Jkmaaider Weer tegenstellingen in Berlijn n.-hollandse PERS 1945 God zoeken Albert Kuyle voor zijn rechters NIEUWSs Vrouw vermoord? 5e TAARGANG Nr. 1705 Zaterdag 1 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar, Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per min., familieberloh_ ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteuri J, v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeoracht Tel K 7700 3971 jj Westelijke spoorwegen onder controle der westelijke drie? Berlijn staat opnieuw in het middelpunt van de wereldbelangstelling. Alhoe wel juist gisteren officieel het laatste iu chtbrugvliafjtuig laadde, is de tegensteL ling tussen de geallieerden scherper geworden. Het zijn thans twee vraagstukken n.|. de positie vaa West Berlijn, daarnaast het spoorwegvraagstuk Het is tnan< enke!.- maanden geleJen. dat de goederenwagons voor Berlijn op nieuw werden geladen. Zal het verkeer opnieuw worden stil- gelegd? Geestelijk leven Een Talmudische wijze, een oude Joodse geleerde, had een zoon. nog in de knapenleeftijd. Deze speelde met zijn makkers. Het kinderspel, zo oud als de wereld: schuilhoekje, verstop pertje. De knaap verstopte zich, zeer kunstig en doeltreffend. De kinderen zochten. Aanvankelijk liepen ze hem voorbij en zijn hart klopte wild, wan neer hij hen speurend zag gaan, maar niet vinden. Op 't laatst werd het stil om hem heen,hij wachtte. Een lapge, lange tijd. En, toen hij daar zeer lang gestaan had werd het hem vreemd te moede. Voor zichtig waagde hij zich buiten zijn schuilhoek. 'O zo behoedzaam, voetje voor voetje, ging hij voorwaarts, en keek uit. 't Was echter niet nodig, zo voorzichtig te zijn. Ginds ver speel den de kinderen een nieuw spel: ze hadden blijkbaar al lang het zoeken op gegeven. ja. hem totaal vergeten. En niemand miste hem. De knaap ging naar huis, liep op zijn Vader toe, en verborg schreiend zijn hoofd aan diens borst, en hij ver telde van zijn vernedering. ...Mijn kind, zó gaat het nu met God. De mensen vergeten volkomen, hoe zij Hem zouden zoeken— en gaan ten slot, te alleen maar op in hun eigen spel. En God blijft verlaten." Hoe is het met ons? Zoeken wij God? Of hebben wij dit eenmaal was 't ons ernst! allang opgegeven, en spelen wij nu ons eigen spel? Gaan we nu voorzichtig, eerbiedig onze levensconcentratie zoeken in God Wij onderbreken onszelven. Hoe kon een mens dat doen? Misschien moet hij er wel iets voor laten. Wij hebben misschien wel iets, dat ons zó bezig houdt, zó voortjaagd, zó volkomen be slag op ons legt, dat we zelf beseffen: nooit komen we tot zó iets hoogs, tot dit heilige. Maar, dan moet er óf in ons leven, óf in onze levenswijze, iets radicaal veranderen. Radicaal komt van radix, wortel. Bij de wortel van ons bestaan moeten wij de zaak aanvatten. Is iets fout: een verkeerde doelstelling (het jagen naar iets moreel ongeoor loofds, hetzij in ons werkleven, hetzij in ons priv^bestaan), dan zullen wij halt moeten houden op de weg, en tot bezinning komen. Daar hoort moed toe en die moed dienen wij op te bren gen. op straffe van, allereerst: zelfver, achting. Daar kunnen wij niet bij le. ven, daar gaan wij aan ten gronde, en slepen anderen mee. Maar de fout kan ook schuilen in de manier, waar op. Onze doeleinden zijn goed, zelfs geoorloofd— maar 't is te veel, en 't tempo maakt ons gejaagd, ons leven Is te vol. Dan moeten wij ook beginnen, met ons te bezinnen. Van Luther (de grote hervormer) heb ik eens gelezen, dat als hij het zeer druk had, hij zich zelf eerst onderhanden nam. Ja, als 't zó erg was, dat zijn bezigheden hem over het hoofd groeiden, (en wie een kijkje heeft op die volle arbeidsdagen daar in Wittenbeik, die begonnen met college geven aan de studenten om 6 uur. .'s morgens begrijpt dat),dan ze ker schrijft hij ergens— maakte hij halt en ging eerst een half uur bidden. Nu goed, ons ligt dat zo niet, dat kun nen we niet. In elk geval is duidelijk, aan dit voorbeejd, dat wel heel gron dige en rustige zelfbezinning bedoeld wordt— die zal leiden tot een afsnij. ding van iets, dat niet mag, of van Iets (nuttig en goeds), dat te veel is, waardoor wij geknoeid worden, en op 't laatst het leven niet meer aan kun nen. Dit kost harde strijd. Proberen wij die strijd met God te strijden— Bijbel en Kerkgang kunnen voorlichting bie- i .(Vervolg laatste kolom onderaan) Mevr. Louise Schroder. waarnemend burgemeester van Berlijn, heeft in de W. Duitse Bondsdag een pleidooi gehouden voor erkenning van West Berlijn als 12e staat in "de West Duitse republiek. On danks de blokkade-opheffing is de posi tie van West Berlijn namelijk zeer slecht geworden. De Westelijke geallieerden hebben t economisch leven niet in stand kunnen hóuden. Eén van de drie kostwin ners is er werkloos; de pensioenen kun nen niet meer uitgekeerd worden, grond stoffen en machines zijn onvoldoende aanwezig, enz. Met grote meerderheid van stemmen he^ft de nieuwe West Duitse bondsdag Berlijn als twaalfde siaat geaccepteerd, alhoewel hierdoor waarschijnlijk een nieuw juridisch probleem is ontstaan voor de gezamenlijke gealiieerden, die nog steeds officieel een viermogendhe- dencontrole uitoefenen. Het tweede geschilpunt, dat dreigt te ontstaan lig in de Spoorwegen. Zonder de Berlijnse ondergrondse is het stads leven ondenkbaar. Krachtens een vier mogendhedenovereenkomst worden de spoorwegen door de Sowjet-autoriteiten bestuurd. Thans is echter een geschil gerezen over de ontslagen van ongeveer 2000 man personeel. De westelijke ge allieerden beschouwen deze als repre- saile jegens de stakers. De Sowjetauto- riteiten geven er een technische verkla ring voor. Gisteren is een geheime bijeenkomst gehouden van de drie westelijke comman danten. Besprekingen zouden zijn ge- VERLIESLIJST De regering maakt bekend, dat het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijk Ned. Ind. Leger: Overleden 14 Sept. 1949, tenge volge van zijn bekomen verwon ding op 9 September 1949, sold. le klas Asan, stambnr. 93460, af komstig uit Indonesië. Koninklijke Landmacht: In de pe riode van 24 tot en met 30 Sept 1949 geen verliezen. voerd over het plan de spoorwegen in de westelijke sectoren onder eigen leiding te stellen. Dit zou inderdaad een ern stige bron voor nieuwe verwikkelingen kunnen betekenen, daar deze breuk in de overeenkomst de Sowjets zouden ge rechtigen tegenmaatregelen te treffen. De ontmanteling van Duitsland In de Westduitse „Bundestag" (2de Kamer) heeft de Sociaal Democratische partij een resolutie ingediend, waarin de regering verzocht wordt, de geallieerden te vragen verdere ontmanteling te sta ken, totdat het ontmantelinqsprogramma opnieuw onderzocht is. Ontmanteling wordt in deze resolutie een bewijs van ,,een vergevensgezindheid ontberende houding" genoemd. Volgens Fritz Henssler. Socialistisch vakbondsleider in het Ruhrgebied, ver raadt de ontmantelingspolitiek der geal lieerden „de duivelse bedoeling concur rentie te voorkomen". In de resolutie wordt dank gebracht aan de Amerikaan se Senaat voor <de belangstelling, die zij betoond hebben voor het ontmantelings vraagstuk. De Paus over kunstmatige bevruchting De Paus heef. aan katholieke artsen die het medisch congres te Rome bijwo nen, verklaard, dat kunstmatige bevruch ting tussen echtgenoten onder speciale omstandigheden toelaatbaar kan zijn. Hij ontving de artsen in speciale audien tie op Castel Gandolf®. Te Portsmouth werden op grote schaal door afdelingen van het "Engelse leger, d- luchtmacht en marine gecombineerde oefeningen gehouden. Straalbommeriwer pers vlogen over het strand, waar mij nen ontploften. Tijdens de oefeningen helpen matrozen artilleristen een stuk luchtafweergeschut van een landingsvaartuig aan wal te slepen. Op de achtergrond een hëlicop- tère. Hondebiggetjes Toen het varken van een boer te Ommel slechts twee biggen ter wereld bracht, over leefde de zeug deze schande niet. De jonge biggetjes zou den ten dode zijn opgeschre ven als een buurman niet zijn hond beschikbaar had gesteld, welke nog ontroostbaar was van het verlies van dertien jongen. De biggetjes worden thans liefderijk door de hond verzorgd. Merkwaardige wederopbouw Nijmegen is een zwaar getroffen stad en dat het gemeentebestuur nadrukkelijk aan het ministerie verzoekt speciale be handeling te genieten is. zeer begrijpe lijk. Volkomen onbegrijpelijk is het ech ter dat een groter bouwvolume per ge middelde woning wordt gevraagd omdat „de beter gesitueerden" graag een grote woning hebben. Wij zouden denken dat men voor velen een woning wenst. En dat dit door mr. de Haas, een Tweede Kaueriid naar voren wordt gebracht, vinden we treurig. Compressors welke de air-conditioning in de vliegtuigen van de KLM verzor gen, werden tot dusver in het buitenland waar men over de daartoe benodigde apparatuur beschikte, gereviseerd. Sedert enige tijd is dit nu ook mogelijk bij de KLM op Schiphol, waar men de beschik king heeft over deze apparatuur. Het beproeven van compressors, die dienen voor airconditioning in de vlieg tuigen. In verband met het hoog toeren tal en hoog geluidsniveau, worden deze apparaten in een geluidsdichte ruimte ge test. Een overzicht van het raneel voor het bedienen van de proefbanken voor de compresor£ Op de achtergrond achter het raam ziet men deze opgesteld op de testbank in een Jcr afdeling :n. Medewerker van „De Linie'' moet zich wegens fascistische oorlogspropaganda verantwoorden ten. Nadat de zitting tot tweemaal toe werd onderbroken besloot de advocaat zijn verdediging neer te leggen en een anfler te doen kiezen. Het Hof stelde hierop de zaak uit tot 3 November a.s. Tot grote verbazing van* velen werd over de eis van de procureur-ficaal f t onmiddelijke inhechtenisneming niet meer gesproken. Dit betekent, dat deze-fascistische Jour nalist thans nog door kan gaan met het schrijven van artikelen die misschien 'n andere letter, doch vermoedelijk geen anderé geest ademen dan „damals". Een zeer geruchtmakende zaak dient thans voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof. Albert Kuyle; althans dit is zijn literaire naam, staat terecht wegens journalistieke medewerking aan het weekblad van Na tionaal Front, „De Weg", destijds een door Arnold Meyer geredigeerd blaadje r»..üct Nederlands Dagblad". In de oor fogxschreef hij o.m. pro-Duitse artikelen in „Het Handelsblad". Albert Kuyle, wiens ware naam Kui- tedbrouwer is, voerde anti joodse propa ganda. verraadde door zijn artikelen an dere Nederlandse schrijvers en beledig de herhaalde malen de geallieerden. In zijn verweer zeide Albert Kuyle, dat hij een overtuigd katholiek was en lid van Zwart Front Hij beweerde thans niets ten nadele van de joden te hebben willen schrijven en thans zelfs van me ning te zijn veranderd. De z.g. „losse stukjes", die volgens getuige Arnold Meyer, (thans championkweker! niet politiek waren, bevatten echter uitlatin gen als „rode jodenknecht" enz. Mr. Drabbe, procureur-fiscaal, stelde de artikelen van Alb. Kuyle gelijk met die van „Volk en Vaderland". Hij haal de voorbeelden aan van artikelen, waar In Albert Kuyle schreef over „komende weldaden" uit het Derde Rijk. Mr Drab be sprak van „misthoorn-journalistiek". Hij eiste twee jaar gevangenisstraf en onmiddellijke inhechtenisneming, Verdachte's verdediger, mr. v. Dal, kreeg herhaaldelijk strubbelingen met de president, prof. mr. A. L. W. G. Schol Graan uit Sowjet-Unie? De nieuw ingestelde Europese commls sie voor landbouwzaken heeft het ver langen van vele Europese landen geuit graan en andere landbouwproducten uit Oost Europa te betrekken. Bij een zekere mate van bereidheid tot Internationale Economische samenwer king zouden er derhalve mogelijkheden liggen de Inter Europese handel in land bouwproducten te vergroten, waarvan de Europese landbouw in zijn geheel be langrijk zou kunnen profiteren, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening ons mee. Vvan Dag tot Dag J de gebieden langs de Kistna- rivier. Het Hessische mi- gaan. De ju'idische com- thans 19 klein en 15 achter- nistcrie van Binnenlandse Za- missie van de Algemene Ver- kleinkinderen. Kort geleden ken heeft mede gedeeld, dat de gadering der Verenigde Naties herstelde zij, dank zij penici- Sowjetrussische autoriteiten heeft Donderdag een voorstel Jine snel van een longontste- voornemens zijn de grenzen goedgekeurd om voor de aan- king. Ook de politie van n a i a- a tussen de Sowjetrussische zo- vang van elke jaarlijkse zitting Heerlen is overgegaan tot het L»oor de leiding der Argen- ne en Amerikaanse bezettings gedurende twee minuten stilte instellen van een jeugdver- tijnse fede'ale politie is heden 2one van Duitsland op een en in acht te nemen, opdat de af keersbrigade. Dezer dagen te Buenos Aires bekend ge- twee October open te stellen, gevaardigdea dan in stilte kun werd te Rotterdam een 41-ja- maakt, dat driehonderd perso- ora de Duitsers in staat te stel nen bidden of mediteren. rige man gearresteerd, die in nen zijn gearresteerd tijdens Jen, deel te nemen aan feeste- Blijkens een telegram uit Pa- 1947 gevlucht was uit een een inval, welke in de nacht lijkheden van de wereldvredes rijs, is de begroting van de interneringskamp. Het aan van Donderdag op Vrijdag m beweging. De luchtverbin- Unesco voor 1950 vastgesteld tal slachtoffers van de over hel hoofdkwartier van het Ar ding tussen New-York en Lon op een bedrag van acht mil- stromingen in een aantal gentijnse culturele instituut is den welke met in de stratos- hoen dollar. De officier v. Spaanse provinciën wordt op gedaan. Onder de leiders be- sfeer vliegende vliegtuigen Justitie te Amsterdam looft 80 geschat. Bovendien zijn er vonden zich verscheidene lei- wordt onderhouden, zal met f 1000,— uit voor degene, die meer dan 100 gewonden. De e svan het instituut. Ze ingang van 1 November wor- dusdanige aanwijzingen geeft schade wordt op verscheidene ventien personen kwamen om den doorgetrokken tot Frank- in verband met de roofoverval millioenen peseta geschat. In e leven als gevolg van het fort, dat dan vier maal in de op het bijkantoor van de spaar de provincie Valencia in de omslaan van een boot in de week zal worden aangedaan, bank van de stad Amsterdam, buurt van Sevilla zijn verschei lustna-nvier, jn de nabijheid Kinfuo Tanaka, de 39-jari welke er toe leiden, dat de da dene bruggen ingestort. Van van Masuhpatam, dat op een ge „Betty Davies" van Ja- ders worden aangehouden en daag is in Tsjecho-SloWakije ars tand van ongeveer 400 km pan, is de eerste Japanse film veroordeeld. Op 4 October bekend gemaakt, dat de rant- 3 faS 'j ®en' s*er aan "'e' sinds het einde viert mevr. de weduwe Blom soenering van brood geëin- coot vervoerde mensen uit van de oorlog, za! woren toe te Gouderak haar 100ste ver. digd is. De prijs van brood door overstromingen geteister gestaan naar het buitenland te ja»rdag. Haar nageslacht telt zal onveranderd blijven. Belasting van kostwinners vergoeding Van verschillende zijden zijn in de laatste tijd vragen gesteld over de wijze waarop van de kostwinnersvergoedingen toekomende aan verwanten van militai ren der Koninklijke Landmacht, belasting wordt geheven. Ten einde aan de daar bij naar voren gebrachte bezwaren zo veel mogelijk tegemoet te komen, heeft de Minister van Financiën, in overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, thans de volgende maatregel genomen. Met ingang van 1 October a.s. zal de belasting over de genoemde kc twinners vergoedingen door middel van inhouding worden geheven, en wel op dezelfde wijze als de loonbelasting. Tot dusverre vond op de kostwinnersvergoedingen geen inhouding voor belasting plaats, doch werd de belasting geheel door mid del van aanslagen geheven. In dc toe komst zal een belangrijk deel van deze aanslagen achterwege kunnen blijven, omdat de belasting dan reeds door de inhoudingen zal zijn voldaan. Het vorenstaande heeft geen betrek king op de kostwinnersvergoedingen toe komende aan tie verwanten van militai ren der zeemacht, aangezien voor de belastingheffing over deze vergoedingen een andere regeling geldt. Algemene staalstaking in Verenigde Staten Philip Murray, president van de bond van Amerikaanse staalbewerkers. heeft Vrijdagavond aan 528.000 staalbewer kers medegedeeld, dat de onderhandelin gen mislukt zijn en de staking zou uit breken. In verschillende fabrieken waren de vuren reeds gedoofd. Duizenden arbei ders hadden de fabrieken voortijdig ver laten en de vuren gedoofd. Van rege ringszijde is medegedeeld, dat niet langer zal worden, bemiddeld. weerbericht Geldig tot Zondagavond. Naar West draaiende wind. Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar tijdelijke mist. Overigens wei nig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige langs de Wad deneilanden later vrij krachtige, naar westelijke richtingen draai ende wind. Poliiie arresteert echtgenoot Een dezer dagen troffen voorbijgan gers langs de spoorbaan Resteren—Nij megen bij het dorpje Valburg het ont zielde licham van 'n jonge vrouw aan. Zij bleek te zijn de 26-j. van de Broeke uit Valburg. Onmiddelijk waarschuwden zij de po litie, die aanvankelijk een ongeval ver onderstelde. Verscheidene omstandighe den waren echter de oorzaak, dat het parket te Arnhem haar man, de 26-J. van de Broek aan een verhoor -er- wierp, waama hij in arrest werd gesteld Het stoffelijk overschot van de vrouw is voor een gerechterlijke schouwing naar Nijmegen overgebracht. Naar wij vernemen bestaan er sterke aanwijzingen, dat de vrouw niet docr 'n passerende trei" is gegrepen. De 26-jarige vrouw was moeder van twee jonge kinderen. Beantwoorde vragen van Tweede - Kamerleden Op vragen van het Tweede Kamer lid, de hr. Gortzak (cpn) betreffende de verhoogde abonnementstarieven bij de spoorwegen, heeft de minister van ver keer "en waterstaat geantwoord dat deze verhoging weliswaar na ampel overleg werd doorgevoerd, doch dat dc finan ciële toestand van het bedrijf deze ver hoging noodzakelijk maakte. De tarieven blijven dus zoals ze thans zijn. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer v. d. Wetering (ch) betreffende uitkering van verhoogde Indische pen sioenen, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen geantwoord dat het wets ontwerp voor de noodzakelijk geachte verhoging klaar ligt. De indiening, al-* thans het moment van uitbetaling van de in dit wetsontwerp voorgestelde bedra- gen, kan echter nog niet geschieden. Het ligt in de bedoeling de verhoging van terugwerkende kracht van 1 Januari '49 af te doen zijn. (Vervolg geestelijk leven) den. maar de tijd en aandacht hebben wij op te brengen— dan kan gespro ken worden ven twee begrippen, die ons mogelijk 0! zo vreemd voorkomen, maar die het de eeuwen door hebben gehuden: die van bekering en weder geboorte. Het eerste is het proces, van de mens uit bzien, het tweede van God uit. Pascal, groot wijsgeer, de heilige van "Post-royal", zegt tot ons: „Troost U ge zoudt God niet zoeken, indien gij Hem niet reeds gevonden had", 't Duurt misschien lang. voordat wij beseffen: meer dan dat wij God zoeken, zoekt God ons. Fred. a W._ Rappold.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1