Golf- in de Ver. Staten een populaire sport met 3 millioen beoefenaars Roofoverval in Spaarbank Vrouwen wegen minderdan vroeger KAPPIE EN DE ZEE W EDST R IJ D Het Huis aan de Baal Golf, eertijds een spel, dat door «lechts enkele Amerikanen werd gespeeld U nu één de meest populaire sporten in het land der onbegrensde mogelijkheden geworden. Reeds drie millioen onderda oen van linde Sam beoefenden dft spel dat in ons land mee voor de beter gesi tueerden ls. Sinds 1930 betekent dit een Vooruitgang van een millioen golvers. De •port wordt op talrijke manieren gepro pageerd. In tal van gymnastieklokalen Van openbare scholen worden in de win ter avondcursussen gegeven, die ge woonlijk zeven weken duren. Alle spel benodigdheden worden gratis ter beschik klng gesteld. Zo ver is het bij ons nog Biet Dinsdag zal in Baarn een internatio naal meester schaaktournooi worden ge houden, dat uit twee hoofdgroepen zal bestaan. In de eerste groep spelen Kostic (Zuidslavië), Tordion (Zwitserland) en Dorner (Luxemburg) en onze landge noten dr Max Euwe, mr Spanjaard, Vis «er en Kramer. De achtste deelnemer •(buitenlander) zal nog worden bekend femaakt. In de tweede groep komen uit 'uderer en Ratanovic (Zuidslavië), Mueller (Zwitserland) en onze landge noten Vinken, van Oosterwijk Bruin, dr Piek, Donk en Fenny Heemskerk, dit dit als een training beschouwt voor het wereldkampioenschap voor dames, dat In de a.s. winter in Leningrad wordt gehouden en waarbij zij ons land zal Vertegenwoordigen.. Zoals men weet, was de Engelse kam pioen Golombek vorig jaar winnaar van het Baarn se tournooi. «peelt Dr MAX EUWE mee in Baarn. Zaterdag 15 October zal op Antwer pen de turnlandenwedstrijd BelgiëNe derland voor heren worden gehouden. De Belgische ploeg is reeds samengsteld de Nederlandse nog niet. Tijdens de internationale tenniswedstrij den te Parijs gooide Joegoslaaf Puncec het bijltje er bij neer. In zijn partij tegen de Fransman Cochet liep hij tijdens de 5e set kwaad de baan af. omdat hij het niet met de scheidsrechter eens was. Cochet werd tot winnaar verklaard. On te landgenoot van Meegeren ligt er reeds uit. In bet enkelspel verloor hij van de Fransman Charlier. in het dub bëlspel, samen met de Argentijn Weiss. van de Fransman Borotra en de Span jaard Massip en in het gemenqd dubbel «pel. samen met de Frangaise Mathie. v. het Franse paar mevr. Galtier en Du cos de la Haille. Woensdag a.s. worden te Brussel de eerste wedstrijden gebokst in bet kader van de internationale weltercomoetltie. Niet minder dan 33 boksers uit België. Frankrijk, Italië. Spanje en Nederland nemen hieraan deel. Ons land wordt ver feqenwoordigd door Kraus. Venema en Ponpes. Op 9 October zal in Helsinski de tweede interlandwedstrijd tussen Finland en Eire worden gespeeld. Zoals wli reeds meldden zal onze landgenoot Bronkhorst de match fluiten. Woensdag a.s. om 10 uur wordt voor de liefhebbers de ijsbaan in de Apollo hal te Amsterdam weer geopend. Reeds is bekend geworden, dat in Novem ber de Weense IJsrevue enkele uitvoe ringen op de baan zal komen geven. „jtektttjat" Hotel De man tegenover me had een slapeloze nacht gehad. Hij zag er uit als een student, die van het ene ontgroeningsproces naar het andere is gesleept. Bleek-groene gelaatstrekken en rood-dooraderde ogen, die maar zo'n beetje doelloos rondkeken zonder werkelijk iets te zien. „Geen oog dicht gedaan van nacht", zei hij zuchtend. „Dut hotelleven kan me gestolen worden. De ene keer tref je het iets beter en dan weer wat slechter, maar door elkaar ge nomen breng ik toch maar lie ver de nacht in m'n eigen huis door. Ik heb het trouwens nu wel heel slecht getroffen. Kom ik gisteravond hongerig doodmoe in m'n hotel aan en daar wordt me een dinertje voor m'n neus gedraaiddat die naam zeer beslist niet verdien de. Het leek wel of ze daar niet waren bevrijd en nog midden in de hongerwinter zaten. Al leen de suikerbieten ontbraken, maar de aardappelen, die men daarvoor in de plaats serveerde, deden mij met enig heimwee naar die oorlogskost terug ver langen. Toen ik dan die maal tijd „genoten" en een eindje Omgelopen had, was het tijd om de legerstede op te zoeken. Het bed was Spartaans hard en de lakens demonstreerden uitbun dig hun watervrees. Maar ja, wat doe je als je er een dag van hard zwoegen hebt opzit ten? Je kruipt in je mandje en probeert te slapen. Maar het bleek reeds spoedig, dat ik deze kamer moest delen met, voor mijn gevoel, duizenden andere niet-betalende, maar wel zui gende logé's. Nog nooit had ik zoveel welgedane muggen bij elkaar gezien. Ik heb toen een ware veldslag met m'n mede gasten geleverd en na verloop van tijd was ik overwinnaar en zat het effen crêmebehang vol met rode muggenlijken. Tevre den stapte ik weer in bed en was vast besloten nu onmiddel lijk de slaap te vatten. Maar helaas, er werd ergens in het gebouw bruiloft gevierd en de deelnemers waren helemaal niet geheimzinnig met de vreugde over de zilveren echt vereniging van hun vrienden. Het ging er knap luidruchtig toe. Maar enfin, alles went en eindelijk viel ik dan in slaap. Maar niet voor lang. Plotseling schrok ik wakker. De oorzaak weet ik nu nog niet. Wel weet ik, dat op de gang niet ver van mj/rt deur een man stond, die steeds op halve fluistertoon dezelfde zrn uitstiet. Wat ie zei kon ik niet verstaan en toen dat zo'n kwartiertje had geduurd, wilde ik persé weten wat die knaap nu eigenlijk zei. Ik ging mijn bed uit, sloop naar de deur, deed die heel voorzichtig open het kon per slot van reke ning wel iemand zijn, die zijn zinnen had verloren en zag in de gang de portier staan, die nadrukkelijk de feestvierders vermaande: „Denk om de gas ten, heren, denk om de gasten". Daarna heb ik geen oog meer dicht kunnen doen", zuchtte de man knikkebollend. Criticaster. Dezer dagen hebben twee on bekende mannen een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bijkan toor Ceintuurbaan van de spaarbank voor de stad Amsterdam. In dit kantoor werd een z.g. jeugdzitting gehouden. Tussen een uur en half aes konden kinderen hun spaargeld af geven. De zitling was juist ten einde, toen twee mannen, naar schatting omstreeks 22 jaar oud, het gebouw binnen stapten en brutaalweg de deur achter zich sloten. Eenmaal in de bank, deden zij maskers voor en be dreigden de totaal verblufte kassier en zijn assistent met revolvers. Met de woorden: „Kalm aan he ren, dan zal U niets gebeuren. Steekt U Uw handen maar in de lucht en gaat U maar met Uw ge zicht tegen de muur staan", richtten zij de wapens op de employé's, die zich dusdanig bedreigd voelden, dat zij aan he$ op kalme toon geuite bevel gehoor gaven. De grootste en oudste der rovers heeft daarna de buitendeur van de bank In het slot gedrukt, terwijl de jongste over de afrastering, welke de ruimte, waarin zich de kassiers bevonden en de hal voor het publiek afscheidt, klom. De oudste rover vertelde daarna de kassiers, doelende op de jongste: ,.Bij heeft een mes bij zich, waar hij erg handig mee is, zodat ik U aanraad te doen wat wy zeggen. Waar is Uw geld?" Een der employé's antwoordde daarop: „Jullie treffen het niet, want ik heb juist vandaag een groot bedrag naar het hoofdkantoor ge bracht". De rovers rommelden wat op de lessenaars en namen wat klein geld, dat daar lag weg en gelastten toen een der bedienden de brandkast te openen, waarna de overvallers een bedrag aan pasmunt, dat in rolle tjes in de brandkast lag, wegnamen. In een der bureaux vonden de dieven bovendien een aanzienlijk bedrag aan bankbiljetten, dat zij eveneens mede namen. Zij gelastten vervolgenj de bankbedienden da handen te laten zakken en naar de kolenkelder te gaan. De rovers ver lieten het gebouw door de voordeur en stapten op de fiets, waarna zij In de richting van het Sarphatipark verdwenen. De employé's zagen kans door een raam aan de achterzijde van het ge bouw de tuin te bereiken, waarna zij over een schutting klommen en zo bij de buren binnen konden gaan. Hier werd onmiddellijk de politie gebeld, die per radio-autodienst snel ter plaatse was en onmiddellijk doch zonder succes, de omgeving afzocht. Dat is te danken aan de mannen C'-nds het begin van deze eeuw is het gewicht van de kledij der vrouwen gedaald van zeven kilo op zeven ons. Het gewicht van haar onderkleren kwam van zes kilo op twee ons en er bestaat reden om te veronderstellen dat het hierbij niet zal blijven. Deze verklaring danken wij aan Edward Stevenson, de mode specialist, die de toiletten anno 1905 ontwierp, welke Shirley Temple zal dragen in haar nieuw ste film „Adventure in Baltimore". Stevenson verklaart verder: -Veertig jaar geleden waren er twee ingewikkelde wasmachines nodig om het linnengoed van een Shirley in „neto-look" toiletje anno 1949 dame te wassen. De dunne zijden lingerie van onze moderne vrou wen is daarbij vergeleken minder dan niets. Onder zeer lichte toi letjes wordt tegenwoordig natuur lijk ook een onderjurk gedragen, die dan op 150 gram extra wordt geschat. Wat de badpakken betreft, hier Gezien het groot aantal amenciemen ten dat door de Tweede Kamer is inge diend op het wetsontwerp op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, een wets ontwerp dat de maatschappij-structuur °in Nederland zeer vergaand zal kunnen beïnvloeden, is besloten dit ontwerp voorlopig aan te houden en op 6 Octo ber opnieuw aan de orde te stellen. is het contrast tussen de mode van toen en thans nog frappanter. In de jaren van het begin van deze eeuw was het badpak een afschu welijke zaak van zwart of donker blauw flaneL Het bestond uit een wijde blouse, een broek, die tot de knieën reikte en een rok met vo lants. Onder dit martelwerktuig droeg men natuurlijk nog onder goed en een werkelijk elegante vrouw legde nooit haar corset af. Katoenen kousen, geregen san dalen, handschoenen, een parasol en een grote, onder de kin vastge bonden strohoed, vervolmaakten dit geheel. Enkele golven waren voldoende om dit „badpakje" te veranderen in een weinig flatteuse zandzak. En een uur in de zon was niet voldoende om het te drogen. Eenmaal nat, woog het on geveer tien kilogram. In 1905 bestond er geen sport- kledij voor dames. Criquet, tennis en fietsen geschiedden in een lange japon. Enkele „moedigen" waag den het een lange broek te dragen, doch zij werden dadelijk uitge sloten uit de „nette gemeenschap". In die tijd kende men slechts twee soorten schoenen: met veters of knoopjes voor overdag en dansschoenen voor 's avonds. De kousen, meestal van katoen, waren gewoonlijk in de kleur van de schoenen. In het begin van de twintigste eeuw veranderde de mode slechts om de tien of vijftien jaren d.i. driemaal langzamer dan thans. De toiletten waren echter goedkoper en de dames konden zich meer afwisseling permitteren. Vroeger werd het grootste deel der garde robe thuis vervaardigd door een naaister, die men tweemaal per jaar in dienst nam. De kleding varieerde slechts weinig by het ouder worden der dames. Enkel was voor ouderen de. stof iets zwaarder. Een fatsoen lijke vrouw ging nooit uit zonder handschoenen of zonder hoed. De gehuwde vrouwen droegen met struisveren versierde hoofddek sels, de jonge meisjes gebruikten linten of bloemen. De eerste wereldoorlog bracht een radicale ommekeer in de mode. Toen begonnen de mannen er zich mee te bemoeien. Tot dat ogenblik waren de vrouwen alleen -heer en meester" geweest in het rijk van de mode. De mannen echter toonden ook nu veel meer practisch inzicht het Is wel eens omgekeerd ook! en „verlicht ten" het leven der vrouw". K'eine Mariand0' Ongetwijfeld hebt U wel eens gehoord van dat liedje, dat ons treffende bijzonderheden vertelt omtrent die lieve, kleine Marian- del. Welnu, de film, die de naam van dat Oostenrijkse madeliefje draagt, komt binnenkort naar Zaandam. Luistert dus niet lan ger naar dat beierende klokje van Arnemulden en hangt U het paar- denhoofdstel maar weer aan de muur, want tegen Mariandel is niets en niemand bestand. 12 De vreemde figuur, die de maat reeds van vere aan had zien komen, bleef op de kade bij de ..Kraak" stil staan. Hij zag er heel bizonder uit, want hij had zich toegetakeld alsof hij een zeeman was door een Zuidwesters op te zetten, zeelaarzen aan te trekken en en een scheepsroeper bij zich te dragen Maar iedereen kon het met één blik zien, dat hij geen echte zeeman was, want daar had hij nu eenmaal geen ge zicht voor. Hij stond dus op de-kade en keek vol welgevallen naar de ..Kraak", tot grote verbazing van Kappie en de maat Een kloek vaartuig", hoorden ze hem zeggen. „Wanneer ik mij niet vergis een sleepboot van ouderwets «n dus degelijk maaksel!" De vreemde man kwam de loopplank op en de maat had nog Juist tijd om te fluisteren: „Vast weer een schuld eiser! Ik vod de ellende aankomen!" „Wat komt U doen?" snauwde Kap pie. „Aha!" Daar hebben we de stoere zeeheld!" riep de vreemde man. „Het zou me geenszins verbazen, wanneer 't bleek, dat U Kappie waart!" „Ja, die ben ikriep Kappie. ..En wat zou dat? Ik heb op het ogenblik geen florijn meer in m'n zak! Over een week zal ik betalenen maak nu dat jc voor de drieworp komt! Ik heb genoeg van al die gddhaalen!" Kappie's voet schoot met forse kracht uit en voor de tweede keer in korte tijd duikelde er iemand de loopplank af. GOLFLENGTE WISSELING Wij maken onze lezers er op attent dat de omroepverenigingen Zat^fcag 1 October a.s. weer v. golflengte wisselen. Met ingang van die dag zullen de uitzendin gen van VARA. AVRO en VPR O over Hilversum I 301,5 m plaats vinden, terwijl men NCRV en KRO kan beluisteren over Hil versum II, 416 m. Deze regeling geldt weer voor een kwartaal. ZATERDAG 1 OCTOBER 1949. Hilversum I - 12.00 Gramofoonmu». 12.33 Roemeens orkest; 13.00 Strijdkr. 13.30 Hawaiian muziek; 14.00 „Htt Nederlandse lied". 14.30 Gramofoon» muziek; 14.50 Fries programma; 15.15 Kamerorkest; 16.15 Amateursuitzending 17.00 Gramofoonuziek; 17.30 Voor dt jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkracht. 19 00 Staalkaart; 19.30 Bijbellezing; 20.00 Nieuws; 20.20 Promenadeorke«t; 20.45 Gevarieerd programma; 22.00 Weense muziek; 22.40 Lichte muziek; 23.00 Nw» Hilversum II 12.03 Gramofoonmu*. 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuwsj 13.20 Promenade orkest; 14.00 Pianospel 14.40 Orgelconcert; 15.20 Fanfare orkest 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amusement* orkest; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Lichtbaken. 21.00 Gevarieerd program.f 21.55 Populair concert; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; Programma 3 12.00 Salonorkest; 13.15Intern. cabaret; 14.10 Symph. conc 15.30 Verz. prog. 17.00 Batavia; 18.15 Jazz: 19.30 Dansmuziek; 20.00 Lichtf muziek: 21.15 Amusementsorkest: 22.15 Verz. progr Programma 4: 12.30 BBC-orkest; 13.15 Dansmuziek; 14.30 Serenade ork.f 15.30 Orgelspel; 16.12 Koorzang; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Rhythm. muziekl 19.00 Bach programma; 20.00 Gevarieerd programma: 21.15 Rustige gr.pl.; 22.15 Dansmuziek. BONDAG 2 OCTOBER 1949. Hilversum 1 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek 9:15 Verzoekprogr.j 10.00 Gramofoonmuziek; 10.25 Literair overzicht; 10.50 De jonge Flierefluiter^ 11.15 Cabaret; 12.00 Orkestconcerti 12.40 Volksliedjes; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuziek% 14.05 Boekenhall uur; 14.30 Pianoconcert; 15.35 Gevar. muziek; 16.30 Sportrevue; 17.00 Gevar. progr.; 18.15* Nieuws; 18.30 Strijdkracht 19.00 Kinderdienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Populaire muziek; 20.45 Hersengymn.; 21.30 Hoorspel: 22.25 Cabaret; 23.00 Nieuws. Hilversum II, 416 m. 8.00 Nieuws. 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Proe. kerkdienst; 11.30 Gewijde muziek; 12.40 Amusementsmuziek; 13.00 Nieuws: 13.20 Promenade orkest; 14.00 Promenade ork. (vervolg). 14.30 Hoorspel; 15.3U „Col legium musicum Amsterlodamense". 16.30 Vespers; 17.00 Gereformeerde Kerk dienst; 18.30 Gewijde buziek; 19.00 Koor. 19.30 Nieuws; 19.52 Boekbespr.f 20.12 Gevarieerd progr. 23.00 Nieuws. Programma 3 8.00 en 9.00 Nieuw« 10.00 Casinoprogr.; 11.05 Vrolijke muz. 12.00 Vlaamse liederen: 13.00 Nieuws: 13.15 Orkest André Kostelanek; 14.00 Operamuziek; 15.00 Voetbalreportage 17.00 Batavia; 18.00 Riders on thé range puoAeBepuoz ajqog 0£'6I iu&nafN 00'6l 22.00 Nieuws; 22.15 Verz. progr. Programma 4: 8.00 en 9.00 Nieuwsj 10.00 Lichte muziek; 11.00 Stand easy; 12.00 Dansmuziek; 13.00 Verz. progr.; 14.15 Ork. Farnon; 15.00 Mahler conc. 17.00 Dansmuziek; 18.00 Orkest Carol Gibbons; 19.00 Promenade-orkest; 19.30 Radio galaavond: 22.15 Orgelspel. MAANDAG 3 OCTOBER. Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws en gramofoonpïaten; 9.00 Kamer orkest; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor de zieken; 11.25 Kamermuziek. Hilversum 2. 415 m 7.00 en 8.03 Nieuws en gr.pl.; 9.35 Symph. roncert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kamennuz.- progr. Programma 3 7.00, 8.00 en 9.00 Nieuws: 10.00 Orgelspel: 10.30 Mil. ork. 11.00 BBCorkest Programma 4 7.00. 8.00 en 9.00 Nieuws: 910 Verz programma; 10.00 Le ménage en musique.. Andrew Mackenzie Na een week verkenning rond het Huis aan de Baai is. Bob Arlen niet veel verder gekomen. Moeten in dat sombere gebouw de draden sa menkomen van de sinistere bende, die in Londen door afpersing aller lei mensen de dood in drijft? De raadselachtige figuur van dominee Barlam schijnt er ook niets mee uitstaande te hebben. En Bob toiler niet aan. dat de lieve blonde Judith (secretaresse van de kolonel) tot zulk ploertig spel in staat is. 27) Mijn chauffeur Burton (de detective) was ook niet veel verder gekomen. H'j had ontdekt, dat kolonel Simpskins, afgezien van één enkel bezoek aan Londen, het Huls aan de Baal niet had verlaten. Judith en het dienstmeis je Mary waren nog steeds daar aan wezig. Maar toen verscheen Johnny ten toneleHij kwam het dorpscafé op een avond binnenlopen juist voor slui tingstijd. Naar hetgeen Burton my ver telde, stond de waard in dubio, of h(j hem nog zou bedienen; hij was een oude man met kapotte schoenen en versleten kleren, maar kwam met een nieuw bankbiljet te voorschijn om voor zijn glas bier te betalen. En zelfs hier door zou de man Burton's aandacht nog niet speciaal getrokken hebben hy zou hem zonder meer beschouwd heb ben als een arme schooier, die een goe de dag had gehad als niet plotseling zijn blik was gevallen op de handen van de oude man. De vingers waren won derlijk lang en fijngevormd, en zelfs het vuil kon niet verbergen, dat het goedverzorgde handen waren. Burton kwam plotseling op een idee. Hij liep de herberg uit en overreedde mij zonder verdere uileg om met hem mee terug te gaan. De oude schooier was een van de laatsten, die het café verliet. Hij strompelde in het licht, dat een straatlantaarn verspreidde, en leek een armzalige bundel oude botten en vodden, voor wie de dag des oordeels niet meer ver af is. Met een verach telijke blik naar de dorpsbewoners, die elkaar goedennacht wensten, begon hy de dorpsstraat in te lopen. Burton en ik volgden hem op een behoorlijke af stand. De oude man keek niet om, maar strompelde voort, totdat hy aan een landweg kwam. Hy stond aarzelend te kijken naar een hooischelf, overwegend of dit misschien een behoorlyk onderko men voor hem was voor de nacht, toen Burton hem op de schouder klopte. De oude man keek om met een ver schrikte blik ln zijn ogen. In het maan licht zag ik een gezicht, waarop dat zag ik duidelyk de dood al een stem pel had gedrukt. De gezichtshuid was zwaar gerimpeld, doorgroefd en gelig. Zijn tanden waren niet meer dan vuile stompjes, en een dikke laag vuil van weken maakte hem een afzichtelijke verschijning. Zijn ogen maakten het bo vendien duidelijk, dat hij een man was, die dikwijls achterom had moeten kyken om te zien, of men hem niet ach terna zat. Wat brengt jou hi-erheen, Johnny?, vroeg Burton. Dit moet de eerste keer van ]e leven zijn, dat je uit de stad weg bent. En wat zou dat? antwoordde de oude man op een klagende, beledigende toon. Ik word niet gezocht voor iets. en waarom zou ik dan niet net zo goed als iemand anders wat frisse lucht mogen inademen, zonder door die ellendige politiekerels lastig gevallen te wor- deal De stem van de schooier stierf weg en een hevige hoestbui schokte door zyn oude lichaam. Even later veegde hij met zyn mouw zyn lippen af. Burton's stem klonk wonderlyk zacht, toen hy de volgende vraag stelde. Hij wist, dat de levensdagen van de oude man geteld waren. Ben je hierheen gekomen in ver band met Billy? Hy was een vriendje van je, als ik me goed herinner. Hy was nog zo slecht niet, moge hy rusten in vrede. In het maanlicht glommen de ogen van de oude man. Billy was de enige vriend, die ik had, meneer. We hebben samen gezeten, maar hy kwam er eerder uit dan ik en zorgde voor het kleine meisje, dat Ik toen had. En nu heeft de een of andere schoft hem vanuit een auto neerge schoten. Heb je enig idee, wie hel geweest kan zyn? Even dacht ik, dat de oude man geen antwoord zou geven. De gewoonte, die hy zich gedurende zyn hele leven eigen had gemaakt, en die een erecode voor dieven is, nl. nooit te klikken, zou in normale gevallen zijn lippen verzegeld hebben. Maar zijn vriend was dood eu hy wist, dat hy hen binnen enkele we ken zou volgen. Billy had een idee, hij was een pientere kerel. Hy deed geregeld werk voor iemand, die hij nooit gezien had. Maar hy kreeg Instructies per brief. En Billy had opgemerkt, dat die brieven uit deze streek kwamen. Nooit van de zelfde plaats verzonden. En toen hij da kaart van deze streek bekeek, ontdekte hy, dat de enige plaats, vanwaar de brieven nooit gekomen waren, dit plek je hier was. Dat bracht hem op het idee, dat de vent, die die zaak organi seerde, hier moest wonen. Hy vertelde me dat op een avond. En nu hy zo liederlijk neergeschoten is, besloot ik hierheen te komen, om te zien of ik hem niet op de een of andere wijze kan wreken. Opnieuw begon de oude man te hoesten. Burton trok me mee buiten gehoorsafstand. Dit kan een geweldige kans voor ons betekenen, zei hy. Die oude knaap is Johnny Barnes, de knapste dief van EngelancL Met die lange vingers van hem kan hy Iedere safe oper.'wfjgen. Voordat we er achter zyn waar Simp- kins als hij degene is die we zc*kcn die correspondentie, en liever nog, die schryfmachine bewaart, kunnen we niet verder komen. Barnes leeft niet lang meer. Waarom zou je hem niet overhalen het huls binnen te dringen om te trachten te ontdekken, wat hy kan. Waarom vraag je hem dat zelf niet? {Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5