Ikmaaidei .LLANDSE PERS 1945 8 October viering in volle gang De Bijbel Oostduitse republiek gevormd Otto Grotewohl minister-president? NIEUWSs 5e JAARGANG Nr. 1481 Zaterdag 8 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen /0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 et By contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteuri J. v. Zooneo Bureau, Riddentraat hoek Oudecjracht Tel t 7700 3971 Hedenmorgen in Alkmaar Aubade voor Alkmaars eerste burger Muziek, militaire mars, wedstrijden en herdenking Op het ogenblik» dat u deze krant in de bus krijgt, zijn de 8 October» leesten in volle gang. Ree^s heeft een keten van gebeurtenissen plaats ge had. De dageraad begon noeg nauwelijks te gloren, toen talrijke kinderen met fris gewassen snoetjes zich opstelden bij de Stenen brug en zich opmaak ten voor de wandeling naar het huis van de burgemeester in de Emma. «traaf, waar Alkmaars eerste burger en burgeres werden verrast met een aubade van het kinderkoor o.l.v. de heer Jonker.t Juichend Wenken de kinderstemmetjes door <*e prille vroegte. Dit gebeuren werd opgeluisterd door het muziekkorps „GoH Deo Gloria". Het begin was er. En mocht een trac tatie daarbij ontbreken? Neen, want is de wekroep van deze kinderen aan het begin van de grote dag, eigie olijk niet het mooiste van onze 8 October? Daar hadden dan die liederen geklon ken voor de burgemeester. Het Reveille lied en Viva la musica en De Klokken van Alkmaar en 't Ros Beijaard, gezon gen door Alkmaars hope. Op een heer Jijk kinderlijke wijze, die het hart ver warmt en vertrouwenwekkend is. Daar mocht geapplaudisseerd worden en met vlaggetjes gezwaaid. En al zou men een kerel zijn van twee meter en bokser v. .Geestelijk leven Wanneer cr over de Bijbel gespro ken wordt over wat hij geeft en wat hij zegt; over wat hij voor het mensenleven betekent stuiten we op allerlei misverstand. Immers voor velen is dit boek een boek van wijsheid, van schoonheid, van ernst; een boek, waaraan ze ge- hecht zijn: een reeks van zinrijke ver halen als een verzameling sprookjes, wijze raadgevingen, een hoogstaande moraal, stichtelijke woorden, en nog veel meer. Alles mooi en goed: ze zou den dit boek niet graag willen missen. Het geeft een schone begeleiding, als het leven licht is en blij: een zoete be dwelming in uren, dat ik geslagen neer zit; een plechtig uitgeleide bij mijn dood en begrafenis. En is het niet zelfs met menig chris ten. zó. dat hij zeggen moet: ..Ja, meer is dir boek feitelijk voor mij niet!" Franje, omlijsting, camouflage van de harde en ruwe kanten van het leven. Maar werkelijk ingrijpen in mijn leven doet het niet! Ja, zo gaat het! In feite gaan we onze eigen weg. En als de omstan digheden zó worden, dat we die Bijbel niet meer kunnen gebruiken, omdat het tc erg wordt; als er een tijd komt, dat er geen plaats meer is voor franje of omlijsting, of camouflage, dan leggen we (of liever: gooien we) hem aan de kant en zien onszelf te redden, en doen wat ons het beste voorkomt. Toch bedoelt de Bijbel wel iets meer dan te dienen als aanvulling of ver siering. Hij is niet nuttig In dien zin, dat hij prachtig gebruikt kan worden om de leemte in ons leven wat aan tc vullen; om in ons bestaan, gezien het vele onharmonische in deze wereld, wat meer harmonie te brengen, zich aanpassend aan wat wij schoon en aoet en plechtig vinden.' De Bijbel bedoelt het volkomen an ders! Want het is geen boek, waarin de beste gedachten der mensheid zijn samengebracht, maar het is het boek, waardoor God tot ons spreekt. Het is niet iets. dat uit ons zelf opkomt, maar dat van buiten van boven op ons toekomt. Het is geen dromerij, maar realiteit Het is reëel ook in die zin, dat het ons een spiegel voorhoudt waarin wij zien, wie er eigenlijk zijn, dat het ons de waarheid zegt, op de man af! Echter niet om ons te la ten, waar we zijn, maar om ons van daar uit de uitweg te wijzen. Ons le ven, ook al beseffen wew het nauwe lijks, is nood. bittere nood. Nu kan het wel heel erg schoon en zoet en misschien zelfs ook nog plech tig zijn om een mens in nood te troos ten met gevoelvolle woorden, maar zou het niet duizendmaal meer waard zijn om die mens te helpen, en een uit weg te wijzen? Wat zou U zeggen van een dokter, die een zieke, voor wie een operatie de enige redding is, de waarheid verzwijgt; die hem wel al lerlei verdovingsmiddelen geeft om de pijn wat te verzachten, maar hem In tussen dood laat gaan? Is dat een arts of een misdadiger? Het antwoord is niet moeilijk te geven! Als dde Bijbel zó was, verdiende hij aan de kant gelegd, aan de kant gesmeten te worden. Dan zou in heel bijzondere zin waar worden de uit spraak: „Godsdienst is opium voor 't volk". Maar met opium heeft de Bijbel niets van doen! Hij bedoelt juist het omgekeerde! Hij schudt ons wakker. Hij laat ons zien, wie en wat wij zijn: mensen, die een wil hebben, maar een verkeerd gerichte wil; men sen, die de verkeerde kant uitlopen, hun ondergang tegemoet. Waarom kan de bijbel ons dat la ten zien? Omdat hij het woord is, niet uit onze wereld, maar uit een gans an dere wereld, de wereld van God, die God, die machtig is te redden uit nood «n dood! W. WESSELDIJK beroep, dan nog zou men zich er niet voor behoeven te schamen, iets weg te slikken. Het was het mooiste reveille, dat men 2ich denken kan en wel dubbel mooi, omdat het voor de burgemeester zijn eigen huis kon gebeuren in tegen stelling tot verleden jaar, toen de au bade nog voor het Stadhuis gebracht moest worden. Voordat de kinderen ech ter hun liederen hadden laten weerklin ken, hadden zij eerst al bij het samen komen op de Stenenbrug twee liederen gezongen. Eerst Van Alkmaar begint de Victorie en vervolgens Het Wilhelmus. Deze twee liederen vormden dus samen de eerste en toepasselijke daad op deze mooie 8 October. Militaire rondgang Het is 376 jaar geleden, dat een groepje van 1300 Geuzen en 800 Alk maarse burgers, slecht bewapend en slecht gevoed, maar met de kracht van het geloof 16.000 goed bewapende Span jaarden wisten te weerstaan. Zij voer den de volksoorlog en zoals later vaker in de geschiedenis is gebleken, voert de volksoorlog onvermijdelijk tot de over winning. Dit groepje van 2100 vastbera den mannen en ook vrouwen, lezers, was het allereerste begin van een onaf hankelijk Nederlands leger. Daarom hechten wij groter betekenis aan de mili taire rondgang, die hedenmorgen door onze stad werd gemaakt. Hier toch mar cheerden alle te Alkmaar gelegerde troe pen, meest gewone jongens, de erfgena men van hen, die 376 jaar geleden met de wapens in de hand de onafhankelijk heid van de Victoriestad bevochten. De mars van de troepen, voorafgegaan door het muziekcorps van het II T.B. uit Haarlem, wil o.i. tot uitdrukking brengen dat er een band bestaat tussen de vrij heidsstrijders van toen en de soldaten van nu, vrijheidslievende burgers in uni forra. Tussen 10 en half twaalf Maar de plechtigheden en herdenkin gen werden voortgezet en zonder ver wijl bevonden zich uw verslaggevers tussen tien uur en half twaalf op de verschillende punten in de stad, waar wat te doen viel. Daar was de turnde monstratie van de Alkmaarse turnver enigingen „De Halter" en „Turnlust", die op aanschouwelijke wijze de charmes van het turnen tot uitdrukking brach ten Hier werd turnen gedemonstreerd, zo a's men dat zijn kinderen zou willen la ten leren. Een lust voor het oog, die met lenigheid en veerkracht uitgevoerde oefeningen. Wij, Alkmaarders. moesten nog sterker beseffen, wat een waarde wij bezitten in deze turnverenigingen. Laat men hier niet zien, wat de spreuk zeggen wil: „Een gezonde geest in een gezond lichaam? Weer liet Soli Deo Gloria" horen, wat het waard is. En nu wij toch deze naam schrijven, mee ten wij nog een fout herstellen. Wij hebben li te snel deze dag willen ver Slaan en verzuimd U mededeling te doen, van de koraalmuziek van „Soli Deo Gloria" van het bordes van 't stad huis, waarvoor een stevige belangstel ling bestond. Een koraalmuziek, die diepe indruk maakte op de toehoorders omdat zij een snaar raakte, die in ieder mens is: religieus besef, e Behendige jongens Inmiddels hebben wij ook de jongens bezig gezien bij hun behendicheidswed strijden op de Laat tussen de Brillesteeg en de Schoutenstraat Wat al vrolijkheid nog opgeluisterd met gramofoonmuziek, die door de heer Kamper werd uitge zonden. Schuilen onder deze jongens misschien kampioenen, die later de Alk maarse kleuren op de sportvelden zul len verdedigen.' Wij geloven het, want er kwam heel wat flghting spirit bij deze kinderen naar vore.i. Ook op het gebied van de sport zal Alkmaar zich niet voor zijn toekomst bevreesd hoeven te maken. Gccostumeerde optocht Twee muziekkorpsen liefst bi) de ge costumeerde optocht voor kinderen. Blijde kinderen, voornamelijk meisjes, die voor een uurtje iemand anders mocli ten zijn. Hoe kleurig waren weer de pierrot en colomhinepakjes. Welk een vondsten mochten wij weer in deze op tochten aanschouwen. Kleurigheid en blijheid. Dit lijken ons de juiste woor den voor deze stoet van enkele honder den. En Excelsior en St. Caecilia had den kennelijk plezier in hun werk. Nonstop gaat het programma door. Tussen half twaalf en 12 uur horen wij de carillon-bespeling van de stadsbei C lost er Meteor Vlll De Nederlandse records voor hoog te en snelheid, die in Augustus door de majoor vliger Flinterman werden gevestigd, werden bereikt met en Gloster Meteor IV, met welk type jachtvliegtuig de Neder landse en Belgische luchtmachten zijn uitgerust. Inmiddels heeft de Gloster fabriek enige verbeterin gen aangebracht, waardoor de prestaties van de Me eor nog gro ter zijn geworden. Deze Meteor VIII zal door de N.V. Koninklijke vliegtuigfabrieken Fokker in ons land in licentie worden gebouwd; voor zowel Nederland als België, zodat de Benelux luch'macht bin nen afzienbare tijd over nog bete re jachtvliegtuigen zal beschikken dan thans reeds het geval is. Ook de Britse Royal Air Force en ande .re landen in West Europa hebben de Meteor VIII geadopteerd. is thans ons dagblad verschenen sinds een zekere men" onze teraai debestelling mei vreugde hei aanzeggen En 31 December zal het voor de 80sie maal de men logenstraf fen. die goede sier rneende ie kunnen maken mei colportage van va'sche geruchten uit vruchteloze concurrenlienijd Onze krant is er Onze krant blijft! aardier de beer B. J. van de Veen. Eenvoudige liedjes, die ijl en- teer over de stad verklinken. Liedjes, die herin neringen oproepen aan onze schooljeugd maar die ons vooral nog even doen bezinnen op die grote dagen van ons kleine volk omstreeks het jaar 1573. Een carillonbespeling, die terecht besloten wordt door het staige en groot se Wilhelmus, dat altijd weer ontroert, maar tevens kracht en moed schenkt. Naar het Victorie-beeld. Dan maakt Alkmaar zich op voor de tocht naar het Victorie-beeld. Voor op gaat het muziekcorps van het II TB uit Haarlem. Dan volgen de bestuurs leden van de 8 October-vereniging, het gemeentebestuur, de gasten van de 3 October-vereniging uit Leiden en uit Groningen. Door het oudste deel van de stad wordt de tocht ondernomen. En daar bij het Victoriebeeld, spreekt mr C. J. de Lange, voorzitter van de 8 October-vereniging zijn herdenkingsrede uit. Een briljante rede, die wij elders in dit blad (enigszins verkort helaas we gens de nog steeds te geringe plaats, ruimte) hebben afgedrukt. Spreker geeft de toehoorders een boodschap mee. Een boodschap, die zij kunnen halen uit onze rijke vaderlandse geschiedenis en die vertrouwen geeft in de toekomst van ons volk.. Dan is het plechtige mo ment van de kransaanhechting aange broken. Iedereen staat onbewegelijk, al leen met zijn eigen gedachten, maar verbonden met al die anderen met een overheersende idee: Alkmaar had een functie in Nederlands onafhankelijkheids strijd. Zij zal die functie behouden. De feestelijkheden zijn thans in volle gang. Wij wensen U een genoeglijke dag. Uit het rijke nog komende program ma doen wij een greep: Kortebaandrave rijen. Fantasie- en Sprookjesoptocht, con eert in de Grote Kerk door Orpheus, en tenslotte een schitterend feestvuurwerk aan de Noorderkade. Dat besluit de dag feest in onze fraai versierde stad. Na de vorming van een Westduitse regering in de Amerikaarfse, Britse en Engelse zone is in de Russische zone de Oostduitse regering een feit geworden. Johann Dieckmann, lid van de liberaal democratische partij, voorzitter van de kamjr, verklaarde dat de socialistische eenheidspartij, die de sterkste partij in ie V uner Is. hem had medegedeeld, dat zij Otto Grotewohl candidaat zal stel len.'vocir de functie van minister-president. Grotewohl zal tijdens bet week- eindè een regering vormen, die hij Woensdag aan de kamer zal presenteren. Men verwacht dat de nieuwe Oost duitse regering zich tot de vier bezet- tingsmogendheden zal richten met het verzoek de bezettingstroepen uit Berlijn terug te trekken. Reeds Is er een aan vang gemaakt met de ontruiming van 't gebouw, waarin de Sowjetrussische cen trale „kommandatura" was onderge- gebracht. In Duitse kringen, die zeggen nauwe verbindingen met het Sowjetrus sische hoofdkwartier te onderhouden Is Rien Terlouw prof? Naar „Het Vrije Volk" meldt, dreigt er een relletje te ontstaan rond de stoe re figuur van Rien Terlouw, spil van ons nationale elftal. Terlouw is n.1. on langs overgegaan naar Sparta. o.a. sa men met de bekende keeper Landman van Neptunus. Thans heeft een be stuurslid van DCV, vermoedelijk uit wraak, bekend ge maakt. dat Rien, toen hij nog voor D CV speelde, regelma tig geld uit de club kas heeft ontvangen. Men spreekt zelfs v. regelmatige week bijdrage van f20, die hij een jaar lang zou hebben gekregen. Dit zou evenwel be tekenen, dat niet al leen Terlouw, doch ook bestuursleden v. DCV de amateursbe palingen hebben ge schonden. De zaak is in onderzoek bij de commissie voor het amateurisme. RIEN TER LOUW prof?. v.van Dag tot Dag In Bolsward en Makkum staan water is geraakt. Het ontziel de lichaampje werd enige uren na het ongeval doof de politie gevonden. De burgemees ter van Bloemendaal heeft in tegenwoordigheid van 'n groot vangen, waarin Hitier wordt gin Juliana in Juni te Soest- verheeriijkt. Zij zijn in Mun- dijk geposeerd heeft, is ge- chen, Stuttgart en Koblenz ge kleed in het Kroningskleed, post. Een onderzoek is inge- dat door de Koningin is af- steld. Volgens een bericht gestaan. De Japanse politi- in de Zuid-Afrikaanse pers cus Takao Saito is heden op heeft vorige maand te Kaap- 86-jarige leeftijd te Tokio wordt gezegd, dat het drieduizend man sterke Sowjetrussische garnizoen op Potsdam en andere plaatsen in de buurt van Berlijn zal worden teruggetrokken. Wilhelm Pieck, leider van de SED. deelde mee, dat op 15 October van het volgend jaar algemene verkiezingen zul len worden gehouden. Op de verenigde vergadering van de eerste en tweede ka mer, zal dan worden aangegeven welke bevoegdheden de nieuwe Oostduitse re gering zal bezitten en In hoeverre haar gezag zal worden beperkt doof de Sow jetrussische eisen op het punt van her stelbetalingen, het legeren van troepen en door andere beperkingen, samenhan gend met de status van bezet gebied. Onder de leden van de regering zal ook een minister van buitenlandse zaken zijn- Het voedsel der toekomst Voor een klein gezelschap van hoog- lararen hield dr. R. van Sengbusch uit Goetónflen een voordracht over de plantenveredeling, speciaal over de lut. pineplant. De Duitse geleerde herin nerde er aan, dac hij in 1927 er in was geslaagd mutantena te vinden van de lupine, die geen bitterstof hadden, zodat deze plant geschikt werd voor veevoeder. Door kruisingen lukte het in de volgende jaren de lupine, die slechts geschikt was voor groenbemes ting. van een wilde plant tot cultuug. plant te maken. Het gaat er nu om, aldus de Duitse onderzoeker, ergens ter wereld een veredelingsstation er mede te belasten de lupineplant op een hoger peil te brengen. Het moet mogelijk zijn, deze plant met een zeer hoog eiwitge halte (45 tot 50 pet) ook voor mense lijke consumptie geschikt te maken. Slaagt men daarin, dan zal de lupine spoedig ons hoofdvocdsel kunnen wor den. Zij heeft dezelfde eigenschappen als de sojaboon. een aantal appelbomen in bloei aan{a] inwoners der gemeen- - Hier en daar ziet men aan te een monument onthuld, dat stad een elfjarig blank meisje overleden. Dc minister van dezelfde boom zowel vruchten nagedachtenis eeri van de het leven geschonken aan een sociale zaken heeft aan de ge als bloesems Op „bolleton driehonderd Ingezetenen, die dochtertje van zes pond. Moe meentebesturen medegedeeld, gesdei" zal op de kraampjes- tijdCns de oorlogsjaren om "t der en kind maken het goed- dat ook in de winter van 1949 markt te Bolsward voor het jeven i^amen. Lewis Arm Te Londen is op 70-jarige -1950 aan personen die een eerst in Friesland een stand- 6trong zal met zijn ,.all star" leeftijd overleden de essayist i itkering ontvangen krachtens werkerswedstrijd worden ge. houden. Bij een vijftal kin deren in de gemeente Zuilen zijn ernstige vergiftigingsver schijnselen geconstateerd. Ver deze "maand naar Europa ko- en journalist Rober, Lynd. de bepalingen van de sociale men en onder meer op 12 en Van zijn boeken zijn er vele bijsrnndsregeling een brand- 13 October concerten in Bel. vertaald. Hij was litterair re. atof'rnbijslag moet worden gië geven. Op het ogenblik dacteur van de Daily News verstrekt. rurkije heeft be zijn onderhandelingen gaande en later van de News Chro- sloten diplomatieke betrekkin moedelijk door het eten van teneinde dit orkest ook in Ne- nicle. De beeltenis van gen met Israël aan te knopen, ondeugdelijke kaas De 6- jer]and te laten musiceren. Koningin Juliana heeft een Binnenkort zal een Turkse ge jarige Gcfard Lens' wonende Verscheidene honderden inwo plaats gekregen in het beroem zaat te Tcl-Aviv benoemd aan de Uiterste Gracht te Lei- ners van Bonn en tenminste de wassenbeelden kabinet van worden. Prinses vaa Sak den is in de Herengracht ver- jqq ]C(]en van het Westduitse Madame Tussaud te Londen. scn-Coburg-Gotha is uit non dronken, toen hij lopende langs paricnient hebben brieven ont- Het beeld, waari-oor Konra- garije gevlucht, de walkant bij een misstap te weerbericht PLAATSELIJK ENKELE REGENBUIEN. Vannacht nog hier en daar mist. Overigens 'geleidelijk toenemende bewolking. Mor - gen overdag meest zwaar bewolkt met plaatselijk en kele regenbuien. Meest zwak ke wind aanvankelijk uit richtingen tussen oost en zuid, later uit uiteenlopende richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Gislermiduu "eert M. in Juliana de eerste steen gelegd voor he: Curacao paviljoen van 't Nederlands s'.udentensanatorium te Laren. De Koningin metselt de eerste steen. De verlies! ijst De regering maakt bekend, dat hec volgende verlies in Indo"c?:g js gerappor eerd: Koninklijk Ned. Ind. Lïger: Gesneuveld 18 September 1949 Man. soldt. 2e kl. inf. F. Su manti. s bnr. 262*140"°' Bedrijf1 bedrij ijfsume voo r fabriekmatige ijven richt zich tot minister De bedrijfsunie voor fabriekma tige bedrijven, gevormd door de: Ned. R. K. fabrieksarbeiders (sters) bond „St. Willibrordus", De Ned. Vereniging van fabrieksarbeiders (sters) en d- Ned. Bond van Chr. fabrieks en transportarbeiders, heeft zich in een schrijven tot de minister van sociale zaken ge wend aangaande het vraagstuk der uitvoeringsorganen van de in 1950 ingaande wet op de werkloos heidsverzekering en wachtgeldre geling. In dit srhHjven str^'"' de bedrijfsunhie voor fabriekma ige bedrijven er haar verwondering over uit, dat een aantal vakbe driifsverenlgingen niet zijn inge sch"ke1d. bij de 22 ui voerinesnr ganen. die in het rapport, *-an de Stichting van de Arbeid staan ver meld, zoals dip voor de suikerindu strie. de brouwrijen. de aardaopel meelindustrie. d° strocartonindu s'rie. de kleiwaren en aardewerk industrie en de lederindustrie. Dit zijn aldus dit schrijven van vak bedrijfsverenigingen w-armede de bedrijfsunie regelmatig samen werkt en die zonder bezwaar kun nen worden ingeschakeld. Men be hoeft dan bij het tot stand komen van de P.B.O. niet opnieuw orga nen in het leven te roepen. De be drijfsunie acht het voorts wense lijk dat er voor een goede samen werking op sociaal gebied tussen werkgevers en werknemersorgani saties meer vakbedrijfsverenigin gen zijn. Voor de uitvoering van dc werk loosheidsvrzekering zouden niniwe organen moeten worden opgericht.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1