Alkmaar in het Zondagse pak Maatwerk van kleermaker was te duur Nederlandse medici verrichten transplantatieproeven Gemeentebestuur verleent Ned. Herv. Kerk subsidie Abonneert U op dit blad De voorbereidingen voor het feest van de 8 Octoberviering zijn in volle gang. Alkmaar Is druk be2ig zijn Zondagse ideren aan te passen en talloze straten hebben een geheel hernieuwd „gezicht" gekregen. t Op het Canadaplein zijn de kermis exploitanten reeds doende met het aan leggen van hun tenten en kramen, zo dat het ook daar een feest van belang tal kunnen worden.. De St. Annastraat heeft een waar feestpakje aangekregen. Ook de Spoor Straat heeft niet achter willen blijven. Onder het motto „Van en naar het spoor, de Spoorstraat door" is men een grote actie begonnen, welke beoogt het verkeer van het station naar de binnen stad weer door de Spoorstraat te voe ren. Na de bouw van de stationstunnel ging het verkeer immers langs de Sta tionsweg. Vele fraaie prijzen kunnen de kopers van de winkels uit de Spoorstr. Winnen. Het Foidsen en de Appelsteeg hebben ook een eigen actie op touw gezet, die niet zeer gericht zal zijn op de viering dan wel op de reclame. De Alkmaarse invaliden maakten propaganda De afdeling Alkmaar en omstreken Van de Invalidenbond hield een propa- Qanda-feestavond. waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de ANIB, Algcm- Nederiandse Invalidenbond. Deze bond een bond van invaliden en niet vóór Invaliden, streeft naar de revalidatie van al haar leden, zowel lichamelijk als geestelijk en mofèel. Het is echter zoals de secretaris van het hoofdbestuur zo kernachtig zei. niet de bedoeling het me delijden van de valide leden der Maat schappij op te wekken, maar wel het medeleven en de steun. De invaliden, er zijn er in Nederland ruim 200.000, voelen zich volwaardige leden der maat schappij en willen dit ook graag aan hun medemensen tonen. Zij zullen door vakonderwijs, herscholing en lichamelijke oefening trachten, ook hun plaats in 't productieproces in te nemen. De avond werd geopend door de vor- zitter van de afd. Alkmaar en Omstre ken. Hierna voerden nog het woord de administrateur van het hoofdbestuur en de secretaris van het hoofdbestuur.. Zij memoreerden, wat wij hierboven reeds uiteenzetten. En zij verzochten het tal rijke publiek (het Gulden Vlies was to taal uitverkocht) zich op te geven als donateur of het mooie werk op andere wijze te steunen. Als eerste stap in de goede richting kon hij mededelen, dat de loten voor de tombola reeds voor de aanvang der avond goede aftrek bij het publiek hadden gevonden en uit verkocht waren. Toen was de beurt aan het Kleinkunst-gezelschap uit 's Gra- venhage, een amateur-cabaretgezelschap dat geheel belangeloos de reis uit Den Haag had gemaakt om aeze avond te verzorgen. Voorwaar een sympathiek gebaar. Het gezelschap stond onder lei ding van Chr. Stenacker en bracht in derdaad Elck wat wils. zoals de keurig uitgedoste conferencier had aangekon digd. Het W'as te betreuren, dat enkele nummers voor de pauze het niet zo goed deden en dat het publiek dit op al te duidelijke wijze liet merken. Toch viel er veel goeds ook te vertllen, wij hoor den bijv. een bariton die er werkelijk mocht zijn. terwijl Chr. Stenacker de zaal al gauw op zijn hand had met zijn komische liedjés en graopen- De zin gende meisjes grepen met het tweede nummer van hun repertoire wel wat te hoog. Jammer, dat de sopraan, die ons o.a. Ave Maria opdiste, zichtbaar last van Bühnefieber had. Hierdoor werd haar stem wat onzeker. Toch konden wiï"dit op prijs stellen. Wil raden echter het oezelschap aan „De dienstbode anno 1949" van 'hun re pertoire te schrappen, want dit was be slist vulgair en heeft vele mensen de zaal doen verlaten. Het zangspel voor de pauze was goed te noemen, doch de accoustiek van de zaal werkte hier nu juist niet mee. Het scheen wel. of het gezelschap in de pauze wat nieuwe moed had opge daan, want na de pauze werd ons een feestprogramma opgelost, dat alle fouten van voor de pauze radicaal goed maakte Vlot werd het programma afgewerkt en de reactie van het publiek bewees ook, dat thans de juiste snaar getroffen was. Op deze voet voortgaande kunnen wij Chr Stenacker en zijn mensen voorspel len. dat zij nog vele successen zullen boeken. Juist die korte, rake sketches slaan in en dit bleek na de pauze over duidelijk. Wij kunnen dan ook deze avond als volkomen geslaagd beschou wen en als van grote propagandistische waarde voor de Alg. Nederl. Invaliden Bond. afd. Alkmaar en Omstreken. St. Laurenstraat voor gebrekkiger) Na overleg tussen de Alkmaarse po litieautoriteiten enerzijds en de Ned. Bond van Invaliden anderzijds is be sloten dat de Sint Laurensstraat op 8 October gereserveerd zal zijn voor ln validen en ouden van dagen. Allen, die hiervan gebruik wensen te maken, dienen ervoor te zorgen vóór twee uur des middags aldaar aanwezig te zijn. Giften voor dierenasyl Ontvangen voor het te stichten die renasyl: W f I; mevr N f 2.50; mevr. Hf 1.25; mevr W f2.50; mevr. V f 5; L f 2; mej B f 2.50; de heer P f 1; toekie f 1; mevr K f 2.50; v V f 2.50 iTip en Top f 1; D C f 1; van Bobbie f 2.50; mevr P f 1; mevr I f 2.50; mej S te Sint Pancras f I; als eixtra goede daad schonken de welpen de Victorie honden f 2.55. Op deze dag zorgde el lee welp voor een dier.. Adres: mevr Vorstenburg Egmonder- •traat 3 tn C Verwer Baanstraat, Alk maar buurtvereniging van deze wijk heeft nl. vier en twintig prijzen ter beschikking voor allen, die een slagzin kunnen vor men uit letters, welke te vinden zijn in de étalages der deelnemende winkeliers. Deze zijn herkenbaar aan een bordje met de woorden ,.8 October prijsvraag" De prijzen zijn in de verschillende éta lages te bewonderen. Het ziet er wel naar uit. dat ook dit jaar de 8* October-viering een waar feest voor de Alkmaarders zal zijnl D.A.W. en de 8-October viering In verband met het feit, dat de Over dekte Zaterdag 8 October des avonds gesloten is, zal het oefenuur van DAW niet Zaterdags, doch Vrijdags gehouden worden van 6 tot 7 uur n.m. Wanneer blijkt, dat de opkomst van de leden door deze wijziging niet te zeer te lijden heeft, overweegt het be stuur het oefenuur premanent op Vrij dag te stellen, dit gezien de overstel pende drukte op de Zaterdagavond. Collecte „Vergeet ken niet Naar ons werd meege.'eeld heeft de collecte „Vergeet hen niet", die onlangs te Alkmaar werd gehouden een bedrag van f 250 opgebracht. agenda HARMONIE THEATER: „De grote passie" met Ann Todd, Claude Rains en Trevor Howard. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur. Zondag 2. 4-30. 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. CINEMA AMERICAIN ..De laatste etappe", onder regie van Wanda Ja- kubowski. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 uur en 9.30 uur- Zondag 2, 4-30. 7 en 9.30 ifur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. VICTORIA THEATER: „Sensaties van 1948" met Eleanor Powell. Toe gang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur, Za terdag 7 uur en 9.30 uur- Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. ABT- „Colorado onder terreur" met Gene Autry. de zingende cowboy. In het voorprogramma „cowboys uit Texas" met de drie musketiers. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. „De Rus" Bergen; tot en met Woensdag •ie film „Aino". Er zijn ook scheve figuren, zei pleiter Tegen de Alkmaarse kleermaker Johannes Cornelis van G. eiste Woensdag middag de officier van Justitie tijdens de zitting van de economische politie rechter enkele hoge boetes voor drie verschillende vergrijpen. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij aan de grossiers te hoge prijzen heeft betaald. De officier mr. Vellinga schatte dit op $n kleine f 10.000,Voorts was zijn administratie niet in orde bevonden en tenslotte had hij te hoge prijzen voor zijn costuums berekend. Tegen hem werden de volgende straffen geëist f 3000 boete of 3 hechtenis, f 500 ofl maand hechtenis en f 250 of 30 da gen hechtenis. Verdachte hield vol, dat hij zijn prij zen volgens de voorschriften had bere kend. De officier sprak zijn afkeuring uit over de handelwijze van verdachte. De bonafide handelaren achten de bij betaling aan de grossiers verwerpelijk. „Hij moest eigenlijk uit zijn bedrijf ge weerd worden voor een bepaalde tijd aldus de officier. In de prijs zijn te veel arbeidsuren herrekend. Door zijn optre den heeft verdachte veel meer costuums gekregen dan anderen en heeft hij ook een veel groter winst gemaakt dan an deren. Verdachte's raadsman mr Leesberg zeide. dat door de fabrikanten misbruik wordt gemaakt van hun positie Zij wach ten maar af "tot iemand de door hen ge vorderde prijs wil betalen. „Ik durf te beweren, dat het gros van de winkels ten aanzien van de schaarse artikelen net zo als mijn dient handelt", aldus pleiter. Voorts meende pleiter, dat de beschikkingen de fabrikanten in een monopolie-positie hadden gebracht- Mr Leesberg merkte vervolgens oj. dat de administratie van zijn dient juist in or de werd gebracht, toen hij gecontroleerd werd. Hij meende, dat verdachte op dat punt onschuldig was. De uren-calculatie van verdachte voor een costuum achtte pleiter wel juist. „Geen deskundige kan constateren, of een mouw er twee of tien keer is ingezet. Er zijn nu eenmaal wel scheve figuren Pleiter condu deerde, dat het nogal was meegevallen, wat verdachte had gedaan en meende, dat er tot een mildere eis aanleiding was geweest. De economische politierechter mr Peereboom bepaalde de uitspraak op volgende week Woensdagmiddag 2 uur. Tevens werd voorgezet de zaak tegen A. K. en J. K. Volgens de tenlastelegging hadden zij te hoge prijzen voor costuums berekend. De offider eiste hier een boe te van tweemaal f 3000.Mr Schuur man, de raadsman, meende, dat de over treding bij lange na niet in verhouding staat tot de boete. Hij stelde vast, dat bij bedoelde firma hoge lonen worden betaald en dat zijn cliënten nu voor hun sociale besef worden gestraft. De officier repliceerde, dat hoge lonen hoge prijzen veroorzaken- Volgende week wordt ook in deze zaak uitspraak ge daan. Ook een Hoornse kleermaker stond voor te hoog berekende costuumprijzen terecht. De officier eiste een boete van f 600,—. De economische politierechter bevestigde de eis. Zonder toestemming Uit Wieringen kwamen een vijftal landarbeiders voor het hekje, die opge-; zegd hadden bij hun baas. Dat mag niet, tenminste niet zonder toestemming van het arbeidsbureau. De uitspraak kwam op f 25,boete of 10 dagen hechtenis neer. Bij verstek werd Jacob B. uit Julia?, nadorp voor eenzelfde feit tot- f 25,—' of 10 dagen veroordeeld. Jacob Pieter v d M. uit Z. had ook^ al wederrechtelijk zijn baas verlaten. Dit kost hem ook f 25.of 10 dagen/' De zaak voor het verlaten van hun' baas tegen Jacobus P. K. en P. K. uit 't Zand werd aangehouden tot een na-' dere datum. Getuigen zullen hierin na-" dere informaties moeten verstrekken. Mej A. P. J. N. uit Beemster had uit Engeland ongeveer vier pond sterling ingevoerd zonder dit aan te geven bij de douane. Zij begreep kennelijk- niet zo heel veel van de overtreding. Op 'n schikking, die de Nederlandse bank haar had aangeboden, was zij niet ingegaan. De officier wilde het niet zo veel erger maken en vorderde een boete van f30,— en verbeurdverklaring van de ingevoer de ponden. De politierechter deed er nog vijf gulden af. De juffrouw zal zich nog even bedenken, of .zij in cassatie zal gaan. Zij verklaarde overigens niet te weten, wat dit laatste is. Sportmiddag van Adola Evenals vorig jaar organiseerde de personeelsvereniging van H. Eckmann Corsetfabriek Zaterdag weer een sport middag in de Muziektuln.. Het is, zoals te verwachten was, weer een zeer geslaagde middag geworden en het uitgebreide nonstop-programma was pas om kwart voor zes afgewerkt Vele personeelsleden hadden zich voor deelname laten inschrijven en ook de heer Eckmann zelf ontbrak niet. De hilariteit onder de toeschouwers bij een dergelijke middag is altijd zeer groot, omdat njen de mensen, waarmee men dagelijks om gaat. vaak in de dol ste situaties kan aanschouwen, zoals bij zaklopen, tonnetje rollen enz. Aan stemming ontbrak het dan ook niet en de verschillende nummers werden vlot afgewerkt. De finales voerden de span ning nog meer op, temeer daar het be stuur van de personeelsvereniging voor alle nummers fraaie prijzen beschikbaar had gesteld. Veel suucees oogstte het nummer „zuigfles leegdrinken", waar bij vier heren, bijgestaan door vier da mes. zich beijverden de fles het eerst te ledigen.. De gehele middag werd door de heer Eckmann op de film vastgelegd en t.z.t. kunnen alle deelnemers en toe schouwers nogmaals van deze zeer ge slaagde middag genieten. A! met al heeft de personeelsvereni ging van de firma Eckmann weer eens bewezen op haar taak berekend te zijn en wij zijn er van overtuigd dat straks wanneer het personeel nog belangrijk zal zijn uitgebreid, wij nog veel van dit goede ploegje zullen horen Verloting voor restauratie van kerkjes De kerkjes te SchoorI en Groet zul len niet in slopershanden vallen, doch worden gerestaureerd, waardoor deze idyllisch gelegen bouwwerkjes behou den blijven. De kosten dezer restauratie werden voor het grootste deel gedragen door Monumentenzorg, doch voor het bijeen eenbrengen der nog resterende gelden heeft zich een Comité gevormd, het welk een verloting organiseerde.. Deze verloting belooft een succes te worden, meerdere firma's stelden voor dit symphatieke doel belangrijke prij zen beschikbaar, zodat het aantal prij zen groot wordt en dus de kans om een dier prijzen te winnen lang niet denkbeeldig is. Het aantal loten is slechts 5000 en de prijs twee kwartjes per lot. Het Comité rekent er op dat alle mensen die van natuurschoon houden, loten zullen kopen. Heiloo Toneelgroep ,,'i Nippertje" blijft voortbestaan Buurtvereniging ,.'t Nippertje" is, evenals andere, vlak na de oorlog op gelichte verenigingen van buurtbewo ners, opgeheven. Deze buurtvereniging had echter een behoorlijke toneelgroep Dezer dagen is besloten, dat deze toneelgroep zal .blijven voortbestaan. Het ligt in de bedoeling, voor de Bond v. Staatspensionnering de provincie in te gaan met het stuk „Waarheen" van Arie v. d. Lugt. Het stuk geeft de gedie weer van kleine zelfstandigen. Op Zaterdag 3 December zal „Waar^ heen" voor de Heiloose afdeling van de Bond voor Staatspensionnering wor den opgevoerd. Cinema Hollandia Liefhebbers van zang en muziek kun nen Donderdagavond genieten van de beroemde zanger Bing Crosby. die te zamen met Joan Fontaine de hoofdrol speelt in de film „Keizcrwals". Deze film wordt gegeven in de plaatselijke bioscoop Cinema Hollandia. Belangwekkend mededelingen Prof dr. P. J. Gaillard, histoloog te Leiden en dr. P. J. Kooreman, chirurg te Rotterdam, heben in de afgelopen jaren proeven gedaan met transplantatie van menselijke weefsels met een tussen fase van het kweken dezer weefsels der bepaalde omstandigheden. Tot dusverre bleek het de medici niet mogelijk op gunstige wijze bij de blanke rassen weefsels van de ene persoon op de andere over te planten. De chemische samenstelling der onderscheiden perso nen frusteerde pogingen daartoe. Alleen in gevallen van zeer nauwe familierela tie. zoals bij moeder en kind, gelukte transplantatie wel eens. Voorts bleek, dat weefsels van zeer jonge wezens, bij voorkeur embryonale wezens, nog de meest gunstige resultaten opleverden bij de „gastheer of gastvrouw". Uitgaande van de onderlinge verschil len is men er toe overgegaan te ver planten weefsels onder bepaalde condi ties, bijvoorbeeld vochten, van de te be handelen patiënten te gewennen en te kweken. Prof. Gaillard en dr. Koore man hebben zich in het "bijzonder toe gelegd op het kweken van het weefsel van de bijsch<dkhei in uiterst kleine eenheden. D? bijs childklier reguleert kalk- en '■osiorgehalte van de mens. Per sonen met onwerkzame bijschildklieren w'iden d„ .rgaans ro^l doses hu.pstoffea behandeld. Gedurende de laatste acht jaar heb ben i™ze medici in 29 gevallen trans plantatie van het bijschildklierweefsel langs genoemde weg tot stand gebracht. In dertig procent der gevallen was het resultaat onverdeeld gunstig. Gebleken is, dat in de leeftijdsgroep van 16 tot 26 jaar de beste resultaten te behalen zijn. Hier werd in 80 procent der geval len genezing gebracht. Boven de 36 jaar bleef de behandeling In de meeste ge vallen ineffectief. Nieuwe Niedorp NGK nieuws van Goed Het is Niedorps gemengd koor gelukt door een ledenwerfactie haar ledenaan tal met 9 jongemannen te verhogen. Dat gaat de goede kant uit! Het zal de jongelui in 't begin mis schien niet meevallen, mar als ze even volhouden dan zullen ze zien hoeveel moois men kan beleven door het be oefenen van zang en muziek. De per soon van de heer Harmsen staat borg voor een gedegen leiding- Nog een paar heren zegden hun me dewerking toe. zodat NGK de eerste uitvoeringen van Pluisters mooie, doch moeilijke operette weer met vertrouwen tegemoet kan zien. Het is de bedoeling, dat het jeugd koor met het kinderkoor samen „Goud muiltje" zullen opvoeren en daarnaast nog een mooi zangspel door het jeugd koor alleen. Kom jongelui directeur Harmsen verwacht jullie! Motorclub-nieuws Als eerste avond van het winterpro- gramma had de Niedorper Motorclub 'n filmavond aangeboden gekregen door de Kon. Shell. De heer Metz van de Shell hield een zeer leerzame en voor ieder duidelijke uiteenzetting over olie en benzine. De vertoonde films op het gebied van oliewinninng, werking vier takt motoren en enige motorsportfilms waren heel goed. Wel was de zaal van de Prins Maurits maar half vol, doch wie er waren hebben heel wat op kun r.en steken op motorgebied.. Dat daar heel wat mee in verband staat bewees deze Shell-film! Raad Sf. Pancras bijeen Wilt U een Duits kind bij U nemen? De afdeling Alkmaar en Omstreken van het Buitenkerkelijk Bureau Pleeg kinderen wendt zich opnieuw tot de bevolking met het dringend verzoek mee te werken tot het onderbrengen van een groot aantal pleegkinderen uit het Roergebied.. De bedoeling is. dat de kinderen 3 maanden in Neder land zullen blijven. Wij weten, dat nog bij veel mensen een bezwaar bestaat tegen het zich opgeven voor Duitse kinderen, maar ieder, die er dieper over nadenkt, zal beseffen van hoeveel belang het juist voor deze kinderen is, die léven te midden van puinhopen, om een tijd te mogen zijn in een in alle opzichten harmonisch bestaan, waar met waar den gerekend wordt, waar het Duitse oorlogskind veelal volkomen onbekend mee is. Juist door onze huizen en har ten open te zetten voor de kinderen, die nog steeds lijden van de oorlogs naweeën, kunnen wij een steentje bij dragen aan het helpen opbouwen van een zuiverder gerichte mensheid. Helpen wij hier niet, dan is het me de onze schuld, wanneer deze kinde ren niet opgroeien tot vrije mensen, die zich bewust zijn van de eigen ver entwoordelijkheid. Geeft U daarom op bij: Mevr. A. Eriks—Buys, Westerweg 338 Alkmaar, Telefoon 3300 Mevr. E. M. Fels—Stobbe, Westerweg 134, Telefoon 2206 Mevr. v. d. Meer—v. Kooten, Comans straat 3. Alkmaar. Mevr. H. Tappe—v. d. Goot. Wester weg 258, Alkmaar, Telefoon 3866 Dinsdagavond j.1. kwamen de vroede vademen dezer gemeente bijeen ter be spreking van een korte doch uiterst be langrijke agenda. In zijn openingswoord heette burgemeester Krooneburg de vol tallige raad hartelijk welkom. Hij hoop te op een aangename bespreking. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken en mededelingen De ANGOB bracht per brief haar dank naar voren voor de verleende sub sidie. Ged. Staten stelden de raad voor paal en perk te stellen aan ontsierende reclame, waarmee de raad eenstemmig accoord ging. In het belang van de schoolgaand? jeugd, maakt men plannen om te komen tot de oprichting van een school tand vei> zorgingsdienst. welke geheel buiten de schoolartsendienst staat. Dit initiatief (s genomen door de Kring Bergen, terwijl de gemeente Bergen voor de installatie zorg zal dragen. De tanden zullen dan worden nagezien, zo nodig geplombeerd enz. De kosten bedragen f 2,50 per jaar. Diegenen die in het ziekenfonds zijn op genomen. behoeven niets te betalen, dit doet het fonds. Er werd nu door deze stichting een garantieverklaring van de gemeente gevraagd, waarmede de raad zich kon verenigen. Vrz. merkte nog op dat het zich laat aanzien, dat deze dienst zich zelf in de toekomst ruimschoots zal bedruipen. Aankoop bouwterrein en bouwen ambtswoning Op voorstel van B en W werd de raad voorgesteld over te gaan tot de aankoop van een strook grond gelegen tusen de percelen van de heren Bakker en Huisman, met de bedoeling hierop 'n ambtswoning te plaatsen voor de burge meester. Alle raadsleden was aangaande gestuurd, zodat zij volkomen op de hoogte waren van het plan. De heer J. Kloosterboer dacht dat het terrein wat smal was, waarna vrz. opmerkte, dat, volgens de heer Ir. Keesman de breedte groot genoeg was. Eerst was getracht een stuk bouwgrond aan te kopen van mevr. de wed- Duif, dat gelegen is naast de woning van het hoofd der o.l.s. Dit was echter nog niet geheel bouwrijp, zo dat de kosten hiervan aanmerkelijk ho ger zouden komen, temeer daar ook nog een toegangsweg moest worden aange legd. Nadat de heren Duif en Timmer enkele inlichtingen hadden gevraagd aan gaande dit punt besloot de raad accoord te gaan met het voorstel van B en W. Restauratie Ned. Herv. Kerk Het college van Burgemeester en wet houders stelde de raad voor om voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk 10% subsidie te geven in de kosten van het grote plan. Dit zal dan ongeveer bedragen f 7750,Na overleg door de voorzitter merkte de heer Timmer (a.r.) op, dat hij zich met dit voorstel kon verenigen indien de subsidie verlaagd zou worden tot f 5000,Hij achtte zulk een grote uitgave voor onze kleine gemeente niet verantwoord. De heer Duif (c.h.u.) reageerde hier echter sterk op. „Door rijk, provincie, enz. wordt de kerk beschouwd als een monument. Was dit een Doopsgezinde Kerk of een Ka tholieke, dit alles zou er niets toe doen, voor zulk een geval zou ik altijd vóór stemmen. Mochten wij nu deze subsidie niet verlenen. dan stellen wij tevens de subsidie van de provincie in de waag schaal en is dat verantwoord? Indien het voofstel-Timmer wordt aangenomen en de provincie handhaaft zijn subsidie, dan zullen de overige kosten komen te drukken op de kerkvoogdij, en die staan dit punt een uitvoerig prae-advies thuis reeds voor hoge kosten. Men moet ook niet vergeten dat het veranderen van het interieur ook al f 10.000.— a f 12.000,— kost", aldus de heer Duif. Verder spiak hij de wens uit, dat de raad het voorstel van B en W zou aannemen. Vrz. merk te op dat deze subsidie ten volle ver antwoord was, en dat de stemming in B en W zo was, dat zij er eensgezind voor waren. De Vries (gem.belang): „Ik heb maar weinig te zeggen, maar opmerken wil ik toch wel. dat onze ge meente niet hetzelfde moet overkomen, als een onzer naburige gemeenten, waar de restauratie van een der fraaiste bouw werken door de raad tot 2 mal toe is verworpen". Timmer: „Begrijp goed heren, ik ben geen tegenstander, jn het geheel niet, maar ik zag deze subside gaarne ver-i laagd tot f 5000,en indien dat wordt gedaan, dan kan ik mijn stem hieraan geven". Hierna stelde de voorzitter voor over te gaan tot stemming. Uitslag was: Tim mer tegen om boven aangegeven rede nen en de andere leden voor. De heer Duif. als president-kerk- vood, dankte de h*ren hartelijk namens de kerkvoogdij voor" de geboden mede werking. Rondvraag Op voorstel 'van de heer Duif werd de Algemene Politie Verordening gewlj zigd. Hierin staat vermeld dat de max. snelheid voor motorvaartuigen 6 km be draagt. In St. Pancras-Zd (gemeente Koedijk) is dit 8 km, zodat dit eigenlijk een scheve verhouding is. Hij stelde de raad dan ook voor, na overleg met de diverse tuinbouwverenigingen, deze maximum-snelheid ook hier te verhogen tot 8 km. Ook het Daalmeerpad werd aan een uitvoerige discussie onderwor pen. Zo spoedig mogelijk zullen in de kom d, gemeente de maximum-snelheids borden worden geplaatst. Bij de sluiting van de openbare raad bracht de burgemeester zijn dank naar voren, ook namens zijn vrouw, voor de gunstige beslissing inzake de bouw van een ambtswoning. Hierna ging de raad over in comité. Een jonge vrouw, die deze behande ling heeft ondergaan, kreeg nadien drie welgeschapen babies. Het gekweekte weefsel van de bijschildklier wordt op een gunstige plaats, bij voorkeur jn de oksel, ingeplant. In enkele gevallen hebben de medici transplantatie van weefsels van de al vleesklier, die het bloedsuikergehalte re guleert, toegepast bij suikerpatiënten. Prof. Gaillard acht het nog te vroeg ora over de mogelijkheden van deze ingreep veel te zeggen, al kon hij mededelen, dat een vrouwelijke patiënt in negen maanden tijds als genezen beschouwd kon worden. Een bombardement benam haar het leven, zodat men van verder®, observatie werd afgesneden. Met nadruk stelde prof. Gaillari' dat men over veel te weinig akiees- klierweefsel zal kunnen beschikken om ooit alle tienduizenden suikerpatiënten te kunnen helpen. Deze methode ont sluit in de verre toekomst misschien de mogelijkheid om een enkel ernstig geval te cureren. Deze mededelingen wercte:i in e orin van een lezing gedaan ter gelegenheid van de opening van een dietistencursus, die door de Haagse huishoudschool Laan van Meerde rvoort, het ziekenhuis Zuidwal en enige andere ziekeninrich- tingen wordt georganiseerd. Voor deze cursus komen alleen candidaten in aan merking, die een erkend leraressendiplo- ma van een huishoudschool bezitten. Tal van vooraanstaande hoofden van ziekenhuizen, vertegenwoordigers van de geneeskundige hoofdinspectie en dr C den Ha'tcg. directeur van het Voor licht!:.. -Tcaj van de Voedingsraad, woonden de opening dezer cursus bij. - Dierenbescherming De collecte voor de dierenwagen heeft f 601,92 opgebracht. De actie van de dierenbescherming blijft echter doorgaan tot en met 8 October, zodat de dierenliefhebbers nog vele aardig® prijzen kunnen winnen. gezinsgebeuren BURGERLIJKE STAND SEPTEMBER 1949 GEBOREN: Johanna Ernestina dv W de Jager en H v d Wal; Egber- dien Jacba dv P Vroegop en G. Vink Melchior zv J C Fljgi en D Engel; Arend, zv K. van Dijkhuizen en T. J. Langerak. ONDERTROUWD: Klaas Spaan 25 jaar kantoorbediende w«n*nde-te Zd. en Nrd. Scharwoude eei "WifFgaretlha D Schram 21 jaar alhier. GETROUWD: Pieter Tromp 33 jr. tuinbouwer alhier en Grietje Glas 28 jaar zonder beroep te Langedijk. St. Pancras LOOP DER BEVOLKING SEPTEMBER 1949 INGEKOMEN: Wed A Plugboer- v d Molen van Langedijk; Grietje Glas vr v P Tromp van Langendijk; Petrus Beemsterboer van Langendijk. VERTROKKEN; Jacob Slijker en gezin van Bovenweg 270 naar Canada Antje Kriek (wed. Wognum) naar Ha renkarspel; Geertruida Kooy (echtg. v Ulrich) naar Amsterdam; Leendert de Pee naar Enschede; Willem Buuis naar Alkmaar: Michel Plumejeaud naar Tou louse (Fr.) Trijntle Kossen naar Koe dijk. NIEUWE NIEDORP. Geboren: Pieter C„ z v C. Kater en T. Raven Hendrlka M.. d v L. M. Wissink en W. G. Bos Johanna M. C., d v S. J. Blauw en M. J. Groot Ondertrouwd: M. Schrieken, 23 jaar en G. Wagemaker, 23 Jaar P. C. Smit, 24 Jaar en P. M. Meu leveld, 24 jaar Getrouwd: G. Eijssen, 28 jaar en J. C. Groenleer, 24 jaar Overleden: S. Ruiter, 80 Jaar, weduwe van P. Bossen G. Mul, 77 jaar, weduwe van S. Veen Ingekomen: C. Blank van Oude Niedorp P. Mekken van Sittard P. Slijkerman van Sijbekarspel Vertrokken: G. J. Verbruggen en gezin naar Wleringermeer P. J. Wester naar Opmeer J. Broer tje naar Vledder F. G. Modder en gezin naar Abbekerk A. C. Jansen naar Alkmaar J. A. de Krijger naar Langedijk J. Vaes naar Kerkrade. orkten VEILING BR. OP LANGENDIJK. 5 Oct-ber 6.000 kg aardappelen bevelanders 5,30, bl. eigenheimers 7.30 20,000 kg uien 14—15 grove 11,30—11.60 drielingen 13,60—15.00 nep 13.40—13.80 5.000 kg bieten 5,00 5.000 kg an dijvle 5,30—5.70 7.000 ke neen II 7.20—8,70 III 6.40—7.80 70.000 kg witte kool 6.00—6.30 22,000 kg groene kool 5,00—7.00 22,000 kg rode kool 5.508,50 5,000 kg- slabonen 2245.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2