Een keurcollectie van boeken in onze Openbare Leeszaal Jubilerend „Falkland" met „Het zevende gebod" Over heggen, honden en andere zaken „De afstand tussen het leven en de kerk groeit" In een raat van de openbare leeszaal |l thans een tentoonstelling Ingericht Y— de aanwinstc", waarmee de biblio tbeek sedert het begin van dit jaar is uitgebreid. Enkele honderaen werken yao uiteenlopende aard rijn op over. richtelijke wijze gegroepeerd, zodat de bezoeker op gemakkelijke wijze kennis Ir mi nemen van het rijloe bezit, dat de openbare leerzaal zich heeft verworven De tentoonstelling U de gehele week voor legere belangstellende geopend v. 10 tot 12 uur, van 2 tot 6 uur en des avonds van 7 tot 9.30 uur. Inmiddels blijkt uit deze expositie eens te meer, dat de directie van de leeszaal steeds poogt bij het publiek belangstel ling te wekken voor de culturele werken van deze en van vroegere tijden. Ons lijkt het, dat de tentoonstelling inder daad één der middelen tot dit doel ls. De leus „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is overigens goed verstaan door de openbare leeszaal, want er is aan de scholen mededeling gedaan v. d. expositie. Voor de onderwijzers en leraren een uitstekende gelegenheid om hun scholieren direct in contact te bren gen met de culturele vrucht van eeuwen Hiernevens zouden wij de suggestie v/il len doen, dat ook de jeugdorganisaties en andere culturele verenigingen nader in het werk van de openbare leerzaal worden betrokken. Wij denken in dit verband o.m. aan het Instituut voor Ar beldersontwikkeling. Ook de vakorgani aaties hebben o.i. de taak hun leden tot de boekwerken van de openbare leeszaal te brengen. Een eerste stap op dit gebied zou een georganiseerd bezoek aan de tentoonstelling zijn. Er is een culturele honger bij de mensen, die blijk baar moeilijk aantoonbaar is. Misschien kunnen tegen deze stelling wel op gemak kelijke manier (schijn)-bewijzen worden Ingebracht. Schijn, omdat er wel degelijk geinteresseerdheld bestaat. Dat moge o. a. blijken uit het toenemende aantal le den en lezers bij de openbare leeszaal nadat de eerste na-oorlo^se jaren een daling te zien hadden gegeven. Slechts een zekere schroom weerhoudt vele men sen een bezoek te brengen aan deze be langrijke instelling. „Maar wie er één keer is geweest, komt altijd gaame terug" werd ons ge zegd. Ziedaar dus een taak voor opge aomde organisaties. De werken. Het zou inderdaad te ver voeren alle titels van de tentoongestelde werken te noemen. Wij zullen ons beperken tot enkele naar onze smaak voortreffelijke boeken. Daar is dan de geruchtmakende roman van de Rotterdamse schrijfster Anna Blaman „Eenzaam Avontuur", in dringend geschreven, raakt dit boek de diepste drijfveren van het menselijke handelen. De twee laatste romans van Theun de Vries zijn er. „Een spook waart door Europa" en het vervolg „Nieuwe Rivie ren", historische romans over de den kers Marx en Engels. Een genre, waar deze schrijver enorm knap in ls. „Afda ling in de Vulkaan" van Albert Helman is het boeiende vervolg op „De rancho der tien Mysteries". Een werk, waarin de vertelkunst van deze Surinaamse meester weer tot grote hoogte geraakt. Wie de film „Dittc" heeft gezien, zal zeker nog eens de gelijknamige roman HO.V.s nieuwe dirigent een succes Voor een tiental Alkmaarse culturele verenigingen, waaronder het Instituut v. Arbeidersontwikkeling, de Nederlandse Relsvereniging en de Alkmaarse Volks universiteit zal de Haarlemse Orkest Vereniging onder leiding van de nieuwe dirigent Toon Verhey zes concerten te Alkmaar geven. Deze concerten zullen gehouden wor den in het Gulden Vlies op Woensdag avonden tussen October en Maart. Tot de solistische medewerkers behoren: de bekende violist Hennan Krebbers, de pia nlst Luctor Ponse, Dlck de Reus, viool en de pianist Jan Odé. De beroemde Amerikaanse cellist Edraund Kurtz en de harpiste Margot Broeders complete ren het programma. Uit de recensies van Haarlemse dag bladen blijkt duidelijk, dat het debuut van de nieuwe dirigent een doorslaand succes geworden ls. Toon Verhey blijkt een bekwaam en muzikaal diirigent te Zijn, die een persoonlijke visie heeft op de uitgevoerde werken en zijn intenties volledig op het orkest weet over te dragen. Dat Alkmaar hier eveneens van profi teren kan, mogen wij als een bijzonder Voorrecht beschouwen. Thuisfront Humanitas In de aula van het gymnasium aan de Geestersingel wordt op Donderdagavond 13 October een contactavond gehouden door de afdeling Alkmaar van het Thuis front Humanitas. Op deze avond zal André Carrell het een en ander vertel len over zijn bevindingen op zijn reis door Indonesië. Verder zal o.m. een smalfilm vertoond jwrden. van de Deense schrijver Martin Ander sen Nexo willen lezen. Ook dit boek is present. Zo zouden wij door kunnen gaan. In enkele woorden iets zeggend over de vele fraaie tentoongestelde wer ken. Er ligt „Anna Karenina" van Tol stoj, „Paupers en Prinsen" van Hem- mingway. „Het eiland der Demonen" van Joh. Fabricius en .Buitelingen" van Godfried Bomans. In het Duits is er de beroemde roman van Anna Seghers „Das Siebte Kreuz" en in het Engels „David Copperfield" van Dickens enThe Egg and I" van Betty MacDonald. Over Louis Davids kunt u lezen in een werk van Luger en v. d. Aardweg. Bij de werken over kunst treffen wij 't kloeke werk van dr G. Knuttel Wzn. aan over „Het Nederlandse in de Beel dende Kunst". Ook aan de jeugd is ge dacht. Er zijn meisjesromans en voor de jongens werken over Schiphol, de auto het schip en de fotografie. Voor de kin deren voorts het rijk door Walt Disney gillustreerde verhaal over Pinnochio en „Tom Poes" van Maarten Toonder. Voor de hele kleintjes de boekjes van Leonard Roggeveen. In het wetenschapelijke genre is er ook een uitgebreide keus. Allereerst de na slagwerken. De ENSI en Winkler Prins encyclopaedie. Voorts veel over de Ne derlandse letterkunde en er is een radio encyclopaedie. Van dr Grantly Dick Read vindt U er het boek „Moeder wor den zonder vrees." En dan de kloeke tot nu toe uitge brachte delen over het regeringsbeleid 1940 tot 1945 door de Enquetecommis sie, waarover veel is geschreven in de kranten. Wie échter het fijne van de zaak wil weten, is aangewezen op deze boeken. Lod. Prins voert ons „Met de schaakmeesters op het oorlogspad' en P. M. C. Toepoel vertelt over „Onze Honden". Wie heeft er geen interesse voor de spoorwegen? Een uitvoerig werk vertelt U in „De Nederlandse Spoorwegen" over groei en bloei. Tal loze werkjes over techniek staan verder tentoongesteld. Voor de technicus en de belangstellende leek een buitenkansje lijkt ons zo. Over land en volkenkunde kunt U ook uitvoerig ingelicht worden Er zijn bovendien charmante reisverha len. „Siberië" van Emil Lengyel geeft een uitstekend beeld van dit uitgestrek te gebied. Op de flap lazen wij de ge denkwaardige woorden: „Een land. dat hard op weg is een tweede Amerika te worden". Churchill's mémoires zullen de lief hebbers der n-oderne geschiedenis boeien Zij, die meer prijs stellen op een levens beschrijving van de grote Franse staats man Talleyrand kunnen wij het boek van Duff Cooper aanraden. „Kerk en beul" van Felix Kersten beschrijft het leven van de Duitse beest mens Himmler gezien door de bril van zijn masseur. Emie Pyle toont ons het leven van de gewone Amerikaanse sol daat in „Dappere mannen", een boek dat een groot succes had in Amerika. De heemschutserie tenslotte brengt ons een uitgebreide reeks van boekjes over Kampen, Amersfoort, Zierikzee en Mechelen. U ziet het: In de openbare leeszaal kunt u kennis vergaren! Instituut v. Arb. Ontwikkeling Een wandeling door het paddenstoelenrijk Maandagavond hield dr. Swa- nenburgde Vrije, één van de grootste paddenstoslenkenners van Nederland, voor he. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling een lezing met prachtige gekleurde lichtbeelden over „Paddestoelen". Heb valt te begrijpen, dat de in leider in het kort bestek van één avond, lang niet alles kon vertel len over het uitgebreide terrein van deze materie. De aanwezigen werden in ge dachten meegenomen, op een wandeling door bos en veld. Als eerste exemplaar werd de vergif- tigste van alle Nederlandse pad denstoelen getoond, nl de groene Knolzwam, waarvan zelfs de klein sie hoeveelheid dodelijk kan zijn. Verder zijn er in ons land op de grote verscheidenheid van soorten maar weinig vergiftige, zodat het betrekkelijk gemakkelijk is ver giftige soorten te onderscheiden, als men maar goed op de kenmer ken let. Maar de wandeling werd verder voortgezet en de inleider wist van elk exemplaar kenmerkende bij zonderheden te vertellen, zodat de aanwezigen op deze avond veel hebben geleerd, hoewel ze z'.ch natuurlijk nog geert pacidenstoe- lenkenners kunnen noemen. Nadat dr. Swanenburgde Vrije nog en'ge vragen had be antwoord, werd deze leerzame avond van het Ins ituut beslotèn. Giften voor dierenasyJ Nog ontvangen voor het te st<s-.bl dierenasyl: van mevr. F. R. f 5,5f|»'J. O. f 1.—; naaste buur f 1. Limmen f 3.—. L Bhr. va'tf* St. agenda HARMONIE THEATER. Het regi ment der verdoemden met Dick Powell en Martha Toren. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Woensdag 2,30 uur matinée. CINEMA AMERICAIN: Ermmorada met Maria Fellx. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4,30, 7 en 9,30 uur- Woensdag 2,30 uur matinée. VICTORIA THEATER: Wginia, met Joel Mc Crea. In technicolor. Tqp~ gang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur- Woensdag 2,30 uur matinée. ABT: Duivels van het Wilde Westen met Allan Lane en Kay. Deel I. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. BIOSCOOP DE RUS, Bergen: Vrij dag tot en met Zondag: Romance in Rio. Vanaf Maandag Casablanca. Rectificatie Een vreemde hersenkronkel deed ons in de aanhef van het 8 Octoberverslag schrijven: het R.K. mannenkoor Orpheus Ofize excuses voor de leden van dit prachtige koor voor deze vergissing. Vijfentwintig Jaren staat de Arbeiden Toneelvereniging „FaUdand" ln Heiloa nu reeds op de planken. Tien October 1924 „as de dag, waarop deze verenl- ging werd opgericht. De keuze van de naam was niet het grootste probleem want welke naam zou beter geschikt geweest zijn voor deze vereniging, die zich voorgenomen had stukken op te voeren met min of meer socialistische strek king. dan die van de onvergetelijke Herman Heijermans. De schuilnaam van deze grote schrijver „Falkland" werd dan ook de naam. waaronder de ver. enigmg voor het publiek zou verschijnen. Het eerste en voornaamste doel van „Falkland was en is nog steeds, om de stukken, die Heijermans geschreven heelt, voor het publiek te laten leven. Daarom was er ook voor de jubileum opvoering weer een stuk van Heijer mans, n.1. „Het Zevende Gebod", in studie genomen. Ondanks vele moeilijk heden met de rolverdeling, zoals de heer Keesman in zijn openingswoord vertelde waren ze er toch in geslaagd om op tijd klaar te komen. Na dit openingswoord waarin ook een van de oprichters, dhr De Gier met zijn vrouw werd welkom geheten, werd nog even het woord ge geven aan de heer Peters, (de enige uit zondering, want de andere sprekers moesten wachten tot de receptie van Maandag 10 October), die sprak na mens alle donateurs van „Falkland". Er was om een bijdrge gevraagd aan al deze mensen, maar hoeveel er bijeen gebracht was, zou pas bekend gemaakt worden op de laatste voorstelling van „Het Zevende Gebod". Daarna werd het woord gegeven aan De Dageraad vergaderde „Het katholicisme is in wezen anti-democratisch. Als de katholieken de min derheid hebben, eisen zij de rechten, waarop zij menen recht te hebben, als zij de meerderheid verkrijgen, zullen zij die vrijheden beknotten in de hoop die meerderheid te behouden", aldus de he er A. L. Constandse op een vergade ring van de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad", welke Zondagmorgen in 'n geheel gevulde zaal van Valk's lunchroom gehouden werd. Tevoren had de voorzitter van de Alkmaarse afdeling van „de Dageraad" de aanwezigen wel kom geheten en een kort woord gewijd aan het onlangs overleden lid, de heer A. Ferné: „Zijn heengaan is niet alleen een verlies voor zfjn familieleden, maar ook voor onze Vrijdenkersbeweging, waarvoor hij zeer veel heeft gedaan". Kerkelijkheid achteruit De heer Constandse wees er in zijn toespraak op, dat de kerkelijkheid over de gehele wereld achteruit gaat. De spreker noemde enige cijfers: in twaalf jaar is het percentage religieuzen van 37 Pet tot 29 pet gedaald. En dat ter wijl de godsdienstige gezinnen de meeste kinderen hebben. Hieruit kan dus afge leid worden, dat de afval van godsdien 'stigen nog groter ls, dan de cijfers uit wijzen. En de reden: „de afstand tussen dat. wat de kerk leert, en het gewone leven, groeit". Alkmaarse politierechter De eerste, die Maandagmiddag voor de Alkmaarse politierechter, mr R. W. C. J. van de Wall Bake terecht stond, was Frans B. uit Schagen. Deze werd ervan beschuldigd een hond gestolen te hebben. Reeds in Augustus was deze zaak behandeld, doch men had destijds niet tot klaarheid kunnen komen. Thans waren twee getuigen versche- ne» om de diverse beweringen kracht bij te zetten. Toen B. enige tijd geleden te Anna Paulowna kwam en daar huizen afging (hij was voddenkoopman van beroep) zag hij bij één van die huizen een aar dig jong hondje op het erf lopen. '„Een aardig hondje" zei hij tegen de vrouw des huizes, mevr. Tiel—Lips. Tot zo ver klopten de verhalen van ge tuigen en verdachte, doch hierna kozen beiden 'n andere weg. Het gevolg van het gesprek, dat beiden elkaar betwis ten, was in ieder geval, dat B. het hond je op zijn wagen mee naar Schagen nam en het daar voor de somma van twee gulden verkocht. Mevr. Ti^ beweerde, dat zij het hond je niet aan -de verdachte had geschon ken en de koopman hield steevast vol, dat zij gezegd had: „Neem het in ieder geval mee." Het hondje was met de ver dachte meegelopen en op straat had een buurvrouw van getuige gezegd, dat de verdachte het maar mee moest ne- ment. ...De compagnon van verdachte beves tigde diens verhaal voor zover als hij aanwezig was geweest. Maar de rech ters werden er nog niet wijs uit. Toen zei B. een verstandig woord. „Ik steel toch niet waar de buren bijstaan." De politierechter besloot daarop de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden, totdat ook de buurvrouw zou kunnen verschijnen. Vals ondertekend. De volgende verdachte was Hendrika L. uit Den Helder, die een valse hand tekening onder postwissels had gezet. Het geld van deze postwissels was ge deeltelijk voor haar bestemd; het andere gedeelte was bestemd voor een meisje dat bij haar in huis was. Aangezien dit meisje echter door de kinderrechter naar een inrichting was gezonden, kon zij haar geld niet innen. Daarom had ver dachte de handtekening van het meisje maar vervalst. De officier, mr A. W. Holsteyn, zeide dat hij in dergelijke gevallen gewoon was een strenge onvoorwaardelijke straf te eisen. Aangezien verdachte zeer goed bekend staat en hij overtuigd was< dat zij 'aanvankelijk zonder boze bijbedoclin gen het geld getnd had, eiste mr Hol steyn een voorwaardelijke straf van 2 maanden met een proeftijd van twee jaar.,Verder werd eerf boete geëist van f 100 of dertig dagen. De rechter vond dit een billijke straf en veroordeelde conform de eis. De heg. Uit Grootebroek kwam Cornelis B., die zijn buurvrouw beledigd had. Bij 't snoeien van een heg, die tussen beider huizen ligt. was hij nogal onvakkundig Fantast en oplichter door politie gepakt Aan het einde van de vorige week vervoegde zich een Fries, zekere F. op het Alkmaarse Arbeidsbureau. Hij kwam, aldus luidde zijn verhaal, namens een accountantskantoor te Leeu warden, dat een bijkantoor te Alkmaar wilde stichten en daarvoor kantoorper soneel zocht. Het arbeidsbureau greep deze gelegenheid om werkloos kantoor personeel aan werk te helpen met beide handen aan en gaf de man een aantal adressen. Na zijn vertrek verzocht het Arbeidsbureau in Friesland om inlichtin gen omtrent deze F. Aangezien deze zeer ongunstig luidden, achtte men het raadzaam een waarschuwing te zenden naar de opgegeven adressen. Diezelfde middag vervoegde zich de Fries aan de opgegeven adressen. Hier gaf hij zich voor als psycholoog, die voor een bekende Amsterdamse firma welke een bijkantoor aan de Geestersin gel wilde vestigen, gegadigden moest testen. Dit was niet duur: vijfentwintig gulden slechts Hij gaf een adres op waar de mensen getest konden worden. Daar de man een nette indruk maakte, boezemde hij de mensen veel vertrouwen in. De volgende morgen kwam de po litie een kijkje nemen op het bewuste adres. Toen het eerste slachtoffer aan de beurt was geweest traden de ver- tegenwoordgers van het recht binnen en arresteerden de .psychoolog". Deze. een berucht fantast en pplich ter, bleek zelfs een oud SS'er te zijn, thans kan hij over zijn wandaden na denken. te werk gegaan, waarop de beledigde enige aanmerkingen maakte. Deze laat ste was thans als getuige aanwezig. Politierechter: „Wat was het .voor heg?" Getuige: „Een gewone weg. met .bla deren". Officier: „Hoe kan U nu een heg snoeien, wanneer u niet weet, wat het voor heg is?" Veolachte: „Hij heb bladtin..." Officier: „Dus u snoeide zo maar in het wilde weg?" Verdachte: „Ja, ik haalde er wat bla deren af. Uit het vervolg van de rechtszitting bleek, dat 'n liguster bedoeld was. Te vens bleek, dat er een oude veete be stond tussen beide buren. Daarom vroeg de officier f 40 of 20 dagen, zeggende dat beide partijen enige schuld hadden. De rechter streek zidi de hand over het hart en maakte er vijfentwintig gul den van. Alkmaars dichter publiceert Bij de Uitgeversmaatschappij Holland zal eerlang een serie poëziebundels ver schijnen onder de titel „De Windroos". Tal van bekende dichters zullen in deze reeks publiceren. Binnenkort zal in deze serie ook een bundel verschijnen van de Alkmaarse dichter Michael Deak, pseudoniem van S. Kaptein. „Kat en Kanarie" voor de reisvereniging Op 22 Octoberzal in het Gulden Vlies" een grote feestavond gehouden worden voor de leden van de Neder landse Reisvereniging. De toneelgroep „De Maskers" zal het bekende toneel- _stuk „De Kat en de Kanarie" voor het voetlicht brengen. Na afloop is er een bal. ALKMAAR. Geboren: Barbara A.. dochter van H. Veenstra en S. Kooy. Pieter, zoon van J. Schoen en M. J. Mooijboer Overleden: Jan van de Kappelle, oud 91 jaar, weduwnaar van N. de Boer. Petronella den Das, oud 70 jaar, wed, van C. van Veen. De heer Constandse vervolgde: „In landen, die als katholiek gelden, is de invloed van de kerk op het leven klein geworden. In Frankrijk en Italië gaan de mensen slechts enkele malen in hun leven naar de kek en dan nog slechts voor plechtige gebeurtenissen, huwelijk, begrafenis en communicatie. Maar de Christelijke sfeer bestaat ook hier niet meer". Democratische katholieken „Er zijn ook", aldus de heer Con standse, „moderne katholieken, die de mocraat zijn". Spreker noemde de na men van Anton van Duinkerken en Gabriel Smit. „Maar zij zullen bij een mogelijke ka tholieke meerderheid voor het gewetens conflict komen te staan: óf breken met het geloof, óf anti-democraat worden". „Want de Katholieke kerk zegt: „er is maar één waarheid en dat is de onze. er is maar één geloof, waardoor men zalig kan worden en dat is het onze-. De katholieke kerk erkent het recht op dwa ling niet." „Een congres van katholieke artsen heeft uitgewezen, dat uit de kleinere ge zinnen. dat zij de gezinnen van^de wel gestelden, de intelligente kinderen ko men. En ondanks dit blijft zij propagan da voeren voor grotere gezinnen, 'n Be wijs Van het feit, dat zij een grote mas sa ja-broers" nodig- heeft om haar grote kracht te kunnen handhaven". De spreker besloot zijn rede met erop te wijzen, dat er een grote taak was weggelegd voor „de Dageraad n.1. het opvangen van allen, die het geloof ont vluchten en hen een zekere grondslag te geven. Handbaluitslagen DISTRICTSKLASSEN WEST A District 2e klasse a heren Animo—HOC i*-?. HAV—Turno 3-3 Unitas—AHC 2 3—4 Lijnden—GVA 5—4 District le klasse, dames Amersfoort—Sport Vereent 4—1 Blauw Wit.Vrone 2- 0 Vriendschap—ADA 8—2 District 2e klasse A, dames DSS—Tonegido 4—7 N. Niedorp—Rapiditas 51 HAV-Gita 1-1 AFD. KLASSEN NOORDHOLLAND (Rayon Haarlem—Zaanstreek) Afdeling le klasse heren IJmond—Tonegido 4—4 BGV-AVA 9-2 Concordia 2Vlug en Vaardig 7—2 Afd. 2e klasse heren Bato—Tonegido 2 11—7 DWO—Rapiditas 2 6—4 (Rayon Kop van Noordholland) Afd. le klasse dames B JHC-DTS 5-0 SDL-SSV 4-0 Olympia—AVA 61 Afdeling 2e klasse dames B II JHC 2—HVC 0-4 AVA 2- DES 2 3-0 TSV—Nieuwe Niedorp 2 50 Afdeling 2 klasse dames B I GSV-CSV 0-5 Afdeling 2e klasse dames B III Zwaluwen—DOSKO 2-0 Vlug en Vaardig—Wiron 0—3 Bergen—DES 1—2 „Falkland dat met veel enthousiasme en uitstekend spel de zaal liet meeleven met het lief en leed van de student Pe ter Dobbe, de zoon van een rijke Zeeuw se graanboer. Peter heeft, tesamen met zijn vriend Bart, kamers gehuurd bij Eagel, een Amsterdamse volksvrouw. Op zekere dag gaan ze samen naar Zeeland om een bezoek te brengen aan de familie van cPter. Daar blijkt, dat vader naar Amsterdam is. Als deze terug komt, neemt hij Peter apart en vertelt deze dat hij zijn verhouding met Lotte, een vrouw met een verleden, heeft ondekt'en ver biedt zijn zoon om weer naar Amster dam terug te keren. Peter doet het toch en de banden met de familie zijn bijna geheel verbroken. Alleen zijn zuster Gaaike, die bij haar man vandaan is, houdt nog enig contact met hem, terwijl zijn broer Jozef, die pastoor is, probeert om de verhouding ongedaan te maken. Als Peter tengevolge van de tbc, waar aan ook twee zusters en een broer van hem zijn gestorven, is overleden, komen zijn vader en moeder hem toch nog be zoeken. De vader maakt een scene met Lotte, waarna hij haar de straat op jaagt- Met de thuiskomst van Jozef ein digt dit stuk. Spel en spelers De figuur van Pcier werd uitstekend vertolkt door Jan Hoed, die tevens de regie van dit stuk had, terwijl ook mevr N. Spaans-Schuit als Lotte prima spel te zien gaf. We zouden echter de an dere spelers te kort doen als we hen niet noemden, want allen speelden zon der uitzondering prima, hoewel de heer Keesman als Jozef, de paitoor, o.i. met wat meer overtuiging had kunnen spre ken, terwijl hij er ook een enkel keertje uit was. Na een enigszins stroef begin kwamen de spelers goed op dreef en wisten zij het publiek in spanning te houden. De rollen van vader en moeder Dobbe werden voortreffelijk gespeeld door de heer Kooy man (die deze rol als gast speelde) en mevr. R. Hped-Klum- per. Gaaike werd gespeeld aoor mevr. C. Speur-Jonker. terwijl Niek Aafjes en mevr. G. Asjes-Oud de rollen van de vader en moeder van Lotte speelden. Bart, de vriend van Peter, door Freek Scheppers en Engel, de hospita door mevr. R. Smit-v. d. Burg werden even eens uitstekend gespeeld- Ook de klei ne rollen van Aafje, het dienstmeisje van Dobbe. de buurvrouwen van Engel (1 hoog en 3 hoog), de kruidenier en de kruier waren in goede handen. Na de voorstelling werden bloemen overhandigd aan de dames Spaans- Schuit en Joost-de Qer, die beiden 25 jaar lid van „Falkland" zijn. De bloemen, bestemd voor „Falk land" zelf werden onder luide bijval van het publiek aan de souffleur, die al 20 jaar lief en leed met de vereniging deelt, overhandigd. DE RECEPTIE. Maandagavon l vore in d- Rusten dc Jager" een grootse receptie van „Falk land" plaats. Tal van aanwezigen had den van hun belangstelling blijk gegeven en er heerste een gezellige sfeer in de zaal, waar liefst 21 bloemstukken te prijken stonden. Tal van verenigingen hadden vertegenwoordigers gezonden die alle vele en vriendelijke woorden tot de jubilerende vereniging richtten. De heer Keesman, voorzitter van Falk land vertelde het een en ander uit de geschiedenis van de vereniging. Hoewe zij in den. beginne alleen bedoeld waf voor de uitvoering van stukken var Heyermans, werden later ook andert stukken op het repertoire genomen. Thans zijn 17 stukken van de schrijve' van „Falkland" opgevoerd en 55 vai andere schrljvers. Nadat de h©er Keesman gesproken ha. over de vele moeilijkheden, die de ve eniging gekend heeft, in het bijzonde in de bezettingstijd, bood hij aan eer tweetal dames bloemen en boeken aar t w mevr Joortende Gier en mevr SpaansSchuijt, die beiden 25 jaar li< van „Falkland" zijn. Burgemeester Kalff, die vervolgens woord voerde, sprak o<>er de samenwi king, die hij in Krommenie gezien ha- toen drie toneelverenigingen gezamenli een stuk opvoerden. Talrijk waren de sprekers, die elk; der in bonte rij opvolgden: verteger woordigers van P. v. d. A. en C.P.T de heren Vennik en Bord namens zust verenigingen, de heer Schouten name de Alkmaarse buurtvereniging Rochd; de heer J. v. Gemeren namens de V.1 V., de heer Majolee, namens het Iu tuut. Comité Ouden van Dagen en E letgroep, en niet te vergeten het beroi de oud-lid van „Falkland" de caba- tier André Carrell, die in een humo tische toespraak de taak van het am teurtoneel onder de loupe nam. „Falkland" kan terugzien op een p slaagde viering van dit prachtige juL— leuitt!

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2