IWaaidei' n.-hollandse Rechtse partijen zetten stok achter deur NIEUWSv PERS 1945 r Slechte beurt 10 cent e JAARGANG Nr. 1713 Dinsdag 11 October 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week L25 per maand 3.69 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 et Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteun J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 397|J De Kabinetscrisis in Frankrijk U heeft het gisteren in onze krant kunnen lezen: De directeur van de Ne derlandse Bank heeft een alarmkreet laten horen. Het gaat zo niet langer in Nederland. De productie moet worden opgevoerd, van dat geproduceerde moet zo weinig mogelijk in Nederland worden gebruikt en zó veel mogelijk worden ge axporteerd. En hij meent de oplossing gevonden te hebben in een hogei; maken van de prijzen. Dat klinkt aanvaardbaar der dan loonsverlaging, al komt het op hetzelfde neer. Er zouden ook andere wegen bewandeld kunnen worden. Maar dit zijn wegen, die klaarblijkelijk niet passen in het plan van de heer Holtrop. Een plan. dat een zo onvervalst ouder wets kapitalistische geest ademt, als wij in de tegenwoordige tijd voor schier on mogelijk hadden gehouden. Waar komt het toch op neer. uitge breide productie en verhoogde prijzen, bij dezelfde lonen? Op een stevige ver groting van de ondernemerswinstDe mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de fiscus een deel van die verhoogde winst opeist, maar er blijft in ieder geval nog wel een slordige duit voor de heren ondernemers over. De directeur geeft zelf te kennen, dat er andere mogelijkheden zijn, om het verbruik in het binnenland te beperken. Rantsoenering. Beschikbaarstelling van bepaalde goederen tegen vastgestelde prij zen, waarvan voor het binnenland een bepaald contingent beschikbaar wordt gesteld en de rest kan worden geëxpor teerd. Maar dat is voor heren onder nemers lang niet zo aanlokkelijk. Want vastgestelde prijzen betekent vastgestel de winsten. En bovendien hebben we Jaren lang met de rantsoenering opge scheept gezeten, dus de tegenzin bij het publiek is wel zo groot, dat ze veilig de raiusoenering kunnen uitschakelen. Voelt ge wel. waarde lezer, hoe on gelofelijk brutaal de aanval is, die ge daan wordt door de directeur van de Nederlandse Bank. op het levenspeil van het Nederlandse volk? Onder allerlei schoonklinkende woor den. waarin de bezorgdheid voor de toe komst van Nederland z.g. de boventoon voert, wordt hier niet anders gedaan dan een stelsel propageren, waarbij v. de mensen met de laagste inkomens alles wat maar enigszins naar luxe zweemt onbereikbaar gemaakt wordt. Dat is niet alleen stuitend voor de arbeiders, die alleen producten mogen fabriceren om er zelf niet van te kunnen profiteren, het is even fnuikend voor de Neder landse Middenstand. Het is de Midden stand nooit goed gegaan, als de omzet ten zo gering mogelijk werden gehouden En dat mag wel eens goed in de kringen der middenstanders doordringen. Men ls daar nog al eens spoedig geneigd een open oor te hebben voor influisteringen die van zo onverdacht degelijke zijde komen als de directeur van de bank on getwijfeld behoort te zijn. Verhoging van de prijzen met de voor opgezette bedoeling om het verbruik te doen afnemen, betekent voor de mid denstand een vermindering van omzet, een vermindering van inkomen. Slechts dat deel van het volk, dat een betrekkelijk hoog. hoog of zeer hoog inkomen heeft, zal aan de prijsverhoging maling hebben. Maar daar kan de mid denstand niet van leven. Dus: Arbeiders minder koopkracht, middenstand minder winst, algemene toestand ongunstiger, meer export nodig, arbeiders minder koopkracht, middenstand minder winst, enz. Er is niet alleen een vicieuze cirkel t.a.v. hoger lonen. Evenzeer t. a.v. lager lonen Alleen spint d<?*ondernemer bij 't laatste meer zijde, als het te veel gepro duceerde over de grens gaat. Misschien mogen we daar nog wel toeslag op geven. weerbericht Weersverwachlng. tot Woensdagavond: ZACHT WEER. geldig Vannacht in het binnen land weinig wind en op en kele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel be wolking met hier en daar enige lichte regen of mot regen en meest matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Voornamelijk in de nacht en ochtend ie?s zachter. r\~Irirn-i,i-ij-ii_~i_iuru Jules Moch in een moeilijke positie In Frankrijk is een kabinetscrisis niet zo iets heel bijzon ders. Gewoonlijk valt een regering op een bepaald onderdeel van het programma, met enige wijziging voortgezet. De thans ontstane kabine scrisis legt echter een aantal tegen stellingen bloot, die het vormen van een nieuwe regering moeilijker maakt en.... beslissender. Jules Moch, de socialistische ka binetsformateur, zoekt sedert drie dagen de partijen te verzoenen op een compromisprogram. Dit com promls ls bedoeld om de ergste nood onder de laagst verdienen- tn enerzijds ietwat te lenigen, iderzijds om aan de verlangens van rechts tegemoet te komen, nl de koorden van de beurs strak houden. Maar ook dit conflict is reeds meer aan de orde geweest, zij het ook niet zo ac'ueel als na de devaluatie, die vei°n vrijwel voorbij het levensminimum heeft gedreven en zeer erge sociale nood heeft veroorzaakt. Frankrijk heeft na de oorlog 'n min of meer linkse koers gevaren, aanvankelijk zelfs met de Commu nisten. Onder Invloed van het Marshallplan enerzijds.en de hier mede samenhangende West-blok politiek van reehts en gematigd links is de koers nadien steeds meer gericht geweest op het sparen van de vrijharidelgevoelens van de milde gever Uncle Sam. De rechtse- en middenpartijen in Frankrijk achten thans blijk baar de tijd gekomen om defini tief met het „geven en nemen", „gelelde economie en vrijhandel", te breken en eigen doelstellingen consequent na te streven. Dit zal echter bezwaarlijk zonder de So cialisten gaan. doch deze moeten kiezen tussen de ergste consequen tie (d.i. oppositieblok met de com mun'sten) of msdeuitvoerder van de planren van rechts. En daar de politieke plannen nu eenmaal dikwijls zwaarder wegen dan an dere overwegingen zullen de So cialisten een compromis moefen vinden dat ten koste van die der geleide economie gaat. Dat de kabinetsformatie weinig voortgang maakt ligt uiteraard hierin dat Jules Moch tracht te bereiken wat er te bereiken is, maar dit kon wel eens weinig zijn, gezien de vastberaden eis van rechts om het idee der vastgestel de lonen los te laten en het be grotingstekort definitief te dekken en de rechtse partijen achttën dit laatste slechts mogelijk door eon sequent te breken met alle socia listische plannen van links. Het land van Marianne s aat in derdaad op de tweesprong en het zou ons niet verwonderen als tet een sprong naar rechts werd. merkwaardig congruen'legeval in ons land de rede van dr. Holtrop kan worden opgemerkt. Laatste Nieuws JULES MOCH IS OVER DE MOEI LIJKHEDEN. DIE WIJ IN BIJGAAND ARTIKEL AANSNEDEN. GESTRUI KELD EN HEEFT DE OPDRACHT TOT KABINETSFORMATIE AAN PRESIDENT VINCENT AURIOL TERUGGEGEVEN. Stakingen in Frankrijk Heden werden de gedeeltelijke stakin gen in verschillende kolenmijnen in de departementen Du Nord en Pas de Ca- lais voortgezet. De arbeiders eisen loons verloging in verband met de devaluatie Zondag werd tot een staking van 21 uur besloten. Wandelrit door het Vondelpark Van een herfstwandeling door 't bos gaat een aparte bekoring uit. Wanneer de zonnestralen door 'n waas van nevel de bruine bladeren beschijnen, toveren zij hierop een gouden glans. Slechts weinigen is zo'n wonderlijk mooie boswande ling beschoren. Dit neemt niet weg, dat ook de grote stadsbewo ners van dit gouden natuurfestijn kunnen genieten. Een wandeling door een der parken kan de stads mens in verrukking brengen. Twee meisjes maken een wan delrit door het Amsterdamse von delpark. 11 X >a thans ons dagblad verschenen sinds een zekere men" onze teraardebestelling met vreugde liet aanzeggen En 31 December zal het voor de 8Q\ie maal de menlogenstraf fen. die qoede sier meende te kunnen maken met colportage van va se geruchten uit vruchteloze concurrentienijd Onze krant is er Onze krant blijft! .J Mist boven de Noordzee oorzaak van aanvaringen Door de dichte mist, die over de Noordzee hangt heeft ter hoogte van Cromer aan de kust van Norfolk een aanvaring plaats gehad tussen 'n Brits en een Panamees schip. Het Engelse schip „Beltinge" (1052 ton) is beschadigd onder de waterlijn, maar de Panamese vrachtboot „Vanmil" (4910 ton) schijnt geen averij te heb ben opgelopen. Ter hoogte van Spurn Head (York- shire) is een Deense vissersboot gezon ken. Ook hier was de mist oorzaak en twee van de vier vissers, die zich aan boord bevonden, zijn vermist Nog steeds wordt bet verkeer hij Ara hem over Baileybruggen geleid, in af wachting van de gereedkomiog der nieuwe brug. Gelukkig is het bijna zo ver. Eén der Baileybruggen is wegge nomen, en een gedeelte van de nieuwe brug zal vandaag of morgen op zijn plaats worden geschoven. Een overzicht van de nieuwe, en de Baileybrug. Rondom de Duitse kwestie Wilhelm Pieck, de grote man £)e Oost-Duitse Staat is zowel poli tiek- als organisatorisch een feit gewor den. Alhoewel nog enkele vragen open blijven is het thans wel zeker dat Wil helm Pieck staatspresident zal zijn, ter wijl Otto Grotewohl het premierschap vervult. Het ministerie bestaat uit 18 man. De 5 provinciale parlementen van rif 'K&tsische zone hebben vandaag uit hun elT n bezetting 34 vertegenwoordigers vfior de senaat gekozen, nl. 17 leden van de Soc. Eenheidspartij, 9 liberaal democraten, 7 Christelijk-democraten en 1 lid van de boerenbond. Het Russische militaire bestuur is af geschaft, en vervangen door een com missie van toezicht Ook de bestuurs functies die het militaire bestuur tot op heden vervulde zijn thans overgegaan in handen van de nieuwe regering. In West-Berlijn is de stemming ver deeld. In anti-Sowjetkringen wordt de mening naar voren gebracht dat de gehe le democratische gang van zaken in de Oost-zone als een prachtige comedie moet worden gezien, en dat de niet- links-gerichte partijen, die aan de rege ring deelnemen hiertoe zijn gedwongen. Deze opvatting echter is min of meer gelogenstraft door de uitlatingen van 2 vooraanstaande rechts-politieke leiders uit de Oost-zone Prof Hcrmann Kastner, voorzitter van de Oost-Duitse Liberale partij, wordt genoemd als plaatsvervangend premier in de Oost-Duitse regering. Hij verklaar de: „De Oost-Durtse regering zou alles doen om een „middenkoers" te volgen en om contact met West-Duitsland op te nemen" Otto Nuschke, voorzitter van de Oost- Duitse Christendemocraten, zei dat hij de vorming van de Oost-Duitse rege ring afwijkend vond van de formele de Tornado's, regen en misi eisen veel slachtoffers Op de van flikkerlichten voorziene j spoorwegovergang Zalne. enige kilome ters oostelijk van Zwolle in de weg Zwolle—Almelo is een ernstig ongeluk gebeurd. De 60-jarige H. Meier uit de buurtschap Herfte, naderde met j>aard en wagen uit de richting Heino. toen f een voortrein uit Meppel passeerde. Deze trein, die te 8.37 uur in Zwolle moet aankomen, greep de wagen, welke meegesleept werd. De bestuurder was vrijwel op slag gedood, het paard bleef ongedeerd. Uit getuigenverklaringen bleek.dat de bejaarde man de flikker lichten, die op onveilig stonden niet op gemerkt heeft. V»van Daq ioi Dag De „Daily Worker" beweert, dat zwemmende zeeleeuwen niet meer als nieuws be schouwd zullen worden. In dien iemand een zeeleeuw zou fainen om Het Kanaal over te vliegen, zou dat vermeldens waard zijn Tijdens de afwe zigheid van de vrouw des huizes, die in een sigaretten- fabriek te Kiel werkt, heeft haar echtgenoot hun vijf kin deren en zichzelf vergif toe gediend. In een achtergelaten brief verklaart hij, dat hij zijn kinderen niet langer honger kon zien lijden. Vier kinderen en de man zijn overleden. Voor het leven van het vijfde kind wordt gevreesd Teneinde de groeiende misdadigheid on der de jeugd te bestrijden is in Japan een wet uitgevaar digd, die de jeugd verbiedt, zich in cabarets, café's chan- tant en „andere ongezonde vermaakcentra" te begeven. Volgens de politie is 48 pet van alle n.sdrijven in de laat ste tijd dcor onvolwassencn bedreven De door de inter nationale arbeidersorganisatie bijeengeroepen zevende inter nationale conferentie der ar beidsstatistici heeft te Geneve vergaderd. De conferentie heeft het internationale arbeidsbu reau verzocht een bijzondere commissie in te stellen voor een onderzoek naar de levens omstandigheden der gezinnen in de onvoldoende ontwikkel de gebieden Gisteren is te Rijsel een internationale ver gadering gehouden om de mo gelijkheid te onderzoeken een kindervacantiekolonie. waarin talrijke kinderen uit de geal lieerde landen kunnen verblij ven, op te richten De Rus sische ambassadeur te Praag, Silin, heeft wegens ziekte Tsje choslowakije verlaten en is naar Moskou vertrokken, waar hij verpleegd zal worden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van verkeer heeft medegedeeld, dat Neder land met de regeringen van Engeland en Australië een regeling heeft getroffen, waar bij de voor emigratie bestem de Engelse schepen op de te rugreis Nederlandse burgers en troepen uit Indonesië zul len repatriëren De afdeling Eindhoven van het Rode Kruis herdenkt deze maand haar 40-jarig bestaan. Dc Arnhemse gemeenteraad ver enigde zich met het voorstel van B en W om van de rijks verzekeringsbank twee mil- lioen gulden te lenen tegen 'n rente van 3pet. Tal van nieuwe gemeentelijke projec ten worden met dit geld ge financierd Op 20 October zullen Raderaakers Koninklijke cacao en chocoladefabrieken het feit herdenken, dat 75 jaar geleden het eerste Rademakers Haagse hopje werd gefabri ceerd In Delft zijn de eer ste 600 montagewoningen ge reed gekomen Een cam pagnearbeider, werkzaam als kolentremmer aan de Fries- Groningse suikerfabriek, is onder het kolengruis bedolven en om het leven gekomen Het gebouw van de Weense staatsopera, dat door de oor log vernield werd. zal in 1952 gereed komen. 300 arbeiders zijn bij de wederopbouw van dit monumentale huis werk zaam. De 14 meter hoge sta len constructie van het dak wordt nu met een 3 centime ter dikke betonlaag opgevuld en tegen het einde van dit jaar zal dit dak voltooid zijn. Het Weens Philharinonisch orkest is op tournee in Lon den, Parijs, Geneve en Zurich Jehudi Menuhin treedt bij de ze concerten als solist op. en de leiding berust bij Bruno Walter en Wilhelm Furt- wangJeri Fransen danken voor eer aan gesneuvelde landge noten bewezen De Alkmaarse garnizoenscommandant majoor M. Houbolt, ontving van het Franse Ministerie van Oud-Strijders en Oorlogsslachtoffers, een dankbetuiging van de volgende inhoud: Majoor, De minister heeft mij* opgedragen U zijn meest oprechte dank over te bren gen voor de eer, door Uw troepen be wezen aan de, voor Recht en Vrijheid gevallen, officieren, onderofficieren, sol daten en matrozen der Franse leger macht te land, ter zee en in de lucht. Dit laatste eerbewijs is ter kennis ge bracht van de .familieeden, die het zeer zeker op zijn juiste waarde hebben ge schat. Gij zoudt mij zeer verpichten als gij onze tolk wildet zijn om onze dank te betulbcn ;an de officieren, onderofficie ren en soldaten, die aan de plechtigheid van de 13de September hebben deelge nomen, alsmede aan de kapelmeester van de militaire Kavel. Inmiddels, Majoor, \-erblijf ik, met de meeste hoogarhiinp Dc Inspecteur-Generaal van de Missie, w.g. Francois Pyatzook- Olie in de kop van Noord-Holland? Behalve bij Oost zaan zal de Neder landse aardoliemaatschappij ook bij Warmenhuizen. verkennings boringen gaan doen. Dit werk bij Warmenhui zen zal in de eerste helft van 1950 wor den verricht Geschikte terreinen voor deze proefboringen zijn reeds gehuurd, aangeziende maatschappij over lich te boortorens beschikt zal men niet tot zeer grote diepten kunnen gaan. In het uiterste geval kan men tot plus minus 2800 meter komen Volgens de maatschappij zal in de Wieringermeer niet worden geboord. Wel is daar. zoals op vele andere plaat sen in den lande, bodemkundig onder, zoek verricht Met nadruk wordt ver klaard, dat het doen van proefboringen niet inhoudt, dat men beslist olie zal vinden De strijd in China In China zetten de volkslegers het offensief tegen de resterende strijdmacht van Tsjiang Kai Tsjek met verhevigde intensiteit voort. De verdedigingslinie die ongeveer 150 klometer van Kanton door Tsjiang Kai Tsjek was opgericht schijnt te zijn door broken; een leger van tweehonderddui zend man trekt zich terug De evacuatie van Kanton is reeds begonnen. Het zou de bedoeling zijn, de regering van Tsjiang Kai Tsjek naar Tsjoenking te verplaatsen De directies van de drie Goudse bios copen hebben door middel van vrijwel huis aan huis bezorgde strooibiljetten dc bevolking van Gouda meegedeeld, dat de directies het voornemen hebben, om op Woensdag 12 October een voor stelling van de film ..Een koninkrijk voor een huis" te geven. Voor deze voorstelling is alleen plaatsbespreking nedg. Een toegangsprijs wordt niet ge heven. De vraag is alleen nog of de bur gemeester van Gouda toestemming 2al verlenen tot het geven van gratis film voorstellingen

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1