N.-HOLLANDSE PERS 1945 Wysjinski ziet Atlantisch Pact als ondermijning van de VN Kracht Atoombom-explosie in de Sowjet-Unie NIEUWS-^ Unie in wording 5e JAARGANG Nr. 1699 Verantw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 Zaterdag 24 September 1949^ Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, b(j vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. ANDREI WYSJINSKI Geestelijk leven Lukas 6 19 Wij leven ln de ijzeren eeuw en alles spreekt van kracht. De ijze ren gevaarten, die ln fabriek en bij fabriek met reuzenarmen reu zenarbeid verrichten zijn de zin nebeelden der eeuw. Met kracht, met bloed en staal, zijn wil door te drijven is het toppunt der staat kunde. Vraag niet te zeer naar rechtvaardigheid en gemoedelijk heid de grote vraag is naar kracht. Ja, Iaat ons krachtig zijn, niet traag en loom, niet slap en week. Het zij zo! Maar vooral laat ons hebben van Jezus' kracht. Er Is èen kracht, die naar zich toehaalt, die de vingeren kramp achtig samentrekt, en er is een, die zegenend de wereld binnen dringt. Er is een kracht die de wereld uitzuigt en er is er een, die weldoend de aderen van d° maat schappij doorstroomt en vult. Er is een kracht, die zich op de me demens werpt om hem ten onder te houden, en er is een. die de naaste s'eunt en leidt. Deze laat ste was de kracht van Jezus. Er ging- kraöht van Hem uit. Dat staat er en zo was he'. H'1 haalde niet wat er te halen was. hij zocht niet allereerst zijn talenten te besteden tot Ziin eigen voor deel Tntegendeel, de kracht ging van Hem uit. Hij werd zwakker en zwakker. Hij werd armer en ar mer aan datgene, wat vaa*- kracht heet. De kracht ging van Hem uit Ten laafste was hij gans uitgeput Hij had zich zeiven geheel geof ferd geheel gegeven. Ondertussen ging er ook van Hem uit een zedeliike kracht, die. terwijl Hil z'ch offerde, haar wer k'ng deed In de wereld, ja in zwak held en nederigheid en zarhtmoe divheid is Hij sterk geweest. Van Jezus wordt verhaald dat, wan neer de zieken hem naderen, een genezende gezondmakende kracht vav, Hem uitging van Hem, van Zij persoon, soms zonder dat Hij het wist of er moeite voor deed. Brengt gil dit over op Ziin ze- deliik bestaan, dan ligt daarin een dleoe waarheid. Door alleen maar te zijn. die Hij was, door Zijn persoonlijkheid, door Zijn \erschiining zelve, heeft Jezus de wereld genezen en gezonder ge maakt. Waar Hij kwam waar Hij sprak, waar Hij oordeelde, daar ondervond de wereld een indruk van waarheid, var» gerechtigheid, van liefde want Hij was waar, Hij was heilig. Hij was barm hartig en had er de schijn van alleen. De Farizeërs voelden het en de tollenaars De rijke jonge lingen voelden het en de verloren zoons. De wereld heeft het tot op onze dagen gevoeld Nog gaat er kracht van Hem ■uit omdat Hij iets was: en heilige kracht, omdait Hij zo goed en zo rein en zo liefderilk was. In gerechtigheid ligt kracht Ernst gaat er van u uit in uw snreken en doen. Zo gij het goede dient, dan zal de wereld voor u het masker afleeeen Zij weet. dat zij bij Hem niet thuis is met haar geveinsdheid, met haar schijn. Zo gij goed ziit. dan zult gij vrijmoe digheld hebben, zonder vrees en zonder blaam zijnde zult gij doen en zeggen wat de plicht gebiedt. De bozen zulen in u een vijand zien de gopden een vriend. Het goede zult gij in u openbaar ma ken. het boze beschamen, het hei lige zult gil ln zijn heerlijkheid to nen In de gerechtigheid ligt kracht en liefde Laat ze beiden van u uitgaan. Zonder liefde is de gerechtigheid hard. eigengerech tig. hatelijk, onmeedogend ver waand. gelijk de liefde zonder ge rechtigheid schuw, vreesachtig, achterhoudend ijdel is. In de lief de ligt het geheim van alle kracht Zij ls de gevaarlijkste bondgenoot van het kwaad, zij kan de geze gende medewerkster van het goe de 2Jjn Liefde wint. In het kader van het Algemeen debat op de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft de Sowjetrussische afgevaardigde, Andrei Wysjinsky, voorgesteld dat de vijf grote mogend heden de handen ineen slaan en onderling een vredesverdrag sluiten, Na critiek te hebben uitgebracht op het Atlantisch pact, dat vol gens hem een ondermijning van de Verenigde Naties zou zijn, en Engeland en Amerika beschuldigd te hebben van het veroorzaken van een „waanzinnige bewape ningswedloop", stelde Wysjinkski het volgende voor: 1 Veroordeling van de voorbe reidingen voor een nieuwe oorlpg, die, in een aantal landen, in het bijzonder d VS en Engeland, ge troffen worden: 4 Verbod van atoomwapens en andere middelen tot massale ver nietiging als onverenigbaar met 't gewe en en de eer van naties en met het lidmaatschap van de V. Naties; 3 Eensgezinde verklaring van de vergadering- dat zij wenst, dat de V S, Engeland. China, Frank rijk en de Sovjet Unie de handen ineen slaan voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid om de dreiging van 'n nieuwe oorlog af te wenden en on derling een verdrag sluiten voor het versterken van de vrede. Acheson, Bevin en Robe'rt Schu mann applaudiseerde na Wisjins- ky's rede, die zij met aandacht ge volgd hadden. Schumann aan het woord Schumann de Franse minister van Buitenlandse Zaken, deelde ln 'zijn eveneens op Vrijdag ge houden rede m ia, dat rp het ogenblik te New York besprekin gen tussen de plaatsvervangers van de minis'ers van buitenland se zaken gaande zijn over een vra desverdrag met Oostenrijk. ..Wij wensen vurig, voor de Oostenrijk se verkiezingen te October aan staande tot een definitieve over eenkomst te geraken" aldus zei Schumann, „Oos'enrijk zou dan kunnen worden opgenomen ln de VN tezamen met andere landen, Ouden van Dagen vragen bijslag Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van ouden van dagen heeft zich in een adres gericht lot de minister van sociale zaken, met het verzoek bij even tuele huurverhoging aan hen die een uit kering ontvangen van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening een bijslag te verlenen gelijk aan de huurverhoging. die geen verraad hebben ge'pleegd aan de zaak van de internationa le moraliteit of die van de demo cratie en de vrijheid". Herhaling van debatten over ontwapening en controle op de atoomenergie zouden volgens Schumann nutteloos zijn, zolang ernstige vraagstukken als van Duitsland en Japan en de be rek kingen tussen Oost en West niet eijn of i.eiost. Onder betonnen luifel to'aal verpletterd In het Vughtse villapark staan enkele bouwvallige villa's, die tijdens de oor log door brand wedden verwoest. Een dezer dagen ontdekte een der ontwonen den, dat er iemand onder het puin lag. Onmiddellijk alarmeerde hij de politie. Blijkens onderzoek was de ongelukkige een inwoner uit Den Bosch. Getroffen dóór een zware betonnen luifel van 100 kg. Hieronder is hij verpletterd. De politie vermoedt, dat de man, die op verboden terrein was, iets van zijn gading heeft willen zoeken, ergens aan heeft getrokken met het vermelde nood lottige gevolg. Het slachtoffer was 38 jaar en gehuwd. - Verlieslijst De regering maakt bekend, dat de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: ge sneuveld 28 Mei 1949 na ver missing: Sold. D. E. Kiewiet Jegernr 270525102, afkomstig uit Wedde (Dr.); gesneuveld 6 Augustus, na vermissing: Sold- J. H. Koster, Iegernr. 271203190, afk. uit Utrecht gesneuveld 11 September 1949 Sold. D. Bos. legernummer 271005190, afkomstig uit Kat wijk aan Zee: gesneuveld 18 September 1949: Korporaal H v. d. Hoef, Iegernr. 100328004 afkomstig uit Heerlen. Gecompliceerde aanrijding met dodelijke allocp Toen Vrijdagmiddag een 70-jarige man uit Tilburg in de Kwaadeindstraat met zijn fiets plotseling de weg over stak, werd hij door een personenauto gegrepen. De bestuurder van de auto reed bij een poging om de man te ont wijken op het trottoir, reed daar de 68-jarige mevrouw A. van de M. aan en kwam tegen een boom tof stilstand. De wielrijder liep een zware hersen schudding op en is in de loop van de avond in het ziekenhuis overleden. Me vrouw van de M bekwam een enkel-, been en armbreuk en eveneens een her senschudding. Voor haar leven wordt gevreesd. Prijsuitreikinq door Koningin Mary Eert jaar eerder dan algemeen verwacht\<werd President Truman van de Verenigde Staten heeft Vrijdag verklaard over gegevens te beschikken, volgens welke zich in de afgelopen weken in de Sovjet Unie een atoomexplosie heeft voorgedaan. Hij zei, dat door de V S steeds rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat ook in andere landen 'n methode ontwikkeld zou worden voor de vrijmaking van atoomenergie. Koningin Mary heeft in Londen aan de heer William Macklow de prijs uitge reikt voor de mooist aangelegde tuin. Op weg naar Dulwich, waar de prijs uitreiking plaats vond, werd de auto van koningin Mary door een jonge, vrouw aangereden. Hoewel de koninklij ke wagen lelijk was beschadigd, liep de oude koningin geen verwondingen op. Geheel rustig vervolgde zij haar tocht Koningin Mary tijdens de prijsuitreiking Er gaat kracht van u uit en uw kracht zij die der deugd en der liefde Weest iets, weest Iets goeds en van u zal uitgaan datgene, wat gij zijt en hebt, reinheid en heiligheid. Deze vergaan nimmer, deze moeten winnen deze zullen het einde zijn van de worsteling tussen het goede en boze. Wie daaraan zijn kracht wijdt, die oefent kracht Dit is de ware kracht, want dit is de kracht die uitgaat van God! Te Londen en Otawa zijn ver klaringen uitgegeven waarin de mededeling van Truman werd be vestigd. Op het ogenblik zijn, zo als bekend, te Washington be sprekingen over de atoomenergie aan de gang tussen Engeland, Ca nada en de V S De Amerikaanse minister van defensie, Johnson, wilde op. vra gen van journalisten naar juiste plaats en tijd van de explosie geen antwoord geven. Het kabinet weet er alles van was alles, wat hij wilde uitlaten Uit de verklaring van Truman schijnt te mogen worden opge maakt, dat de Russen naar zijn mening thans in staat zijn een atoombom te maken. Uit van verschillende zijden ge geven commentaar blijkt, dat de onthulling van Truman geen wer kelijke verbazing heeft gewekt. Generaal Monaughton, de Ca nadese vertegenwoordiger in de commissie voor de atoomenergie van de V N zei: De, explosie in de Sovjet Unie is tot stand gebracht een jaar voordat de meesten het verwachtten. Volgens dr Otto Hahn, een met de Nobelprijs onderscheiden pio nier op het gebied van de kern energie, zou het. bezit door beide partijen van de atoombom het gebruik van dlit wapen onwaar schijnlijk maken omdat men el kanders tegenactie zou prezen Atoomzuilen op Estland Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Stockholm, is het een trum van de Russische onderzoe kingen op het gebied van de kern energie gevestigd in Estland en op het eiland Dagoe, dat voor de kust van Estland ls gelegen De bevolking van het eiland is vervangen door Russen. Ook door vluchtelingen is herhaaldf\!jk mei ding gemaakt va- de bouw van atoomzuilen in dit gebied Men meent echter te moeten aanne men, dat de atoc t explosie zich verder in het binnenland heeft voorgedaan. Eugene Rabinowitsj, hoofdre dacteur van een vakb/id- op het gebied der atoomw^tenschap te Chicago, heeft verklaard dat. in dien er zich een atoomexplosie heeft voorgedaan, deze minstens een omvang moet hebben gehad va nde explosie, welke door de Amerikaanse atoombommen op Japan ls veroorzaakt Er is name lijk een bepaalde hoeveelheid uranium of platonium nodig om tot een explosie te kunnen komen, aldus Rabinowitsj, die conclu deerde dat de Russen dus werke lijk een atoombom gemaakt moe ten hebben. Meisjes vermist Buiten weten van haar ouders hebben Dinsdag twee meisjes uit Waubach, de 15jarige C. J. van R. en de 14-jarige G. A. J. de ouderlijke woning verlaten en zijn zij sindsdien spoorloos verdwe nen. De ouders hebben intussen van "n jongen, die Maandag nog met de meisjes heeft gesproken, gehoord, dat ten onbe kende man, die zich uitgaf voor hotel houder, de meisjes heeft beloofd haar aan een mooie betrekking te heipen. In de Zuidergasfabriek te Amsterdam is het Philips synchro-cyclotron geplaatst, dat ontworpen en gebouwd is door prof dr C. J- Bakker (links) en Prof dr ir F. A. Heyn. Tussen de twee spoelen van de magneet ziet men een doosvor- mige ruimte, waarbinnen de waterstof- kernen worden versneld. Diverse me ters en kijkglaasjes geven de natuurkun digen gelegenheid de werking daar bin nen te controleren. Benelux Voorunie treedt 1 October in werking Gisteren is in Den Haag een ver gadering gehouden van de presidenten der raden van de Belgisch. Nederlands- Luxemburgse douane-overeenkomst De voorwaarden voor de verwerkeling van de Voorunie bleken sedert de monetaire gebeurtenissen van de laatste dagen zo danig verbeterd, dat de Voorunie op 1 October in werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uitbrengen. Beslis singen betreffende het handelsverkeer binnen het kader van de Voor-Unie1 kunnen m de komende dagen worden verwacht. Driehoeksverhouding eist 23 mensenlevens De Canadese politie heeft bekend ge maakt over bewijzen te beschikken, dat een vrouw ontplofbare stoffen aan boord van het Canadese passagiersvliegtuig had gebracht, dal 9 September tenge volge van een ontploffing in de bagage afdeling bij Quebec verongelukte, waar bij 23 mensen om het leven kwamen, en wel met de bedoeling een zich ln het vliegtuig bevindende vrouw om het leven te brengen. Eerder had de politie bekend gemaakt dat zij de mogelijkheid van sabotage on dtrzocht en een vrouw in arrest hield, die zich na het innemen van een te grote dosis slaaptabletten in levensge vaarlijke toestand in het ziekenhuis te Quebec bevindt. Verder is de politie op zoek naar een man, die de vriend van deze vrouw en echtgenoot van de in het vliegtuig omgekomene wordt genoemd. Een driehoeksverhouding en een levens verzekering van 10.000 dollar bevindt zich volgens de politie op de achter grond van deze kwestie. weerbericht KOELER Weersverwachting, medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Zondagavond: Op de meeste plaatsen en kele buien en overwegend zwaar bewolkt. Morgen ech ter hier en daar opklaringen. Matige Zuidoostelijke wind, ruimend naar Zuid-West en later iets afnemend. Iets koe ler dan vandaag. V.van Dag lol DagJ Jehudi Menuhin heeft een uit nodiging van de StaatsoPera van een juist passerende auto in de Russische sector van bus. Het voertuig slipte en Berlijn aangenomen om daar recd tegen een boom. De scha een concert te geven. Het de aan de bus viel mee, maar theaterinstituut te Hamburg de vos was dood. De c.vwf- heeft Jan de Hartog uitgeno. digd om in deze stad over zijn troph- boeken en toneelstukken teko Seattle land teneinde hier de verschil haar dochter „de buren ver- naar Duitsland zal trachten uit lende werkmethoden op land- schrikte". De Belgische po- te wijken. In Bodegraven bouwkundig gebied te bestu- litie heeft op het vliegveld arriveerden de eerste deeine- deren. Een vos stak plotse Beigem bij Brussel een uitge- mers van de 24 Rode Kruis- ling de Immenweg te Ede over breide cocainehandel ontdekt, ploegen die zullen deelnemen Hij kwam onder een voorwiel Tijdens het onderzoek kwam aan de Nationale Rode K.'uls men tevens op het spoor van wedstrijden. Alle provincies een bende, die valse bankbil- hebben haar kampioensteara jetten van 1000 francs vervaar naar deze wedstrijden afge- digde. In een gemeente bij vaardigd. De reeks v<»n Spoleto ls een Stradivarius uit tentoonstellingen, welke door 1717 ontdekt. De waarde van het permanent tentoonstellings feur nam hem mee als „jacht- De politie te de viool wordt op 2 millioen comité te Maastricht in de V. men spreken. heeft een 49-jarige lire geschat. Een woon- M. Dominicanenkerk werdge Een dezer doofstomme vrouw uit een ka wagenbewoner uit Groningen Houden, zal na sluiting van de dagen is wederom in een Ka- mertje bevrijd, waar zij door die wegens collaboratie was tentoonstelling over het Hol tholieke kerk van Maastricht haar moeder de laatste 25 jaar veroordeeld tot 20 Mei 1950 landse landschap warden een Inbraak gepleegd. Alle of verborgen is gehouden. De ferblokken waren leeggeroofd deur was van een zwaar ijze- of meegenomen. Ruim f door te brengen in een rjjks- voortgezet met een tentoon- werkinrichting is gisteren tij- stelling van schilderijen en te ren scherm voorzien. Een bed dens werkzaamheden in de om keningen van HKH Prinses Engelse boeren brengen op 't was het enige meubelstuk. Als geving van Vlagtwedde ont- Wilhelm in a. ogenblik een bezoek aan ons reden gaf de moeder op dat vlucht. Vermoed wordt dat hij Overeensiemming over karakter bereikt In de vergadering van de Central* Commissie, welke gisteren onder voor* zitterschap van Mohammed Hatta en 14 tegenwoordigheid van de UNCI bijeen* kwam, werden eindelijk de zolang ver* wachte mededelingen gedaan over de besprekingen te Namen. Na afloop van deze besprekingen is de werkgroep van de staatkundige com missie bijeen geweest om alsnog enkele informele besprekingen te voeren. De verschillende delegaties hebben over eenstemming bereikt over de volgende punten van het Unie Statuut: Het ka rakter van het Uniestatuut werd in prln cipe vastgesteld, alsmede de positie en de functie van /het hoofd der Unie. Op geregeld.- tijdstippen zullen con ferenties van Ministers worden gehou den van de deelgenoten. Taak en samen stelling van deze conferenties weiden b$ paald. Hetzelfde geldt voor de taak en de samenstelling van het Hof van Ai bitrage van de Unie. Tussen de Purle menten der betrokken landen zal èen geregelde samenwerking en een durend contact zijn. We hebben lang gewacht op een derge lijk bericht. Als we ons niet sterk ver gissen houdt deze overeenstemming een belofte in. Recordprestatie van Geertje Wielema De 15-jarige Robbenzwemster Geertje Wielema heeft in het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum haar eerste record veroverd, nl. het Nederlandse record over 400 m rugslag. Ware het wereldrecord over deze af stand niet van de lijst geschrapt, dan niet van de lijstyshet zou de recordtijd van de snelle Deense Ragnild Hveger met niet minder dan 10.2 seconden verbeterd zijn. Geertje Wielema zwom de afstand ln de bijzonder snelle tijd van 5 minuten 28 seconden. Het Nederlandse record stond sedert 13 Februari 1938 cp naam van Iet van Feggelen met 5 min. 41.4 en werd dus met 13.4 sec.verbeterd. Het „geschrapte" wereldrecord van Hveger stond op 5» min. 38.2 sec. IJ Rajk ter dood veroorde' Laszlo Rajk. voormalig Hongaart, u. nister van buitenlandse zaken, i8 1 dood veroordeeld. Luitenant. George Palffy, voormalig stafE»<£r en Minister van Defensie, zal vo<sr een militair gerechtshof opnieuw worden be reebt.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1