeditie die op zoek gaat naar de ark. Hij meent, dat hij daarvoor te oud is hoewel hij zich, naar zijn zeggen, nog uitste kend voelt. Over de medewerking van de Turkse regering sprak hij vol lof. Wel heeft het lang ge duurd voor hij de nodige toestem mingen kreeg, maar dit is meer een gevolg geweest van het feit, dat hij niet wist tot welke instan tie hij zich moest wenden. Toen hij dit eenmaal ontdekt had, heeft hij op hoffelijke wijze zo wel van civiele als van militaire autoriteiten, bijstand gekregen. De expeditie is door de leden uit uit eigen middelen gefinancieerd. Hans Roozen, die dit jaar zal beginnen met zijn studie in de rechten in Leiden, is stellig van plan om het volgend jaar, indien er weer een speur.ocht wordt on dernomen, mee te gaan. Tijdens 't verblijf van de heer Smith op het vliegveld onderhield hij zich druk met deze over de plannen voor het volgend jaar. In een stalen kogel met dikke wanden die Bentho.-;phere gedoopt is, heeft de heer Barton een nieuw wereldrecord ge vestigd door 1350 meter diep te duiken. Het record dat het oude wereldrecord dat door de heren Barton en William Beebe in 1943 in de Bermuda's geves tigd was, met 442 meter verbeterde, werd gevestigd in de Stille Zuidzee bij de kust van Californië. De heef Barton ging ditmaal alleen in de kogel naar beneden. Hij had ge hoopt 2000 meter te duiken, maar de ruwe zee en een defect aan de electrische installatie van de kogel dwongen hem zijn recordpoging op 1350 meter diepte op te geven- Op 1230 meter diepte gin gen de electrische lampen, die de om ge ving van de Bentosphere verlichtten, uit en moest Barton ophouden photo's te maken. De laatste honderd meter heer ste er in en om de kogel diepe duisternis ZITDAGEN GRONDKAMER NOORDHOLLAND. De zitdagen van de Grondkamer Noordholland zijn met ingang van de maand October 1949 als volgt vastgesteld: Alkmaar: iedere derde Zaterdag' van de maand in Café W W J Beemster, Hout lil 40, Alkmaar, 's morgens van 10112 uur; Schagen: de zitdagen 1 Schagen wégens gebrek aav be langstelling te vervallen. en de Zeewedstrijd 1. De Kraak stoomde de haven weer binnen. „Ik ben blij, dat ik het polderland weer ruik", zei de Maat tevreden. „Geen ellende en narigheid meer, en zovoort „Gelijk heb je jong" zei Kappie. „Voorlopig weer een3 .een poosje zon der zorgen, dat zal ons gped doen. Omwenteling in het drukkersbedrijf Uit Boston wordt de uitvinding van een machine gemeld, die een gehele omwenteling in het druk kersbedrijf tengevolge zal hebben. Deze machine maakt het moge lijk rechtstreeks drukletters te vor men op een film, zonder van me taal gebruik te maken. Het appa raat bestaat uit een gewoc toet senbord van een schrijfmachine en een „foto-electrisch pistodl". dat op een film elke letter, die op het toetsenbord wordt aangesla gen, afdrukt. Hei nieuwe toestel fotografeert 6 letters per seconde of 12 regels van een krantenkolom per minuut. Het kan tot 20 regels per minuut fotograferen gn dat is twee en een half maal de maxi mumsnelheid van een zetmachine Het toestel, dat nog geen naam heeft gekregen, is het resultaat van het gemeenschappelijk werk van twee Franse ingenieurs Hi- gonnet en Heyroud. Men denkt, dat men met behulp van deze ma chine gegraveerde platen zal kun nen maken, die in vijf minuten voor het drukken gereed zijn. waarin lichtende slangachtige fantasti sche gestalten buiten de stalen kogel rondgieden en tegen de dikke wanden botsten. Toen hij op de grootste diepte aangekomen was, telefoneerde hij naar boven: „Ik had niet verwacht dat op deze diepte zoveel lichtgevende wezens leefden". Later deelde hij in een interview mede „Het wetenschappelijk diepzee- onderzoek in de Stille Zuidzee is tenminste in deze streken op 600 me ter d.epte interessanter dan op 1350 m." •De laatste afdaling werd voorafge gaan door duikproeven die 3 dagen diiurde- De le dag werd de Bentosphere onbemand tot een diepte van 1740 meter neergelaten om na te gaan of deze te gen de enorme druk van water bestand was. De 2e dag ontstond er toen Bar ton 600 meter diep was een defect in de luchtverversingsinstallatie, en moest de Poging worden opgegeven. De Ben tosphere die door Barton en Beebe ge construeerd is. is in staat de druk te wperstaan die op 3 kilometer diepte voor komt. Op 1350 meter diepte is de druk 140 kilo per vierkante centimeter. jHet diepzee-onderzoek waarvan Bar 'tdn3 c|e leiding heeft, wordt verricht on {«r. auspiciën van de Allan Hancock Stichting voor wetenschappelijk onder zoek van de Zuid Californische Univer sitelt. De duikproeven werden genomen om uitrusting en methoden te vinden die de mogelijkheid openen om te onderzoe ken welke brandstof en voedselbronnen wellicht öp de bodem van de Oceaan aangetroffen worden. Geen monsters of dat soort dingen". Kappie en de Maat waren het voor deze keer eens volkomen met elkaar eens en ze straalden van tevredenheid terwijl ze vol welbehagen de mestlucht die vanaf het land kwam opsnoven. „Kom jong" zei Kappie ,,ga jij de tros maar vastleggen. We hebben de In het jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen wordt een ernstige klacht geuit over het verschil in tempo waarin het wegverkeer zich herstelt ten opzichte van het treinverkeer. Het wegverkeer heeft de omvang van voor de oorlog reeds aanzien lijk overschreden terwijl de spoor wegen tengevolge van materiaal gebrek daar nog bij lange na niet aan toekomen. Dit wordt mede veroorzaakt door het lofwaardige si reven der N. S, om het materiaal zo veel als mo gelijk is, uit het binnenland te betrekken, wat een aanzienlijke besparing aan deviezen betekent. Mede in dit verband wijzen de spoorwegen het verwijt van de hand, dat de slechte toestand in de binnenvaart aan het toegeno men vervoer van de spoorwegen zou zijn te wijten. De directie wijst er op, dat het aandeel van het vrachtgoederen- vervoer, voor wat de spoorwegen belreft in 1948 in de minste mate is gestegen. Ds spoorwegen had der, er slechts 1 pCt van de bin nenvaart 18 pCl en het wegver voer niet minder dan 35 pCt. In het verslag wordt gewag ge maakt van de minder gunstige situatie op financieel gebied, waar door 84 millicen gulden minder inkomsten uit het reizigersvervoer werden getrokken. Deze mindere ontvangsten wa ren voor een deel terug te voeren op de tariefsverlaging der abonne menten op 1 Januari 1948 en op een meerder gebruik van de derde klasse. De ontvangsten van het goede renvervoer stegen door de grotere binnenlands productie. Het bin nenlandse vervoer steeg met 1,6 millioen ton. dat naar het buiten land met 0,8 millioen ton. De inkomsten uit het vrachtver voer ve-k^en stegen met ruim 10 millicen gulden. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot ITiiHlinifullUIIIIIHinitmillllitlillllllllitlKNlIultllHnntltHhltllltllliniTtllinilllllUIHIIIunnn schuit weer keurig langs de kant ge- •kregen". i t)e Maat ging zingend de wal op en begon daar zijn plicht te doen. Hij was daar juist mee bezig, toen hij vanuit de verte verontwaardigde stem geluiden hoorde. Hij keek om en zag dat een troep mannen, met papieren zwaaiend, de steiger op kwamen lopen De exploitatiekosten stegen door duurdere materialen en betere so- siale voorzieningen voor het perso neel met rond 11 millioen. Na afschrijving en betaling van verschuldigde rente bleef een winst over van f 3703, tegen f-1,400 000 van vorig" Jaar. MAANDAG, 19 September na 12 uur: Hilversum L 301 m. 12,10 Pro menade-orkest 13,00 Nws 13,15 Mandolinata 14,00 School radio 14,35 Koorzang 15,20 Vioolspel 16,00 Bijbellezing 17,15 Cellorecital 18.00 Zakapa- ra's 19,00 Nws 19,15 Boekbe spreking 20,00 Nws 20,15 Werken van Boheeirtï componis ten 21,30 Verz. progr. 22,15 Strijkkwartet 23,00 Nws 23,15 Strawinskyconcert Hiversum H, 415 m 12,00 Accor deola 13,00 Nws 13,20 Orgel spel 14,00 Bartokprogr. 14,45 Amusementsmuziek 15,10 Hoor spel 16,00 Opera 17,00 Jeugd uitzending 17,30 Ensemble Cor Sieyn 18,00 Nws 18,20 Strauss walsen 19.00 Gr. muz 19,35 Mannenkoor 20,00 Nws 20,15 Paul Godwinsextet 21,10 PS- cabaret 21,40 Rede Koos Vor- rink 23,00 Nws 23,15 Dans muziek. PROGRMMA III 13.10 Those were the days 14,00 Le menage en musique 15,30 Ork. Syd Dean 17,00 Batavia 18,00 Orgelspel 19,30 Cabaretzang 20,00 Ka mermuziek 21,15 Omroeporkest 15 Verz. progr. PROGRAMMA IV 12,30 Strijk orkest 14,00 gr. pl. 15,00 Amu semen sork. 15,45 Kamermuziek 17,10 Gev. progr. 18,30 Walsen 19.30 Ork. Billy Cottin 20.00 Verz. progr. 20.50 Variété 22,15 Topic for tonight. DINSDAG. 20 September, vóór 12 uur: Hilversum L 301 m 7,00 en 8.00 Nws en gr. pL 9,25 Kamerork, 10,15 Och:endconcert n.oo Muziek houdt fitl Hilversum H, 415 m 7,00 en 8,00 Nws en gr. pl. 10,15 Arbeids vitaminen 11,00 Zangrecital 11.30 Ziekenprogr. PROGRAMMA Hl 9.10 Verz. progr. voor de huisvrouw 10,30 Orkest Anton POGRAMMA IV 9.05 Casino programma 10,00 Le menage en musique; „Wat zullen we nu weer hebben" mompelde de Maat. „Als we daar nu maar niet weer de ellende in al zijn vormen hebben, wat willen die kerels". „Daar heb je de Kraak", riep èèn van de mannen. „Waar is de kapitein de afzetter. Hij moet betalen". .Kappie" riep de Maat angstig. „Ze moeten U hebben". De mens staat voor niets *vv«r i|Y éoof Andrew Mackenzie In het sombere gebouw bij de kust is zojuistg earriveerd juffrouw Jvdith, nicht van kolonel Simpkins. Het meisje heeft haar ouders ver loren bij de bombardementen van Londen en fungeert nu als secreta resse van de kolonel op diens (ver dachte) Bemiddelingsbureau voor huishoudelijk personeel. Bob Arlen vindt het 20-}arige blondje knap en sympathiekHet meisje schijnt zich zorgen te maken. 16) Er was in de kamer van het sombe- re gebouw, waar nu de thee werd ge bruikt, wel een en ander te observeren. In haar stoel zat Edith Simpkins, zus ter van de kolonel, zonder zich te be wegen, als was ze in slaap verzonken. Toch beheerste ze in haar onbeweeglijk heid de gehele kamer. De kolonel was druk met het inschenken van de drank, en deed wanhopig z'n best om zijn zeg genschap in eigen huis aan ons duide lijk te maken. Rustig op de achtergrond keek de dominee toe. En dan was er het meisje. Ze heette Judith Taylor, Ze zag er uit, alsof ze zo juist uit de stad kwam, maar ik voelde, dat ze eigenlijk een buitenland was. Een gro te leren actetas stond naast haar stoel. Terwijl ze sprak en op de vragen van haar oom met een enkel kort woord antwoordde, gingen haar ogen aldoor naar de actetas. Het meisje was een geheel nieuwe factor in de situatie. In specteur Brannigan had me niets over haar verteld. Waarschijnlijk werkte ze met de anderen van het chantagecom- plót samen. Maar wat had ik tenslotte over de anderen tot dusverre kunnen ontdekken? Simpkins en zijn zuster woonden in .een somber huis en in het terrein erom heen liepen gewapende wachten rond. Maar Simpkins maakte geen misdadige indruk op me. Hij had er eenvoudig do hersens niet voor Zijn zuster daaren tegen was een veel belangrijker per soonlijkheid, maar zij was invalide» Ook al zorgde Simpkins' bureau voor dienstpersoneel bjj het grootste deel van de eerste families van Engeland, die het zich nog veroorloven konden perso neel te houden, dan kon het toch wei volkomen oevallig zijn, dat de zelf moorden, waarbij een vermoeden van chantage aanwezig was, juist in die kringen plbats hadden gevonden! Er waren immers ook nog vele huizen, waar tot nu toe niets van die aard ge beurd was. Terwijl ik zo aan het pein zen was, kwam ik met een schok tot een ontstellende vraag. Was het de invloed van het meisje met de ver schrikte ogen, dat ik nu de neiging had de zaken in een ander licht te bekijken? Er waren in mijn leven maar wein'g vrouwen geweest. Toen ik een jonge man van 26 jaar was, had ik erg veel van iemand gehouden, maar ik bezat toen geen cent en stond aan het begin van mijn carrière. Het meisje, dat ik aanbad, was de dochter van een nabu rige landeigenaar, die iets van mjijn gevoelens vermoed moet hebben, want hfj pam zijn dochter mee op een reis rond de wereld. Toen ze zes maanden later terug kwam, was ze verloofd. Hoewel ze me nog wel een keer schreef, zagen we elkaar niet weer. Ik was toentertijd zo gekwetst, dat Ik weg wilde om alleen en vèr van alles te zijn. Geen enkele andere vrouw had een blijvende rol gespeeld in mijn leven. Zo nu en dan was ik wel eens terloops verliefd geweest: het was van voorbij gaande aard en na een paar weken had ik de vrouwen in kwektie vergeten. Gedurende de oorlogsjaren was er geen vrouw geweest, aan wie ik schreef en die op mijn terugkomst wachtte. Eerst had ik me wel eens eenzaam en verdrie tig gevoeld, als ik de jonge officieren vol verwachting met verlof naar huis zag gaan, maar langzamerhand gaf ik er niet zoveel meer om. Ik geloof niet, dat ik veel aandacht aan de conversatie schonk. Toen ik op keek, merkte ik, dat de kolonel me op nieuw een glas whisky inschonk. De siphon met sodawater bleek leeg te zijn. De kolonel drukte op de bel voor de butler. Maar Roberts verscheen niet. In zijn plaats kwam een donker, flets uit ziend meisje met een zwarte jurk aan, zonder schort of mutsje, de kamer bin nen. Roberts is even uitgegaan, meneer, zei ze. Ik hoorde u bellen. Kan ik iets voor u doen? Ze had een diepe, prettige stem. Hoe wel ze kennelijk een dienstmeisje was kreeg ik toch de indruk, dat ze een voorname opleiding had genoten. Ja, wil je me een andere siphon sodawater brengen! Toen het meisje het vertrek weer ver laten had, wendde, de kolonel zich tot zijn nichtje. Je hebt me er niets van gezegd, dat je Mary mee naar hier hebt gebracht. Ik wilde het u straks vertellen, antwoordde Judith Taylor. Ze is uit haar kaatste betrekking nogal haastig vertrokken. Bjj de Carlrew», zoals u zich misschien zult herinneren. Ze zit ergens over in, maar wil het mij niet vertellen. Ze zegt, dat u de enige bent, die haar zult kunnen begrijpen. Schel uit met zakenverhalen, Ju dith. Je verveelt onze bezoekers. Dat meisje en haar dwaasheden zijn geen erg interessant onderwerp van gesprek. Als Edith Simpkins zich verwaar digde iets te zeggen,, was het duidelijk, dat ze het laatste woord wilde hebben. Hoewel de opmerking tot Judith gericht was, die bloosde en haar ogen neersloeg, had ik het gevoel, dat deze nog meer bedoeld was voor haar broer. Mary kwam weer binnen met de siphon en nam de theeboel mee. De dominee keek op zijn horloge. Ik begreep de wenk en stond op. Edith Simpkins stond ook op uit haar stoel. Voor het eerst zag ik, dat ze groeft van gestalte was. Haar ogen stonden dof van de pijn, di-e ze leed. Judith haastte zich naar haar toe om haar te helpen, maar met een handge baar Beduidde ze het meisje haar al leen te laten en steunend op haar stok strompelde ze naar het raam, waar ze het gordijn wat terzijde trok. Het is volkomen donker, James, zei kortaf. Je kunt onze gasten onmoge lijk in de duisternis terug laten lopen. Zeg aan Mary dat ze de chauffeur waar schuwt. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3