wsstissm, Zwervend door het land - een leven van héél hard werken Slijkhuis weer naar Uncle Sam? Smokkelschip van John Lee in beslag genomen Abonneert U op dit blad Huis aan de Baai Een praatje mei Wi (van Wi-Jo) „WE ZIJN liet eigenlijk zo maar begonnen, mijn vriend Jo dt Leeuw en ik, Wim Lakeman. En toen ontstond de afkor tlng WI JO", ald...> vertelde ons de heer Lakeman, die we in Stompdtoren opzochten. „Maar het is niet zo gemakkelijk geweest. Toen we voor het eerst optraden in Schoorl (waar ik toen woonde) en waar ik me binnenkort wéér hoop te vesligen) leek het zo mooi. We hadden zo'n daverend succes met een paar gekochte nummers, waar we zelf veel om heen fabriceerden, maar toen we door dat succes aangemoedigd naar andere plaatsen gingen, hebben we wel gemerkt, dat het niet zo maar gaat!" „Want dan bekijkt het publiek Ie critlsch." vertel'. hU verder, ,.en dan laten ze Je soms werken, dat |e er van zweet. Dan begin je soms Be twijfelen, maar aan het eind der avond heb je ze toch te pak ken gehad. En eerst waren we piaar met zijn tweeën. Dan Is het haast je rep Je om een avond aan één stuk door tte vullen. Soms atond Je met drie costuums over el kaar op het toneel. Tijd om je te Verkleden was er haast niet', want het moet zijn tempo, tempo. VIJFTIEN JAAR „En nu staan we al weer meer dan vijftien Jaar op de planken. Het hele land hebben we door ge iworven. Want hoewel we uiter aard veel in West friesland optre den. komen we ook tal van malen In andere provincies. Sjouwen va~ de ene plaats naar de andere. Nu 1« <tat tegenwoordig niet zo erg meer. nu we van de auto gebruik maken, maar toch als, je de ene avond in Overijsel optreedt, de volgende In Noordholland, de daaropvolgende in Brab*^ en de Vierde in Egmond aan Zee. dan begrijpt u wel. dat het een druk leven is. Vooral in de winter. En ln de zomer kunnen we dan een betrekkelijk korte rust genieten. Een rust. die we weer gebruiken om onze accomodaMe te verbete ren. een programma samen te stel ten. décors te maken, costumes enz. Want we doen zo veel moge lijk alles zelf. Daar zijn we vijftien jaar gele den mee begonnen. Jo schilde- décors, die we samen vervaardl gen. mijn vrouw maakt de costu mes en verdere aankleding, ik ver gorg de lichtinstallaties: er komt tlog al wat kijken. Meer dan vijftienhonderd voor •tellingen hebben we gegeven. En als u dan bedenkt, dat het de eer •te jaren natuurlijk niet zo hard ging en de oorlog er tussen kwam. waarin we nog een jaar moesten onderduiken, omdat, ze ons wilden laten opbreden voor arbeiders in Duitsland, dan begrijpt u wel. dat het er de laatste Jaren van langs Is gegaan. In de winter gaan er "soms we ken voorbij waarin we doorlopend optreden. Maar als we op de achter ons ligg-ende vijftien Jaren terug z'en. Is he: toch wel prettig te weten, dat bijna vierhonderdduizend men Ben een plezierige avond hebben gehad „Is uw Drograma ln hoofdzaak Westfries?" De heer Lakeman vereelt ons dan. dat dit niet zo is. Hij acht her ook niet gewenst In de eers'e plaas levert het moeilijkheden op als men optreedt ln andere plaa' sen dan in Westfriesland, maar bovendien schijnt het me een op mogelijkheid toe om een hele avond te vullen ln hei Westfries. Men moet maat weten te houden. He' moet zo ziin. dat het publiek het lammer vindt als het uit is. Maar wel vormen de voordrachten van Jo en de stukles die we samen doen een belangrijk deel van het programma. AVONTUURTJES Ja. die hebben we natuurlijk meermalen meegemaakt. Vooral in het begin. Toen Jo en ik nog met zijn tweeën optraden, was het conditie, dat de organiserende ver eniging voor een pianist zorgde. Het is er wel eens vah langs ge gaan. Op een keer waren we ln Friesland, in Terhorn. Het was onze gewoonte, dat de pianist eerder kwam, dan konden we het programma even met hem door pemen. En eindelijk, tien minueen voor de aanvang komt er een mijn heer binnen met een harmonica. Piano spelen kon hij niet. vertel de hij. maar het zou zo ook wel gaan. Nou. het ging niet. Een noot muziek kon hij niet. Bij elk liedje speelde hij hetzelfde voorspel en wij moesten maar zien. dat we meekwamen. Ten slotte gaven we er de brui aan en 'oen is er een dame uit het nnHH'ek gekomen, die ons begeleidde. Je wordt soms wonderlijk ont. vangen door de verschillende zaal houders. Vooral als Je nog onbe kend bent en naam moet maken. Eens traden we op in Friesland. De volgende avond zouden we ln een nabijgelegen plaats optreden. Dus vroegen we aan de kastelein of we daar konden overnachten. Nu was de entree al een beetje vreemd geweest. De ma" v>ad de geldla zorgvuldig afgesloten en deed nogal stug. En van slapen kon volgens hem geen sprake zijn. Misschien in een pension er te genover Gedurende de avond verander de de stemming- echter. We had den veel succes en de hotelier leer de ons kennen als een paar dood gewone gezellige jongens. Toen we na afloop nog even zaten, te praten, informeerde de dochter, waarom we eigenlijk niet bij hen sliepenen wij. argeloos als we waren, vertelden, dat vader ge zegd had. dat hij geen plaats had voor slapers. Zo ziet u: de men sen moeten je eerst leren kennen. EEN GEZELSCHAP In de loop der jaren begon het publiek grotere eisen te stellen. Men was niet meer tevreden, als Jo en ik de hele #vond vulden. En zo Is ons gezelschap uitgebreid. Behalve Jo en ik, die voordrach ten en conferences voor onze re kening nemen, beschikken we over Annie Hof. onze pianls.e, Ria Brinkman, die liedjes bij de gi taar zingt en Remidol. de tele paat-h. Allen treden we dan op in verschillende sketches. Ons jubileumprogramma is nu ongeveer afgewerkt en nu hebben we weer een nieuw programma op s'apel. waar we straks het land mee Ingaan. Een programma, dat we in hoofdzaak zelf samenstellen En dan gebruiken we soms liedjes van N'co Splunter en Jan van Al fen. Vooral in de eerste iaren. En was ons nieuwe programma be treft, och ik kan er wel Iets van vertellen. Als noviteit hebben we na. een moodoreetro. Ik maak m~ sterk, dat het publiek er veel ge noegen W zal hebben. Dan een Westfries shownummer, waarin twee West friese meisjes Westtri ese dansen uitvoeren, de gebruikelijke voordrachten In het West fries, een ernstig nummer ln verband met de vele jongens ln Indonesië. Wim en Jo als clrcusartisten. HARD WERKEN. De repetities zijn in volle gang. Het ls onze gastheer aan te zien. Zijn linkeroog heeft het geduren de de repetities zelfs moeten ont gelden. Want in dit vak komt wat kijken. Het ene ogenblik ben Je aan een gevoelig liedje bezig, het volgende ogenblik haal Je de dol ste capriolen uit ln een kluchtig stukje. En het spreekt van zelf. da' daar op gerepeteerd wor den. Niet zo zuinig ook. En dan gaat het wel eens hard. Gelukkig is het nimmer ernstig gemeend. Zo zitten we een lange poos ge zelllg te pralen en horen over ar tistenervaringen en moeilijkheden Moeilijkheden, waaraan de ge-wo ne man niet denkt, maar die soms problemen worden. Denkt u zich maar eens de positie van mevrouw De Leeuw ln, die costumes voor het gezelschap moet vervaardigen. Geen gemakkelijke opgave in een tijd, dat de textiel op punten is. Maar steeds worden deze moeilijk heden overwonnen. Zo zal er straks weer een druk seizoen aanbreken voor het gezel schap en tallozen onder or>ze le zers zullen genieten van de goede kleinkunst, die W1 en Jo brengen. Daarom vonden we het wel eens interessant om u een en ander te brengen over deze harde werkers, die niet alleen Westfriesland ge noeglijke avonden bezorgen, maar die ook maken dat Westfriesland in het land een goede reputatie heeft. KA PP IE EN DE ZEEWEDSTRIJD 17Kappie vluchtte In de richting der steiger, en vlak achter zich aan hoor de hij de voetstappen van veldwachter Kniep. Nog maar zelden had Kappie zo ellendig in de knoei gezeten, want toen hij op de steiger kwam. zag hij daar juist de driemaster Zeehengst met zijn Kraak op sleeptouw de haven uit varen. We! alle bruinvissen en kophaaien, hijg de Kappie, daar gaan die zezerovers met m'n arme schip weg Dat was nog niet het enige, want vlak vóór Kappie daagden ineens de twee schuldekers op. Ons geld, schreeuwden ze- Pakkem, veldwachter. Hij probeert te ontsnap pen. Van twee kanten kwamen ze nu op Kappie af, en toen hoorde hij op eens de maat schreeuwen: Hier Kappie Kom hier! Laat U niet pakken, geef t* een oplawaai. De Maat stond op een heel vreemd soort vaartuig, dat hij van kisten aan elkaar had getimmerd. De Maat stond er rechtop in en zwaaide met zijn ar men wfld In het rond. Stop. schreeuwde de veldwachter. Houdtem. Pakkem. schreeuwden de schuldeisers. Naar het bekende Scandinavische sport blad „Idrottsbladet" meldt, heeft Dan Ferris, de secretaris van de Amerikaan se athletiekbond, de AAU, verklaard, dat het plan bestaat voor het komende indoor-seizoen wederom een aantal Euro pese athleten voor wedstrijden in de Verenigde Staten uit te nodigen. Toen hem naar namen werd gevraagd, noem de Ferris: Wim Slijkhuis. Gaston Reiff, Viljo Heino. André Vernier. Lundberg IZweeds polstokhoogspringer) en de Zweedse 4 x 1500 m estafetteploeg, be staande uit de lopers Aberg. Beerkvist, Bengtsson en Eriksson. De Amsterdamse gemeenteraad heeft het voorstel van B en W aangenomen om met ingang van 1950 jaarlijks een bedrag van f 2100 ter beschikking te stellen voor het doen verrijden van de „Grote Prijs van Amsterdam", zoals dit reeds ieder jaar in Kopenhagen en Pa rijs gebeurt. Tn de zomer van het volgend jaar zullen dus de beste profs van de wereld in het Stadion bijeenkomen om te rijden om een eerste prijs van f 1000 een tweede van f 750 en e»n derd* van f 250 Als in oude iiiden |")E Koninklijke Marine is er in geslaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag beslag te leggen op de beruchte smokkelspeedboat van John Lie, de man, die jaren lang verboden handel tussen Atjeh en de overwal bedreef. De boot, die op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atjeh, is na een opwindende jacht van anderhalf uur in beslag genomen door het korvet „Boeroe''. Dit wordt nog geaccen tueerd door het feit, dat het smokkelschip van John Lie niet alleen het meest beruchte, doch bovendien voor zover bekend de laatste speedboat was, waarover de smokkelaars in Straat Malakka beschik ten. John Lie was zelf niet aan boord; volgens de Javaanse gezag voerder, bleef hij wegens ziekte te Phuket achter. De bemanning be stond uit 18 Indonesiërs, merendeels Javanen. De lading van het schip bestond uit twee auto's, een truck, twee motorfietsen, een hoeveelheid binnen- en buitenbanden en een hoeveelheid medicijnen, waaronder o.m. penicilline. andere schepen van de marine t« zullen vallen. Na dit afdraaien werd de af stand kleiner en was het korvet in staat de speedboat onder vuur te nemen met een Oerlikon-mitrail- leur. Na een jacht van anderhalf uur, om ongeveer vier uur, stak de boot plotseling alle lichten op en minderde haar vaart. Een van de motoren was door de snelle vlucht over zijn toeren gedraaid en uitgevallen. Het korvet staakte het vuren en met de scheepsroeper werd de bemanning van het smok kelschip opgedragen zich op het voordek te verzamelen. Geen der smokkelaars verzette zich tegen arrestatie. Tevoren was een aan tal papieren overboord gegooid en aan boord bevond zich geen enkel wapen. De smokkelaars hadden echter alleè tijd gehad zich van eventuele wapens te ontdoen. Het schip was 30 September van Phu ket vertrokken en wachtte nabij het eiland Perak in Straat Malak ka tot het vallen van de avond, alvorens naar Atjeh over te ste ken. In Atjeh zou rubber voor de terugtocht worden ingenomen. Anderhalf uur jagen IJET korvet Boeroe patrouilleer- de in de nacht van Zaterdag op Zondag voor de kust van Atjeh, toen de speedboat door middel van radar werd opge merkt, waarna een signaal tot stoppen gegeven werd. De speed boat reageerde echter niet, inte gendeel, met volle kracht ging het schip er vandoor en de afstand tussen het korvet en de speedboat werd vergroot- van anderhalf tot drie mijl. Het korvet schoot voort durend lichlgranaten af om de boot niet uit het oog te verliezen. Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aangezien de smok kelaars vreesden in handen van ARIE VAN VLIET Grote Prijs van Amsterdam een kolfje naar zijn hand? In de vierde ronde van het schaak- toumooi te Baarn won Eu we van Tor dion, Barendregt van Visser en Henne berke van Kramer in de eerste groep. In de tweede groep overwon mr .Paard' De Groot. Na vier ronden is de stand als volgt: Groep a: dr Euwe 3 pnt; Barendregt 2,5 punten; Kramer 1.5 punten; Henne berke. De Lange en Visser 1 punt. Span jaard en Tordion 0,5 punt. Groep B: van Oosterwijk Bruin 3 p.; Mueller 2.5 p.: Dnk en mr „Paard" 2 p.; Apking en Waling Dijkstra 1 p.: De Groot 0,5 p. en Fenny Heemskerk 0 p. De Italaanse zwaargewicht-bokser Enrico Bertola is in een ziekenhuis te New York, ten gevolge van een hersen bloeding overleden. De Italiaan had Dinsdagavond een wedstrijd gebokst te gen Lee Oma, dat hij op punten verloor Onmiddellijk hierna moest hij worden opgenomen en' Woensdagmiddag bleek een operatie nodig. Bertola bleef vijf uur onder handen van een chirurg, doch het was reeds te laat. Bertola was 27 jaar en heeft een zeer goede staat van dienst achter zich. Het Nederlands militair voetbalelftal heeft in Rijssel de halve finale van het internationaal miiltair touroool op ver rassende wijze met 2—1 van Turkije verloren. De Turken bleken over een uitmuntende ploeg te beschikken. die veel beter speelde dan de Nederlandse. De rust» kwam met 1—0, een kwartier na de thee werd het 2—0 en eerst 10 minuten voor het einde kon Kolkman uit een penalty1 het enioe Hollandse doelpunt maken. In de andere halve eindstrijd verloor België na een harde strijd met 3—2 van Frankrijk. Om de derde prijs komen onze jongens nu heden uit tegen de Belgen in Parijs. Morgen vindt de finale ol?o*c ♦..-en F-n-v-ut- »n Turkiie. even eens_ te Parijs. VRIJDAG 7 OCTOBER. NA 12 UUR HUversum 1, 301.5 m 12.00 Me- tropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Po pulaire muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamerorkest en soliste; 15.00 Lite raire causerie; 15.30 Klankbeeld over de KLM: 16.00 Filmprogramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws: 18.30 Strijdkrachten; 19.30 Cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Viool en piano; 20.30 Causerie; 12.00 Verzoek programma: 21.25 Letterkundige uitzen ding; 22.05 Theaterorkest; 23.00 Nieuws Hilversum II. 416 in 12.00 Sextet 12.33 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel concert; 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Omroeporkest en solist; 16.00 Koorzang 17.15 Cello en piano; 17.45 Friese uit zending; 18.30 Geestelijke liederen; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Arnhemse orkest vereniging en solist; 22.15 Arnhemse cikestvereniging en solist. 22.15 Zigeu nerorksct: 23.00 Nieuws. 23.15 Sextet. Programma 3 12.00 Zd. Afrik, mu ziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Gev. Progr. 14.4 Schoolradio; 15.30 Orkest Bunny May; 16.00 Blaasmuziek; 17.00 Batavia 18.00 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.45 Filmmuziek; 20.30 Verz. progr.» 21.00 Symph. orkest; 22.00 Nieuwst 22.15 Dansmuziek. Programma 4 12.30 BBC-orkest; dio; 131.5 Lichte muziek; 14.15 Frans» muziek; 15.00 Operamuziek; 15.45 Ca baret; 16.15 BBCorkest; 16.45 Militair orkest; 17.15 Voor de zieken; 18.15 Orkest Jack White; 19.10 Casinoprogr.; 20.10 Gev. progr.: 22.00 Nieuws 22.15 Topic for to-day. SATERDAG 9 OCTOBER VOOR 12 UUR. Hilversum 1. 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 9.00 Beethoven concert; 10.35 Pennies from heaven; 11.35 Vioolspel. Hilversum O, 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 9.00 Voor de vrouw; 10.15 Lichte gr.pl.; 11.00 Raido ziekenbezoek Programma 3 7.00, 8..00 en 9.00 Nieuws: 9.10 Verz. progr.; 01.00 Orgel spel. Programma 4: 7.00, 8-00 en 9.00 Nws: 10.00 Le ménage en musique; 11.00 BBC-orkest. Ligt bij het Huis aan de Baai somber in de bossen werkelijk de sleutel voor de misdrijven, die chanteurs Londen bedrijven. In specteur Brannigan, de opdracht gever van Bob Arien, krijgt meer en meer die indruk. In vy/tien ge vallen van opzienbarende zelfmoord was personeel van Simpkins' Bureau in de betrokken huizen aanwezig. In het Huis aan de Baai woont een kolonel, dis Simpkins heet en di recteur is van dat Personeelsbureau. 82 Ik was van plan Brannigan's brief onmiddellijk na het ontbijt te beant woorden om hem op de hoogte te stel len van wat we ontdekt hadden be treffende de mysterieuze Fellowes, maar dit bracht mee, dat ik in de auto naar het naburige dorp zou moeten rij den. We waren het er namelijk over •ens geweest, dat het onvoorzichtig zou zijn brieven aan zyn adres via het dorpspostkantoor te verzenden. Maar nu wilde ik liever niet ver weg gaan, aangezien de mogelijkheid be stond, dat de oude Johnny al iets te rapporteren zou hebben. En dus besloot ik bij huis te blijven en zag Burton me de hele morgen in mijn tuintje werken, terwijl hij zelf met de wagen bezig was. Arthur Carfrew luierde in een hangmat in de aangrenzende tuin. Toen ik op het punt stond naar binnen te gaan, zag ik Judith Taylor, de secretaresse van kolonel Simpkins (haar oom), voor het postkantoor stil houden. Ze was geheel in het bruin gekleed en ik had haar er nog nooit zo aardig uit vinden zien. Bij de aan blik van het meisje klopte mijn hart onstuimig. Even overwoog ik de moge lijkheid zelf ook naar het postkantoor te gaan om eventueel een woordje met haar te kunnen wisselen. Maar ik be heerste me snel, schold mezelf voor een dwaas en ging opnieuw wat spitten, Een minuut of tien later kwam Ju dith uit het postkantoor te voorschijn. In plaats van naar haar auto te lopen, kwam ze recht op Rose Cottage af. Ik kreeg de indruk, dat ze aarzelde over wat ze wilde gaan zeggen. Op het mo ment, dat het meisje voor mijn hek stond, zag ik Arthur Carfrew uit zijn hangmat opspringen en naar haar toe gaan. Ze stonden even samen te pra ten waar haalde die ellendeling de brutaliteit vandaan! zei ik woe dend tot mezelf) en daarna ging ze met hem mee zijn tuintje in. Ik meen de dat ze in mijn richting keek, maar ik nam mijn jas op en ging naar bin nen. Diep in mijn hart voelde ik me gekwetst en boos waaróm, dat mag Joost weten, ik was immers twintig jaar ouder dan het meisje! Ik moet er ontstemd uitgezien hebben, want juf frouw Clitherwood bracht me mijn kopje koffie zonder enig commentaar. Toen ik uit het raam keek, zag ik dat de dominee zich bij Arthur en het meisje had aangesloten. Hoewel we geen woord gewisseld hadden sinds de dwaze scène in mijn tuin •iam de dominee Rose Cottage altijd met veel aandacht op, wanneer hij enige keren per dag langs kwam. Juffrouw Clither wood had me dit verteld. Daarna zag ik Judith en de dominee samen de dorpsstraat In wandelen en was ik al leen met my'n gedachten. In mijn gevoel is dit een van de langste dagen, die ik ooit beleefd heb Na de lunch ging ik een korte wande ling maken ln de richting van de zee. Ik deed een zware jas aan, want de wind was guur. Het lukte me echter niet de dingen, die me bezig hielden, van me af te z»tten. Daarna trachtte ik me thuis in een boek te verdiepen, maar ook dit lukte maar half. Ik merk te, dat ik hele hoofdstukken doorlas zonder in me op te nemen, waar het over ging. Ik was er dankbaar voor, toen het tijd werd de gordijnen te sluiten. Een laatste blik naar buiten deed me zien, dat de regen opnieuw was begonnen te vallen, een zachte fijne regen, die van de zee aan kwam waaien, en die het land in een soort van waas hulde. Ergens in het dorp zou zich nu de oude Johnny vanuit zijn schuur of hooiberg, waar hij ook was, op weg begeven, zijn oude lichaam schokkend van de hoest, die hem steeds weer overviel. Vreemd genoeg, had ik geen wroeging over de taak, die we hem op gedragen hadden. Zyn dagen waren geteld, en als het hem lukte, bewijzen tegen deze afpersersbende te pakken te krijgen, dan had hij het vele, dat hij de maatschappij schuldig waa enigs zins terugbetaald. Tk had uitgerekend, dat Johnny zijn taak niet volbrengen en daarna hier heen komen kon vóór het aanbreken van de dageraad. Burton bracht de avond in het dorpscafé door, zoals ge woonlijk. Hij zou na tien uur bij me komen. Juffrouw Clitherwood was ongeveer een half uur in bed, toen Burton zich zelf binnen liet door de achterdeur. Ik kon zien, dat hij niet op zijn gemak was, maar hij zei niets van wat hU dacht, toen hij zich bij het vuur in de stoel tegenover mij installeerde. Ik overhandigde hem Brannigan's brief. Hij las deze aandachtig door. Geen wonder, dat ze geen enkel risico nemen, dat iemand daarin zal breken, merkte hij op. Als ik bijna een millioen in contant geld ergens opge borgen had, dan zou ik het door een heel regiment soldaten laten bewaken. Vannacht krijgen we misschien de aanwijzing in handen, die hen achter slot en grendel zal brengen, ze! ik. De detective keek twijfelachtig. Misschien. Maar de oude Johnny heeft nog nooit zo'n moeilijk karwei als dit gehad. We hebben hier te doen met figuren, voor wie een mensenleven niets betekent Ik wilde dat we afge sproken hadden hem ergens dichter in de buurt van het huis te onmoeten. Als hij achterna gezeten wordt, is het een heel eind voor hom nm hierheen te komen. (Wvrd* vsrvolfldJ.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3