N.-HOLLANDSE PERS 1945 Tegenstrijdige reacties op de plosi atoom-explosie TOnweer oorzaak van paniek Circus Strassburger in zNIEUWSv 5a JAARGANG Nr. 1700 Maandag 26 September 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnemehten ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand 3.05 p. kwart, t>iJ vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht ten 18 ct, By contract aanzieniyke korting. Vercmtw. redacteur. J. y. Zoonen ïureau. Ridderstraat hoek Oudearaeht Tel K 7700 397» Was Sialin er thans zelf bij De sensationele onthulling van president Truxnan over de waargenomen atoom-explosie in de Sowjet-Unie heeft een golf van tegenstrijdige reacties in de wereld teweeg gebracht. Xn eerste instantie was er verbazing over het tijd stip van de bekendmaking, in de tweede plaats heeft men zich afgevraagd of het militaire hulpprogramma aan West-Europa hierdoor aan noodzaak heeft gewonnen of waardeloos is geworden. Dodelijk ongeluk op eerste campagnedag Zaterdagmorgen om ongeveer 8 uur, de bietencampagne was nog maar enige uren geleden begon nen, is er op de ,,Dinteloord", de Coöp suikerfabriek te Stampers gat ,een ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 16 Jarige boe renzoon J Akkermans uit Oud Gastel De jongeman was met een kar bieten naar de fabriek geko men om deze op de stortplaats te lossen- Toen hij op de wagenrem wilde trappen gleed hij uit en viel van de wagen Hij kreeg on- gelukkigerwijze een der wielen van de zwaarbeladen wagen over zijn borstkas en overleed weinig ogenblikken later Hi^enstandr.verenigingen over de devaluatie Prijsverhogingen nodig? Het bestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen heeft haar mening over de devaluatie gegeven. De ze mening, gedocumenteerd ter tafel ge bracht, is niet bijster geruststellend. De middenstand vreest dat door stij ging der prijzen het leverancierscrediet nog groter zal worden, d.w.z. dat de mensen trager zullen gaan betalen. De bonden eisen dan ook soepelheid t.o.v. 'de middenstand door borgs'tellingsfond- sen. werktuigencrediet enz. Alhoewel de middenstandsbonden de prijsstop als noodzakelijk en doeltref fend zien, achten rij deze maatregel van voorhiigeende aa*d en vinden het nood zakelijk dat spoedige prijsverhogingen, In het raam van duurdere inkoopprijzen wofden toegestaan. Zou dit niet het geval zijn. dus zou den de prijzen, op het oude Peil blijven, 'dan zou de Middenstand de dupe wor den van de devaluatie- Uit het land van Ado'f Onze Duitse buren, die weer de oude graad van brutaliteit- hebben bereikt, hebben thans geprote steerd tegen een grenscorrectie ten gunste van Nederland, de laat site die door de grenscorrectie- commissie is gedaan, die in to taal tien mensen omvat Toenadering Tiïo- Griekenland? De News Chroniclc weet te melden dat spoedig een overeenkomst tussen Tito en de Griekse regering is te ver wachten, op basis van ..leven en la ten leven". De oude Oriënt expresse lijn zou hersteld worden om Tito de gelegenheid te geven van de haven van Saloniki gebruik te maken., Plannen zou den bestaan tot uitwisseling van ge zanten. Bus stortte omlaag Naar verluidt, zouden 42 personen Zaterdagavond de dood gevonden heb ben bij een autobusongeluk nabij Brno De bus zou van een steile heuvelrug omlaag gestort zyn. Volgens niet be vestigde berichten bevonden zich 70 Inzittenden in de bus. Zoals bekend heeft president Truman Vrijdag het militaire hulpprogram aan West-Europa voorgelegd, waarmede 'n bedrag van ruim 300 miUioen dollar is gemoeid. Op dit tijdstip moet president Truman van de atoom-explosie op de hoogte zijn geweest. Dat hij desondanks het plan doorzette, naar de mening va|a velen juist op dit tijdstip, duidt er op dat president Truman ondanks het atoom-wapen belangrijke waadde blijft hechten aan andere wapenen. Maar de mening van de Amerikaanse president wordt niet overal gedeeld. Dr Harold Urey, de ontdekker van het zware water zeide dat ..West-Europa aan de genade van de Sowjet-Unie is overgeleverd". Dr Uery was van me ning dat de eerste 50 jaar de vrede al leen door politieke middelen 4e hand haven zou zijn. Een eventuele oorlog zou tien jaar duren. Twee geleerden van de Universiteit te Chicago achtten de positie van de Sowjet-Unie thans sterker dan die van de Ver. Staten. De enige hoop voor de toekomst noemden zij atoom-ontwapening. 2^er belangrijk is de verklaring van het Sowjet-Russische persbureau „Tass" Dit persbureau herinnert er aan dat Mo lotof reeds in 1947 heeft verklaard dat de Sowjet-Unie het atoomgeheim reeds kende. Men heeft dit destijds als bluf beschouwd, daar men meende dat de Sowjet-Unie tot 1952 tijd nodig zou hebben. Dat thans de explosie de aan dacht heeft getrokken vindt Tass niet zo bijzonder. Er worden met moderne hulpmiddelen vele openbare werken uit gevoerd, aldus het persbureau, en het kan zijn dat een ontploffing 'is waarge nomen. Uit Stockholm komt het bericht van een tweede atoom-explosie, die ongeveer 10 daqen geleden zou hebben plaats gevonden- De Sunday Times vindt het bericht van de Sowjet-atoombom niet zo verba zingwekkend. Het blad zegt namens een ..hoge autoriteit" dat zes tot acht an dere landen binnen de eerst volgende vijf jaar in staat zullen zijn atoombom men te produceren. Het blad is van me- In de suikerfabrieken in ons land gaat de komende weken weer grote bedrijvig heid heersen. Met auto's en boten wor den enorme hoeveelheden bieten aange voerd om verwerkt te worden. Een ki'Vie aan de suikerfabriek te Halfu'! h"" bieten. ning dat de Sowjet-Unie het enige land is dat over voldoende kracht en reserve beschikt om een atoomstrijd aan te bin den. Een Tsjechische minister zou in Praag hebben verklaard dat de Sowjet-Unie over fabrieken voor opwekken van atoom-energie beschikt. In -PaTijs meent men reeds omstreeks 10 Juli verschillende schokken te -heb ben opgevangen, van zeer ver van el kander verwijderde plaatsen. In Engelse kringen laat men zich vol zelfvertrouwen uit. Engeland zpu zeer snel tot een behoorlijke productie in staat zijn. De Sowjet-Unie zou dit niet kunnen. In Moskou nam de bevolking de zaak kalm op. Algemeen heerste de mening dat nu de Amerikaanse atoom hysterici enigermate tot bezinning zullen komen. De Daily News meent dat Stalin zelf de proeven heeft bijgewoond. Het Vaticaan-dagblad „Osservatore- Romano" zegt dat nu de enige redding gelegen is in wederzijdse ontwapening. Tenslotte nog de reactie van SeS- meonof, de politieke adviseur van de Sowjet-Russische militaire gouverneur in West-Duitsland. Toen de leiders der Tsjechische en Poolse militaire missies hem gelukwensten zeide hij: „U bent wat laat. De atoomproe- ven hadden reeds in Januari een be slissend stadium bereikt. De Sowjet Unie is thans in een positie, dat zij rustig kan afwachten, of de Weste lijke mogendheden een atoomwapen wedloop beginnen of ingaan op Ket voorstel van Wysjinski in de Ver. Naties, de atoombom te verbieden". Wie wordt lid van de Veiligheidsraad? Er schijnt een nieuw geschilpunt op te duiken in het veelbewogen leven van de Verenigde Naities Volgens traditie wordt een ze:el over het algemeen toegewezen aan een Oost Europese sfoaat, waarvan men kan aannemen dat Aaar politieke inzicht in vele ge vallen in overeenstemming is met dat van de Sovjet Unie Nu de Oekraine de Veiligheids raad gaat) verlaten schijnen de La'.ijns Amerikaanse landen voor te willen stellen Joego Slavië in de Veiligheidsraad te benoemen, hetgeen de positie van de Sovjet Unie zou verzwakken Langdurige debatten worden hierover in de Algemene vergadering verwacht Aziatisch Rusland Atoomstad**? Courses Duindigt De uitslagen van de te Duindigt ge houden draverijen luiden: Senator-prijs Voor 3 en4-jarige paarden, die nog geen f 1000 hebben gewonnen 1 Menno Dynamic, T A v. d. Veen 2 Monte Carlo D, J. Wagenaar 3 Majoor Axkit, W Leeuwenkamp Toto: Winnend f 10,10; plaats f 2,60, f 7,60 en f 2,20 San Remo-prijs Voor paarden die f 500, doch nog geen f 2500 hebben gewonnen 1 Kingly Sister, P. Heynen 2 Mac Kinley, H C ten Hagen 3 Lucky Axvile, T. J. de Graaf Toto: winnend f 9,80; plaats f 3,40, f 7, f 4. Siexn Claudy-prijs Voor paarden, die f 25CO of meer hebben gewonnen: 1 Leo Axkit, J. Wagenaar 2 Lady ora, H. L. Kreike 3 Junoschka, W. H. eersen. Toto: winnend f 5; plaats f 1,90; f 6,20 f 2,40; gekoppeld: f 74.60 Ofschoon maar zeer weinig bekend ge worden is omtrent de Russische activi teit inzak" de vervaardiging van atoom bommen in de loop van de laatste maanden vier feiten bekend geworden: de plaats van een enorme cyclotroon, welke niet ver van Moskou werd opge richt: de ontwikkeling van een Industrie centrum in het Aziatische Rusland, wel ke men reeds de „atoomsta'd" noemt en tenslotte twee gebieden, waar experi menten met atoombommen gedaan wor den, zoals de Amerikanen dat In New- Mexico, Bikini en Ewinetok deden. weerbericht PLAATSELIJK OCHTENDMIST Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.1. te De Bilt geldig tot Dins dagavond.— ia Je nacht en ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog Weer met overdag opklaringen. Meest twakke wind en weinig verandering in temperatuur. Roosendaal protesteert bij de U.N.O. Gisteren heeft een groot aantal Roo sendalers van boven de achttien jaar het protest ondertekend, dat door de ka tholieke organisaties van de stad geza menlijk zal worden gezonden naar de voorzitter van de Algem. Verg. der Ver Naties. Geprotesteerd wordt tegen „de schending van de goddelijke en mense lijke rechten, waaronder de bevolkingen zuchten, die te lijden hebben van een communistisch regime". De onderteke naars verzoeken de V.N. een einde te maken aan „de onrechtvaardige toestand in de betrokken landen." De ondertekening van het protest- schrijven ging vandaag in Roosendaal gepaard met een gebed en boetedag voor het katholieke deel der bevo'klng Tijdens het hevige onweer, dat Zaterdagavond laat boven Rotterdam woedde, heeft) er even een paniek gedreigd ln de tent van het Circus Strass burger, waar de voorstelling nog aan de* gang was De felle en snel opeenvolgende blik semschichten waren zo van binnen uist) zichtbaar, dat een onder het publiek aanwezige vrouw, denkende dat de tent in brand vloog het bewust-' zijn verloor Anderen drongen overhaast naar de uitgangen, waardoor enige verwarring onitlstond Het personeel, geholpen door de politie, was echter spoedig de si tuatie meester, zodat de voorstel ling ongehinderd voortgang kon vinden Maar d regen, die meit sttro men neerviel zorgde toch voor 'n onaangename verrassing De ge hele vloer tot aan de piste liep onder water en aan het eind van de voorstellingheeft men door middel van op stoelen gelegde planken een looppad moeten ma ken Hiermee waren lang1 niet al len geholpen Velen trokken kou sen 'en schoenen uit en zochten poo:jebadend de uitgang op Ge lukkig namen de meeste bezoe kers het geval nogal van de vro lijke kant op Op drie plaatsen in.de stad sloeg de bliksem in In de kerk van St Albertus Magnus in Blijdorp trof het hemelvuur de bliksemafleider, V.van Dag ioi Dag J geleden te Salzburg televisie- boten „Oceaan" en „Holland" bliek bekend te zijn. Een aan opnamen van de „Salzburger zijn uitgevaren om de helpen tal arrestaties is in Frankrijk van Daa ioi Dan^ Festspiele" gemaakt, die door de hand te bieden. De motor verricht. De minister van y de Britse zenders uitgezonden reddingboot „Brndaris" is ook Verkeer en Waterstaat over- De Friese Maatschappij van worden. Kapitein Wüliam uitgevaren. Het afgelopen weegt om opnieuw 50 onbe- Landbouw en de Chr. Boeren Taylor van de „Noronic", het wcek-end waren ongeveer 260 waakte overwegen door mid- en Tuindersbond hielden te schip dat in de haven van leiders en leidsters van de del van-lichtsignalen te bevei- Bergum een keuring van Fries Toronto in vlammen is opge- Prot. Chr. groepen der Ned. ligen. In Wenen brak een vee in 22 rubrieken. Kam- gaan, heeft een els tot schade Padvinders op „Woudscho- brand uit die 31 brigades han pioenskoe werd Roosjes Roe vergoeding wegens laster inge ten" te Zeist bijeen voor hun den vol werk gaf. Niet min- lofke 6 van^O. van der Burg diend tegen Ralph Willson uit jaarlijkse Koempoelan. Te der dan 7 gebouwenblokken te Tietjerk. 2 October vie*t Clevelnd, die verklaarde, dat Tiel is Zondagavond hevige werden dcor het vuur aange- Chr. Karnebeek-Bks uit Ei- de kapitein dronken was op bra.rd uitgebroken in een me- tast. In de Bulgaarse comm bergen haar 100ste verjaardag het ogenblik van de ramp. taalwarenfabriek. Met grote partij wordt een zuivering Zij leest^ nog dagelijks de Paul Derval, directeur van de moeite gelukte het het vuur doorgevoerd. 17 pet der leden krant Men verwacht dat Folies Bergères in Parijs, Is te beperken tot een loods. De is geroyeerd. De Ver. Na- de Paus, vermoedelijk in No- tot ridder van het Franse le- fabrieksgebouwen van de jam ties hebben een 'commissie in- vember van dit jaar, zal be- gioen van eer benoemd, we- fabriek „De Betuwe" liepen gesteld die het nadeel van kend maken, dat het college gens dertig jaar sociale dienst ernstig gevaar. Tijdens ker Coca-kauwen moet vaststel van krdinalen van 70 tot 105 Ter gelegenheid van het nospret te Amsterdam gebeur Jen. De Philippijnen zullen zal worden uitgebreid. Een 75-jarig bestaan van de we- den gedurende het week-end consulaten openen in Batavia 44-jarige man uit Hilversum reldpostunie zal de Australi- niet minder dan 4 ernstige on en Djokja. De bekende Ne is bij het zwemmen in de plas sche regering een postzegel gevallen. De 52-jarige derlandse ballonvaarders mevr sen te Korienhoef verdronken van 3/2 pence uitgeven. mevr. W. werd te Lochem Boesman en echtgenoot en De man is waarschijnlijk door Het 4157 bruto registerton door de auto van de Brazili- de heer De Vos beleefden in een hartverlamming getroffen, metende Engelse vrachtschip aanse gezant uit Parijs .«Ange Engeland de onaangename sen doordat hij verhit van het Empire Baltic is op de Noor- reden en gedood. Een geheim satie douanerechten te moeten roeien, Jn het koele water dergronden bij Terschelling op Frans rap^oft over de toe- betalen van liefst 20 Pond; er dook. De BBC heeft kort een mijn gelopen. De sleep- stand in Indo-China blijkt pu was nog 10 pond afgepingeld. waardoor de electrische leiding onklaar geraakte Tijdens de Hoog mis van Zondagmorgen was de leiding in zoverre hersteld, dat f orgel weer bespeeld kon worden Ook boven Zuid Beveland was het- noodweer Een grote boerderij met een behoorlijke hoeveelheid graan, s!ro en hooi, alle land bouwwerktuigen en Vjdend mate riaal gingen verloren door een in slaande bliksemstraal Het vee wist men He behouden De markt te. Goes s ond in een oogwenk blank, wandelaars en fietsers gingen al badend naar huis Persoonlijke ongelukken de den zich hier niet voor Senator McMahon, voorzitter van het. comité voor Atoom Energie (midden), Senator Tom Conally" (rechts) en sena tor William F. Knowland bespreken óe berichtgeving in een der bladen na pres. Truman's mededeling betreffende de atoombomexplosie in Sowjet Rusland. Na een bijzondere bijeenkomst van zijn comité hernieuwde senator MacMahon zijn voorstel dat pres. Truman en pre mier Stalin een ontmoeting met elkaar zouden hebben. Ontevredenheid in Indonesië Alhoewel ons enerzijds berichten uit de kringen der Ronde Tafelconferentie bereiken over overeenstemming, althans wederzijdse toenadering, schijnen de op vattingen in Indonesië van minder posi tieve aard te zijn. In Republikeinse kringen te Batavia heeft men, zacht uitgedrukt, met wrevel kennis genomen van de Nederlandse plannen om zelfs het volgende jaar nog nieuwe troepen naar Indonesië te zenden Zij achtten deze plannen, die o.m. uit de begrotfg van oorlog blijken, niet in overeenstemming met de souvereiniteits overdracht, die als resultaat vap de. Ronde Tafelconferentie uit de bus zou moeten komen. Indonesische politici, die. vooraanstaan de functies in het partij- en regerings leven van de Republiek vervullen, ver klaarden dat Mohammed Hatta op de Ronde Tafelconferentie een 2wakke hou ding heeft aangenomen, en buiten de andere leden der delegatie om. een over eenkomst heeft aangegaan, die zeker niet in overeenstemming is met de politieke verlangens der Indonesiërs. Rond de devaluatie In Duitsland ls nog geen be slissing genomen over de toekom stige waarde van de Mark De be slissing hangt van de Geallieerde autoriteiten af, die aarzelen tus- ten 25 eiï 20 pCt In Engeland zullen de subsi dies op levensmiddelen niet) wor den verlaagd alhoewel dit rela tief toch een prijsverhoging kan betekenen Ten einde de Britten van de noodzaak van soberheid te overtuigen heeft de Britse mini* ter van voedselvoorziening uteen- gezet dat- Engeland zich in verge lijking tot andere West Europese staten, nog zeer goed voedt Nederlandse handelsvertegen woordigers zullen in Ootoher een begin maken met het bezoeken van verschillende Amerikaanse sitaten, teneinde na te gaan welke nieuwe afzetmogelijkheden door de devaluatie zijn ontstaan Besprekingen zullen heden worden gevoerd over de salarië ring vap 1.200 Belgische grensar beiders, die in Nederland werk zaam zijn. en die door de deva luatie ernstig in hun loonzakjes worden gedupeerd Automobielen en motoren zul len slechts met een lege benzine tank in Engeland worden toege laten Verschillende gedelegeerden bij de Ver Naties hebben en „loons- vrlaging" te slikken gekregen door devaluatie Berich en uit) Australië maken melding van een dollarlening aan Engeland via hef monetaire fonds van 1125 millioen dollar I" T on den wordt het merkwaardige be richt tegengesproken Aan de Brabants-Beleische grens is verhoogde smokkelactivi- teit waar te nemen Witte raaf... Vooral het bedrijfsleven te Hil versum is zeer ingenomen met 'n voorstel, dat het college van B en W dier gemeente thans aan de raad heeft gedaan, nl om hef ver men igvuldigingscijf er van de on dernemingsbelasting, dait in de Gooisë hoofds ad 3 bedraagt voor het Jaar 1950 te verlagen op 2,4 Bijeenkomst „Grote Vier?" Vernomen wordt, dat dé ministers van buitenlandse zaken der .Grote Vier' Bevin, Schuman, Acheson en Wisjinski. Maandagmiddag a.s. te New York bij eeri zullen komen. Men meent te weten, dat tijdens deze bijeenkomst uitsluitend over het met Oostenrijk te sluiten vredes verdrag zal waorden gesproken.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1