Liefhebbers genoeg..., maar weinig plaats agenda Verduistering in Soerabaja te Alkmaar berecht Huisvlijt- en floraliatentoonstelling overtrof alle verwachtingen In het komende jaar 4i nieuwe woningen Vijf en iwiniig Alkmaarse woonschepen Spreek eerst met de havenmeester Een van de gevolgen van de woningnood is geweest, dat het aantal woon «hepen in de jaren na de oorlog in grote mate is toegenomen. Treffend is deze* toename in Alkmaar: in 19-15 lagen vijf drijvende woningen te Alkmaar gemeerd. Dit getal is thans vervijfvoudigd, terwijl bovendien nog twaalf adsplrant woonschuitbewoners op e-n wachtlijst staan. Want de lig Capaciteit van de Alkmaarse kanaien en i hten is niet groter dan voor vijf woonschepen. Dc twaalf die dus thans op de lijst staan, zullen moe ten wachten, totdat èèn der anderenvertrekt Maar dat gebeurt niet vaak want woonschepen zijn hokvastZij zullen dus nog enig geduld moe ten uitoefenen, voordat hun scheepje kant en klaar gemeerd ligt en zij hun vrienden kunnen ontvangen op hun drijvende woning. Maar er zijn nog wel meer moeilijk heden, die overwonnen moeten worden Voor het zover is. Allereerst de prijs fze kan varieren tussen f 5000 25000. En dat is voor de talrijke krappe beurzen der woningzoekenden een heleboel. Dan de kwaliteit: onder de bedrijven die zich bezig houden met de bouw of verbouw van woonschuiten en die na de oorlog in verband met de toe genomen vraag als paddestoelen uit de grond verrezen, zijn er velen, die be neerd worden door beunhazen. Sche. pen van dergelijke firma's zullen oi betwijfeld afgekeurd worden door de Alkmaarse Bouw- en Woningtoezicht, die erop moet letten, dat slechts deug delijke schepen ligplaats in onze stad kiezen. Men moet namelijk bij de aan vraag om ligging een keuringsbewijs kunnen overleggen. Is dit niet voor. handen, dan dient het schip geschouwd te worden door Bouw en Woningtoe zicht. die dan een vergunning ver strekt. welke een bepaalde tijd geldig Is. - Of niet Dit laatste is te Alkmaar slechts zei den gebeurd. LICHT EN WATER Een andere moeilijkheid, die zich dik wijls voordoet, betreft het verkrijgen van electriclteit en waterleiding. Vijf tien v- 'e Alkmaarse woonschepen zijn T n van electrisch licht. Bij enkelen .-> dit zeer moeilijk aan te leg gen. Met name bij het ingesloten ge deelte van het kanaal, dat een der grootste ligplaatsen van de kaasstad is Hief zou de leiding over de Helderse weg gespannen moeten worden. Dit is verboden. De enige oplossing zou zijn He Helderse weg op te breken en de lei ding ondergronds naar de schepen te voeren. Plannen hiertoe bestaan wel. doch het is twijfelachtig of deze door- Winkelsluiting op feestdagen In verband met de a.s. 8 October feesten. deelt de Contactcommissie voor de Middenstand mede, dat overleg met de besturen van de plaat «elijke Middenstandbonden het volgen de schema is opgesteld voor de Win kelsluiting op Nationale of plaatselijke feestdagen: Indien de feestdag eventueel valt op Maandag t.m. Vrijdag de winkels tot 1 uur open. Indien de feestdag valt op Zaterdag de winkels de gehele dag geopend. De Contact Commissie voor de Mid denstand verzoekt H.H. winkeliers dit «chema als richtlijn voor de openstel ling van hun zaken te handhaven, dit ter voorkoming van misverstand tegen over de koper (ster). Giften voor dierenasyl Ter gelegenheid van werelddierendag werden voor de bouw van een dieren asyl te Alkmaar de volgende giften ontvangen: Mevr. B (dertig opgespaarde kwart jes) f 7.50. Personeel plantsoen f 2.70; Ter herinnering aan Móp en Miep van wijlen mej. W. f I. mevr. de H. f 2.50 mevr. K. f 10 en mevr. P 6e Egmond f 1. Wie volgt? Giften worden gaarne ontvangen door mevr. Vorstenburg. Egmonderweg 3 en de heer Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Viswedstrijd ,,Luctor et Emergo" Begunstigd door goed weer hield deze vereniging zijn 2e onderlinge wed atrijd in het N.H. Kanaal, een 53 deel nemers namen hier aan deel, de vangst was niet groot ,er werden een 65 tal baarzen gevangen waarvan een groot aantal inaatbaarzen, de grootste. 28 cm werd gevangen door de heer Van de Kort, die nu aan de kop staat voo* de werphengel die beschikbaar is gesteld door de heer Daatselaar over 3 wed- afrijden. De eerste prijs werd gewonnen door de heer Fr. Erich Sr. met 5 stuks. 23 October wordt de 3e en laatste wed •trijd van dit seizen gehouden. De leden worden verzocht zich vroeg tijdig op te geven. Sluitingswedstrijd Jonge Vissers Zondag 2 Ocober j.1. hield de jeugd afdeling Alkmaar CNHV bij Burger- brug haar grote sluitingswedstrijd. In totaal waren er 27 deelnemers. De vangst viel niet mee. Toch werd er prettig gevist. De winnaar werd J Smit met 21 stuks. Hij ving tevens de groot «te witvis, die 21.6 cm mat. Zijn prijs" Was een hengel. Van Stralen ontving ook een hengel voor 11 stuks vis en to ook C Jansen met 6 stuks. Even •ens 6 stuks ving C v Sluis, die een «noerenrek met snoertjes mee naar huis kon nemen. P Schouten werd vijfde met 5 stuks. De grootste baars werd cevangen dor C J v d Heide met een lengte van 18.5 c..m. In totaal werden •T 94 stuk» gevangen. gevoerd zullen worden, daar met deze aanleg een aanzienlijk bedrag gemoeid is. De bewoners van deze schepen moe ten zich behelpen met butagas. Zeven woonschuiten zijn aangesloten op de waterleiding. Maar slechts drie hiervan bezitten een rechtstreekse aan sluiting: de andere vier bezitten een kraan, die hiervoor is aangelegd bij de Alkmaarse Exportveiling. Havengelden en buren De omvang der schepen loopt nogal uiteen. De grootste heeft een opper vlakte van 96 vierkante meter. Deze heeft zelfs een garage aan boord. De kleinste meet 28 vierkante meter. De havengelden, die betaald moeten wor den zijn gsring: twee en een halve cent per vierkante meter in de maand. Een moeilijkheid, die zich immer blij" voordoen is strubbelingen met de buren, die het betreuren, dat hun het uitzicht ontnomen wordt en bang zijn. dat zij het met hun nieuwe overburen niet al te best zullen kunnen vinden. Maar tot nog toe heeft men alles in der minne weten te schikken, zij het dan. dat dit soms gepaard moest gaan met een klei ne verandering van ligplaats- Eenmaal is het zelfs voorgekomen, dat iemand Uitspraken Meervoudige Kamer Aan het begin van de morgenzitting van Dinsdag deed de Alkmaarse Meer voudige Kamer dé volgende uitspraken: Broer B (diefstal) jaar en 6 maan den gev. met aftrek. Klaas Z (diefstal) 1 jaar gev. waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Proeftijd 3 jaar. Leendert S. (verduistering) f 250 boe te of 1 maand. Arie K (zedenmisdrijf) 6 maanden voorwaardelijk. Proeftijd van 3 Jaar. Comelis H. (verduistering as ambte naar) 1 jaar gev. De heer en mevrouw Evers in het goud Dinsdag hopen de heer en mevrouw Evers uit Bussura de dag te herdenken waarop zij 50 jaar geleden in de echt zijn verbonden. De heer Evers is de oprichter van de alom bekende glazen wasserij utt de Julianastraat, die door zijn zoon in de loop der jaren met veel ambitie is voortgezet. Zondag 9 October zal de gehele fa milie uit Alkmaar ter ere van dit feest per touringcar een dagje uit gaan. Waar de reis heen voert is nog niet bekend, maar het zal een vrolijke dag worden en het is dan ook te hopen dat het weer mee zal werken om deze dag te doen slagen. De heer en mevrouw Evers zullen, ondanks hun hoge leeftijd ook van de partij zijn. Mijnheer Evers is met September 80 jaar geworden en zijn echtgenote zal met September van dit jaar haar 76e levensjaar beginnen. We wensen de heer en mevrouw Evers een prettige dag toe en dat zij nog lang in goede gezondheid aan deze dag kunnen denken. Oterleek Landbouwer bestolen Op een bouwland aan de Huygendijk is een diefstal gepleegd, waarvan de heer Bleeker, woonachtig te Heerhugo waard het slachtoffer is geworden. Toen de heer Bleeker des morgens zijn gereedschap kwam halen, bemerkte hij dat - alles gestolen was. Biljarters speelden Biljartliefhebbers konden dezer dagen weer genieten van het optreden van enige bekende biljarters, de heren Has selraan en Maurice uit Amsterdam. Dc ze cracks vonden echter geduchte tegen standers in Jb. Dekker en H van Ham Na een dricbandenwedstrijd die gewon n»n werd door van Ham, sp.Jden Maurice en Van Ham een partij, welke eveneens eindigde in liet voordeel van Van Ham. Dekker maakte 75 caramboles in 15 beurten en won daarmee van Hassel man, die hem een ruime voorsprong had gegeven. Een duel tussen beide profs, eindigde in een overwinning van Hasselman. Als toegift toonden de he ren een serie 'kr ststoten. POLDERVERGADERING De hoofdingelanden van de Castri- cummerpolder kwamen in vergadering bijeen In hotel Meijer. Na de opening stelde de voorzitter aan de orde het on derzoek van de geloofsbrieven van de h.h. G. Veldt en J. Bijman. Polder meester en Hoofdingeland der Castri- cummerpolder. De stukken werden in orde bevonden- Bij de behandeling van de ingekomen klachten over de vervui- ing der sloten,in het bijzor^-r in de kom dezer gemeente, werd besloten maatregelen hiertegen te treffen o.m. zal bij de najaarsschouw op 12 October a.s. hierop een streng toezicht worden gehouden. op de Zandersbuurt zei „Laat ze maar voor mijn huis liggen", toen de oor spronkelijke overburen bezwaar maak ten tegen de vernauwing van hun ge zichtsveld. Vele mensen denken: „Laat ze maar ergens anders gaan liggen", zonder te beseffen, dat de autoriteiten, die hierover te zeggen hebben, ook re kening moeten houden met het stads- schoon. Maar éls de nieuwe overburen dan gemeerd zijn.... ja, dan duurt het niet meer zo lang, of zij zijn volledig „ge acclimatiseerd". Het is dan ook opdat dit zo spoedig mogelijk gebeurt, dat mén er op aandringt, dat de schepen goed verzorgd en netjes in de verf blij ven- Een goede raad Tenslotte een goede raad; voordat U besluit een woonschip te kopen of te laten maken, gaat eerst eens praten met de havenmeester. Hij is de man, die U met raad en daad terzijde kan staan. Dan kan Uw drijvende woning een suc ces worden. HARMONIE THEATER. „De grote passie" met Ann Todd, Gaude Rains en Trevor Howard. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur- Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. CINEMA AMERICAIN: „De laatste etappe", onder regie van Wanda Ja- kubowsld. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur- Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. VICTORIA THEATER: „Sensatie's van 1948" met Eleanor Powell. Toe gang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur. Zondag 2. 4-30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. ABT: „Colorado onder terreur" met Gene Autry, de zingende cowboy. In het voorprogramma „cowboys uit Texas" met de drie musketiers. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. „De Rus" Bergen: tot en met Woensdag Je film „Aino". Zoon moest in Nederland studeren... Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse rechtbank diende Dinsdag morgen een zaak*"die als een trieste na sleep van de Japanse bezetting van In. doncsië te beschouwen is. Een Nederlandse mevr. Sieburg had in 1943 aan een Indische vriendin te Soerabaja een aantal juwelen en goud in bewaring gegeven. Deze vriendin mevr. Jose)>hinc H. ten B. was na de oorlog in geld.' ood gekomen en had 'n deel v. d. bij haar in bewaring zijnde goederen ten gelde gemaakt. Hiervan had zij haar zoon naar Nederland ge. stuurd om te studeren. Later had izlj zichzelf ook naar het moederland bege ven en zich te Den Helder gevestigd. Tot mevr. Sieburg had zij gezegd dat de Japanners zich van de kostbéar heden meester hadden gemaakt. De juiste toedracht werd de benadeelde echter bekend en toen het streven naar een minnelijke schikking mislukte, wer den de politie en de justitie te Soeraba ja erin gekend. De officier van justitie te Soerabaja gaf de zaak in hancfcn van zijn ambtsgenoot te Alkmaar, ipr. Holsteijn, daar de betrokkene zich bi- middels te Den Helder had gevestigd.' Hoewel de betrokken materie dus \pj eenvoudig geleek en de officier duifle lijk het verduisterings-delict kon ain tonen, bleek deze zaak een aantal ingfij pende facetten te hebben. Allereerst ontspon zich tussen de pfë sidenc mr. Van Regteren Altcna én verdachte mevr. ten B. een debat over deze kwesie. FEL DEBAT President ,,U heeft tijdens de Japan se bezetting kostbaarheden van mevr. Sieburg in bewaring gekregen?" Verdachte: „Ja zeker. Zij zat in een Jappenkamp". President: „En U?" Verdachte: „Ik niet: Ik heb wel na de bezetting in een extremistenkamp gezeten". President: „U heeft dus bedoelde voorwerpen verkocht?" Verdachte: „Ja in Soerabaja". President: „Hoeveel kreeg u ervoor?" Verdachte: „1300 gulden". President: „Dat was een gedeelte. U had nog meer. U heeft ook wat aan Uw dochter gegeven". Verdachte: „In bewaring. Zij was van plan dat terug te geven". President:» „Dat moeten wij maar gc loven". Verdachte: ..Het is waar". President: „U heeft ook nog sieraden meegenomen naar Holland. Hoeveel be droeg de totale waarde?" Verdachte, een dame uit de betere kringen, wacht even voor zij antwoord geeft. Dan komt het eruit, bijna onver schillig: „Mevrouw Sieburg heeft een bedrag van f 15-000 genoemd". President: „Was dat de waarde?" Verdachte: „Ik kende de waarde niet". President: „Heeft kocht?" Verdachte: „Neen niet meer". President: „Veel of weinig de more le beoordeling blijft hetzelfde. U heeft bovendien uw eigen dochter in deze zaak betrokken. Zij zal voor heling te recht moeten staan". Verdachte: „Ik zat in geldnood. Al les was geblokkeerd". President „Dan had u een andere weg moeten bewandelen". s DOCHTER VERDWEEN Hier mengt de officier zich in het debat. Hij zegt, dat afgesproken was dat de dochter Nederland niet zou ver laten, voordat de zaak voor de recht bank was geweest. „Zij is toch naar Indonesië vertrokken, zonder kennisge ving aan mij. Zij zal nu daar vervolgd worden", aldus de otflder. Voorts laakt de officier de onverschilligheid van verdachte. „Zij toont geen be rouw". Spreker acht het feit dermate ernstig, dat hij niet schroomt een voorwaardelijke gevange- nisstraf van 6 maanden te eisen, met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f 500 of 2 maanden hechtenis. Heerhugowaard INDONESIë GEHEEL ANDERS Verdachte's raadsman belicht de ach tergronden van het delict. „In Indone sië is alles zo geheel anders en dat is voor Nederlanders zo moeilijk te beoor delen", aldus betoogt hij: „De Jappen bezetting was veel erger dan de Duit se bezetting", meent pleiter. Door het bewaren van de kostbaarheden heeft mijn cliënte zich aan de doodstraf door de Japanners blootgesteld. „Men werd onthoofd voor het bezit van gou den voorwerpen", roept spreker uit. Eens heeft verdachte al eens 3 maan den in een Jappenkamp doorgebracht toen zij verraden was voor een andere moedige daad. Bovendien heeft zij na de capitulatie in een „extremistenkaifip" gezeten. In een chaos kwam zij vrij. Zij had alleen nog de bedoelde kostbaarheden, die zij te gelde heeft gemaakt om haar zoon In Nederland te laten studeren. Hij is als nummer één op zijn school geslaagd. Tot mevr. Sieburg heeft verdachte ge zegd: „De Jappen hebben mij alles af genomen", Voorts wijst spreker erop, dat haar schoonzoon In Indonesië al geld heeft aangeboden aan benadeelde want de bedoelde familie is vermogend Tenslotte betoogt pleiter, dat zijn cliën te reeds oneindig zwaar Is gestraft door dat zij moet terecht staan. „In haar millieu wordt dat heel ern stig opgenomen". Als voorbeeld haalt pleiter aan, dat de dochter die bij hem in een Haagse tennisclub was al moeilijkheden ondervond Hij pielt daarom te volstaan met een geldboete. Een snikkende verdachte legt ten slotte getuigenis van haar spijt af. De president bepaalt de uitspraak fot over 14 dagen. nog meer ver- Lentebode keek om de hoek Bloeiende crocusjes plegen elk voorjaar de lente te voorspellen Dat is dan tevens het ogenblik waarop dichterlijke lieden de tin teling in het bloed omzetten ln een aantal fraaie vierregelige verzen, waarin allerlei nuttige en mooie kanten van de lente worden belicht. Ook wordt daarin gesproken van liefde. Daarom zouden wij die crocusjes als lentebode niet gaarne missen. Wij geloven echter, dat er nu iets mis is. Immers één onzer ontdekte Maandag in de Hout een crocusje. Gaat het dus nu al Lente worden? Wie er voor voelt regelrecht van de herfst in de lente te rol len, die mag zijn vinger opste ken. Wij houden het bij een ver gissing van de natuur. Zaterdag, Zondag en Maandag werd er in de zalen van café Half. weg een grote huisvlijt, tuinbouw en floraliatentoonstelling gehou den. Het bestuur had alle midde len ter hand genomen om de op zet volledig te doen slagen Dagen van te voren hebben zij voorbe reidingen getroffen en we kunnen niets anders zeggen dan dat zij daar volledig in geslargd zijn. Vrij dagmiddag J1 arriveerde de heer H. Beers uit Heer Hugowaard Nrd met zijn auto, waarop een grote lading houtwerk. Dit alles „was om de stands in orde te maken. Vol trots ontving de voorzitter, de heer H. Hoogland, deze schat. Men moet nl we en, dat deze stellage 10 Jaar lang bij de heer Beers onder gedoken geweest was. En we kun nen ons voorstellen, dat er vooral bij de bestuursleden, die toen ook ziting hadden ln dat bes uur grote blijdschap was. Deze „onderdui ker" werd nu in korte tijd in el kaar gezet en reeds na enkele uren kon men beginnen met het uits1 allen van het grote aantal in zendingen. Ontzettend hard is er gewerkt en de wens van het be stuur werd werkelijkheid: men was op tijd klaar en de juryleden konden hun werk beginnen. Reeds bij de eerste intrede in de zaal merkten wij welk een zorg er aan deze tentoonstelling was besteed. Er was een keur van ln zendingen, w.o. nuttige handwer ken. fraaie handwerken, figuurza gen, knuiselarbeid. schilderwerk, 'ekenwerk. fruit, tuinbouworodur ten, planten en bloemen, terwijl ook nog vele andere inzendingen ter opluistering aanwezig waren. Ook de middenstanders Heten zich niet nnbe'uigd: verschillende Inzendingen waren binnengeko men, o.m. de firma Glas met een kamerinterieur, de heer Lichten berg uit Langedijk met een keuri ge plantens?and. Ook de BUBO ("firma Bo'man—Burger) was ver tegenwoordigd. De heer Burger liet de bezoekers de nieuwste snuf jes zien op he^ gebied van verwar mlng. verkoeling, waaronde^ gei sers. ijskasten enz. De heer A. de Groot was er met een Ford trac tor. Vooral de inzendingen van 19 t.m. 50 jarigen waren zeer talriik en hier heeft de Jury .bestaande uit de dames A. Nells uit. Alkmaar en A. Balder uit Langedilk. ure" werk gehad om het moois'e en het bes'e er uit te halen. De jury voor het teken en scb" derwerk bestond uit de heren Jb. Sax en P Verburg uit Bergen. De 'uinboüwartikelen warden beoo- deeld door de heren Wagenaar en Kout. We za^en ook een p»acht1pr° collectie andijvie, slaboren van de 7e pluk. enz., teveel om oo te nop men. De afdeling fruit genoot ook '•"el belang«HplHng. De o Houter en S. Nnov u'i Zwang V""1 den als luxeden gemakk® liike taak. Hun mening over de inzendingen was de volgende: Dp Inzendingen zijn goed. irjAgr wij raden de inzenders aa« olf een volgende tentoonstelling no d° vol gende dr'e nunten 'p lpffetv Ie men moet het fruit nooit oppoeb sen; 2e men moet het fruit noolb plukken, maar knippen: 3e men moet rekening houden met het vervoer en de daaruit voortkomen de beschadiging. Als laats'e had den we dan de bloemen en plan ten: de heer A. Nuyens uit Alk maar, die als Jurylid optrad, was zeer tevreden over de inzendingen, ofschoon he' aantal gro'er had kunnen zijn. Bijzondere aandacht had hij voor de inzending van een jongetje van 7 lentes, waarin hij een stimulans zag voor de Jeugd om ook in de toekomst mede te doen met de huisvlijt en floralla. De Inzending van de gemeentewer ken kreeg bijzondere lof. Zo was alles tot in de puntjes verzorgd, 'oen Zaterdagavond de tentoonstelling door de voorzitter de heer H. Hoogland, werd ge operid. Met enkele woorder heette hij de aanwezigen har'elljk wel kom. Onder hen merkten wij op, de burgemeester, de belde wethou ders. pastoor Borsboom, de ge meentesecretaris en de hoofden der scholen, de heren Post en Schnelders. Na 10 Jaar rust, aldus .spreker, hebben wij nu getracht wederom Iets voor elkaar te bren- en wij ondervonden tot ons grote genoe gen aller medewerking en belang stelling. Hierna gaf hij het woord aan de burgemeester, die zijn gro c bewondering uitsprak over het organisatievermogen van dit coml té. Wij verheugen ons, dat deze tentoonstelling na 10 jaar pijnllj ke afwezigheid weer terug is. Het is een van onze hoogtijdagen. In de kleine zaal van café Half - weg was de spanning ook groot. Door de heer v. d. Heiligenberg was een biljartwedstrijd georgani seerd tussen de prof Koehof uit Amsterdam en de heer, J. Moeyes ui: Heer Husrowaard Zd. De entree voor de voorstelling kwam ten goede aan onze huisvlijtverenlging Een schrterend resultaat heeft dit '"itivief opgeleverd, wan de zaal was tjokvol. De heer Koehof moest 500 caramboles en de heer Moeyes 250 parnmboles maken. En. zowaar: onze plaatsgenoot wist te winnen We vernamen nog. dat 'n ^vanchewedstrijd binnenkort zal worden gespeeld en dan vermoede lijk wel ln de gro'e zaal om een *eder de gelegenheid te geven het spel goed gade te slaan. Het muzikale gedeelte nam heb riubelmannenkwartet olv de heer Hoogland voor zljr, rekening. Hier Hij bpsoeelde onze olaa's?ennot' Piet Beers zijn accordeon. De da mes Dekker uit Noord waren ook "resent met hun gitaren en lied 'es. terwijl het rad van avontuur "oor deze vereniging pen aardige bijyo-d'ens'e betekende. We willen besluiten met een woord van hulde aan onze huis vlijtvereniglng De organisatie was fot In de puntjes geregeld en het resultaat kon dan ook niet Jiltbui ven. En het is niet ultgehl°vp"' dc "eer Hugowaarders hebto®" goec' gehouden. Het bouwplan 1950 it II Het bouwplan 1990 dat minister In "t Veld heeft aangeboden sluit met een bedrag van f 1450 millioen. Dit ls f 110 milioen meer dan het totaal van 1949. Van deze f 1450 millioen zullen voor weg en waterbouwkundige werken f 300 millioen worden besteed. Voor nieuwbouw, herbouw en uit breiding van woningen is f 480 millioen beschikbaar gesteld (bouwplan 1949: 400). Het volume van f 480 millioen komt overeen iuet rond 40.000 wonin gen. Een andlere grote post is die voor bedrijfsgebouwen n. I. f driehonderdmil (1949: 272.5) welk post eventueel in de loop van het jaar nog met f 50 mil lioen zal worden verhoogd, indien daartoe de noodzaak bestaat. Bij de bepaling van dit bedrag is rekening ge houden met de eisen die met betrek king tot de industrialisatie worden ge steld. Voor boerderijen en overige agrarische gebouwen zal f 69 millioen worden be stemd (1949: 58.5). Vor scholenbouw is ln het bouw- pan 1950 een bedrag opgenomen van f 40 millioen tegen f 25 millioen in 1949. De stijging van dit volume houdt verband met de te verwachten sterke toeneming van het aantal kinderen, dat behoefte heeft aan onderwijs. Tenslotte zijn voor ziekenhuizen enz. 14 millioen (10) voor ke>"ken f 11 mil lioen (f4) en voor overheidsgebouwen f 51 millioen (f 32) uitgetrokken. 3 October 1574 voeren de Watergeu zen Leiden binnen. De door de lange Spaanse belegering uitgehongerde bevol king werd op haring en wittebrood ont haald. Jaarlijks vieren de Leidenaren met haring en wittebrood dit heugelijke feit. Omdat de ontzetting van Leideif 375 jaar geleden is, reikte prins Willem van Oranje „persoonlijk" aan de bevol king haring en wittebrood uit. Televisie in dienst der kerk De directeur van de protestantse radio commissie in de Verenigde Staten heeft verklaard, dat in de komende vijf jaar en 24 gewond. In de bus zaten militai- maakt van televisie bij het uitzenden van godsdienstige plechtigheden. De directeur drong er tijdens een toespraak, die werd bijgewoond door predikanten en kerkelijke leiders op aan om niet aan het begin te blijven staan, maar om de ontwikkeling te volgen zo dat men gelijke tred kan houden mei de geweldige vooruitgang vao de tc'e visie als nieuw hulpmiddel.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2