Ikmaadüf 'N.-HOLLANDSE i PERS 1945 Bijna 1 millioen arbeiders voeren felle, sociale strijd Wij bouwen Om de erkenning van Nieuw-China ^-NIEUWS—v 5e JAARGANG Nr. 1708 Woensdag 5 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand 3.69 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct By contract aanzienlijke korting Veiantw. redacteur. J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel R 1200 9971 De staalstakingen in de Ver. Staten 1000.000 mijnwerkers hebben hei werk hervai Het Amerikaanse bedrijfsleven komt in ernstige moeilijhhe den door de gro:e staking der metaalarbeiders die thans sedert enige dagen aan de ga ng is. De au'ömobiel industrie heeft nog enkele weken voorr aad ,doch dan is ook deze be langrijke bedrijfstak stilgeleg d. Zou dc stagnerende productie ook nadelige invloed op het „hulp"- program uitoefenen? We mopperen wel eens. We kan keren zelfs graag. En in de regel is het de overheid, die er aan moet geloven. Het is dikwijls zo, dat er in die kritiek een rechtvaardig ele ment zit, maar het is even dik wijls zo, dat we onbillijk zijn met onze kritiek. Het is zelfs soms zo, dat die kritiek de perken te buiten gaat. Wat hebben we niet dikwijls gehoord, dat er in Nederland op het gebied van woningbouw niets gebeurt. En dan werd achteraan gezegd, dat alles werd besteed voor de s rijd in Indonesië. Hoewel we het laatste ook betreuren en er felle tegenstanders van zijn, kun nen we het slechts demagogisch noemen, als men de kri lek op de ze wijze brengt. Wie het pas afgekomen bouwplan van Minister in 't Veld bekijlct. zal ook nau welijks kunnen volhouden, dat er op het gebied van woningbouw in Nederland niets gebeurt. Er gebeurt nog te kort. Het tempo, waarin woningen gereed ko men is nog niet snel genoeg. Accoord. Eu indien men kritiek uittefent met de bedoeling door die kritiek mede te hel pen aan een snellere en betere oplossing dan hebben wij daar niet het minste be zwaar tegen. We doen er zelfs als het moet van harte aan mee. Maar dan dringt het plotseling, bij het lezen van het bouwplan voor 1950 tot ons door. dat er nog iets anders is dan woningbouw. Het is niet voldoende, in dien er maar woningen worden gebouwd en niets anders. Er moeten ook fabrieken komen. Er moeten wegen en bruggen ge bouwd worden. De scholen en zieken huizen vragen om uitbreiding en ver nieuwing. De droogmakerijen moeten van boerderijen worden voorzien. Er moeten kerken worden gebouwd. En er moeten nog huizen worden hersteld. Dat is zo maar een greep uit het bouwplan. 1950. In totaal een bedrag, dat ver box- het milliard uitgaat. Als we dat goed bezien, zakt onze ontstemming over het feit dat onze gemeente slechts enkele woningen toegekend kreeg. Dan besef fen we, dat de opbouw van Nederland wel eens te plaatselijk zien. Dat het niet alleen gaat om woningen, want dat de mensen, die in die woningen vertoeven een ikomen moeten hebben en dat ze dat veelal slechts kunnen verkrijgen door arbeid. Arbeid, die verricht moet wor den in fabrieken. Dus moeten die fabrie ken er komen. Dat onze kinderen onder wijs moeten hebben, dat gegeven wordt in scholen. Dus moeten er scholen ko men, naarmate er meer kinderen zijn. En als we dan on. land eens doorkrui sen, dan valt het ons toch op, dat er reeds veel tot stand is gebfacht. Ook op het gebied van de woningbouw. Dit -jaar zullen er weer veertigduizend woningen aan de bestaande voorraad worden toe gevoegd. Het is nog te weinig. En we zullen al onze krachten moeten inspan nen, om het aantal in de komende jaren nog op te voeren Maar wie zeg dat er in Nederland niets gedaan wordt, Js onredelijk. We schrijven dit niet. omdat we be hoefte hebben een bepaalde Minister op te hemelen. Evenmin opdat we nu in gezapige rust zouden kunnen indomme len. Maar wel om stelling te nemen te gen de bewuste misleiding, die er schuilt in het steeds maar verkondigen, dat er in Nederland toch niets gedaan wordt. Want dat is fnuikend voor het vertrou wen in ons herstel en gevaarlijk voor het geloof in democratische staatsinstel fingen. v. Z. Uranium in Zwitserland De Zwitserse commissie voor atoom energie heeft vandaag medegedeeld, dat er uranium is gevonden in het kanton Tessino, maar niet in hoeveelheden, die bij de huidige stand van de techniek exploitabel zijn. Er zijn enkele belangwekkende punten te no eren bij deze sociale kwestie. Het is niet slechts ..een staking om arbeidsvoorwaarden", de achtergrond schuilt dieper, en hoewel het niet de journalistieke gewoonte ontspruit, in de bericht geving commentaar en nieuws te vermengen, willen we ditmaal hierop desondanks de aandacht ves igen. De staking is uitgebroken om dat de werkgevers niet van zins zijn de pensioen en andere eisen der arbeiders in te willigen. De onderhandelingen hierover lo pen al maanden, en dat de sta king nie teerder uitgebroken is. is te danken aan de regeringsinter ventie. De regering heeft nl com promisvoorstellen gedaan, doch ook deze werden niet aanvaard. Thans heeft Truman van elke verdere inmenging afgezien. Tot zover is er niets bijzonders aan deze staking, hoewel het ont wrichtende element enerzijds en 't sociale leed anderzijds zeker niet zonder meer voorbij kunnen wor den gezien. Philip Murray, de leider van de vakvereniging van st aalarbeiders echter heeft als mede achtergrond van deze staking verklaard, dat de consumptie in de Ver. Staten (en daarbuiten) geen gelijke tred houdt me>t de productie, met ande re woorden, er wordt meer gepro duceerd dan er kan worden ver kocht. De koopkracht van de mas sa der mensen vermindert, daar door vermindert, tevens de vraag naar productie, dus zal er minder worden gemaakt, dus dreigt het spook der werkloosheid. Nu kent Amerika vrijwel in het geheel geen werkloosheids voorzieningen, hetgeen bete kent dat werklozen zo op de rand van de hongersnood ko men te leven. Philip Murray eist thans als radicale oplos sing. de instelling van de 40 urige werkweek, met behoud van het thans geldende loon. Daarnaast de pensioensregeling en^ De uivoering van deze eis zou bekekenen dat dp rege ring in het vrije bedrijfsleven zou moeten ingriinen en so ciale wetten met kracht zou moeten doorvoeren, maar daar dit tegen de f">~<rbare princi pes van het Witte Huis In druist, is nv hlijk te voor zien op welke wijze deze sta king tot een bevredigend ein de kan worden gebracht. Een honderdduizend al mijnwer kers heeft dezer dagen op aanwij zing van de vakbondsleider Lewis het werk hervat, doch desondanks zijn nog 95 pCt der staalfabrieken geslo'en en 27 ijzerertsmij nen bui ten werking. To' op heden hebben de arbeiders 30 millioen dollar loonverlies; de maatschappijen hebben 100 millioen verloren, de spoorwegmaatschappijen hebben wegens gebrek aan vervoer van steenkool 55,000 arbeiders ontsla gen. Bela aal valse bankbiljetten uit Zoals onlangs reeds is gemeld, is in Den Haag een Belg aangehouden, ze kere M„ die betrapt was bij de uit gifte van valse biljetten van honderd gulden. De man heeft thans bekend, dat hij in totaal 34 van dergelijke bankbiljetten heeft uitgegeven, 24 In Utrecht, 9 in Den Haag en 1 in Am sterdam. Al deze valse bankbiljet ten zijn reeds achterhaald. Naar de herkomst wordt nog een onderzoek In gesteld. Schiphol bij nacht Het grasveld in de Haarlemmermeerpol der bij de Ringvaart, waar 30 jaar ge leden het eerste KLM-vliegtuig opsteeg, was In 1940 tot de moderne luchthaven Schiphol uitgegroeid. Na de bevrijding in 1945 was er weinig van Schiphol over. 'Om haar uitstekende reputatie te behouden, stelde de KLM alles in het werk om in zo kort mogelijke tijd de luchthaven niet alleen te herbouwen, doch zelfs uit te breiden- Dit is haar ge lukt. Schiphol kan zich tot de meest mo derne luchthavens ter wereld rekenen. Schiphol bij nacht: enige vliegtuigen te gen de achtergrond van het restaurant, waar ook s nachts grote bedrijvigheid heerst. Zeeleeuw bindt strijd aan met krokodil Een zeeleeuw is door een kroko dil uitgedaagd tot een zwem wedstrijd over het Kanaal. Burt Kennedy. scenarioschrijver uit Hollywood en manager van de zeeleeuw, beeft een telegram van een sportvereniging uit Cairo ontvangen, die aanbiedt om „Ti sah" de krokodil naar Calais te zenden voor een Maandag te hoa den wedstrijd Kennedy verklaar de nog niet te weten of hij de uit nodiging zou aannemen. Piere Cilion. van wie Kennedy verwacht, dat hij alle records ip de Kanaalzwemmer!) zal breken, door in drie uur de prestatie te leveren, arriveerde gisteren per vliegtuig in Parijs en verblijft in de dierentuin te Vincennes. Vol qens de h.iidjge plannen zou Ci hor Zvtidag de poging wagen. Opnieuw proces tegen Bulgaarse dominees? In de Ver Naties, in de politieke com missie ad hoe, heeft Cohen, de Amerik. afgevaardigde verklaard, dat m Juli een nieuw proces tegen een aantal predi kanten zou zijn gehouden. Dit proces zou in alle stilte zijn gevoerd, om niet een zelfde wereldberoering te verwek ken als bij het vorige proces. Voor gesteld werd*om vast ie stellen dat in Bulgarije en Roemenië de menselij ke rechten waren geschonden. Film over leven in de missie Twee Nederlandse priesters uit het bisdom Breda zijn naar Oeganda, Tan- ganyka en Belgische Congo vertrokken om aldaar een film op te nemen over het leven in de missies. Beide priesters hebben de bedoeling bij hun terugkeer in Nederland voor de missionarissen een thuisfront op te richten, zoals voor de soldaten in Indonesië. De puzzle rond de Situatie in China is niet slechts van Militair-econo miscbe aard, doch bovenal van poli tieke Militair is de balans definitief ten gunste van de Volksrepubliek door geslagen Economisch is Tsjiang Kai Tsjek door Uncle Sam afgeschre ven. En het resultaat van deze twee factoren is een politieke puzzle De puzzle is voor de Sowjet-llnie en de Oost Europese volksdemocra- tien niet moeilijk. Mao Tse Toeng is Communist. De overige partijen, en het zijn er vele, staan achter het vooruitstrevende Ba sis program van Mao Tse Toeng. Een consequente koers is te verwachten en deze koers is binnenlands progressief» en naar buiten zeker niet Sowjet-vij andig. Moeilijker is het voor de westblok- mogendheden. Tsjang Kai Tsjek is nog al onvriendelijk jegens zijn voormalige geldschieters. Hij blokkeert Sritse sche pen, belemmert de handel op het nieu we China en berokkent vooral Enge land grote schade.Bevin heeft dan ook reeds voor enkele weken met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse za ken Dean Acheson. die Tsjiang Kai Tsjek van diefstal beschuldigde, over een erkenning van Mao Tse Toeng on derhandeld Maar deze erkenning houdt in. een V.van Dag tol Dag— Minister Bevin, die thans Canada bezoekt, heeft een toe in Frankrijk zonder verblijfs- Na met de electrische wasma met de prijsstop. Zesenzes vergunning. Vijf personen ge chine de was te hebben ge- tig olieverfschilderijen en zes tuigde voor zijn „goed karak- daan, kwam de echtgenote v. enzevenbg tekeningen zijn gis ter" en de verded. overhandig d. heer Ros uit Geertruiden- teren met de Westerdam in de meer dan 100 telegrammen berg in aanraking met de blijk N. Yorl: aangcKomen voor 'n uit vele delen van de wereld, baar de.'ecte rhbberverlengka expositie in de Verenigde Sta >oraak aehouden tot de laar Waann steu° aan Davies' be bel. Zij kreeg de stroom door ten. De kunstwerken werden liikse conventie van de Cana ^ördttoegezegd. Het bet lichaam en werd onmid- onder zware politiebewaking S 9ed00d H" ""kt -arhe, Metropolitan MUSeum kort zal de Amerikaanse orga Ja(fa [ot een stad naarad «rtneldd, gebracht., nisatie „Care ook pakketten t t i a fleen noterm9' omdat de De correctionele rechtbank naar Transjordanië en Joego Aviv, sam.-n te voe marktcommissle van Bodegra te Turnhout heeft van Don- Slavië zendên. De kortelings 9en- Ex„koning Peter van ven weigerde een notering op gen uit Princenhage (Neder geopende pakkettendienst naar Joego Slavië is vandaag per te maken, uit protest tegen de land) veroordeeld tot 4 mnd. Israël verloopt goed, zo heeft vliegtuig uit Parijs in Lenden houding van de CCD, die alle gevangenisstraf en tot terug- de directeur verklaard Gar aangekomen. De regerin_ boeren verbaliseert, welke een betaling van een bedrag vat ry Davies, wereldburger no. 1 gen van Israël en Australië hogere prijs ontvangen, dan 28.800 frank wegens het over is tot acht dagen hechtenis hebben besloten diplomatieke f 2,03, de hoogste notering de Belgisch—Nederl. grens veroordeeld wegens verblijf betrekkingen aan te knopen, van 13 September in verband smokkelen van nyionkousen. streep door de tegenwoordige verhoudin gen in de Veiligheidsraad. De nieuwe vertegenwoordiger van China zou n.1. in de meerderheid der gevallen de mening van de Sowjet-Unie delen en ook het VETO-recht bezitten. Binnen enkele dagen zal moeten blij ken wat voor de west-staten 't zwaarst weegt- De economische wenselijkheid van erkenning van Mao Tse Toeng of de politieke afweer in de Veiligheids raad. OostEuropa heeft gekozen, d.w.z. de erkenningen van Bulgarije, Hongarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije enz. zijn binnen. OUD-MUSICI ONTEVREDEN De gepensioneerde musici van het concertgebouworkest, die van 1894 tot 1945 deel uitmaakten van het ensemble, hebben via de organisatie „vereniging van gepensioneerde leden en wed. van het concertgebouworkest" geprotesteerd tegen hun slechte financiële positie. Zij herinneren aan vele beloften en bespre kingen, doch wijzen er op. dat in de praktijk Rechts 1 maal een kwartaal toeslag werd uitbetaald. Vijftien jaar voor Viebahn en Rühl Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 45 ja rige Emil Rühl en de 39 jarige Friedrch Christian Viebahn, die gedurende de bezetiMgs ijd werk zaam waren als kriminal sekretaer bij de dienststelle Amsterdam van de sicherheitsdienst tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de tijd In voorlcpige hechtenis in Ne derland doorgebracht. De advocaa:-fiscaal. pir. M. H. Gelinck, eiste veertien dagen ge leden tegen beide de doodstraf Bedorven water hz hz hz hz hzz De langdurige periode van droog weer veroorzaakt voor duizenden guldens schade aan schepen in de Londense havens. Er komt geen vers water meer van de bo venloop van de Theems en uit het bedorven water in de havens stijgt een gas op, dat de verf en de tui gage van de schepen aantast. Dit proces gaat zo snel. dat schepen, die keurig in de verf de haven binnenkomen, er na een week ha veloos uitzien. weerbericht Geldig tot Donderdagavond WARM OVERDAG. In de nacht en ochtend: op vele plaatsen mis, en weinig vind. Morgen overdag: Nu en dan over drijvende wolkenvelden. maar droog weer, voor de tijd van het jaar hoge middagtemperaturen en zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Voor de stilgelegde staalfabrieken en hoogovens in de Verenigde Staten wordt gepost. Een van de stakers van d Car- negie Illinois fabrieken komt met zijn drie kinderen kijken naar de posters voor een der grootste hoogovens in de wereld in South Chicago. '^ehaoto) Hoe staat het met het „staakt het vuren"? Door de heer Krol. Christelijk- His torisch Tweede Kamerlid, zijn aan de minister vragen gesteld over de prak tijk van de ordei „Staakt het vuren", in het bijzonder op java en Sumatra. De heer Krol zag gaarne, dat de mi nister van Overzeese gebiedsdelen de betreffende rapporten hierover zonder plicht tot geheimhouding aan de Ka mer zou willen overleggen. Dr. Adenauer over het Sowjet-protest Dr Adenauer, bondskanselier van W. Duitsland, heeft met betrekking tot het Sowjetrussisch protest tegen de vorming van de Westduitse regering gezegd: „In die nota wordt beweerd, dat de grond wet het Duitse volk is opgedrongen en niet door de meerderheid van de bevol king is goedgekeurd. In antwoord hierop dient verklaard te worden, dat de grond wet door de leden van de parlements- raad vrij en zonder dwang is goedge keurd. Ook het parlement zelf beeft de grondwet vrij en zonder dwang goed gekeurd. en wel met een verpletterende meerderheid". Verenigde Naties in 1953 in Moskou? De New York Times meldt, dat de Sowjetrussische minister van buitenland se zaken Wysjinsky erin heeft toege stemd de algemene vergadering der Ver* Naties in 1953 te Moskou te ontvangen Op een besloten diner in het hoofd kwartier van de Swjet-delegatie vroeg de huidige voorzitter van dc algemene vergadering, de Philippijn Romulo. of de vergadering in 1950 te Moskou bijeen kon komen, aldus de New York Times. Wysjinsky noemde hierop het jaartal 1955. doch op de vraag van Trygve Lie die ook aanwezig was. stemde hij erin toe. dat Moksou vroeger en wel in 1953 gastheer zou zijn. zo meldt het blad.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1