N,-HOLLANDSE PERS 1945 Gulden met 30 pet. gedevalueerd „Weinig perspectieven" denkt Romulo Sorookj e van Gouden Koets ✓--NIEUWS-^ baba 5e JAARGANG Nr. 1696 Woensdag 21 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberieh- ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Ook Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Japan, Portugal, Canada en IJsland alsnog tot devaluatie besloten - Koersvermindering ongelijk Nog onoverzichtelijke toestand in Sterlin^-ge Aansluitend op de korte aankondiging van onze minister van fina Zijne Excellentie prol. Deftinck, gisterenmiddag in Tweede Kamer, heeft ciue schatbewaarder gisterenavond in een uitvoerige radiorede aan het Nederlandse volk uiteengezet, welke motieven tot de waardevermindering van de gulden hebben geleid. De rede van de minister was vrij ven demagogische ten denzen. sober en voorzichtig, alhoewel enige bezorgdheid, misschien ergernis, over de stap der Engelse regering niet te ontkennen viel. Niet dat Zijne Eceïlentie de noodzakelijk beid van de herwaardering van het pond in twijfel trok, doch de entourage, de geheimzinnigheid en de aard der devaluatie heeft blijkbaar toch een zekere verbazing gewekt. -Je.' - "4 Mr D. H. Stikker, min. van Buiten landse zaken, die de devaluatie van het pond sterling met 30te vergaand vindt. Duitsland slaat op de trom De eerste toespraak van de 73 jarige Duitse bondskanselier tot het Westdui.se parlement is niet bepaald geschikt om een indruk te geven, dat de moeilijkheden door het Instellen van een West- dui se regering geringer zijn ge worden Hij heeft meteen de koe bij de horens gevat en zonder omwegen verklaard, dat Duitsland geen ge noegen kan nemen met de Oder Neissegrens, zoals die aldus Ade- nauer, door de Russen en Polen enzijdig is vastgesteld De Dui.sers zullen een beroep doen op de Amerikaanse, Franse en Engelse autoriteiten om aan deze toestand die. in strijd zou zijn met de over eenkomst van Potsdam, een einde te maken Eerst dan zal het Duitse volk in vrede en goede verstand houding kunnen leven met het Russische en Poolse Aan de reeks moeilijkheden, die aan de totstandkoming van een vredesverdrag mei Duitsland in de weg staan, wordt dus opnieuw er één toegevoegd en wel van zeer ernstige aard Noch de Russen noch de Polen au llen iets voelen voor de Duitse aienswijze, al schuilt er ook Iets redelijks in DOODSTRAF GEEIST TEGEN RAJK EN 7 BEKLAAGDEN Tegen de 8 beklaagden in het Hongarase proces Rajk, een pro ces tegen voormaUge linkse poli Mek die een landverraderlijke rol hebben gespeeld, is de doodstraf voor allen geëist Koningskwestie Volksstemming over terugkeer van Koning Leopold De Senaatscommissies voor Ju- s.ilie en Binnenlandse Zaken heb ben hedenochtend het wetsvoor stel van Senator Struye tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leo pold aangenomen met 23 (kath) tegen 14 stemmen (soc) bij 6 ont houdingen (lib) Bij de discussie verklaarden de socialisten dat zij in principe te genstander blijven van een volks raadpleging, daar zij deze in strijd achlen met de grondwet Zij zou den evenwel bereid zijn aan het organiseren van een dergelijke volksraadpleging hun medewer king te verlenen, indien van te voren werd bepaald, dat de ko ning 66 procent van de stemmen in het land op zich zou moeten verenigen om naar België te kunnen terugkeren De liberalen verklaarden, dat zij zich van stem ming hebben onthouden, omdat zij zich hun beslissing wensen voor te behouden w«erbericht Weersverwachting tot Donder dagavond: AANHOUDEND RUSTIG WEER In het binnenland een tamelijk koude nacht en ochtend met wei. Big wind en op vele plaatsen mist Overdag wisselende bewolking en in het zuiden van het land enkele verspreide buien, maar elders droog weer Langs de Waddenkust jveinlg wind Overigens zwakke tot matige oostelijke wind Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Op de rede van de Minister, die thans algemeen bekend kan worden geacht, is nog weinig reactie binnengekomen. Wel echter op de verklaring, die gisterenmid dag in de Kamer werd afgelegd. Het duidelijkst is de heer Klaassen van het Ned. Economisch Instituut ge. weest. De heer Klaassen zei de o.m. „Er zal inderdaad genoegen moeten worden genomen met een daling der reële lonen' Verder was de heer Klaassen van me. ning. dat ook aankopen in Engeland duurder zullen worden, daar naar zijn mening in Engeland eveneens loon_ of prijsstijging zal plaats vinden. Deze conclusie, die uiteraard in zekere mate voor alle gedevalueerde landen geldt, houdt in dat. ook het onderlinge verkeer tussen de gedevalueerde staten duurder zal worden, naarmate het wel vaartspeil gehandhaafd blijft. Amerikaan ee auto's achtte de heer Klaassen in de foekomst onbetaalbaar. Concluderende zeide de heer Klaassen: ,,Men hoopt op een gunstig effect, maar dat is dan ook alles". Een aantal Nederlandse bankiers vond de devaluatie zeer drastisch, naar hun mening was 20 of 25% voldoende ge weest, zij spraken van een .nationale ramp" en waren van mening dat de di videndstop en de speculatiewinstbelasting moesten worden opgeheven. Tevens be„ pleitten ze hogere rentestandaard bij staatsleningen. Het NVV heeft haar functionarissen i- de plaatselijke prijzencommissies op dracht gegeven -bijzondere activiteit te ontplooien waar het mogelijke prijsop- drijvingen betreft De regering heeft inmiddels de prijs- stop t.a.v. een aantal metaalwaren op geheven. De Officier van Justitie te Breda is ook op zijn hoede. Hij verwacht een intensievere smokkelhandel en beloofde speciale zware straffen. Mr. v. Hc j- straten, aecr. van Staat van het Departe ment van economische zaken, achtte de toestand voor Indonesië niet ongustiger, mede in verband met 't invoerkwantum uit Japan en de lage prijzen aldaar. (Of dit door de devaluatie van de Japanse munt wordt beïnvloed moet worden af gewacht Red.) Dat Suriname en Cura^ao hun munt eenheid handhaven duidt enerzijds op sterkte, anderzijds op vrij losse verbin dingen met het Koninkrijk. Minister Stik ker achtte de devaluatie van het pond Sterling te vergaand. Reacties in het buitenland De reacties uit het buitenland komen onzeker en aarzelend binnen. Verschil lende staten 'zijn alsnog tot waardever mindering over gegaan, alhoewel het per centage niet altijd gelijk is aan dat van het pond sterling. Paul Hoffmann, de „baas" van het Marshallplan, acht het besluit van de Britse regering zeer verstandig en ver trouwt op herstel van Europa omstreeks 1952 indien althans alle krachten wor den ingespannen en naast arbeidspresta ties een sobere levensstadaard wordt gehandhaafd. Onze Beneljxpartners devalueren even eens, alhoewel de Belgen niet zo ver zullen gaan. Voorlopig is elke conclusie ten aanzien van de Benelux-samenwer king voorbarig, Argentinië blijft volkomen onverschil hg tegenover de gang van zaken in de wereld staan. Portugal zal vermoedelijk eveneens tot devaluatie besluiten. Zwitserland handhaaft zijn sterke positie die echter ook gevaren met zich brengt, daar het toerisme er nadeel van kan on dervinden. De West Duitse mark zal eveneens devalueren, niet echter de O. Duitse, hetgeen b.v. voor Berlijn een nieuwe situatie schept Tsjecho Slowa kije en Polen devalueren niet. Pakistan is de enige staat van het Britse Imperium die niet devalueert. Anders is het gesteld in India. Hier spreekt men van een „dolksteek in de rug" en is 'n sterke anti-Britse stemming waar te ne men. De machineaankopen, die India dringend behoeft in verband met opbouw van het industriële apparaat zullen moe ten worden geannuleerd. In Frankrijk heerst een gematigd op timisme, althans in financiële kringen. Verdere reacties zijn nog niet bekend. Wel echter in Engeland, en hier is de rea'ctie niet mis. De TUC, het Engelse vakverbond met 8 millioen leden, heeft n.1. elk commentaar opgeschort, d.w.z. is niet achter de regering gaan staan. Het vakverbond wenst besprekingen met Stafford Cripps. Ministerpresident Attfee' heeft bekend gemaakt, dat ernstige po gingen zullen worden aangewend om elke binnenlandse prijsstijging de kop in te drukken. De broodprijs is zelfs eniger mate verlaagd, d.w.z. de verhoging la minder drastisch geworden, bi New York is het tot antiBritse demonstraties gekomen. Er werd Verantw. redacteuri J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegraeht Tel. K 2209 3971 Gezin bivakkeerde onder jute zakken Vorige Donderdag trof de politie aan de Waalhaven pier zeven te Rotterdam een gezin aan, dat woonde onder jute zakken, die over struiken waren gehan gen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, respectievelijk twee jaar, een janr en drie maanden en vier weken oud, woonden hier sinds 10 September. Zij sliepen op de grond en bij gebrek aan beddegoed waren zij toegedekt met zakken en lappen, terwijl de kinderen haast geen kleren aanhad den. Ook was er geen huisraad. Bij onderzoek bleek, dat het hier een gezin betrof van de 40-jarige schippersknecht A. H. B., die omdat hij ruzie met zijn baas had gehad, met zijn gezin het schip moest verlaten. Het jongetje van vier weken was ernstig ziek. Na te zijn ondergebracht bij een bewoonster van de Heyplaat, werd het overgebracht naar het Sophiakinderziekenhuis, waar het Zondag is overleden. De twee andere kinderen, die er vuil en verwaarloosd uitzagen, zijn met scabies naar de boe zembarakken overgebracht. Een dokter was door de ouders niet geraadpleegd. De man heeft inmiddels weer werk op een schip gevonden. Verdere maatrege len zullen door de kinderpolitie worden genomen. Driejarig kindje gedood In de van der Meydestraat te Rotter dam kroop gistermiddag de driejarige D. van Laren onder een handwagen, die geladen was met tegels, klinkers, een kruiwagen en een zakje zand. Doordat de wagen omviel en de lading verschoof geraakte het kindje met het hoofd tus sen de bak en de straatstenen. Het kind werd naar het Bergwegziekenhuis ver- verd, waar het na aankomst is over leden. door een groep personen boycott van Engelse producten geëist, daar gevreesd wordt, dat Engeland thans concurrerend za] optreden op de Amerikaanse markt. Grappig is de reactie in Chili Daar zal het ministerie thans beraadslagen over de nieuwe toestand. Men beeft de conferentie uitgesteld om dat in hei land deonafhankelijkheidsfeesten werden gevierd! Na het uitspreken van de troon rede, waarmee Zij de officiële opening d^r Staten Generaal ver richtte, verlaat HM Koningin Ju liana de Ridderzaal te Den Haag Op de voorgrond de gouden koets Vierdeirittingsjaar der Verenigde Naties Gisteren is het nieuwe zittings jaar van de Ver Naties begonnen Tot voorzitter werd gekozen gene raal Carlos Romulo van de Phi- lippijnen Verder werd nog een aantal onder voorzitters enz be noemd De tegenstelling tussen Oost en West openbaarde zich reeds bij deze benoemingen Voor zitter Romulo zei in zijn inleiden de rede, dat hij hoopte, dat dit jaar de Ver Naties een „vredes- vergadering" zullen houden, zo als het afgelopen jaar „een ver gadering van de mensenrechten" heeft gehouden Bepaald optimistisch was de nieuwe voorzitter niet Hij con cludeerde, dat „de Ver Naties in de vier jaren van hun bestaan hebben bewezen niet bij machte te zijn de bergen misverstand, Links, Zijne ExceUentie Dean Ach eson, Amerikaans actieve en zelf bewuste minister van Buitenlands e Zaken in het midden Trygve Lie, secretaris generaal van de Ver Naties, de man 4 e-boven de partijen staande het evenwicht moet trachten te handhaven Rechts Wysjgis ki, de schrandere Sovjet diplomaat, die In het diplomatieke spel nog wel eens op de doelstellingen van zijn uiterst linkse buurman (althans op de foto) zal stoten Maar zo op het plaatje zien ze er gemoedelijk en goedwillend genoeg uit Vvan Dag lot Dag Bij opspuitingswerkzaam- heden in plan-Zuid te 's Hertogenbosch heeft men dezer dagen grote ijzeren en stenen kogels gevon den, waarschijnlijk daterend uit de tijd van het beleg van 's Hertogenbosch door Frederik Hendrik. Tot nog toe zijn slechts 55 slachtoffers van de brand op de „Noronic" geïdenti ficeerd. 127 lichamen zijn uit het schip te voorschijn gekomen. De filmspcler Richard Dix is op 54-j. leeftijd te Hollywood aan een hartziekte overleden. Tijdens graafwerkzaam heden in Amsterdam stoot te men op een groot meta len voorwerp. Het bleek een onontplofte granaat te zijn. Ongelukken kwamen niet voor Op een cnbe waakte overweg te Soest is een 60-jarige man door een electrische trein gegn pen en op slag gedood. Prinses Wilheïmina heeft in gezelschap van haar hofdame de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" bezocht. De tarieven v. lucht passage en vracht van Nederland uit, zullen op de KLM-lijnen vooralsnog op het oude peil gehand haafd blijven in afwach ting van de resultaten van het internationale overleg tussen de I.A.T.A.leden en van nadere voorschriften van de Nederlandse rege ring. De Nederlandse balloncommandante mevr. Boesman, de heer Boes man en de heer de Vos hebben de uitnodiging ora in Belfast op te stijgen aanvaard. Zaterdag 29 October viert de riarine- vrouwenafdeling haar 1ste lustrumfeest. De thans ac tief dienende Marva's zul len op die dag aan een mi litaire plechtigheid deelne men. 's Avonds voeren de Marva's een revue op. Vannacht zagen surveil Te Naaldwijk zagen sur veillerende agenten 'n auto zigzag met een snelheid v. 70 kra over de weg rijden. Na twee waarschuwings schoten stond de wagen stil. De bestuurder," sterk onder invloed van sterke drank, is in bewaring ge steld. De jonge Neder laodsc componist Jurriaan Andriessen, heeft een sym- phonisch werk voltooid, dat hij tijdens zijn verblijf in de V.S. in opdracht van de Nederlandse regering heeft geschreven: de „Berk shire Symphonies". De onder communistische Iel. ding staande Canadese zee liedenbond, waarvan de jongste staking leidde tot de langdurige staking in de Londensc havens is uit het Canadese vakverenigings congres gestoten. Een Duits gezin van vier per sonen is er in geslaagd uit zijn woning Ratibor in het door Polen bezette Opper Silezië weg te vluchten door zich op te laten slui ten in een kist, die dicht getimmerd en verzonden werd en behouden te Furth im Walde in de Ameri kaanse zone aankwam, al dus meldt het te Frank- beambten te Furth hoorden „Nachtausgabe". Douane- fort verschijnende blad beambten te Furth hoorden vreemde geluiden in de kist, openden deze en von den moeder, vader en 2 kinderen uitgeput, doch on gedeerd na hun reis van vijf dagen in de kist. wereldvrede versperren te verzet ten of te slechten" Wel hoopte de nieuwe voorzitter dat de Ver Naties wegen zouden kunnen vinden tot verzoening De vier afgelopen jaren hadden duidelijk gemaakt wat kon en niet kon Hedenmiddag vinden de eerste debatten plaats achterdocht en rivaliteit die de naties scheiden en de weg naar de Daders van afschuwelijke moord, hoorden 12 jaar tegen zich eisen In de moord, die de toenmaals 26-j. mevr. M. C. Bierman met haar vriend O in 1937 te Heemskerk beging, waar bij haar echtgenoot C. Welp door wur ging om het leven werd gebracht, heeft vanmorgen het Amsterdams Gerechtshof conform de eis, opnieuw een vonnis van 12 jaar geveld. Naar men zich zal herinneren betreft het hier de moord, die eerst 12 jaar later werd ontdekt. Mevr. B. voerde tezamen met O. een spelletje op, waar bij een koord om de nek van haar toen malige man werd geworpen. Samen worgde zij de man. die zij vervolgens aan een bak in de schuur bij het huis in Heemskerk ophingen. De recherche geloofde destijds, dat W zich uit zwaarmoedigheid van het leven had beroofd. De vrouw trad later met O. in het huwelijk. Twaalf jaar later tijdens een ruzie bracht de eigen loslippigheid van het tweetal de misdaad aan het licht De Haarlemse rechtbank veroordeelde beide verdachten tot 12 jaar. O. berustte in deze straf, doch de vrouw tekende hoger beroep aan, omdat zij zich minder schul dig achtte dan O. De verdediger had 14 dagen geleden aangevoerd, dat de vrouw met 12 jaar zwaarder gestraft werd dan O., omdat zij vijf kinderen heeft, die zij gedurende haar gevangenschap zou moeten missen. De proCureur-generaal noemde in zijn requisitoir deze moord de afschuwelijk ste uit de annalen van de Nederlandse criminologie. De wijze, waarop ver dachte zich, tezamen met de man, met wie zij naderhand ging trouwen, met volslagen onverschilligheid voor het menselijk leven heeft ontdaan van haar echtgenoot, die een rustig en behoorlijk mens was, achtte hij beneden elke men selijke waardigheid. Onmiddellijk na de zitting, waarin Lages ter dood veroordeeld werd, heeft hij met zijn verdediger, mr O. G. Veen stra een bespreking gehad. Het resul taat is, dat Lages besloten beeft beroep in cassatie aan te vragen Aanslag op taxichauffeur Roveis sloegen hem mei baksteen la de afgelopen nacht hebben drie mannen bij het viaduct van Over.-chJe een poging gedaan om de 24-jarige ïani chauffeur Gerard Koster te beroven. Om twaalf uur had de chauffeur bi) het station DP drie jongemannen inge laden, die onder de invloed van sterke drak verkeerden. Zij vertelden hem, dat zij ergens in Overschie moesten zijn. Toen men Overschie bad doorkruist vroegen zij ter hoogte van het viaduct of de chauffeur wat langzamer wilde rijden, dan konden zij beter zien, waar zij moesten zijn. Plotseling kreeg de chauffeur een klap met een straatsteen op zijn hoofd. Hij had editer de tegen woordigheid van geest te stoppen, daar na het portier te openen en zich uit de wagen te laten vallen, terwijl hij luid keels om hulp riep. De mannen namen daarop de benen, maar een van hen de waarschuwde de politie, dat hij een chauffeur op het viaduct had boren schreeuwen.T czamen met enige bewo ners trok hij naar de politiepost in Over schie om assistentie te halen, mogelijk met de bedoeling zelf niet in de gaten te iopen. Maar in de omgeving vond men de tweede man verborgen in een ligusterhaag. Nu werd ook hij als dader ontmaskerd. Beiden werden in het post huis Overschie opgesloten, alken de derde had weten te ontkomen. De chauffeur bleek gelukkig niet ern stig aan het hoofd gewond te zijn. Na bij een dokter in Overschie behandeld te zijn, kon hij met zijn taxi naar huis gaan.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1